Homosexualiteit en t grote publiek WEm "Oog om oog": niet van humor gespeend r „mm" .ju1" „Making love": de hypocriete integriteit van Arthur Miller Vriendin Kees kist blijft in voorarrest r „mr' .jr BLIJVERS "Missing" - Beklemmend verslag van speurtocht naar vermiste zoon. Lido 3. Leiden "Sound of music" - Opgelapte Ever green met Julie Andrews. Lido 2, Leiden "Les uns et les autres" - Claude Le>- louche op z'n best. Trianon, Leiden. "Montv python en de heilige gr..gr..graal" Britse humor toege past op de bijbel Lido 4. Leiden. "Onkruid vergaat niet" - Louis de Funes, Euro 2. Alphen. (OP)NIEUW "Raiders of the lost ark" - Boeiende avonturenfilm, Luxor. Leiden "The Genius" - Grappig bedoelde, maar als zodanig mislukte spaghet ti western. Euro 1. Alphen "On golden pond" - Kathenne Hep burn en Henry Fonda in ontroeren de geschiedenis. Euro 3. Alphen. "Turks Fruit" - Jan Wolkers succes vol verfilmd. Euro 4. Alpehn. SEXFILM "Sex in de vakantie" - Rex. Leiden. NACHTFILMS "Keer op keer" - Rex. Leiden. "The Genius" - Euro 1Alphen. "Jong, groen en toch rijp" - Euro 2. Alphen "Recht voor s'n raap" - Euro 3, Al phen "Turks Fruit" - Euro 4. Alphen. DEN HAAG "De vloek van de mummie" - Apollo 1 (460340), 16 jr. "Laat die Tirloers maar schuiven" Apollo 2. 16 jr. "My name is nobody" - Asta (463500). 12 jr "Missing" - Bijou (461177), 16 jr. "Le professionel" Calypso (463502), 12 jr "Les uns et les autres" - Babylon 1 (471656), al. "Stripes" - Babylon 2, al. "Op de snelweg breekt de hel los" - Babylon 3. al. "Hair" - Cineac 1 (630637), al "Dr. Zjivago" - Cineac 2. 12 jr. "De ogen der verschrikking" - Ci neac 3. 16 Jr "For your eyes only" - Du Midi (855770). 12 jr. "The sound of music" - Euro. al. "The Canterbury Tales" - Metropole 1 (456756). 16 jr. "Goldfinger" - Metropole 2, 12 jr. "De tien geboden" - Metropole 3. al. "Raiders of the lost ark" - Metropole 4. 12 jr. "Clair de femme" - Metropole 5. 16 Jr. "Star wars" - Odeon 1 (462400), al "The border" - Odeon 2, 16 jr. "Mephisto" - Odeon 3. 16 jr. "The secret policemen's ball" - Odeon 4, 16 jr. "De nachtportier" - Odeon 5, 16 jr. "'n nummertje tussen de coulis sen"- Le Pans 1 (656402), 18 jr "Love in arrangement - Le Paria 2, 18 jr. "Deep throat" - Le Paris 3. 18 Jr. "An eye for an eye" - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM "Les uns et les autres" - Alfa 1 (278806). al "Goldfinger" - Alfa 2, 12 jr. "Stripes" - Alfa 3. al. "Le choix des armes" - Alfa 4, 16 Jr. "West side story" - Alhambra 1 (233192), 12 jr. "The Graduate" - Alhambra 2, 16 jr. "An eye for an eye"- Bellevue Cine rama (234876/266227), 16 jr. "Missing" Calypso 1 (266227/ 234876). 16 jr. "On golden pond" - Calypso 2, al "Hair" - Calypso 3, al "Tiroler gevnj op de schoolbanken" - Centraal (248933), 18 jr "De vloek van de mummie" - Ci neac Damrak 1 (245648). 16 jr "Caligula en Messalina" - Cineac Damrak 2. 16 jr. "Lili Marleen" - Cineac (243639), 16 jr "Chariots of fire" - Cinecenter (236615), al "All that jazz" - Cinecenter, al. "Die Sehnsucht der Veroruka Voss" - Cinecenter. 16 jr "Despair" - Cinecenter, 16 Jr "Spetters" - Cinema 1 (151243), 16 jr. "De tien geboden" - Cinema 2. al 'The sound of music" - City 1 (234579). 16 jr. "The border" - City 2. 16 jr. "Monty Python en de heilige gr.gr.graal" City 3. 12 jr "Making love" - City 4 al "Visiting hours" - City 5 (34579), 16 Jr "De nachtportier" - City 6 (234579), 16 jr. "Star wars" - City 7 (234579). al. "Hot legs" Climax Cinema (244152), 18 jr. "Flying High" - Cine 'D,f226551). al. "The awakening" - Desmet (226551), 16 Jr. Death on the Nile" - Du Midi (723653), al. "Reds" Leidseple in theater (235909). al "Raiders of the lost arc" - Nóggera- ÜX248933). 12 jr. "Jeugdig speelgoed" - Paruien (248933). 18 jr. "De ogen der verschrikking" R*nv brandt plein theater 1 (223545). 12 jr. "Hot bubblegum" - Rembrandt- plcintheater 2 (223545). 12 jr 'The Octagon" Rex (266132), 16 jr. "Laat die Tirolers maar schuiven - Roxy (232809). 16 jr "Morgan, a suitable caae for treat ment". "Lightyears away", "1900- The Movies (245790). 16 jr My name is nobody" - Tuschinski 1 (262833). 12 jr. "Veel liefs uit Moskou" - Tuschinski 2(262633), 16 jr "Le professionel" - Tuschinski 3 (262633). 12 jr. "Op de snelweg breekt de hel los" - T.w hÉMfei IMM al "Je vous aime' - Tuschinski 5. 16 jr. "Le trio infernal" - De Uitkijk (237460). 16 jr LEIDEN Het programma van het Kijkhuis staat deze week in het teken van de Ita liaanse regisseur Marco Fer- reri. De eerste film die wordt vertoond is "Het zaad van de mens" uit 1969 met in de hoofdrol Annie Girardot. De regisseur vertelt in deze rol prent het verhaal van twee mensen die als enige ter we reld een ramp hebben over leefd. (maandag 20.00 en 22.15 upr) De tweede film is "Het wagen tje" uit 1960. Deze film gaat over eeri oude man die zich nuttig maakt door zijn invali de vriend rond te rijden. Hij wordt echter overbodig en Programma filmhuizen eenzaam wanneer zijn vriend een gemotoriseerd invali dewagentje krijgt. -De oude man wil nu ook een wagentje, maar hij komt hiervoor niet in aanmerking omdat hij nog gezond is. (vrijdag en zater dag 20.00 en 22.15 uur) Het Filmhuis LVC vertoont "Bringing it up baby" van Howard Hawks. Katherine Hepburn en Cary Grant spe len de hoofdrol in deze kome die uit 1969. Gary speelt de ongelukkige dr. Huxley die directeur is van een museum waarin een skelet staat van een brontosaurus. Er ont breekt echter een bot aan dit skelet en Cary gaat op pad om dit bot te vinden. Tevens probeert hjj geld by elkaar te krijgen voor rijn museum. Hij slaagt in beide opzichten, maar Susan Vance (Katheri ne Hepburn) weet hem geld en bot weer af te troggelen. Huxley stort hierdoor in en raakt zijn verstand kwijt, (donderdag 20.00 en 22.15 uur, vrijdag 21.15 en 13.30 uur). GRONINGEN (GPD) - Inge M. M., de 25-jarige vriendin van AZ- voetballer Kees Kist, blijft in voorarrest. Mr. R. Weenink, rech- ter-commissaris bij de rechtbank in Zwolle, heeft gisteren beslo ten het voorarrest met zes dagen te verlengen. Inge M. is gister middag direct na het getuigen verhoor naar de Bijlmerbéges in Amsterdam overgebracht. Zij wordt ervan verdacht op 23 juni de sportzaak van Kees Kist in Steenwijk in brand te hebben ge stoken waarbij een schade van naar schatting driekwart miljoen gulden is ontstaan. Verdachte heeft ook gisteren alles ontkend. Mr. B. Bertels uit Amsterdam, raadsman van Inge M. en van de voetbalclub AZ, vindt het onbe- grijpelijk dat mr. Weenink heeft bevolen Inge M. vast te houden „De bewijzen voor brandstich ting zijn marginaal. Pas zeven of acht dagen na de brand is Inge aangehouden. De verklaringen van Kees Kist, zijn vriendin en zijn ouders lopen nogal uiteen. Dat wordt nu tegen Inge ge bruikt, terwijl ze tussen de brand en het moment van de aanhou ding alle tijd hebben gehad om een goed verhaal met elkaar af te spreken", aldus de verdediger. Justitie zal haar verdere onderzoek ook richten op de financien van Kees Kist en diens financiële re- laüe met AZ Volgens mr Ber tels heeft dat geen zin „omdat Kees Kist een gigantisch salaris en bezittingen heeft. Bovendien draaide zijn sportzaak redelijk". Volgende week woensdag beslist de raadkamer van de Zwolse rechtbank of het voorarrest van Inge M. met nog eens dertig da gen moet worden verlengd. Commercie en maatschappijhervorming, een volledige te genstelling is het niet, maar het voert ook wat ver om van een vruchtbare relatie te spreken. In de bioscoop heeft dat al tot menige teleurstelling, en soms zelfs, desillusies geleid. Zo was het voor betrokkenen misschien wel een wat erg wran ge ervaring, dat één van de eerste Hollywood-produkties waarin zonder omwegen met homose xualiteit werd omgesprongen, juist een facet liet zien, waarmee het bij het grote publiek slecht public relations maken was. Wie daar behoefte aan had, kon in William Friedkins "Cruising" (1979), bijvoorbeeld het vooroor deel bevestigd zien dat homose xualiteit synoniem is voor egoïs me, sado-masochisme en crimi naliteit. Een hele teleurstelling voor mensen die hoge verwach tingen koesteren over de moge lijkheden van (ook commerciële) film voor allerhande op mentali teitsverandering gerichte bood schapperig. Na een stilte van een paar jaar heeft Hollywood zich wederom met het onderwerp ingelaten en ditmaal een poging gewaagd tot reconstructie van een wat alge mener beeld. "Making Love" heet die film, geregisseerd door Arthur ("Love Story") Hiller. Al ver vóór de premiere was er in de Verenigde Staten, bolwerk van "burgerzin" en "gezond ver stand", een hoop over te doen. In het verhaal ging het om het type gezonde Amerikaanse jongen, die zijn achtjarige huwelijksrela tie inruilt voor een verhouding met een man, weliswaar een ar- tistiekeling, maar verder niets op aan te merken. Voor veel Ameri kanen was die situering toch net iets te dicht bij huis en het mag dan ook nauwelijks verwonde ring wekken dat producent Twentieth Century-Fox zich eni ge zorgen maakte over de pen ningen. Zo ontstond over zee de merkwaar dige situatie dat een film waarin twee mannen de hoofdrol spelen en een vrouw een bijrol, in de re clamecampagnes onder de aan dacht werd gebracht als een ver haal met een vrouw in de hoofd rol en twee mannen in een bijrol. Voor de zekerheid koos ook de Nederlandse distributiemaat- 'schappij voor dezelfde campag ne. hoewel filmredacties daar naast eveneens werden bestookt met persberichten die zinsnedes bevatten als: "de film kan bijdra gen tot meer begrip en tolerantie aangaande het thema homofilie". Zack (Michael Ontkean) is arts en acht jaar getrouwd met televisie- medewerkster Claire (Kate Jack- "i'. ''ih.. 'ih, ii "Making Love", regie: Ar thur Hiller. Met: Michael Ontkean, Kate Jackson en Harry Hamlin. Theater: Studio, a.l. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu son). We zien hem heimelijk rondrijden in wijken en bars waar homosexuelen zich ophou den en komen zo aan de weet dat er wat schort aan zijn op het oog ideale huwelijk. Problemen ra ken op de achtergrond door de aanschaf van een nieuw huis; ook de komst van een baby wordt overwogen. Zack heeft dan al tijdens zijn werk de schrij ver Bart ontmoet, hij raakt ver liefd en het komt tot een verhou ding. Dat gaat ook eenvoudig, want Zack heeft gevoelsmatig dan wel gekozen, in de praktijk stelt hij de keus tussen man of vrouw uit. Als hij zijn vrouw dan toch inlicht, reageert deze hyste risch. Ze gaan uitelkaar, maar ook de verhouding van Zack en Bart loopt mis. Claire hertrouwt, Zack vindt een nieuwe vriend en bij een ontmoeting, enige jaren later, is er wederzijds sympathie, maar toch ook nog enige twijfel. Een happy, maar tegelijkertijd open einde, de kijker mag zelf beslissen. Geen regisseur zal het nog in zijn hoofd halen om vandaag de dag een film te maken, die niet meer biedt dan het oeroude thema: man en vrouw hielden van el kaar, maar breken toch om een derde. Er moet wat bijkomen om de aandacht vast te houden. Voor menigeen is de toevoeging van een niet heterosexuele, maar homosexuele derde daartoe on getwijfeld toereikend; voor an deren onvoldoende om verveling te verdreven. Dat laatste bezwaar kleeft zeker aan "Making Love", waann wel iswaar heel redelijk wordt geac teerd, maar integriteit het met al tijd wint van vals sentiment en hypocrisie. Een mankement dat zich vaker voordoet in publiek sfilms rond hete hangijzers. TON VAN BRUSSEL De narcoticahandel is kennelijk nog steeds een lucratieve bezig heid, gezien het aantal arbeids krachten dat het boze brein in "An eye for an eye" kan inzetten om zijn bezit te verdedigen. Er sneuvelen er heel wat, zodat de Nederlandse vertaling van de filmtitel "Oog om oog" wat aan de bescheiden kant is. In elk geval redt het louche heren clubje het niet, want er is altijd nog één man: Sean Kane, die dat grotendeels voorkomt. Ongelofe lijk, maar waar, althans op cellu loid. Kane zit aan de 'goede kant van de misdaad', dat wil zeggen bij de narcoticabrigade van de politie in San Francisco. In een hinder laag gelokt, komen hij en zijn maat Pierce in de handen van een stel heroïnehandelaars die zo hun methoden hebben om hun wil door te drijven. Pierce komt in deze confrontatie op onaange name wijze'om het leven. Kane wil nu met alle geweld de da ders te pakken krijgen en de hele bende oprollen. Hij wordt daarin aanvankelijk bijgestaan door de vriendin van Kane, Lynda, die verslaggever is voor een televi siestation. Maar Lynda blijkt op een gegeven moment te veel te weten gekomen en legt eveneens op onfrisse manier het loodje. Kane, vermoedend dat er bij de po litie een lek zit, wil koste wat kost erachter komen wie dat dan wel kan zijn. Gelukkig staat hij hierin niet alleen. Lynda's vader, James, van wie Kane de vecht sport toevalligerwijs heeft ge leerd, staat hem bij. Eveneens krijgt hij hulp van een aardige vriendin van Lynda, die ook voor de televisie werkt, en bij wie hij tussen het gewoel van zijn dage lijks leven door enkele rustpun ten beleeft. "l'. Uk 'Hfc, 'H| Michael Ontkean en Kate Jackson: onmogelijke liefde. Zo wordt de Nederlandse tv toch weer een stukje volwas- sener. Morgenavond heeft de AVRO de primeur van een nachtfilm. Om elf uur wordt Le Serpent, een spionagefilm uit 1974 op Nederland uitge zonden. Regisseur Henri Ver- neuil laat Henry Fonda een CIA-directeur spelen, die achter de •drijfveren van een uitgeweken Russische diplo maat (Yul Brynner) moet zien te kkomen. De VPRO begint zondagavond op Nederland 2 met een science-fictionserie. Aller eerst is The day the earth stood still, een Robert Wise- klassieker uit 1951, aan de beurt. Een film met een vre desboodschap juist in een pe riode dat de angsten voor de Bom en de Russen hoogtij vierden. Michael Rennie wordt opgevoerd als het Marsmannetje Klaatu dat met een vredesopdracht op aarde arriveert. Het klimaat is daar op dat moment in de Verenigde Staten niet be paald geschikt voor. In de herfst van zijn carrière maakte Charlie Chaplin Li melight, die woensdag op Ne derland 1 wordt uitgezonden. Chaplin speelt een oude clown, die zijn baletdansende buurmeisje voor zelfmoord behoedt en haar haar zelfver trouwen teruggeeft. Een combinatie van tragedie en komedie, die destijds als zeer geslaagd werd beschouwd. De vierde film op de Neder landse tv, staat voor vrijdag geprogrammeerd. Het is De boom der wensen, een film uit de Sowjet-Unie geregis seerd door de minder beken de Tengis Aboeladse. Het verhaal speelt in een Geor- gisch dorpje aan de voor avond van de revolutie. De scheidingen tussen voor en tegen lopen dwars door het dorp heen, maar het leven van één van de dorpelingen, Elios een dromer, wordt slechts beheerst door een wonderboom die alle wensen vervult. Dezelfde avond op België 1 La donna della domenica, een film van Luigi Comencini. Net als in zoveel Italiaanse films is ook hierin het ver schil tussen het arme zuiden en het relatief welvarende noorden tegenover elkaar ge steld. Een politie-inspecteur (Marcello Mastroianni) uit het zuiden moet in Turijn de moord op een architect uit zoeken. Langzamerhand raakt hij verstrikt in de hoge re kringen, waar hij met zijn achtergrond maar weinig waardering voor kan opbren gen. Het programma: ZATERDAG Why shoot the teacher; 20.15 uur; Dtsl. 2 (re gie: Silvio Marizanno met Bud Cort. Canadese film uit 1976). Le serpent; 23.00 uur; Ned. 1 Dracula; 23.30 uur; Dtsl. 1 (regie: Tod Browning met Bela Lugosi. Amerikaan se film uit 1971). ZONDAG: Menschen, Tiere, Sensationen; 15.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Harry Piel. Duitse film uit 1938). The day the earth stood still; 22.00 uur; Ned. 2. MAANDAG: The day the earth caught fire; 20.20 uur; Bel. 1 (regie: Val Guest. Engelse film uit 1961). Meito Bijoma- ru; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie; Kenji Mizoguchi. Japanse film uit 1945). DINSDAG: Let George do It; 15.55 uur; Ned. 1 (regie: Basil Dearden met George Form- by. Engelse film uit 1940). Cheaper by the dozen; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Walter Lang met Clifton Webb. Amerikaanse film uit 1950). WOENSDAG: Limelight; 19.50 uur; Ned. 1. Dinner at eight; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Geor ge Cukor met John Barrymo- re. Amerikaanse film uit 1933). DONDERDAG: Menschen vom Variete; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Josef von Baky. Duits/Hongaarse film uit 1939). VRIJDAG Glück im Hinter- haus; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Hermann Zschoeche. DDR- film uit 1979). La donna della Domenica; 21.20 uur; Bel. 1. De boom der wensen; 21.50 uur; Ned. 1 The Ox-Bow in cident; 23.30 uur; Dtsl. 2 (re gie: William Wellman met Henry Fonda. Amerikaanse film uit 1943). 'Oog om oog"; hoofdrol: Chuck Norris; Lido 1, Lei den, 16 jr. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiiiiiii Het trio komt steeds dichter achter de waarheid en wanneer zij in het hol van de leeuw zijn beland, komt tenslotte alles op zijn pootjes terecht. Zij het nadat de nodige schade aan meubilair en personeel is aangebracht. Vaak ongeloofwaardig, maar niet van enige humor gespeend, is "Oog om oog" in zijn genre een vermakelijke film. De manier waarop de heren hun vechtsport Rustpunt na gewoel. ten uitvoer brengen is indruk wekkend, vooral in de scène waarin een onguur type op brute wijze wordt uitgeschakeld. Het zal echter duidelijk zijn dat de film niet past in het kader van de huidige tendens: minder geweld op televisie en witte doek. ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17