Boze reacties op beddenplan Vrees voor handelsoorlog met VS Bij land- en luchtmacht 1000 man weg C Kolonels voor krijgsraad voor misbruik van gezag Financiën weigert minister te helpen Ziekenhuizen wellicht naar rechter Gesprek Helmuth Schmidt en premier Van Agt: VRIJDAG 9 JULI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Het perso neelsbestand van land- en lucht macht zal met 1000 man worden verminderd, onder wie 570 diensplichtigen. Dat is het ge volg van reorganisaties van een aantal onderdelen. Er zullen ove rigens geen ontslagen vallen, maar wel mensen worden over geplaatst. Dit blijkt uit een nota die minister Van Mierlo (defen sie) gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Topmensen van defensie hebben inmiddels de betrokken onder delen en de militaire belangen verenigingen ingelicht. Verte genwoordigers van die laatste or ganisaties reageerden gisteren verontwaardigd op de inkrim pingsplannen. Zij verwijten de fensie de problemen af te wente len op de i bij de luchtmacht wordt een af deling Nike-luchtafweerraketten in West-Duitsland opgeheven en zullen de commando- en bevoor- radings structuur van de vliegba- ses Eindhoven (Welschap) en Gilze Rijen worden samenge voegd; - bij de landmacht worden dne af delingen lichte luchtdoelartille rie opgeheven. Deze maatregelen zijn het gevolg van de noodzaak dit jaar nog 400 miljoen op de defensieuitgaven te bezuinige, terwijl het defensie budget voor 1983 met nog eens 83 miljoen is verlaagd. De defensieuitgaven zullen daar mee dit jaar 1,8 procent stijgen en in 1983 ongeveer 2 procent, ruim onder de norm van 3 pro cent per jaar, die in de NAVO is afgesproken. De laatste jaren werd door bezuinigingen en ach terblijvende prijscompensaties slechts 1,5 procent gehaald, al dus Van Mierlo. De 3 procent zou alleen zijn gehaald wanneer alle plannen sinds 1978 ook earen uit gevoerd. Het geld dat vrijkomt door boven genoemde bezuinigingen zal de fensie hard nodig hebben om een aantal nieuwe wapensystemen te kopen, zoals de Patriot-raket die de Nike-Hercules gaat vervan gen en de Singer, een draagbare lichte luchtafweerraket. Het aantal luchtmacht-mensen dat zich in West-Duitsland bezig houdt met het nucleaire afweer geschut Nike, zal worden inge krompen. Daarmee loopt de luchtmacht vooruit op de aan staande vervanging van de Nike door de conventionele Patriot, die minder personeel vergt. Van Mierlo wil de Patriot nu zo snel mogelijk invoeren, bij voor keur al in 1986. Van de 1700 men sen die de 12 Groep Geleide Wa pens in Duitsland nu telt, zal slechts de helft nodig zijn voor de Patriot. Na de nu aangekon digde opheffing van een Nike-af- deling met 300 mensen in 1983. zal vrij snel een volgende afde ling worden opgeheven. Van de 300 zijn 160 beroepsmilitair en 140 dienstplichtigen. De laatsten worden na afzwaaien niet meer vervangen, die eersten overge- plaatst. Het personeel op de luchtmachtba sis Eindhoven zal door de sa menvoeging van een aantal dien sten met die van de basis Gilze- Ryen, waarmee eind 1983 wordt begonnen, ook met 300 vermi neeren (90 dienstplichtigen. 160 beroeps en 50 burgers). Het per soneelsbestand van Gilze-Rijen zal iets toenemen. De basis Eindhoven zal overigens niet worden gesloten, zoals eerst is gesuggereerd. Het 314-Squa- dron (met NF-5E-vliegtuigen) blijft op Eindhoven. Ook zullen de NLM en Philips met hun bur gervliegtuigen van Welschap ge bruik mogen blijven maken. Ge volg is wel dat minder dan tot nog toe andere Nederlandse of buitenlandse squadrons van de basis gebruik maken. Het derde punt is de opheffing van een mobilisabele en twee parate afdelingen lichte luchtdoelartil lerie van de landmacht, gelegerd in Wezep en Ede. Ook hier gaat het om vooruitlopen op de aan schaf van nieuwe systemen, maar ook op een algehele reorga nisatie van de luchtverdediging binnen de landmacht. Volgens de woordvoerder van mi nister Van Mierlo zyn de drie voorstellen waar het nu om gaat nog bij ange na niet voldoende om defensie uit de geldelijke zor gen te helpen. Andere bezuini gingen waartoe Van Mierlo al heeft besloten zijn hetopschor- ten van investeringen door de marine, beperking van munitie en brandstof voor zowel marine als luchtmacht, uitstel van nieuwbouwprojecten, beperking van het aantal leerling-vliegers en vertraging van de betaling van de F-16 straaljagers. Bij onderzoek voor woningbouw DEN HAAG (GPD) - Minister van financiën Van der Stee (CDA) blijft weigeren mee te werken aan een onderzoek van minister van volkshuisvesting Nypels (D'66) naar een andere financie- ringsvorm voor de sociale wo ningbouw. Van der Stee vindt het onderzoek niet nodig en wei gert zyn ambtenaren af te vaardi gen in de werkgroep, die de nieu methode onderzoekt. Door de weigering van Van der Stee doet Installatie Het is nog onduidelijk wat de wei gering van Van der Stee bete kent. Nypels wil de resulaten van het onderzoek mee laten spelen in de komende kabinetsformatie. Bovendien heeft Nypels de me dewerking van de minister van financiën weer nodig als hij werkelyk de financiering van de sociale woningbouw anders wil organiseren. DEN HAAG (GPD/ANP) De ziekenhuiswereld staat op zijn achterste benen als gevolg van het beddenreductieplan, dat minister Gardeniers (volksgezondheid) gisteren be kend maakte. De Nationale Ziekenhuis Raad, overkoepelende organisatie van de zie kenhuizen, zal zich tot het uiterste verzetten. De NZR overweegt tegen het plan juridi sche stappen te ondernemen. NZR-voorzitter drs. F. A. Vissers: „Deze voorstellen hebben ons ontsteld en erg ongerust ge maakt over de consequenties voor het hele gebeuren in de ge zondheidszorg. Er rijzen vooral juridische problemen, we stellen al een onderzoek in naar de haal baarheid van mogelijkheden tot het voeren van gerechtelijke pro cedures tegen voorgenomen slui tingen". Grote bezwaren heeft de NZR op het gebied van de werkgelegen heid. „Wij vrezen dat het ver dwijnen van 8.000 bedden 15.000 arbeidsplaatsen zal gaan kos ten", aldus Vissers, die algemeen directeur is van het St. Joannes de Deo-ziekenhuis in Haarlem. De plannen staan volgens hem ook volkomens haaks op de de centralisatiegedachte uit de Wet Ziekenhuisvoorzieningen. Op grond van deze wet moet de planning van de ziekenhuizen worden beoordeeld vanuit de provincies, na overleg met de re gio's en de ziekenhuizen zelf. „De methode die mevrouw Gar deniers nu gebruikt, veroorzaakt een ongelooflijke onrust", aldus Vissers. „Wij vrezen dat er nu een stille sanering gaat ontstaan voor het personeel van betrok ken ziekenhuizen en afdelin gen". De NZR-voorzitter meent ook dat dit plan op dit moment zeker geen besparingen zal opleveren. „Voorlopig zal het miljoenen kosten en jaren duren, veel geld eisen vanwege afvloeiingen en dergelijke. De regering stelt zich voor bruto maximaal 800 miljoen te besparen, maar ik vrees dat de kosten veel hoger zijn dan dat bedrag". Een schatting van die kosten kan hij echter niet geven. Specialisten Dertig jaar rijden zonder rijbewijs SMALLINGERLAND (ANP) - De politie heeft in Smallin- gerland een 54-jarige inwoner van Donkerbroek aangehou den wegens zijn opvallend rijgedrag. Daarbij kwam aan het licht dat hij maar liefst dertig jaar zonder rijbewijs heeft gereden. De man ging op de bon, terwijl z'n auto voor onderzoek in beslag werd genomen. Het kenteken was vals. Ook de medische specialisten heb ben bezwaren tegen het plan van Gardeniers. Gistermiddag was het bestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging al bezig zich te beraden. Een woordvoer der gaf te kennen dat het plan nog veel onduidelijkheden be vat. „Wat te sluiten afdelingen betreft, is het voor ons interes sant te weten in hoeverre alle soorten specialisten in zo'n zie kenhuis aan het werk kunnen blijven". De minister heeft op dit punt wel een toezegging gedaan, maar het gaat om de invulling. Worden de poliklinieken dan uitgebreid, ko men de patiënten toch goed aan bod? Op zichzelf heeft de LSV er wel begrip voor dat de minister onder druk van de economische malaise maatregelen tot kosten beheersing moet nemen. Maar zij constateert grote onzekerheden voor de toekomst van een aantal specialisten. Instemming De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) is het "hardgrondig eens" met de plan nen van minister Gardeniers. Bij de uitvoering van de plannen moet de minister er volgens de VNZ wel op toezien dat er per re gio genoeg vervangende voorzie ningen zijn of komen, zoals po liklinieken en dagcentra. "Wij zullen de ziekenfondsen in de re gio's vragen daarover mee te denken", aldus een woordvoer der van de VNZ. De FNV-bond Abva/Kabo, die vreest dat er in de ziekenhuizen 18.000 banen gaan verdwijnen, is er vooral boos over dat elk spoor van een werkgelegenheidsgaran- tie ontbreekt. De minister zegt dat de besparing, die de bedden reductie oplevert, mede ten goe de moet komen aan uitbreiding van andere sectoren in de ge zondheidszorg (bijvoorbeeld po liklinische hulp) en dat die uit breiding het banenverlies in de ziekenhuizen zoveel mogelijk moet compenseren. Maar bonds-bestuurder Toon Mul ler constateert dat de minister niet verder komt dan vage toe zeggingen. Van een samenhan gend werkgelegenheidsplan is geen sprake, over de gevolgen voor de werknemers die op straat komen te staan, wordt met geen woord gerept. IJSSELSTEIN (GPD) - Een her nieuwd, minutieus onderzoek van de vingertoppen van de in IJsselstein gedode vrouw en een gebitsanalyse hebben met ze kerheid uitgewezen dat het af gelopen dinsdag gevonden, in gemetselde stoffelijk overschot dat van de 56-jarige mevrouw J. H. Slijkhuis is. Zij woonde in het huis aan de Heer Arnold- straat in IJsselstein samen met de 34-jarige Andrew D., voor wie de belangstelling van de po litie na deze ontdekking alleen nog maar groter is geworden. Vredeskamp mag blijven DEN HAAG -- Het nationale Vrouwenvredeskamp aan de rand van de vliegbasis Soes- terberg kan voorlopig blijven bestaan. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J. van der Hoeven, heeft de aanzeg ging de tenten te verwijde ren, voorlopig geschorst. De schorsing duurt tot 30 dagen na de dag waarop burge meester en wethouders van Soest beslist hebben op het bezwaarschrift dat de Vereni ging Vrouwenvredeskamp heeft ingediend tegen het be vel de tenten weg te halen. Het is niet bekend waarom staatsraad Van der Hoeven tot tijdelijke schorsing is overgegaan. Zijn overwegin gen moeten nog schriftelijk worden geformuleerd. Vóór de zitting begon demon streerden de vrouwen voor het gebouw van de Raad van State (zie foto). Ze deelden een pamflet uit waarin staat dat het vrouwenvredeskamp zal blijven bestaan, wat er ook door de Raad van State wordt beslist. De D'66'er heeft tot midden deze week gewacht op eventuele in stemming van Van der Stee. Toen duidelijk was dat die niet kwam, heeft hij gistermiddag of ficieel de onderzoeksgroep geïn stalleerd. waarin nu alleen amb tenaren van zyn eigen departe ment van volkshuisvesting zit ten. Die installatie was, in tegen stelling tot wat op volkshuisves ting gebruikelijk is. in besloten heid. In de werkgroep zitten wel verte genwoordigers van pensioen fondsen. waaronder het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. Dit ABP. de grootste belegger in de sociale woningbouw in Ne derland. is voorstander van de ideeën van Nypels. Als externe deskundigen zijn verder verte genwoordigd prof. J. Weitenberg namens het Centraal Planbu reau, drs. J. B. S. Conijn van het Economisch Instituut Bouwnij verheid. prof dr. F Hartog (rijks universiteit Groningen) en het oud-kamerlid drs. G. N. Noote- boom. Onderzoek Behalve dit nu in gang gezette nieuwe onderzoek loopt er nog een ander onderzoek naar de fi nanciering van de sociale wo ningbouw Dit onderzoek wordt uitgevoerd door het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid. Minister Nypels heeft ge weigerd in te gaan op het ver zoek van de Tweede Kamer eerst de resultaten van dit onderzoek af te wachten. ARNHEM (GPD) - Hoofdofficieren van het materieelbeproevings- centrum Huijbergen beginnen kind aan huis te worden bij de Arnhemse krijgsraad. In maart van dit jaar werden de comman dant van de Brabantse leger plaats en zijn eerste-luitenant al veroordeeld tot geldboetes van respectievelijk 4000 en 2000 gul den omdat zij ondergeschikten zouden hebben behandeld als boodschappenjongens. Gisteren was het de beurt aan de nieuwe commandant, een 52-jari- ge kolonel, en een 56-jarige luite nant-kolonel. Ze zouden even eens misbruik hebben gemaakt van gezag. De trammelant voor de twee hoofdofficieren begon op 16 augustus 1979. toen een sergeant-majoor en de vrouw van een andere hoofdofficier met elkaar op de vuist gingen. Bei den besloten aangifte te doen, maar toen de kolonel dat hoorde, sloeg hij onmiddellijk alarm. De nieuwe commandant van het be proevingscentrum wilde met alle middelen voorkomen dat een on derzoek naar de tweedracht zou worden ingesteld, omdat dan wellicht de hele beerput van zyn in maart veroordeelde voorgan ger en van zyn nieuwe collega's naar boven zou komen. Met de woorden „als zij die aangifte niet intrekken, dan laat ik ze over plaatsen", zette hy zijn luitenant kolonel op scherp, waarna de laatste de sergeant-majoor, de vrouw en haar echtgenoot het mes op de keel zou hebben gezet Indruk maakte dat aanvankelijk nauwelijks, maar toen de kolonel in een persoonlijk gesprek met de vrouw het hoe en waarom uit legde, trok zij de aangifte uit puur medelijden in. Nog dezelf de dag volgde de sergeant-ma joor uit „sportiviteitsoverwegin- gen" haar voorbeeld. De kolonel ontkende voor de krijgsraad bij hoog en laag dat hij ooit de bedoeling had gehad om de sergeant-majoor, de vrouw en haar man te bedreigen. „Ik wen ste niet dat zou worden opgera keld wat zich hier in het verleden heeft afgespeeld". Auditeur-militair mr. D. Veurink vond echter dat de commandant zich schuldig had gemaakt aan het opzettelijk uitlokken van misbruik van gezag. „By les twee of les dne wordt een beginnend militair al ingepompt dat hy een mindere er nooit van mag weer houden om een aanklacht in te dienen", stelde hij. „De kolonel heeft zich daar niet aan gestoord. Hij heeft er heel duidelijk voor gezorgd dat mensen werden be dreigd. De wetgever tilt daar De auditeur-militair eiste een geld boete van 1200 gulden. Omdat het allemaal zo lang gele den was gebeurd en het onder zoek zijn littekens by de luite nant-kolonel duidelyk had ach tergelaten, eiste de auditeur te gen hem slechts een geldboete van 2000 gulden By vonnis werd echter bepaald dat hy slechts 250 gulden hoeft te be talen. De commandant werd by gebrek aan deugdelijk bewys vrijgesproken. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. geheel bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. geheel bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew 20 13 02 29 20 0 31 20 0 24 13 0 DEN HAAG (ANP/GPD) - Neder land en de Bondsrepubliek West- Duitsland zijn van mening dat een handelsoorlog met de Ver enigde Staten dreigt. Dit bleek uit de besprekingen die premier van Agt en de bondskanselier Helmuth Schmidt gisteren in Den Haag hebben gevoerd in aanwezigheid van minister Ter louw van economische zaken. De bondskanselier kwam gisteren aan in Nederland voor een be zoek van twee dagen Tijdens het overleg sloot Schmidt zich aan bij de opmerking van Terlouw dat een handelsoorlog dreigt tussen de VS en Europa doordat de VS zich in toenemen de mate bezig houden met de be scherming van hun eigen belan gen. Schmidt en van Agt be klemtoonden dat voor Neder land en de Bondsrepubliek de importbeperkende maatregelen, zoals de VS onlangs nam tegen de invoer van Europees staal, erg nadelig kunnen werken. De twee landen zijn namelijk zeer afhan kelijk van de wereldhandel. De bondskanselier merkte in dit verband op dat ook sommige Eu ropese landen neigen naar het beschermen van de eigen belan gen. Over de problemen rond de Euro pese begroting vroeg Schmidt om begrip voor de minder welva rende lidstaten die de EG-bijdra- Bondskanselier Helmuth Schmidt (links) i gesprek met PvdA-leider Den Uyl. blijkbaar nogal zu ge moeilijk kunnen opbrengen en die graag zouden willen dat deze wordt verlaagd. Hij zei dat Bonn niet bereid is meer aan de EG af te dragen dan de afgespro ken één procent van de btw op brengst De bondskanselier heeft niet gevraagd of Nederland zijn bijdrage zou willen verhogen. Schmidt vroeg om begrip voor de problemen die sommige lan den. zoals Frankrijk, hebben met de toetreding van Spanje tot de gemeenschap. Hy was het echter met Van Agt eens dat de toetre ding van dit land niet moet wor den tegengehouden. De Westduitse regeringschef heeft toegezegd dat de problemen rondom het nog altijd bestaande Nederlands-Duitse staalconcern Estel nader zal worden onder zocht. Als bekend wil de Duitse partner Hoesch de fusie met Hoogovens in Estel-verband op zeggen om samen met het West duitse concern Krupp te gaan sa menwerken in Ruhrstahl AG. Dat kost Hoogovens volgens ei gen zeggen zeer veel geld en daarom wil de Nederlandse rege ring dat de Bondsregering haar invloed uitoefent om de schade in ieder geval zo klein mogelijk te houden. De bondskanselier heeft er tijdens zijn officiële bezoek aan Neder land echter op gewezen dat het de Westduitse regering eigenlyk geen mogelijkheden ziet om in te grijpen. Het gaat immers om pri- vé-ondernemingen en bovendien zou het in strijd zyn met de op de sociale-markteconomie gerichte politiek van de Bondsregering om werkelijk in te grijpen in het economisch proces in te grijpen. Donderdagavond heeft Schmidt gesproken met PvdA-leider Den Uyl over de huidige economi sche crisis, de inval van Israel in libanon, de verhouding tussen de Duitse sociaal democraten en de liberalen en over de kernbe- wapering. Na afloop van het ge sprek zei Den Uyl dat hy de in druk had dat Schmidt een "con sequente vredeskoers" voor staat, ondanks het feit dat zyn collega een andere lijn volgt Ook denkt hy dat de kleine groep bin nen de partij van Schmidt, de SPD, die tegen de plaatsing van nieuwe raketten is, niet zwakker is geworden. Schmidt toonde zich op zyn beurt wat meer toe gankelijk voor de argumenten van de vredesbeweging in Euro pa. Den Uyl argwanend over CDA DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil „graag" samenwerken met het CDA, als dat op basis van de ver kiezingsprogramma's mogelijk is, „maar het is zeker niet zo dat we staan te trappelen, op grond van de ervaringen van de laatste jaren". Dat zei PvdA-leider Den Uyl dinsdag voor de NCRV-ra- dio. Volgens Den Uyl is het CDA de laatste twee jaar sterk opgescho ven van de party uit de jaren ze ventig die bereid leek tot staat kundige vernieuwing, naar „een partij van berusting, van confor mering aan de heersende om standigheden". Den Uyl zei ook, dat het „neen" van de PvdA tegen de nieuwe kruisraketten „onwrikbaar moet zyn". Hy was het met eens met drs. J. van den Berg, de directeur van de Wiardi Beckmann-Stich- ting van de PvdA. die in een in terview in Hervormd Nederland van deze week zegt dat de PvdA compromissen over deze zaak moet willen sluiten Volgens Den Uyl is het echter hele maal niet zo dat een absoluut „neen" tegen de kernwapens re geringsdeelname blokkeert 'Lieber Dries, het komt op mensen aan' DEN HAAG (GPD) „Lieber Dnes". Zo begon de tafelrede van bondskanselier Helmut Schmidt in de Treveszaal van het Binnenhof tydens het of ficiële diner dat minister-pre sident Andli— Van Agt ,'ijn Westduitse gast aanbood De Westduitse regeringschef sprak gedurende veertien mi nuten geheel uit zyn hoofd. Daarby gebruikte hb opmer- kelyk veel de term „beste Dries" of eenvoudig „Dnes". Op een gegeven moment nep Helmut Schmidt zelfs, dat hy de Nederlandse regerings chef toewenste dat deze nog een aantal jaren „in ambt" kon blyven. waaraan hy toe voegde dat de vriendschap- pelyke betrekkingen tussen hem en Van Agt uitgingen boven de eng-politieke ver bintenissen „In myn land", aldus Schmidt, „wordt het door sommigen byzonder gevonden dat een sociaal democraat gevoelens van vriendschap kan koeste ren voor een christen-demo craat Maar", zo voegde de Westduitse regeringschef daaraan toe. ..ik denk dat het niet belangryk is of iemand conservatief, liberaal, socia list of sociaal-democraat is. Het komt op de mensen aan"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7