Kwestie Libanon loopt vast NAVO doet voorstel troepenvermindering Strijd om Parijs: winst Chirac -C Staalconflict inzet gesprek EG met VS VS negeren druk Brezjnjev Turkije streeft naar nieuwe oproerpolitie Geknoei vooral bij boekhoudin Londen en Rome: ja tegen Russisch gas VRIJDAG 9 JULI 1982 Scheepsramp Molukse zee JAKARTA (UPI) - Gevreesd wordt dat een 80-tal van de 100 opvarenden zijn omgekomen toen een veerboot, die de verbin ding tussen Ambon en Buton op Sulawesi (Celebes) onderhield, bij het eiland Boeroe in de Mo lukse zee zonk. Het schip, de Wahmoylu II, was ge kapseisd nadat het een drijvend voorwerp had geraakt. Een woordvoerder van de nationale reddingsdienst zei dat de kleine veerboot mogelijk te veel men sen aan boord had. Buitenland (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Verenigde Staten proberen de groeiende handels spanningen met de Europese Ge meenschap wat te temperen. Voor dat doel voert de Ameri kaanse minister van handel Mal colm Baldrige vandaag bespre kingen voeren met de Europese commissarissen Haferkamp (ex terne betrekkingen) en Davig- non (industriebeleid). Hoofd punt op de agenda vormen de be lemmeringen die de Amerikaan se regering via speciale heffin gen op de import van staal uit Europa heeft gelegd. De Amerikaanse regering meent dat de Europese staalindustrie met behulp van overheidssubsi- dies tegen te lage prijzen op de Amerikaanse staalmarkt concur reert ten nadele van de Ameri kaanse staalindustrie. De Euro pese Gemeenschap bestrijdt dit. De zaak dient nu voor het GATT, de internationale overeenkomst over handel en tarieven die moet uitzoeken wie er precies gelijk heeft. Het probleem voor Europa is dat in afwachting van een uitspraak van het GATT veel Amerikaanse staalimporteurs er weinig voor voelen om nog Europees staal te kopen. Volgende week zal de be trokken GATT-commissie de zaak behandelen in Genève. Om die reden verwacht men in Brus sel niet dat het bezoek van de Amerikaanse minister Baldrige al werkelijk in onderhandelin gen over de staalkwestie zal uit lopen. Men hoopt wel dat de op stelling van Baldrige een positie ve invloed zal hebben op de ge spannen handelsrelaties. De Europese Gemeenschap en de VS verschillen niet alleen van mening over staal, maar ook over de Europese landbouwexport en het Amerikaanse verbod aan fir ma's in Europa die met Ameri kaanse uitvindingen werken om deel te nemen in de aanleg van de omstreden aardgaspijpleiding van de Sowjet-Unie naar West- Europa. Het wordt niet uitgeslo ten dat ook dit probleem van daag in Brussel nog ter sprake komt. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Terwijl in Beiroet de onderhandelingen over een Palestijnse aftocht doorgaan, komen uit de verschillende hoofdsteden tegenstrijdige berichten over de kansen van slagen. In de Libanese hoofdstad, waar ook gisteren weer artillerieduels tussen Israëli's en Palestijnen werden uitgevochten, ging het gerucht dat een akkoord zeer na bij is. In Jeruzalem verkondigde Begin dat hij vol vertrouwen is dat de PLO op zeer korte termijn Beiroet zal verlaten. PLO-woord voerder Mahmoed Labadi heeft gezegd dat zijn organisatie hele maal niet door de Amerikaanse Zesde Vloot geëvacueerd wil worden. Ook de positie van Was hington is niet geheel duidelijk. Het schijnt dat het overleg behoor lijk vast zit zonder dat voorals nog duidelijk is waar de PLO nu wel en niet toe bereid is en zon der dat Israël van zijn kant ook maar enige concessie wil doen om de Palestijnse aftocht enig zins eervol te doen schijnen. Zo blijft het kabinet-Begin gekant tegen het handhaven van een PLO-kantoor in Beiroet en het detacheren van een kleine PLO- strijdmacht bij het Libanese le ger. PLO-zegsman Mahmoed Labadi blijft volhouden dat er eerst bin nen het kader van de VN vreem de troepen naar Beiroet moeten komen voor er gesproken kan worden over iets anders. De ach terliggende gedachte is duide lijk: als er eenmaal Amerikaanse of Franse troepen in Beiroet zijn, kan Israël niet meer aanvallen. De Libanese demissionaire eer ste minister Chefik Wazzan is van mening dat eventueel vanaf schepen van de Zesde Vloot aan land komende Amerikaanse ma riniers eerst de PLO en Israël moeten scheiden en pas daarna de PLO moeten helpen evacue ren. Israël wil juist het omge keerde. Breqnjew Sowjet-leider Brezjnjew heeft er in een telegram bij de Amerikaanse president Reagan op aangedron gen geen Amerikaanse mariniers aan land te laten gaan van de vijf Amerikaanse oorlogsschepen die zich op enkele tientallen kilo meters voor de Libanese kust op houden. Wanneer Reagan hier aan geen gevolg geeft, noopt dit de Sowjet-Unie „zijn beleid aan te passen". Tevens verzoekt Brezjnjew Reagan zijn invloed aan te wenden om het bloedver gieten in en rond Beiroet te stop pen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken Zei dat de rege ring niet bereid is onder Russi sche druk haar voorstel tot eva cuatie van de PLO te heroverwe gen. Premier Begin heeft ontkend dat hij de Israëlische onderhande laars een tijdslimiet zou hebben gesteld. Vanuit Washington heeft minister van defensie Weinberger bestreden dat de Amerikaanse speciale afgezant Philip Habib tot zondagavond de tijd zou hebben. De Israëli's hebben hun blokkade rond Beiroet gisteren enigszins afgezwakt. Zo mochten gisteren enkele vrachtwagens met voe dingsmiddelen van Oost- naar West-Beiroet rijden. De directeur van een ziekenhuis in West-Bei- roet heeft gezegd dat de voorraad medicijnen door de Israëlische blokkade snel slinkt. Hij ver moedde dat er over een week geen brandstof en voedsel meer zal zijn in het westelijk stadsdeel. Demonstratie Na een lange periode van rust is het gisteren op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook tot ongeregeldheden gekomen. Voor de derde maal dit jaar werd de universiteit van Bir Zeit ge sloten, het bij Ramalla gelegen bolwerk van Palestijns nationa lisme. De sluiting geldt dit keer voor drie maanden. De bekend making leidde tot een protestde monstratie in Ramalla. Deze werd met schoten in de lucht en traangas uiteengedreven. In Gaza dreigen de militaire autori teiten de overigens zeer gematig de burgemeester Rashad a Shau- wa af te zetten. Hij zou niet met de Israëlische autoriteiten willen samenwerken en vervelende din gen hebben gezegd over de be zetting. Een eis van de militaire goeverneur weer 'gewoon aan de slag' te gaan, is door het gemeen tebestuur afgewezen. Jasser Arafat houdt de moed er in. De PLO-leider neemt niet alleen deel aan de besprekingen rond een evacuatie van de Palestijnse strijders uit West-Beiroet, maar vecht ook mee in het stadsdeel waar de levensom standigheden met de dag ondraaglijker worden. De voorraden aan brandstof, medicijnen en voedsel raken uitgeput. Russen zien "tekortkomingen''1 WENEN (ReuterAJPI) - De NAVO en het Warschaupact beperken land- en luchtstrijdkrachten in Midden-Europa tot 900.000 man ANKARA (UPI/AFP) - De consul tatieve raad van Turkije heeft een wetsontwerp aangenomen voor het in het leven roepen een nieuwe oproerpolitie. De po litiemacht moet uit 11.000 man gaan bestaan. Dit is gisteren uit officiële bron vernomen. De politie-eenheid zal speciaal worden uitgerust voor straatge vechten. Sinds de militaire ROME (DPA/ANP) - De Britse staatsgreep van september 1980 premier Magaret Thatcher en aan beide zijden. Die beperking moet in vier stadia in zeven jaar haar beslag krijgen. Dat heeft de NAVO gisteren in Genève voor gesteld. Het Westen stelde eerder een be perking in twee fasen voor, met afzonderlijke overeenkomsten. De Westduitse ambassadeur Walter Boss diende het herziene voorstel in de vorm van een ont werpverdrag in bij de zich sinds 1973 voortslepende onderhande lingen in Genève over troepen- vermindering door Oost en West. Een woordvoerder van de NAVO betitelde het stuk als een belang rijk compromisvoorstel. Maar de Russische delegatieleider Vale rian Michailov zei, dat de voort gang van de onderhandelingen er door gehinderd wordt, omdat het niet ingaat op de kwestie van wapenbeperking. Ondanks „be duidende tekortkomingen" zou het Warschaupact het aandach tig bestuderen. Het NAVO-initiatief werd vorige maand voor het eerst openbaar gemaakt door de Amerikaanse president Reagan tijdens een be zoek aan de Duitse Bondsrepu bliek. Over de gedachte van 900.000 manschappen aan iedere zijde, met een maximum van 700.000 landmachtmilitairen, was in beginsel al overeenstem ming bereikt. Maar er is nog ge harrewar over de huidige troe pensterkte. Dankert (Europees Parlement): STRAATSBURG (ANP) - De afgelopen jaren hebben zich in de boekhouding van het Europese Parlement "ernsti ge onregelmatigheden" voor gedaan. Piet Danckert, de voorzitter van de Europese volksvertegenwoordiging, heeft dat gisteren in Straats burg toegegeven, nadat hem en de 434 Europarlementa riërs een financieel rapport van de Europese Rekenka mer was overlegd. De Rekenkamer en twee onaf hankelijke accountantskan toren (één uit Nederland en één uit het Verenigd Konink rijk) zijn tot de conclusie ge komen dat nog steeds een be drag van bijna een kwart mil joen zoek is. Danckert: "Dat is juist. De suggesties, die sommige publiciteitsmedia hebben gedaan dat er miljoe nen zoek zijn, is volkomen bezijden de waarheid. Wel is het correct, dat bij het begin van het intensieve onderzoek een bedrag van ruim vijf mil joen gulden onvindbaar was. Er waren geen rekeningen te vinden en het geld was weg. Deze lacune is nu hersteld omdat vele leden alsnog be dragen hebben teruggege- Administratie Danckert wijst erop dat in eer ste instantie niet de parle mentariërs verantwoordelijk zijn voor deze tekorten. "Het gaat om boekhoudkundig ge knoei van administratie. Er is geen sprake van dat voor mil joenen in de zakken van de afgevaardigden is verdwe nen. Dat er in de afgelopen ja ren ook door hen wel op be scheiden schaal gefraudeerd is, acht ik niet uitgesloten. Zekerheid daarover hebben we niet. Het huidige onderzoek dat alleen over het jaar 1981 gaat is slechts een moment opname. Het is ondoenlijk, dat de boekhouding over al de achteropliggende jaren wordt doorgenomen". De voorzitter van het Europese Parlement, die reeds kort na zijn verkiezing in Brussel er gewag van maakte dat er mo gelijk in de boekhouding zou zijn geknoeid, meent dat het systeem van het uitbetalen van vergoedingen volledig op de helling moet "Het is duidelijk dat de vooruit betalingen aan afgevaardig den zullen moeten verdwij nen. Er is te weinig controle op. Ook het per kas betalen zal verdwijnen. In de toe komst gaat alles per bank. De Rekenkamer buigt zich er over op welke wijze we dat moeten gaan doen. Waar schijnlijk zullen we ook af stappen van een vergoe dingssysteem in verschillen de valuta. Nogmaals: ik kan er nu nog geen duidelijk ant woord op geven. We hebben enige tijd nodig". Reisvergoedingen Een Nederlands Europarle mentslid bijvoorbeeld krijgt naast zijn salaris (dat gelijk is ♦Piet Dankert: te weinig controle. aan een Nederlands kamer lid) onder meer de volgende vergoedingen: Tydens de plenaire vergadering in Straatsburg ontvangt hij of zij een dagvergoeding van bijna 300 gulden, wordt aan reisvergoedingen van woon plaats tot Straatsburg onge veer een gulden per kilome ter betaald en wordt vooraf aan een vergaderjaar nog een reisvergoeding van ruim 10.000 gulden overgemaakt Ook kan de betreffende af gevaardigde, op basis van be wijsstukken, nog 3000 gulden declareren voor reizen bin nen de Europese Gemeen schap. Mocht blijken dat hij of zy meer heeft uitgegeven dan wordt het verschil rustig by betaald. In het verleden hebben vele Europarlementariërs - en dus niet alleen ambtenaren - ook gefraudeerd met het in nen van presentiegelden. Zeer bekend is dat vele maar even in Straatsburg zyn, daar 's ochtends de presentielyst tekenen en verder de verga deringen voor gezien hou den. Ook brengen sommige parlementariërs de dag door in hun eigen luxueus inge richte werkkamer (met bad) en dienen zij na de vergade ring forse hotelrekeningen in. De Rekenkamer en de twee onafhankelijke accoun tantsbureaus hebben in hun rapport duidelijk de vinger op deze rotte plek gelegd. Straffen Het voorschotsysteem in on deugdelijk". zo staat in het rapport. Piet Danckert sluit niet uit dat na de overplaat sing, in mei, van twee top ambtenaren er mogelijk nog meer disciplinaire straffen zullen volgen, indien het on derzoek volledig is afgerond. "Het staat vast dat tegen nog een aantal ambtenaren tucht rechtelijk maatregelen zullen worden genomen. Maar ik kan nu nog niet zeggen, op welke wijze dat zal gaan ge beuren. Eerst moet onomsto telijk zijn bewezen dat er ge knoeid is", aldus voorzitter van het Europese Parlement. zijn stakingen en demonstraties in Turkije verboden. In Ankara is gisteren een proces geopend tegen 20 uiterst rechtse miltianten, die ervan beschul digd worden lid te zijn van een verboden organisatie en van het plegen van moorden om ideolo gische redenen. Tegen vier verdachten wordt in de tenlastelegging ten minste 36 jaar gevangenisstraf geëist en te gen de overige zestien 15 jaar. Toen het proces vorig jaar begon, eiste de inmiddels vervangen openbare aanklager tegen 220 van de 498 verdachten de dood straf. Hij beschuldigde de natio nale actiepartij van 699 misdrij ven, "gepleegd met de bedoeling een fascistische dictatuur in Tur kije te vestigen" haar Italiaanse ambtgenoot Gio vanni Spadolini zijn het erover eens dat bedrijven uit de twee landen, die zijn betrokken bij de aanleg van de gaspijpleiding van Siberië naar West-Europa, zich moeten houden aan de bestaan de contracten, zo is gisteren ge bleken bij besprekingen in Ro me. Met dit standpunt stellen zij zich tegenover de Amerikaanse president Reagan, die alles doet om de uitvoering van het project te voorkomen in het kader van zijn economische sancties tegen de Sowjet-Unie naar aanleiding van de situatie in Polen. "Als een overeenkomst eenmaal van kracht is moet men zich daaraan ook houden, tenzij zich uiterst zwaarwegende omstan digheden voordoen. Het lijkt mij echter niet dat het laatste het ge val is", aldus Thatcher gisteren in Rome. Volgens de Britse pre mier zou een annulering van al ondertekende overeenkomsten schadelijke gevolgen hebben voor "de ernst in handelskwes ties". Canada Canada heeft zich aangesloten bij de kritiek op de maatregelen van president Reagan die moeten voorkomen dat de gasleiding vanuit de Sowjet-Unie naar West-Europa er komt. De Cana dese minister van buitenlandse zaken, Mark MaeGuigan, heeft de toepassing van in de Verenig de Staten geldende wetten op met-Amerikaanse ondernemin gen een "onaanvaardbare schen ding van de Canadese soeverei niteit genoemd". MacGuigan heeft gisteren een boodschap van deze strekking, die in ongewoon scherpe be woordingen is gesteld, door de Canadese ambassadeur in Was hington aan de Amerikaanse re gering laten overhandigen. Er staat onder meer in dat Canada zich al jaren zorgen maakt over de toepassing van Amerikaanse wetten op Canadese dochteron dernemingen van bedrijven m de VS Het ministerie van buitenlandse zaken in Ottawa gaat nog na in hoeverre het embargo van Rea gan op de levering van materiaal voor de gasleiding van Siberië naar West-Europa van invloed is op in Canada gevestigde onder nemingen. Reagan heeft niet al leen het Amerikaanse bedrijfsle ven verboden op enigerlei wijze aan de totstandkoming van de gasleiding mee te werken maar ook hun buitenlandse dochters en zelfs buitenlandse houders van Amerikaanse licenties. Opdeling in 20 gemeenten lijkt van baan SOYAPANGO - Een lid van de Nationale Garde in El Salvador be waakt een grote hoeveelheid wapens en munitie, die werd buitgemaakt op de guerillabeweging. Vijf mensen werden gevangen genomen tijdens de actie. PARIJS (AFP) - Een week na de "strijd om Parijs" te zijn begon nen door de publikatie van een plan om Parijs te verdelen in 20 volwaardige gemeenten, is de Franse regering duidelijk terug gekrabbeld. Het plan dat algemeen werd gezien als een poging van de uit socialis ten en communisten bestaande regeringscoalitie om de poten weg te zagen onder de stoel van burgemeester Jacques Chirac, die tevens leider is van de Gaul listische oppositie, riep direkt veel verzet op, zoals onder meer van het gezaghebbende rege ringsgezinde blad Le Monde Chirac zette een grootscheepse te- gencampagne in waarbij hij er vooral op hamerde, dat uitvoe ring van het plan Parijs onbe stuurbaar zou maken en boven dien bijzonder kostbaar zou zijn. De socialistische minister van bin nenlandse zaken en decentralisa tie, Gaston Defferre. schreef deze week in Le Monde dat de rege ring voorstander is van handha ving van de "gemeente Parijs" Hij verweet Chirac dat hij veel misbaar maakte over een tekst die slechts een "mededeling" was en niet een besluit of een wetsontwerp. Premier Pierre Mauroy verzekerde op zijn beurt woensdag voor de staatsradio France-Inter, dat "Parijs een geheel moet blijven" Volgens hem is het de bedoeling dat by de gemeenteraadsverkie zingen m maart volgend jaar in de 20 arrondissementen raden zullen worden gekozen, die on der leiding van door hen aan te wijzen burgemeesters de dage lijkse zaken in hun gebied moe ten behartigen Daarnaast wordt een overkoepelende gemeente raad gekozen die de burgemees ter van de gehele hoofdstad kiest. De "gemeente- Parijs" /.ou maximale bevoegdheden heb ben. overeenkomstig de wet, al dus de premier. Hij bestreed overigens de opvat ting van vrijwel alle Paryse bla den dat er sprake zou zijn van een terugkrabbelen van de rege ring Jacques Chirac tegencampagne Aanklacht Aboriginals GENÈVE (DPA) - Dc Abongi- nals, de nakomelingen van de oorspronkel: ;ki- bWWPg van Australië, hebben geëist dat een internationaal ge rechtshof hun klacht onder zoekt dat de Australische re gering hun mensenrechten schendt. Een delegatie van de Aboriginals, waann de vroegere AllStnÜI Chi I mier Gough Whitlam als ad viseur optreedt, bracht de klacht over tydens een twee daags bezoek aan de Wereld raad van kerken in Genève De leider van de afvaardiging. Ossie Kruse, zei gisteren De "aanpassingspolitiek" van de Australische regering loopt voor de Aboriginals uit op een "culturele volkeren moord".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9