D'66 dreigt met kabinetscrisis PANDER RUIMT ALS GEEN ANDER. Erosbotenplan in strijd met de wet Zwemmers wervelbad lopen grote kans op besmetting t Justitie onderzoekt vakantiebemiddeling in Verenigde Staten Onenigheid over begroting 1983 Nederlands gezin komt om bij vliegramp VS Raad van State: Kinderen uit Polen op vakantie in Friesland 15 JUUSTARLBIJ PANDER DE OPRUIMING. DINSDAG 13 JULI 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP) - Mensen die zwemmen in wervel- en andere warmwaterbaden lopen een ver hoogde kans op besmetting. Dit is gebleken uit een onderzoek dat op dit moment wordt ver richt door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV). Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft om dit onderzoek gevraagd. In Amerika zijn al enkele gevallen gemeld van huidontsteking die is ont staan door besmetting in dit soort baden. Onderzocht worden allerlei nieuwe vormen van baden die op dit mo ment in de mode zijn, zoals golf slag-, kolk-, bruis-, en borrelba- den. Ook de plantenbakken, die tegenwoordig menig zwembad sieren, worden vanwege mogelij ke besmettingen aan een onder zoek onderworpen. Bacteriën Omdat de temperatuur van dit soort baden veel hoger is dan het normale zwemwater, kunnen bacteriën beter gedijen. De kans op vermenigvuldiging van de ziekteverwekkers is in wervelba- den groter. Bovendien vertoeven gerekend per hoeveelheid wa ter - veel meer mensen in wer- velbaden e.d. dan in een gewoon zwembad. Als gevolg hiervan wordt het water veel zwaarder De reinigingsmaatregelen in gewo ne zwembaden zijn echter meest al ruim voldoende om deze bac teriën te doen verdwijnen. De desinfectie in wervelbaden wordt echter veel moeilijker. Volgens het ministerie moeten dan ook aparte normen worden ge steld ten aanzien van de belas ting en de zuivering van het wa ter in deze baden. Ziekte-explosie Tot nu toe zijn er in ons land nog geen ziekte-explosies gemeld, die het gevolg zouden kunnen zijn van het baden in kolkend of wervelend water. Maar dit zegt niets, meent prof. dr. J. Huis man, buitengewoon hoogleraar in de algemene hygiëne en epide miologie aan de Technische Ho geschool in Delft. Waarschijnlijk doen zich regelma tig infecties voor, maar worden ze niet in verband gebracht met het gebruik van wervelbaden e.d. Zo heeft zich in een zwem bad in ons land. dat voorzien was van een kolkbad. een epidemie van oorklachten voorgedaan. De besmettingen, die zich kunnen voordoen, zijn onder ander dy senterie, ontsteking van de huid en het oogslijmvlies, wondinfec- ties, buikloop en middenooront steking. Er zijn zelfs twee geval len van hersenvliesontsteking bekend, die baders in recreatie water opliepen. Deze deden zich in het buitenland voor. Huisman vreest dat door het toenemend gebruik van de kolk- of wervel baden ons land vroeg of laat ge confronteerd zal worden met een explosie van bacteriele huid- en andere aandoeningen. ROTTERDAM (ANP) - Er komt een onderzoek naar de gang van zaken bij de stichting "Bevorde ring vriendschapsbanden Neder- land-Amerika" in Hellevoetsluis. De stichting biedt in het kader van de viering van tweehonderd jaar diplomatieke betrekkingen met de VS tegen betaling haar bemiddeling aan bij het vinden van gastgezinnen voor Neder- DEN HAAG (GPD) - D'66 is bereid een kabinetscrisis te forceren indien minister Van der Stee (financiën) blijft vasthouden aan zijn bezuinigingsvoorstellen. Het Tweede- Kamerlid Engwirda (D'66) zei dit gisteravond in een radio-interview. De Democraten zijn voorstander van minder vergaande bezuinigingen. De Koning waarschuwt "loyalisten" binnen CDA DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (landbouw) ge looft dat CDA-kandidaten voor de komende verkiezin gen de plaatsing van nieuwe kernraketten niet onvoor waardelijk mogen afwijzen. Voor hen is geen plaats op onze lijst, zei CDA'er De Ko ning gisteren voor de radio. De Koning reageerde daarmee op opmerkingen van het CDA-kamerlid Sytze Faber. Deze verklaarde afgelopen zondag dat de vroegere groep van 'loyalisten' geen verant woording zal kunnen dragen voor een kabinet van het CDA dat aanstuurt op plaat sing van de nieuwe raketten. De bewindsman, vindt dat kamerkandidaten zich moe ten binden aan het verkie zingsprogramma. Daarin wordt plaatsing van de raketten niet onder alle om standigheden uitgesloten. Premier Van Agt heeft er de laatste weken geen twijfel over laten bestaan dat hij voorstander is van plaatsing, indien de ontwapeningsbe sprekingen van VS en Sow- jet-Rusland geen succes heb ben. Engwirda, die sociaal-economisch woordvoerder is van de D'66-ka- merfractie, verklaarde bij de TROS dat het voorstel van minis ter Van der Stee voor de fractie onaanvaardbaar is. De bewinds man heeft voorgesteld om in de begroting voor 1983 de ambtena rensalarissen te bevriezen en de sociale uitkeringen met drie pro cent te verlagen. D'66 staat op het standpunt dat .dergelijke eenzijdige maatrege len niet aanvaardbaar zijn. In plaats daarvan hebben de D'66- bewindslieden voorgesteld om op 1 januari alle lonen te bevrie zen. Door de koppelingen werkt deze maatregel ook door naar ambtenaren en uitkeringen. Te gelijkertijd zou de inkomen sachteruitgang beperkt moeten worden via een belastingverla ging. Engwirda wees erop dat het D'66- standpunt afkomstig is van pro fessor Schouten. Diens plan wordt in de verkiezingsprogram ma's van alle grote partijen on dersteund. De Democraten vin den dan ook dat het minder heidskabinet dit plan dient over te nemen. Hij acht het overigens niet erg waarschijnlijk dat het kabinet, dat op 8 september demissionair zal zijn, werkelijk zal vallen. Maar het is een volwaardig kabi net, en kan dus vallen, zei Eng wirda. De opstelling van het kamerlid komt overeen met de opvattin gen van de D'66-ministers in het kabinet. Eind vorige week werd duidelijk dat binnen het kabinet onenigheid was ontstaan over de invulling van de begroting. Een deel van het CDA stond daarbij tegenover de D'66-ministers en EMMEN (GPD) -.Onder de 156 slachtoffers van de vliegramp boven de Amerikaanse stad New Orleans bevindt zich ook het uit Emmen afkomstige gezin Ge wald. Nico Gewald (36), zijn vrouw Talje (35) en de beide kin deren Jan-Jaap (9) en Gijsbert Wiebren (6) waren met het ramp vliegtuig op weg naar een vakan tiebestemming in Las Vegas. WEERRAPPORTEN Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder licht bew. Rotterdam onbew. Twente onbew. Vlissingen onbew. Zd. Limburg onbew. De heer Gewald was bosbouwkun dig ingenieur. Hij was in dienst van de FAO, de wereldorganisa tie voor de voeding. Het gezin zou na een vakantie terugkeren naar Nederland in verband met de opleiding van de kinderen. De begrafenis is waarschijnlijk in Nederland, maar daarover zijn nog geen bijzonderheden be kend. onder mepr CDA-minister de Graaf (sociale zaken). Een aangekondigde bijeenkomst van de D'66-ministers naar aan leiding van de conflicten binnen het kabinet, werd overigens gis teren afgelast. Vandaag verga dert het kabinet verder over de begroting voor 1983. Het is de be doeling dat de hoofdlijnen hier van vrijdag worden vastgesteld. Eind augustus moeten dan de laatste punten op de i worden ge zet. De plannen van minister Van der Stee komen overeen met de voorstellen, die de commissie- Wagner heeft gedaan. Deze ont koppeling wordt door vice-pre mier Terlouw van de hand gewe zen. De D'66'ers vinden dat zo wel uitkeringen als ambtenaren salarissen de ontwikkeling van de lonen in het bedrijfsleven moeten blijven volgen. Stemhokjes niet berekend op invaliden DEN HAAG (GPD) - Honderddui zend Nederlanders zijn door hun lichamelijke handicap niet in staat bij verkiezingen hun stem uit te brengen. In 80 procent van de Nederlandse gemeenten zijn de stemhokjes niet berekend op gehandicapten. Dat zegt de Algemene Nederlandse Invalidenbond (Anib) in een pe titie, die gistermiddag op het mi nisterie van binnenlandse zaken door Anib-bestuurder F. Pera werd aangeboden aan staatsse cretaris drs. G. van Leijenhorst. De Anib heeft daarom een „ideaal stemhokje" ontworpen, met een verlaagd schrijfblad en voldoen de ruimte voor rolstoelgebrui kers. Een model van zo'n hokje, dat volgens de Anib slechts en kele honderden guldens hoeft te kosten, werd de staatssecretaris overhandigd. De huidige stemhokjes zijn vol gens de Anib te smal, terwijl het schrijfblad te hoog is aange bracht. Pera wees erop dat ook nog tal van provincie- en stad huizen voor invaliden moeilijk of niet toegankelijk zijn. Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Mallorca Munchen Stockholm Wenen Casa Blanca Tel-Aviv Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. on bew. 2 half bew. I onbew. Volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. H.A. van Brum- men zijn er bij de politie in Helle- voetsluis "nogal wat" klachten binnengekomen van mensen, die menen door de stichting te zijn benadeeld. duizend Nederlandse jongeren in staat stellen vier weken koste loos door te brengen bij een Amerikaanse familie. De stich ting plaatste begin dit jaar een advertentie in dagbladen, waar op ongeveer achthonderd serieu ze reacties zijn binnengekomen, belangstellenden die een aan meldingsformulier opstuurden, moesten 250 gulden betalen voor bemiddeling van de stichting. Initiatiefnemer tot de actie, de heer A. Bom uit Hellevoetsluis ver baast zich erover, dat de politie nog niet met klachten bij hem is geweest. Hij zegt dat zijn stich ting - waarbij vier vrijwilligers werken - bonafide is en op niet- commerciële basis werkt. De stichting heeft al "vele honder den" jongeren een vakantie-on derdak in de VS bezorgd. Slechts in een aantal gevallen, waarin dc mensen al te strenge eisen stellen aan bijvoorbeeld plaats en samenstelling van het gastgezin, zijn er vertragingen opgetreden", aldus Bom. Hoe veel dat er zijn is volgens hem niet bekend. Hij zegt dat mensen voor wie geen gastgezin kan wor den gevonden hun geld terug krijgen. Perez de Cuellar in Nederland DEN HAAG (ANP) - De secre taris-generaal van de Ver enigde Naties, Perez de Cuel lar, is uiterst teleurgesteld over de resultaten van de spe ciale VN-ontwapeningscon- ferentie, die afgelopen vrij dagnacht in New York is beëindigd. Perez de Cuellar zei dit gisteren na zijn aan komst op Schiphol. "Ik had mij daar veel meer van voor gesteld. De zeer magere re sultaten hebben mij gefru- streeerd", zo zei Perez de Cuellar. De VN-secretaris is twee dagen in Nederland om een officieel bezoek te brengen aan het In ternationaal Gerechtshof, de voornaamste juridische in stantie van de Verenigde Na ties. Gistermiddag bezocht Perez de Cuellar de voorzitter van het Internationaal Ge rechtshof, Elias. Op de foto: Perez de Cuellar in één van de kamers waar de toga's klaar liggen voor de verschil lende juristen. Op de voor grond staat de griffier van het Internationale Gerechtshof, S. Torres Bernandez. Gisteravond sprak premier en tevens minister van buiten landse zaken Van Agt met Perez de Cuellar. Over dit ge sprek werden geen medede lingen gedaan. Later op de avond bood Van Agt de se cretaris-generaal een diner ROTTERDAMT>EN HAAG (ANP) Het erosbotenplan, dat de ge meente Rotterdam in samenwer king met de voormalige Katen- drechtse sexbazen heeft ontwik keld om een eind te kunnen ma ken aan de overlast gevende prostitutie in Rotterdam, is in strijd met de wet. Bij voortdu ring zal namelijk op grote schaal artikel 250bis van het wetboek van strafrecht, waarin staat dat gelegenheid geven tot prostitutie strafbaar is, worden overtreden. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State bepaald in het geschil dat tegenstanders van het plan aan de afdeling had den voorgelegd. De afdeling heeft, nadat de verleende ver gunningen in 1980 al waren ge schorst, deze nu definitief ver nietigd. De afdeling vindt dat de erosboten een uitstralende werking hebben als gevolg van het op grootschali ge wijze uitbaten van prostitutie. Door het instellen van een "tip pelzone" wordt dit alleen maar verergerd. Andere vermakelijk heden doen daar nog eens een schepje bovenop. Het is daarom onvermijdelijk dat op grote schaal het genoemde wetsartikel wordt overtreden Alleen daar om al hadden de vergunningen niet mogen worden verleend, zo oordeelt de Raad van State De gemeente Rotterdam probeert al ongeveer tien jaar op traditio nele prostitutiewijk Katendrecht "schoon" te maken, en de over lastgevende prostitutie door con centratie elders in de stad terug te dringen. Eerder pogingen op dat gebied strandden na be roepsprocedures van omwonen den. Woordvoerder Baars van de stich ting die met toestemming van de gemeente de erosboten zou ex ploiteren is teleurgesteld over dc Agent geschorst DORDRECHT (GPD) - De 28-jari- ge F. A. S.. agent van de gemeen tepolitie in Dordrecht, is door burgemeester J. H. van Zuuren van Dordrecht geschorst omdat hij wordt verdacht van brand stichting in een snackbar in Axel in Zeeuws-Vlaanderen. De ver dachte werd zaterdagmorgen met ernstige brandwonden opge nomen in het Refaja-ziekenhuis in Dordrecht. Onderzoek van de rijksrecherche en de districtsre cherche van de rijkspolitie in Middelburg wees hem aan als de vermoedelijke brandstichter. LEEUWARDEN (GPD) - Iets la ter dan verwacht, wit om de neu zen vanwege de lange en warme reis, verlegen en onwennig, arri veerden gisteren 119 kinderen uit de Poolse hoofdstad War schau in Friesland, waar ze bij gastouders in Leeuwarden, Wol- vega en Oosterwolde vier weken vakantie zullen houden. De stichting Hulp aan Poolse Kin deren nam in december 1981 het initiatief een grote groep Poolse kinderen voor vakantie naar Friesland te halen. Terwijl via verschillende acties geld voor dit doel bijeen werd ge haald, stootten dc initiatiefne mers meer dan eens hun hoofd tegen de Poolse bureaucratie. Gisteren was het dan zover. Na een non-stopreis van bijna 24 uur kwamen de Poolse kinderen in dne bussen bij het parochiehuis in Wolvega aan Alle 119 kinderen zijn afkomstig uit een bepaalde parochie in de Poolse hoofdstad. uitspraak van de Raad van State. "De gemeente is een mogelijk heid om de overlastgevende prostitutie te bestrijden opnieuw uit handen geslagen", zo zegt Baars. Volgens hem blijft de prostitutie problematiek in Rotterdam be staan, omdat er voorlopig geen sprake zal kunnen zyn van con centratie van de prostitutie. Naar zyn oordeel zal de overlast alleen maar verder toenemen omdat de invloed van agressieve exploi tanten groter zal worden. Gemeente Den Haag draait tropenrooster DEN HAAG (ANP) - De gemeen tesecretaris van Den Haag heeft vandaag en morgen voor de circa 1600 personeelsleden tellende se cretarie het tropenrooster Inge voerd. De weersverwachting voor de komende twee dagen is zodanig, dat hij het personeel een dergelijke "service" niet heeft willen onthouden Het is voor het eerst in dc geschic denis van de Haagse KCltfa dat een tropenrooster - op vrij willige basis overigens - wordt ingevoerd. De werktijden zijn van half zeven 's morgens tot drie uur 's middags, met een pau ze van een half uur rond elf uur Dc afdelingen van de secretarie die dagelijks publiek voor hun loket ten krijgen, kunnen niet DM doen aan het tropenrooster. Dat zou volgens dc gemeentesecreta ris de dienstverlening aan het publiek teveel belemmeren. ADVERTENTIE Den Haag )gpd) - De Efteling, Europa's derde pretpark, krijgt volgend jaar een heuse woestwatertiviernaar Zuidamerikaans voorbeeld. Deze kunstrivier met een hoogteverschil van bijna vier meter, krijgt over een lengte van zevenhonderd meter zes stroomversnellingen, vijf meren en twee watervallen. Zware golfmachines en circulatiepompen zorgen voor de woeste golven. De rivier, waarvan hier een montagefoto, kan door zevenentwintig boten tegelijkertijd bevaren worden. Risico's zijn er nauwelijks: het water is slechts vijftig centimeter diep. De woestwatemvier, die nu al de naam Pirana heeft gekregen, kost ruim tien miljoen gulden Alleen gl binnen de Efteling zelf zal de aanleg van dit project 70.000 manuren vergen. Pander gaat dan een groot deel van de bestaande voorraad ruimen. Kwaliteitsmeubelen tegen zéér interessante prijzen. Wacht u niet te lang? PANDER LEIDEN, BOTERMARKT 21 22

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7