„Hij vaart in 'n wit bootje met een blauw dak..." Merenwijkers gevraagd bezwaren in te trekken [Le/cfee agenda Veel activiteiten rond de Kaagweek Rijkspolitie te water: een dag mee in de boot WARMOND - De rijkspolitie te water in Warmond is een hele kleine groep. Slechts vier mensen telt de post die onder het district Amsterdam valt. In dat district zijn er nog twee posten: Alphen aan de Rijn en Aalsmeer. Ver der is er nog een sub-post in Reeuwijk. De waterpolitie is een eigen dienst binnen de rijkspolitie en heeft ook dezelfde taken als de rijkspolitie op het land. In totaal zijn er in heel Nederland maar vierhon derd rijkspolitiemannen te water. Dat zijn er veel te wei nig is de algemene overtuiging. Het aantal moet min stens verdubbeld worden wordt vaak gezegd. Ook bij de Warmondse rijkspolitie te water kampt men al jaren met problemen. Groepscommandant Delhaas over de bezet ting van de grote politieboot en de speedboot in War mond: "Op de grote politieboot moeten er eigenlijk drie man zijn, maar dat is onmogelijk. Twee is echter mini maal. Op de speedboot zit er meestal een, maar ons stre ven is twee". Het werk van de rijkspolitie te water omvat enorm veel taken. Een greep daaruit: controle op de naleving van de visserijwet, van het vaarwegenregelement, van het vaar- regelement, van de veewet, van de wet vervoer gevaarlij ke stoffen, van de jachtwet en van de provinciale veror dening landschapsschoon. Daarnaast heeft de rijkspoli tie te water de normale algemene taken als de handha ving van de openbare orde en veiligheid en de misdaad bestrijding. Bovendien heeft zij nog een ondersteunende taak: het assisteren van andere politiekorpsen bij bij voorbeeld het dreggen naar gestolen voorwerpen, weg geworpen bewijsmateriaal en lijken. Henny van Egmond i mee op de speedboot van de rijkspolitie te water. Hieronder het verslag van die surveillance en een gesprek met de plaatsver vangend postcommandant van Warmond, wachtmeester P. Nieuwenburg. De surveillance met de rijksvolg boot 132 (een speedboot) van de rijkspolitie te water in War mond is nog maar net begonnen of er kan al hulp worden ver leend. Een roeibootje, dat ach ter een pleziervaartuig hangt, is bezig te zinken in de Warmon- der Leede. Een vlonder en een stootkussen worden door de rijkspolitie uit het water gevist en teruggebracht naar de boot. Het roeibootje is door de eige naar zelf dan al gered. Stad en rand actie met aan het Door Henny van Egmond De rijksvolgboot 132 wachtmeester Nieuwenburg. Zomers heeft de rijkspolitic te wa ter haar handen vol aan de ple zierjachten. Duizenden van die vaartuigen bevolken dan de wa teren in en rond Warmond. Wachtmeester P. Nieuwenburg beaamt dat: "De assistentie rijst zomers de pan uit". Hij geeft één voorbeeld: "We brengen bijvoor beeld overlijdensberichten over. Dan zeggen ze: hy vaart op een wit bootje met een blauw dak je.... Daar zijn er honderden van. De mensen laten soms allerbe labberdste berichten achter". Maar ook het dreggen naar gesto len voorwerpen en lijken eist veel van hun tijd op. "Er waren vry veel verdrinkingsgevallen vorig jaar. Vooral kinderen die aan het wakende oog van de ou ders ontsnappen", vertelt Nieu wenburg. Het dreggen kan soms dagen duren, terwijl het voorko men kan worden. Kinderen zou den volgens Nieuwenburg beter in de gaten moeten worden ge houden en als men het water op gaat zouden zij een zwemvest moeten dragen. De stroom toeristen levert verder een enorm groot aantal aanvarin gen op. Meestal zonder persoon lijke ongelukken, maar de rijks politie wordt er vaak wel bijge roepen. Een korte rondvaart in de omge ving leidt langs illegale lig plaatsen. In Warmond en omge ving zijn er enkele honderden. Dat bleek uit een onderzoek dat pas gehouden is in samenwer king met de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. "Dat is een verschrikkelijk groot probleem", vertelt Nieuwen burg. "We zijn er nu hard mee be zig samen met de Provinciale Waterstaat, Rijkswaterstaat en de gemeente Warmond om dit in te dammen. Daar zijn we nu bij na mee rond. In de toekomst gaat daar ook tegen worden opgetre den. Deze zomer nog, anders zijn we te laat". Het aantal illegale ligplaatsen in Warmond en omgeving groeit nog steeds. Terwijl er, aldus de wachtmeester, voldoende plaats is in de jachthavens. Vroeger was dat anders en toen deed de rijks politie nog wel eens een oogje dicht. "Nu kan je de wildgroei te gengaan". En dat is hard nodig. De illegale ligplaatsen veroorza ken namelijk nogal veel overlast. Nieuwenburg: "De mensen slaan allemaal dingen om de jachten heen en dat vernielt de bodem en de walkant. Terwijl je nog geen paal mag slaan zonder toestem ming van Provinciale Water staat" Verder vernielen de toeristen nog al eens het riet langs de kant. "Rietvaarders, die zijn er nog veel en veel te veel", aldus Nieu wenburg. Het is in elk geval ze ker dat deze mensen de komen de zomer op een proces verbaal kunnen rekenen als ze dergelijke overtredingen maken. Een speedboot vaart met een veel te hoge snelheid op de Zijl. De speedboot van de rijkspolitie gaat er naar toe. De boot wordt aangehouden. De man blijkt niet in het bezit van een regi stratiebewijs voor de boot en heeft geen brandblusser en red dingsvesten aan boord. Hij krijgt een proces verbaal voor het te hard varen. Voor het ont breken van het registratiebe wijs, de brandblusser en de ves ten krijgt hij een waarschu wing. Het valt mee tijdens de surveillan ce. Er worden slechts twee pro cessen verbaal uitgedeeld voor capriolen met speedboten. Zo mers is dat wel anders. "Dan zijn het er zeker tien tot vijftien, die te hard varen. Het vliegt dan met scheppen om je heen", verhaalt de wachtmeester. De meeste pro cessen verbaal worden dan ook voor deze overtreding uitge schreven. Door te hard varen wordt het zand van de wal weggezogen. Het her stellen daarvan kost kapitalen. Daarom zijn de meeste wateren rond de Zuidhollandse plassen vaarvergunningplichtig. Een ei genaar van een motorboot moet een vaarvergunning hebben om in die wateren te mogen varen. Hij betaalt zo mee aan het onder houd en het herstellen van de walkanten. Bovendien mag er niet harder dan 7,2 kilometer per uur gevaren worden. Vaak varen ook jongeren met mo torboten en dat is verboden. On der de achttien mag men niet met een motorboot varen die harder dan zestien kilometer per uur kan. Toch gebeurt dat nog vrij vaak. Zelfs kinderen van acht of negen jaar varen met een motorboot rond en dat levert soms gevaarlijke situaties op. Een visser heeft twee hengels in het water op de Zijp liggen. De man heeft alleen een b ij drag e- bewijs (kleine akte) en is geen lid van de Leidse Hengelaars- lllegale ligplaatsen in de Hofstede. Er zijn er honderden in de wateren i rijkspolitie te water er tegen optreden. i rond Warmond. Deze zomer gaat de bond of de Warmondse HSV "lie Leede". Hij vist met brood en wormen. Met een kleine akte mag slecht met één "gewone hengel" gevist worden. Hij krijgt een proces verbaal voor zijn tweede hengel. De controle op de visvergunningen is zeer intensief. Regelmatig gaat de rijkspolitie te water 's och tends vroeg al op pad om de vis sers te controleren. De meeste weten dat ook en als de rvb 132 langs vaart worden de visvergun ningen al omhoog gehouden. De rijkspolitie te water moet ook de naleving van de jachtwet con troleren. "Er wordt vrij veel ge stroopt in de omgeving. Ook met luchtbuksen en dat is volgens de jachtwet een ongeoorloofd mid del", aldus Nieuwenburg. Alle terreinen in de omgeving van Warmond zijn verpacht aan ja gers. De stropers zijn nooit be roeps, zoals elders in het land het geval is. Daarom levert de aan houding ook nooit veel proble men op. Nieuwenburg: "We heb ben hier niet van die criminele toestanden". Verder houdt de rijkspolitie ook toezicht op de naleving van de veewet. De boerderijen op de ei landen in de plassen worden re gelmatig met een bezoek ver eerd. "We lopen nog wel eens het land op om te kijken of er geen rotkreupel heerst". Dat het niet overbodig is blijkt wel uit het feit dat er eens een schaap in een weiland aangetroffen dat behal ve een lammetje ook haar baar moeder gebaard had. Een binnenvaartschipper krijgt de waarschuwing dat hij zijn boot niet te diep moet laden. Het schip is bezig zand te laden op 't Joppe bij de zandzuiger "Meteoor". Omdat er gesurveil leerd wordt door slechts één man aan boord van de speed boot kan er geen controle wor den uitgevoerd. Er varen niet zoveel binnenvaart schepen in het gebied van de Warmondse rijkspolitie te water. Behalve de zandschepen varen er nog enkele schepen met ge vaarlijke stoffen onder andere naar Katwijk. De controle op de beroepsvaart is één van de be langrijkste taken van de rijkspo litie te water, 's Winters beslaat dat negentig procent van het werk. Zomers is dat door alle ple- zieijachten veel minder. Vaak wordt er een proces verbaal uit geschreven. Toch is de verhouding tussen de rijkspolitie en de binnenschip pers allerhartelijkst. "De be roepsvaart erkent de fouten die ze maakt", verklaart Nieuwen burg. "Alhoewel ze de volgende dag vaak weer dezelfde fouten maken. Het is een kans. De pak kans is echter vry groot. We ken nen ze allemaal vrij goed omdat we hier niet zoveel beroepsvaart hebben". De wachtmeester in de speedboot ziet een kleine olievlek. Het spoor wordt gevolgd. Bij een jachthaven aan de Warmonder Leede wordt het onduidelijk. De dader, een eigenaar van een ple zierjacht, meldt zich echter zelf. De olie is afkomstig uit een lek-, kende leiding van een kachel. Hij krijgt een proces verbaal en ruimt zelf de olievlek op met be hulp van schoonmaakmiddelen. Nieuwenburg: "Het gebeurt ieder jaar toch enkele keren dat er een goede hoeveelheid wordt ge loosd. Met de dienst luchtvaart van de rijkspolitie houden we nu heel regelmatig controles met helikopters en vliegtuigen. Want vanuit de lucht is het vaak veel makkelijker te constateren en is het spoor ook makkelijker te vol gen". Voor het lozen van olie gaat men altijd op de bon. De illegale lozin gen vinden de laatste jaren steeds minder plaats maar "het gebeurt nog teveel". Zelfs een gemorst literje olie kan een grote vervuiling veroorzaken. Het is dan ook zaak onmiddelijk de rijkspolitie te water te waarschu wen zodat die het door kan ge ven aan de instanties die het kunnen opruimen. Varend op de Zijl ziet wachtmees ter Nieuwenburg rook opstijgen uit het Bos van Krantz. Hij waarschuwt zijn landcollega's. Die kunnen het vuur niet vin den. Wachtmeester Nieuwen burg gaat dan zelf het land op en vindt een vrouw die een gro te hoeveelheid tuinvuil aan het verbranden is. Hij vraagt haar voortaan gemeentewerken of de brandweer van te voren in te lichten. VRIJDAG 9 JULI 1982 VRIJDAG Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: optreden Judy Nylon, 21 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: "Big Sky" van Howard Hawks, 21.15 en 23.30 uur. NVSH-trefcentrum, Rapenburg 48: open soos. 22 uur. Caeciliastraat 18: open-huisavond Les- biese Vrouwen Leiden, 21 uur. ZATERDAG Nieuwe Mare/hoek Oude Singel: antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond. 21-01 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: open café, 14-17 uur. ZONDAG Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18: "De Roze Salon", 14- MAANDAG Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film "Het Zaad van de Mens" van Ferer- ri, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, maandag tot en met vrijdag 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den, Lange Mare 45. 20 uur, tel. 130547. Architectenwinkel, Oude Vest 163: gra tis advies 17-18 uur. Kantine NEM, Vijf Meilaan: ruil- en vei lingavond "De Postzegelvrienden", 20 't Bruggehoofd, Steenschuur 11: ama teurfotografie, 20 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wgk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: J.E.C. Crul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur: 12 en 17 zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. v. Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F. Egberts, Bevrij dingsplein 60, tel. 212955, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwanenburg: za, Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur: 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2; zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, M.B. Landsmeer, Dra- kestein 2, tel. 413913, tot zo 8 uur; vanaf zo 8 uur, M.A.C. v.d. Waart, Loevestein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur 12.30- 13 uur Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, J. Vryenhoek, Bach- laan 1, tel. 2356; zo, F. Koopmans, Chur- chillweg 19, tel. 6352. Wassenaar - noord: E. Op 't Landt, tel. 13056; zuid: M. van Tolingen, tel. 78303. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargeno'men van vr 9 juli tot 16 juli door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat, Oegstgeest, tel. 153274. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. Oegstgeest - R.J.W. Dilyn, Pres. Kenne dy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: D. Wickevoort, Santhorst 7, Leiderdorp, tel. 890115. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp - kruisgebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14.00 uur. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Tegen onroerend-goedbelasting LEIDEN - "De gemeente is nu met de billen bloot gegaan en dat is een goede zaak". Merenwijker C.J. Wansbeek toont zich zeer content over het gesprek dat hy gisteren namens een aantal huiseigenaren in de Merenwijk met wethouder Bordewijk (fi nanciën) heeft gevoerd. Onder werp was het pakket bezwaar schriften dat een paar maanden LEIDEN - Een totaal vernielde auto, wat schrammen en builen waren wat een 21-jarige Leidse gisteravond overhield na een on geval op de Wassenaarseweg. De hond van het meisje was vanaf de achterbank op haar schoot ge sprongen waardoor ze de macht over het stuur kwijtraakte. Met haar auto botste de Leidse ver volgens tegen een boom geleden bij de gemeente is bin nengekomen. Er gaat nu gewerkt worden aan een verzoek om die bezwaarschriften weer in te trek ken. De huiseigenaren in Merenwijk be klaagden zich daarin over een te hoge aanslag voor onroerend- goedbelasting. In het kader van de 'zwaarste lasten op de sterkste schouders' had de gemeente in de afgelopen jaren bij de verde ling van onroerend-goedbelas ting tussen huurders en eige naars het zwaartepunt bij de laat ste groep gelegd. Zo zou over de jaren '79 en '80 door de eigenaren een teveel van meer dan een mil joen zijn betaald. Op vragen uit de Tweede Kamer sprak minis ter Van der Stee van financiën daar zijn veto over uit. Terugbetaling is onhaalbaar, "dat zou je moeten verhalen op de huurders", zo liet Bordewijk gis teren in het gesprek weten en daar kon Wansbeek wel begrip voor opbrengen. De bezwaar schriften golden overigens 1982 en waren bedoeld om te bereiken "dat in het licht van de treurige ervaringen nu de nodige zorgvul digheid wordt betracht", zoals Wansbeek het uitdrukt. Volgens Bordewyk is er echter weinig re den meer voor vrees. Afgesproken is nu in elk geval dat Wansbeek samen met de ge meentelijke belastinginspecteur een verklaring opstelt. Die ver klaring wordt opgestuurd aan al le indieners van de bezwaar schriften en daarin wordt hun gevraagd hun bezwaren in te trekken. Verwacht wordt dat het tweetal het over de inhoud van die verklaring wel eens zal wor den. WARMOND - Tijdens de Kaag- week worden weer diverse acti viteiten gehouden. De vereni ging tot Viering van Warmondse Feesten, Ut Sloepie en de vereni ging Het Oude Raadhuis organi seren die activiteiten. Er zijn twee tentoonstellingen van Warmondse kunstenaars. Popco Bakkers, mevrouw Kamerling en Paulus Slingerland tonen schilderijen en tekeningen en Cokky Haverkort exposeert haar boetseerwerken vanaf vandaag tot en met 5 augustus in het raad huis. De tweede Warmonder die expo seert is Pieter Geraedts Sr. In de gymnastiekzaal naast galerie de Pomp is een ovberzichtstentoon- stelling van zijn werk van 12 tot en met 25 juli te bekijken. Pieter Geraedts schilderde veel religeu- ze werken. De gebrandschilder de ramen in de St. Matthiaskerk en St. Liduina in Warmond zijn door hem gemaakt. Hij heeft ook kunstwerken van hout gemaakt. De beide tentoonstellingen zijn tijdens de Kaagweek dagelijks te bezichtigen van tien tot twaalf uur (behalve op zondag), van twee tot vyf uur en van zeven tot negen uur. Na de Kaagweek is de tentoonstelling "Warmonders voor Warmond" op de normale openingstijden van het raadhuis te bekijken. De vereniging tot Viering van War mondse Feesten houdt op zater dag 17 juli een ringsteekwed- strijd en een viswedstrijd. Voor informatie en inschrijving voor de ringsteekwedstrijd kan men terecht bij mevrouw Van Leeu wen, Van der Wijckstraat 8, tel. 11013. Voor de viswedstrijd kan men zich zaterdags opgeven. De wedstrijd begint om zeven uur in het park Groot Leerust. Ut Sloepie haalt drie bekende groepen naar Warmond. Volgen de week donderdag treedt de jonge Haagse groep 'Rotjoch' op in het Trefpunt aan de Heren weg. Vrijdags is het de beurt aan de Haarlemse formatie 'Barrel- house' en zaterdag komt de klap per, de bekende groep The Nits'. Het Trefpunt, waar alle drie de groepen optreden, gaat iedere avond open om half negen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel t. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur), zaterdag v iling te voldoen Bij automatische overschn|ving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post f 79.70 Directie G Koopman Ptv AJg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen conespondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Penjs. WftstunolOfL-Cftjra, Commentator W F J Wirtz I 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2