c Gesprek over PLO vast PLO moet hulp van het Westen wel accepteren V-raad gispt Iran-Irak Somalië klaar voor strijd tegen Ethiopië99 De bank vlak in de buurt Onzekerheid in Israël groeit Londen stuurt Argentijnse soldaten terug Reis- en Eurocheques Rabobank Koerskaartje Dreigende ondergang Spaanse democraten DINSDAG 13 JULI 1982 Buitenland advertentie NAIROBI (DPA/Reuter/UPI) - Na een reeks Ethiopische aanvallen op Somalisch grondgebied heeft Somalië zijn burgers opdracht gegeven gereed te staan om te vechten voor hun land. In Soma lië demonstreerden gisteren hon derdduizenden Somaliërs tegen de „Ethiopische agressie". Het grensgebied tussen Somalië en Ethiopië is de laatste dagen het toneel van gevechten. Afgelopen zondag deden volgens het Soma lische ministerie van defensie twee Ethiopische vliegtuigen een aanval op de stad Galcaio, ongeveer 60 kilometer van de omstreden Ogaden-grens. Ook gisteren zetten de Ethiopiërs hun aanvallen op Somalische plaat sen voort. Volgens het SDSF (de mocratische front voor de red ding van Somalië), dat strijdt te gen het bewind van president Siad Barre, zijn SDSF-strijders verantwoordelijk voor de ge vechten en zijn er geen Ethiopi sche troepen bij betrokken. een rustig vakantie-gevoel. VanTexel tot Vaals, van Scheveningen tot Winterswijk: er is altijd een Rabobank dicht in de buurt. Waar u ook met vakantie bent. Rustig gevoel. Want stel dat u DoKfillJinl» I zonder geld zit, dan stapt u zo naar binnen en wordt 't snel geregeld. nuUUUdlIn I (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De onderhandelingen in Beiroet over het vertrek van de PLO zijn vastgelopen. De Amerikaanse bemiddelaar Habib, die al enige weken in Beiroet door brengt, heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het ge brek aan vooruitgang. Volgens de Libanese oud-premier Saeb Salam - die tussen Habib en de PLO pendelt - is de impasse te wijten aan de weigering van Syrië om de ge wapende Palestijnen op te nemen. Geen enkel land is bereid de palestijnen onderdak te verlenen. Het zesde staakt-het-vuren dat zon dagavond van kracht werd, heeft maandag in en om Beiroet stand gehouden. Wel waren er enkele schotenwisselingen in het ooste lijk, door Syrische troepen be- LONDEN (AFP/DPA) - Groot- Brittannië heeft gisteren beslo ten de 593 Argentijnse krijgsge vangenen die het nog vasthield naar huis te sturen. Volgens het ministerie van buitenlandse za ken in Londen heeft Argentinië ermee ingestemd alle vijande lijkheden te beëindigen. De gevangenen zullen zo gauw mo gelijk met het transportschip St. Edmund naar de Argentijnse ha ven Puerto Madryn worden ge bracht. In het weekeinde was de enige Britse krijgsgevangene, een jonge piloot, uit Argentinië naar Groot-Brittannië terugge keerd. heerste deel van Libanon met Is raëlische strijdkrachten. Bij de hevige Israëlische beschietingen van West-Beiroet afgelopen zon dag zijn volgens de Libanese po litie 83 mensen gedood en 211 ge wond geraakt. Niet minder dan 166 gebouwen zijn in puinhopen veranderd. Het Israëlische leger spreekt van drie doden aan haar zijde. In Jeruzalem wordt inmiddels ge sproken over het bedrog van de Palestijnen, die nooit serieus van plan geweest zouden zijn om Beiroet te verlaten. Er wordt wel druk verder onderhandeld. Het ligt voor de hand dat Syrië zijn toekomstige positie in Libanon wil verzekeren voordat het even tueel bereid is de PLO onderdak te verlenen. BEIROET - Groepsfoto met leider. PLO-leider Yasser Arafat begaf zich gisteren bij het vliegveld i onder zijn mannen. Deze gelegenheid moest op de foto worden vastgelegd. advertentie De Britse regering heeft gisteren een verklaring geaccepteerd waarin staat dat de Argentijnse regering alle vijandelijkheden tussen beide staten als beëindigd beschouwt. Aan het totstandko men van de officiële verklaring had de Zwitserse ambassade in Buenos Aires een groot aandeel. Zwitserse diplomaten fungeer den sinds de breuk der betrek kingen tussen beide landen als onderhandelaars. Over het beëindigen vaa de econo mische sancties tegen Argentinië of het herstellen van de diploma tieke betrekkingen is nog geen besluit genomen, aldus het mi nisterie van buitenlandse zaken in Londen. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Lanari, heeft gisteren tegengesproken, dat Ar gentinië een staking van de vij andelijkheden met Groot-Brit tannië heeft aanvaard in de zuidelijke Atlantische Oceaan. Argentinië kan geen enkele voor waarde accepteren aangaande de staking van de vijandelijkheden, die slechts „feitelijk" bestaat, al dus Lanari. De minister zei, dat zijn land vasthoudt aan de posi tie van 18 juni, waarbij de sta king van de vijandelijkheden „als feit" wordt geaccepteerd. Dreigbrief Het ziet er niet naar uit dat de ui terst chaotische en ingewikkelde onderhandelingen op korte ter mijn iets op gaan leveren. Habib zelf heeft als streefdatum 1 au gustus genoemd voor het berei ken van een mogelijk akkoord. Dit betekent mogelijk dat Israël alsnog kiest voor de militaire op tie, het veroveren van de Pale stijnse vesting West-Beiroet. De Amerikaanse regering heeft via de bladen Newsweek en Time la ten uitlekken dat premier Begin een dreigende brief van presi dent Reagan heeft gekregen: als Israël de onderhandelingen in Beiroet blijft dwarsbomen, dan zal Amerika andere oplossingen moeten gaan zoeken, en het drei gement is: dan zal Amerika rechtstreeks met de PLO gaan praten, wat het tot dusver niet heeft gedaan. Sinds 1975 is er een afspraak dat Amerika niet met de PLO zal praten voordat de Pa lestijnen het bestaansrecht van Israël hebben erkend. In Jeruzalem is het bestaan van een Amerikaans dreigement ten stelligste ontkend, maar het is wel duidelijk dat Amerika in het kader van de verdere toekomst belang heeft bij een politieke PLO, die eventueel met Pale stijnse autonomie in de door Is rael bezette en deels geannexeer de gebieden mee zal kunnen doen. Maar in Israël neemt de zorg toe dat Israël zich in de nesten heeft gewerkt. „De regering is één brug te ver gegaan en zal nu de prijs moeten betalen", zegt een vooraanstaand Knesset-Iid van de Arbeiderspartij. In feite moet Israël kiezen tussen twee onaan trekkelijke alternatieven: militai re actie, of het voortduren van de impasse. een rustig vakantie-gevoel. 't Kan gebeuren dat vlugge vingers uw portemonnee kapen. Dan is hotel of tent te klein. Steek Reis- of Eurocheques bij u. Verzekerd tegen verlies of diefstal. De Rabobank regelt 't. Ook uw Reisverzekering, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- en Kredietbrief,tijdelijke Auto Casco- Po||f|||0|||f verzekering of Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. llQUUUalln 'mm NEW YORK (Reuter) - De Veilig heidsraad van de Vefenigde Na ties heeft gisteren unaniem een resolutie aangenomen voor een bestand in de 22 maanden oude oorlog tussen Iran en irak, on middellijke beëindiging van alle militaire operaties en terugtrek king van troepen tot internatio naal erkende grenzen. Er werd ook besloten, dat er VN-waarne- mers moeten worden gestuurd om toe te zien op naleving. Iran had directe bemoeienis van de VN met het conflict aan de golf al op voorhand afgewezen. Zijn vertegenwoordiger verklaarde vorige week op een persconfe rentie het absurd te vinden dat de raad zou bijeengekomen voor de kwestie. Dit is onnodig, zo zei hij, er aan toevoegende „wij zijn er tegen en wijzen dit af'. Het Iraanse leger staat klaar Irak binnen te vallen en alleen een po litiek besluit van Teheran kan die inval tegenhouden. Dit is de mening van westerse diploma ten. Zij meldden gisteren dat de Iraniërs een groot aantal divisies j bijeengebracht hadden aan het oorlogsfront en nu de Iraakse ha venstad Basra bedreigden. De di plomaten baseerden zich op rap porten van inlichtingendiensten. Religieuze en politieke leiders in Iran hebben de laatste weken campagne gevoerd voor een in val in Irak om zo president Sad dam Hussein van Irak te dwin gen herstelbetalingen te geven voor de oorlog tussen Iran en Irak. Volgens de diplomaten lijkt er bin nen de Iraanse regering toch ver schillend gedacht te worden over het lanceren van een aanval die, volgens de Iraanse leiders, het bewind van Hussein ten val moet brengen en een pro-Iraanse, Isla mitische regering aan de macht moet brengen. advertentie, een rustig vakantie-gevoel. Wat moet ik betalen? Word ik niet afgezet? Begrijpelijke vragen, wanneer u snel in vreemd geld moet rekenen. Steek 't Rabobank Koerskaartje op zak. De Rabobank verzorgt 't. Ook uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- Bahnhünb F53 en Kredietbrief, tijdelijke Auto Cascoverzekering of Safe-loket. IIQllllUdlln UB (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - Landelino Lavilla, voorzitter van de Spaanse Tweede Kamer en kandidaat-voorzitter van de regeringspartij UCD, is geroepen om als Verlosser de aftakelende Unie van het Democratisch Centrum van de definitieve ondergang te redden. De klap van de nederlaag bij de regio nale verkiezingen van Andalusiè van 23 mei dit jaar, waar de socialisten de absolute meerderheid behaalden en de UCD op amper 17 procent bleef steken, is de UCD niet meer te boven gekomen Het angstbeeld van een nieuwe afgang bij de algemene verkiezingen (die gepland staan voor het vooijaar 83 maar naar alle waarschijnlijkheid vervroegd zullen worden naar dit najaar) leidde tot een wanhoopspo ging om intern orde op zaken te stellen en te proberen de geloofwaar digheid bij het kiezersvolk toch nog te herwinnen. De zoveelste crisis in het onderling sterk uiteenlopende gezelschap van de UCD mondde echter opnieuw uit in een felle strijd om de macht binnen de regeringspartij, verscherpt doordat premier Calvo Sotello de voorzittershamer van de UCD neerlegde. Na het afvallen van Suarez bleef Landelino LaviUa, vertegenwoordiger van de christen-democratische sector, als enige kandidaat over. De doorgaans weigerende voorzitter van het parlement, die in het verleden op cruciale momenten steeds de laatste stap niet had durven zetten, hapte nu wel toe Als laatste redmiddel ging het dagelijks bestuur van de UCD akkoord met de evenmin misselijke eisen van Lavilla: het begraven van de strijdbijl tussen de kijvende groeperingen en het stipt doorvoeren van zijn eigen programma, zowel in de partijstructuur als in de regering, hetgeen bijna onvermijdelijk neerkomt op een ingrijpende wijziging in het kabinet. Het voorzichtige optimisme van vorige week over een op lossing van de kwestie-Liba- non, heeft dit weekeinde een flinke knauw gekregen. Syrië, gedoodverfd als het land waar de eenmaal geëvacueer de Palestijnen zouden wor den ondergebracht, heeft het laten afweten. Het wil de PLO-leiders voorlopig wèl huisvesten, maar de duizen den overige Palestijnen met Bovendien ziet het er naar uit dat de Israëlische premier Begin steeds meer in de rich ting denkt van een militaire 'oplossing' voor het beleger de Beiroet. Hij zou de Pale stijnen uit West-Beiroet wil len verjagen, zonder tot een totale aanval op het stadsdeel over te gaan. Hoe hij dit sce nario denkt uit te voeren, is nog niet duidelijk. Het lijkt onmogelijk om de operatie zonder verder bloedvergieten te laten verlopen. En boven dien blijft ook dan de vraag: waar moeten die Palestijnen heen? Een naaste medewerker van PLO-leider Jasser Arafat, pa ter Ibrahim Ayad. is dezer da gen in Nederland. Hij is pre sident van de kerkelijke rechtbank in Libanon en heeft de zorg over het wel en wee van weeskinderen die in het westen worden geadop teerd. Ayad blijft er, zoals veel Pale stijnen, op hameren dat de Verenigde Staten de wortel zijn van alle eUende. "Zonder toestemming van die cowboy in Washington was Israël nooit tot een invasie van Li banon overgegaan. En nu bieden ze, als toppunt van achterbaksheid, aan om ons uit West-Beiroet te evacue- Nooit zullen de Palestijnen vol gens Ayad een Amerikaanse vredesmacht in Libanon ac cepteren. "Een vredesmacht onder de vlag van de Ver enigde Naties is een andere zaak", aldus Ayad. "Ik denk trouwens dat we zonder Amerika een oplossing kun nen vinden". Ibrahim Ayad: "VS schuld van alles". foto Holvast) Ook Arafat zelf deed dit week einde een voorstel voor een internationale vredesmacht, die moet toezien op naleving van een akkoord dat Israëli's en Palestijnen zouden slui ten. Arafat hield daarbij de mogelijkheid open dat de Pa lestijnen niet worden geëva cueerd, maar in West-Beiroet blijven. Vorige week leek de PLO er mee akkoord te gaan haar mi litaire rol in te ruilen voor een louter politieke. Maar na de gebeurtenissen van afgelo pen weekeinde, waarbij Pale stgnen en Israëli's elkaar he vig bestookten, is dat weer zeer twijfelachtig geworden. - Aarzelen de Palestijnen met de Amerikanen in zee te gaan, uit angst voor represail les van Moskou? Ayad reageert heftig: "Nee. nee Dat is een grote misvat ting. Wij hebben niets met Moskou te maken. Denkt u dat toch alstublieft niet. Wg worden door niemand gehol pen". - Maar de Russische president en partijleider Brezjnjev heeft toch een duidelijke waarschuwing laten horen vorige week. Deze was welis waar gericht tegen de Amen- kanen, maar hg was toch in direct voor de PLO bedoeld. Dat de Palestgnen met op de plannen van Reagan moesten ingaan, anders zou er wat zwaaien. Daar kwam het toch op neer? "Moskou heeft mets over ons te zeggen en wg zgn zeker met van Brerihjev afhankelijk Wg zijn ervan overtuigd dat de supermachten, de VS en de Sowjet-Unie, de wereld in twee kampen verdelen. Wg willen daaraan niet meedoen. Daarom zijn we ook vóór een internationale vredesmacht". Maar een vredesmacht zoals Unifil in Zuid-Libanon, heeft evenmin de instemming van pater Ayad: "Unifil heeft de Israëlische troepen zonder slag of stoot naar het noorden laten optrekken. Is dat een vredesmacht? Er was zelfs een commandant die de Is raëli's "veel succes" wenste. Is dat een onpartijdige vre desmacht"? - Maar als een*vredesmacht als Unifil al niet werkt, hoe ziet u dan een internationale vre desmacht die de huidige pro blemen moet oplossen en na leving van de te sluiten ak koorden moet garanderen? -"De Unifü-soldaten zijn afhan kelijk van hun eigen rege ring. Ze hoeven zich niet te genover de Verenigde Naties te verantwoorden, maar te genover de regering van hun land. Wanneer het Neder landse Unifil-bataljon iets doet, wat jullie mgnheer Van Agt met zint, dan worden ze door de Nederlandse rege ring op de vingers getikt De internationale vredesmacht die nu nodig is, moet direct verantwoording afleggen aan de Verenigde Naties. Dan voorkom je toestanden zoals met Unifil zgn gebeurd, toen de Israëli's op 6 juni hun in vasie begonnen". Ayad heeft trouwens geen goed woord over voor de houding van de westerse landen na de Israëlische invasie: 'Toen de Falklands door de Argentij nen werden bezet, kondigden de EG-landen terstond een boycot af tegen Argentinië. En waar ging het nu eigenlijk om? Om een paar honderd mensen. Nu Libanon wordt beschoten en duizenden mensen het slachtoffer zijn, reppen ze nergens over. Een veroordeling van de invasie, ja. Maar van boycot is geen sprake". Ook hierin ziet hij weer de in vloed van Washington. "Als Reagan zegt: 'Geen boycot', dan doen jullie het niet". Toch lijken de rollen wat de Pa- lestgnse kwestie betreft een beetje om te draaien. Nog nooit hebben EG-landen zo snel en zo unaniem een Israë lische actie veroordeeld. Opi niepeilingen w\jzen uit dat de sympathie voor de Palestij nen in de westerse wereld groeit, terwgl de houding van Israël sterk wordt veroor deeld. "Deze oorlog ia eigen lgk goed voor ons", redeneert dan ook een in Nederland wonende Palestgn. In zekere zin is dat waar. Al thans wat betreft de westerse wereld. De Arabische landen daarentegen lijken hun han den van de Palestgnen af te zullen trekken. De weiger achtigheid van Syrië, tot nu toe toch een van de trouwste bondgenoten van de PLO, moet een harde klap zgn voor de Palestgnen. En géën van de Arabische landen heeft de gruwelen die Israël nu in Li banon aanricht veroordeeld. Sterker nog: er wordt nauwe lijks over gerept. Het lijkt er dan ook op dat de rol van de Palestgnen althans in de Arabische wereld is uit gespeeld. De Arabieren heb ben al vaker duidelgk ge maakt niet veel op te hebben met roerige minderheden (Armeniërs, Koerden, Ber bers). De Palestgnen zijn voor hulp dan ook meer op het Westen aangewezen. Zo als het er nu naar uitziet, zul len ze die hulp wel moeten aanvaarden. Tegen wil en dank. ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13