Ophogen grond bedreigt tuinen Noorderkwartier c i> Gemeentewerken buiten boekje Mijn Meester heeft mij geen rapier leren dragen vooral happy lookers Xaviera Hollander trekt Buurt verdeeld over onderhoudsplannen Teveel geld uitgegeven VRIJDAG 9 JULI 1982 "Godsdienst is een schone zaak en geeft het mensdom veel vermaakliet Multatuli in de vorige eeuw Woutertje Pie- terse schrijven. Helaas, tot op de dag van vandaag geeft de religie weinig aanleiding tot plezier. Terwille van de eigen stoel in de hemel hebben mensen door de eeuwen heen anderen ver moord, gefolterdverjaagd of dwarsgezeten. Een Vlaming heeft dat hele proces eens in één kloeke zin samengevat: "De kogel zag er afzichtelijk uit nadat hij door de kerk was gegaan". Hoe het in de loop der tijden in Leiden met de godsdiensten) is toegegaan, treft men aan in het zojuist verschenen deel 10 van het verzamelwerk "Hut spot. Haring en Wittebrood", getiteld: "Leiden, Leienaars en hun ziel en zaligheid", ge schreven door B. Leverland en R. van Maanen, met bij dragen van D. de Boer. J. Donkers. H. de Jonge, W. Kui pers en H. Tjalsma. Pancraskerk Ook in Leiden, zo blijkt uit het verhaal, is er rond de gods dienst hevig gebakkeleid. Al in de dertiende eeuw kregen de pastoor van de Pieterskerk Leiden en die van de kefk van Lei derdorp het met elkaar aan de stok. Over wie waar ter kerke mocht gaan, want col lectegelden moest je je niet door de neus laten boren. De oplossing was een kapel te la ten bouwen tussen twee nieu we grachten (de Hooglandse Kerkgracht en de Hooi gracht), de Pancraskerk, de voorloper van de latere Hoog landse Kerk. De pastoor van Leiderdorp werd ook pastoor van de Pancraskerk. Strijd bijl begraven? Nee, want aan de Haarlemmerstraat was in middels de Vrouwekapel ge bouwd en dat maakte het nog ingewikkelder. Tussen de aanhangers van de Pancraskerk en de Pieters kerk heeft het nooit goed geze ten. Men bekeek eikaars bouwwerk met jaloezie. Daarom maakte men de ei gen kerk in de loop der tijden steeds groter, indrukwekken der. "Door de naijver van twee parochies ontstonden twee enorme gothische kerken in de stad. Kerkelijke schoon heid uit twist geboren". Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken, aldus de auteurs, dat de Pancras nooit is afge bouwd en dat voor de Pieters kerk voor een fatsoenlijk on derhoud de middelen gingen ontbreken. Er vloeiden in de jaren van wel eer overigens zeer veel geld en goederen naar de kerken. Rij ke Leidenaars kochten zich op die manier een priester die na hun dood voor hun ziele- heil zou bidden om hun pad naar de hemel te plaveien. Die zielemissen gingen een heel aardige bijverdienste voor de geestelijkheid vor men. Wie arm was, moest maar op eigen kracht de be geerde plek zien te bereiken. Folteringen Ketters en inquisiteurs Lei- dens historie kan er van mee praten. Tallozen verloren het leven vanwege hun geloof sovertuiging. Eén van de laatsten die door de officiële kerk de dood werd gezonden was Adriaan Cornelisz. (1552). Toen de schout hem bij het eerste verhoor om zijn de gen vroeg, antwoordde hij: "Mijn Meester heeft mij geen rapier leren dragen". On danks langdurige folteringen liet hij geen namen van ge loofsgenoten los. Daarna wurgde men hem en gooide zijn lichaam op de brandsta pel. In later jaren gold Holland, en daarmee Leiden, als een bol- Over de Vrouwekerk aan de Haarlemmerstraatin 1824 vrijwel geheel gesloopt, is Leiden nog altijd niet uitgepraat. Dit jaar werd er nog heftig in de gemeenteraad gediscussieerd over de restauratiekosten van enkele De illustratie toont de kerk, zoals die in het midden van de 18de eeuw tussen de huizen stond ingebouwd. Op de achtergrond de Blauwe Poort aan het begin van de Haarlemmerstraat. werk van verdraagzaam heid. Maar de auteurs nemen dat met een korrel zout: "Het was een vorm van tolerantie die zeker niet met vrijheid moet worden verward. Men verdroeg andersdenkenden zo lang ze niet lastig waren. niet al te openlijk hun an- ders-zijn beleden en geen be langrijke baantjes wilden bekleden". In de 17de eeuw moesten de vreedzame Kwakers de stad uit "terwille van de gemoeds rust der Calvinisten". In de achttiende eeuw verbood Lei den de vestiging van joden in de stad. omdat de joodse ge meente te snel groeide, een verbod waaraan overigens met al te zeer de hand werd gehouden. Pas na de omwen teling van 1795 werd het rus tiger. Ieder mocht voortaan God dienen zoals hij of zij zelf wilde. Voor een deel van de Leidenaars was dat een be vrijding. voor een ander deel een onheilsprofetie. Minder bloedig, meer onderhuids ging de stmd verder. "In de laatste dertig jaar is er meer veranderd dan ooit", al dus de auteurs. "Oosterse sek ten oefenen door hun mystiek een grote aantrekkingskracht uit op de mensen die zich niet meer thuisiK>elen in de zake lijke, materiële wereld van het Westen. Radio en televisie brengen andere culturen en waarden rechtstreeks bij de mensen thuis. Buitenlandse werknemers brengen hun leefgewoonten en hun geloof naar Leiden. Is het verwon derlijk dat tal van Christe nen zich opnieuw bezinnen op hun ziel en zaligheid Nee. niet verwonderlijk. Als het ui Gods naam maar een pietsje menslievender kan toegaan dan tot dustier het geval is geweest RUUD PAAUW LEIDEN - De dienst gemeentewerken heeft voor de sloop van het schoolgebouw op de restanten van de voormalige Vrouwekerk (in 1979) meer geld uitgegeven dan de honderdduizend gulden die beschikbaar was. Dat is bovendien gebeurd (nagenoeg) zonder overleg met B en W. Dat is de conclusie van een onder- zoek door de commissie voor de rekeningen. De commissie, on der voorzitterschap van CDA- raadslid Vink, acht het onjuist dat een dergelijke overschrijding van het krediet kon plaatsvin den, zonder dat wethouder Waal hiervan op de hoogte was. De commissie adviseert om over schrijdingen van kredieten zo veel mogelijk te beperken. Dit zou kunnen door het maken van afspraken in de gemeentelijke organisatie, waarbij in een vroeg tijdig stadium melding wordt ge maakt aan of overleg wordt ge pleegd met de verantwoordelijke Vrouw onwel door gaswolk LEIDEN - In het Gorlaeuslabora- torium aan de Wassenaarseweg is gisteren een 38—jarige secreta resse onwel geworden toen een ontsnapte gaswolk haar op de gang tegemoet kwam. Bij het ne men van chemische proeven was er iets mis gegaan zodat er een zeer traanverwekkend gas was ontstaan. De man die in het labo ratorium aan het werk was vluchtte daarom naar de gang. Toen hij juist de deur opende, liep daar echter de secretaresse die middenin de gaswolk terecht kwam. Zij moest worden overge bracht naar de beademingsafde ling van het AZL. wethouder wanneer het beschik bare geld niet toereikend is. Verder beveelt de commissie aan om de communicatie binnen de gemeente en met name tussen de directie gemeentewerken en de uitvoerders te verbeteren. Het overwegen waard vindt de com missie ook om opdrachten door een wethouder vaker schriftelijk in plaats van mondeling te ver strekken. Wethouder Waal had mondeling opdracht gegeven om na het archeologisch onderzoek ter plaatse van de Vrouwekerk - geen zand te storten. Dit is toch gebeurd. De kosten hiervan be droegen 59.000 gulden en vorm den de belangrijkste overschrij ding van het krediet. De commissie merkt op dat de be groting achteraf is gewijzigd en door de hogere overheden achteraf is goedgekeurd, maar dat doet volgens haar aan de ad viezen niet af. Mentaliteit de laatste tijd (van bezuinigin gen) meer oog gekomen voor het zuinig omgaan met geld. Deze 'mentaliteitsverandering' is vol gens Oudhof nog belangrijker dan de automatisering, die er ook toe bijdraagt dat de uitgaven van de gemeente beter overzien en dus beheerst kunnen worden. De kans op herhaling van een dergelijke overschrijding van het krediet is volgens de accountant daarom kleiner geworden. Voorzitter Vink verklaarde dat het in de gemeente blijkbaar scheef kan gaan, zonder dat er bloed vloeit. (Directeur Vos van ge meentewerken is reeds met pen sioen; de extra uitgaven zijn achteraf goedgekeurd. Was die goedkeuring achterwege geble ven, dan hadden burgemeester en wethouders het uit hun eigen portemonnee moeten betalen). De totale kosten van sloop van het schoolgebouw en de restauratie van de resten van de Vrouwe kerk bedragen volgens raming ruim een mÜjoen gulden. De res tauratie, onder leiding van archi tect Bob van Beek is inmiddels in volle gang. Xaviera Hollander 9? Eerste Hulp niet welkom LEIDEN - Een 20-jarige bewoner van de Middelweg, die gisteravond door personeel van de Eerste Hulp Dienst ter plekke was geholpen na een aanval van hyperventilatie, belandde daarna toch nog in het zieken huis. Toen hij na zijn aanval weer by zijn positieven was gekomen, bleek hij de hulp van de EHD kennelijk niet zo op prijs te stellen. Hij ging de verplegers te lijf en in de schermutseling die toen ontstond, viel hij door een ruit. Met snijwondjes werd de man alsnog per ambulance naar het AZL vervoerd. LEIDEN Xaviera Hollander weet het zelf aan het mooie weer en het voetbal. Erg veel belang stelling was er in elk geval niet voor haar Happy Hooker-boek plus handtekening plus bood schap die ze gisteravond in de V en D-vestiging aan de Breestraat verstrekte. En dan nog voorna melijk, zoals ze het zelf uitdrukte, 'happy lookers'. Met name het eerste uur was het een trieste bedoening. De leiding van het warenhuis had haar gepos teerd op de trap naar de tweede verdieping en daar wist Xaviera zich alleen maar omringd door tientallen exemplaren van haar scabreuze werkje. Slechts een en keling waagde zich op de trap pen. Voornamelijk vrouwen al was daar ook Jan-Maarten voor wie Xaviera 'steek er nog wat van op' noteerde en Frans van wie Xaviera wilde weten wan neer hij zijn maagdelijkheid had verloren. Jody, een flink uit de kluiten gewassen twintigjarige, viel als enige echt in de smaak. Hij bleek geen vriendinnetje te hebben ("Als je maar een stevige rechterhand hebt"), waarna adressen en telefoonnummers werden uitgewisseld. Uiteindelijk nam Xaviera zelf toch maar het heft in handen en ver huisde met gevolg, tafels en boe ken naar een iets meer in het oog springende plaats. Onderweg vertelde ze plannen voor een plaatje te hebben Samen met Pe ter Koelewijn, "het liefst iets boodschapperig Naast de kassa op de boekenafde- ling ging het aanzienlijk beter. Al zag het niet 'pikzwart', zoals op het eerste gedeelte van haar elfstedentocht langs boekhandels kennelijk het geval was. Eén voorbijganger bleek vooral geïnteresseerd in de prijs en 24 gulden 50 vond hij voor niks. "Voor niks?", riposteerde Xavie ra Hollander. "Twee jaar van mijn leven zit er in". Met signeren boek bij V en D Faculteitsraad akkoord met reorganisatie bij "biologie' LEIDEN - De subfaculteitsraad biologie is gisteren in een mon stervergadering vrijwel unaniem akkoord gegaan met de reorgani- satie plannen Dertien mensen stemden voor en één lid van de raad onthield zijn mening. Het plan werd alleen op onderge schikte punten gewijzigd. Gaat ook de universiteitsraad met het voorstel akkoord, dan zullen er negentien functies worden opge heven. Zeker elf mensen zullen in een la ter stadium weer een baan krij gen aan de universiteit. De toe komst van het overblijvende achttal is zeer onzeker. Woord voerder Van Ieren: "We zullen nog proberen of we ook voor hen een andere baan kunnen vinden Lukt dat niet. dan worden zij ontslagen". De subfaculteit is genoodzaakt een deel van het personeelsbestand te amputeren, omdat bezuinigen op apparatuur en onderhoud van gebouwen niet voldoende sou laas bieden. De reorganisatie houdt ook in dat het aantal vakgroepen wordt ver minderd van elf naar vyf en het aantal onderzoeksgroepen van 21 naar zesUen. LEIDEN De caravan waarmee een familie uit de Gemt Dou- straat vandaag op vakantie had willen vertrekken, is gisteren to taal uitgebrand. De brand, die waarschijnlijk is ontstaan door een defect aan de ijskast, het niets heel van de totale vakan tieuitrusting van de familie. Man dood aangetroffen LEIDEN - De 53—jarige Joop de Wolf is gistermiddag door agen ten dood aangetroffen in zijn wo ning in het St. AnnahoQe. De po litie werd gewaarschuwd door zyn broer en een buurman die De Wolf al sinds zondag niet meer hadden gezien Waarschijn lijk is De Wolf die dag al gestor- Mevrouw Van Noort LEIDEN - Onder de bewoners van woningen aan de Van der Duyn- straat en omgeving (Noorder kwartier) is grote deining ont staan over het plan van de ge meente om de tuintjes achter de ze huizen met 60 centimeter op te hogen en de oude schuren af te breken. Door het ophogen van de grond dreigen fraai aangeleg de tuinen, waaraan de mensen ja renlang gewerkt hebben, verlo ren te gaan. De emoties in de buurt zijn hoog opgelaaid. Enkele jaren geleden zijn al plan nen gemaakt om de 103 wonin gen van woningbouwvereniging 'Ons Belang' aan de Van der Duynstraat, de Julianakade, de Julianastraat, de Willem de Zwy- gerlaan, de Falckstraat en de Marnixstraat te renoveren. De huurders van de woningen ko zen echter voor een groot onder houdsplan voor hun huizen. De (meer ingrijpende) renovatie plannen zijn sindsdien van de baan. Het plan voor groot onderhoud, waarmee de bewoners wel ak koord gingen, betreft ondermeer het vernieuwen van de riolering, het vervangen van oude aan- rechtblokken en het vernieuwen van deuren en kozijnen. Voor de ze onderhoudswerkzaamheden hoeven de bewoners hun wonin gen niet uit en hoeft geen huur verhoging te worden betaald. Tegelijk met de opknapbeurt moe ten ook de tuinen met 60 centi meter worden opgehoogd en de schuren, die in de loop der jaren zijn verzakt, moeten worden ver vangen door nieuwe stenen schuren. Dit is bij een groot aan tal bewoners niet in goede aarde gevallen. De huidige schuren met puntdaken zijn zeer karakte ristiek voor de buurt. Bovendien blijkt uit een schouwrapport dat slechts 15 schuren aan vervan ging toe zijn. De meeste onrust is ontstaan over het ophogen van de tuinen. Veel mensen hebben jarenlang ge werkt om in hun tuin ^en fraaie beplanting aan te leggen. Boompjes en heesters zijn soms door de kinderen bij bepaalde gelegenheden geschonken of ge plant en vormen daardoor een kostbare herinnering. Bij het op hogen van de grond zouden vrij wel alle bloemen, boompjes, heesters en heggen met de grond gelijk worden gemaakt. De gemeente heeft intussen be langrijke toezeggingen gedaan om de bewoners over de streep te trekken. Zo zal de plantsoe nendienst zorgdragen voor tijde lijke verplanting en het opnieuw planten van duurdere planten en struiken. Ook zouden de tuinen opnieuw worden aangelegd naar de wensen van de bewoners. Op hogen .van de tuinen is volgens de gemeente noodzakelijk omdat sommige mensen regelmatig te maken hebben met waterover last. Volgens bewoners van de Van der Duynstraat is van wate roverlast juist geen sprake. "De tuinen en schuren en de daarach- tergelegen brandgang zijn altijd kurkdroog", zeggen zij. Mevrouw Van Noort uit de Van der Duynstraat is helemaal ontdaan over de gang van zaken. Zij heeft een schitterende tuin vol bloe men en planten en ziet met angst en beven tegemoet dat straks al les plat gewalst gaat worden. "Die tuin is mijn lust en mijn le ven", zegt zij. "Ik heb minstens 100 vaste planten. Die krijg ik nooit meer terug. Bovendien zul len we al onze privacy kwijt zijn als de heg weg is en wordt ver vangen door een paar paaltjes". "Het is eeuwig zonde", zegt ook een buurman die de tuin in komt wandelen. De provinciale Directie van het mi nisterie houdt echter voet by stuk en heeft uitgemaakt dat als de tuinen en schuren niet wor den aangepakt ook het groot on derhoud van de woningen niet doorgaat. "Dat vind ik chanta ge", zegt mevrouw Van Noort. "Aanvankelijk was het meren deel van de 103 bewoners tegen het plan om de tuinen op te ho gen maar onder de druk dat zij dan ook geen nieuw aanrecht- blok krijgen is een aantal men sen gezwicht". Ook het bestuur van de woning bouwvereniging 'Ons Belang' staat "met haar rug tegen de muur", verteld mevrouw Van Noort. Vooruitlopend op de re novatie zijn twee jaar geleden al voor een half miljoen gulden ver beteringen in de woningen aan gebracht. De renovatie ging niet door en dus is de woningbouw vereniging met de kosten blijven zitten. Ook de plankosten zyn in middels flink opgelopen. Het mi nisterie wil alleen over de brug komen als het totale onder houdsplan wordt uitgevoerd. "Zouden de bewoners het ver vangen van de schuren en het ophogen van de tuinen toch wei geren dan wordt de goedkeuring van het hele plan door het minis terie ingetrokken. Dan gebeurt er dus helemaal HM schreef de woningbouwvereni ging aan de bewoners De emoties in de buurt zyn intus sen hoog opgelaaid 'Tydens een bewonersvergadering, vorige week, raakten de gemoederen zo verhit dat iemand, onwel gewor den, naar het ziekenhuis moest worden vervoerd Mensen die al tijd goed met elkaar omgingen, praten niet meer tegen elkaar De buurt is verdeeld in twee kam pen". aldus mevrouw Van Noort. Volgens de gemeente heeft een meerderheid van de aanwezige bewoners, in de bewoners verga dering. uitgemaakt dat de plan nen doorgang moeten vinden De gemeente houdt het erop dat na de vakantie met de werk zaamheden begonnen gaat wor den. JAN R1JSDAM LEIDEN - Een 62-jangc Leide- naar heeft gisteren een lichtmast platgereden op de Voorschoter- weg De man, die het erg warm had en zyn voorhoofd wilde afve gen. had geprobeerd zyn zak doek van de vloer van de auto te pakken. Daarby raakte hy de macht over het stuur kwyt en botste tegen de lichtmast De man sprak na het ongeval over rugklachten. Zyn auto werd to taal vernield.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3