Drs. Barel en de extra vette lip Bezuinigingen drijven mogelijk PvdA naar CDA v* ert? flCHTERfiROHM LEZERS SCHRIJVEN Nieuw onderkomen voor 'Rembrandt' in Coebelpolder Biologen ontdekten 250 nieuwe vissoorten in Afrika Onweer treft oude boom in Plantsoen DONDERDAG 15 JULI 1982 LEIDEN - Het nieuwe gebouw van de Rembrandt Scholengemeen schap in het voormalige kassen- gebiea in de Coebelpolder (ach ter het Jacques Urlusplantsoen) is vandaag opgeleverd. Twintig augustus begint men met de ver huizing. Allereerst zal de inventaris van de oude gebouwen aan de Schu- bertlaan en aan de Vijf Meilaan worden overgebracht. Daarna krijgen de leraren twee dagen de tijd de lokalen in te richten. Pas op woensdag 25 augustus zullen de scholieren hun intrede doen in het nieuwe gebouw. De bouwplannen van de 'Rem brandt' hebben een hele geschie denis achter de rug. Veertien jaar zijn erover heen gegaan, voordat vorig juli de eerste paal de grond in werd geheid. In de jaren ze ventig is men al begonnen met tekeningen maken en plannen indienen bij het ministerie. Drie scholenbouwplannen zijn er ge maakt en afgekeurd. En telkens weer kreeg de bouwcommissie en de architect de opdracht de plannen te versoberen. De school die er nu staat zal 675 leerlingen gaan herbergen en heeft ruim zes miljoen gulden ge kost. Daarvoor heeft men 28 lo kalen, verdeeld in theorie en practicaruimten, twee gymnas tieklokalen, een aula. een bilio- theek. een lerarenkamer. 35 toi letten en de nodige vertrekken voor bergruimten. Voor gehandi capten zijn er speciale voorzie ningen getroffen. Zo zijn er vrij wel geen drempels en is er een kleine lift. Het complex bestaat uit drie ver diepingen gebouwd in een drie- puntige ster. Op de twee boven ste verdiepingen zullen er op die manier naast de lokalen twee maal drie hallen onstaan die voor Het nieuwe gebouw van de Rembrandt Scholengemeenschap Coebel, het gebied tussen het Jacques Urlusplantsoen, Haagweg studiedoeleinden worden be stemd. Pas na een maand, als iedereen een beetje is gewend aan een modern en licht schoolgebouw, zullen er activiteiten worden ontplooid. In de week van 20 tot 25 september mogen de scholieren tekeer gaan. Allerlei kunstmanifesta ties, sportwedstrijden, toneel- en dansavonden staan op het pro gramma. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 1 oktober gevolgd door een reünie voor oud-leraren, oud-leerlingen en oud-oudercommissieleden. De genen die deze reünie willen meemaken kunnen zich schrifte lijk melden bij de Rembrandt- scholengemeenschap Postbus 1250; 2302 BG Leiden. LEIDEN - De oranje kop, de nauwe onderkaak, de extra vette lip. Ja, in het begin is het nog wel leuk: namen bedenken voor nieuw ontdekte vissoorten, maar na vijftig keer gaat de lol eraf. Een aantal Leidse biologen weet er alles van, want in het Afrikaanse Victoriameer ont dekten zij maar liefst zo'n 250 nieuwe soorten; allemaal be horend bij de familie der cichliden, vissen die lijken op de baars. Een verhaal over een project waarvoor het ministerie van buitenlandse zaken vorige week een subsidie van een miljoen gulden gaf. "Wat wij doen", zegt drs. C.D.N. Barel, één van de deelnemers aan het project, "is in twee op zichten van belang. Om we tenschappelijke redenen is het onderzoek belangrijk, maar het bleek ook nuttig te zijn in het kader van de ont wikkelingssamenwerking". Zijn collega prof. Dullemeij- er, tevens decaan van de bio logische subfaculteit: "Het is net alsof je in de keuken van de evolutie kijkt". Het onderzoek van de Leidse biologen begon gewoon in Nederland. Zij bestudeerden de baars, een vis die menig hengelaar wel kent als een grote schrokop. Doel van het onderzoek: hoe is de vis ge bouwd en waardoor komt dat. Het ging in eerste instan tie ook om het bevestigen van een algemene theorie: klopt het dat dit dier zo effi ciënt mogelijk is gebouwd. Toen dit onderzoek eenmaal achter de rug was, wilde men vergelijkend onderzoek gaan doen. Dus vissen gaan bestu deren die wel op de baars le ken, maar die toch op een an dere manier aan hun voedsel kwamen. Nu is de leek licht van mening dat zoiets ook wel in Europa kan. Vissen ge noeg, denkt hij. Mis. In Europa heb je zo'n 197 soor ten zoetwatervissen, en die behoren tot verschillende fa milies. Afrika is wat dat be treft een droomland. Want in het Victoriameer heb je, zoals gezegd, 250 soorten die alle maal tot één familie behoren. Om van te watertanden. Barel: "We hebben hierover contact gehad met de Lon- dense deskundige Green wood en hij raadde ons aan om eens in Oeganda aan de slag te gaan; in het George- meer om precies te zijn. Ik ben daar begin jaren zeventig zo'n zes weken geweest". Wat viel hem op? "Nou, een aantal dingen werden duide lijk. In het algemeen gesteld: je komt tot de slotsom dat al les met alles samenhangt. De vissen hebben een hele sub tiele balans tussen de ver schillende apparaten. Een voorbeeld: we ontdekten dat een vis met grote ogen niet krachtig kan bijten". Dulle- meijer: "We zijn nu in het sta dium beland dat we ook de bouw van de vis in relatie met het milieu kunnen gaan bestuderen". Sinds een aantal jaren zijn de Leidse biologen nu al werk zaam in een deel van het Vic toriameer; een meer dat op de grens van Tanzania, Kenia en Oeganda ligt en ongeveer twee keer zo groot is als Ne derland. Ze hebben intussen al heel wat werk verricht. Neem alleen de werkzaamhe den die moeten worden uit gevoerd als er een nieuw soort vis is ontdekt. Pas na 1800 metingen - stekels tel len, lengte meten, kleurscha keringen bestuderen - mag je je hoofd breken over een nieuwe naam. O, dat mooie verleden waarin alle cichli den nog gewoon voor één soort vis doorgingen: de Fu- Visserij Het onderzoek heeft niet alleen wetenschappelijke waarde Enkele jaren geleden kwa men de Tanzanianen name lijk tot de conclusie dat de visserij in het meer ontwik keld zou moeten worden. Met hulp van o.a. de Urker visser Teunis Ras, naar wie overi gens een vis is genoemd, leer den de inheemsen treilen. Omdat er ook samenspraak is met de biologen kan dit bo vendien op verantwoorde wijze gebeuren. Hoewel, in het begin liep alles nog niet bepaald naar wens Barel: "Ze zijn nu al een paar jaar bezig met vissen in het meer en het moet gezegd: de stand is al aardig gekrompen Dat komt vooral omdat de vissers van foute vooronder stellingen zijn uitgegaan. Zij dachten bijvoorbeeld dat als ze op een bepaalde plaats vis sen zouden hebben gevangen dat tekort vanzelf weer zou worden opgevuld. Wij weten echter dat de soorten alle maal op een bepaalde plaats in het meer bhjven zitten. Ze wisten ook niet wanneer de broedseizoenen waren; dat is natuurlijk een tijd waarin je niet moet vissen". Contact Volgens prof. Dullemeger ver loopt het project tot nu toe naar wens, omdat er een goed contact is tussen het thuis front en de onderzoekers. Ba rel, die tijdens het interview nog op schreeuwtoon een ge sprek heeft gevoerd met één van de vijf mensen die bij het meer zitten, beaamt dit. "Maar", zegt hij, "het contact komt wel moeizaam tot stand. Neem dat gesprek. Het duurt een dag voordat je een telefoonverbinding met Ne derland hebt vanuit Tanza- Omdat het ministerie van bui tenlandse zaken flink in de buidel heeft getast kunnen de biologen, die tot nu toe geld ontvingen van de Stich ting Wetenschappelijk On derzoek Tropen, weer een tijdje doorgaan. Prof. Dullemeijer zegt: "Ik ver wacht dat ze eind '84 een rap port van ons willen hebben en dan zullen vragen: wat willen jullie. Toezeggingen over doorgaan kunnen ze nu natuurlijk nog niet doen". Als het aan Barel ligt zijn de Leidse onderzoekers nog wel even zoet. De eerste vijftig jaar zou hij zo met een team van een man of twintig druk bezig kunnen zijn. Om dat te bewijzen pakt hij er een kaar tje van het meer by. "Kijk, in dit deel van de golf van Mwanza zijn we bezig. Als je dan ziet dat die golf maar een klein deel van het Victoriameer is, besef je welk een immens gebied we nog niet hebben bestudeerd. Kortom, het duurt nog vrese lijk lang totdat alles in kaart is gebracht". Hij zal dat niet meer meemaken. WIM BRANDS Twee inbraken in buurthuis en reisbureau LEIDEN - Bij een inbraak in het kantoor van reisbureau Beuk aan de Nieuwe Beestenmarkt is dinsdagnacht een kistje met achtduizend gulden, diverse gi ro-betaalkaarten en vliegtickets buit gemaakt. De toegang tot het kantoor werd verschafd door het forceren van een ruit Diezelfde nacht werd in buurthuis De Zevensprong ingebroken. Hier werd een portefeuille met ongeveer 1800 gulden ont vreemd. ADVERTENTIE Gratis boekenkrant met verrassende aanbiedingen. bol Bij De Slógte vind je meer dan 5000 titels met 15 tot 80% korting! De nieuwe aanbiedingskrant staat w van de goedkope boeken. Als watersporter ben je bijvoorbeeld goed i met boeken als Jachtschipper buitengaats of Havenmanoevresvoor zeilers. Normale prijs IS, en 21,50. Nu 8,95. Ander voorbeeld: Het Krank zinnigekwartiertje. Over de sportjournalistiek door Nico Scheepmaker. Van 20,75 voor 4,95! De Slegtc is een goeie voor voordelige boeken. Snel halen dus die krant LEIDEN - Een zeer oude vleu- gelnoot in het Plantsoen is gisteravond door de bliksem getroffen en het inwendige van de boom is in brand ge raakt. De brandweer en de plantsoenendienst hebben zich erover ontfermd De plantsoenendienst tracht de boom te behouden Het onweer speelde ook een 22- jarige automobilist uit Lei den parten. Toen tijdens een uitwijk-manoeuvre op de Morsweg een ferme donder slag klonk, raakte de automo bilist van schrik van de weg en ramde een paaltje en een boom Ook de politie had handenvol werk aan het onweer. Tot zes maal toe ging het inbraak- alarm op diverse plaatsen in de stad. Het bleek telkens loos alarm De politie ver moedt dat de installaties rea geerden op de felle lichtflits. Talking Heads Naar aanleiding van de recensie van het Talking-Headsconcert van uw medewerker W. Koevoet deel ik het volgende mee. Het niet meedoen van Adrian Be- lew stond al weken vast, omdat hij zich nu volledig concentreert op King Crimson, waarin hij een vaste plaats heeft, terwijl hij bij T.H. een gastrol vervulde. Het betitelen van de muziek als "kaal", "zonder variatie" en "zonder intiem karakter" (wat ik mij daar ook bij moet voorstel len) getuigt van een volkomen onbegrip voor het werk van T.H., dat immers op drie elpees het statische als belangrijk muzikaal kenmerk had. Een andere wangedachte. Het ge bruik van een megafoon door David Byrne (niet "bij tijd en wij le", maar bij één nummer). Dat wordt door uw recensent afge daan als een daad van volksmen nerij. Blijkbaar heeft hij nooit naar de laatste solo-elpee van Byrne geluisterd, waarop be doeld nummer staat. De mega foon was dus gewoon een hulp middel om een bepaald muzikaal effect te bereiken dat, ook gezien de tekst, volkomen functioneel Verder is de Tom-Tom club geen "onrendabele bedrijfstak", maar een qua verkoopcijfers succes vollere groep dan de Talking Heads zelf. Zij maakten zelfs de enige top-tien hit die de T.H.-ex ponenten ooit in ons lage landje gehad hebben. Ten slotte. Recensies blijken (voor een deel) een kwestie van per soonlijke smaak. Als ik de heer Koevoet echter, voor de zoveel ste keer, moet betrappen op het schrijven van onjuistheden; en als ik constateer hoe weinig mu zikale kennis en inzicht deze jon gen heeft en als ik dan toch zie dat hij voor de grootste krant van Leiden poprecensies mag probe ren te schrijven, dan kunt u zich met mij waarschijnlijk volkomen verenigen met het volgende voorstel. Ontsla dit stuk quasi-creatief onbe nul of laat hem horoscopen voor de Leidse zondagsbladen gaan schrijven. Neem mij in dienst en weet U in het vervolg verzekerd van verantwoorde recensies op hoogstaand peil, gelardeerd met een verbluffende feitenkennis en literaire hoogstandjes. Jack Sommeling Lange Mare 65 Leiden Ophogen in uw krant van vrijdag 9 juli 1982 zou ik gaarne enige kantte keningen willen plaatsen. Hetgeen uw verslaggever in dit ar tikel schrijft, komt goed overeen met wat er in de buurt speelt. Ik kan me goed indenken dat mevr v. Noort met lede ogen moet zien dat haar tuin wordt verwoest. Maar toch kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat er ook be woners zijn die het plan wel goedkeuren. Als voorbeeld had uw verslaggever naast de foto van de mooie tuin van mevr. v. Noort een foto kun nen plaatsen van de tuinen en plaatsjes van de huizen gelegen aan de Julianakade 16. 18 en 20. Dit als contrast van het geheel A. Hartman Beethovenlaan 245 2324 EK Leiden De burgemeester moet voor taan op eigen kosten telefo neren. Dat kan de beste man met zijn salaris natuurlijk zonder pijn zelf betalen. De wethouders hebben per slot van rekening ook geen tele foonkosten-vergoeding. De dienstauto gaat eveneens de laan uit en de consumpties van B en W vaUen ook ten prooi aan de bezuinigingen. Het wordt allemaal een stuk soberder op het stadhuis, nu de gemeente op de kleintjes gaat letten. Maar daar blijft het niet bij. De telefoon van de burgemees ter kost de gemeente jaarlijks 451 gulden. Het voorstel om dit bedrag te bezuinigen doet lachwekkend aan als men be denkt dat de gemeente becij ferd heeft dat er de komende jaren zo'n 16 500.000 gulden minder uit te geven valt. Het heeft dan ook slechts een voorbeeldfunctie. Om aan het bedrag van 16.5 miljoen gulden aan bezuini gingen te komen zijn drasti sche en pijnlijke ingrepen noodzakelijk. De gemeente heeft deze week de eerste treurige voorstellen bekend gemaakt. En het is nog maar de vraag of het becijferde te kort niet hoger uitvalt en er nog méér bezuinigingen no dig zullen zijn. Wethouder Bordewijk (PvdA) van financiën is er niet opti mistisch over, nu het ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft laten weten dat de uit kering van het rijk aan de ge meenten ten behoeve van het onderwijs in de toekomst zal worden verlaagd. "De meeste voorstellen verho gen de kosten voor de burger of houden een verlaging in van het dienstenniveau. Bei de zijn erg onplezierig. Het zal veel weerstand oproepen en terecht ook", aldus Borde wijk. Dat lijkt misschien een wat vreemde uitspraak van een wethouder die voorstellen doet, daar veel weerstand te gen verwacht en die weer stand dan nog terecht noemt ook. Maar het is geenszins onlogisch. De noodzaak om te bezuinigen wordt de ge meenten vooral opgedrongen door het rijk, die het eigen geldgebrek veelal afwentelt op de lagere overheden Afbraak Als de bezuinigingen vooral worden veroorzaakt door het beleid van de regering, waar om doen de PvdA-wethou- ders daar dan aan mee? De PvdA-ministers zijn toch uit het kabinet gestapt, waarom maken de PvdA-bestuurders in Leiden dan zoveel vuile handen? Het is het dilemma van links. De CPN zegt niet mee te wil len doen aan de "afbraak-po litiek" van de regering. De PvdA stelt zich om drie rede nen anders op. In de eerste plaats willen de sociaal-de mocraten toch blijven bestu ren, om de pijn zo eerlijk mo gelijk te verdelen, om te red den wat er te redden valt. Ten tweede erkent de PvdA de noodzaak om te bezuinigen. Iets dat bij andere linkse par tijen minder vaak wordt ge hoord. Ten slotte - zo wordt geredeneerd - los je niets op door bestuursverantwoorde- lijkheid te weigeren. Het rijk kan de gemeente dwingen om te bezuinigen en dan ben je nog verder van huis. Vandaar dat Bordewijk deze week met een gevoel van te genzin pijnlijke voorstellen bekend maakte. Het kille kli maat van het profijtbeginsel overheerst in veel van die voorstellen. Extra tariefsver hogingen gaan de Leidse bur gers zo'n 2.4 mihoen gulden kosten. Dat geld moet worden opge bracht door mensen die voet ballen of tennissen, die hun huisvuil door de gemeente la ten ophalen, die een paspoort nodig hebben of een woon- vergunning. Kortom, door zo'n beetje iedereen. Zelfs het als woningzoekende ingeschreven staan bij bu reau huisvesting gaat wel licht 12.50 gulden per jaar kosten. Men kan het toejui chen dat de gemeente voor haar diensten de kosten in re kening gaat brengen aan de gebruiker, maar met even veel recht kan men het een boete op de woningnood noe men. College De liberalen komen ruim schoots aan hun trekken als het gaat om de invoering van het profijtbeginsel. De WD heeft zich daar altijd een voorstander van getoond. Het zal één van de normen zijn op grond waarvan de par tijen van links en rechts de voorstellen zullen beoorde len. Sommige tariefsverhogingen, zoals met name de herinvoe ring van de noolbelasting voor huiseigenaren, zullen juist voor de WD moeilijk te verteren zijn. Het verkie zingsprogramma van de WD sluit het zelfs uit. Een ander aspect dat bij de po litieke keuze in de bezuini gingen een rol zal spelen be treft het aantal arbeidsplaat sen dat in het geding is. Met name gaat het dan om de vraag of door de bezuinigin gen gedwongen ontslagen aanvaardbaar zijn. Alleen Klein Links heeft zich daar nadrukkelijk tegen verzet Ten slotte komt ook de princi piële vraag aan de orde of de gemeente (wanneer dat goed koper mocht blijken) taken moet afstoten aan particulie re organisaties (privatise ring). Het gaat in de voorstel len tot nu toe vooral om ta ken van de reinigingsdienst. Is het toeval dat deze voor stellen tot privatisering on der verantwoordelijkheid van wethouder Fase (WD) zijn gesuggereerd? Vermoedelijk wel, want het valt te bezien of wethouder Waal bezuinigingsvoorstellen kan ophoesten tot een bedrag van 6.7 miljoen gulden, zon der daarbij in liberaal vaar water terecht te komen Gezien de politieke afweging die nodig is om de diverse voorstellen te beoordelen (voorzover de beperkte be slissingsruimte dat toelaat), is het niet verwonderlijk dat de bezuinigingen een rol zul len spelen bij de vorming van het nieuwe college van B en W. En niet zomaar een rol. een overheersende Het politieke programma bluft bij de colle ge-vorming natuurlijk van belang, maar de financiële paragraaf en een vijfjaren plan om te bezuinigen zullen de meeste aandacht vragen Als om maar eens een dwars straat te noemen - PvdA en WD het eens kunnen wor den over het geld. dan zal het met het programma ook wel lukken. Maar de verschillen zijn groot, want de partijen kijken vanuit hun beginselen heel verschillend aan tegen de rol van de overheid Dat zou een PvdA-CDA coalitie in Leiden dichterbij kunnen brengen LEO MAAT Derde Leids Plein Festijn LEIDEN - De organisatoren van het derde Leids-Plein-Festival heb ben de aanstaande zaterdag en 14 augustus uitgekozen om op het Stad huisplein diverse evenementen te laten plaatsvinden. Een aaneenscha keling van kindertheater, cabaret, rock— en beatmuziek, en volksmu ziek vult beide zaterdagen tot in de avonduren. Het hele gebeuren, zo schrijft de organisatie, is gratis toegankelijk Zater dag wordt het festival geopend met een optreden van het kindertheater Pluisje. Twee clowns halen komische en acrobatische toeren uit Aan vang om 12 uur. Het hoogtepunt van de eerste zaterdag kan volgens de organisatoren te gemoet worden gezien om 20.00 uur Dan treedt "The Fnends Band" op. "Theater, muziek, clownerie en mime wisselen elkaar in hoog tem po af. Dit alles wordt gebracht door een 12-mans formatie die niet alleen aan de basis stond van het beroemde Festival of Fools, maar er tevens grote naam maakte" Drs. Barel: "Het duurt nog vreselijk lang voordat we alles in kaart hebben gebracht".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3