W aterpoloteam telt weer mee Friezen moeten eindsprint inzetten Timman start met winst ft vriendendienst. Voorueen Veiligheidsmaatregelen rond Elisabeth strenger m rnw rnm\ I II D- 'Blommetjes' kiezen voor Rijnsburgse Boys Eerste op mini-WK EG: onvoldoende investeringen Gepensioneerden als hasj-koeriers Trein stort in ravijn: 100 doden LEIDSCH tilt DAGBLAD Tl WERELD 'tl LAND Tl STREEK ÉÉN KRANT Sport DINSDAG 13 JULI 1982 WARMOND - De strijd die Bouw van Wijk en Harry Am sterdam gistermiddag op de tweede dag van de Kaagweek op de plas uitvochten, kreeg na afloop een vervolg op de vaste wal. Daar werd uitge praat wat zich op het water tussen de Hollander en de Fries had afgespeeld. Beide Regenboog-zeilers dienden na afloop immers een protest ih bij de daarvoor bestemde commissie, die na lang pra ten besloot om zowel Van Wijk als Amsterdam uit te sluiten. Wat was er gebeurd tijdens de gistermorgen gehouden tweede "ettappe" van de Hol- land-Friesland-race? Nu, bei de kemphanen voelden zich tijdens de race nogal door el kaar benadeeld en om dit kenbaar te maken hesen zij de daarvoor bestemde pro- testvlag. Met als gevolg een lang gesprek met de protest- commisie, die uiteindelijk besloot beide zeilers uit de eindklassering te schrappen. Gevolgen voor het verdere ver loop van het jaarlijks terug kerende evenement heeft het 'akefietje' tussen Van Wijk en Amsterdam overigens nau welijks. Van Wijk eindigde weliswaar als tweede (Am sterdam werd vijfde), maar nu deze notering kon worden ingenomen door een andere "Hollander", Luudt de Groot, werd het puntentotaal van de 'thuis-zeilers' nauwelijks aan getast. Zeker niet wanneer wordt bedacht dat "Holland" in de persoon van Martin Hei- neke ook de eerste plaats voor zich opeiste. Met zijn Regenboog 'profiteerde' hij van het reeds gememoreerde onderonsje tussen Van Wijk en-Amsterdam en stevende onbedreigd op de eerste plaats af. Waarmee de overmacht van de Hollanders na de overwin ning van Bouw van Wijk (za terdag) nog eens werd aange toond. Met nog twee dagen voor de boeg (vandaag en morgen) is de situatie voor de Noorderlingen natuurlijk nog niet helemaal hopeloos, maar dan moet de Friese equipe wel spoed te maken. 'Halfweg' dient de ploeg de einsprint alvast in te zetten... FRED SEGAAR Uitslag: 1. Martin Heineke (Hol); 2. Luudt de Groot (Hol); 3. Bertus ter Beek (Fri); 4. Douwe Zwart (Fri); 5. Hessel Donker (Fri); 6. Betting Bakker (Hol); 7. Peter Frech (Hol); 8. Ulrik Jager (Fri). Holland 29.75 strafpunten. Fries land 34. Totaalstand: Holland 50,5; Friesland 68 strafpunten. Individuele wedstrijden: Jeugdboten a: 1. Van Kempen. Stern: 1. Van Huoselt. Laser m: 1. Paggy van der Lans. Ynling: 1. Van Berge Henegouwen. Span ker: 1. Sikking. 420: 1. Baggers, 2. Helbing, 3. Muller. Laser a: 1. Van Goeverden, 2. Sanders, 3. Van Gorkum. Optimist a: 1. Van Rij, 2. Lems, 3. Knijnenburg. Cadet: 1. Heemskerk, 2. Drontmann, 3. Kampschreur. Solo: 1. Van Grie ken, 2. Van Vianen, 3. Rekelhof. Randmeer: 1. Knegtel. 16m2: 1. Van der Zee, 2. Van Veen, 3. Rui- terman. Pampus: 1. Blok, 2. De Wit, 3. Van Asten. Regenbogen: 1. Van Staveren, 2. Heineke, 3. Frech, 4. Kèmpeneers, 5. Van Wijk. Olympia-Jollen: 1. Kage- chelland, 2. Schlieker (Wdl), 3. Brandsma. Valken: 1. Hagoort, 2. Schut, 3. Kraan. 12 voets Jollen: 1. Reyers, 2. Rietveld, 3. Van Wee- zenbeek. LEIDEN - De gebroeders Paul en Marcel van der Blom ko men volgend seizoen uit voor zaterdageersteklasser Rijns burgse Boys. Vlak voor de ui terste datum van overschrij ven stapten de ex-Feyenoor- ders over "Uit sportieve overweging heb ben we voor RRB gekozen", aldus Paul. "Daar speel je voor aardig wat publiek en dat vonden we wel aantrek kelijk. We hebben zeker nog aan UVS gedacht, tenslotte hebben we het daar prima naar onze zin gehad. Het spe len in de tweede klasse spreekt ons echter niet aan. Komt bij dat Rijnsburgse Boys voor ons opzoek gaat naar een werkgever. Mocht zich echter alsnog een profclub bij de 'Blommen' melden, dan onderneemt de tweeling toch de stap naar het betaalde voetbal. Paul: "We willen wel zo snel moge lijk terugkeren in het betaal de voetbal. Peter Stephan heeft nog contact met clubs in Frankrijk, waar we oefen wedstrijden gaan spelen. BOEDAPEST (ANP) - Het Nederlands waterpoloteam heeft het achtlandentoernooi in Boedapest gewonnen. In de laatste wedstrijd speelde het Oranje-zevental gisteren ge lijk (5-5) tegen Spanje. Door de puntendeling werd het onbereikbaar voor de concurren tie. Het Nederlands team bleef in de Hongaarse hoofdstad ongeslagen. Met drie over winningen en vier gelijke spelen legde het met tien punten uit zeven wedstrijden zeer verrassend beslag op de eerste plaats. Het mini-WK waaraan door de sterkste polonaties ter wereld (al leen Cuba bleef zonder opgaaf van reden weg) werd deelgeno men, gold voor de zeventallen als laatste voorbereiding op de strijd om het wereldkampioenschap, dat van 29 juli tot en met 8 augus tus in Guayaquil in Ecuador wordt gehouden. Afgaande op de verrichtingen in de Hongaarse hoofdstad kan het WK een onge meen boeiende krachtmeting worden. De landen geven elkaar weinig toe getuige de vele gelijke spelen en het grote aantal margi nale overwinningen. Het Oranje zevental won bijvoorbeeld alle drie keren met één doelpunt ver schil. Etiket De basis voor de eindzege werd ge legd op de eerste speeldag. In het openingsduel tegen gastheer Hongarije werd het etiket van underdog, dat Nederland de laat ste jaren onvrijwillig opgeplakt was, definitief verwijderd. In het hol van de leeuw werden de Hon garen met 7-6 verslagen. Een ze ge die na de 10-10 in het vooraf gaande toernooi in Utrecht voor de Nederlandse polokolonie wel licht een "logisch" vervolg was, maar voor de Hongaren een dra ma in zakformaat betekende. De overwinning inspireerde het Nederlands team in het verdere verloop tot grootse en opvallen de daden. Een dag later werd Olympisch kampioen de Sowjet- Unie voor het eerst na zes jaar (OS 1976 Montreal) bedwongen (6-6) en het toernooi kon al niet meer stuk toen daarop Europees kampioen West-Duitsland met genoegen In de vierde wedstrijd tegen Joego slavië speelde het prestige een voorname rol. De Joegoslaven zijn in Ecuador in een poule met Nederland ingedeeld en worden De uitslagen op de zevende speel dag zijn: West-Duitsland - Sow- jet-Unie 8-8 (2-1, 2-2, 3-3, 1-2); Spanje - Nederland 5-5 (2-0, 2-1, 0-1,1-3); Italië - Verenigde Staten 7-7 (2-2, 2-1, 2-3, 1-1); Hongarije - Joegoslavië 13-13 (3-2, 4*4, 2-3, 4- 4). Zondag vooruit gespeeld. De eindstand i: 3 4 0 3. Ver. Staten 7 4. Spanje 7 3 5. Hongarije 7 2 6. Italië 7 2 7. W.-Duitsland 7 1 8. Joegoslavië 7 0 2 5 2 58-61 bovendien tijdelijk getraind door Ivo Trumbic, de waterpolo-pro- fessor die Nederland zeven jaar onder zijn hoede had. Trumbic voorspelde in een Hongaars vak blad een uiterst bescheiden rol vgn het Nederlands team in Boe dapest en straks op de WK. De rijzige Joegoslaaf moest in de Hongaarse metropool de eerste helft inslikken. Niet alleen bleef hij door verlies met lege handen staan, bovendien speelde het na tionale zevental beter dan in de laatste jaren onder zijn bewind. En dat terwijl de selectie vrijwel geen nieuwe gezichten telt. Al leen Nico Landeweerd, het en- fant-terrible in Trumbic's tijd, is ontdaan van grillen terugge keerd. Zijn natuurlijke leider schap in het water en de aanpak van Trumbic's opvolger, de Hon gaar Pocsik, vormen de onder grond van de face-lift van het po loteam. Pocsik verdubbelde het aantal trainingsuren, legde het accent vooral op het conditionele aspect, oefende daarnaast ge ducht op het benutten van nu merieke meerderheden en sloot alle trainingsbijeenkomsten steevast af met een onderling partijtje om ingespeeld te raken. Conditie In Boedapest was de conditie van de pupillen van Pocsik toerei kend om de slijtageslag zonder ademnood te doorstaan. Meer dan eens wist het zevental zelfs in de laatste fase van de wed strijd een achterstand weg te werken. Tegen de Verenigde Sta ten kwam het team met 0-4 ach ter, maar haalde toch de volle winst (8-7) uit het water. In de af sluitende wedstrijd tegen Spanje verliep de score vrijwel identiek. Na twee perioden keek Neder land tegen een hopeloos lijkende achterstand van 1-4 aan. Die marge werd tot stand gebracht door Manuel Estiarte, die de laat ste jaren uitgegroeid is tot een van de beste, zo niet de beste, spelers van de wereld. De kleine Spanjaard is in fysiek opzicht de tegenpool van de stevig uit de kluiten gewassen Oosteuropese waterpolo-er, maar compenseert dat met een schitterende tech niek en groot tactisch inzicht. De speler van Barcelona is ongeloof lijk handig met de bal en hij be schikt over een explosieve de marrage, waardoor hij de moge lijkheid heeft weg te zwemmen De Spanjaard Antonio Sanz poogt Ruud Misdorp te en stopt de inzet. de Nederlandse doelman geeft geen krimp van zijn tegenstander. Tegen Ne derland profiteerde hij in de eer ste twee perioden daar driemaal uitstekend van en tekende hij voor evenzovele doelpunten. Het Oranje-team stelde daar niet zo veel tegenover. Het speelde slor dig en schoot vaak te noncha lant, een onderdeel waaraan vooral Van Mil en Van Belkum zich bezondigden. aan en slaagde er in een verdiend gelijk spel uit het water te halen (6-6). De fraaie winst in het achtlanden toernooi geeft aan, dat de voor bereiding op het WK naar wens verloopt. De ploeg blijft tot zater dag in Hongarije om met de Hon gaarse ploeg te trainen en uit te rusten aan het Balakos-meer. Op 17 juli vertrekt het naar Curagoa, waar het in de elf dagen durende acclimatisatieperiode traint met en oefent tegen de Westduitsers. Na de elf dagen gaat de ploeg naar Ecuador, waar het op 1 au gustus voor de eerste keer in ac tie komt. Kick Langeweg neemt er de tijd voor AMSTERDAM - Gisteren zijn de afgebroken partijen uit de vijfde ronde van het internationale schaaktoernooi in Amsterdam afgewerkt. Kick Langeweg zege vierde met zwart tegen de Belg Meulders in de langste partij tot nu toe. Op de 88ste zet staakte Meulders de strijd. Net als Van Mil, die van de Westduitser Hess won, steeg Langeweg naar de ge deelte dertiende plaats met een score van vijftig procent. Vandaag staat de zesde ronde op het programma met als toppartij- en: Van Wijgerden-Hort, Soson- ko-Van der Sterren, Ree-Van der Wiel, Short-Donner, Gruen- feld-Van Baarle en Kuligows- ky-Pliester.' Uitslagen afgebroken partijen vijf de ronde: Meulders (Bel)-Langeweg (Ned) 0-1. Hess (Wdl)—Van Mil (Ned) 0-1. Ligterink (Ned)-Van den Berg (Ned) 1-0. Stand aan de kop: 1. Hort (Tsj), Van Wijgerden (Ned) en Van der Sterren (Ned) 4 pun ten. 4. Sosonko (Ned), Van der Wiel (Ned) en Ree (Ned) 3V2. 7. Short (Eng), Gruenfeld (Isr), Ku- ligowsky (Pol), Donner (Ned), Pliester (Ned) en Van Baarle (Ned) 3. Agressiever Pas in het derde part toonde Ne derland zich gelijkwaardig aan de aalvlugge tegenstanders. De verdedigers kleefden wat agres siever tegen de Spanjaarden aan en gaven nauwelijks schotkan sen weg. In de aanval ging de bal wat sneller rond en aan het eind van de zeven minuten bedroeg het verschil nog maar twee tref fers. In de vierde en laatste perio de, toen de conditie weer een woordje ging meespreken, keer de de overtuiging terug in de Ne derlandse gelederen. De ploeg ging collectief op jacht naar het gelijke spel, dat voldoende was voor de historische toernooizege. Het kreeg door de opeens loepzui ver schietende Stan van Belkum zelfs uitzicht op meer. De Leidse student bracht Nederland niet al leen langszij, maar zelfs aan de leiding (5-4). Niet voor lange tijd. Spanje sprak de laatste LAS PALMAS (ANP) - Jan Timman heeft gisteren het interzonale schaaktoernooi in Las Palmas ge opend met een overwinning. De Amsterdamse grootmeester versloeg in de eerste ronde met zwart in 45 zetten de Amerikaan Walter Browne. Overwin ningen kwamen ook op naam van de Deen Bent Larsen, die de Zweed Karlsson versloeg' en de Rus Toekmakov, die zijn landgenoot Petrosjan tot opga ve dwong. In het interzonetoernooi doet Jan Timman een gooi naar een plaats in het kandidatentoernooi, dat uit eindelijk resulteert in de aanwijzing van de uitdager van wereldkampioen Karpov. Aan het kandidaten toernooi wordt deelgenomen door acht spelers. De finalisten van de vorige editie, Kortsjnov en Hub- ner, zijn automatisch geplaatst. De overige zes die nen zich via de drie interzonetoernooien in Las Pal mas, Mexico-Stad en Moskou (met Van der Wiel) te kwalificeren. Op, de Canarische eilanden had Timman een veelbelo vende start. De Amsterdammer, die door zijn mage re score in de eerste helft van dit.jaar 55 elo-punten verloor en op de wereldranglijst duikelde van de tweede naar de vijftiende plaats, vijzelde zijn zelf vertrouwen behoorlijk op door Browne op verlies te zetten. Opvallend op de eerste dag was de nederlaag van Ti- gran Petrosjan tegen zijn landgenoot Vladimir Toekmakov. De laatste is een betrekkelijk nieuwe grootmeester uit de Sowjet-school. Hij brak met de traditie dat grootmeesters uit de Sowjet-Unie elkaar in belangrijke toernooien de hand boven het hoofd houden. Evenzeer opmerkelijk was dat Lev Psak- his, die bijna een revolutie in de schaakwereld ont ketende door van de 41ste naar de gedeelte 7e plaats op de ranglijst te springen, opende met een remise tegen een volstrekte outsider. De kampioen van de Sowjet-Unie gaf al na 24 zetten toe aan de vredelie vendheid van de Tunesier Slim Bouaziz. BRUSSEL (ANP) - Onvoldoende nieuwe investeringen in alle lan den van de Europese Gemeen schap dreigen een bron van grote problemen te worden. Door het uitblijven van investeringen ver ouderen de produktieve installa ties. De toepassing van technolo gische vooruitgang vertraagt en er dreigt dat de gemeenschap haar concurrentievermogen niet in stand kan houden. Dat zal haar op den duur winsten en ar beidsplaatsen gaan kosten. Deze analyse van de situatie is giste- ren in Brussel door de EG-com- missie op tafel gelegd in de raad van ministers van financiën en van economische zaken van de EG. De ministers zijn akkoord gegaan met een schema dat voorziet in het uitwerken van concrete voor stellen door de EG-commissie voor het stimuleren van de inves teringen. Die voorstellen zullen in november in diverse EG-mi- nisterraden bezien worden. Het is de bedoeling dat de Europese topconferentie, begin december in Kopenhagen, er dan een be sluit over neemt. Nu al loopt het marktaandeel dat de EG heeft in de buitenlandse handel in fabrieksprodukten te rug. Tussen 1973 en 1980 daalde dat EG-aandeel met 0,2 procent, terwijl dat van de Verenigde Sta ten groeide met 0,7 procent en dat van Japan met zelfs twee pro cent. Vooral bij de export van technologische hoogontwikkel de produkten gaat de Europese Gemeenschap achterlopen. Die export daalde (uitgaande van een index 100) van 102 in 1963 naar 88 in 1980. In de Verenigde Staten daalde ze ook, namelijk van 129 in 1963 naar 120 in 1980, maar in Japan maakte ze een sprong van 56 in 1963 naar 141 in 1980. In de Europese Gemeenschap be dragen de investeringen momen teel maar zo'n twintig procent van het bruto nationaal produkt, terwijl dat in Japan dertig pro cent is, zo zei de Europese com missaris voor financiën en eco nomie, Francois-Xavier Ortoli. Het hoge rentepeil is ook zaak waarover de EG-commissie en de ministerraad zich ernstig zorgen maken. „Men consumeert nog liever dan dat men inves teert", aldus Ortoli. ADVERTENTIE LONDEN (UPF) - De Britse rege ring heeft gisteren bekendge maakt dat maatregelen worden genomen ter verhoging van de veiligheid rond koningin Eliza beth, nu een insluiper erin is ge slaagd door te dringen tot haar slaapkamer in Buckingham Pa lace. De verantwoordelijke minister van binnenlandse zaken, William Whitelaw, verscheen in het La gerhuis om een verklaring over het incident af te leggen. „De laatste jaren was een aantal aan vullende veiligheidsmaatregelen genomen", zei Whitelaw, „maar dit jongste incident toont aan dat zij niet bevredigend werkten. Er zijn onmiddellijk stappen geno men om aanvullende veiligheids regelingen te treffen". Whitelaw - rond wie al was geop perd dat hij de consequenties zou trekken en zijn ontslag aan bieden - verklaarde verder: „Ik sta erop dat regelingen voor de bescherming van de koningin zo volledig en alles-omvattend mo gelijk zijn". Volgens het Britse blad "Daily Ex press" is de man de slaapkamer van koninging Elizabeth via een afvoerpijp binnengekomen. Zij wérd wakker en zag een man in een vuil t-shirt en spijkerbroek op de rand van haar bed zitten, wiens hand, die droop van het bloed, een scherf van een glazen asbak omknelde, zo schreef het blad. Zij bleef volkomen stil liggen en tien minuten rustig tot hem pra ten tot zij onder het voorwendsel een sigaret voor hem te halen een lakei kon waarschuwen, die hem overmeesterde, aldus het blad. Een ander Brits blad, de 'Sun', meldde intussen, dat de inslui per al zeker 12 nachtelijke bezoe ken aan het paleis had gebracht. Zijn vrouw placht hij dan bij het verlaten van de echtelijke spon de te zeggen ,ik ga naar mijn vriendinnetje 'Elizabeth Regina'. STOCKHOLM - De anti-kern wapenmars via Leningrad, Mos kou, Smolensk en Minsk over een afstand van 1.500 kilometer door de Sowjet-Unie is vandaag begonnen. Rond 300 deelnemers, meest vrouwen stappen in Stockholm op de boot om via Helsinki naar Leningrad te rei zen. De mars wordt georgani seerd door de groep Noorse vrouwen voor vrede. Zij werkt samen met Sowjet-organisaties. De groep organiseerde ook de mars van vorig jaar van Kopen hagen naar Parijs. STUTTGART (ANP) - Dc politie in Tübingen, in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, heeft een organisatie van hande laars in verdovende middelen opgerold, die gepensioneerden als „koeriers" gebruikte over de grens tussen Nederland en de Bondsrepubliek. De politie heeft van de uit zeker tien personen bestaande groep drie en vier mannen aangehouden, zo hebben de autoriteiten in Tübin gen maandag meegedeeld. De aangehoudenen worden ervan verdacht, sinds 1978 ongeveer 1.000 kilo hasjiesj en 800 gram cocaine naar West-Duitsland te hebben gesmokkeld. Bij de ar restatie nam de politie 24 kilo hasjiesj, 150 gram cocaïne en 60.000 mark in contanten in be slag. De organisatie moet in de afgelopen jaren zeven miljoen mark omgezet hebben. In Neder land gekochte hasjiesj zouden de bendeleden door onschuldig uit ziende gepensioneerden de grens over hebben laten bren gen. TEPIC/MEXICO (UPI/GPD) - In het westen van Mexico zijn gisteren zeker 100 doden gevallen en 164 gewonden doordat de helft van de 26 voertuigen van een trein ruim 240 meter diep in een ra vijn stortte. De trein was van de grens met de Amerikaanse staat Arizona op weg naar het zuiden en vervoerde in totaal bijna 1.600 passagiers. Het aantal doden zou nog kunnen stijgen, doordat de gewonden in een „zeer ernstige toe stand" verkeerden. De trein ontspoorde doordat een deel van de grond onder de baan verdwenen was. In het Belgische Aalter heeft zich vandaag vroeg een trein botsing voorgedaan. Voor zover bekend is er één dode gevallen en zijn een aantal mensen gewond geraakt. De sneltrein Namen-Knokke reed vanmorgen vroeg in op de stoptrein Aalter-Gent die op het punt stond het station te verlaten. Volgens een woordvoerder van de plaatselijke brandweer zou de bestuürder van de sneltrein in ieder geval zijn omgekomen. Hoeveel ge wonden en mogelijk doden er precies zijn, is nog niet be kend. Spanning in El Salvador wordt groter SAN SALVADOR (AFP) - De so ciale spanning in El Salvador heeft in de afgelopen weken der mate afmetingen aangenomen, dat de aartsbisschop van San Salvador, Rivera Y Damas afge lopen zondag in zijn preek niet uitsloot, dat het komt tot een „opstand", indien de economi- sche en sociale toestand niet ver betert. Rivera Y Damas sprak van een „beangstigende economische crisis, terwijl de lonen al twee jaar zijn bevroren en de prijzen voortdurend stijgen". „Terwijl voor de onmiddellijke toekomst geen oplossing zichtbaar is, zal deze situatie leiden tot protestac ties, die kunnen uitlopen op een opstand", aldus de aartsbis schop. Rivera deelde eveneens mee dat in de afgelopen week in El Salva dor 78 mensen het slachtoffer ge worden zijn van politieke ter reurdaden. Volgens zijn gege vens werden 44 burgers en 34 mi litairen gedood. De burgers zijn, zo deelde de aartsbisschop mee, door militaire eenheden of door para-militaire groeperingen om het leven gebracht. De aartsbisschop ging ook nader in op de situatie in het oosten van El Salvador waar naar zijn zeg gen door sabotage van guerrilla groeperingen de waterleiding en het electriciteitsnet niet meer functioneren en de eerste ver schijnselen van een epedemie zijn gesignaleerd. Voor wat, hoort wat. Wanneer u voor ons een nieuwe abonnee werft, krijgt u tot 1 -8-1982 voor slechts f 7,50 het voetbaiboek van 't iaar. (Tot 1-8-1982 is de Damiate prijst 15,-; daarna winkelwaarde f29,90.) Da s vrijwel cadeau. Tweehonderd pagina's kersverse voetbal geschiedenis. Talloze kleurenfoto's, dynamische verslagen. Een ingenaaid meesterwerk met harde kaft voor drie rijksdaalders. Da's echt een vriendenprijs. We wachten op uw vriendendienst... Ik bewijs u een vriendendienst. Dan krijg ik van u het WK'82 boek. waarvoor ik per bijgaande acceptgirokaart slechts f 7,50 hoef te betalen. Mijn naam* is;. Adres: De nieuwe abonnee is: Postcode:. Plaats:. De nieuwe abonnee krijgt als welkom de krant veertien dagen gratis. De adressen mogen gelijk zijn. de namen moeten echter verschillen Sluur deze bon naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10