c Sprankje hoop NMB British Airways: ontslag 7.000 man Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten China moderniseert industrie drastisch Sobi: winst Slavenburgs in feite miljoenenverlies ~j Bestuur bouwbedrijf "macaber spel" verweten Banenverlies dreigt bij isolatiebedrijven Economie DINSDAG 13 JULI 1982 Cosmetica De omzet van cosmetische produk- ten is in 1981 in vergelijking met 1980 volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek met 11.2 procent toegenomen. In 1980 be droeg de omzet in miljoenen 632.9 en in 1981 704,4 miljoen gulden. Vooral bij de parfums werd aanzienlijk meer (ruim vier miljoen gulden) omgezet. Bij de mondverzorgingsprodukten ging de omzet in '81 met 7 mil joen gulden omhoog. Ook bij de huis- en verzorgingsartikelen werd vooruitgang geboekt. De toegenomen omzetten beteke nen volgens een woordvoerder van de Stichting Parfumerie De tailhandel niet dat de Nederland se man en vrouw, ondanks de economische situatie, meer geld zijn gaan uitgeven aan cosmeti sche produkten. Volgens hem moeten de cijfers van het CBS zo uitgelegd worden dat de detail list tot over zijn oren in de voor raden zit. Tijdschriften De tijdschriften krijgen het steeds moeilijker. De inkomsten uit ad vertenties dalen sterk en de opla ge van met name de publiekstijd schriften loopt opmerkelijk te rug. Dit blijkt uit het jaarverslag 1981 van de Nederlandse Organi satie van Tijdschrift-uitgevers (NOTU). In het eerste halfjaar van 1982 zet de negatieve ont wikkeling zich voort. In 1981 bedroeg de daling van de advertentiemarkt gemiddeld on geveer 10 procent, met uitschie ters in de personeelsadvertenties tot 40 procent. Bij de omroeppro grammabladen was de terugval in advertenties het grootst (15 procent), bij de publiekstijd schriften 10 procent en bij de opinieweekbladen 3.5 procent. Bij de vaktijdschriften heerst een gevarieerd beèld. Benzineprijs De ANWB ontwikkelt momenteel een systeem dat na het loslaten van de benineprijzen een inzicht in de prijssituatie moet verschaf fen en zo een bijdrage moet leve ren tot gezonde concurrentiever houdingen. De ANWB is wel voor het spoedig loslaten van het maximumprijssysteem, maar vreest dat dit niet overal tot lage re prijzen zal leiden. Goede prijs controle en -voorlichting kan dit gevaar beperken. Dat schrijft de ANWB minister Terlouw van economische zaken. Deze heeft een besluit over afschaffing van het maximumprijssysteem voor aardolieprodukten tot 1 augus tus uitgesteld. Bouw in buitenland De Vereniging van Nederlandse Aannemers met belangen in het buitenland (NABU) heeft in 1981 voor een bedrag van 11,3 miljard gulden aan opdrachten ontvan gen. Hiermee is voor het eerst de grens van tien miljard gulden overschreden, aldus een commu nique van de NABU gisteren. Ook de omzet steeg vorig jaar ten opzichte van 1980. De bij de NA BU aangesloten bouwbedrijven, waaronder zeer grote als Ballast- Nedam en Hollandsche Beton Groep HBG, bereikten een geza menlijke omzet van 7,6 miljard gulden tegen 7,3 miljard in 1980. De meeste orders kwamen uit het Midden-Oosten (48 procent). Uit Afrika ontving de NABU 24 pro cent van de opdrachten. Tuinbonen 0,83, spitskool 0,08-0,37, bos- peen II 0,50-1,18, waspeen Al-per kist 3.60-7,30, All 5,00-9,00, BI 7,70-14,70. breekpeen Cl-per kist 11,70-12,00, uien per kg 0,53-0,83, peterselie (krul) 0,27- 0,32, bloemkool 6 per bak 10,74-1,15,6II 0,23-0,38, 8 I 0,40-0,58, 8 II 0,23-0,40, 12 I 0,56 PEKING (Reuter) - China zal in het kader va de modernisering van zijn industrie een groot aan tal verouderde fabrieken sluiten. Dit heeft het onlangs benoemde hoofd van de staatscommissie voor economische zaken. Zhang Jongfoe, duidelijk gemaakt in een toespraak tot leden van de regering, die het afgelopen week einde is gepubliceerd in de offi ciële Chinese kranten. Zhang, die sinds mei behoort tot de dertien belangrijkste leden van de regering, gaf in zijn toe spraak een openhartige uiteen zetting van de problemen waar mee de Chinese economie heeft te kampen. Hij zei dat het voor een goede aanpak van de reorga nisatie van de industrie nodig is over te gaan tot sluiting of aan passing van bedrijven die ge bruik maken van verouderde technologie, te veel energie ver bruiken, ondoelmatig zijn of met moderne ondernemingen con- i grondstoffen. Volgens Zhang hebben het tekort aan energie en knelpunten in het spoorwegnet nadelige gevolgen voor de economische groei. Vol gens vorige week gepubliceerde cijfers bedroeg de groei in de eer ste zes maanden van dit jaar maar liefst 10,1 procent op jaar basis, maar Zhang zei dat het werkelijke percentage wat lager ligt. Hij verklaarde dat het herstel van de groei in de energie-intensieve zware industrie er op papier goed uitziet, maar dat voor de ilijking daarvan in veel gevallen een groot beroep moest worden gedaan op kostbare ko- lenvoorraden. Het zal volgens hem niet mogelijk zijn het groei tempo in de tweede helft van het jaar te handhaven. Veel fabrieken hebben uitsluitend gestreefd naar een verhoging van de waarde van de produktie, met als resultaat achteruitgang van de kwaliteit, toeneming van het verbruik van grondstoffen en een over-aanbod van bepaalde produkten, aldus Zhang. Tegelij kertijd is er nog steeds een tekort aan veel produkten omdat ande re fabrieken niet aan de vraag kunnen voldoen. We moeten ons bij de industriële produktie toe leggen op het vergroten van de economische doelmatigheid en ophoudep met het blindelings opvoeren van de produktie en van de economische groei, zo concludeerd Zhang. Zhang zei verder dat de kwaliteit van de produkten van de staats- industrie nog steeds onbevredi gend is, ook al loopt het pro gramma voor aanpassing van de economie nu al twee jaar. Van de 20.000 typen produkten die in de sector elektrische machines wor den gefabriceerd is zestig pro cent verouderd. Die machines moeten worden gemoderniseerd of kunnen meteen naar de schroothoop, alsus Zhang. In de lichte industrie voldoet ruim ze ventig procent slechts aan de normen van de jaren vijftig en zestig en is twintig procent nog op het niveau van de jaren dertig en veertig. AMSTERDAM - De Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) heeft NV Slavenburgs Bank beschuldigd van een onjuiste weergave van de jaarrekening 1981. Deze jaarrekening toont een winst van 1 miljoen, terwijl Slavenburgs Bank volgens de heer P. Lakeman van SOBI in 1981 in werkelijkheid een verlies van 124 miljoen heeft gele den. De bank heeft een verliespost van 125 miljoen buiten de winst en verliesrekening om van de reserves afgeboekt, aldus de heer Lake- Volgens de heer Lakeman wordt door deze weergave een geflatteerde en onjuiste indruk van de gang van zaken bij Slavenburgs Bank gegeven. Ook merkt hij op dat de accountant deze essentiële fout niet heeft gemeld, hoewel hij daartoe verplicht is. In verband hiermee heeft SOBI Slavenburgs Bank voor de Onderne mingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof gedaagd. Deze Onder nemingskamer deed op 5 februari 1982 uitspraak in een proces van SOBI tegen de Hollandsche Beton Groep, waarin volgens de heer La keman een soortgelijke handelwijze van die onderneming onwettig werd verklaard. Een woordvoerder van Slavenburgs Bank bleek desgevraagd niets te weten van de beschuldigingen van SOBI. "Wij hebben echter niets verborgen gehouden en in ieder opzicht open kaart gespeeld", zo was zijn eerste reactie. AMSTERDAM (ANP) - Bij de Internationale graanoverslag Mij in Amsterdam morden momenteel proeven genomen met twee nieuwe mecha nische lossers, die ieder 700 ton graan per uur kunnen verwerken. Het aloude graanzuigen dreigt daarmee op de schroothoop te belanden. De nieuwe lossers, waarin 33 miljoen is geïnvesteerd, boren het graan om hoog. De lossnelheid is aanzienlijk groter. VOORBURG (ANP) - Nog al geladen en geëmotio neerde aandeelhouders van de Verenigde NBM- Bedrijven zijn gistermid dag na een urenlange ver gadering met een sprank je hoop naar huis gegaan. Weliswaar verkeren ze nog in onzekerheid of ze ooit iets van hun centen zullen terugzien maar het bestuur beloofde - overi gens na veel aandrang - de banken te zullen vra gen toch nog wat extra krediet te geven voor de in voorlopige staat van surséance verkerende holding. Bovendien achtte het bestuur het niet onmogelijk dat de gezonde bedrijven, indien deze winst ma ken, ooit nog in de holding zullen terugkeren. In elk geval blijft het streven erop gericht de surséan ce van betaling binnen afzienba re tijd te doen opheffen. De vergadering was bijeengeroe pen ter bespreking van het ver slag over 1981 en het verlenen van uitstel voor het opmaken van. de jaarrekening over 1981. Het bestuur hoopt in de komen de maanden samen met bewind voerders - die overigens tot ver bazing van velen niet waren ko men opdagen - meer inzicht te krijgen in de toestand van de on derneming. Naar verwachting zal in oktober of november een jaarrekening worden gepubli ceerd waarna de aandeelhouders opnieuw zullen worden uitgeno digd hun zegje te doen. Als een baksteen Zowel de Raden van Bestuur en Commissarissen alsmede de banken kregen het zwaar te ver duren. "Het doek valt als een baksteen en bestuur en banken hebben een macaber spel ge speeld over de hoofden van aan deelhouders heen", aldus een bo ze aanwezige. "Er had een jaarre kening behoren te zijn want het verlies van 32 min. is ook be kend", aldus een ander. En een derde dreigde zelfs met een mo tie van wantrouwen tegen de commissarissen te komen. Maar na drie aankondigingen daartoe trok hij dit voornemen in. Door de vele verwarrende discus sies dreigden de aandeelhouders aanvankelijk even wijs naar huis te gaan als ze waren gekomen, maar later kwamen er toch wat antwoorden. Het bestuur werd bij de beantwoording gehinderd door onwetendheid, omdat de Banken De rol van de banken werd hevig gekritiseerd. Ook een vertegen woordiger van het familiekapi taal deelde deze kritiek. Men vond de banken nu te voorzich tig terwijl ze in een eerder sta dium niet ingrepen. Een aandeel houder vond dat dé banken deze zaak "elegant" moeten oplossen, "in elk geval niet la OGEM. Daar is kritiek op gekomen, waar de honden geen brood van lus ten". Hij stelde voor de banken een peti tie te sturen met het verzoek om nog wat meer steun, maar hij kreeg weinig bijval. Het bestuur beloofde ten slotte bij de banken de opmerkingen te laten door klinken. EZ verwacht geen daling van olieprijs DEN HAAG (GPD). - Het ministe rie van economische zaken vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken uit de dit weekeind in Wenen gehouden conferentie van olie-exporterende landen (OPEC). Het ministerie wijst er op dat de minimumprijs van 34 dollar per vat gehandhaafd werd en dat de gevolgen van de on enigheid tussen de OPEC-landen op andere punten vooralsnog on bekend zijn. Een woordvoerder van het minis terie liet weten dat men natuur lijk prijs stelt op een stabiele oliemarkt met min of meer voor spelbare prijzen en dat men daar om niet al te enthousiast kan zijn over het gebrek aan duidelijke eensgezindheid binnen het OPEC-kamp. Het eventueel dalen van de olie prijzen kan voordelige gevolgen hebben voor de consument, maar tegelijkertijd, zo liet het mi nisterie weten, zijn er ook zwaar wegende negatieve kanten aan zo'n prijsdaling. De woordvoer der van het ministerie wees in dat verband op de prijs van de Noordzee-olie en het Nederlands aardgas, die beiden duidelijk af hankelijk zijn van de prijzen op de internationale oliemarkt. Ondanks het feit dat de olieprijzen in Nederland de laatste maanden wat in de lift zaten, verwacht het ministerie nog geen snelle prijs daling op de Nederlandse markt. WASHINGTON (Reuter) - Het verbod van de Amerikaanse regering op de levering van Amerikaanse goederen voor de aardgasleiding van Siberië naar West-Europa is "een blunder van de eerste orde". Dat verbod is een voorbeeld van "energie-isolationisme" van de regering Reagan, zo heeft de voorzitter van Inter national Security Seminar van de Universiteit van Har vard, Daniel Vergin, gisteren gezegd. Vergin, een vooraanstaand des kundige op het gebied van energie en buitenlandse poli tiek, had er ook geen goed woord voor over dat de over- Verbod VS op Russisch gas is "blunder" heid minder geld beschik baar stelt voor de ontwikke ling van alternatieve energie. De Amerikaanse regering be grijpt niet hoe de energiesi tuatie in West-Europa in el kaar zit en het is volkomen zinloos de eenheid binnen de NAVO te gebruiken als argu ment, zo zei hij. Vergin voorziet een verdubbe ling van de olieprijzen nog voor de volgende eeuw. Als dat gebeurt komt het hele Amerikaanse systeem in de waagschaal te staan en de ge volgen daarvan kunnen al leen maar worden vergeleken met de grote depressie, aldus Vergin. Een nieuwe oliecrisis komt har der aan dan de vorige, aange zien de wereldeconomie steeds meer afhankelijk wordt van de energie en om dat de olie-export steeds meer in handen komt van de landen aan de Perzische Golf, waar van stabiliteit geen sprake is, zo meent Vergin. ENSCHEDE (GPD) - Bü de glasi solatiebedrijven in Nederland staan enkele duizenden arbeids plaatsen op de tocht. De werkge legenheid in deze sector voor wat betreft de fabricage en de plaat sing van het glas wordt direct be dreigd door de tanende bereid heid van huurders mee te werken aan isolatieprogram ma's. Die bereidheid is al onder de 50 procent gedaald en deze trend zet zich nog steeds voort. De glasisolatie geeft aan ongeveer 7000 mensen werk. Volgens voorzitter L. Veerman van de Vi- gin (de vereniging van fabrikan ten van isolerend glas in Neder-' land) heeft het huidige over heidsbeleid al 1000 tot 2000 ar beidsplaatsen gekost. „En als dat beleid wordt voortgezet, gaat het nog meer banen kosten". Dat steeds weer minder huurders be reid zijn mee te werken aan isola tieplannen van woningbouwver enigingen heeft, meent Veer man, rechtstreeks met dit beleid en de negatieve publiciteit rond isolatie te maken. Met het overheidsbeleid doelt Veerman vooral op de stijgende energieprijzen en de toezeggin gen aan glasisolatiebedrijven. „Zo zouden in het Noorden 100.000 woningen versneld wor den geisoleerd maar ik verwacht Dure koks voor eerste-klas passagiers LONDEN (DPA/ANP) - De Britse staatsluchtvaartmaatschappij British Airways (BA) wil haar aantal werknemers vóór eind maart 1987 met nog eens 7.000 verminderen, zo heeft de raad van bestuur gisteren bekendge maakt. De maatschappij zal hon derd miljoen pond sterling (on geveer 474 miljoen pond) be schikbaar stellen voor een af vloeiingsregeling. In 1981 zijn al 10.000 werknemers op basis van vrijwilligheid ver trokken wegens de financiële problemen van de maatschappij. BA heeft een schuld van onge veer een miljard pond. Als de nu ontvouwde plannen zijn uitge- voera zal het aantal werknemers in drie jaar zijn verminderd met 23.000 tot 35.000. De 7.000 ontsla gen zullen een besparing op de loonkosten opleveren van negen tig miljoen pond per jaar. Daar door zal BA volgens de vice- voorzitter van de raad van com missarissen, Roy Watts, weer kunnen concurreren met andere maatschappijen. Denationaliseren De conservatieve regering van pre mier Margaret Thatcher streeft ernaar BA nog voor het aflopen van haar ambtstermijn in het voorjaar van 1984 te denationali seren. Enkele maanden geleden zijn al ingrijpende plannen voor organisatorische herstructure ring bekend gemaakt. BA heeft in het afgelopen boekjaar een verlies geleden van omstreeks 250 miljoen pond. De financiële perikelen hebben BA er niet van kunnen weerhouden zich te verzekeren van de dien sten van een aantal internatio naal befaamde chefkoks ten be hoeve van het culinaire genoe gen van de passagiers in de eer ste klasse. De gebroeders Roux, volgens de Michelin-gids de bes te koks in Groot-Brittannië, zul len voortaan gerechten leveren vanuit Londen. Noboeo Moera- kami van het Imperial Hotel To kyo zal hetzelfde doen vanuit de Japanse hoofdstad en Kurt Er- mann vanuit het Waldorf Astoria Hotel in New York. Boeing 757 BA heeft verder bekendgemaakt dat zij het merendeel van de be stelde vliegtuigen van het type Boeing 757 nodig heeft voor haar onge- dat het er minder zullen zijn dan in het Westen. Er gebeurt niets". Volgens de Vigin-voorzitter heb ben vooral die bedrijven het moeilijk die op grond van deze toezeggingen zich op glasisolatie hebben geworpen en geïnves teerd. Mede hierdoor is een felle concurrentiestrijd ontstaan en staan de prijzen van isolatieglas sterk onder druk. „Dusdanig, dat als het zo doorgaat er een mini mumprijs moet komen". Geding van laadbedrijf tegen FNV- vervoersbond ROTTERDAM (ANP) - Het stuwa- doorsbedrijf Vlissingen Oost (SVO) heeft bij de rechtbank in Middelburg een kort geding aan gespannen tegen de Vervoers- bond FNV. Het bedrijf eist van de rechter, dat hij de Vervoers- bond verbiedt SVO nog langer in diskrediet te brengen. Boven dien moet de bond zich volgens SVO onthouden van het organi seren van acties die tegen het be drijf gericht zijn. Dit op straffe van een dwangsom van 200.000 gulden per dag. Het kort geding vloeit voort uit een boycotactie die de vervoersbond twee weken geleden tegen SVO voerde, waarbij met succes werd voorkomen dat personeel van SVO een schip belaadde. Vol gens de bond is SVO een koppel baas, die de stuwadoorswet over treedt. De bond is al maanden bezig om met SVO een cao af te sluiten. Het bedrijf moet volgens de bond va$t personeel ter groot te van een ploeg in dienst nemen en op het haventerrein accom modatie bouwen, zoals toilet- j ruimte en een kantine. bekend dat twee van de negen tien bestelde toestellen zullen worden doorverkocht aan de on afhankelijke maatschappij Air Europe, maar daar zal het bij blij ven. De vliegtuigen worden van af begin volgend jaar afgeleverd. lukking met het kort geding. "Op die manier krijgen wij de gele genheid om onze bezwaren tegen SVO nog eens uitgebreid uit de doeken te doen", zo zei een woordvoerder van de. bond. DINSDAG 13 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN Dorl*tl« Petr Dortocb* Petr I SlMvWr NIH POH OUi Brotido Heüwkrn HelaefcuHold. MBO ÏW Koa OIU N«dllord Groep BINNENLANDSE AANDELEN ADM AmTu Aod. Rubber Aod. Rljtulf Boteoburg Beek van Beer» Blydrnit f •r Druk BonumljV Bredere VB ld. eert Bahrm. Tett. Cal and Holl. Cal vé eert ld.%-cert. Ceatr. Snlke; ld. eert Ceteco ld. eert. Dell Mij. Deaaaux Dorp ene. Gerof.br Goud.mll Haf rmljrr tnd MaaUeb IBB Koodor Intern.(lo M. Kempen Beg Kiese S. 34.50 33.00 Up I. Cred le 10,90 10,90 92.00 - 94*,80 209.ni 53.00 14.00c. 351.00 340.20 960.00 4DU.UU 310,00 310.00 22,40 22.90 21,80 uo° 1W.00 160.00 95.00 94.80 .209,00 204.00 53,00 53.10 14.00a 13.00a 340.20 4 525.u0 Rommenholl Sander. 8 arak 8ehl ui 262.00 260.50 Slavenb. Ban Smit Intern Telegraaf Tlïb Hyp Bk Twijn, tra eo G Ubblnk Verw Glasnb VMFVerto Verto Vlhamtj Butt. VRGBee Wegener C^ 136.50 141.00e 19.00 18.50 25 ÏÏS 82.50 78.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 105.00 141 ^50 138,00 Col. Growth Japan Fund Madlaon F Technologie F GOUD EN ZILVER Goud 29880 BUITENLANDS GELD Zweedse kroon (I Deense kroon 110 Oost shilling <10< Spaanse peseta 11 30.75 33.75 15.88 HS Hl 3.80 4,60 56 25 59 25 WO 6.50 3,67 3,97 Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De markt hield zich vandaag na de vaste maandag een beetje op de vlakte, ondanks een vast Wall Street. Er was sprake van enige winstne mingen, hoewel hier en daar ook nog wat winsten werden be haald. De vaart van gisteren ging er echter uit. Unilever ging aanvankelijk 1,20 omhoog tot 147,70 maar later volgde een afbrokkeling tot 147. KLM moest 0,40 terug tot ƒ91,60 en Koninklijke Olie lag nog steeds volledig uit de gratie met een achteruitgang van 1,70 op 84,50. Hoogovens lag 0,30 vaster op 16,60 en ook Akzo en Philips trokken iets aan. De bankaandelen aarzelden. Amro moest 1 terug tot 48, evenals Middenstandsbank tot 120,50, terwijl ABN prijshoudend lag. Van de bouwaandelen trok Bos kalis 0,60 aan tot 42, maar Volker-Stevin was een halve gul den in reactie op 30. Ook de uit gevers lagen er wat gemakkelij ker bij.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14