Tenminste 54 banen bij gemeente op de tocht Krakers Clos Leembruggen druk aan het verbouwen, ondanks onzekerheid Igpkïilll^ Klacht niet gehonoreerd: rek in brand Politie grijpt twee joy-riders Vooral klappen bij onderwijs en welzijnswerk Lelden Rechts de buitenkant van het voormalige fabriekspand van Clos en Leembruggen, links het inte rieur. Nieuwbouw voor het ar beidsbureau vinden de krakers on zin. "Er komt voorlopig toch niet veel werk bij" (Foto Holvast) -.TÉ .--Ti. LEIDEN - Er valt nog heel wat op te ruimen, schoon te maken en te repareren in het voormalige fa briekspand van Clos en Leem bruggen aan de Langegracht. Maar het begin is er. De vroegere kantoorruimte omgetoverd tot een aantal ruime, zonnige ka mers waar woningzoekenden er al bijna in slaagden een gerieflij ke ruimte voor zichzelf te creeë- ren. En door het drie verdiepin gen tellende fabrieksgedeelte gingen de bezems zo grondig dat al bijna weer aan inrichten van de kale ruimten gedacht kan worden. Ruim een maand na de grootste kraakactie van Leiden, die van de voormalige fabriek van Clos en Leembruggen, is er nog geen zekerheid over het voortbestaan van het immense bedrijfspand. Maar, terwijl de gemeente driftig plannen maakt voor de sloop van Clos en de bouw van een nieuw arbeidsbureau, zijn de krakers hard bezig de fabriek op te rui men en geschikt te maken voor bewoning en kleine bedrijfjes. Noch gemeente noch krakers zijn echter de rechtmatige eigenaar van Clos en Leembruggen. Dege ne met de rechten is nog steeds de curator, die de fabriek na het faillissement van Clos heeft te beheren. En hoewel de gemeente ver gevorderd was met de aan koop van de fabriek, ontbreekt daartoe nog steeds het geld. Nu is de Rijksgebouwendienst van plan Clos te kopen zodat er een nieuw arbeidsbureau kan wor den neergezet. Het huidige ar beidsbureau aan de Ir. Driessen- straat is namelijk te klein gewor den en heeft, gezien de toegeno men werkloosheid, meer ruimte nodig. Maar zoals de gemeente de plan nen van de krakers te eigenge reid vindt, zo vinden de krakers het idee voor een nieuw arbeids bureau overdreven. "Er komt voorlopig toch niet veel werk bij", zo redeneren de krakers. En in rap tempo rekenen ze even voor hoe onvoordelig de oplos sing van de gemeente is: "Slopen van Clos en Leembruggen kost alleen al miljoenen guldens, en dan staat er nog geen paal. Uit voering van het hier geldende bestemmingsplan, kantoren en woningen, vinden we onhaal baar. Kantoorruimte staat er al genoeg leeg in Leiden en voor woningen heeft de gemeente niet eens geld". En daarom, zijn de krakers hard aan het werk om hun 'De Klos' gestalte te geven, hoewel de rator hen heeft gevraagd te ver trekken. Is al die moeite ei geld dan geen groot risico? wachten heeft ook geen zin. Als je dat gaat doen zou de troep wig de troep blijven. We werken ook eerst aan zaken van alge meen belang, zoals het dak repa reren en zorgen dat er water licht is". Water hebben de kra kers inmiddels gekregen. Het aansluiten van gas en elektrici teit vergt echter zo'n hoge borg dat de krakers nu overwegen De Klos als bouwplaats bij het gas bedrijf in te laten schrijven. Ze betalen dan het dubbele tarief maar hoeven geen borg te beta len. Kapsalon Inmiddels wonen er al acht men sen in De Klos en hebben dertig mensen zich ingeschreven voor een project. Inschrijflijsten in de hal verraden wat de bedoelingen zijn van de krakers: een kapsa lon, kunstatelier, muziekstudio, doka, kleermakerij, ontmoe tingsruimte, zeefdrukkenj en glasblazerij zijn nog maar een greep uit de toekomstige projec ten. Aan de straatkant van Clos willen de krakers bovendien een winkeltje inrichten, waar pro- dukten die in de Klos gemaakt zijn kunnen worden verkocht. Vlak achter de winkel worden de koffieshop en kapsalon inge richt. De huurders van be drijfsruimte of woonruimte beta len respectievelijk vijftig en hon derd gulden per maand. "Bedoe ling is al dat geld weer in het ge bouw terug te steken voor de op bouw en verder wordt iedere deelnemer geacht de handen uit de mouwen te steken". De krakers denken dat de projec ten van de grond kunnen komen, wanneer de deelnemers tenmin ste in de begintijd hun uitkering kunnen behouden. De regelin gen zijn wat dat betreft niet al te soepel, maar er wordt juist nu, met het stijgend aantal werklo zen dat alternatief werk wil doen, wel over nagedacht bij de sociale diensten. De deelnemers van De Klos zijn nu in onderhandeling over een regeling. "Misschien dat de bedrijfjes in de toekomst zelfstandig kunnen draaien, maar dat zal minstens een jaar duren". De kraakactie van De Klos kwam ongeveer tegelijk met de nota 'Zicht op Werk' waarin de ge meente voorstelt projecten voor kleine bedrijfjes te vestigen in het voormalige Olga—complex. Toevallig of een bewuste keuze? "Nee, we liepen al jaren rond met dit idee. Maar we vonden dat de gemeente eerder nog niet ryp was voor een zo grote kraakac tie". Olga is een bijna vergelijk baar project, maar met volgens de krakers enkele belangrijke verschillen. "De drempel zou in Olga te hoog zijn. Er worden di rect weer allerlei verplichtingen gesteld, van te voren moet al vaststaan dat een project levens vatbaar is. Hier is niemand iets verplicht, je kunt een ruimte hu ren voor een bedrijfje maar je mag er evengoed je hobby gaan uitoefenen". Bovendien vinden krakers dat De Klos uitermate geschikt is om er projecten in te vestigen. "Dan is het toch zonde om veel geld in het Olga-complex te steken om dat geschikt te maken? Maar de gemeente wil dat gewoon niet zien. Ze wil niet erkennen dat on ze projecten alternatieve werkge legenheid scheppen. Misschien zijn ze wel bang dat De Klos een prestige-object voor de krakers wordt". Gewaarschuwd De gemeente beweert echter van niet. "De plannen om een nieuw arbeidsbureau te bouwen aan de Langegracht dateren al van veel eerder dan de kraakactie. De wethouder heeft de krakers dan ook al gewaarschuwd niet teveel te vertimmeren aan Clos en Leembruggen. Straks moeten ze er toch uit". De gemeente her haalt nog eens dat de projecten wel in het toekomstige Olga-- complex kunnen komen. "We zijn nu nog bezig de plannen uit te werken en er loopt een sub sidie—aanvraag bij de provincie. Maar in de loop van volgend jaar hopen we de projecten van de grond te hebben". Vooralsnog werken krakers en ge meente dus ieder hun eigen plan nen uit zonder een strobreed toe te geven aan de ideeën van de an dere partij. De tijd zal moeten le ren of het de krakers zijn die nu voor niets een hoop werk verzet ten in Clos, dan wel de gemeente die naar een andere plaats voor het arbeidsbureau zal moeten uitkijken. CONNY SMITS LEIDEN - Op verdenking van brandstichting heeft de politie gisterochtend een 26-jarige Lei derdorper aangehouden. De man had, als klant van een jeansshop aan de Haarlemmerstraat, woor den gekregen met de bedrijfslei der die hem het geld van een knickenbocker niet terug wilde geven. Toen de Leiderdorper, op dat moment de enige klant in de winkel, het pand had verlaten, stond plotseling een rek met kle ren in brand. De bedrijfsleider van de jeansshop kon de vermoedelijke brand stichter op straat achterhalen en staande houden. Even later werd de man door de politie aange houden. Het brandje, dat een rek met een twintigtal kledingstuk ken vernielde, kon overigens door het personeel zelf worden geblust. LEIDEN - Geen plaatje uit de Rotterdamse Waal-, Maas-, dan wel Rijnha ven maar gewoon een concentratie Rijnaken voor de Leidse meelfabriek De Sleutels. Daar, in de Zijlsingel, arriveerde onlangs een konvooi Franse graanschepen, wat binnen de Leidse stadsmuren, dit Rotterdamse tafe reeltje opleverde. De Franse rijnaken, met zogenaamde EG-tarwe aan boord, varen volgens directielid Heikens van De Sleutels, meestal in konvooi wat betekent dat op de plaats van een gemeenschappelijke bestemming wel wat langer moet worden gewacht. De 'losploeg' van De Sleutels maakt op dit moment overuren om de Franse schepen van hun lading en de Zijlsingel weer van z'n Rotterdamse aanzicht te 'verlossen' LEIDEN - Twee Amsterdammers, allebei 22 jaar oud, zijn vanoch tend vroeg door de Leidse politie aangehouden op de Europaweg. Met een gestolen auto hadden de Amsterdammers een aantal ver keersovertredingen begaan in Zoetermeer. De politie aldaar slaagde er echter niet in de auto tot stilstand te brengen, zodat de Amsterdammers via Leidschen- dam, Voorburg, Stompwijk en Zoeterwoude naar Leiden wisten te rijden. Ook de politiekorpsen van de gemeenten waar de auto doorheen kwam waren bij de ac tie betrokken. Pas op de Europa weg slaagden agenten erin de au to klem te rijden. Een Amster dammer kon direct worden gehouden, de tweede vond de politie later op een tuinderij. Een derde inzittende van de auto wist te ontkomen. toonzalen leiderdorp f?mhaV r|etschans67-cieba gebouw IvIcüO/ bedrijfsterrein "de baanderij" tel. (071) -413 414 open op werkdagen van 9-17 uur 'rijdags tot 15.30 uur Hengelsport (1) Zuid-West hield een viswed strijd in de Rijn. Uitslag: 1 H. Moenen 4980 gram-58 stuks, 2 H. v.d. Laan 3240-35, 3 A Ruis 3030-36, 4 I. Mazurel 2560-32,5 R. de Bezemer 2500- 33, 6 W. Moenen 2150-25, 7 J Boef 1760-24, 8 C. Cornet 1500-18, 9 C. Schouten 1450- 19. 10 P Hartevelt 1420-15 Hengelsport (2) DVS viste in de Rijn. Uitslag: 1 W. van Berkel 3875 gram-34 stuks, 2 J de Os 3725-35, 3 C. Hoppenbrouwer 3450-35, 4 J. Helverstein 3400-37, 5 J. Moe nen 3250-40, 6 M. Bronmeijer 3050-46, 7 J van Rijn 2350-27, 8 F. Hoppenbrouwer 2125-29, 10 C. Sinteur 2125-26 Hengelsport (3) In de Meerburgerwatering kan gepeurd worden. Tenminste voor houders van de bonds- waterpeurvergunningen. Zij kunnen hun vergunning af halen op het kantoor van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, elke dinsdag avond van vijf tot tien uur LEIDEN - Bij de gemeente dreigen de komende jaren tenminste 54 banen door bezuinigingen verloren te gaan, met name in het onderwijs en het welzijnswerk. Ver scheidene tarieven zullen extra verhoogd worden en de dienstverlening door de gemeente zal verminderen. Dat blijkt uit de bezuinigingsvoor stellen zoals die tot nu toe door B en W op tafel zijn gelegd. Wet houder Waal van ruimtelijke or dening en verkeer is er nog niet in geslaagd om voorstellen te doen. Waal moet 6.7 miljoen gul den bezuinigen, verreweg het meest van allen. In april van dit jaar bereikten B en W overeenstemming over de ver deling van de bezuinigingen over de verschillende sectoren. Beslo ten werd om onderwijs, cultuur en personeelszaken te ontzien. De totale bezuinigingsoperatie zou een bedrag van 16.5 miljoen gul den moeten omvatten. Om de ge meenteraad in staat te stellen om politieke keuzen te maken zou er voor een bedrag van 20 miljoen aan voorstellen op tafel moeten komen. Gisteren maakte wethouder Bor- dewijk van financiën bekend wat er tot nu toe aan voorstellen zijn voorbereid. Hij herhaalde zyn eerder gedane uitspraak, dat ge dwongen ontslagen vermoede lijk niet te voorkomen zijn. Bordewijk wees in dat verband op de voorgestelde inkrimping by de School Advies Dienst (SAD), waar het aantal banen met zeven tot tien zou kunnen afnemen. Ook bij de bezuinigingen in de sector ruimtelijke ordening (de voorstellen worden volgende week bekend gemaakt) zouden ontslagen waarschijnlijk niet te voorkomen zijn. Bij de andere voorstellen zal er volgens Borde wijk vermoedelijk geen sprake zijn van gedwongen ontslagen. Onderwijs In het onderwijs wordt het meest bezuinigd op de SAD (6.5 ton). De vacatures logopedie worden niet vervuld en de dienstverle ning wordt tot een sober niveau teruggebracht. In het buitengewoon onderwijs wordt het aantal vakleerkrach ten en het niet-onderwijzend per soneel teruggeschroefd. Door middel van het niet vervullen van vacatures en door diverse herplaatsingen zouden in het buitengewoon onderwijs geen ontslagen hoeven vallen. Een grote besparing denkt de ge meente ook te bereiken door het verhuren van lege lokalen van de Louise de Coligny Scholenge meenschap. Verder wordt onder meer de functie van adjunct-di recteur van de directie Onder wijs en van chef van het beheer schoolgebouwen niet meer ver vuld. In de kunstsector wordt de slui ting voorzien van molenmu- seum De Valk; de eerste jaren alleen in de winter om dan in 1985 geheel te sluiten. Het aan tal voorstellingen in de Schouwburg wordt verminderd en voorstellingen buiten de Schouwburg worden niet meer gehouden. De stafafdeling Wel zijn van de gemeente wordt op geheven. Op het onderhoud van het Waagge bouw wordt 40 mille bezuinigd. Verder worden vele subsidies beperkt. De bibliotheek moet het met 74.000 gulden minder doen en ook Hot House, majoretten- korpsen, het Residentieorkest, het Gewestelijk Orkest, het LAK-theater, het NIVON, de Streekmuziekschool en K en O moeten het met minder zien te rooien, als de voorstellen door de gemeenteraad worden aangeno- Op de volksgezondheid zijn vooral bezuinigingen te verwachten door een verlaging van het tekort van de Eerste Hulp Dienst. Hier is sprake van een 'aanpassing' van de arbeidsvoorwaarden van het ambulance-personeel. Ver der zal de Stichting Jeugdtand- verzorging minder subsidie krij gen en de tarieven van de ont- smettingsdienst worden ver hoogd. De Sociale Dienst levert in door de voorziene (personeels)uitbrei- ding van het bijstands maat schappelijk werk niet te laten doorgaan. Het instituut Burger- Molen de Valk - de eerste jaren dicht in de winter en daarna wordt een algehele sluiting van dit molen museum voorzien. raadslieden moet 20 mille inleve ren en de sociale werkplaats zal de doelmatigheid en de op brengst moeten vergroten. Sport De bezuinigingen op de sport moe ten voor de helft komen van ex tra tariefsverhogingen. Voor veldsporten en tennis zal het ta rief met zes procent extra om hoog gaan, zaalsporters gaan vier procent extra betalen en zwem mers één procent bovenop de jaarlykse verhoging. Verder zal Leiden uit het Piassen- schap Noord-Zuid-Holland tre den, de bijdrage aan het fonds Clubaccommodaties worden ge halveerd en zestig mille be spaard worden op de energiekos ten van zwembad De Vliet. Ook in de sportsector gaan er enkele banen verloren. Op het gebied van de volkshuis vesting wordt in de toekomst mogelijk een jaarlykse heffing ingevoerd voor woningzoeken den. Ook is voorgesteld om het tarief voot woonvergunningen te verhogen van 36 tot 50 gulden. Een belangrijke besparing zou verkregen kunnen worden door niet meer jaarlijks in het fonds stadsvernieuwing te storten. Bij de brandweer gaan twee ar beidsplaatsen verloren en wordt bezuinigd op het overwerk. De verbouwing van de kazerne aan de Langebrug wordt goedkoper uitgevoerd. Het tarief voor het ophalen van huisvuil wordt verhoogd. De rei nigingsdienst zal taken afstoten naar particuliere organisaties (de container-, de kolkendienst, het schoonmaken van de markt). In 1986 wordt wellicht omgescha keld naar het één keer in de week ophalen van huisvuil en de in voering van mini- of wykcontai- ners. De sector economie levert in 1986 een arbeidsplaats in. De subsidie aan de VW wordt verminderd. Ook by de afdelingen milieu, voorlichting en by bestuurlijke en juridische zaken wordt het aantal arbeidsplaatsen inge krompen. De ambtelijke top wordt 'afgeslankt' De laatste dienstauto van de ge meente gaat eruit. De burge meester moet voortaan zelf zyn telefoon betalen (Dat levert de gemeente 451 gulden per jaar op). B en W moeten hun con sumpties zelf gaan betalen. Dat geldt ook voor de leden van de stembureaus. Bij de Stichting Welzijn gaan (op nieuw) twee tot drie arbeids plaatsen verloren. Het jeugd-, club- en buurthuiswerk moet het werk de komende jaren met acht tot tien mensen minder doen. Verder worden onder meer be zuinigingen voorgesteld op het Vrouwenhuis, de Leidse Vrou wenraad. vormingswerk, speel tuinwerk. wykcomités. de speel o-theek, kinderkantines en het comité internationale uitwisse lingen. Daar staan extra uitgaven voor kinderdagverblyvenpeu terspeelzalen. huiswerk begelei ding en de VrywiUigerscentrale tegenover. Het betreft zoals ge zegd nog uitsluitend voorstellen. De gemeenteraad heeft een mar ge om uit te kiezen en de vryheid om zelf voorstellen in te dienen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3