"Nooit zo makkelijk gewonnen" IB m- Vrij-uit W Wielerwedstrijd voor profs achter derny's Stefan Mutter en het vedettendom Ploeg Post ongenaakbaar DINSDAG 13 JULI 1982 door Ruud Paauw Nee, geen woord meer over het WK voetbal. Genoeg is ge noeg; er zijn grenzen. Al dat herkauwen kan alleen maar leiden tot een voetbalvergifti- ging. Over dik een maand, als de competitie weer gaat draai en, moeten we het er maar weer eens over hebben. Dan zullen de lessen van Spanje ongetwijfeld in de hoofden van de grote strategen zijn verwerkt. Ik weet nu al waar het heen gaat: al die trainers, tot in de vierde klas onderbond toe, zullen wel op z'n Italiaans willen spelen. Dé blauwdruk voor succes, nietwaar. De ge dachte daaraan grijpt me dusdanig naar de strot dat ik er nu maar metéén over op houd. Cricket? Een week geleden heeft een jeugdteam van de Leidsl Oegstgeester cricketvereni ging Ajax (nauw gelieerd met de voetbalvereniging ASC) min of meer in het ge heim een wedstrijd gespeeld tegen jongelui uit Zuid-Afri- ka. Volgens een bericht in de krant van zaterdag betreurt Ajax nu dat die wedstrijd is gehouden. Men verwijt de Amsterdamse vereniging VRA, die met Ajax contact opnam voor deze ontmoeting, misleidend te werk te zijn ge gaan. VRA zou hebben verze kerd dat het hier om een ge mengd (blank en zwart) team uit Zuid-Afrika ging. Toen dat niet het geval bleek heeft Ajax toch maar gespeeld "om die jongens van 14-16 jaar niet in de kou te laten staan". Een merkwaardig verhaal. Zodra het woord Zuid-Afrika opduikt dient elke club op zijn hoede te zijn, of het nu om gemengde teams gaat of niet. (Tussen haakjes: hoeveel ge mengde teams zijn hier eigen lijk ooit geweest?). Het simpe le feit dat dit soort contacten vrijwel altijd moet plaatsvin den in het schemerduister en dat je misleid kunt worden, bewijst al dat er iets grondig mis is. Alles wat in het nor male (sport )leven het daglicht niet kan velen, dient men fat soenshalve te mijden. Zo een voudig ligt het. Ook wie niets in sportboycots ziet (tot die groep reken ik mezelf) om allerlei politieke doelen te bereiken, zal toch wel beseffen dat Zuid-Afrika een geval apart is. Met lieden die huidskleur als richtsnoer hebben, laat je je niet in. De houding van de Ajax-lei- ding zal door velen wel ver goelijkend worden afgedaan als "naïef. Maar dan vraag ik me zo langzamerhand wel af wanneer aan die naieve- teit eens een eind komt. Nog niet zo heel lang geleden liet de Leidse rugbyclub DIOK zich ook al voor een Zuidafri kaans karretje spannen. Wat zou dat nou toch zijn van die bestuurders? Ongevoeligheid, onnadenkendheid, ongeinte- resseerdheid? Van één ding kunnen we echter zeker zijn: it's not cricket. Bakker Het vreselijke incident dat ta- feltenniscoach Gerard Bak ker heeft veroorzaakt (Ron van Spanje een kopstoot toe gediend, waardoor deze een ernstige oogblessure opliep) heeft een lange voorgeschie denis en zal stellig ook een bittere nasleep voor hem heb ben. Hij heeft zijn ontslag als bondscoach aangeboden, wat me juist lijkt, maar tevens ruimte opengelaten voor een terugkeer. "Maar dan wel op een geheel andere basis. Want de bom is gebarsten door een stuurloos beleid". Bakker is een bezeten tafelten- nisman en wat hij samen met Bettine Vriesekoop heeft klaargespeeld, roeiend tegen allerlei scepsis, onbegrip en tegenwerking in, is fenome naal. Ik zou niet graag zien, en velen met mij, dat het duo Vriesekoop-Bakker op deze manier uiteenvalt. Maar aan de andere kant is Bakker zich te buiten gegaan op een wijze waar maar moeilijk woorden voor te vinden zijn. Als hij nu brult dat het op een andere basis moet dan zeg ik ja, maar ook met een dndere Bakker. Eentje die voor zich zelf voor eens en altijd de grens heeft vastgelegd waar de bezetenheid eindigt en de i begint. den hem dat maar eens inpe peren. Bakhuys Vorige week overleed in een Haags ziekenhuis de oud- voetbalinternational Bep Bakhuys. Hij werd 73 jaar. De kranten wijdden een kort berichtje aan hem met de geijkte gegevens. Niemand verzuimde verder melding te maken van het fameuze doel punt dat hij op 11 maart 1934 tegen België had gemaakt: de snoekduikkopbal. Bakhuys zelf beschouwde de goal als zijn spectaculairste, maar twijfelde er aan of het als zijn mooiste kon gelden. Hij heeft er ook zoveel ge maakt. Achttien jaar geleden, toen hij voor Elseviers Weeklblad zijn voetbalherinneringen te boek stelde (onder de titel: "Mijn leven was méér dan een kop bal") ging hij uitvoerig op dat beroemde doelpunt in: hij was verrast door de snelheid waarmee zijn vleugelspeler. Frank Wels, was opgerukt en een meter of zes bij hem achterop geraakt. Toen de scherpe voorzet kwam, bleef hem niet anders over dan er naar toe te duiken, "als een zwemmer". Het doelpunt baarde, als u het mij vraagt, zoveel opzien, omdat het spel toen veel minder atletisch werd uitgevoerd dan nu. Zoiets was kennelijk nog nooit vertoond en "de eerste" blijft altijd in het geheugen hangen. Bep Bakhuys was een kei van een midvoor in de tijd dat voetbal nog volgens een een voudig concept werd ge speeld, met vijf aanvallers, drie middenvelders en twee verdedigers. Resultaatvoet bal bestond toen nog niet en straffe mandekking evenmin. De spil had ook nog een aan vallende taak en Bakhuys kreeg dus de nodige vrijheid. Hij was zo'n in de kop van de aanval lopende man, die vol gens het klassieke verslag "zijn buitenspelers met ferme passes aan het werk zette". Schieten en koppen deed hij uit alle standen. Doelpunten maken kon hij als de beste. Bakhuys was overigens geen natuurtalent. Als jeugdspeler (hij had HBS verkozen, tot grote woede van zijn broers die lid van Quick waren) viel hij niet op. Maar hij had in de Brit Bill Julian een voortref felijke trainer, die er op ha merde dat hij zijn "verkeerde been" goed diende te gebrui ken. "De voet die er aan zit mag meevoetballen"zei hij droog. En zo werd Bakhuys al jong "tweebenig", iets waar op maar heel weinig voetbal lers toen konden bogen. Toen hij in 1934 terugkeerde in het Nederlands elftal (hij had er al in 1928 en 1929 voor ge speeld, maar was daarna naar Indiè vertrokken waar zijn ouders woonden) begon een ongekende glorieperiode voor het Oranjeteam die tot 1937 zou duren. In die jaren werden de Belgen met 9-3, 2- 4,4-2, 0-2 en 8-0 verslagen, de Ierse profs kregen met 5-2 en 3-5 klop, de Denen gingen er met 3-0 aan en de Fransen in Parijs met 1-6. De frontlijn Wels-Vente-Bak- huys-Smit-Van Nellen zaaide schrik en ontsteltenis in heel west-Europa. Prof In 1937 werd Bakhuys, die niet BEP BAKHUYS veel op had met het amateu risme. door de KNVB op de beroepslijst gezet. Wat er pre cies aan de hand was. heb ik niet zo gauw kunnen achter halen. In zijn memoires doet Bakhuys er vaag over. ir. Van Emmenes schrijft in Neerlands Voetbalglorie (1949) dat hij bij zijn over gang naar VW "tegen de lamp liep". En vervolgens: "Er was geen plaats meer voor hem in onze voetbalgele deren, hij had het er heus naar gemaakt". Alsof Bak huys' collega-internationals op amateurgebied louter en gelen waren. Eenmaal prof verklaard (de eerste in ons land), ging Bak huys in Frankrijk voor FC Metz spelen. Een logische stap maar het is hem in Nederland zeer kwalijk genomen. Hij werd verguisd, zo ongeveer als verrader gebrandmerkt. Toen Bakhuys later, vlak voor een interland, nog eens con tact zocht met zijn vrienden van het Nederlands elftal, werd dat door de KNVB ver ijdeld. Bij de introductie ran het boek "Koning Voetbal ran Bakhuys zag de uitgever zich gedwongen in het voor woord de lezer te verzoeken: "Werpt alle vooroordeel eens van U en denkt eens terug aan de talrijke onifergetelijke oogenblikken die de gewezen middenvoor ran het Neder lands elftal U allen heeft doen beleven". In 1947 zette Bakhuys bij Metz een punt achter zijn carrière "Mijn spel was uit: ze gingen me voorbij"). Hij tras toen 38 jaar. Terug in Nederland weigerde de KNVB hem een licencie als trainer, want de haat en rancune jegens hem stonden nog in grote bloei. Met enig leedvermaak zag Bakhuys toe hoe de machtige bond enkele jaren later (1954) pijnlijk door de pomp ging voor het beroepsvoetbal. In de jaren zestig kwam Bak huys terug in de publiciteit als tv-commentator bij voet balwedstrijden. Het was geen succes. Hij kwam maar moei zaam uit zijn woorden. Voet bal verslaan is nu eenmaal heel wat anders dan i>oetbal spelen. Wat dat laatste betreft heeft hij geschitterd als wei nigen voor én na hem. Op de toet balgeneratie die met hem opgroeide heeft hij een nim mer verblekeride indruk ach tergelaten. PLUMELEC (GPD) Negen ploegentijdritten zijn er sinds 1976 verreden in de Ronde van Frankrijk en steeds heeft de Raleigh-ploeg van Peter Post zich op dat onder deel de beste getoond. Het sterkste collectief vormen in 's werelds grootste etappewedstrijd is geen geringe pres tatie. Toch heeft het op de individuele rangschikking nooit erg veel invloed gehad. Aanvankelijk namelijk tel den die tijdritten niet mee voor het gewone algemeen klassement. Later wel, maar dan via bonificaties. Een systeem van karigheid, dat bleek ook gisteren weer in Plu- melec, een piepklein dorpje in Bretagne dat in een week tijd klaarspeelde waar andere steden een jaar over doen: zich opma ken voor de ontvangst van de Tour. De geplande tijdrit werd vorige week woensdag tussen Orchies en Fontaine-au-Pire na melijk geannuleerd, omdat een groep protesterende staalarbei- ders de deelnemers halverwege staande hield. De formatie van Peter Post won dus weer de ploegentijdrit. Met grote overmacht. Meer dan een minuut voorsprong op de forma tie van Bernard Hinault en bijna drie op de equipes van Daniël Willems, Joop Zoetemelk en lei der Phil Anderson. Toch was de tijdsvergoeding klein. Iets meer dan drie minuten (3.15) voor elke renner, die met zijn ploeg de lijn passeerde. Omdat ook de num mers twee tot en met veertien de tijdsvergoeding kregen (van 2.50 min. aflopend naar tien secon den) was de nettowinst niet groot. 'Te weinig in elk geval om Gerrie Knetemann in de gele trui te krij gen. Dat was wel gebeurd wan neer de werkelijke tijd van de ploeg in het algemeen klasse ment zou zijn doorberekend. „Ik ben daar", aldus Knetemann, „apatisch onder. Ze draaien een reglement in elkaar en het maakt niks uit of je je daar druk over maakt of niet. Bovendien, als je alles op een rijtje zet, is het sys teem van de bonificaties mis schien nog wel het minst oneer lijke van allemaal. Dus echt, het doet mij helemaal niets". Bij de introductie van de bonifica ties in deze ritten, ging Lévitan er van uit dat een goede klasse mentsrenner in een mindere ploeg zijn kansen niet volledig zou mogen verspelen. Het ging er vooral om dat de sterkste for matie op de voorgrond zou tre den. Walter Godefroot, ploeglei der van onder andere Peter Win nen en Theo de Rooy (die giste ren veel meer tijd verspeelden dan ze hadden gedacht), vertel de: „Vorig jaar eindigde de ploeg van Lucien van Impe als laatste in de ploegentijdrit, gewoon om dat er veel te weinig goeie ren ners in die formatie zaten. Toch werd Van Impe nog tweede in het eindklassement. Ik heb dus nog hoop". Meer in elk geval dan Peter Win- Opnieuw toonde de Post-ploeg zich de sterkste in een ploegentijdrit. Met ditmaal Frank Hoste (lx) aan de leiding is de ploeg opweg naar....de zoveelste zege. nen. Die treurde om het grote verlies. „We zijn maar achtste, terwijl we op een vijfde plaats hadden gerekend na het wegval len van Gregor Braun". Volgens Godefroot een gevolg van de psychische klap, die men van die opgave heeft gekregen. „Er was geen leider in de ploeg. Theo de Rooy, die zich normaal gespro ken altijd overtreft in zo'n rit, bleef nu beneden zijn kunnen", zei de Belgische sportdirecteur. Rampzalig hoeven de tijdsverschil len dus niet te zijn. Ze moeten een drijfveer vormen om renners te dwingen zich ook in te span nen. Jules de Wever, de assis tent-ploegleider van Post, herin nert zich nog een van de eerste ploegentijdritten: „Toen telde het niet voor het individueel klassement en stapten er van sommige ploegjes mannen af om even wat te gaan eten". Van zo'n desinteresse is geen spra ke meer. Want behalve het feit dat er in elk geval meer tijdwinst kon worden gemaakt dan tot nu toe in de meeste vlakke ritten bij elkaar is gereden, was een aanlei ding om de mouwen voor dit kar wei op te stropen. Plus de drang bij ploegleiders om zich als sterkste eenheid te presenteren. „Ik wil", gaf Peter Post toe, „doodgewoon laten zien dat we de sterkste ploeg van de wereld zijn". In elk geval heeft Post laten zien dat zijn groep nog niets aan kracht heeft ingeboet. „Het ging zelfs heel gemakkelijk", lachte de Amstelvener. En Jan Raas meende: „We hebben er nog nooit een zo gemakkelijk gewon nen". Ploegentijdrit 1. Ploeg Post reed de 69 kilometer in 1 uur, 29 minuten en 38 seconden (tijdver- goeding per renner 3 minuten en 15 se conden), 2. Ploeg Guimard 1.30,48 (tijd- vergoeding per renner 2.50) 3. Ploeg Driessens 1.32,29 (2.30), 4. Ploeg Dan- guillaume 1.32,43 (2.15), 5. Ploeg de Muer 1.32,43 (2.00), 6. Ploeg de Bruyne 1.33.04, 7. Ploeg Girard 1.33,07, 8. Ploeg Godefroot 1.33,35, 9. Ploeg Crepel 1.34.05, 10. Ploeg de Gribaldy 1.34,09 Tweede deel van de negende etappe. 1 Mutter (Zwi-Arn) 138,5 km in 3.07.32 (met tijdvergoeding 3.07.02), 2. Villemia- ne (Fra-Boi) op 58 sec. (met tijdvergoe ding 3.08.10), 3. Raas (Ned-Post) op 59 sec. (met tijdvergoeding 3.08.21), 4. Planckaert (Bei-Kim) op 1.03, 5. Kelly (Ier-Gri), 6. Van Vliet (Ned-Post), 7. Wy- nands (Ned-Post), 8. Jourdan (Fra-Cre), 9. Rault (Fra-Boi), 10. Anderson (Aus- Mue). Algemeen klassement: 1. Anderson (Aus/De Muer) 41 uur 18 minuten en 36 seconden. 2. Hinault (Fra/ Guimard) op 28 seconden, 3. Knete mann (Ned-Post) op 0.48 sec, 4. Peeters (Bel/Post) op 0 53 sec. 5 Willems (Bel/ Driessens) op 1.29 sec. 6. Lubberding (Ned/Post) op 1.43 sec. 7. Kelly (ler/De Gribaldy) op 1.48 sec. 8. Van der Velde (Ned/Post) op 1.53 Guimard) op 2.00 Danguillaume) op 2. (Ned/Post) op 2.14 (Ned/Danguil) op 2.31, 21. Kuiper (Ned' De Bruyne) op 3.08 sec, 25. De Rooy (Ned/Godefroot) op 3 18 sec. 30. Winnen (Ned/Godefroot) op 3.31 sec. 51. Wy- nands (Ned/Post) op 5.25, 52. A. van Houwelingen (Ned/Swerts) op 5.37, 58. Raas (Ned/Post) op 6.17 sec Bergklassement: 1. Vallet (Fra) 97 punten. 2. Bernaudeau Puntenklassement: 1. Kelly (Ier) 206 punten, 2. Anderson (Aus) 110, 3. Raas (Ned) 99. 4. Mutter Jongerenklassement: Algemeen ploegenklassement: 1. Post 173.00,14, 2 Guimard 173.06,51, 3. Danguillaume 173.16,38, 4. De Muer NANTES (GPD) - In zijn eerste jaar als beroepsrenner bewoog de Zwitser Stefan Mutter zich na de wedstrijd voort in een rode sportwagen, waarop hij aan de buitenkant met heldere witte plakletters zijn naam had gezet. Al vrij snel waande hy zich een vedette. Het probleem was alleen dat hy het niet waarmaakte. In zijn eerste profploeg (TI-Raleigh van Peter Post) kwam dat niet goed over. Hij wilde zich name lijk niet onbaatzuchtig opstellen en rechtvaardigde dat gedrag met z'n derde plaats in het we reldkampioenschap voor ama teurs op de Nurburgring. Na twee jaar en zegge en schijve één overwinning zette Post hem aan het eind van 1980 op straat Mutter heeft er niets van geleerd. Hij won vorig seizoen de Ronde van de Middellandse Zee en het Zwitsers kampioenschap en vond dat zo geweldig dat hij met een in de van talent bolstaande Cilo-formatie het leiderschap voor zich opeiste. Dat kreeg hij niet, omdat de snellere Gilbert Glaus werd gecontracteerd. „Op dat moment besloot ik weg te gaan", zei Mutter. Maar van win nen kwam niet veel terecht, gis teren in het tweede deel van de negende etappe van Plumelec naar Nantes lukte het voor het eerst dit seizoen. „Tot nu toe ben ik in de finales te nerveus ge weest", beweerde de 27-jarige Mutter, „daarom won ik niet. Vandaag heb ik het daarom maar met een solo gedaan". 10. Clere (Fra/ :c, 12. Van Vliet 16. Zoetemelk Veertig kilometer reed hij alleen op kop en alleen Yvon BerUn. die in zyn woonplaats Nantes graag als eerste over de streep zou zijn gereden, probeerde hem te achterhalen. In het peloton heerste opluchting toen er enke le voor het klassement onbelang rijke coureurs vertrokken waren. „Er is ongelooflijk hard gere den", stamelde Johan van der Velde na de finish. Zelfs toen Mutter en Bertin (later ingelo pen) waren ontsnapt bleef het peloton volop in beweging. Maar hy was te ver uitgelopen. Een achtervolging van Jan Raas (ver beten op kop) met Pierre Ray mond Villemiane en Christian Jourdan leverde niet meer op dan dat de voorsprong van de Zwitser (maximaal drie minuten) slonk tot 59 seconden. Villemia ne vergiste zich nog en dacht voor de zege te sprinten. Na de twee halve etappes van gis teren veranderde er niet veel in het algemeen klassement. Veel renners uit de Post-ploeg bij de eerste tien (alleen Henk Lubber- ding zakte na de middagrit een plaatsje, omdat hij in de slotkilo- meters werd opgehouden door een grote val party pal voor hem) en natuurlijk de duikvlucht van Sean Kelly. Hoewel er nog één rit met bonificaties is voordat de Tour de Pyreneeën gaat beklim men. de enige manier waarop hy die trui - zo lang binnen handbe reik - nog kan krijgen is er zelf een te breien. ADVERTENTIE HEDENAVOND 19.30 UUR BOULEVARD NOORDWIJK TOEGANG GRATIS m.m.v. Patrick Sercu René Pijnen Danny Clark Jos Lammertink Theo Smit René Koppert René Kos Martin Venlx Organisatie: Leidsch Dagblad i.s.m. evenementencommissie en VW Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9