Iran doet aanval op Irak wmww Oorlog loden last Israëls portemonnee "Verbondenheid met Israël blijft" C Swapo aanvaardt "pakket' onafhankelijkheid Namibië "Vrijdag grootscheeps offensief Israël wil politieke oplossing bevorderen Trein rijdt door rood: zeven doden Toekomstige minister van buitenlandse zaken VS, Shultz: WOENSDAG 14 JULI 1982 WINDHOEK/WASHINGTON (Reuter/UPI) - De organisatie van het volk van Zuidwest-Afri- ka (Swapo) en de zogeheten frontlijnstaten hebben een "pak ket" aanvaard betreffende de on afhankelijkheid van Namibië/ Zuidwest-Afrika. Dit heeft de krant "Die Republikein" giste ren bericht. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton deelde mee. dat de westerse contactgroep een mijlpaal" heeft bereikt in haar inspannin gen voor het onafhankelijk wor den van de voormalige Duitse kolonie, die in strijd met ver scheidene uitspraken van de Verenigde Naties en bestuurd wordt vanuit Zuid-Afnka. Volgens Die Republikein, de spreekbuis van de (pro-Zuidafri- Buitenland kaanse) voorlopige regering van Namibië waarin leden zitten van de Democratische Turnhalle Alliantie, bereiken de onderhan delingen over de staatkundige toekomst van Namibië in de ko mende tien dagen hun hoogte punt. Eind vorige week zou Swa po akkoord zijn gegaan met de serie voorstellen van de groep van vijf westerse landen, die be staat uit de Verenigde Staten. Canada. Frankrijk, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland. De krant schreef dat een Zuidafri- kaanse delegatie later deze week opnieuw in New York gaat on derhandelen. Volgens Die Repu blikein is niets geregeld over de terugtrekking van Cubaanse mi litairen uit Angola, die Pretoria als voorwaarde heeft gesteld voor medewerking aan het onaf hankelijk worden van Namibië Het zou hier gaan om een "pan- culiere kwestie" tussen de Ver enigde Staten en Angola. Het Amerikaanse ministene van buitenlandse zaken deelde mee. dat de contactgroep VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuellar maandag heeft laten weten, dat men het eens is geworden over de principes voor een grondwet gevende vergadering en een grondwet voor een onafhanke lijk Namibië Over hoe de grondwetgevende ver gadering gekozen moet worden, is nog geen overeenstemming bereikt. Men heeft afgezien van het gemengde kiessysteem. De keus is nu tussen evenredige ver tegenwoordiging en een distric tenstelsel. De Amerikaanse functionaris gaf aan. dat men zich nu gaat bezig houden met de volgende fase. waarin het gebruik van een groep van VN -waarnemers bij de verkiezingen centraal staat. Deze kan een maand in beslag nemen. LONDEN/TEHERAN (Reuter) Iran heeft een nieuwe of- JL LONDEN/TEHERAN (Reuter) Iran heeft een nieuwe of fensief ingezet tegen Iraakse troepen. Dit heeft het offi ciële Iraanse persbureau "Irna" vanmorgen bekendge maakt in een telexbericht, dat werd ontvangen in Lon den. Er wordt fel gevochten, zo meldde het Iraanse persbureau. Het zei evenwel niet waar de strijd zich afspeelde. Volgens een Iraans le gercommuniqué, dat werd aan gehaald, heet de operatie Rama dan en begon zij gisteravond om half tien plaatselijke tijd (acht uur Ned. tijd). Het communiqué zei, dat de Iraanse troepen "erin waren geslaagd langs de eerste bunkers van de vijand te komen" en dat "de operatie onder felle gevechten voortging om bepaal de doelstellingen te bereiken" Een van de doelstellingen van het offensief werd genoemd "het op afstand houden van Iraaks vuur van de steden van het Isla mitisch vaderland". Iran zal vrijdag een grootscheeps offensief tegen Irak lanceren. Dit heeft ajatollah Moessavi Tabrizi, speciaal afgezant van imam Cho- meini, gisteren meegedeeld op een persconferentie in het Iraan se consulaat in Istanbul. Ruim 7 ton EG-hulp aan Falklands BRUSSEL (ANP) - De EG- commissie in Brussel heeft besloten om een bedrag van 300.000 Europese rekeneen- heden (dat is ongeveer 780.000 gulden) ter beschik king te stellen voor hulp aan de Falkland-eilanaen. Een woordvoerder van de EG- commissie heeft dat gisteren in Brussel meegedeeld. Het Verenigd Koninkrijk had vo rige week gevraagd om finan ciële hulp voor het herstel op de Falkland-eilanden van we gen, huizen, leidingen, etc. Volgens de commissie-woord- voerder zal over de manier waarop het Europese geld be steed gaat worden nog nader overleg moeten worden ge voerd tussen de commissie en de betrokken overheden. ADVERTENTIE Nieuwe leider Spaanse UCD MADRID (DPA/Reuter) - De par tij UCD, die Spanje regeert sinds de terugkeer naar de democratie aan het einde van de Franco-dic tatuur, heeft gisteravond een nieuwe leider benoemd met vol ledige volmacht voor maatrege len om te voorkomen dat de par tij door interne verdeeldheid uit eenvalt. Het is parlementsvoor zitter Landelino Lavilla. Hij volgt Leopoldo Calvo Sotelo op. die zich na acht maanden tevens de partij te hebben geleid nu weer gaat concentreren op het oremierschap. 47-jarige Lavilla, die met abso- ite meerderheid van 144 van de 14 aanwezige stemmen werd ge- >zen door de politieke raad als ogste orgaan van de partij in tijd tussen partijcongressen, geerde als minister van justi nder de vorige premier Adol- Zorgen Amerikaanse regeringsfunctiona rissen hebben zich gisteren ern stig bezorgd getoond over moge lijke plannen van Iran voor een invasie in Irak, die een eind moet maken aan het regime van presi dent Saddam Hoessein. Saoedi- Arabië en de Golfstaten hebben een beroep gedaan op Iran het conflict met Irak te beëindigen. De oorlog tussen Iran en Irak is 22 maanden oud. Iran zal deze voortzetten totdat Irak aan al zijn voorwaarden heeft voldaan en legt VN-besluiten tot een be stand naast zich neer, zo zei de Iraanse premier Hossein Musavi gisteravond voor Radio-Teheran. Iran eist herstelbetalingen voor de door een Iraakse invasie in Iran begonnen oorlog en zegt dat Iraakse troepen ondanks de twee weken geleden door Irak aange kondigde terugtrekking tot de internationale grenzen nog steeds strategische hoogten langs de grens bezet houden. Ve le Iraanse leiders hebben, na de Iraakse terugtrekking, des te sterker aangedrongen op een in val in Irak. Premier Moessavi van Iran ver wierp gisteren een die dag een stemmig aangenomen oproep van de Veiligheidsraad tot een bestand in het conflict en stelde, dat "het regime van Saddam ons grondgebied onvoorwaardelijk moet ontruimen, herstelbetalin gen verrichten en veroordeeld worden". JERUZALEM (DPA) - Israël zal "meer tijd" toestaan voor het mogelijk maken van een politie ke oplossing van het conflict in AALTEREN (BELGIË) - De ravage die ontstond na het ongeluk met de Belgische trein gisterochtend bij Aalte ren was enorm. Brandweer lieden en reddingswerkers zochten nog urenlang naar mogelijke slachtoffers (zie fo to). Bij het ongeluk vielen er zeven doden, vier zwaargewonden en 22 lichtgewonden. Door nog onbekende oorzaak ne geerde de machinist van de sneltrein Namen-Knokke drie oranje en een rood waar schuwingssignaal. Zijn trein boorde zich 's ochtends om kwart over zeven met een snelheid van 138 kilometer per uur in de achterste wa gons van de stoptrein Brus- sel-Oostende die op het sta tion van Aalter van spoor aan het wisselen was. De stoptrein werd over een leng te van 100 meter meege sleurd. Volgens de Belgische verkeers minister De Croo moet het ongeluk te wijten zijn aan een menselijke fout van de ma chinist van de sneltrein. Zijn trein was twee maanden oud en uitgerust met de meest moderne veiligheidsmidde- len. De machinist werd by het ongeluk zwaargewond en overleed later. Justitie heeft de zogenaamde 'zwarte doos' uit de locomotief van de snel trein gevonden en probeert nu daaruit op te maken wat er precies fout is gegaan. De Croo, die samen met pre mier Martens het terrein van de ramp bezocht, wees erop dat er veel meer doden en ge wonden te vrezen zouden zijn geweest indien het ongeluk zich niet in vakantietijd zou hebben voorgedaan. Nor maal zitten zowel de sneltrein als de stoptrein 's ochtends vroeg vol met passagiers, met name studenten en scholie ren die nu grotendeels afwe zig waren. Onder de doden bevinden zich overigens wel twee kinderen. De materiële schade door de botsing was zeer groot. De sneltrein en de achterste wa gons van de stoptrein waren rijp voor de schroothande- laar. De ravage was zo groot, dat de Belgische Spoorwe gen de hele dag bezig waren de chaos te klaren. Gister avond echter werd niet uitge sloten dat zich in de verwron gen staalmassa nog slachtof fers zouden bevinden. len" Het besluit tot het geven van meer tijd werd volgens politieke krin gen genomen door premier Me- nachem Begin, nadat deze van de Amerikaanse onderhandelaar voor het Midden-Oosten, Habib, te horen had gekregen dat zowel de Amerikaanse als de Libanese regering stéót op vertrek van de Palestijnse guerrillastrijders uit het westen van Beiroet, wat over eenkomt met de Israëlische eis. Eerder hadden Israëlische rege ringskringen in Jeruzalem har dop betwijfeld of er uitzicht was op een vreedzame regeling van het Libanese conflict. Zij vonden dat Habibs werk was vastgelo pen en dat de Palestijnse guernl- leros met hun telkens tegenstrij dige eisen vertragingstactiek toe pasten om tijd te winnen. Volgens het Israëlische dagblad "Ma'Ariv" had Begin in die sa menhang verklaard dat "geen terrorist in Beiroet en Libanon blijft". Ook de minister van de fensie, Sharon, had de waarschu wing geuit dat Israël "voldoende middelen en methoden" had om de guerrillastrijders uit Libanon te verdrijven. Israël had even eens een eis van de PLO afgewe zen, dat haar strijders zich zou den terugtrekken in de vluchte lingenkampen in zuid-Beiroet, tot een regeling van het conflict gevonden kon worden en hun vervoer naar Syrië mogelijk maakt. Damascus had al eerder zijn bereidheid herzien alle of een gedeelte van de ongeveer 6.000 Palestijnse guerrillastrij ders op te nemen. De oorlogen die Israël tot dus ver gevoerd heeft in zijn ge schiedenis zijn voor het me rendeel betaald door Ameri ka. Sinds 1967, toen de Arno nkaanse hulp aan Israël niet meer dan 600 miljoen dollar per jaar bedroeg, is dat be drag gestegen tot 2.25 miljard dollar. Na elke oorlog heeft het Amerikaanse Congres zyn goedkeunng gehecht aan een verhoging van de militai re en economische hulp aan Israël. Maar het is uitgesloten dat Amenka ook dit keer deze oorlog gaat financieren. In feite mag Israel zyn handen dichtknijpen als het niveau van 2,25 miljard dollar van de laatste jaren gehandhaafd blijft. Dat heeft niet alleen met de politieke situatie in het Midden-Oosten te maken, maar ook met de Amerikaan se economische situatie, die het inkrimpen van de buiten landse hulp in de hand werkt. Vraag Dat doet de vraag rijzen, hoe Is raël deze oorlog gaat betalen, waarvan de directe kosten tot dusver een miljard dollar be dragen, het produktieverlies van reservisten die aan het front staan en dus niet werken, nog niet meegere kend. Dat bedrag aan pro duktieverlies bedraagt naar schatting nóg eens zo n één miljard dollar. Israël heeft een leger dat op reservisten steunt, hetgeen het voeren van een lange oorlog proble matisch maakt. Tot dusverre is het produktieverlies vyf procent van het nationaal produkt geweest, maar een langere mobilisering of ge deeltelijke mobilisering zal onvermijdelijk tot een econo mische recessie leiden. Het antwoord van de econo men op de te verwachten pro blemen is, dat Israël zelf voor de kosten zal moeten op draaien. hetgeen voor een land dat economisch zo af hankelijk is van Amerika en dat een inflatie van meer dan 100 procent heeft, geen een voudige zaak is. Er zyn tot dusverre een paar economi sche maatregelen genomen. Zo is de btw verhoogd van 12 tot 15 procent. Maar de grote klap moet ongetwijfeld nog komen. De komende maanden kan de regering het nog even uitzin gen. omdat er op grote schaal geleend is op de internationa le kapitaalmarkt. Bovendien hoeft niet al het materiaal dat in Libanon verloren is ge gaan direct vervangen te wor den, met name de ammunitie niet. De kosten kunnen over een langere periode gespreid worden. Maar de economen kijken bedenkelijk als zij ho ren over overwinteringsplan nen in Libanon. Dat zou de oorlogslast op de economie bijna ondraaglijk maken. Verlagen „De Israëlische burger zal zijn levensstandaard moeten ver lagen", zegt prof. Barkai van de economische faculteit van de Universiteit van Jeruza lem. Dat is natuurlijk nooit een populaire zaak, zeker niet voor het kiezersvolk van Be gin, dat de Likoed juist zo pnma vindt omdat hun le vensstandaard de afgelopen jaren gestegen is. ondanks de moeilijke economische om standigheden waann het land verkeert. Onder de infla tie lydt niemand, omdat pry- zen. lonen en uitkeringen al lemaal geïndexeerd zijn en daarom gezamenlyk omhoog gaan. Hoe kunnen Begin en Sharon zich uit dit wespennest red den? „Er zullen snel impopu laire economische maatrege len genomen moeten wor den, want nu is de bevolking nog bereid om offers te bren gen in verband met de oor logsomstandigheden, waar zij in een later stadium niet meer toe bereid zyn", zegt professor Barkai. Het is met onmogelijk dat de Israëlische regering zal pro beren zo snel mogelijk ver kiezingen te gaan houden, zonder de totale afloop van de oorlog in Libanon af te wachten, maar wel zodra er een oplossing voor Beiroet is gevonden. Elk later tydstip zou catastrofaal kunnen zyn voor Begin, gesteld natuur lijk dat de situatie in Beiroet zoals die op dit moment is niet geheel uit de hand loopt. Invloed Een andere vraag is, of de kwetsbare economie van in vloed is op de politieke be slissingen die in Jeruzalem genomen worden. Het is dui delijk dat het voor Syrië en de PLO zaak is Israël zo lang mogelijk in Libanon vast te houden Elke dag dat het Is raëlische leger in Libanon vast zit. maakt de situatie voor Israél niet alleen poli tiek. maar ook economisch moeilijker, en een uitput tingsslag is in elk opzicht in Israëls nadeel. Maar dat economische conse quenties de dagelijkse beslis singen van Sharon en Begin zouden beïnvloeden, is met erg waarschijnlijk, te meer niet daar de beide heren van economie absoluut geen ver stand hebben. Anders wordt het natuurlyk als Amenka gaat dreigen de economische hulp aan Israél te beknotten. Er zijn geen tekenen die er op wijzen dat zulks op korte ter mijn het geval zal zijn Maar er is in Libanon een proces op gang gebracht dat Israél niet meer in de hand heeft En dat baart de politici in Je ruzalem zorgen. JAAP VAN WEZEL WASHINGTON (AP) - George Shultz heeft de Amerikaanse Se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen gisteren verteld, dat hij als minister van buitenlandse zaken zal streven naar hechtere banden met de Arabische Staten, maar de Ame rikaanse verplichtingen ten aan zien van de veiligheid van Israël in stand zal houden. Shultz zei het eens te zijn met de beslissing van president Ronald Reagan om de levering van Ame rikaanse apparatuur voor de om streden aardgasleiding van Sibe rië naar West-Europa te verbie den. Verder verklaarde hij zich tegen een bevriezing van het aan tal kernwapens, omdat de rege ring ernaar streeft dit aantal te verminderen. De aspirant-minister bevestigde het voorstel van de regering, om Amerikaanse mariniers naar Li banon te sturen om toe te zien op een uittocht van Palestijnse guerrillastrijders uit Beiroet. Shultz zei alle banden met het bouwconcern Bachtel Inc. te zul len verbreken. Het bedrijf voert omvangrijke projecten uit in Arabische landen en zijn presi dent-directeurschap van het con cern heeft vragen opgeroepen over zijn onpartijdigheid ten aan zien van het Midden-Oosten. Shultz, de opvolger in spé van Ale xander Haig, beloofde met Israël te zullen samenwerken om een algehele vredesregeling voor het Midden-Oosten tot stand te bren gen. Bij het overleg zouden ver tegenwoordigers van het Pale stijnse volk moeten worden be trokken, maar in dat verband noemde hij de Palestijnse bevrij dingsorganisatie niet met name Gas Over het verbod van de levering van Amerikaanse apparatuur voor de gasleiding merkte Shultz op, dat de president hiertoe heeft besloten omdat volgens hem de onderdrukking in Polen voort duurt. "Ik denk dat het een juiste beslissing van de president was en ik steun die ten volle", zei hij Op een vraag of hy er voorstander van was, dat de Verenigde Staten zouden verklaren met als eerste land kernwapens in te zetten bij een conflict, antwoordde Shultz dat de Verenigde Staten niet de eerste zullen zyn die :n Europa kernwapens zullen gebruiken Over de gevolgen van de Israëli sche inval in Libanon zei Shultz dat zij duidelijk hebben gemaakt dat "de behoeften en problemen van het Palestijnse volk moeten worden bezien en opgelost - drin gend en in al hun dimensies" "De uitdaging van de onderhande lingen waarin de Verenigde Sta ten volledig deelgenoot zijn, en gedurende mijn ambtsperiode zullen blijven, is die hoop te doen veranderen in werkelijk heid". zei hij. "Willen deze be sprekingen slagen, dan zullen vertegenwoordigers van de Pale- stynen zelf aan het onderhande lingsproces moeten deelnemen. Ook voor andere landen in het gebied, naast Israel en Egypte, moet een basis worden gevon den om zich by het vredesproces aan te sluiten". Arabisch Shultz zei verder dat "achter de kwesties van het moment, het belang van onze eigen zekerheid van omvangryke en alsmaar ster kere banden met de Arabieren duidelijk is. "Het is met hen, als ook met Israel, dat wy in staat zullen zijn vrede te brengen in het Midden-Oosten", zei hy. Shultz voegde er echter aan toe, dat niemand "de diepgang en duurzaamheid van de Ameri kaanse verbondenheid aan de veiligheid van Israel of onze be reidheid om te verzekeren dat Is rael de noodzakelijke middelen heeft om zichzelf te kunnen ver dedigen, mag betwijfelen. Ik deel deze diepe en duurzame ver bondenheid" Shultz was minister van arbeid en financien in de regering Nixon, maar heeft geen ervaring in de buitenlandse politiek. Tegen zijn benoeming bestaan weinig be zwaren. De senaatscommissie zal in principe vandaag al een aan beveling opstellen, waarna de Senaat nog deze week zijn be noeming kan goedkeuren. De hoorzitting voor de benoeming van Shultz voorganger. Alexan der Haig. duurde niet minder dan vyf dagen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9