Meubel gigant trekt hele binnenstad leeg Energie-boete voor glastuinders afgeschaft 0=eidse agenda 3 Voorschoten moet noodzaak aantonen van bejaardenhuis Leiden somber over Leiderdorps plan: -C Met treintje door ontoegankelijk duin Regeling gaat mogelijk met terugwerkende kracht in Stad eri rand (Vervolg van pagina 1) LEIDERDORP - "Er kan nog wel iets bij, maar 22.000 vierkante meter dan trek je de hele binnen stad leeg". De Leidse ge meente-ambtenaar Ewalt Keijser is duidelijk niet gelukkig met de vestiging van een aantal meubelza ken in Leiderdorp, die als alles doorgaat gebouwd gaan worden door het Leidse aannemingsbedrijf Du Prie. Volgens Keijser kunnen er nog wel enkele meubelzaken bij in de regio maar dat niet zoveel als Leiderdorp wil. En die nieuwe meubelzaken zouden dan in de Leeuwenhoek in Leiden moeten komen. Leiden heeft namelijk op winkelgebied een centrum functie en die dreigt zij nu kwijt te raken. De ontwikkelaar van het plan, Stoutenbeek Beheer, heeft eerst in Leiden naar ruimte gezocht. Maar daar was niets te vinden, al dus een woordvoerder van de ge meente Leiderdorp. Onzin, noemt Keijser dat. In de Leeu wenhoek is ruimte voor de vesti ging van een aantal meubelza ken. Dat zou alleen kleiner moe ten, want anders gaat het ten koste van de meubelzaken in de Leidse binnenstad. "Met enige uitbreiding ben ik het wel eens, maar niet op die plek en op die schaal", aldus Keijser. Een klei ne uitbreiding van de meubel branche kan de kwaliteit verbe teren, meent de Leidse ambte- Het is niet onze bedoeling om de centrumfunctie van Leiden af te pakken, zegt een woordvoerder van Leiderdorp. De meubelza ken zullen een groter gebied be strijken dan alleen de Leidse re gio. "Het is de bedoeling dat mensen met de auto komen om daar hun meubelen uit te kie zen", aldus de Leiderdorpse woordvoerder. Er zal dan ook een groot aanbod komen van al lerlei soorten meubelen. Kwalijk De Leidse gemeente-ambtenaar Keijser is trouwens ook niet te spreken over het feit dat de ge meente Leiderdorp de grond aan Stoutenbeek Beheer wil verko pen, terwijl de gemeente Leiden de grond in Leeuwenhoek alleen in erfpacht wilde uitgeven. "Ik vind dat een kwalijke ontwikke ling", zegt Keijser. Stoutenbeek Beheer wilde de grond kopen en onder andere daardoor zijn de onderhandelingen met de ge meente Leiden afgeketst. Grote zorgen heeft Keijser over de werkgelegenheid in Leiden. Die zorgen worden overigens beves tigd door cijfers van het Centraal Bureau Woninginrichting in Bilt- hoven. Achter iedere verkoper in een klein meubelbedrijf staan nog twee arbeidsplaatsen. Bij een groot bedrijf is dat niet het geval. Door vergaande automati sering en het centraal regelen van allerlei zaken is het aantal ar beidsplaatsen minder. De komst van de meubelzaken zou beteke nen, nog steeds volgens de re kenmethode van het Centraal Bureau Woninginrichting, dat er tussen de vijfentwintig en dertig kleinere bedrijven dreigen te verdwijnen. En dat betekent een verlies van honderd tot honderd- vijftig arbeidsplaatsen. De nieu we zaken zouden slechts 25 ar beidsplaatsen in de regio opleve- De gemeente Leiderdorp wil op dit moment nog geen commentaar geven op deze cijfers. Omdat de gesprekken zich nog in een voor bereidend stadium bevinden, zijn alle gegevens over het werk gelegenheidsaspect nog niet op bekeken. Pas als dat gebeurd is, wil de gemeente commentaar ge- Het is nog niet bekend hoe de meu belboulevard er uit gaat zien. De architect van het aannemingsbe drijf Du Prie is nog aan het teke nen. Er is nog niet besloten of het één of meer gebouwen zullen worden. Wel zijn de randvoor waarden al bekend. Het geheel zal in een park-achtige omgeving worden aangelegd, op sommige plaatsen een verdieping tellen en eventueel gedeeltelijk nog een tweede etage. Pas als de plannen definitief be kend zijn, zal de gemeente Lei derdorp een uiteindelijke beslis sing nemen over de meubelbou levard. De plannen zijn echter "zeer serieus" en "de gemeente ondersteunt de ontwikkeling", aldus de Leiderdorpse woord voerder. VOORSCHOTEN - Als Voorscho ten hard kan maken dat er tussen 1985 en 1990 voldoende ouderen in de gemeente zijn, mag het van de provincie een nieuw bejaar dentehuis realiseren. Het grote probleem in deze is, dat de ge meente Voorschoten en de pro vincie uitgaan van hele andere cijfers. De gemeente spreekt van ruim vijfendertighonderd oude ren in 1990, de provincie zit daar negenhonderd ouderen onder. De provincie heeft wat betreft de realisatie van een tehuis het laat ste woord. De provincie heeft vorige week een brief gestuurd aan de gemeente. In die brief vraagt zij hoe de ge meente tot de conclusie is geko men dat er in de toekomst ge noeg ouderen zouden zijn om een nieuw tehuis te vullen. Deze vraag is eigenlijk een 'antwoord' op een eerder gezonden brief van de gemeente aan de provincie. In deze brief stond ook de proble matiek rondom de 'aantallen ou deren' centraal. De brieven-cy- clus is eigenlijk terug te voeren naar de nota 'welzijn ouderen' van eind 1981. In die nota geeft de gemeente een toekomstverwachting weer van het aantal ouderen in de periode 1981 tot 1990. Hiervoor heeft zij gebruik gemaakt van de metho de van de werkgroep "Bevol kingsontwikkeling en Woning bouw". De provincie heeft een zogenaamd streekplanprognose. Als hiervan wordt uitgegaan dan zouden in 1985 en 1990 respectie velijk 2222 en 2641 ouderen in Voorschoten wonen. Maximum Volgens de gemeente moet dat aantal echter 3020 respectievelijk 3523 zijn. Een aanzienlijk ver schil. De getallen van de ge meente Voorschoten moeten wel gezien worden als absoluut ma ximum. In de nota staat al dat het aantal "minder zal bedra gen". Opmerkelijk is wel dat bij voorbeeld de provincie in haar prognose voor 1985 uitkwam op 2222 ouderen, terwijl op 1 januari 1980 het aantal reeds 2303 be draagt. De overheid heeft in het verleden bepaald dat zeven percent van de aanwezige ouderen recht hebben op een plaats in een bejaardente huis. Let wel dat dit aantal be trekking heeft op plaatsen waar de gemeente recht op heeft voor haar ingezetenen. Uitgaande van de Voorschotense prognose, zou den er in 1990 247 beschikbare plaatsen moeten zijn in de ver schillende bejaardentehuizen. In de praktijk beschikt de gemeen te op dit moment maar over 121 plaatsen. De gemeente is dien tengevolge van mening dat zij nog recht heeft op een tehuis met zestig één- en dertig tweeper soonskamers. De provincie is hiervan echter nog niet overtuigd. Op de eerste plaats denkt zij dat er in de toe komst veel minder ouderen in het dorp zullen wonen dan de ge meente verwacht. Verder stelt de provincie dat ouderen niet per sé in de eigen gemeente naar een bejaardentehuis hoeven. Als er bijvoorbeeld in een tehuis in Leidschendam ruimte is, dan moet de oudere maar daar naar toe gaan. Een andere stelling is dat een bejaardentehuis zeventig tot negentig kamers moet heb ben om rendabel te kunnen draaien. Gezien deze argumen ten betwijfelt de provincie of Voorschoten wel recht heeft op nog een bejaardentehuis. Enkele jaren Op dit moment zijn er in Voorscho ten vier bejaardenoorden, te we ten "Adegeest", "Foreschate", "Hofflants Huys" en "Oud-Bij dorp". De gemeente heeft recht op respectievelijk 96, 22 en drie kamers in de betreffende bejaar denoorden (totaal 121). Daar naast zijn er nog twee service flats, Rossini en Richard Wagner. Naast deze voorzieningen zijn er ook nog 178 bejaardenwoningen verspreid over het hele dorp. Mocht de provincie toch haar toe stemming geven voor de bouw van een nieuw bejaardentehuis, kan het nog enkele jaren duren voordat het geheel gerealiseerd is. Zo zal er een stichting of in stelling gevonden moeten wor den die het tehuis wil gaan behe ren. Ook zal er een geschikte bouwlokatie moeten komen. Wat betreft het laatste wordt in het gemeentehuis gedacht aan de nieuwe wijk Starrenburg. De verwachting is dat deze wijk in ieder geval niet voor 1986 gereed De directeur van de afdeling wel zijn, De Groot, vindt deze proble men echter van latere zorg. "Het gaat er nu om dat we de goed keuring krijgen van de provin cie". Zelf gelooft De Groot er wel in. "Een bejaardenthuis in Voor schoten is iets waar ik me hard voor maak". Aan zijn zijde vindt hij Hofsté van de 'indicatiecom missie ouderen'. Namens de Voorschotense ouderen zit Hof sté in deze commissie, die als taak heeft om te bekijken hoe no dig het is dat een oudere in een bejaardentehuis gaat wonen. Volgens deze commissie zijn er in Voorschoten 65 ouderen die snel in een bejaardentehuis opgeno men moeten worden, maar er is geen ruimte. "Mensen die nog thuis wonen terwijl ze dat niet meer kunnen, hebben een be roerde tijd", zegt Hofsté, "ze ver keren eigenlijk in nood". KATWIJK/WASSENAAR In het duingebied tussen Was senaar en Katwijk ligt het wa terwingebied van de Leid- sche Duinwater Maatschap pij. Een schitterend natuur gebied dat voor de liefhebber veel moois biedt en wat door de strenge eisen die de LDM aan bezoekers stelt slechts door weinigen kan worden bekeken. Het terrein is bij voorbeeld niet vrij toeganke lijk. Een van de beste mogelijkhe den om dit gebied nader te bekijken is er in de maanden juli en augustus. En wel met een ongeveer drie kwartier durende stoomtreinrit door de Katwijkse Zuidduinen. Een tocht met materieel van de Nederlandse Smalspoor- weg Stichting, de beheerder van de "spoorweg" in het duingebied. Zaterdag is de eerste dag dat de treinritten worden gehouden. Na de oorlog van '14-'18 is in het gebied een uitgebreid smalspoornet (spoorbreedte 700 mm) aangelegd om de aan- en afvoer van materialen naar de voorzieningen van de LDM mogelijk te maken. Na jaren van rust ontdekte één van de huidige bestuursle den, de heer J. Pellenbarg, het uitgebreide spoorwegnet. Na besprekingen met de LDM werd in 1970 een over eenkomst gesloten, die in hield dat de heer Pellenbarg en een groep vrijwilligers het onderhoud van de baan op zich namen. Als tegenpresta tie mochten zij, na de baan te hebben opgeknapt, met ei gen materieel rijden. Al in het eerste jaar kreeg de stichting de beschikking over twee eigen stoomloco motieven, afkomstig van de Koninklijke Gist- en spiritus fabrieken in Delft. Naast het onderhoud van materieel en baan streeft de Nederlandse Smalspoorweg Stichting er naar om haar bezit in wer king aan het publiek te to- De stichting heeft zich van het begin af aan toegelegd op het zogenaamde industriële smalspoor, zoals dat werd ge bruikt in de wegenbouw en steenindustrie. Ook werd smalspoor in Nederland wel gebruikt voor personenver voer, zo beschikte de Gelder se Tramweg Maatschappij over smalspoometten, de lijn Hansweert-Vlake en nog wat andere lijnen waren even eens niet breder dan 70 centi meter. Voor liefhebbers van „stoom op het spoor" is zaterdag de eerste rit om tien uur. Ver trek vanaf het draaihek in de „Friese Wei", bij de Soefitem- pel. De ritten zijn tussen: 10.00-13.00 en 13.30-16.30 uur. Degenen die iets meer willen weten van wat de stichting doet en een bezoek aan het depot in de duinen wil bren gen moet echter een afspraak maken. Dit om te veel bezoek in de duinen tegen te gaan. Een telefoontje naar de voor zitter van de stichting (020- 992280) en het bezoek kan ge regeld worden. DINSDAG 13 JULI 1982 DINSDAG Leiden - NVSH-bibliotheek, Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins dags van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, berei- baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe-och- tend van 10-12 uur. klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek- r Vrouwen in de bijstand, woe- WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum - Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; dond. soos met films en informatie-pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, kosteloos advies, 17-18 i DONDERDAG Leiden - Architektenwinkel, Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vry advies, 20-21 uur. Troef - Werkgroep Dienstweigeren, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Warmond - Trefpunt, concert Rotjoch, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp - kruisgebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14.00 uur. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. STREEK - Glastuinders behoe ven voortaan geen boete meer te betalen aan het energiebedrijf Rijnland (EBR) als ze minder gas afnemen dan in hun contracten met het energiebedrijf is afge sproken. De boetes kunnen voor taan door het EBR worden gede clareerd bij de Veginen de Gasu nie, het overkoepelende orgaan van alle gasbedrijven in Neder land. Het is bovendien waar schijnlijk dat tuinders die al boe tes hebben betaald, dit geld kun nen terugkrijgen. Deze week wordt met het energiebedrijf Rijnland besproken of de terug- betalingsregeling met terugwer kende kracht zal ingaan op 1 ja nuari 1981 of per 1 januari 1980. Het afschaffen van de boetes is het resultaat van maandenlange on derhandelingen tussen de Land en Tuinbouwbond (LTB) en on der meer de Vegin/Gasunie. Het gaat volgens de landelijke LTB- voorzitter P.J. Verhoef niet zo zeer om het geld maar "meer om het psychologisch effect van de boete", want het bedrag dat de kassenbouwers jaarlijks aan de ze boetes betalen ligt in de orde van grootte van twee miljoen gulden. "Niet een bedrag - gezien de totale gasomzet - om van wak ker te liggen", aldus Verhoef. Aansluiting De boete is indertijd door de gas- distributiebedrijven, zoals Rijn land er één is, ingevoerd de ren tabiliteit van hun investeringen in aansluitingen veilig te stellen. Tuinders die een nieuw bedrijf begonnen hadden uiteraard een gasaansluiting nodig. Die aanleg was een kostbare zaak, vooral als in een afgelegen gebied wordt begonnen. Nu wilde het energie bedrijf deze aansluiting wel zon der betaling aanleggen, maar dan moest de tuinder wel een be paald aantal kubieke meters gas per jaar afnemen. Deze hoeveelheid werd gesteld op dertigduizend kubieke meter per jaar. Kwam de tuinder onder de ze grens dan moest er een boete worden betaald van tussen de één en de 4'/2 cent per te weinig afgenomen kubieke meter. Vol gens Verhoef een gemiddelde van ongeveer twee cent de "kuub". Nam een tuinder bij voorbeeld vierduizend kubieke meter gas te weinig af dan moest hij een boete betalen van onge veer tachtig gulden. Besparing Nu is het in deze tijd van energie besparing natuurlijk raar dat ie mand een boete moet betalen omdat hij te weinig gas ver bruikt. Je zal maar grote investe ringen hebben gedaan om het gasverbruik terug te dringen, komt daardoor onder de grens van dertigduizend kubieke me ter krijgt dan nog een boete ook. De gasbedrijven zagen in dat zoiets in deze tijd eigenlijk niet meer door de beugel kon. Het twistpunt was echter wie er moest betalen. De distributiebe drijven wilden in elk geval de kosten van hun investeringen in gasleidingen naar kwekers veilig kunnen blijven stellen. Zij had den die tenslotte betaald en wil den hun geld terugzien. Na lange onderhandelingen zijn de Vegin en de Gasunie uiteindelijk akkoord gegaan met het voorstel dat om de boetes op zich te ne men. Hiermee gaat slechts een fractie van de winst op het aard gas verloren. De glastuinder is nu af van zijn onvrede over het betalen van een boete voor een te laag gasverbruik. De LTB hoopt dat door deze nieuwe regeling een drempeltje is weggenomen Voorzitter Verhoef heeft deze week een bespreking met de di rectie van Rijnland over het tijd stip waarop de nieuwe regeling ingaat. Dat wordt namelijk over gelaten aan de energiedistribu tiebedrijven in Nederland. De wens van Verhoef is om deze re geling by Rijnland met terug werkende kracht op 1 januari 1981 te laten ingaan. "Misschien kan worden overeengekomen dat de regeling per 1 januari 1980 zal ingaan", aldus Verhoef. Wan neer dat lukt kunnen vele tuin ders hun betaalde boetes terug krijgen. Grens De grens van dertigduizend kubie ke meter gas speelt ook in een andere regeling voor de glastuin ders een belangrijke rol. Het gaat hier om wat genoemd wordt de "2600 gulden-regeling". Deze re geling staat volkomen los van de hierboven genoemde boete-rege ling. In april 1980 werd er door de lande lijke tuinbouworganisaties over eenstemming bereikt met de toenmalige minister ir. G.J.M. Braks (landbouw en visserij) om de grens tussen groot- (laag ta rief) en kleinverbruik (hoog ta rief) terug te brengen van dertig duizend naar vijftienduizend ku bieke meter aardgas. De Vegin en de Gasunie waren hier felle tegenstanders van en von den de toenmalige minister G.M.V. van Aardenne (economi sche zaken) aan hun zijde. De grens werd niet verlaagd, maar wel werd een andere regeling voor twee jaar overeengekomen. Deze houdt in dat bedrijven die dertigduizend kubieke meter Tuinder C. van Klink uit Roelof ar endsveen bij zijn verwarmingsketel met in zijn hand de rekening van Rijnland. De boetes hoeven niet meer te worden betaald. (foto Wlm Dijkman) aardgas of meer per jaar gebrui- energiebedrijf. Voor de bedrij- ken 2600 gulden krijgen van hun ven die minder gebruiken, werd een compensatieregeling getrof fen in de vorm van een investe ringssubsidie. Voor elke verbete ring van hun bedrijf kunnen de ze kleinverbruikers 35 procent van het gënvesteerde bedrag te rugkrijgen tot een maximum van tweeduizend gulden per jaar. Blazen Nu doet het merkwaardige verhaal de ronde dat er tuinders zijn die gas "de lucht inblazen" voor het incasseren van die 2600 gulden. Het gaat dan om tuinders die niet investeren en vlak onder de grens van dertigduizend kubieke meter aardgas zitten. Voor een glastuinder die aan een jaarver bruik komt van bijvoorbeeld achtentwintigduizend kuub, is het financieel gezien aantrekke lijker om de resterende tweedui zend kubieke meter gas de lucht in te blazen (of zijn kassen onno dig warm te stoken). Dat kost weliswaar een aantal honderden guldens, maar hij krijgt er van het energiebedrijf dan wel 2600 gulden van terug. In glastuin- derskringen gonst het dan ook de verhalen over tuinders (namen worden angstvallig ver meden) die gas de lucht inblazen voor de premie. Volgens een woordvoerder van het energiebedrijf Rijnland schieten deze tuinders hier niets mee op. Hij zegt dat Rijnland alleen kijkt naar het gasverbruik over de pe riode 30 juni 1979 tot 1 juli 1980. "Frauderen is dus niet moge lijk", aldus de woordvoerder van Rijnland. Tuinders die nu gas de lucht inblazen voor het krijgen van die 2600 gulden zijn volgens Rijnland daarom een dief van hun eigen portemonnee. Overigens vallen bij deze regeling wel de glastuinders uit de boot die in 1978 al energiebesparende maatregelen hebben genomen; zij krijfeen helemaal niets. "Al hebben deze mensen een ver bruik over die periode van 29.999 kubieke meter, dan krijgen ze nog die 2600 gulden niet", aldus de Rijnland-zegsman. De verha len over het verspillen van gas voor de premie blijft echter hard nekkig de ronde doen. Ook al is het volgens Rijnland alleen maar energieverspilling. HUIB HIKKE LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07^-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschnivmg geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post f 307.30 J 0.00 Directie G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Pariis. Washington, jCflir£L. Commentator W F J Wirtz I 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2