c Breuk dreigt op OPEC-bijeenkomst Minder luchtvervuiling door recessie Amsterdam zoekt de toekomst Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Spanningen door prijsdaling Congrestoerisme levert Nederland miljoenen op Handboek beroepszaken Bankiers: oneerlijke concurrentie Postbank VRIJDAG 9 JULI 1982 SOBI Pieter Lakeman. voorzitter van de Stichting Onderzoek Bedrijfs In formatie (SOBI) heeft de directie en commissarissen van de Rabo bank gevraagd waar de aange kondigde juridische stappen van de bank tegen SOBI blijven. De ze stappen zijn aangekondigd na dat Lakeman in een openbare hoorzitting van de Tweede-Ka mercommissie voor onderzoek van multinationale ondernemin gen op 11 juni 1982 verklaringen aflegde omtrent o.m. door deze bank en haar dochters toegepas te fiscale z.g. back-to-back activi teiten. In een brief aan de Rabobank vraagt Lakeman opheldering over de stappen die de bank op het oog had. Hij wil weten of de ze stappen genomen zullen wor den en zo ja wanneer. Indien de bank hiervan afziet wil hij de re den daarvan weten. De heer Lakeman is verbolgen over het feit dat de Rabobank de landelijke pers van haar voorne men tot juridische stappen in kennis stelde. Hij zou het op prijs stellen wanneer de bank, indien zij van stappen afziet, de landelij ke pers ook vertelt waarom zij meent niets te moeten onderne men. Daimler-Benz Daimler-Benz AG (Mercedes) re kent erop dat 1982 bij de produk- tie, de verkoop en het resultaat in de sector personenwagens een geslaagd jaar wordt. De produk tie van personenwagens zal dit jaar uitkomen boven de 450.000 stuks; vorig jaar werden er 440.000 geproduceerd, zo heeft de voorzitter van de raad van be stuur van Daimler-Benz, Ger hard Prinz, deze week verklaard in de aandeelhoudersvergade ring. NLM NLM Cityhopper, een dochter van de KLM, krijgt er 15 juli van Fok ker een nieuw vliegtuig van het type F-28 Fellowship afgeleverd ter vervanging van het vliegtuig, dat vorig jaar oktober bij de Moerdijk neerstortte. Met de aanschaf van het vliegtuig is ca. 30 min gemoeid. Voor de finan ciering is een lease-overeen komst aangegaan met de Amro- bank, zo heeft de KLM bekend gemaakt. Philip Morris Philip Morris Holland BV heeft in Bergen op Zoom een nieuwe si- garettenfabriek in gebruik geno men. Het aantal werknemers in deze vestiging bedraagt op dit moment 1100 en zal volgens de directie in 1985 tot 1200 zijn op gelopen. De produktie in deze sterk geautomatiseerde fabriek, die in totaal 400 min heeft ge kost, zal tegen die tijd toegeno men zijn van 18 miljard tot 25 miljard sigaretten per jaar. Dollar De koers van de Amerikaanse dol lar heeft gisteren op de wissel markt in Parijs voor het eerst de zeven frank overschreden. De slotnotering bedroeg 7.0025 frank tegen woensdag 6.9885 frank. Het grote aanbod van fran ken in ruil voor dollars werd toe geschreven aan de toeneming van de geldomloop in de VS, die mogelijk voor een stijging van de rente zal zorgen, en aan de inter nationale spanningen. LEIDEN - Groenteveiling van 8 juli 1982. Aardappelen 0,24-0,47, andijvie 0,36- 0,72, snijbonen 3,50-5,20, stambomen 2,70-4,60, tuinbonen 0,36-0,64, kroten 0,17, Chinese kool 0,31, rode kool 0,12- 0,26, spitskool 0,44, postelein 0,55-1,35, prei 0,75-1,60, rabarber 0,40-0,63, spina zie 0,54-0,88, capucijners 3.70-4,30, uien 0,38-0,67, waspeen 0.17-0,30, winterpeen 0,38, meloenen 4.60-5.20, bloemkool 6 p bak 0.85-1,40, 8 p. bak 0,80, sla 0,50-0,86, bleekselderij 1,39-1,45, bospeen 0,90- 1,20, radijs 0.32-0,43, selderij 0,59-0,71, paprika kg. 0,70, st. 0,18-0,52. Economie ROTTERDAM (ANP) - De lucht verontreiniging in het Rijn mondgebied is door de slechte economische gang van zaken het afgelopen jaar minder ernstig ge worden. Uit het verslag van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (Dcmr) blijkt dat in 1981 evenals in het jaar daarvoor, de industrieën in het waterweg gebied minder luchtverontreini gende stoffen hebben uitgewor pen. De dienst schrijft dit overi gens niet alleen toe aan de gerin gere industriële activiteit, maar ook aan de milieubeschermende maatregelen die de bedrijven ne- Toch is het volgens de Dcmr te recht dat het Rijnmondgebied saneringsgebied blijft voor wat de luchtverontreiniging betreft. Met name de resultaten van de metingen naar de kwaliteit van de lucht en de nog steeds veel vuldig voorkomende klachten van bewoners over stankoverlast rechtvaardigen dit. Volgens de milieudienst blijft er bij bepaal de windrichtingen regelmatig sprake van stankoverlast in woongebieden. Het aantal mel dingen over stank is het afgelo penjaar, zo meldt het jaarverslag van de Dcmr, weer met twintig procent toegenomen, (w.v.). Volgens de milieudeskundigen van het Openbaar Lichaam Rijn mond blijven de wettelijk toege stane hoge zwaveldioxyde-emis- sies en de meetcijfers van de stikstofdioxyde- en ozonconcen traties een bron van zorg. Uit het jaarverslag blijkt voorts dat in 1981 pas goed duidelijk is ge worden dat er in de afgelopen ja ren te weinig rekening is gehou den met verontreiniging van de bodem. Op tientallen plaatsen in het Rijnmondgebied zijn min of meer ernstige bodemverontreini gingen geconstateerd. Bij de Dcmr zijn momenteel zes ambte naren continu bezig met het on derzoek naar bodemverontreini ging. De bekendste gevallen van bodem verontreiniging zyn het EMK- terrein in Krimpen aan den IJs- sel en het gebied bij het Sint Franciscus-ziekenhuis in Rotter dam, waar drinkwaterleidingen moesten worden vervangen. Ook terreinen van voormalige gasfa brieken (Kralingen. Feijenoord en Schiedam) blijken ernstig te zijn verontreinigd. WENEN (GPD/Reuter) In de organisatie van olieproducerende landen (OPEC) dreigt opnieuw een breuk nu verschillende landen zich niet aan de afspraken blijken te hou den over prijzen en produktie. Venuzuela heeft op de gisteren belegde spoedconferen- tie openlijk gedreigd de afspraken te negeren, als de eenheid niet snel wordt hersteld. AMSTERDAM (ANP) - Het congrestoerisme. waarbij buitenlan ders het bezoek aan een congres in Nederland koppelen aan toeristische activiteiten, heeft Nederland het vorig jaar circa 220 miljoen gulden aan buitenlandse deviezen opgeleverd. Dit zegt het Nederlands Congres Bureau in het blad ..de VW en Amster dam". een uitgave van de VW Amsterdam Volgens het NCB wordt het congrestoerisme economisch gezien steeds belangrijker voor ons land. Heel Nederland, maar vooral Amsterdam als het meest belangrijke congrescentrum, heeft hier profijt van. Een gemiddeld internationaal congres met 370 deelnemers levert de Nederlandse schatkist 480.000 gulden op aan buitenlandse deviezen. „Nog afgezien van de werkgelegenheid", aldus de NCB. Dit bu reau heeft tot doel zoveel mogelijk internationale organisaties over te halen hun congressen in Nederland te houden. De spoedvergadering is een uit vloeisel van de onderzoekingen van de marktcommissie van de OPEC, die tijdens de laatste ver gadering van de OPEC-ministers is samengesteld om de olieprij zen te bewaken. De commissie, bestaande uit de olieministers van Ecuador, de Ijzergieterij wil tientallen banen schrappen VAASSEN (ANP) - De Nederland se Ijzergieterij Vulcanus wil het aantal arbeidsplaatsen bij de ves tiging Vaassen met ca. 80 ver minderen. De directie zegt, dat de aanpassing noodzakelijk is gezien de moeilijke marktsitua tie, De directie gaat er van uit, dat door de reorganisatie en de toegezeg de overheidssteun, het afgespro ken investeringsprogramma kan worden uitgevoerd, waardoor de toekomst van de onderneming ook op langere termijn blijft ge waarborgd. Bij Vulcanus werken verdeeld over vestigingen in Vaassen en Doetichem ca. 400 mensen. De vakbonden en de onderne mingsraad zijn ingelicht. De Gieterij Doesburg wil 50 van de ca. 250 personeelsleden ontslaan. Als reden noemt de directie de stagnerende afzet. Het bedrijf le vert gieterijprodukten aan de buitenlandse automobiel-indus trie. Verenigde Arabische Emiraten, Algerije, Venezuela en Indone sië, heeft verklaard dat de val van de olieprijzen op de interna tionale markt de schuld is van enkele OPEC-landen zelf, omdat zij zich niet gehouden hebben aan de in maart gemaakte afspra ken over produktie- en prijspeil. Van achter de gesloten deuren is één ding zeker geworden: er is een stevige ruzie aan de gang. Na de vergadering van de markt commissie heeft de president van de OPEC, Mana Said Al Otai- ba, de olieminister van de Arabi sche Emiraten, de standpunten duidelijk geformuleerd. Enkele landen hebben de komst van maart dit jaar, waarin is vastgelegd dat men zich stipt zou dienen te houden aan de OPEC-minimumprijs van 34 dol lar per vat en dat de olieproduk- tie van alle OPEC-landen zou worden teruggeschroefd naar 17,5 miljoen vaten per dag, ge schonden. Otaiba noemde in zijn verklaring geen namen van lan den maar het is duidelijk welke hij bedoelde. Nigeria, Libië, Irak en Algerije worden ervan verdacht dat zij hun olie in het geheim veel goed koper aan de man brengen dan wel meer produceren dan zij offi cieel opgeven. Voor enkele lan den, zoals bijvoorbeeld Nigeria, is schending van de overeen komst eenvoudigweg een zaak van economisch overleven. Nige ria produceert olie van hoog waardige kwaliteit, die officieel 35,5 dollar per vat kost. Mexico en Engeland, geen van beide OPEC-leden, verkopen dezelfde kwaliteit olie voor 31 dollar per vat en op de spotmarkt in Rotter dam wordt 29 dollar betaald. Als Nigeria niet het tevoren geplan de inkomen uit de olie-export ontvangt, dreigt de hele Nige- riaanse economie in te storten. Ook Saoedi-Arabië krijgt een veeg uit de pan. In maart weigerde olieminister Sheik Yamani, die maar al te goed wist dat andere landen zich niet aan de overeen komst zouden houden, zijn land te verplichten de olieproduktie voor meer dan twee maanden te beperken. De andere OPEC-lan den beschuldigen Saoedi-Arabië als grootste olieproducent ervan dat het zich niet solidair heeft ge toond. Door te weigeren de pro duktie, die het financieel best kan missen, terug te draaien zou Saoedi-Arabië landen met moei lijker economische omstandig heden omvoldoende ruimte om te manoeuvreren hebben gela ten. De marktcommissie van de OPEC heeft aanbevolen nadrukkelijk overeen te komen van nu af aan zich strikt te houden aan de afge sproken prijs en aan de produk- tiehoeveelheden. Alleen op deze manier maakt de OPEC, die haar marktaandeel van meer dan 50 procent tot een derde heeft zien dalen, een kans de dalende olie prijs enigszins te kunnen beïn vloeden. DEN HAAG (GPD) - Het Gemeen schappelijk Administratiekan toor (GAK) en de uitgeverij Klu- wer in Deventer hebben het 'Handboek Beroepszaken GAK' op de markt gebracht, een twee delig en losbladig standaard werk dat een systematische be werking bevat van de jurispru dentie op het terrein van de wet ten die door het GAK worden uitgevoerd. Het gaat daarbij om de Werkloos heidswet (WW), de Ziektewet, de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW), de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (WAO), de Coordinatiewet Sociale Verzekering, de Beroeps- wet en een aantal internationale regelingen. Wetenschappelijke handboeken, zoals die wel voor bijvoorbeeld straf-, staats- en belastingrecht bestaan, waren er tot dusver niet op het terrein van de sociale ver zekeringsrecht. Toch is in de loop der jarenveel jurisprudentie ontstaan. Twintig juristen van het GAK hebben die nu by el kaar gebracht. Het GAK meent daarmee tegemoet te komen aan de wens de kennis op systematische wijze ter be schikking te stellen van allen die op de hoogte moeten zijn van de ze jurisprudentie. Het denkt daarbij aan rechters, advocaten, bureaus voor rechtshulp en an dere rechtshulpverleners, uit voeringsorganen, onderwijsin stellingen. Het GAK verwacht dat met het handboek in een duidelijk her kenbare lacune wordt voorzien. „Uit de praktijk (bij zittingen van de Raden van Beroep, telefoni sche vragen enz.) blijkt dikwijls dat de kennis bij de advocatuur van het sociaal verzekerings recht en van de jurisprudentie vaak minimaal is". Mede daar door worden nogal eens overbo dig zaken voor de rechter ge bracht, omdat in dergelijke ge vallen al een duidelijke uitleg van de rechter, een jurispruden tie, bestaat. Vorig jaar is de beroepsrechter (Raden van Beroep) in 13.775 ge vallen te hulp geroepen bij ge schillen over de toepassing van sociale-verzekeringswetten (1980: 13 423). In 10.967 gevallen won het GAK of de zelfstandig opererende bedrijfsvereniging (1980 10 658) In 2 481 gevallen won de verzekerde (1980: 2.465). De overige beroepszaken kwa men niet voor behandeling in aanmerking. In 1.082 gevallen kreeg een zaak een voortzetting bij de Centrale Raad van Beroep (in 1980: 922). Daarvan wonnen GAK en be drijfsverenigingen er 884 (1980: 778). In 191 gevallen trok de ver zekerde uiteindelijk aan het langste eind (in 1980: 135). Het 'Handboek Beroepszaken GAK', bij de eerste uitgave 1800 pagina's groot, kost 195 gulden. Het losbladige systeem wordt toegepast om het door aanvul- hngs- en wijzigingsbladen actu eel te kunnen houden. Oud-minister Andriessen leidde onderzoek AMSTERDAM - De Nederlandse Bankiersvereniging is teleurge steld dat de wijzigingen in het ontwerp Postbankwet in feite neerkomen op het integraal handhaven van het oorspronke lijke wetsontwerp. Voorzitter van de Bankiersvereniging mr. O. Vogelenzang, vindt de wijzi gingen die het kabinet heeft aan gebracht volstrekt onvoldoende. Voorzitter Volgelenzang, tevens lid van de raad van bestuur van de AMRO Bank, vindt dat de Post bank in de voorgestelde con structie concurrentievoordelen krijgt ten opzichte van andere banken die ook op de markt van de zakelijke kredietverlening ac tief zijn. De Postbank hoeft in verband met de spaarbankvrijstelling slechts 75 procent van het normale ven nootschapsbelastingtarief te be talen. Bovendien houdt de Post bank de staatgarantie op spaarte goeden die nu voor de Rijkspost spaarbank geldt en kan haar werknemers de veiligheid van de ambtelijke status bieden. De Bankiers blijven van mening dat de Postbank hun daardoor oneerlijke concurrentie zal aan doen. Dit zou volgens de ban kiers de rendementspositie van de banken kunnen gaan aantas ten en dan kunnen de gevolgen voor de werkgelegenheid niet worden uitgesloten. Dit zijn de voornaamste bezwaren die de Bankiersvereniging aanvoert te gen het wetsontwerp. AMSTERDAM (GPD) - De sterke punten van de Amsterdamse economie komen veel te weinig voor het voetlicht. De stad heeft een zeer moderne luchthaven en een hoog geschoolde beroepsbe volking. Dat zegt oud-minister dr. J. E. Andriessen in een toe lichting op het rapport 'Sterkten moeten worden uitgebuit' dat een werkgroep onder zijn leiding op verzoek van de gemeente heeft uitgebracht. De commissie-Andriessen komt tot de conclusie dat de economi sche situatie in Amsterdam niet ongunstiger is dan die van ons land als geheel. Maar signaleert naast het sterk afnemen van de industriële activiteiten ook typi sche grote-stadproblemen zoals de werkloosheid die in de oude stadswijken is geconcentreerd, de werkloosheid onder de min derheden en de veroudering van veel kleine bedrijven. Het rijk dient Amsterdam wat deze zaken betreft meer bevoegdheden over te dragen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn van plan om in navolging van het rapport-And riessen op korte termijn markt- studies te laten verrichten over de bedrijven op het gebied van de communicatie en de informa tie, de bio technologie en de off shore-industrie. Ook de functie van de luchthaven en snel groeiende aanverwante bedrij vigheid rond Schiphol zal wor den bestudeerd. De commissie meent dat de Haarlemmer Ring vaart bij Schiphol-Oost moet worden verlegd waardoor er een eind komt aan het chronische ruimtetekort op Schiphol. Tot de vele aanbevelingen van Andriessen en zijn werkgroep behoren ook de aanleg van een metrolijn tussen het centrum van Amsterdam en Amstelveen, en een lijn richting Amsterdam- Noord. Op diplomatieke wijze probeert Andnessen een lans te breken voor de bouw van par keergarages in de binnenstad, waartegen de gemeenteraad zich al jaren geleden heeft uitgespro ken. De binnenstad moet aan trekkelijk worden gemaakt als winkelcentrum. In het Beursge bouw dat binnenkort leeg komt, zou een oriëntaalse markt kun nen komen en de luxe P. C. Hooftstraat zou als winkelstraat een kortere verbinding met het Leidse Plein moeten krijgen, al dus het rapport. Interessant zijn de voorstellen om de binnenstad en ook de oude stadswijken daarna in drie zones te verdelen: een werkzone, een woon-werkzone en een woonzo ne, waardoor plannen van de ge meente en het bedrijfsleven snel ler op elkaar kunnen worden af gestemd. De commissie-Andriessen meent dat de werkloosheid in Amster dam mede kan worden bestre den als iedere door de VUT-re ge ling vrijgekomen arbeidsplaats door een jongere wordt ingeno men „Het is maatschappelijk niet te aanvaarden wanneer 200.000 jongeren tot nietsdoen zijn veroordeeld. Nederland moet duidelijk kiezen voor de jeugd", aldus Andriessen, die de VUT-grens geleidelijk wil verla gen. „Amsterdam zou op dit ge bied een pioniersfunctie kunnen vervullen". Bovendien doet de commissie- Andriessen een beroep op het rijk en de gemeente om samen met werkgevers en vakbonden zogenaamde pools te gaan vor men waaruit aangesloten bedrij ven tijdelijk arbeidskrachten kunnen betrekken. Een dergelij ke pool die de werknemers be taalt via de werkioosheidsfond- sen met eventuele steun van de gemeente, zou werklozen ook kunnen om- of bijscholen, aldus het rapport-Andriessen. VRIJDAG 9 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN DorUcb* Pelr. Pr«f. 219.00 217.00 EtevlerNDU 152.50 153.50 Eunl» 121,50 121.50 86.50 85.50 116.20 115,80 112.00 111.50 199.50 201.00 124.50 124,30 195.00 196.00 153,80 154,40 Volker Stcvln BINNENLANDSE AANDELEN 185.50 187,50 76,70 77.00 Ballast Nedam 58,30 58,30 79,50 80,00 700,OOf 690,00f 705.00e 725.00 Gel. DelR. Cert. 129,00 129,00 128,00 128,00 158,50 161.00 158,50 161.00 138.00 137.00 NmL Scbeepahyp NUv.TenCate 207,50 205,50 4520,00 4500,0 20,50 21,20e 164.00 160.00 3030,00 3100.00 720.00 - 56.10 56.00e 195.00 199,00 295,00 293^00 281.00 285 00 BELEGGINGS INSTITUTEN 105.00 106.00 9Ü0 81.00 GOUD EN ZILVER Goud (\)nmetaal 27530 Zilver fun metaal 470 BUITENLANDS GELD 38.75 41.75 128 00 131.00 43.50 46.50 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs is de laatste, snikhete beursdag van deze week begonnen met over wegend wat hogere noteringen. In het eerste halfuur van de han del breidden de winsten zich hier en daar nog Wit uit Grsprokm werd Vin «ige dekkingsaanko pen, maar de affaire bleef zeer binnen de perken. Van de inter nationale aandelen boekte Unile ver de grootste vooruitgang en op 145.70 werd 1,20 winst geïncasseerd. KLM ging ruim een gulden vooruit tot f 88,80. maar Koninklijke Olie bleef dertig cent lager op 85,70 Hoogovens, die in het personeelsblad gewag heeft ge maakt van weinig optimisme voor het tweede halfjaar, trok desondanks twintig cent aan tot 15,50. Van de bankaandelen was voor de NMB een winst weg gelegd van ƒ2.60 op ƒ116.80 Amro bank won vier dubbeltjes op 47,30 en de ABN vyftig cent op 278.50

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19