.Agressie tegen homo's is meer dan incident' COC geschrokken van 'poten rammen' f v"" Bedevaartsplek in Den Briel opgeknapt 'Jammer dat Europa programma verdwijnt' 'Praatpaal' voor ouders Tv-discussie over energie k Jk- V/A7"* Demonstratie van lesbische vrouwen: alle reacties al meegemaakt. (Toto Prt*r SfBlrarl WOENSDAG 14 JULI 1982 Eerst de feiten, want u weet„Facts are sacredDe feiten zijn heilig. In de nacht van donderdag op vrijdag van vorige week om streeks drie uur is een man, de 30-jarige werkloze Michael Fa- gan, over de muur rond het Buc kingham Palace geklauterd, langs een regenpijp omhoog ge klommen, de slaapkamer van de 56-jarige Koningin Elisabeth binnengestapt, om daar, op de rand van heur bed gezeten, een minuut of tien met haar te babbe len. „De atletische echtgenoot van de koningin, prins Philip, genoot 'zijn nachtrust in een ander ver trek", wist de Daily Express te melden, die met dit bericht over de werkloze die de Koningin der Koninginnen in haar négligé verraste, de Primeur van de Eeuw had. De vorstin hield de man tien minu ten aan de praat, hij kreeg trek in een sigaretje maar had als werkloze natuurijk geen sigret- ten op zak, vroeg aan Elisabeth of zij misschien een rokertje voor hem had. ze had niets van die aard in haar nachtkastje liggen maar was graag bereid even een lakei te schellen, die keek slape rig op zijn wekkertje, zag dat het 3 uur was, mompelde een ver wensing, schoot een sjamberloek aan en repte zich naar de Ko ninklijke Slaapkamer, alwaar hij eerst beschaafd terugdeinsde toen hij meende de jonge vriend van Hare Majesteit amicaal op heur bedrand te zien zitten, om vervolgens de werkloze toch maar te overmeesteren, nadat de vorstin, met haar duim omlaag, te kennen had gegeven dat de man toch eigenlijk een ongewen ste gast was, ook al was het dan de eerste keer in haar koninklijke carrière dat zij zo langdurig met een werkloze uit de heffe des volks had zitten (of liggen) pra ten. Ik zei in het begin al: feiten zijn hei ligden daarom verbaast het mij niets dat u, bij het lezen van het voorgaande, nu en dan uw wenk brauwen hebt gefronst. Heb ik feiten en fictie niet wat al te vrij moedig door elkaar geklutst? De feiten, zoals vermeld in de eerste alinea, zijn afkomstig van de Daily Express, Reuter en AP. in clusief het bericht dat de atleti sche echtgenoot van de vorstin in een ander vertrek van zijn nach- rust genoot, waaruit drie conclu sies getrokken kunnen worden: 1. Dat andere slaapvertrek is zo ver van dat van de koningin verwij derd, dat hij het opgewekte ge babbel van haar en de werkloze onmoglijk kon horen. 2. Hij behoort tot die diepe slapers die nog met geen kanonschot wakker te krijgen zijn. 3. Hij dacht: o jé, laat ik maar net doen alsof ik niets hoor en vooral niet de beledigde echtgenoot gaan spelen. Maar de veronderstelling dat Ko ningin Elisabeth II in haar négli gé verrast werd door de werkloze Michael, is fictie. Maar toch ook reconstructie. Ik heb het even te ruggezocht in de kranten, op don derdag was het 28 graden in Lon den, op vrijdag 25 graden, het zal dus om 3 uur in de nacht van donderdag op vrijdag ook be hoorlijk benauwd geweest zijn, anders had ze ook niet met het raam open geslapen (hoe had Mi chael anders, zonder glasgerin kel en alarmgèloei de slaapka mer binnen kunnen komen?), dus misschien ben ik met négligé nog iets te royaal, gezien ook het feit dat ze toch alleen in de slaapka mer sliep! En ook de rest is reconstructie, moet ik toegeven. Misschien zit zo'n la kei, in livrei, wel de hele nacht klaarwakker óp voor het geval dat, net als een wachtcomman dant in een kazerne, en mompel de hij geen enkele verwensing maar was hij juist blij verrast dat hij door zijn vorstin op zo'n onmogelijk uur naar haar slaap kamer werd geroepen. Het is ook heel goed mogelijk dat hij met zijn kennersblik in het geheel geen teken van Elizabeth II nodig had om te begrijpen dat de werk loze een ongenode gast aan haar hemelbed was (lang niet zo atle tisch bijvoorbeeld als prins Phi lip), en de man ogenblikkelijk overviel zodra hij hem ontwaar de. Kun je het eigenlijk aan iemand zien dat hij werkloos is en niet in de slaapkamer van een koningin thuishoort? De man moet, behal ve werkloos, ook een beetje kiede- wiet zijn geweest, dat hij niet be greep dat hij zijn discours c.q. en- tretien met zijn vorstin voor eeu wig zou moeten afbreken, als zij terwille van een sigaretje even een lakei schelde. Of was hun ver standhouding in die tien minu ten zo gegroeid, dat hij geen ogenblik kon vermoeden dat zij die lakei met boze bedoelingen schelde? Waren het wel tien mi nuten. Zullen we hun conversatie ooit uitgetikt onder ogen krijgen? Ik wil met u wedden dat op ditzelf de ogenblik al een tiental Engelse comedy-schrijvers bezig is aan „the hilarious comedy of the year", getiteld: „The Queen and the Unemployed", als moderne te genhanger van de film „The Prince and the Showgirl", met Sir Laurence Olivier en Marilyn Monroe in de hobfdrollen. Glenda Jackson als de koningin te bed, en Tom Conti als de werkloze in dringer. Wedden dat Alan Ayck- bourn zijn stuk al bijna af heeft? De agressie tegen homo seksuele mannen en vrouwen neemt toe. Dat uitte zich onlangs heel duidelijk tijdens de Roze Week toen bij een homomanifestatie in Amersfoort deelne mers door tientallen jongeren werden beko geld met eieren, stenen en met direct geweld werden bedreigd. Er vielen zeven lichtge wonden. Er werden ook fascisti sche leuzen geroepen. Twee weken eerder bracht een groep man nen de Hitlergroet uit aan een langstrekken de demonstratie van homo's. De politie greep, ondanks recen te instructies op dat gebied van de minster van binnenlandse za ken, op dat moment niet op. Steeds vaker worden ruiten inge gooid en muren beklad van panden van het COC, de vereniging tot integratie van homo seksualiteit. Het 'po ten rammen' - het op straat aanvallen van homoseksuelen - wordt steeds vaker ge signaleerd. Beschouwde het COC de rellen bij homo-manifestaties in Leeuwarden en Den Bosch nog als incidenten, na Amers foort heeft het COC de vaste overtuiging dat de agressie toeneemt en een tijdver schijnsel is geworden. De Anne Frankstichting en en kele anti-fascisme comités hebben na 'Amersfoort' con tact opgenomen met het COC omdat er verband gezien wordt met de toenemende agressie tegen en discrimina tie van buitenlanders en jo den. Onderzoek De regering is door het COC of ficieel verzocht mee te werken aan een onderzoek dat de oorzaken van die dis criminatie en agressie bloot moet leggen. Een werkgroep van ambtenaren en deskun digen zou een eerste onder zoek binnen een half jaar kunnen afronden. „Want alle know-how is aanwezig. Bij de onderwijsvakorganisatie ABOP, de Anne Frankstich ting, het Humanistisch Ver bond en vooral bij ons, bij het COC", aldus Jos van Rooij, landelijk bestuurslid. Hij vertelt hoe het onderwijs en vooral de opvoeding, nu nog Zaterdag wordt voor het rooms- katholieke bisdom Rotterdam een bedevaart naar Den Briel gehou den. Deze zal in het teken staan van gebed "voor alle mensen die om hun geloofs- of levensovertui ging worden vervolgd of onder drukt, en voor ieder die zich in een geloofscrisis bevindt". Den Briel werd bedevaartsplaats omdat daar op 9 juli 1572 negen tien priesters en monniken ter dood werden gebracht om hun geloof in de eucharistie en hun trouw aan de paus. De plek on derging de afgelopen maanden een ingrijpende opknapbeurt. De galerij rond het 'martelveld', de ommuring van de voormalige kloostervijver en de ramen van de kerk werden vernieuwd. Dit was mogelijk mede dankzij bij dragen aan het geschenk voor bisschop Simonis ter gelegen heid van zijn 25-jarig priester feest. Tot heden kwam een be drag van ruim f60.000 binnen. Een deel van dit geld gaat ook naar bisschoppen in de Derde Wereld, 'voor individuele nood'. De bedevaart - waarvoor niet al leen in het bisdom Rotterdam belangstelling bestaat - begint om half 11 met een 'pontificale eucharistieviering' waarbij de Rotterdamse hulpbisschop, mgr. R. Bar, de predikatie houdt. Om half 3 is er een 'kruisweg' in de galerij rond het martelveld. De bedevaart wordt om half 4 beslo ten met een 'plechtig lof. Voor mensen zonder eigen vervoer rijden om kwart over .9 vanaf Rotterdam Centraal Station (kant PTT-kantoor) en de kerk aan de Burg. Baumannlaan in Overschie speciale bussen. Deze brengen de bedevaartgangers 's middags ook terug. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nijbroek kandidaat J. Riemers- ma Ternaard, te Assen kandidaat volledig gericht op hetero seksualiteit en daardoor een van de oorzaken van de agressie, zou moeten veran deren om op lange termijn de discriminatie te verminde- Dat de agressie tegen homo's toeneemt staat voor hem vast. Een verklaring er voor heeft hij ook: „Naarmate een land toleranter wordt, krijgt een kleine groep die juist niet tolerant is meer de kans om naar voren te treden. De haard van agressie wordt dui delijker. Discriminatie is er altijd geweest, soms konden we het bewijzen maar nu komt het duidelijker dan ooit In een brief aan minister-presi dent Van Agt waarin het COC vraagt om maatregelen die de toegenomen onverdraag zaamheid moeten tegengaan, wordt de nadruk gelegd op verbetering van het onder wijs opdat de mythevorming rond homoseksualiteit ver dwijnt. Beschuit Jos van Rooij: „Leermiddelen en leerplannen moeten ver anderen. Nu wordt homosek sualiteit hooguit bij maat schappijleer ondergebracht, tussen allerlei andere min derheden. Zo van, nu gaan we even de homoseksualiteit behandelen. Dat is vreemd. Het gaat erom aan te geven dat je ook nog op een andere manier kunt houden van mensen. Het zou een onder deel moeten zijn van andere vakken. In de Franse les gaat Jean altijd met Marie. Als bij de aardrijkskundeles Cuba wordt behandeld gaat het over de graanoogst en nooit over de discriminatie van ho mo's". Onderwijskrachten worden ontslagen, vaak niet omdat ze homoseksueel zijn maar om dat ze dat laten blijken. Jos van Rooij: „Er is nu in feite een verbod op het uiten van je homoseksualiteit; dat mag niet. Maar collega's mogen als ze een kind krijgen wel beschuit met muisjes uitde len. Dat is een uiting van je heteroseksualiteit. Dat is pri ma, maar dan moet ik toch kunnen zeggen dat ik een leuke avond met mijn vriijnd heb gehad of dan moet ik zonder probleem een roze driehoek op mijn kleren kun nen dragen". Het COC wil ook elders in het overheidsbeleid veranderin gen zodat in ieder geval di recte discriminatie en ont kenning van homoseksuali teit verdwijnt. Het COC pleit voor wat de volkshuisvesting betreft voor de bouw van meer kleine woningen en een verbod op commerciële ka merbemiddeling. In de ge zondheidszorg wil het COC een einde aan het weren van homoseksuele mannen en vrouwen uit instellingen als bejaardenoorden en gehandi captentehuizen. Van Rooii: „Homoseksuele mannen en vrouwen worden nu gewoon niet toegelaten. Er zijn af schuwelijke gevallen van dis criminatie bekend van Het Dorp in Arnhem". Provocatie Er is naar aanleiding van het geweld in Amersfoort gezegd dat manifestatie van homo's op zichzelf provocerend werkt. Wie als man een jurk draagt vraagt om een afstraf fing. „Gek", zegt Jos van Rooij. „Een jurk dragen is juist weer uit de mode. De politie in Amersfoort heeft gezegd dat die jongeren een soort te- gendemonstratie hielden. In feite was onze demonstratie een tegendemonstratie. Bo vendien moet ieder de vrij heid hebben in een jurk te lo pen als ie dat wil". In feite wordt het dragen van een jurk uitgelokt door de manier waarop de maat schappij homoseksualiteit ontkent of homo's uitstoot. „Homoseksualiteit heeft in derdaad iets eigens. Op het moment dat de maatschappij je vogelvrij verklaart krijg je lak aan diezelfde maatschap pij. Dat uit zich bijvoorbeeld in het dragen van makkelij ker kleren. Veel homo's heb ben weinig te verwachten van de maatschappij. Een ac- tiegerichte homo zal zich niet in een dure hypotheek stor ten. Een actiegerichte homo zal geen zakelijke carrière be ginnen, dus hoeft geen Hij- pak aan". De vogelvrijverklaring en de mythes geeft volgens het COC het geweld tegen ho mo's een schijn van rechtvaardigheid. Jos van Rooij herinnert aan de vele protesten, vooral vanuit het christelijk onderwijs tegen het voorontwerp gelijke be handeling waarin onder meer discriminatie bij de aanstel ling van werknemers louter op grond van seksuele ge aardheid verboden wordt verklaard. Christelijke schoolbesturen willen de vrijheid behouden homosek suele leerkrachten te weren als ze niet binnen de sfeer van de school passen. Van Rooij: „Op het moment datje zegt dat homo's toch niet in alle gevallen dezelfde rechten mogen hebben als anderen, op dat moment geef je een zetje aan die mensen die ge weld gebruiken". Ziekte Een voorbeeld van mythevor ming is de manier waarop kranten onlangs schreven over de 'homoziekte', een ziekte die helemaal niet spe cifiek homo's betreft. Van Rooij: „De manier waarop veel kranten over die 'homo ziekte' schreven geeft ook zo'n zetje. Veel mensen den ken dan, zie je wel: ze zijn nog ziek ook". Hij vermoedt dat de toename van het geweld tegen homo seksualiteit ook te maken heeft met de slechte econo mische situatie. „Als je opge voed bent met idealen als huisje, beestje, werken aan een carrière en je komt in de ww, dan geeft dat onrust. Misschien speelt ook mee dat veel actiegerichte homo's in het onderwijs en de welzijns- DEN HAAG. HILVERSUM (GPD) Staatssecretaris van buiten landse zaken Van den Broek, speciaal belast met Europese za ken, betreurt het verdwenen van het NOS-programma „Gelet op Europa". In een brief aan NOS- voorzitter Jurgens schrijft de staatssecretaris dat met het oog op de Europese verkiezingen in 1984 er eerder méér behoefte is aan informatie over Europa dan minder. Ook de voorzitter van het Europese Parlement, Piet Dankert, heeft zijn bezorgdheid in een brief aan de NOS kenbaar gemaakt PAGINA 17 sector zitten waar goed wordt verdiend. Je kan het vergelij ken met reacties tegen kra kers. Als je bent opgevoed met het idee dat je netjes moet wachten op een huis en je ziet dat andere mensen daar lak aan hebben en een huis gaan kraken dan zetten ze jouw ideaal opzij". De COC-voorstellen aan de overheid - vooral het veran deren van onderwijs en het beïnvloeden van opvoeding - zijn vooral gencht op de lange termijn. Op korte ter mijn wil het COC mensen be schermen tegen het directe geweld zoals zich dat bg de monstraties voordoet In Den Bosch is een meidtele foon ingesteld waar slachtof fers van 'potenrammers' zich kunnen melden. Aangifte bij de politie, zo is de ervaring, durven of willen veel mensen niet „Nog veel te vaak", legt Van Rooij uit, „reageert de politie net als bg de aangifte van verkrachting met de op merking dat ze ook zelf aan leiding hebben gegeven". Vrouwen „Ik heb trouwens in Amers foort gemerkt dat vrouwen veel sterker waren wat dat betreft. Die hebben met hun acties tegen porno en in de heksennachten al dit soort reacties al meegemaakt Man nen denken vaak nog dat ze hier in een walhalla van to lerantie leven en dat is niet zo. Dat besef bgbrengen, dat bedoel ik met weerbaarder maken. Mannen hebben veel meer de neiging te vluchten naar nichtententen om 's - nachts veilig te zgn achter een stevig luik in de deur" De programmaleiding van de NOS deelt de ongerustheid van de he ren Van den Broek en Dankert niet. „omdat er al een voorstel voor een nieuw Europees pro gramma bg de programmaraad ligt en de kans dat dat voorstel ook dit winterseizoen in de prak tijk gebracht wordt heel groot ia". Het nieuwe programma zal niet al leen aan het Europese parle ment, maar in een breder kader aan heel Europa gewgd worden, aldus de NOS. Jac. Goorhuis Drachten; aange nomen naar Alkmaar (hervormd- gereformeerd 'Samen op weg') J Wolswinkel Rozenburg. Gereformeerde Kerken: beroepen te Groningen-Zuid C. M. Ver- spuij Diemen. Overleden In Zeist is op 79-jari- ge leeftijd de hervormde predi kant P. A. A. Klüsener overle den. Van 1935 tot 1945 heeft ds. Klüsener in Bodegraven ge werkt. Zijn andere standplaatsen waren Nieuwpoort, Wanswerd (Fr.), Vinkeveen, Rotterdam- Feijenoord, Delft (ziekenhuizen) en Amersfoort ('Zon en Schild'). In 1968 ging hg met emeritaat. Sleutelrol Het zevende congres van rooms- katholieke nationale lekenorga nisaties in Europa - dat een week lang in Vught bijeen was - legt in zijn slotverklaring alle nadruk op de betekenis van het gezin. "Het christelijke gezin vervult een sleutelrol in het getuigenis van de kerk. Het moet zich inspan nen om zijn identiteit te behou den". De volle nadruk op het gezin als 'basiseenheid van de samenle ving' en van de geloofsgemeen schap, boven andere samenle vingsvormen. stuitte bij de Ne derlandse delegatie nogal op weerstand. Het bleek echter met mogelijk, het congres tot andere gedachten te brengen. De Europese lekenorganisaties hechten ook veel waarde aan 'permanente educatie'. Die is no dig om de politieke en economi sche toestand te doorzien. Voor stellen om de economische orde te veranderen zijn vaak onwer- keljk omdat ze de oorzaken van het maatschappelijke kwaad niet onderkennen, zegt het congres. Informatie hierover moet in voor iedereen begrijpelijke taal wor den verspreid. "Christelijke waarden, zoals vrijheid, verant woordelijkheid en samen delen, kunnen licht werpen op het on recht in de wereld. De slotverklaring noemt ook het opvoeden tot vrede. "Uitdruk kingen uit de krijgstaal moeten worden vervangen door vreedza mer woorden. Mensen kunnen vreemde talen leren om andere volken en culturen beter te kun nen begrijpen". Het congres dacht ook aan uitwisseling van jongeren en aan vredelievende aanpassing van gescliiedenis- en aardrijkskundeboeKjes. Het volgende congres van Europe se lekenorganisaties wordt over twee jaar gehouden, waarschijn lijk in Ierland. Verf en bloed Twee vrouwelijke religieuzen - van 44 en 55 jaar - zijn met ze ven andere demonstranten aan gehouden toen ze op een marine werf in Croton (Ver. Staten) de nieuwe atoomonderzeeër 'Flori da' met verf en bloed hadden be smeerd. Met spuitbussen schre ven zij 'Auschwitz' op het schip. Een lanceerinrichting voor kern- raketten en radarinstallaties zou buiten werking zijn gesteld door er bloed over te gieten. Amerikaanse vredesgroepen heb ben voor de komende weken nog meer acties aangekondigd tegen onderzeeërs. De rooms-katholie- ke aartsbisschop van Seattle, Raymond Hunthausen, is van plan, met een boot de haven van Puget Sound te blokkeren als daar eind deze maand de eerste atoomonderzeëer moet binnen varen. Hij heeft al de helft van zijn belastingaanslag niet afge dragen uit protest tegen de wa penwedloop. Een delegatie van de Westeuro- pese vredesbewegingen gaat morgen voor een week naar het Midden-Oosten voor bezoeken aan Jeruzalem en Beiroet Er staan gesprekken met de PLO in Beiroet en met vredesbewegin gen in Israel op het programma. Tom Kamphof uit Utrecht verte- gewoordigt in de delegatie Pax Christi en het Interkerkelijk Vre desberaad. De paus heeft de Zwitserse bis schoppen bij hun bezoek aan Ro me te verstaan gegeven, dat zij zich niet te veel moeten bezighou den met pastorale en liturgische experimenten. Hij nep de bis schoppen op, fouten tijdig te on derkennen en met geduld en be leid te corrigeren, oi^ertreders van de liturgische richtlijnen te recht te wijzen en de gelovigen te leiden, "opdat niemand misleid worde". Volgend jaar wil de paus de rooms- katholieke kerkprovincie Zwit serland graag bezoeken. ren Van de thema's waarbg dat het geval was, worden nu nieuwe uitzendingen gemonteerd toege sneden op de ouders van de kin deren die er in aan het woord ko men. De thema's zgn tatoeage, geslachtsziekten, vegetarisme, anorexia nervosa en jongeren en alcohol Het programma zal van af morgenochtend zes weken lang elke donderdagochtend van 11.03 tot 11.30 uur worden uitge zonden. HILVERSUM (GPD) - Het AVRO jongerenprogramma „Praatpaal" gaat deze zomer een aantal afle veringen uitzenden speciaal voor ouders van de kinderen waar het programma voor gemaakt wordt. Daartoe zullen een aantal afleve ringen uit het afgelopen seizoen bewerkt worden. Tijdens diverse thema-uitzendin- gen tgdens de afgelopen winter reageerden opvallend veel oude- HILVERSUM (ANP) - In samen- giebeleid zal de NOS-televisie op woensdag 26 januan een uitvoe rige televisiediscussie uitzenden over de toekomst van de energie voorziening in ons land Aanleiding tot deze discussie wordt het eind van dit jaar uit te brengen tussenrapport van de stuurgroep, dat de basis gaat vor men voor de brede maatschappe lijke discussie. Het ligt in de bedoeling dat onder leiding van Koos Postema bur gers over een toekomstig ener giebeleid discussléren met verte genwoordigers van bedrijven, milieuorganisaties, ambtelijke instellingen. vakverenigingen, kerken, politieke partgen en on derzoeksinstituten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17