c Heibel om Leentje Willems Vriesekoop bevriest contacten met NTTB Top of flop? D Ritwinnaar ViUemiane: het begon met een beenbreuk... Voorlopig niet in Oranje en niet naar Korea Revanche op Godefroot kost Winnen belangrijke winst WOENSDAG 14 JULI 1982 Sport BORDEAUX (GPD) - Een dub bele beenbreuk bij een partij rugby... Die luiddehoe vreemd dat ook klinktde wielercarrière in van Pierre Raymond ViUemiane. Hij moest zijn favoriete sport er voor opgeven en revalideerde op de fiets. Het werd de ont dekking. ViUemiane reed zó goed, dat hij als 17-jarige amateur werd en bij die cate gorie maar liefst 180 over winningen boekte. Vol verwachting begon hij dan ook aan een profcarrière. Dat was in 1976, toen hij debu teerde in de ploeg Gitane, waar zich echter een jaar eer der een kleine 'Breton had aangemeld: Bernard Hi- nault. Zoals zo vaak gebeurt werd van de ploegmaats ver wacht dat ze zich onderge schikt maakten aan een der gelijk uitzonderlijk talent. De eigen kansen werden voor Hi- nault opgeofferd, en dat blok keerde vanzelfsprekend de persoonlijke ontwikkeling. Niet dat de kwaliteiten van Hi- nault en ViUemiane (dertig jaar nu) vergelijkbaar zijn. De renner, die gisteren in Bordeaux de tiende etappe van de Tour de France won, kan sprinten en redelijk ber gop rijden. Aanvankelijk was hij zelfs uitstekend in massasprints. Op die manier won hij ook zijn eerste etappe in de Ronde van Frankrijk in 1977 met aankomst in Auch. En wat zijn klimmerscapaci teiten aangaat: in 1979 won hij zelfs een bergrit in de Tour, die met aankomst op de Ballon d'Alsace. ViUemiane overschreed toen overigens niet als eerste de aankomst, maar winnaar Giovanni Battaglin reageerde positief op de dopingcontrole en werd teruggezet. Twee seizoenen geleden greep ViUemiane de Franse titel, maar desondanks leek hij over zijn hoogtepunt heen. Vorig jaar (drie c gen) verliet hij de ploeg van Hinault en kwam bij de for matie Wolber. Voor die ploeg pakte hij de zege in de Grand Prix van Monaco en de klim merstrofee. Bij de aankomst in Nantes, maandag, klopte hij Jan Raas in de 'sprint' om de tweede plaats, maar ging hij er vanuit dat hij gewonnen had. Hij stak tenminste zijn armen in de lucht. „Natuur lijk wist ik wel dat Mutter weg was", zei hij een dag la ter, „het was voor de publici teit". Een generale repetitie voor de dag later... Traditie „Sorry jongens, Bordeaux is vandaag geen Nederlandse etappestad", zei Jan Raas la chend aan de meet in deze 'Hollandse' stad. De 'traditie' werd niet hooggehouden. Na dat in de jaren vijftig vier maal achtereen een Neder lander de rit met aankomst in Bordeaux won, vormde dat een extra stimulans om dat te herhalen. Het lukte nog vier keer, maar gisteren niet. Overigens heeft Bordeaux niet voor iedereen die klank. Op de vraag of Peter Winnen nog extra gemotiveerd was ge weest, antwoordde hij laco niek: Allemaal flauwekul. Bovendien dé Nederlandse etappestad, dat is toch Alpe d'Huez". HAZERSWOUDE (ANP) - Bettine Vriesekoop stelt zich voorlopig niet beschikbaar voor het nationale tafeltennisteam. Zij heeft Egbert Welsink, de voorzitter van de sportcommissie van de NTTB, schriftelijk medegedeeld, dat zij de eerste tijd alleen in verenigingsverband zal uitkomen. Ook stelt zij geen prijs op het voor volgende week geplande gesprek met NTTB-vertegenwoordigers. Het besluit van de Europese kam pioene houdt in, dat zij afziet van de trip naar Zuid-Korea. Met Sandra de Kruiff en Gerard Bak- SO T ker was zij geïnviteerd eind au gustus deel te nemen aan de zeer sterk bezette open Zuidkoreaan- se kampioenschappen. Na het toernooi zou het trio veertien da gen in een trainingskamp met de Zuidkoreaanse topspeelsters duiken. Lont De verwikkelingen rond het ont slag van Gerard Bakker hebben Vriesekoop niet onberoerd gela ten. "Ik sta voor honderd pro cent achter Gerard, ik wil zijn agressieve optreden tegenover Ron van Spanje niet goed praten, maar het was de lont in het kruit vat. Er is in de laatste jaren zo veel gepasseerd dat het mij uit eindelijk nog verbaast dat het zo lang geduurd heeft, voordat er een explosie volgde". Vriesekoop wil de gebeurtenissen, die zich zaterdag in razend tem po afspeelden, eerst op een rijtje zetten, alvorens uitsluitsel te ge ven over het vervolg van haar ta feltenniscarrière. "Voorlopig wil ik met rust gelaten worden. Ik BORDEAUX (GPD) - Wraak of combine, één van die twee moet voor Daniél Willems de aanlei ding zijn geweest om gisteren tussen Saintes en Bordeaux voor Bernard Hinault het vuile werk op te knappen. Dat allemaal in het nadeel van Peter Winnen, die in een ontsnapping minuten leek terug te gaan pakken voor de tijdrit van vandaag. Hinault liet het rustig gebeuren en mobili seerde zijn ploeg niet om de jacht te openen. Willems echter wel. Waarom „Als ik niet meer in de achtervolging mag gaan op een kopgroep waar van onze ploeg niemand bij zit... Dan pak ik m'n fiets in en ben ik naar huis", al dus de Belg. Het was een onbevredigend ant woord. De manier waarop hij zijn ploeg opzweepte tot een achter volging was raadselachtig. Im mers, Bernard Hinault in de eer ste plaats, maar ook gele-truida- ger Phil Anderson zouden de wedstrijd moeten controleren. Zeker nu er een uitstekende klassementsrenner als Peter Winnen veel tijdwinst dreigde te boeken. Leentje Waarom de formatie van Willems bijna een ploegentijdrit reed om de elf koplopers terug te pakken bleef een raadsel. Peter Winnen hield het op een „kleine vete" tussen Willems en diens voorma lige ploegleider Walter Godef root, die nu Winnen onder zijn hoede heeft. Die had onlangs in een interview met het Franse sportdagblad l'Equipe laten ont vallen Willems wèl terug te wil len in zijn formatie, „maar zijn vrouw niet". Leentje - zo is haar naam - vertoont zich erg vaak op de parkoersen en treedt dan op in de rol van ploegleider voor haar echtgenoot. Die wat te do minante rol wenst Godefroot niet te pikken. Willems heeft er zich over opgewonden. De uitslag van de tiende etappe is: 1. ViUemiane (Fra-Boi) 148,2 km in 3.16.51 (met tijdvergoeding 3.16.21); 2. KeUy (Ier-Gri) op 2 sec. (met tijdvergoe ding 3.16.33); 3. Planckaert (Bei-Kim) op 2 sec. (met tijdvergoeding 3.16.43); 4. Raas (Ned-Post) op 2 sec.; 5. McKenzie (Nzl-God); 6. De Wilde (Bel-Cre); 7. Le Bigaut (Fra-Dan); 8. Tackaert (Bel-Bru); 9. Adrie van Houwelingen (Ned-Swe); 10. De Wolf (Bel-Swe); 11. Rault (Fra- Boi); 12. Mutter (Zwi-Arn); 13. Van de Velde (Ned-Post); 14. Hoste (Bei-Post); 15. Sherwen (Gbr-Cre); 16. Van der Poel (Ned-Bru); 17. Thaler (Wdl-Arn); 18. Vanoverschelde (Fra-Cre); 19. Bertin (Fra-Dan); 20. Bittinger (Fra-Gri); 26. Hi nault (Fra-Gui); 27. Anderson (Aus- Mue); 36. Lubberding (Ned-Post); 43. Wijnands (Ned-Post); 47. Kuiper (Ned- Bru); 53. Winnen (Ned-God); 59. Peeters (Bei-Post); 75. Zoetemelk (Ned-Dan); 85. Van Vliet (Ned-Post); 90. De Rooij (Ned- God); 96. WiUems (Bel-Dri); 100. Knete- mann (Ned-Post); 101. Jan van Houwe lingen (Ned-Swe); 109. Schipper (Ned- Kim); 119. Veldscholten (Ned-Post); 121. De Keulenaer (Bel-Post), aüen in dezelfde tijd als Raas; 154. en laatste: Levilacqua (Ita-Zan) op 14.50. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Anderson (Aus-Mue) 44.35.01; 2. Hi nault (Fra-Gui) op 0.44; 3. Knetemann (Ned-Post) op 1.16; 4. Peeters (Bei-Post) op 1.21; 5. KeUy (Ier-Gri) op 1,48; 6. Wil lems (Bel-Dri) op 1.57; 7. Lubberding (Ned-Post) op 2.11; 8. Van de Velde (Ned-Post) op 2.21; 9. Madiot (Fra-Gui) op 2.28; 10. Clere (Fra-Dan) op 2.37; 11. Van Vliet (Ned-Post) op 2.38; 12. Berard (Fra-Gui) op 2.41; 13. Bonnet (Fra-Gui) op 2.42; 14. Rodriguez (Fra-Gui) op 2.49; 15. Didier (Lux-Gui) op 2.58; 16. Le Guil- loux (Fra-Gui) op 2.58; 17. Zoetemelk (Ned-Dan) op 2.59; 18. Laurent (Fra- Mue) op 3.13; 19. VaUet (Fra-Cre) op 3.24; 20. Martin (Fra-Dan) op 3.32; 21. Kuiper (Ned-Bru) op 3.36; 25. De Rooij (Ned-God) op 3.46; 28. Winnen (Ned- God) op 3.55; 50. Wijnands (Ned-Post) op 5.53; 51. Adrie van Houwelingen (Ned-Swe) op 6.05; 58. Raas (Ned-Post) op 6.45; 80. Van der Poel (Ned-Bru) op 10.29; 92. Veldscholten (Ned-Post) op 13.31; 105. Hoste (Bei-Post) op 14.20; 110. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 15.58; 121. De Keulenaer (Bei-Post) op 19.16; 126. Schipper (Ned-Kim) op 20.53; 154. en laatste: Moro (Ita-Boi) op 1.16.08. Post op 2 sec.; 3. Ploeg Crepel; 4. Ploeg De Bruyne; 5. Ploeg De Muer; 6. Ploeg Godefroot, aUe in dezelfde tijd als ploeg ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg Post 186.07.46; 2. Ploeg Gui- mard 186.14.23; 3. Ploeg DanguiUaume 186.24.10; 4. Ploeg De Muer 186.24.11; 5. Ploeg De Bruyne 186.28.33; 6. Ploeg Go defroot 186.29.03. ALGEMEEN BERGKLASSEMENT: 1. VaUet (Fra-Cre) 101 punten; 2. Ber- naudeau (Fra-Mue) 40; 3. Clere (Fra- Dan) 28; 4. Nilsson (Zwe-Boi) 22; 5. Breu (Zwi-Gir) 20; 6. Peeters (Bei-Post) 19; 10. Adrie van Houwelingen (Ned-Swe) 13. ALGEMEEN PUNTENKLASSEMENT: 1. KeUy (Ier-Gri) 241 punten; 2. Ander son (Aus-Mue) 128; 3. Raas (Ned-Post) 121; 4. ViUemiane (Fra-Boi) 117; 5. Mut ter (Zwi-Arn) 97; 6. Planckaert (Bei- Kim) 93; 10. Adrie van Houwelingen (Ned-Swe) 52. ALGEMEEN JONGERENKLASSEMENT: 1. Anderson (Aus-Mue); 2. Madiot (Fra- Gui) op 2.28; 3. Le Bigaut (Fra-Dan) op 4.12; 4. Andersen (Den-Dan) op 4.42; 5. Mentheour (Fra-Gui) op 5.50; 6. Wij nands (Ned-Post) op 5.53. Het was niet de eerste keer dat die twee botsten. Meningsverschil len waren er de oorzaak van dat de wegen van Godefroot en Wil lems zich vorig jaar scheidden. En WUlems is een rancuneus baasje. Maandag op weg naar Nantes reed hij zich te pletter toen zijn aartsrivaal Fons de Wolf was ontsnapt. Gisteren verkwist te hij weer energie om over de rug van Peter Winnen te ruziën met Godefroot. Woedend Winnen was er woedend over. „WiUems is een belachelijke per soonlijkheid, die zich gek laat maken door Belgische journalis- ten. Die houding ten opzichte van Fons de Wolf tekent hem. In ItaUë heb je de concurrentie tus sen Saronni en Moser, maar die zijn zo sUm om het spel mee te spelen en de poet te verdelen. Dat doet hij niet. Wat hij vandaag weer uithaalt om die kleine vete met Godefroot uit te vechten is ook te gek... Als het hem er nu om gaat de rit te winnen kan ik het nog begrijpen, maar hij zit in de eindspurt van achter te koe keloeren", vertelde de Nederlan der. Voor hem was een mooie ge legenheid om een dag voor de in dividuele tijdrit minuten winst te boeken in rook opgegaan. „En", wist Jan Raas, „die kop groep, waar van ons Ad Wij nands bij zat, had zeker minuten gepakt hoor. Ik vind het on verklaarbaar hoe WiUems gaat rijden. Hinault is toch de man die de Tour wil winnen. Nou, dan moet hij ook een dominerende rol spelen". Peter Winnen hield nu aan de vlucht van dertig kilo meter slechts vier seconden (der de in een bonificatiesprint on derweg) over. „En met deze ont snapping had ik best winst kun nen boeken. Maar het lukte niet. AUeen maar door zo'n vete Clere en Wijnands leiden de dans. Peter Winnen achteraan in de kopgroep, met zijn gedachten bij de vele seconden winst die hij in Bordeaux had kunnen pakken. Daniel WiUems zou de pret bederven "Belachelijk" Of het echt aUeen om een wraakac tie ging werd betwijfeld. Het is zeer wel mogelijk dat de ploeg van WiUems zijn diensten aan Hi nault heeft aangeboden. „Bela chelijk", noemde WiUems die op vatting. „Ik mag al niet eens meer aanvallend rijden. Trou wens, Hinault heeft ook best ach tervolgt". Dat laatste viel erg mee. Heel even verscheen hij met zijn renners echt op kop van de groep, maar vervolgens Uet hij het maar al te graag over aan Wil- lems c.s. Waarom Hinault niet hoogst per soonlijk ging sleuren aan het pe loton? „In de tijdrit moet ik mijn slag slaan. En in die kopgroep zat niemand die me daarin kan be dreigen", stelde Hinault, die van daag (14e juU, nationale feestdag) dus het geel wil veroveren. In elk geval was er in de korte rit (148 kilometer) tussen Saintes en Bordeaux voldoende opwinding. „Het was vandaag een hele lange finale", vond Jan Raas (4e). „Om precies te zijn 150 kilometer, want er is vanaf het begin kei hard gereden". Het peloton knalde inderdaad angstaanjagend hard over de we gen en kwam tot een gemiddelde snelheid van ruim 45 kilometer per uur. Belangrijkste wapenfeit was de ontsnapping van elf ren ners (Maurice le GuiUoux, Rudy Pevenage, Peter Winnen, Chris tian Seznec, Louis Luyten, Guy Nulens, Patrick Clere. Ad Wij nands. Jean Francois Rodrigues, Jean Louis Gauthier en Chris tian Jourdan) na 79 küometer. Nadat zij onder impuls van Wil lems waren ingelopen probeerde Leo van VUet er vandoor te gaan. Eerst in gezelschap van zijn ploegmaat Gerard Veldscholten en de Belg Patrick Versluys, ver volgens aUeen. tot hij gezelschap kreeg van de Fransman Jacques Michaud („die reed heel hard") en de Zwitserse kampioen Gil bert Glaus. „Toen hij erbij kwam reed ik niet meer door. Hij is te snel in de eindsprint en ik wilde dat risico niet nemen", Uet Van VUet weten. Serieus Dat trio kreeg nog wel gezelschap (onder meer van Theo de Rooy), maar na een solopoging van Marc Gomez kwam de hele meu te toch weer bij elkaar. Het leek de eerste massaspurt van de ron de te worden, tot twee kilometer voor de eindstreep in Bordeaux Pierre Raymond ViUemiane kans zag weg te komen uit die op hol geslagen groep. Hij trok „een lange neus" naar de sprinters, die pal achter hem hun krachten testten in de stryd om de tweede plaats. „Maar dat gevecht", vond Jan Raas, die vierde werd achter groene-truidrager Sean KeUy en Eddy Planckaert, „moet je niet serieus nemen. Ik krijg er geen fantastisch gevoel van als ik Kel ly in de spurt om de tweede plaats versla. Voor de zege sprint je anders...". C RUDBJ WE 6£L'JK COOP mAE JE UX6EMDE ICLUS OPPIZ', J£ Morr EWSCNS 'N PRUS J aoiAKi uiTREit<rE»J had geen vakantie gepland, om dat ik in training was voor Zuid- Korea. Daar ben ik mee gestopt Ik trek er nu eerst een paar we ken op uit om alles eens te laten bezinken". De afspraken met de NTTB over haar optreden in het nationale team in wedstrijden in de Euro pese competitie beschouwt de Hazerswoudse speelster voorlo pig als "bevroren". "Eerst zal er na de vakanties een gesprek gearrangeerd moeten worden met alle betrokken partijen. Het initiatief daartoe dient van de bond uit te gaan. Aan de hand van de uitkomsten van dat ge sprek zal ik beslissen of ik inter nationaal nog verder ga". Schumacher op ziekenbezoek 'Toni" Schumacher zal Patrick Battiston persoonlijk zijn veront schuldigingen aanbieden voor de grove overtreding, waarmee hij de Franse international don derdag tijdens de halve-finale- wedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap in Se- viUa in het ziekenhuis deed be landen. Manager Schmitz. "Schumacher is van mening dat het zenden van een bos bloemen en een telegram onvoldoende is om zijn overtre ding goed te maken. Hij wil het gebeurde in een persoonlijk ge sprek met de Franse voetballer uitpraten" De overtreding van Schumacher, die de net ingevallen Battiston by zijn eerste doelpoging onge hoord hard aanpakte werd door scheidsrechter Corver niet met geel of rood bestraft. "Schuma cher". zegt Schmitz, "zal Battis ton een zeer persoonlijk ge schenk overhandigen. Wij zullen op een door Battiston vastgestel de datum naar Saint-Etienne ko men". Diego Maradona mag voorlopig nog niet uitkomen voor Barcelo na. De Argentijnse voetbalbond heeft voor de sterspeler nog geen verklaring van speelgerechtig- heid in het buitenland afgege ven, omdat zijn club Argentin Juniors nog een schuld van 400.000 dollar heeft aan de bond. Ten tijde van de transfer van Ma radona naar Boca Juniors, die la ter uitliep op het uitlenen van Maradona omdat Boca de trans fersom niet meteen in zijn geheel kon betalen, leende de bond dit bedrag aan Argentin Juniors. Na overleg tussen de voorzitter van de bond Julio Grondona en de president van Argentin Juniors Domingo Tessone maakte eerst genoemde bekend dat Maradona niet speelgerechtigd is voordat de schuld van zijn club bij de bond is voldaan MILAAN (DPA) - Voor Marco Brunelli uit het plaatsje Montebello Delia Battaglia is de wereldtitel voetbal, die Italië zondag in Madrid ver overde, een dure aangele genheid geworden. De han delaar in elektrische appa raten beloofde namelijk in een advertentiecampagne iedereen, die bij hem een kleurentelevisie kocht tuv sen 31 mei en 5 juni, het geld terug te geven indien het wereldkampioenschap bij Italië terecht zou komen. Brunelli verkocht in de be wuste periode, toen de Ita liaanse voetbalploeg maar weinig kansen op de hoogste eer werden gegeven, een vijftigtal televisietoestel len. Uiteraard eisen zijn klanten nu hun geld terug en Brunelli moet - of hij wil of niet - over de brug komen. Zakenman Brunelli probeert er evenwel toch nog een gro te publiciteitsstunt van te maken. Hij kondigde name lijk niet alleen aan het geld voor de vijftig verkochte ap paraten terug te geven, maar stelt ook een televi sietoestel gratis beschik baar aan alle spelers van de voetbalploeg. De enige voor waarde, die Brunelli stelt, is dat de spelers het geschenk in zijn winkel moeten ko men afhalen. Daarmee hoopt Brunelli weer extra klanten te krijgen om zodoende enigszins uit de kosten te ko men.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13