c Patiëntenbewaking en-onderzoek gebaat bij nieuwe apparatuur Te hoge lonen in chemische sector De eigen avonturen op de beeldbuis Beveiliging dienst- treinen moet beter Import uit EG: Japan blijft bij "dwarsliggerij" Wapenschuld' arme landen aan Amerika Bonden tegen "afslanking" Data Systems Extra DINSDAG 13 JULI 1982 De videorecorder schept moge lijkheden om meer plezier te hebben van films die je zelf maakt. Je kunt films name lijk laten „overschrijven" op een beeldband. Wie een vi deorecorder heeft kan zo'n film dan afspelen op het ei gen televisietoestel. Het is een heel bijzondere sensatie om op een avond, als er gas ten zijn, even aandacht te vra gen voor een of ander tv-pro- gramma, daarna achteloos op een knop te drukken en dan de verraste kreten horen als uw eigen kinderen, bijvoor beeld in een botsautootje (zie foto), het beeld inrijden. De voordelen van dit systeem zijn duidelijk: je hoeft geen scherm op te zetten en geen projector te installeren en de kamer hoeft ook niet te wor den verduisterd. De weerga ve van de film is iets minder briljant dan op het witte doek, omdat het filmbeeld bij tv-weergave in strepen wordt opgebouwd. Ook hier geldt: hoe beter de film is, hoe mooier ook het resultaat bij videoweergave zal zijn. Een pluspunt is ook dat het tv- beeld kan worden bijgesteld voor wat betreft kleurverza diging, contrast en helder heid. Ook voor dia's Het overschrijven van beelden op videoband is ook mogelijk voor kleurendia's, dank zij de overvloeitechniek, zonder „donkerpauzes". De dia's zijn zo'n 10 seconden zichtbaar, waardoor een serie van 90 dia's ongeveer een kwartier zal duren. Vooral voor men sen die een klankdiaserie ma ken of een vakantie in dia's vastleggen met een gespro ken commentaar is dat een ideale mogelijkheid om zo'n serie aan familie en vrienden te laten zien. Het „overschrij ven" van dia' en films kan de fotohandelaar helemaal ver zorgen. Wat dit kost kan hij u haarfijn uitleggen. Elektronische vindingen in het ziekenhuis Het is zonder meer een duidelijke zaak dat de medische weten schap vooral gediend is met bio chemisch onderzoek. Om voor uitgang te kunnen boeken in het medische veld, speurt men naar de processen in het menselijk en dierlijk lichaam. Men probeert met name de de procesgang in de cellen te doorgronden, erfelijke eigenschappen te isoleren en te weten te komen hoe de uitwer king van 'ziektekiemen' is op het lichaam. Daarbij krijgt de medische weten schap hoe langer hoe meer steun van elektronische hulpmiddelen. Niet alleen in de laboratoriumsi tuatie, maar ook bij de diagnos tiek: de wetenschap om te kun nen vaststellen met welke ziekte of met wat voor verschijnselen men te maken heeft. Het beeld van de patiënt die op een 'inten sive care'-afdeling moet worden behandeld, is ook steeds vaker dat van iemand die op tal van ap paraten is 'aangesloten'. Geen wonder overigens: de moderne toestellen die men gebruikt, kun nen veel nauwkeuriger vaststel len hoe de situatie van de patiënt is en, of bepaalde geneesmidde len werkzaam zijn. Een van die moderne apparaten is het patiëntenbewakingsysteem Sirecust 400. Het is eerf bewa kingssysteem waarmee men hart (ECG), bloeddruk, ademhaling, en de lichaamstemperatuur kan bewaken. Als gebruikelijk neemt men de gegevens van de patiënt met elektroden op. Die gegevens gaan naar het bewakingstoestel dat allerhande verschillende ver werkingsmodulen kan bevatten. Die modulen kunnen op diverse manieren worden gecombi neerd. Daardoor kan voor een patiënt een volstrekt individueel bewakingsprogramma worden gekozen. Op de apparatuur kan men allerlei grenswaarden instellen. Worden die waarden overschreden, dan slaat de Sirecust automatisch alarm, hetzij ter plaatse met een geluidje, hetzij op afstand in een centrale bewakingseenheid. Ge meten waarden en curven kun nen worden vastgelegd. Er be staat een optimale elektrische veiligheid voor de patiënt, door dat de modulen door moderne optische en magnetische tech nieken gescheiden zijn van het overige apparaat. Er is geen gal- Ultra-diagnostiek Rapport Spoorwegongevallenraad: DEN HAAG (GPD) - De Spoor wegongevallenraad heeft minis ter Zecvalking van verkeer en waterstaat geadviseerd maatre gelen te treffen om de veiligheid van de treindienst te bevorderen. De Raad denkt hierbij aan verbe tering van de beveiligingsinstal laties en een betere instructie aan trein-, seinhuis- en onder houdspersoneel. Ook wil de Raad dat de minister bij de NS aandringt op het installeren van mobilofoons in de cabines van de machinisten. De Spoorwegongevallenraad heeft deze voorstellen gedaan in een rapport over de treinbotsing tus sen Nijmegen en Wijchen op 28 augustus 1979. Bij dit ongeval botste een uit Nijmegen komen de reizigerstrein frontaal tegen een uit Wijchen naderende lege personentrein. De trein uit Wij chen reed op een verkeerd spoor. Bij het ongeval kwamen zes mensen en de machinist van de reizigerstrein om het leven. Het ongeval was, aldus de Raad, te wijten aan een samenloop van oorzaken. De trein uit Wijchen kwam op het verkeerde spoor te recht door een foute werking van de beveiligingsapparatuur. De onjuiste stand van de wissel was veroorzaakt door fouten aan de isolatie van de electrische instal latie. Diezelfde middag waren daaraan nog werkzaamheden verricht. Toen de trein uit Wijchen eenmaal op het verkeerde spoor reed, heeft de bemanning zich afge vraagd of dit wel terecht was. Voor de machinist was dit echter geen aanleiding om de trein di rect tot stilstand te brengen. Ook werd geen informatie gevraagd' bij de treindienstleiding, omdat zich langs de spoorbaan geen te lefoon bevond. De Spoorwegongevallenraad is tot de conclusie gekomen, dat het al tijd mogelijk is, dat door een sa menloop van omstandigheden een op het eerste gezicht on verklaarbare situatie ontstaat. In zo'n geval moet men uitgaan, al dus de Raad, van een onveilige toestand en besluiten tot het stopzetten van de trein of het stil leggen van het treinverkeer. Minister Zeevalking zal de directie van de NS horen over de voor stellen van de Raad om tot een betere beveiliging te komen. Daarna zal hij over de voorstel len een besluit nemen. vanische (draad)verbinding Binnen het systeem heeft men veel computertechniek aangewend. Daarbij behoort het toepassen van een zogenaamde 'informatie bus'. Die maakt tweerichtings verkeer mogelijk. Daardoor kan bij ieder bed op de intensive-ca- re-afdeling de nodige informatie worden opgevraagd. Niet alleen van de betreffende patiënt, maar ook van elke andere patiënt op de afdeling. Bovendien kunnen de monitoren op afstand worden bediend vanuit de centrale post. Alle apparaten hebben een vlak, gesloten front, wat erg belangrijk is in verband schoonmaken en desinfecteren. Er zitten geen knoppen meer op. De bediening geschiedt met folieschakelaars, een soort aanraakschakelaars die, als men ze met de vinger be dient, een licht knakgeluid ge ven. Rond de Sirecust 400 - een produkt van Siemens - kunnen ook centrales worden gegroe peerd, voor het permanent bewa ken van meerdere patiënten van uit een centrum. Maximaal 16 bedden kunnen op die wijze wor den bewaakt. Geluidsgolven Voor onderzoek van buikorganen als lever, galblaas, pancreas en nieren en allerlei toepassingen in de gynaecologie en verloskunde gebruikt men tegenwoordige de zogenaamde ultrageluids-diag- nostiek. Bijzonder belangrijk voor de verloskunde is een on langs ontwikkeld apparaat dat ook draagbaar is (8,8 kg) en dat gemakkelijk is mee te nemen door arts of vroedvrouw. Het apparaat heet de Sono-diag- nost. Het is in staat bewegende beelden weer te geven, zoals het kloppende hart van een nog on geboren kind. De beeldkwaliteit van het draagbare apparaat is dankzij nieuwe technieken ver gelijkbaar met die van de veel grotere en duurdere ultrage- luidsapparatuur, die alleen in ziekenhuizen wordt gebruikt. den geprojecteerd om de lengte van het ongeboren kind (van kruin tot stuit) exact te bepalen. Ook de diameter van het sche- deltje laat zich zo aflezen. Mede daardoor kan het tijdstip van de geboorte vrij nauwkeurig wor den vastgesteld. Ook de positie van de placenta laat zich met de ze apparatuur vrij eenvoudig vaststellen. Sono-diagnostiék is opgekomen omdat röntgSntechnieken van wege de straling ongeschikt zijn voor verloskunde. Het apparaat werkt met zeer hoge geluiden van resp. 2.2 of 3.0 MegaHertz, af hankelijk van de uitvoering. In de transducer (de overbrenger) is een groot aantal kristallen opge nomen, die de geluidsgolfjes wegzenden en opvangen. Aan de hand van de echo's die men op vangt, vormt zich een beeld. Het beeld kan elektronisch van links- rechts naar rechts-links worden omgeklapt om een beter over zicht te krijgen. De transducer kan met de hand bo ven de buik van de kraamvrouw worden gehouden. Eventueel kunnen foto's worden gemaakt LEIDEN - Aan de Prof. Vliegenthart- school voor voortgezet buitengewoon onderwijs zijn geslaagd voor het staatsexamen MAVO 4: P.M. v.d. Kuil, P. Raaphorst. R. Simoen, W. Eeland, J J. Josten. R. Engels, W Hanson, R. Nijssen, J. v.d. Burg, M. du- Tour Geerling, M. Gillon. LEIDEN - Aan de Haanstra Kweek school zijn geslaagd voor de opleiding tot Leidster Kleuteronderwijs: E. Bekker. C. van den Berg, E. van den Berg, Y. Bodeutsch, C. Bon, E. Broos- hooft, T. van der Burg-Disseldorp. C. van Delft, L. van Heel, W. Hoogeboom, J. van der Horst, E. Klaver, J. Logten- berg, M. van der Meer, D. Meijer, I. Nimwegen, I. Pouw, S. du Prie, S. Raad, P. Rooderkerk, E. Sneep. C. Vis- ker, B. Bauer, H. Braams, M. Dekker- Kragting, M. van Duin, G. van Duijn, A. Geers, I. van Gestel, J. Gravekamp, M. Guldemond, S. Hagen, W. Harting, M. van der Haven-Verweij. M. van Helden- Fit. F. Hoogervegt, M. Joustra, M. Kruis wijk, A. van Laar-ter Tooien. S. van Loon, D. Maasdam. M. Mekking-Bee- laard, A. de Niet, C. Noordraven, W. Os kam, A. Pronk, C. Schwencke, E. Steij- ger, C. van Velzen, K. Vermeulen, A. van Exel-Wagijo, P. Wickart-van Leen hoven. Geslaagd voor de opleiding tot volle dig bevoegd Onderwijzer(es): J. Achterbosch, W. Arnold Bik-Koop- man, J. Arnoldus, I. Bakker, G. Bakker, B. Bauer, H. Braams, M. Beemsterboer- van Noort, J. Beks, O. Belfor, J. van den Berg, J. van Bergen, J. Blok, De Bok- Zeeman, Bongers-van Weizen, H. Bos- scher, G. Breddels-de Jong, K. Breen, Bouman-Verlinde, J. Ciere. O. Claassen, A. Dekker, A. Dokter, C. Driessen, Van Drongelen-Krug, M. van Duin, G. van Duin, P. van Dijk, D. Ellens, J. Elzenga- Sixma, W. Franken, A. Geers, I. van Ge stel, A. Geers, I. van Gestel, C. van Gink, Goedhart-Noordhoek, Gordijn,.,J. Gra- venkamp, M. Gravemeijer, Grundel- Lecnen, Ch. Gunning, S. Hagen, E. Har ten, W. Harting, M. van der Haven-Ver- weij, Hazenberg-Radier, M. van Helden- Fit, M. Hiariej, C. Hollander, F. Hooger vegt, M. Horsting-Rosie, M. Hulleman- Gerbrandts, M. Janse, J. de Jong, A. de Jong. M. Joustra, Y. Kieft, O. Klem Woud-Spek, J. van der Kleij-Zwart, Kleyn-den Hollander, Th. Knijnenburg- Sander, M. Koekebakker, V. Kolman, H. Kooloos-Witvoet, G. Koopman, F. Kop, M. Korbee, C. Kouwenhoven, L. Kra- mer-Crama, M. Kruiswijk, Van Kuye- den, D. Maasdam, A. van der Meer-van Leijden. M. Mekking-Beelaard, Mole- naar-Keijlard, Mulder-van Rijn, L. van Niekerk, A. de Niet. E. Nieuwenhuijs, C. Noordraven. A. Nuijten, A. Oerlemans- van der Kooij, J. Oerlemans-van der Kwaak, L. Olsthoorn, W. Oskam, A. Oudshoorn, Y. Paalvast, M. Plokker- Triezenberg, J. Prins, A. Pronk, M. Qui- spel-van de Merwe, H. Raap-Kraus, H. de Reede, T. Regnerij, D. Schilte, J. Schoon, P. van Schijndel, I. van Schijn- del-van der Reyden, H. Segers-Severs, J. Siemons, G. Singeling, P. Smink, S. van Solingen, H. Spies-Lefeber, Van der Steen-van Hofwegen, Th. Stigter, C. Stolwijk, C. Schwencke, E. Steijger, L. Theelen-Frielink, Van Thuijl-Chaudron, Van Ulden-Bakker, Vastenhoudt-van der Pol, W. van der Velde-Heemskerk, Th. Verkleij, I. Visser, J. Voordouw- Geerlings, C. van Velzen, K. Vermeulen, A. Vriend-Kooiman, A. Wagijo, M. van der Werf-van Rees, H. Weijtens, R. Wie ten-Zandberg, M. de Wolf-Wiertz, C. Wouters-van Rijkom, M. van Wijngaar-» den, Zandbergen-Oostergo, Van Zijp- Borsboom, M. de Rooij. LEIDEN - Aan het Christelijk Lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft zijn geslaagd voor het diploma MAVO: M. Logtenberg, J. Olivier. HAVO: M. Brussee, C. de Jong, N. Kokke, A. van der Linden, H. Lobbezoo, R. Ru dolph, B. Spaan, K. de Wit, J. van Woer- vwó. DEN HAAG (GPD) - Bij 47 pro cent van de bedrijven in de che mische industrie hebben werk nemers, die niet onder een cao vallen, teveel verdiend in verge lijking met hun collega's voor wie wel een collectieve arbeids overeenkomst geldt. Dat blijkt uit een onderzoek van het minis terie van sociale zaken en werk gelegenheid naar de naleving van het „Herzien besluit niet- cao-inkomcnsIn de periode november 1980 - juli 1981 ver dienden niet-cao-werknemers 0,38 procent meer dan was toege staan. Bij het onderzoek is de loonont wikkeling nagegaan van 3585 niet-cao-werknemers en 4308 cao-werknemers in 178 bedrij ven. In totaal ging het hier om 15 procent van alle werknemers in de chemische industrie. By 83 bedrijven bleek de loonsom van de niet-cao-werknemers teveel gestegen te zijn. Cao-werknemers kregen meer prijscompensatie (3,63 procent tegen 2,88 procent). Ook de ini tiële loonstijging was hoger: 0,85 procent tegen 0,42 procent. Maar de niet-cao-werknemers kregen een aanzienlijk grotere inciden tele loonstijging (4,84 procent te gen 3,35 procent). Ook de toekenning van de inciden tele loonstijgingen was bij ca- o'ers op andere gronden geba seerd dan bij niet-cao'ers. Bij cao-werknemers werden de de verhogingen gegeven op grond van leeftijd, functie- en dienstja- renverhoging en promoties. Bij niet-cao-werknemers waren de stijgingen vooral gebaseerd op bijzondere prestaties. GENÈVE (Reuter) - Japan blijft afwijzend staan tegenover klachten van de Europese Gemeenschap dat de Japanse markt ontoegankelijk is voor buitenlandse produkten. Dit is gebleken tijdens de zondag geëin digde tweedaagse besprekingen in het kader van de Algemen Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT). Het ging bij het overleg in hoofdzaak om een Japans antwoord op de voortdurende Europese klachten over de problemen bij het exporteren naar Japan. Masami Aco. plaatsvervangend algemeen-directeur voor cconomiscne zaken van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, zei dat zijn delegatie de EG heeft laten weten dat de Japanse markt niet ontoegan kelijk is. maar dat het er zeer moeilijk concurreren is. Europese onder nemers proberen soms hun falen te rechtvaardigen door de schuld te geven aan het Japanse marktsysteem. De sirecust bewakingsapparatuur van het ongeboren kind met een Polaroid camera. De Sono-diag- nost R 1000 van Philips kan ook uit een speciale accu worden ge- De gamma-camera Rondom fotografie De Gamma Diagnost Tomo is een zeer groot en geavanceerd came ra-systeem, dat geschikt is voor alle procedures in de nucleaire geneeskunde. Daarbij hoort het maken van dwarsdoorsneden van de mens, met enkel-foton straling. Het systeem is specifiek ontworpen voor de tomografie (waarbij de opnemer roteert rond de patiënt). In één enkele passa ge kan het toestel het hele li chaam scannen, terwijl de pa tiënt in dezelfde positie blijft. Middels een in het apparaat aan wezige computer kan men de ge maakte foto's op allerlei manie ren 'projecteren'. Ten slotte is het ziekenhuislabora torium gebaat bij nieuwe vindin gen op elektronisch gebied. Al lerlei testen die in het laborato rium moeten geschieden, kun nen met verhoging van nauw keurigheid en efficiëncy met nieuwe apparatuur worden ge daan. Via toetsenbord en beeld scherm kunnen allerlei uitslagen en analyses worden getoetst. Zij kunnen als er haast bij is ook per telefoonlijn worden doorgege- N. Guis, M. den Herder, R. Kuiper, M. Mano. H. de Mooy. B. van Oosten, I. Pool, E. Tjoe Fat. A Verboon, M. Visser, H. Vonk, G. van de Vosse, L. Zitman. Christelijke Technische School Al phen aan den Rijn. Diploma Theoretisch Technisch On derwijs: M. Cuiper, L. de Jong, J. Koelewijn, M. Koorn, A. Lammers, d. Matahelumual, W. Munniksma, A. Nix, R. du Pau, A. Tollenaar, P. van Wieringen. Diploma Elektrotechniek: R. van Amsterdam, R. van Dijk, J. En ter, J. van Iren, J. Kipuw, J. Kralt, J. Kroese, A. Kwakernaat, P. Nagorka, E. v. Oosterhout, A. van Oostrom, H. Pie- penbrink, A. Plasmeijer, K. Schellinger hout, E. van Schothorst, R. Slagter, J. Steer, M. Stoetzer, J. v.d. Boom, R. Buy- tendorp, K. Drexhage, A. Hattu, S. Hof land, E. Hoogerbrug, M. Laros, J. Latu- manuwij, E. Molle, F. Nisters, R. Sew- persad, J. Soekhoe, E. Spierenburg, H. Tumurang, R. Verheul, P. Evers, G. van Staalduinen. Diploma Motorvoertuigentechniek: P. van Beek. M. Blyleven, E. Borst, R. Groen, W. Herrewijn, K. de Jong, W. Kersseboom, R. Koolwijk, A. Korkmaz, A. van Leeuwen, R. Meijer, E. Morgen rood, F. v.d. Post, P. Rademaker, N. Ro denburg, R. Roussou, M. van Vliet, J. Vos, N. de Graaf, L. Kersbergen, P. van Rijn, F. Bax, E. Berendse, E. Boer, D. Hoogendoorn, R. Kapteyn, G. van Krimpen, J. de Lange, D. v.d, Leede, C. Marsé, S. v.d. Ploeg, H. Schonewille, R. Swarttouw, D. Uithol, P. Windhorst, A. Yildez, R. Oudshoorn, C. Hesseling, M. Wesselius, W. Boogaard, R. Brug, R. van Dijk, J. Hoogerwerf, H. Jansen, R. van Mourik, J. Oudshoorn, B. Reijs, J. Smits, G. van Triest, W. Uittenboog- aard, R. den Ui.il. Diploma Bouwtechniek Meubelma ken: A. Bol, R. Burgemeester, D. Hofmans, E. Kranenburg, F. de Lange, A. de Rover, J. Rijfers, H. Slingerland, J. van Staveren, W. van Wely, H. van 't Wout, P. van Dijk, W. de Goede, R. van Oijen, K. Roskam, W. v.d. Leijden, A. v.d. Geest, A. Bakker. J. van Veen, J. van Deuren, R. van Ginhoven, R. de Lange, R. Plugers. Diploma Bouwtechniek Schilderen: R. Arnst, J. Capurro, P. Dirkzwager, J. v.d. Jagt, A. de Lange, H. Oostveen, F. Verschuur, W. Houtman, R. Noorlander, A. Versteeg. Diploma Bouwtechniek Timmeren: J Hoek, L. de Jong, H. v.d. Lee. M. Lüc- ken, E. v.d. Ijssel, R. v.d. Bosch, E. Ga lenkamp, H. Hogenes, J. Lagerweij, Ch. van Rijswijk, P. Wortman, A. Berg- shoeff, A. van Beusekom, J. Davelaar, J. Domburg, A. Gerth, G. Klever, T. v. Laar, Th. v. Leeuwen, J. Noordam, G. van Oeveren, D. van Vredendaal, G. Goudkuil, P. van Hemert, F. van Leeu wen, F. Munnik, M. Onderstal, M. Kom pier. Diploma Bouwtechniek Metselen: P. Baartman, R. Keijzer, J. Lankhaar, L. Struijk, W. iSiithof, J. Vink, J. van der Graaf, O. Linting, R. Arnoldus, H. van der Leede, H. Oost, A. Uithol, P. Wijfje. Diploma Mechanische Techniek diff. niet verspanend: L. Bakker, L. Banning. B. Borst, M. Boughef, R. de Bruijn, G. Cuperus, S. Hitijahubessy, R. Klein Sprokkelhorst, H. van Rooyen, J. van Tol, A. v.d. Voorst, G. Zitter, J. v.d. Ploeg, C. van Winkel, M. Güler, R. Berk, J. Bijl, A. Dam. R. van Engelen, P. Jacobi, J. Maaijen, M. Zuijdwijk, Q. Zwaan, A. de Groot, a. Marrée, D. v.d. Zwaan, H. Huisman, J. Wiegman, J. Meijer, M. Nia- mat, P. v.d. Bor, M. Bos, R. Budhu-Lall, K. Raghoober, B. Ramdas, T. v.d. Zij den, H. Paling, P. van Spijkeren. BREDA - Aan de Koninklijke Militai re Academie is geslaagd voor het exa men Specialistische Militaire Oplei ding/Voortgezette Vorming: H. Lommerse. Geslaagd voor het Officiersexamen (landmacht): T. Baartman, R. Komen, D. Brongers, P. Piebinga, E. Klaassen. Geslaagd voor het Officiersexamen (luchtmacht): A. van 't Hof, P. van Staalduinen, M. Bras, J. Kahlmann. LEIDEN - Aan de Agnesscholenge- meenschap zijn geslaagd voor het di ploma MAVO: M. Choufoer, C. Filippo, L. van Haaste ren, I. Kraakman, B. Mens, 1. Postma, A. v.d. Putten, D. Stephan, M. Straathof, A. Velzel, L. Wesselman, B. Winters. HAVO: E. Arnst. J. Arnst, B. Bach, J. v.d. Berg, M. Dusoswa, P. Edridge, F. Fennes, A. Gallert, H. Haverkort, F. Hillebrand, N. de Jong, A. Koek, M. Langeslag, R. Lempers, A. Panday, R. la Rivière, L. Schellekens, L. Snijders. VWO: M. Langereis, J. Lunsingh Tonckens, S. v.d. Weijden, M. van Heek, P. v.d. Mey, I. Renes. J. Schrijvers. M. Sies. WASHINGTON (UPI) - Bij de af lossing van hun schulden voor Amerikaanse wapenleveranties hebben dertien arme landen een betalingsachterstand opgelopen van in totaal 28 miljoen dollar (ruim 73 miljoen gulden). Dit heeft de „Washington Post" maandag meegedeeld.- Volgens de krant blijkt dit uit een onderzoek van de Amerikaanse rekenkamer. Bovendien is het fonds waaruit leningen voor de wapenleveranties worden gefi nancierd kleiner geworden. Vol gens de Washington Post waar schuwde de rekenkamer het mi nisterie van defensie rekening te houden met het ingebreke blij ven met aflossen van andere der- de-wereldlanden. De schulden van arme landen voor in de VS aangeschafte wapens zijn van 12 miljard naar 18miljard gulden opgelopen, zo schrijft de Post. Drie landen, Turkije, Soedan en Marokko, hebben van de rege- ring-Reagan nog niet zo lang ge leden nieuwe leningen gekregen voor de aanschaf van nog meer wapens. De andere landen zijn volgens de Post, Bolivia, Nicara gua, Ethiopië, Costa Rica, El Sal vador, Liberia, Senegal, Tunesië, Zaïre en Libanon. AMSTERDAM (ANP) - Bij de gisteren door de Nederlandsche Bank gehouden inschrijving op speciale beleningen is de ban ken in totaal 3.121 min toege wezen tegen een rente van 8,875 pet. Bij de toewijzing werd de eerste ƒ500 min per inschrij ving geheel toegewezen en van het bedrag daarboven 50 pet., aldus geldmarktkringen. De be leningen lopen van 12 tot 21 juli. APELDOORN (ANP) - De geza menlijke vakorganisaties heb ben gisteren het 'onaanvaard baar' uitgesproken over de her structureringsplannen van de di rectie van Philips Data Systems in Apeldoorn. Volgens Hans van Bovene van de Unie BLHP zyn de vakbonden er niet van over tuigd, dat herstructurering ge paard moet gaan met afslanking van tweehonderd werknemers van het personeelsbestand. „We zullen met de directie geen ge sprekken meer voeren over de herstructurering en het advies afwachten van de onderne mingsraad. Indien ook dat ad vies deze week negatief uitvalt neem ik aan, dat de Philips-di- rectie eieren voor haar geld zal kiezen", aldus Van Bovene. De vakorganisaties menen dat de Philips-directie onvoldoende duidelijk heeft gemaakt waar de 120 miljoen verlies bij Philips Data Systems vandaan komt en wil dat helder wordt gemaakt welke nadelige factoren van bui tenaf hebben meegespeeld. Bo vendien zegt men onvoldoende inzicht te hebben in mogelijke sluitingen by andere Philips-ves- tigingen en over onvoldoende garanties te beschikken dat het voortbestaan van de werkgele genheid voor de overblijvende 900 werknemers in Apeldoorn met het ontslag van tweehon derd collega's is gediend. De Philips-directie betreurt het de finitief stuklopen van de onder handelingen. Volgens woord voerder A. Wijmer van Philips betreurt de onderneming de op stelling van de vakorganisaties temeer omdat in veelvuldige ge sprekken zowel de beleidsach- tergronden als de daaruit voort vloeiende maatregelen zijn toe gelicht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12