LEIDSCH DAGBLAD 'Middenschool een debacle' Meubelboulevard in Leiderdorp Zes kinderen bij brand omgek omen Moluks plan om koningin en Van Agt te gijzelen Kritiek Onderwijsraad op nieuw onderwijsstelsel PUPILLEN INRICHTING IN ROOK GESTIKT Vier maanden voor messteek na burenruzie ISRAEL Bijenkorf wil hulp McKinsey '11 WERELD, 71 LAND,'t\ STREEK Zeezwemmers door sterke stroming in nood Nog warm LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 13 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36828 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Adj -hoofdredacteur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tef nrs. zie colofon Doodsteekvoor tal van kleinere bedrijven in regio (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP Er zijn ver- gevorderde plannen voor een meubelboulevard in de Elisa- bethhof tussen Albert's Corner en het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. De meubelboule vard zou een vloeroppervlakte van 22.000 vierkante meter moe ten krijgen. Als alles goed gaat wordt in april volgend jaar met de bouw begonnen. De plannen, ontwikkeld door Stoutenbeek Beheer en het Leidse aannemingsbedrijf Du Prie, behelzen de vestiging van zes of zeven meubelgiganten. Door de komst van de meubel boulevard dreigen, zo is bere kend, tussen de vijfentwintig en dertig kleinere zaken in de om geving van Leiden en Alphen aan den Rijn te verdwijnen. Een verlies van honderd honderd vijftig arbeidsplaatsen. De ves tiging van de meubelgiganten in Leiderdorp zou werk voor zo'n 25 mensen betekenen. De plannen worden niet door ie dereen met evenveel vreugde ontvangen. Het Leids City Cen trum, de belangenorganisatie van binnenstadswinkeliers in Leiden, heeft zijn juristen al in geschakeld om te kijken of het mogelijk is de komst van de meubelboulevard tegen te hou den. Bijna twintig procent van de mensen die in de Leidse binnen stad winkelen, komt speciaal voor een meubelzaak. Als dat wegvalt zullen ook de andere bedrijven in Leiden daar onder lijden, zo wordt verwacht. Ook de gemeente Leiden heeft geen behoefte aan een dergelijk grootschalig plan. Het is zelfs bijna zeker dat Leiden bezwaar zal aantekenen bij de provincie. Leiden heeft zelf nog pogingen gedaan om de meubelzaken in eigen gemeente te krijgen, zij het op bescheidener schaal. In de Leeuwenhoek is daar ruimte voor gereserveerd, maar de on derhandelingen zijn afgeketst omdat Leiden de grond alleen in erfpacht wilde uitgeven. Stou tenbeek wil de grond kopen en dat kan in Leiderdorp. Verder wordt op deze manier de centrumfunctie van Leiden nog meer ondergraven, vindt het Leidse gemeentebestuur. Na de komst van het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp, dat ook veel klanten uit de regio haalt, zou dit de tweede winkel concentratie worden die de functie van de Leidse binnen stad zou uithollen. DEN HAAG (GPD)- De Onderwijsraad, het hoogste ad viesorgaan van de minister van onderwijs, heeft ernstige bezwaren tegen de middenschoolplannen van oud-mi nister Van Kemenade en de huidige minister van onder wijs Deetman. Als de middenschool wordt ingevoerd op de manier die beschreven staat in de nota „Verder na de basisschool" kan dat nieuwe onder wijsstelsel niet anders dan op „een ernstig debacle" uitlopen, aldus de Onderwijsraad. De brandweerploegen van Zeist en Den Dolder waren snel ter plekke bij de brand in de Utrechtse zwakzin nigeninrichting, maar konden niet voorkomen dat een aantal kinderen door verstikking om het leven kwamen. Kans misdrijf: één op drie... DEN HAAG (GPD) - Een op de drie Nederlanders loopt kans het slachtoffer te wor den van een misdrijf. Vooral autodiefstal, fietsdiefstal en vernielingen aan auto of an der eigendom zijn de misdrij ven waar veel Nederlanders last van hebben. Dat kan worden afgeleid uit een enquête van het CBS, die aangeeft dat in 1981 precies 34 procent van elfduizend on dervraagden een of meer mis drijven meemaakte. Het on derzoek is gehouden in sa menwerking met het ministe rie van justitie. Jongeren zijn vaker het slacht offer van een misdrijf dan ou deren. In de leeftijdsgroep van 15 tot 30 jaar wordt 46 procent het slachtoffer, tegen 14 procent in de groep 65 jaar en ouder. In 1980 was het slachtofferpercentage iets la ger: 33 procent. ZEIST (GPD) - Een felle brand heeft in de afgelo pen nacht het leven ge kost aan zes pupillen van de zwakzinnigeninrich ting Willem Arntsz-hoeve op het Dennendalcom- plex in het Utrechtse Den Dolder. De brand werd vannacht via de au- tomatische brandmelder om tien voor één geconstateerd. Binnen tien minuten waren de brand weerploegen van Zeist en Den Dolder ter plaatse bij het pavil joen de Grashoek. Maar het vuur had toen al zo snel om zich heen gegrepen dat zes van de twintig kinderen die in het paviljoen sliepen de verstik kingsdood hadden gevonden. Medewerkers van de zwakzinni geninrichting hadden nog 14 van de 20 kinderen in veiligheid kun- nen brengen op het grasveld bui ten het paviljoen. De brandweer kon nog slechts de stoffelijke overschotten van vyf kinderen naar buiten brengen. Een zesde kind bij wie men nog te kenen van leven bespeurde werd in allerijl per ambulance naar het Zeister ziekenhuis vervoerd, maar overleed bijna onmiddel lijk daarna. De kinderen die de dood vonden zijn drie jongens en drie meisjes in de leeftijd tussen 5 en 20 jaar. Over de identiteit van de slacht offers wilde de Zeister politie vanmorgen nog niets meedelen, omdat ze eerst de ouders van de kinderen wilde bereiken. Het merendeel van de kinderen komt uit de provincie Utrecht, een klein deel uit Amsterdam. Over de oorzaak van de brand, die het Dennendal-paviljoen van binnen totaal verwoestte en die in ongeveer een uur bedwongen was, tast de politie nog volko men in het duister. De Onderwijsraad acht het onver antwoord het onderwijsstelsel drastisch te wijzigen, zonder dui delijk aan te geven onder welke voorwaarden dat nieuwe stelsel moet worden uitgevoerd. De raad heeft zich in zijn advies aan minister Deetman niet erg positief uitgelaten over de mid denschoolplannen. Alleen de vier uitgangspunten van het middenschool-beleid, waarmee ook de Tweede Kamer heeft in gestemd, worden door de raad onderschreven. De Onderwijsraad heeft echter moeite met de voorgestelde reali sering van die algemeen aanvaar de uitgangspunten. Het is een ernstige tekortkoming van de nota, zo zegt de raad in zijn ad vies, dat daarin geen onderwijs kundige onderbouwing wordt gegeven van de voorgestelde plannen. De Onderwijsraad vindt dat de no ta het op zwaarwegende punten in feite laat afweten. „Daardoor wordt de indruk versterkt", zo merkt de raad op, „dat de voor stellen het gevolg zijn van een politiek compromis en dat de on derwijskundige verantwoording daarvan pas op de tweede plaats komt". De raad verwijt de be windsman dat er in de nota een vaag beeld wordt geschapen van de middenschool, met het gevaar dat de mogelijkheden ervan wor den geidealiseerd. In het advies staat dat allerlei in de nota genoemde wenselijkheden ook al bij het invoeren van de Mammoetwet naar voren werden ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft van daag de 33-jarige A.A. veroor deeld tot vier maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaar delijk. De rechtbank achtte be wezen dat A. schuldig is aan de dood van zijn buurman Jan de Goede. De twee buren kregen ruzie over het te hard afspelen van geluids apparatuur. A. stak daarbij De Goede met een mes in het linker bovenbeen. Zes weken later overleed De Goede aan lever- en nierklachten, die door het bloed verlies waren veroorzaakt. gebracht, maar in de loop der ja ren nooit zijn gerealiseerd bij ge brek aan financiële middelen. Ook met het oog op de positie van de docenten heeft de Onderwijs raad grote bezwaren tegen de voorgestelde plannen. De nota laat de man en vrouw voor de klas in de kou staan en belast hen met steeds weer andere ver wachtingen van de maatschappij omtrent de mogelijkheden het onderwijs, aldus de raad. 16 PAGINA'S Kamerlid Engwirda. D'66 dreigt met kabinetscrisis PAGINA 7 Ploeg-Post: "Nooit zó gemakkelijk.." Veiligheidsraad gispt Irak-Iran Sprankje hoop voor bouwbedrijf NBM ASSEN (GPD) De groep Molukkers die in Assen in verband met een beschie ting van een'politiewagen is aangehouden, had plan nen om enkele hoogge plaatste Nederlanders, on der wie minister-presi dent Van Agt en koningin Beatrix, te gijzelen. Dit is, aldus een lid van de recher- chegroep Noord, gebleken uit de verhoren van de verdachten, die zich hebben georganiseerd in het Moluks Scholings Collectief. De Molukkers zijn de laatste weken aangehouden, nadat in de nacht van 10 op 11 juni op de Europa- weg in Assen een politiewagen was beschoten. Volgens dezelfde woordvoerder za ten onder de aangehouden Mo lukkers enkele „zware jongens". De meeste van de verdachten zijn familie van Molukkers die eerder bij gijzelingsacties waren betrokken en nog vast zitten of om het leven zijn gekomen. De plannen van de acties tegen Van Agt en Beatrix worden door hoofdinspecteur H. Patberg van de Asser politie ten stelligste ont kend. Hij blijft erbij dat het on derzoek zich alleen richt op de schietpartij, openlijke geweld pleging en brandstichting. Uit de verhoren is ook gebleken dat de beschieting van de politie vanuit een hinderlaag is ge beurd. Het was de bedoeling eerst de banden van de auto lek te schieten en daarna de agenten te doden. Vijf jaar geleden werd in dezelfde nacht van 10 op 11 ju ni een einde gemaakt aan de gij zeling van treinpassagiers bij De Punt. Het wordt steeds moei lijker begrip, laat staan sympathie, te blijven opbrengen voor de Israëlische actie in Libanon. Dat kon wel voor de oorspronkelijke bedoeling van premier Begin: het voeren van een beperkte militaire actie teneinde de bewoners van Noord-lsraël - dat aan Libanon grenst - te beschermen tegen aanvallen van de PLO, de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie. Technisch gesproken kwam het doel hierop neer dat er onder de codenaam 'Vrede voor Galilea' een soort bufferzone diende te komen van ongeveer veertig kilo meter in Zuid-Libanon. Er heeft echter van meet af aan twijfel bestaan aan de werkelijke bedoelingen van Jeruzalem. De militaire operatie was er in de praktijk bijvoorbeeld niet op ge richt de Palestijnen te verdrijven, maar om ze te omsingelen en vervolgens uit te schakelen. Wat ook de feitelijke bedoeling van Begin en de zijnen is, de vijand, die PLO heet is op de knieën en moet van de kant van Israël op consideratie kunnen rekenen. De Palestijnen zijn bereid weg te gaan, maar ze weten niet waar heen, omdat geen Arabisch land hen wenst op te nemen. Het is in dit stadium te veroordelen dat Is raël doorgaat met militaire acties. De vraag blijft wat de machtheb bers, met name premier Begin, nu eigenlijk denken te bereiken? Het lijkt een illusie de PLO als be vrijdingsorganisatie werkelijk te elimineren. Men kan mensen do den, of op andere manieren uit schakelen, een ideaal niet. Wat dat betreft zal de Israëlische actie eerder een averechtse uitwerking hebben. Daarbij komt dat politiek gesproken het werkelijke vraagstuk van de Palestijnse problematiek op de achtergrond komt, namelijk het gerechtvaardigde verlangen naar een thuisland. Israël wil daar niets van weten. En dat houdt in dat de situatie - waartegen de ac ties in feite zijn gericht - blijft voortbestaan, terwijl de gemoe deren nog meer verhard zijn dan voorheen. S. AMSTERDAM (ANP) - Als de Cen trale Ondernemingsraad eei sitief advies uitbrengt, zal Bijen korf Beheer het Amerikaanse ganisatiebureau McKinsey schakelen om de door de raad van bestuur opgestelde plannen van het grootwinkelbedrijf uit de rode cijfers te krijgen op hun waarde te toetsen. Volgens de raad van bestuur is een drastische vermindering van de loonkosten door o.m. het schrap pen van 1500 banen een belang rijke voorwaarde om te komen tot herstel. Ook probeert het bedrijf onderde len te verkopen. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Zonnig en warm en later op de dag in het zuiden van het land mogelijk on weer. Minimumtemperatuur ongeveer 16 graden, middagtemperatuur circa 30 graden. Matige zuidoostelijke wind. 14 juli 1982 Zon op 5,36, onder 21,55 uur. Maan op 1,20, onder 14,23 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.34 en 22.04 uur, laagwater om 5.14 en 17.41 uur. (Van één c r verslaggevers) KATWIJK/NOORDWIJK - Een sterke noordoosten wind heeft gisteren tien tallen zwemmers in de Noordzee in moeilijkhe den gebracht. In Katwijk werd een li-jarige jon gen uit deze badplaats nog net op tijd gered door een Duitse bad gast. De Katwijker werd voor on derzoek naar het ziekenhuis ver voerd. Een woordvoerder van de Noord- wijkse politie omschreef de stro ming als levengevaarlijk. "We hebben handen vol werk gehad om de zwemmers en surfers tij dig te waarschuwen". In Noord- wijk deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor door de straffe wind. Voor de kust van Scheveningen haalde de Haagse politie gisteren 24 mensen uit het water, terwijl een onbekend aantal door strandgasten werd gered. De problemen voor de Scheve- ningse kust deden zich vooral voor rond de golfbrekers. De po litie was niet in staat met red dingsboten uit te varen, omdat deze anders het risico liepen te pletter te slaan. De agenten moesten dan ook zelf het water in om de drenkelingen uit zee te halen. Twee agenten liepen daar bij licht letsel op. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 57,35). Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Telefoonj Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B V Antwoord- nummer 10050, 2300 VB Leiden. In plaats van ons de bon vj/ te sturen kunt u ook even bellen (071-144941) Y

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1