Stroomprij s voor industrie lager C Meer STER bedreiging kranten Russen maken nu zelf gasturbines Beurs Amsterdam Kort zakelijk Veiliger bezorging van betaalkaarten Grens van half miljoen werklozen overschreden Door inzet extra aardgas IMF kritiseert hoge rente industrielanden Beursoverzicht WOENSDAG 14 JULI 1982 Bankgiro De bankgirocentrale heeft in 1981 voor het eerst een jaarproduktie van meer dan 500 min transacties bereikt. In totaal werden er 528 min posten verwerkt ofwel een verdubbeling vergeleken met 1975 (256 min), zo blijkt uit het jaarverslag Op verzoek van een aantal grote benzinemaatschappijen wordt door de banken en Postgiro- Rijkspostspaarbank gezamenlijk een proef met automatische kas sa's (zgn. point of sale terminals) bij ca. 540 benzinestations voor bereid. De proef zal niet voor midden 1983 kunnen beginnen. NZH De Noord-Zuid-Hollandse Ver voermaatschappij (NZH) heeft 1981 afgesloten met een winst van 1,46 min (1980: 1,41 min) op een totaal aan opbrengsten van 157,8 min 155,4 min). De winst werd behaald op het groeps- en toervervoer en op an dere activiteiten, zo blijkt uit het jaarverslag. Aan de hand van 14-daagse reizi gerstellingen schat de NZH dat het aantal passagiers in 1981 met bijna 9 pet is toegenomen verge leken met 1980. Lokaal lag de toeneming iets boven dit percen tage, interlokaal iets eronder. ABN/Rabo De Algemene Bank Nederland gaat 100 min 11,5 pet kapitaalo bligaties uitgeven (1982 per 1983- 2002) tegen een koers die op 19 juli voorbeurs wordt bekendge maakt. Aflossingen per 15 augus tus van de jaren 1983-2002. Ver vroegde aflossing niet toege staan. Inschrijving 21 juli, stor ting 25 augustus. Het prospectus verschijnt vandaag. De Kabohypotheekbank gaat met ingang van 15 juli 10,5 pet pand brieven 1982 per 1987-90 afgeven tegen 100 pet, zo heeft de bank bekendgemaakt. UKF-ureum De ernstige stagnatie in de afzet van landbouwureum dwingt de Unie van Kunstmestfabrieken BV (UKF) thans tot een onder breking van de ureumproduktie op haar lokatie te Pernis voor een periode van in beginsel 2 maal 6 weken vanaf eind augus tus. De UKF zal werktijdverkor ting aanvragen voor circa 90 per soneelsleden. Eerder reeds is voor de UKF-vestiging te Geleen (DSM Limburg) werktijdverkor ting aangevraagd voor 460 perso neelsleden. Rijnlandse bank De Rijnlandse Discontobank CV in Utrecht (40 werknemers) is over genomen door de Amro Bank, die zich garant heeft gesteld voor alle verplichtingen. De Neder- landsche Bank verleende aan de overneming haar medewerking. Het kernbedrijf van de Rijnlandse is volgens de Amro Bank gezond en zal onder eigen naam worden voortgezet. Het betreft het ver strekken van vooral persoonlijke leningen en hypothecaire kredie ten. Het deel van de kredietportefeuille dat betrekking heeft op financie ringen in de onroerend goedsfeer zal geleidelijk worden beëindigd. British Steel LONDEN - Het verlies van het Britse staatsstaalconcern British Steel Corporation (BSC) is bijna gehalveerd van 668 miljoen pond sterling in het boekjaar 1980-81 tot 358 miljoen pond (bijna 1,7 miljard gulden) in het afgelopen boekjaar, zo heeft de onderne ming bekendgemaakt. Het ver lies viel veertig miljoen pond groter uit dan de doelstelling. Het concern wijt dit aan de slech te vraag op de staalmarkt, de strenge winter en spoorwegsta- Economie ENSCHEDE (GPD) - De Postgiro- dienst onderzoekt de mogelijk heid om girokaarten op een an dere wijze te bezorgen. Het komt nog steeds voor dat girobetaal kaarten. die gewoon door de postbode afgeleverd worden, zoek raken. Dat kan op velerlei wijzen. Er zijn dieven die de kaarten brutaalweg uit de tassen van bezorgers vissen. Anderen hebben zich gespecialiseerd in de post van etagewoningen. Vooral in de grote steden flad dert de post voor alle bewoners van etagewoningen tot op de vloermat. Dan behoeft men maar even te bellen naar de bewoner op de bovenste etage en de voor deur gaat open. Een blik op de post is voldoende om de giro-en- veloppes eruit te kunnen pluk- Om eens na te gaan hoe de girore keninghouders over de bezor ging denken heeft de dienst een telefonische enquête gehouden onder driehonderd klanten. Ne gen van de tien mensen waren te vreden over de huidige bezor ging. Zeven procent wü wat an ders, of door angbi voor of door ervaring met fraude. Volgens C. J. van Oorschot van de girodienst werd de klanten drie alternatieven voorgelegd; 38 pro cent was voor het invoeren van een blanco enveloppe, zodat on bevoegden niet weten wat erin zit. Een andere mogelijkheid die de girodienst voorlegde was een aangetekende brief; 36 procent vond dat de beste oplossing; 29 procent had liever een afhaal be richt zodat men zelf naar het postkantoor kan gaan om de kaarten op te halen. De extra kosten voor de aangetekende blieven zou men moeten doorbe rekenen aan de klanten. Zodra de ondervraagde klanten met klachten hoorden dat er kosten aan verbonden waren, was veer tig procent tegen. De girodienst gaat nog bestuderen voor welk systeem wordt geko zen. Van Oorschot ontkent overi gens dat de plannen voortvloeien uit een stijging van het aantal fraudes met girokaarten. „We worden er incidenteel mee ge confronteerd en dat is voor ons aanleiding genoeg", aldus zijn reactie. DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat als werkloos staat geregi streerd is eind juni over het half miljoen geschoten. Het bedroeg toen volgens voorlopige' cijfers van het ministerie van sociale zaken 521.600 tegen 486.000 eind mei, een stijging van 35.600(16.100 mannen en 19.500 vrouwen). Eind mei echter waren er ook al meer dan een half miljoen werklozen (519.600) als rekening wordt gehouden met het feit dat de werkloosheid gezien het zomerseizoen flink had moeten dalen. Nu zijn er. als reke ning wordt gehouden met deze seizoenscorrectie. 537.400 mensen werkloos. Dat zijn er 17.800 meer dan eind mei (12.100 mannen en 5.700 vrouwen). Bij de arbeidsbureaus staan nu nog 12 600 vacatures geregistreerd, dat zijn er 500 minder dan eind mei. Ook als rekening wordt gehouden met is de openstaande vraag gedaald, en wel met 300. DEN HAAG (GPD) - De vijftig grootste industriële verbruikers van elektriciteit krij gen vanaf 1 juli een korting van ruim vier cent per kWh. De Gasunie, het ministerie van economische zaken en de Samenwerkende Elektriciteits-Produktiebedrijven hebben hierover overeenstemming bereikt. GENEVE (UPI) - De Westerse in dustrielanden in het algemeen en de Verenigde Staten in het bijzonder belemmeren de ople ving van de economische bedrij vigheid in de wereld met hun enorme begrotingstekorten en hun hoge rentetarieven. Jacques de Larosiere, directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), zei dit maandag in de ver gadering van de Ecosoc, de Eco nomische en Sociale Raad van de Verenigde Naties, in Genève. De Larosiere verklaarde dat de ho ge olieprijzen en de hoge renteta rieven in het Westen alle inspan ningen van de arme landen in de NDP: nee tegen prijscompensatie UTRECHT (ANP) - De Neder- landse Dagblad Pers (werkge vers van de dagbladen) willen op 1 juli geen prijscompensatie uit keren aan de dagbladjournalis ten. De werkgevers stellen zich op het standpunt dat de nieuwe cao voor de 2700 krantenmensen nog niet rond is en dat er over de eerste helft van dit jaar nog geen sprake kan zijn van een prijs compensatie, aldus algemeen se cretaris drs. Van der Zande van de NDP. Derde Wereld om zich econo misch te ontwikkelen op losse schroeven stellen. De olie-impor terende ontwikkelingslanden hebben gezamenlijk een tekort van honderd miljard dollar op hun betalingsbalans. Aflossing en rentebetaling slokken dit jaar 22 procent van hun inkomsten uit export op. De industrielan den moeten daarin verandering brengen en proberen een blijven de economische groei in de we reld op gang te brengen, aldus de directeur van het IMF. Naar zijn mening zijn de begro tingstekorten in de geïndustriali seerde wereld nog maar al te vaak veel te groot. Ze doen naar verhouding een te groot beroep op de beschikbare financiële middelen. Daardoor wordt de rente opgejaagd en de onderne mingen elke lust tot investeren ontnomen. De Larosiere merkte op dat vooral het Amerikaanse economische beleid onder de huidige omstandigheden kwalij ke gevolgen heeft. De rente op de internationale kapitaalmarkt be droeg verleden jaar gemiddeld 16,5 procent, acht procent meer dan in 1978. Om aan te geven wat dit voor de ontwikkelingslanden betekent wees De Larosiere erop dat een stijging van de rente op de inter nationale kapitaalmarkt met één procent de financieringskosten van de arme landen met twee miljard dollar verhoogt. Vijf vastbesloten jongeren hebben gisteren in Zaanstad hun tent op geslagen voor de deur van een plaatselijke fietsenhandel. Zij zul len deze stelling niet verlaten voor dat zij de hand hebben gelegd op vijf racefietsen ter waarde van 600 gulden per stuk, die morgen voor slechts een gulden de deur uit zul len gaan. Anders gezegd: de uitver koop loopt van stapel. Invoerverbod moet walvis beschermen DEN HAAG (ANP) - Invoer van walvisprodukten voor commerciële doeleinden is voortaan verboden. Ook goe deren die met produkten van walvisachtigen zijn behan deld zijn aan het verbod on derhevig, tenzij daarvoor een aparte vergunning is afgege ven. Dit heeft staatssecretaris Dik van economische zaken in overleg met de ministers van CRM en van landbouw en visserij besloten. Het be sluit is een uitvloeisel van de beslissing van de Raad van de Europese Gemeenschap pen van vorig jaar januari. Achtergrond van de maatregel is volgens het ministerie van economische zaken de zorg om het behoud van de wal visachtigen. De betrokken landen hopen op deze manier de handel in de produkten dermate te beperken, dat de interesse voor het op grote schaal vangen van walvisach tigen afneemt. De prijsverlaging wordt mogelijk gemaakt door de extra inzet van aardgas tn elektriciteitscentra les. De korting moet leiden tot een verbetering van de concurrentie positie van de grootverbruikers tegenover het buitenland. Kleine re bedrijven vallen buiten deze regeling, terwijl het onwaar schijnlijk is dat zij alsnog een dergelijke tegemoetkoming kun nen verwachten. Minister Terlouw (economische za ken) heeft gistermiddag de Tweede Kamer op de hoogte ge steld van de gemaakte afspra ken. Daarbij hebben de elektrici teitscentrales toegezegd tot eind 1987 in totaal 20 miljard kubieke meter aardgas extra te versto ken, mits dit gas tegen een lagere prijs dan tot nu toe wordt aange boden. Het voordelige verschil wordt volledig doorgegeven aan de grootverbruikers. Het betreft vijftig industrieën, die jaarlijks meer dan 30 miljoen kWh stroom afnemen. Tegen over het buitenland, met name West-Duitsland, betaalden zij tot nu toe zo'n zes cent per kWh meer. Door de verlaging van de gasprijs voor centrale's die olie of gas verstoken, wordt dit prijs verschil met 3,7 cent per kWh verminderd. Verdere kortingen treden op door een beter gebruik van het gas (0,4 tot 0,5 cent per kWh). Ook zal re kening worden gehouden met de totale bedrijfstijd, hetgeen tot een aanvullende korting van 0,2 cent leidt. Bedrijven, die zelf hun elektricteit uit aardgas opwer ken, krijgen evenredige kortin gen. De Gasunie zal ook bedrij ven die tot 1 juli 1987 overgaan op het zelf-opwerken van stroom dit verlaagde tarief in rekening brengen. Volgens Terlouw wordt door deze kortingen nog niet het volledige verschil met Duitsland wegge werkt. Dat is echter ook niet no dig, omdat Nederland een gun stiger vestigingsplaats voor deze bedrijven blijkt te zijn. De minis- DEN HAAG (ANP) - De uitbrei ding van de zendtijd voor de STER zal een negatief effect heb ben op de advertentie-inkomsten van dagbladen. Tot deze conclusie komt de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid in zijn rapport "aanbodstructuur van de perio diek verschijnende pers in Ne derland gedurende de jaren 1970-1981". Het is de negende publikatie in een reeks voorstu dies en achtergronden van het mediabeleid van de regering. De studie die de raad van de posi tie van de dagbladen, tijdschrif ten en nieuwsbladen verrichtte, toont aan dat adverteerders een deel van de niet toegewezen zendtijd voor de STER-reclame compenseren door een verho ging van de reclamebestedingen ten behoeve van de dagbladen. Dit betekent volgens de raad on der meer dat de kranten minder advertenties zullen krijgen, als de STER meer aan de vraag kan gaan beantwoorden door uitbrei ding van de zendtijd. De dagbladen zullen het daardoor nog moeilijker krijgen dan nu al het geval is. Na 1978 loopt het be drijfsresultaat ♦an de dagbladen drastisch terug, zo constateert de raad in zijn rapport. Na een diep tepunt in het begin van de jaren zeventig had de gezamenlijke winstpositie van de kranten in ter verwacht geen problemen met de Europese Commissie, vanwege een concurrentievoor deel voor de industrie, omdat de prijsverlaging samenhangt met de huidige overproduktie van gas. „Je raakt het gas aan de straatstenen niet kwijt," aldus Terlouw op zijn persconferentie. Kleine bedrijven De regeling geldt niet voor bedrij ven die minder dan 30 miljoen kWh stroom per jaar verbruiken. Terlouw wilde niet toezeggen dat ook voor deze bedrijven de stroom goedkoper zal worden. Wel studeert het ministerie nog op een regeling, die dit mogelijk maakt. Vooruitlopend op een eventuele algemene regeling is besloten de grootste bedrijven alvast te helpen De gehele Ne derlandse industrie had het vorig jaar een totaal concurrentie-na- deel van naar schatting f 1 mil jard. De nu gekozen oplossing moet die nen als een overbrugging voor de tijd, na 1987, wanneer het aantal op kolen gestookte centrales aanzienlek zal zijn uitgebreid. Vanwege de lagere prijs van ko len in vergelijking tot gas of olie, verwacht het kabinet dan ook een daling van de stroomprijs. De nu aangekondigde regeling zal ovengens niet gelden voor bedrijven, die hun stroom nu al betrekken van centrales die op kolen stoken. 1978 een maximum bereikt. De economische positie van de kleine regionale dagbladen is volgens de raad het meest zorg wekkend. Daarentegen is het winstpercentage van tijdschrif ten stabieler dan dat van dagbla den en is zelfs in de laatste jaren relatief hoog. De economische positie van jeugbladen is vrij sterk, terwijl die van dagbladen met een specifiek ontwerp tame lijk zwak is. MOSKOU (Reuter/ANP) - Een fa briek in Leningrad is begonnen met de massaproduktie van krachtige turbines voor het transport van aardgas uit Siberië naar West-Europa door de pup leiding die daartoe wordt aange legd. Oorspronkelijk zouden Eu ropese fabrieken de turbines le veren maar dat gaat niet door omdat ze worden gemaakt krachtens Amerikaanse licen ties. President Reagan heeft Amerikaanse bedrijven alsmede hun buitenlandse dochteronder nemingen en licentiehouders verboden op enigerlei wijze aan de aanleg van de buis mee te werken. In een uitzending van de Russi sche televisie is maandagavond getoond hoe werknemers van de machinefabriek Nevsky in Le ningrad, waar turbines met een vermogen van 25 megawatt wor den gemaakt, spandoeken had den opgehangen waarop stond "ons afdoende antwoord aan Reagan" Al verscheidene keren hebben ho ge functionarissen in Moskou ge zegd het Amerikaanse embargo op de levering van materiaal voor de gasleiding de aanleg van de buis niet zal vertragen omdat de turbines ook in de Sowjet- Unie kunnen worden gemaakt Westerse zakenlieden hebben deze week in Moskou blauwdrukken te zien gekregen van de turbines die in Leningrad worden ge maakt. Ze hebben gezegd te be twijfelen of hun vermogen groot genoeg is voor het transport van bijna dertig miljard kubieke me ter gas per jaar naar onder ande re West-Duitsland, Frankrijk en Italië. Het gas moet een afstand van ongeveer 4.500 kilometer af leggen. Zoals al vaker gemeld vindt de re gering Reagan dat de Westeuro pese lande n die vanaf eind 1984 een aansluiting op het Russische gas kragen zich daarmee sterk afhankelijk maken van de Sow- jet-Unie als energieleverancier. Ze stellen zich bloot aan econo mische en politieke chantage vanuit Moskou, zo redeneert men in Washington. De Europe se regeringen zijn het daar met mee eens en hebben er de Ver enigde Staten bovendien op ge wezen dat het Russische gas West-Europa minder afhankelijk maakt van olie uit het Midden- Oosten, een ook niet ze zekere bron van energie. Verder vindt de Amerikaanse rege ring dat het niet aangaat de Sow- jet-Unie stalen buizen en ander materiaal voor de gasleiding op krediet te leveren zolang in Po len de staat van beleg heerst De Verenigde Staten hebben er her haaldelijk bij hun Europese bondgenoten op aangedrongen om de kredietverlening aan de Sowjet-Unie te beperken. Deze voelen daar echter niets voor. Een consortium van Westduitse banken ondertekent een dezer dagen een overeenkomst met de Sowjet-Unie voor een krediet van vier miljard dollar. WOENSDAG 14 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN **•14 Akio ABN 283.00 278.00 217.00 210.30 213.50 207.50 Nedlloyd Groep Pakhoed eert 124,30 125,50 199.20 198.80 155.50 155.40 BINNENLANDSE AANDELEN 318.20 318.20 Ceatr. Suiker HVA-Myeu eert lud. Maalaeh 84.00 85.00 53.80 54.50 25.80 25.00 14.60 14.60 142.00 147.00 52.00 50.00 71.50 71.50 29.00 28.50 Nuurdea Natron NMBBou Nedap Ned. C Neflt Ned. S. Ned. Sprtnpl Nertt Ned Credlct Neflt Ned. Sckeepthyp. GB 340,20 340.50 4525.00 4450.00 950.00 930 00 102.00 191 do M 3080.00 73000 73000 Rathe a Jlak Beklom berber Schal te ma Schappen Schal le rav. Slarrnb Baak 5.00a 4.20 BELEGGINGS INSTITUTEN 106 00 108.00 C*l. tiravtfe GOUD EN ZILVER Goud onlww 29700 30200 BUITENLANDS GELD Deonae kroon 100» AMSTERDAM (ANP) - De beurs was vandaag in vakanties tem ming, d w z. dat er weinig om ging Veel handelaren zijn met vakantie en de achterblijvers misten ze met eens want de or ders kwamen mondjesmaat bin nen. Zwak in de markt lagen de hypotheekbanken en met name WUH was uitgesproken flauw Deze bank opende 4.50 lager op 68,50 en later ging de prijs ver der terug naar 67,50 FGH ging 2 achteruit tot 39. De handels banken lagen prijshoudend. Van de internationale waarden zakte KLM 1,20 tot 89.50 en Hoogo vens werd zestig cent achteruit gezet op 15.70 In de verzeke ringssector verloor Amev een gulden op 88 Verder hielden vrijwel alle actieve fondsen de oude prijzen vast Op de parallel markt werd een nieuw fonds ver welkomd. Het was Elaion, die eerder met-officiéle waardering had. De eerste koers was twintig cent hoger op 5.90

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23