c "Kruispunt bij Ericalaan moet veilig worden 'Kasteel' Duinreli onder slopershamer agenda V) Veel handtekeningen opgehaald in Leiderdorp na dodelijk ongeval -Q/dSG LEZERS SCHRIJVEN Opknappen te duur Stad en rand WOENSDAG 14 JULI 1982 LEIDERDORP - Ruim twaalfhonderd handtekeningen kreeg burgemeester Van der Have van Leiderdorp vanochtend overhandigd. De handtekeningen waren van Lei- derdorpse ouders die met spoed willen dat het levensgevaarlijke kruispunt Erica- laan-Hoogmadeseweg wordt beveiligd. De ouders zijn het snel voortrazende verkeer op de Ericalaan zat. Een dodelijk ongeluk enige weken geleden was de bekende druppel die de emmer deed overlopen. en de asfaltering wordt er vol- gens de bewoners vrij hard gere den. "De onoverzichtelijkheid van de kruising en de hoge snel heden, waarmee hier gereden en ingehaald wordt, maken drasti sche maatregelen noodzakelijk' aldus de bewoners. Het ongeluk was het moment waarop de bewoners besloten om nu daadwerkelijk aan deze si tuatie iets te gaan doen. Er werd een handtekeningenactie op touw gezet, mede ondersteund door het hoofd van de Engelen- daelschool. Nagenoeg alle bewo ners van het betreffende woon- wijkje gaven hun goedkeuring aan de actie. Het bleef echter niet bij het ophalen van handtekenin- Op het kruispunt steken elke dag vrij veel kinderen over. Kinderen die wonen ten zuiden van de Eri calaan, en naar de scholen en het zwembad ten noorden van de laan gaan. Weliswaar is er een ze brapad, maar de strepen op de weg lijken door de weggebrui kers nauwelijks opgemerkt te worden. De Ericalaan is het ver lengde van de Acacialaan, die nu verbeterd wordt. De wegverbete- ring stopt echter bij het desbe treffende kruispunt. De weg wordt vooral gebruikt door automobilisten die de Hoge Rijn dijk willen vermijden en vracht verkeer dat naar de industrie langs de Achthonerweg is gele gen. Door de breedte van de weg gen. Een aantal ouders besloot om alvast voorstellen voor de be veiliging van het kruispunt, op de tafel van de burgemeester te deponeren. Het plan van de bewoners behelst vijf punten. Het belangrijkste is wel dat het kruispunt Ericalaan- Hoogmadeseweg beveiligd moet worden met verkeerslichten. Dat dit financieel gezien kostbaar is (rond de tweehonderdduizend gulden) erkennen de bewoners. Vooruitlopend wordt alvast ge dacht aan een voetgangersover- steekinstallatie op het zebrapad. De kosten daarvoor bedragen volgens de bewoners rond de vijftigduizend gulden. Ver<Ter wordt voorgesteld om de Hoogmadeseweg vanaf de Si mon Smitweg tot aan de Acacia laan in die richting voor het ver keer af te sluiten. Dit plan heeft eigenlijk twee redenen. De eerste is dat dit gedeelte van de Hoog madeseweg vrij smal is, en voor fietsers daardoor onveilig. De tweede reden is dat door afslui ting in zuidelijk richting één ver keersstroom minder uitkomt op het kruispunt Ericalaan-Hoog- madeseweg. Op dit moment zijn er eigenlijk zes wegen die aan sluiten op het kruispunt. Te veel om het kruispunt, vooral voor kinderen, te overzien. Voor het busverkeer op de Hoogmade- sewg willen de bewoners wel een uitzondering maken. Een voorstel dat vrij snel gereali seerd kan worden, is om zowel op de Ericalaan als de Acacialaan een bord 'inhalen verboden' te plaatsen. Zo'n verbod geldt al voor het verlengde van de Erica laan, de Mauritssingel. De laatste plannen van de bewoners zijn om de ventwegaansluiting van de Hoogmadeseweg te verleggen en een hekwerk om het basket balveld aan de Ericalaan te plaat sen. Dit laatste om te voorkomen dat de ballen, met alle mogelijke gevolgen, niet op de aanliggende wegen terecht komen. De bewoners hopen dat deze plan nen met de gemeente te bespre ken zijn. Alternatieven als drem pels en slingers in de weg, wijzen de bewoners af. Mocht de ge meente geen enkele actie ter be veiliging willen ondernemen, dan sluiten de bewoners hardere acties zeker niet uit. Straatvoetbal Voorschoten succesvol VOORSCHOTEN - Het eerste straatvoetbaltoernooi in Voorschoten is, mede door het zonnige weer, een succes ge worden. Zeven teams uit de verschillende wijken bestre den elkaar voetballend op straat, met echte 'ouderwetse' regels als drie hoekschoppen is een strafschop (drie cor ners, een pi)). Het toernooi was georganiseerd door het buurthuis Bloemen- wijk-Boschgeest in het kader van de verschillende zomer- activiteiten. De Schimmel- pennick van der Oyelaan werd het veld, met als pikant detail dat een lantaarnpaal midden op het speelveld stond. Met kussens werd de paal omwonden om harde confrontaties tussen spelers en paal te vermijden. De organisatoren kregen van de gemeente Voorschoten de volledige medewerking voor het toernooi. Hoewel de ge meente wel vroeg waarom geen gebruik werd gemaakt van het grote grasveld wat naast de desbetreffende straat lag. Maar volgens de organisatoren was er dan geen sprake meer van straat voetbal. Ook het kerkbestuur van de Moeder Godsparochie Voorschotense straatvoetballers in actie. gaf haar medewerking. Dit was nodig omdat de straat de toegangsweg tot deze kerk is. Een woordvoerder van de kerk omschreef de toestem ming als volgt: "De weg kan afgesloten worden want er wordt zeker niet getrouwd. Maar of er gerouwd wordt moeten we nog even afwach ten". Als overwinnaar kwam in de 'jongste' categorie het team Jansen (wijk Boschgeest) uit de bus. Bij de ouderen werd het Vlietwijkse team van Den Hollander eerste. Zij kregen beide een wisselbeker, want de organisatoren zijn van plan om in het najaar weer te gaan voetballen op de straat. Collegevorming Het in uw blad van 6 juli jongstle den verschenen artikel over de collegevorming in de gemeente Voorschotn maakt een reactie c.q. aanvulling noodzakelijk. Op 20 januari van dit jaar werd door de algemene ledenvergade ring van de WD afdeling Voor schoten het gemeenteprogram ma 1982 goedgekeurd en vastge steld, waarna publicatie volgde. In dit programma wordt op blad zijde 1 over het dagelijks bestuur van de gemeente gezegd: "Alle in de gemeenteraad vertegenwoor digde partijen dienen zoveel mo gelijk aan het dagelijks bestuur deel te nemen. Daarom moet ge streefd worden naar een afspie gelingscollege". Dit houdt in, dat door de WD in Voorschoten de PvdA/PPR ge zien wordt als een volwaardige gesprekspartner bij de onder handelingen over de collegevor ming, en niet als een partner die "ook mee mag praten". Een der gelijke omschrijving klinkt deni grerend en doet geen recht aan het streven van de WD zoals dat in het gemeenteprogramma is verwoord. Het huidige college van B en W be staat uit burgemeester en drie wethouders. Het is de vraag of in deze tijd van bezuinigingen de aanstelling van een vierde wet houder wel zo gewenst is. Tegen over het voordeel van een ver lichting van de portefeuillelast immers staat de 50.000 gulden die een wethoudersplaats kost. Mocht men niettemin besluiten tot een vierde wethouder, dan be staat onder de gekozen fractiele den van de WD voldoende ca paciteit en bereidwilligheid om deze zetel te bezetten. De koppeling daarvan aan één be paalde naam en de ideeën die daaromtrent in het bovenge noemde artikel geuit worden zijn echter geheel voor rekening van de schrijver. In ieder geval, of er nu drie dan wel vier wethouders zijn, de verkie zingsuitslag zal ook in de porte feuilleverdeling tot uiting moe ten komen. In de tweede helft van augustus krijgt dit alles z'n beslag. Vooralsnog houden enkele werk groepen uit de gekozen raadsle den zich bezig met de bespre king van diverse punten voor het gemeentebeleid, teneinde tot een vruchtbare samenwerking te ko men in de volgende bestuurspe riode. Dat de WD als grootste partij in Voorschoten hierop een duide lijk stempel zal drukken, zal nie mand verbazen. Zo werkt de democratie! J.L. de Boer-Pino Burgemeester de Koolplantsoen 4 Voorzitter WD afdeling Voor schoten WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum - Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen: dond. soos met films en informatie-pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. DONDERDAG Leiden - Architektenwinkel, Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Werkgroep Dienstweigeren, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek- r hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 20.30 i Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsver gadering, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 juli tot 16 juli Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp - kruisgebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14.00 uur. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum,- Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - Voor de zoveelste keer in de afgelopen paar weken is vannacht een grote winkelruit van de Digros aan de Lange- gracht vernield. Zoals vanouds werden een paar flessen drank ontvreemd. Hoewel de politie di rect na het alarm naar de Lange- gracht snelde, was van de daders geen spoor meer te bekennen. ■ilIHMHlSWglWIH WASSENAAR - Het 'kas teel' op de camping Duin reli in Wassenaar gaat on der de slopershamer val len. Niet op korte termijn, maar het monumentale pand zal over een aantal jaar zeker verdwenen zijn. Het pand is zo ver waarloosd dat opknappen veel te duur zou worden. Miljoenen zou een totale opknapbeurt kosten en dat heeft de eigenaar graaf Van Zuylen van Nijevelt er niet voor over. "Ik koop liever een nieuwe attractie dan dat ik daar mijn geld aan uitgeef'. Het middenstuk van het pand stamt uit 1550, maar door de vele stukken die later aangebouwd zijn is er nu weinig van over. Het is een allegaartje van bouwstijlen geworden. Het 'kasteel' (zo wordt het tenminste door ieder een genoemd, in werkelijkheid is het -een boerenhofstede) is ge heel vervallen. Waar verf zou moeten zitten is het hout te zien en kapotte ramen zijn proviso risch dichtgemaakt. Alleen grote lekkages worden nog gerepa reerd, want op dit moment wo nen er nog werknemers van de camping. En de schilder Paul Ci troen heeft daar een atelier. "Als het nou nog een functie had", aldus de graaf, "ook al zou het picobello erbij staan, wat moet je er dan mee doen? Als je het voor het publiek openstelt dan komt onmiddellijk de brandweer. Dan moet je brandtrappen aanleggen en de elektriciteit wordt onmid dellijk afgekeurd. Dan heb je voor miljoenen opgeknapt en dan is het waarschijnlijk veel goedkoper om iets nieuws te bouwen". Ook het feit dat Van Zuylen tot zijn tiende levensjaar op het 'kasteel' woonde heeft niets veranderd aan zijn besluit. "Je moet wel realist blijven in deze wereld. Je kan van emotionele banden niet leven". Het verval van het 'kasteel' is inge treden tijdens de oorlogsjaren. Het gebouw werd verhuurd aan de rijksgebouwendienst. Tot 1943 zat dr. Wimmer in het pand, één van de vier rechterhanden van de rijkscommissaris voor het bezette Nederland, Seyss In- quart. Daarna zochten allerlei an dere Duitse legeronderdelen hun onderdak in het pand. "Toen is het in verval geraakt. Als het koud was en ze moesten de ka chel aanmaken dan haalden ze het hout van de vloer", vertelt Van Zuylen. Na de oorlog is het gedeeltelijk opgeknapt en werd het tot 1960 verhuurd aan diverse families. Plannen vpor het stuk grond dat vrijkomt als het pand gesloopt wordt heeft Van Zuylen nog niet, wel verschillende ideëen. "We kunnen daar een ding terugbou- wen van twaalfhonderd vierkan te meter", aldus Van Zuylen die nog denkt over de vraag of er dan een jeugdherberg moet komen of bijvoorbeeld een expositieruim te. Wel is het waarschijnlijk dat hij op de bovenste verdieping ap partementen wil bouwen, die de werknemers van de camping dan kunnen huren. Voorlopig gaat al zijn aandacht echter naar de bouw van een overdekt golfslagbad. Een pro ject dat tussen de vier en vijf mil joen gulden gaat kosten, terwijl ook de gemeente Wassenaar het Sportfondsenbad laat opknap pen voor 6,8 miljoen gulden. Ge poogd is wel tot een samenwer king te komen, maar dat is mis lukt. Van Zuylen vindt dat jam mer, maar gelooft wel dat het bad in Duinreli een ander pu bliek zal trekken dan het ver bouwde Sportfondsenbad. Rond het bad zal een glijbaan komen van honderd meter lang. Van vijftien meter hoog kan men dan glijdend in de buitenlucht het zwembad weer induiken. Het is de bedoeling dat het bad in 1984 klaar is. De bedoeling inder daad, want er is een "rijstebrij van vergunningen" nodig. Van Zuylen: "De overheid zou de ro de loper uit moeten gooien voor iemand die zo'n bedrag inves teert. Met alle respect voor de Wassenaarse welstandscommis sie, maar die heeft er nu al twee maanden over gedaan en dan kan de gemeente pas beginnen met de procedures". "Als het nou nog een functie had. Ook al zou het picobello LEIDEN - Geboren: Annamarie dv. D. van der Niet en N. J. van der Plas, Nadia dv. M. Chabab en M. Machyakh, Lisette dv. E. van Beelen en R.S. de Jong, An nexe Adriana dv. A. Plug en A. Kuijt, Arrachart en T. Berkeheij, Alexandra dv. M. Gabbassi en J. Raderstorff, Mohssine zv. B. Ez-Zahid en F. Azzahid, Marjolein Petronella Helena Maria dv. C.L.J.M. van Steyn en P.F.M. Korte- kaas, Marijke Eveline dv. J.A. den Hol lander en M. de Mooij, Michel zv. N.W. van der Reijden en M.E. de Jong, Peter Andre zv. R.G. Boogert en A. van Duijn, Angela Wilhelmina dv. A.M. Verver en W. Brandt, Boudewijn zv. G.C.J. Vahr- meijer en M.B. van Zanten, Franciscus Frederikus zv. J.W.C. van den Burg en C.C. Heemskerk. Ondertrouwd: P.M. Keijzer en A. van de Wetering, 'S. Schellingerhout en M.J. Hogenkamp, M.E. Derogee en A.M. Re geer, J.J.A. Arends en C.M.M. van Mar- relo, J.W. Janssen en C.C.M. Bastiaans, R.H.M. van der Smissen en W.C. Huij- gens, M. Ouwerkerk en W. Heruer, P. Vermeulen en C.W. Ravensbergen, J.H.J. Keereweer en S. van Meijgaar- den, A.A. van-Houwelingen en D.C. Ver donk. Gehuwd: R.H.J. Bijlsma en M. Muusse, G. Weenink en A.A.B.M. Gerdes, A.J.M. te Boekhorst en M.A.J. Pitters, H.W. Frank en E. Kleijn, F.A.W. van der Kroft en M. van Egmond, J. Beij en C. Bousie, B. Tervooren en J.C. Holster, A. de Rui ter en M. Brokaar, N. Hoekzema en A. Arukpibal, R.O.L. Palm en E.E. Meyer. Overleden: A. Plokker, (1908) echtg. van P. Ouwehand, G.H. van Emmerik (1925) man, D.J. Zwanenburg (1919) man, H. van den Hoorn (1911) man, J. Galjaard (1910) man, R. Verbrugge (1938) man, A.M. Klerks (1904) geh. gew. met J.F.H. Cuijpers, H.H. van 'T Hoog (1913) geh. gew. met W. Boterman, B.E. Stikkelo- rum (1917) echtg, van H.H.W. van der Ster, W. Roman (1908) man, C.A. Disse- veld (1926) man. Alphenaar in rug gestoken ALPHEN AAN DEN RIJN - De 16-jarige Alphenaar J.S. uit Al phen is gisteravond in de Prins Hendrikstraat met een mes in de rug gestoken door de 16-jarige B. v. V. uit Alphen. Na behandeling in het Rij noordziekenhuis kon J.S. naar huis. Aanleiding voor deze steekpartij is een obsceen gebaar met de mid delvinger door B. v. V. De andere Alphenaar voelde zich hierdoor geirriteerd en sloeg B. v. V. fors in het gezicht. Hierop pakte B. v. V. zijn zakmes en stak J.S. in de rug. J.S. heeft overigens geen aangifte gedaan bij de politie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19.30 uur); vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 P. J de Tombe Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, WashiriflJcaL^Catrg, Commentator W F J Wirtz taf. 071-144941 t

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2