Bibliotheek krijgt 1200 boeken terug Gemeente laat kinder dagverblijf niet vallen Lezers schrijven Leidenaar slaat fietser in elkaar Verwijsbord opgehangen Politie neemt recht in eigen handen Huisvuil GAK Robijnliof Uitzendingen via FM-radio gestoord „Vorm bouwteam om renovatie te doen" Politie pakt benevelde spookrijder DINSDAG 13 JULI 1982 Hospita s met koffers vol gesignaleerd. LEIDEN - Een duidelijk signalement van personen die boeken lenen en ze vervolgens nooit meer terugbrengen is niet te geven. Wel zitten er onder de 'wanleners' van de openbare bibliotheek in Leiden vermoedelijk veel studenten. In elk geval zijn er hospi ta's met koffers vol boeken naar binnen geschuifeld. Zij hadden deze geschriften ge vonden in de verlaten vertrekken van hun kamerbewoners. De actie die de centrale biblio theek in de Nieuwstraat en haar filialen in de buitenwijken enke le weken geleden op touw heb ben gezet om bibliotheekboe ken, die thuis op de boekenplank stonden of achter het bed waren gevallen zonder boete terug te komen brengen, is volgens direc teur De Caluwé van de openbare bibliotheek geslaagd. Van de 4000 vermiste boeken zijn er nu 1200 weer voor de uitleen be schikbaar gekomen. Lang niet alle lezers hadden de eu vele moed de reeds vergeelde boeken zelf te komen afleveren. De één liet ze onder rembours vèrzenden, de ander stuurde een welbespraakte kennis, die goed zijn prevelement kon maken. Ook vonden vele lezers een leeg schap in de bibliotheek een ge schikte plek om hun 'gestolen' waar te deponeren. Tot zover de resultaten van deze actie, die een vervolg gaat krij gen. De Caluwé heeft de tweede ronde reeds ingeluid. Het is de bedoeling dat nu de verstokte bi bliofielen die het op de fraai ge bonden exemplaren van de bi bliotheek hebben gemunt voor de bijl gaan. Via een computer- lijst wordt De Caluwé precies op de hoogte gehouden van de le zers die ten onrechte nog boeken in hun bezit hebben. Op deze zwarte lijst komen alleen nog maar personen voor die de boe ken meer dan één jaar in huis hebben. De laatste stand geeft aan dat er nog 2800 boeken ont breken; 200 lezers moeten alsnog als een hazewind naar de open bare bibliotheek snellen, willen zij hun maatschappij-onvrienelij- ke daad weer goed maken. Huisbezoek Als dit bezit van de bibliotheek niet vóór september weer op de planken staat wordt de jacht ge opend. (Nog een laatste kans voor degenen die zich beden ken). De Caluwé: "We hebben plannen om deze mensen thuis te bezoeken en ter plekke onze boeken in beslag te nemen. Ik vind het zelf een verschrikkelijk methode, maar wü kunnen niet langer toestaan dat ons boeken bezit op deze manier wordt on dermijnd. We zijn wel goed, maar niet gek". Bibliothecaris H. Giesen is het met deze laatste uitspraak helemaal eens. "Kijk, naast de kosten die wij hebben zijn er ook boeken weg die niet meer kunnen wor den aangeschaft. Neem nu "De Klok" van schrijver Iris Mur doch, een exemplaar dat niet meer kan worden gekocht. Dat hebben we nu dus niet meer" zegt hij met een stem alsof het zijn eigen exemplaar betreft. "De goeden moeten onder de kwaden lijden". Beide heren willen met dit verhaal niet de indruk wekken dat het grootste deel van de lezers zo on fatsoenlijk is. De cijfers stellen hen in het gelijk. De centrale openbare bibliotheek en haar fi lialen in Leiden hebben ruim dertigduizend lezers aan wie jaarlijks meer dan een miljoen boeken worden uitgeleend. Het boekenbestand ligt rond de drie honderdduizend, daarvan is Een willekeurige boekenplank in de Professorenwijk. Temidden van privé-exemplaren staan de genummerde boeken van de bibliotheek. Verstokte bibliofielen die niet voor september hun plicht tot retour-bezorging hebben vervuld, kunnen huisbezoek verwachten. Bodemloze put Het budget voor de aanschaf van nieuwe boeken bedraagt een half miljoen (jaarlijks). Daarnaast wordt er nog 150.000 gulden uit getrokken om de mensen eraan te herinneren dat ze nog boeken in huis hebben. Giesen: "Je be grijpt, hoe minder dat laatste be drag, is hoe meer we kunnen be steden aan nieuwe boeken. Als er steeds boeken wegraken is het bodemloze put. Op die manier kun je je collectie nooit verbre den en verdiepen. Om de men sen even een indruk te geven van wat het allemaal kost: met het te rugkrijgen van die 1200 boeken heeft de bibliotheek 25.000 gul den verdiend. Ik zou zeggen een niet onaardig bedrag". Foto Holvast De grootste wens van De Caluwé is eigenlijk dat door deze actie de mentaliteit wat gaat veranderen. H|j herinnert zich een verhaal van schrijver-criticus Kees Fens, die op een lezing ooit vertelde nooit lid te zullen worden van een bibliotheek omdat hij zich te veel hecht aan een boek, met het gevolg dat hij het nooit meer zou terugbrengen. Met enige nadruk zegt De Caluwé: "Een ieder trekt daaruit maar zijn eigen conclu sie". SASKIA STOEUNGA. LEIDEN - Een 35-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden wegens mishandeling. Zaterdagmiddag trof de politie op de Zoeterwoud- seweg een 56-jarige man uit Lei den aan met een verkreukelde fiets, die zich niet meer kon her inneren wat er was gebeurd. Na dat de man thuis was gebracht raakte hij bewusteloos. Diezelfde dag is hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hy tot vandaag nog steeds in een coma ligt. Verder onderzoek door de politie leverde op dat de fietser zich nogal druk had gemaakt om een auto. die bij een benzinepomp voor Bouwvana stond. Hij vond dat de bestuurder (de reeds eer der genoemde 35-jarige Leide naar) te ruim had geparkeerd, waardoor hij er maar net met de fiets langs kon. Nadat er over en weer wat woorden waren geval len belette de 56-jarige man de autobestuurder het wegrijden. Een vechtpartij volgde. De fietser kreeg daarbij een paar rake klappen, viel op de grond en bleeg liggen. Vervolgens stapte de 35-jarige Leidenaar weer in de auto. reed de fiets omver en ver dween. Pas gistermiddag kwam de politie hem op het spoor. De man bekende onmiddellijk. LEIDEN - Omdat de gemeen te op de hoek Levendaal/Ko- revaarstraat nog steeds niet had aangegeven waar de Leidse politie zetelt, hebben een paar politieagenten het recht maar in eigen handen genomen: op het punt prijkt al weer enige tijd een zelfge maakt bordje. Een milde vorm van gezagsondermij ning. Politievoorlichter Graveland: "Het is service—verlening aan de burgerij. Want veel mensen weten het bureau toch niet te vinden. Op de Breestraat heeft de gemeente wel een bordje gehangen, maar op die hoek niet. Dat hebben een paar agenten toen maar zelf gedaan. We hebben overigens in het Het bord "politie" nabij de Garenmarkt. Gevolg van een illegale actie. verleden overigens al een paar keer brieven naar het stadhuis verzonden". Verkeersambtenaar Kuiper is er niets van bekend dat de politie een aantal keren heeft verzocht om een bordje op het punt Levendaal/Kore- vaarstraat. "Nog eens even vragen..nee hoor, we weten daar niets van. Zoiets moet behandeld worden in de Klei ne Verkeersclub en hier zeg gen ze dat de politie daar niet met dit voorstel is gekomen". Dat het in Leiden nogal moei lijk is om openbare gebou wen te vinden, omdat bordjes ontbreken, het is een veelge hoorde klacht. Kuiper vertelt dan ook dat de gemeente er wat aan wil doen. "We hebben een plan in voor bereiding om op vijftien pun ten in de binnenstad platte- grondjes op te hangen waar op ook de openbare gebou wen staan aangegeven. We moeten nu alleen nog bestu deren hoe groot die borden precies mogen worden, want ja: je hebt natuurlijk wel re kening te houden met de wensen van de commissie stedelijke vormgeving". Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Onze bevolking moet al zuchtend miljoenen aan belastinggelden opbrengen. Op een ander terrein worden miljoenen met veel ge mak achteloos uitgegeven. Dat staat in de gemeentelijke folder van de gemeentelijke reinigings dienst. Want die verwerkt per jaar 3XA miljoen huisvuilzakken, waarin 25 miljoen kg afval. Deze dienst vindt dat veel te veel en pleit er voor dat de burgers minder zullen inleveren en selec tiever te werk zullen gaan om een schoon en gezond milieu te bevorderen. De folder heb ik met veel belangstelling gelezen. Waarom verschijnt die juist nu, vroeg ik me af. Veel vakantiegan gers missen zodoende interes sante informatie. Wil de reini gingsdienst vermindering van huisvuil dan zal ze zelf ook met ideeèn en informatie moeten ko men, neem ik aan. Daarbij lijkt me een enquête onder de burge rij noodzakelijk. Wat wil men? Wat is haalbaar? Stel dat een enquêteformulier er zo uit ziet: bent u bereid uw huis vuil gesorteerd aan te bieden? Neemt u genoegen met het lx per week ophalen van huisvuil zakken, terwijl lx per week ge sorteerd papier en metaalafval wordt opgehaald? Bent u bereid uw schillen apart te bewaren en mee te geven aan een schillenop- haler? Bij gunstige reacties zou de reini gingsdienst hierop moeten in spelen door daarvoor opvang be schikbaar te stellen. Ook ware te denken aan particuliere opha lers. Mogelijk van enig belang bij werkloosheidsbestrijding. De kraakwagen blijft wel nodig voor grof vuil. Bewoners met een tuin zouden meer keukenafval moe ten composteren. Overigens is dat niet eenvoudig. Men moet het willen en kunnen. Goed be reide compost bespaart kunst mest. Adviezen kan de overheid geven. De reinigingsdienst heeft toch al bij deze geschetste aanpak een voorlichtingstaak. Mogelijk zou aan de hand van de enquêteformulieren een proef in een of ander wijkgedeelte kun nen worden genomen. De glasaf valbakken worden vanzelfspre kend gehandaafd. Ingrijpende maatregelen vergen tijd. Ik denk hierbij aan twee jaar proef. Het moet financieel haalbaar zijn en de mensen moeten het nut ervan inzien, wil zo'n plan slagen. Deze plannen afdoen met 'nee, dat gaat niet' is het eenvoudigste. L.H. Bokma Nachtegaallaan 14 Leiden Als adviseur sociale verzekeringen van de Algemene Minder Vali den Organisatie te Leiden en Omstreken (AMVO) wil ik mij van het artikel "Leidenaar in clinch met GAK." distantiëren. De heer Schuur heeft mij verzocht deze problemen te bestuderen en mij gemachtigd dit in de Raad van Beroep te behandelen. De beslissing van de Raad van Be roep luidde: Gegrondverklaring van het beroep. Vernietiging van de bestreden beslissing. Bepa ling dat verweerder een nieuwe beslissing dient te nemen met inachtneming van hetgeen in de ze uitspraak is overwogen. (Be roeps wet art. 70.) Deze uitspraak is gedateerd 27 mei 1982, en de tijd om in beroep te gaan is dertig dagen en die zijn inmiddels allang verstreken. Aangezien ik geen bericht heb ontvangen mag ik onderhand aannemen dat men niet in be roep gaat. Dat directeur La Grouw van het GAK door bovengenoemde uit spraak van de Raad van Beroep het niet eenvoudig heeft, is vol komen duidelijk maar het is wel noodzakelijk dat er nü een goede beslissing genomen wordt. Daar is de heer Schuur cn iedere ge handicapte mee gediend. Het is voor een ieder niet eenvou dig, maar laten wij met elkaar proberen de problemen positief te benaderen dan komen wij m.i. het verst. Dat is het doel waar naar wij ons richten in het belang van de minder valide medemens. N.P.A. Esman, Ambachtsherenweg 94, Zoeterwoude. Het korte berichtje in uw blad van 6 juli over de vastgebonden hond van een mevrouw die bij een be woner van ons huis op bezoek was, heeft onder onze bewoners en het personeel verontwaardi ging gewekt. Vooral de laatste zin "omdat huisdieren in het be jaardenhuis niet zo gewenst zijn", roept onprettige gevoelens op. De werkelijkheid is namelijk an ders. Aan bezoekers die hun hond mee naar binnen willen ne men wordt geen strobreed in de weg gelegd. Onder onze bewoners en het perso neel zijn veel dierenvrienden die graag zien dat in ons huis hon den gastvrij worden ontvangen. Over het houden van honden op de kamers van de bewoners is al herhaaldelijk gesproken. Uit praktische overwegingen is dit moeilijk te realiseren. Onze be woners zijn het daarover met el kaar eens. Dat sommige honden van bezoe kers wat moeite hebben zich aan te passen aan de woonsituatie in een bejaardenhuis kan er de oor zaak van zijn dat een hond soms buiten wordt gelaten al of niet in een auto. Maar dat is dan dankzij het gezonde verstand van de ei genaar en niet vanwege een huis regel. Dit wilden we graag even kwijt via dit ingezonden schrijven. Bewoners en personeel van Robijnzicht, Robynhof 1, Leiden. Hoop op subsidie voor Sinbad LEIDEN - Het internationaal kin derdagverblijf "Sinbad" aan de Os- en Paardelaan zal volgend jaar een post moeten krijgen op de gemeentebegroting. De subsi die van het ministerie van CRM houdt in 1983 definitief op. Mi nister De Boer maakte dat enke le weken geleden bekend. Sindsdien is de gemeente Leiden naarstig naar oplossingen aan het zoeken die de voortzetting van dit kinderdagverblijf, waar momenteel dertig Nederlandse en buitenlandse kinderen tussen nul en zes jaar worden opgevan gen, mogelijk maakt. In gesprekken met het college van B en W is voorzitter Niepoth van het bestuur van het Internatio naal kinderdagverblijf in Leiden ervan overtuigd dat de gemeente het kinderdagverblijf niet zal la ten vallen. In een brief aan de mi nister geven B en W daar ook blijk van. Ze schrijven daarin dat ze zullen proberen binnen de ge meentebegroting een oplossing te zoeken, "hoewel duidelijk mag zijn dat dit zeer veel hoofd brekens zal gaan kosten". Het kinderdagverblijf telt zeven full-time leidsters, die tot okto ber 1983 in elk geval nog door het LEIDEN - De radio-program ma's op de FM via de kabel (in Leiden en omgeving) zul len deze en volgende week voor korte of langere tijd on derbroken worden. Dat is het gevolg van werkzaamheden aan de mast in Oegstgeest. De mast wordt omgebouwd voor de uitbreiding van FM- radio-ontvangst. Na de uit breiding zullen de volgende zenders via het kabelnet te ontvangen zijn (De frequen ties zijn gewijzigd): Tweede Kamer - 87.6 Hilversum 1 - 88.9 Hilversum 2 89 5 Hilversum 3 - 90.6 Hilversum 4 - 91.9 BRT 1 - 93 6 BRT 2 - 94 1 BRT 3 - 94 9 RTB 1 - 95 5 RTB 2 - 95 9 RTB 3 - 97.6 World Service 98.5 WDR 1 - 99 8 WDR 2 - 100 4 WDR 3 - 100 8 BBC 2 - 101.5 BBC 3 - 102 0 BBC 4 - 102.8 BFBS - 103 4 AFN - 103.8 ministerie worden betaald (250.000 gulden). Niepoth hoopt dat ruim voor die tijd de leidsters weten waar ze aan toe zijn. "Mis schien dat we één arbeidsplaats moeten opgeven, maar het mag zeker niet meer worden. Door het toenemend aantal buiten landse kinderen als gevolg van gezinshereniging en geboorten wordt de wachtlijst alleen maar langer". Het internationaal kinderdagver blijf is opgericht om de integratie tussen buitenlandse en Neder landse kinderen en ouders te be vorderen. Niepoth: "Daarnaast kwam het in Leiden veel voor dat in buitenlandse gezinnen waar beide ouders werkten de oudste dochter, die nog leer plichtig was thuis moest blyven om op de kleine kinderen te pas sen. Dit gebeurt haast niet meer omdat er nu mogelijkheden zijn om de niet schoolgaande kinde ren onder te brengen". In Nederland kampen 25 van deze experimentele kinderdagverblij ven met dit probleem. Minister De Boer heeft het aanbod gedaan om in het totaal nog 52 formatie plaatsen te financieren. Ook de gemeente Leiden hoopt daarvan te kunnen profiteren. Maar het college van B en W heeft in de brief aan het ministerie duidelijk laten weten dat dat dit geen tijde lijke zaak mag worden. Niepoth: "We moeten tot een financiering komen die structureel is, anders verkeren we elk jaar opnieuw in onzekerheid over het voortbe staan van het kinderdagverblijf "Sinbad". En daar is niemand mee gebaat". Suggestie bejaardenwerk: LEIDEN - Een bouwteam van ou dere werkloze bouwvakkers en leerlingen van technische scho len zou in Leiden de renovatie voor zijn rekening moeten gaan nemen, nu steeds meer plannen in het slop raken. Dat vindt J. Lenselink. projectlei der in het Morskwartier van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk Leiden. Hij houdt er een pleidooi voor in een brief aan wethouder Tesselaar (volkshuisvesting). De aanleiding tot de brief zijn de sombere woorden die de wet houder onlangs bezigde in een vergadering van de raadscom missie voor volkshuisvesting. Tesselaar sprak de verwachting uit dat sommige renovatieplan nen niet doorgaan, omdat de be woners ze zullen afstemmen. Dat zou vooral in buurten waar veel ouderen wonen te verwachten zijn. Het heeft, aldus Tesselaar, weinig zin om hierover in "Den Haag" te gaan praten. "Uw passieve houding is by my verkeerd gevallen", schryft Len selink aan de wethouder. "In myn werk heb ik ook te maken met oudere bewoners uit renova tiebuurten en m.i. is er een alter natief. dat de moeite van het overwegen waard is". Dat alternatief is het bouwteam, dat m samenwerking met de Stichting Dienstencentrum en met behulp van het gewestclyk arbeidsbureau en de technische scholen zou kunnen worden ge vormd. Het bouwteam zou vol gens projectleider Lenselink leeg komende huizen van wo ningbouwverenigingen m reno- vaticbuurten één voor één kun nen opknappen. "Als er één huis klaar is kan een bewoner van een nog te renoveren huis doors, men naar het al opgeknapte huia. Dat betekent een enorm voor deel voor ouderen, het houdt na mely k in: éénmalig verhuizen in je eigen straat". De bewoners van dergelyke huizen moeten bij de verdeling van woonruimte voorrang krijgen, al dus Lenselink Sommige oude ren zullen volgens hem dankbaar gebruik maken van de mogelyk- heid kleiner en/of gelijkvloers te gaan wonen. Een neven-voordeel van zyn plan noemt de bejaar den-coördinator dat mensen die zelf hun huurwoning voldoende hebben opgeknapt, niet aan de renovatie hoeven mee te doen. LEIDEN - Twee agenten in een surveillancewagen kregen gister avond rond elf uur de schrik van hun leven. Op de Lammen schans weg zagen ze met hoge snelheid een auto die op de ver keerde baan reed, op hen afko men. Nadat zy zo dicht mogelyk langs de kant waren gaan ryden en de spookrijder de politieauto zon der ongelukken te maken was gepasseerd, zetten de agenten de achtervolging in De automobi list, een 35-jange Leidenaar, bleek na een blaas proef boven de toegestane alcoholgrens te zit ten. Hy heeft een ry verbod opge legd gekregen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3