Tandarts krijgt het voor de kiezen 'Schade aan geestelijke volksgezondheid' Reportage Minister legt inkomens vrije beroepen aan banden Varia 1 r* TP "FEL door" nico scheepmaker Denk niet dat ik de problemen van de Volkskrant niet begrijp. Jan Hein Donner is hun vaste schaak medewerker. Bovendien heeft hij een levendige manier van formu leren, en hij denkt in paarde- sprongen, wat het lezen van zijn stukken iets avontuurlijks geeft. Bovendien is hij altijd al politiek geinteresseerd geweest, van pro vo tot Cuba. Als hij wel eens een groot toernooi won, was dat op Cuba, en niet in Zwitserland, dat zegt genoeg. Ik begrijp daarom heel goed dat de Volkskrant Jan Hein Donner heeft gevraagd een artikel te wijden aan de komst van Bella en Igor Kortsjnoi, de vrouw en de zoon van de dissi dente grootmeester Viktor Kortsj noi, en niet te vergeten diens schoonmoeder en hond. Na zes jaar touwtrekken wilden de Sow- jetrussische autoriteiten blijk baar niet het risico lopen dat er nog maar één snipper Kortsjnoi in de Sowjet-Unie achterbleef, dus werd alles ibat leefde en Kortsjnoi was op het vliegtuig naar V/enen gezet: vrouw, zoon, schoonmoeder en hond. Amalrik mocht zijn kat meenemen, Kortsj noi kreeg zijn hond terug. Je hóórt het de KGB-bonzen zeggen: vort vort, weg ermee, we willen niet dat er ook nog maar iets van jullie hier achterblijft! (behalve natuurlijk geld en goederen van waarde, want daar zijn ze heel principieel in). Moeten we Jan Hein niet vragen of hij een stuk schrijft over de ge zinshereniging van de Kortsj- nois?, vroeg iemand op een onbe waakt ogenblik tijdens een redactievergadering van de Volkskrant. Enkele aanwezigen sloten de ogen en kreunden zacht jes. je weet dat er altijd wel ie mand zal zijn die zo'n voorstel achteloos, onnadenkend, ter tafel brengt, maar je blijft tegen beter weten in hopen dat het niet zal gebeuren. Is dat nu wel verstan dig?, probeert iemand voorzich tig. Hij is toch onze schaakmede werker?, gaat de gedachtenloze onverdroten verder. Bovendien: Donner is toch eigenlijk de Kortsjnoi onder de Nederlandse schakers? Buitenbeentje, eigen wijs, niet onder de Nederlandse vlag willen'spelen in de provo- tijd, zelfde type zal ik maar zeg gen! Ik begrijp het best, het was niet te gen te houden. Het is weer zo'n typisch paardesprongstuk ge worden. Enerzijds anderzijds. Er staan natuurlijk een paar feite lijke onjuistheden in. „Van Solz- jenitsin of Boekovski hebben de meeste Sowjetrussische burgers nooit gehoord, maar Kortsjnoi is niemand vergeten". Het percen tage Sowjet-burgers dat van Solzjenitsin heeft gehoord is ze ker niet kleiner dan het percenta ge Nederlanders dat van Harry Mulisch heeft gehoord: dank zij Chroesjtsjov, en zijn eerste con centratiekamproman „Een dag uit het leven van Ivan Deniso- vitsj" was hij immers een gevierd schrijver in de Sowjet-Unie, - al duurde dat maar enkele jaren. Een tikkeltje dommer nog is deze passage: „De vrouw werd scherp door de po litie in de gaten gehouden. De jongen besloot de ramp nog te vergroten door militaire dienst te weigeren. Niet uit principe, maar omdat „ze je dan nooit meer loslaten". (Wat niet juist is. Onze eigen Genna Sosonko kan smakelijk vertellen over zijn diensttijd boven de poolcirkel bij 40 graden vorst)." Je hebt naieve schilders en naieve schakers. Een wezenskenmerk van een dictatuur is haar wille keur. Voorbeeld: een vrouw die een boek van de dissidente schrijfster Lidia Tsjoekovskaja in haar bezit had werd tot enige jaren strafkamp veroordeeld, terwijl Lidia Tsjoekovskaja zelf onaangetast in Moskou kon blij ven wonen. Natuurlijk zijn er zeer veel gevallen van ex-militai ren die toch naar Israël mochten emigreren, want „iedereen" moet in de USSR in dienst, en dan zou „niemand" ooit het land uit kun nen. Maar er zijn ook zeer veel gevallen waarin emigratie ge weigerd werd (met als vuistregel: de eerste vijfjaar niet), omdat de betrokkene „geheimen" kende. De moeder van de doodzieke, en la ter ook gestorven joodse jongen Sasja Landsman mocht de Sow jet-Unie niet uit omdat zij jaren geleden in een fabriek voor com puters had gewerkt. In een dicta tuur is willekeur normaal, en in een bureaucratie is de behoefte aan regels en voorschriften waarnaar men kan verwijzen buitengewoon groot. Igor Kortsj noi koos daarom voor enkele ja ren strafkamp, liever dan voor enkele jaren diensttijd, toen hij na een visumaanvraag over haast in militaire dienst werd ge roepen. Hij wilde de Sow jet-auto riteiten niet dat argument van „dienstgeheimen" in handen ge ven, waarmee zij voor minstens vijf jaar de hereniging met zijn vader konden verhinderen. „Niet uit principe", noemt Jan Hein Donner dat, omdat hier andere principes gehanteerd worden dan in Nederlandse omstandig heden. En voor de rest is het natuurlijk weer een goed leesbaar stuk vol rake opmerkingen, ook tegen de schenen van de Sowjet-Unie en de internationale schaakwereld, dus ik zou zeggen: de zoveelste re mise. VRIJDAG 9 JULI 1982 Begin deze week is de medische wereld on aangenaam verrast door de plannen van minister de Graaf van sociale zaken, die een halt wil toeroepen aan de inkomens in deze sector. Officieel heet bet, dat er een stap is gezet in de richting naar definitieve vaststelling van zogenaamde "aanvaardbare inkom stenniveaus" voor vrije beroepsbeoefe naars. De Graaf heeft vooreen achttal medische en paramedische beroepen bedragen voorge steld. In het algemeen komt bet erop neer, dat enkele van deze "vrije beroepers" er in inkomen op achteruit gaan, omdat zij bun tarieven zullen moeten verlagen. In het rijtje van medische vrije beroepen zullen de tandartsen het meeste moeten inleveren. Zij roepen dan ook het hardst. Waarom mag je als "vrije jongen" niet ver dienen wat je kan? Hoeveel is dan wel geoorloofd? En welke gevolgen kan dat hebben voor de gezondheidszorg? Een be schouwing. Het kabinetsbeleid ter nivellering van hoge in komens, vooral in de gezondheidszorg, is al enkele jaren op gang. De regering probeerde in 1980 de inkomens van de medische spe cialisten te verlagen via de Prijzenwet. Via een kort geding wisten de ze artsen die maatregel te verhinderen, zij kre gen achteraf ook in ho ger beroep gelijk. Het kabinet Van Agt-1 kwam toen met een tij delijke wet. Op grond van deze Tijdelijke Wet Normering Inkomens Vrije Beroepsbeoefenaars heeft de minister van sociale zaken, in overleg met de colle ga's van volksgezondheid en economische zaken, de be voegdheid om vast te stellen welk inkomenspeil hij per ca tegorie aanvaardbaar vindt. Hij moet dan dertig dagen voordat hij dit besluit neemt de inhoud daarvan aan de organisaties meedelen. Zo'n besluit heeft De Graaf nu voorbereid voor huisartsen, tandartsen, tandartsspecialis ten, apothekers, fysiothera peuten, oefentherapeuten Cecar Mensendieck, logope disten en verloskundigen. Hierbij wordt gewerkt met zogenaamde norminkomens. Dat zijn niveaus die worden vastgesteld op grond van ver gelijkbare ambtenarensala rissen. Zo worden huisartsen en apothekers vergeleken met een ambtenaar in schaal 151. Berekend Volgens de berekeningen ko men deze beroepen voor het zogenaamde norminkomen dan uit op het peil van een vrij hoge ambtenaar, tussen hoofdadministrateur en di recteur in. Zo zijn fysiothera peuten vergelijkbaar gesteld met de rang van commies A of administratief ambtenaar eerste klas (schaal 89). Logo pedisten zitten daar weer wat boven (schaal 103) en verlos kundigen eronder (schaal 82). Het gaat echter nog steeds om voorlopige norminkomens. Want, zoals gezegd, hebben de organisaties dertig dagen de tijd om op de plannen van de minister te reageren. Ver volgens gaan deze bevindin gen weer over een aantal ambtelijke schijven, alvorens er echt spijkers met koppen worden geslagen. Bij de voorlopige norminko mens is wel rekening gehou- Door Jan van Dijk en Anneloes Timmerije gehouden met aspecten als economische teruggang. Het gaat bovendien nog steeds om voorlopige bedragen. "In De Tijdelijke Wet Normering Inkomens Vrije Beroeps beoefenaars is die periode van dertig dagen ingebouwd om de betrokken organisa ties gelegenheid te geven tot een weerwoord. Aanbevelin gen en kritieken worden ook meegenomen in de discussie. De overheid heeft tot taak om de inkomens van vrije beroe pen kritisch te volgen. Het is namelijk gebleken, dat de marktwerking zeer gebrek kig is. Om dat eenvoudiger te zeggen: als er ergens een kap per is die goed draait zullen andere kappers zich in die buurt vestigen en zo voor een klanten- (inkomens) verde ling zorgen. Zo eenvoudig ligt dat niet bij vrije medi sche beroepen. Denk aan de lange opledeingen die hier voor nodig zijn. Bovendien stelt de overheid kwaliteitsei sen en heeft zij dus vanzelf een bewakingsfunctie". Ingrijpen den met het feit dat vrije be roepsbeoefenaars, anders dan ambtenaren, zelf hun so ciale premies en pensioen premies moeten betalen en niet profiteren van sociale verzekeringen. Dit wordt ge compenseerd met een toeslag van 45 procent. Hoeveel Tot dusver was het gemiddelde bruto inkomen (het gaat steeds om gemiddelden) van een tandartsspecialist 250.000 gulden. Dat is naar de nor men van aanvaardbaarheid ruim 70.000 gulden te veel. Na inlevering van eèn deel wordt zijn aanvaardbaar in komenspeil nu op ongeveer 220.000 gebracht. Dat is te vergelijken met een ambte narensalaris van 121.000 gul den (een 'zware' directeur). Tandartsen mogen nu 135.900 gulden gaan verdienen (amb telijk salaris: 93.700 gulden). Voorlopig gaan ze er 11.000 gulden op achteruit. Boos De tandartsen, verenigd in de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tand heelkunde (NMT), waarbij 5500 tandartsèn (82 procent) zijn aangesloten, zijn na het bekend worden van de plan nen van De Graaf heel boos geworden. Voorzitter P. Hanendoes van de NMT legt uit dat de tand artsen het in principe eens zijn met een norminkomen. Maar wat hun woede heeft gewekt, is het feit dat veel tandartsen dit inkomen niet eens halen. Want waar de tandartsen moeten inleveren gaat de patiënt profiteren van verlaagde tarieven. Vooral de particuliere patiënt zal hier voordeel aan hebben. "Hier door gaan nodeloos slachtof fers vallen onder de jonge tandartsen, die door de verla ging van de tarieven steeds verder achteruit boeren", zegt Hanendoes. In der visie van de NMT zal het beeld van de snel rijk wordende kiezen trekker plaats zal maken voor de jonge tandarts die op een houtje moet bijten. Een andere woordvoerder van de NMT, Kees Vingerhoeds, zegt: "De maatregel van het ministerie is gebaseerd op het gemiddelde inkomen. Meer tandartsen zitten bene den dat gemiddelde dan er boven. De afwijking naar bo ven is groter en daarom van invloed op het gemiddelde. Ook zijn er veel tandartsen met duidelijk lage inkomens. Ik denk dat iedereen die net een praktijk is begonnen in een periode waar patiënten mondjesmaat binnenlopen, een zeer bescheiden inkomen heeft. Die leeft in feit van zijn schulden". Verwijt De NMT verwijt minister De Graaf dan ook dat deze zijn maatregel heeft gebaseerd op "grove, niet cijfermatig on derbouwde berekeningen". Basis hiervoor zijn inkomen senquêtes die in 1979 zijn ge houden. Uit dat eerste onder zoek kwam nogal wat 'over winst' op het norminkomen naar voren. Drie jaar later is dat extra inkomen met de helft teruggelopen. De tandartsen verwijten het ministerie ook dat bij de be rekening niet is gekeken hoe en wat er in de laatste jaren is gebeurd. Sociale zaken heeft bij dat inkomen van '79 het zelfde percentage groei als voor ambtenareninkomens ingebouwd (in tandartsen kringen heet dat sinds dins dag 'opgeplust'). Maar vol gens het NMT zijn de (gemid delde) verdiensten van' de tandartsen juist gedaald. Dat komt, volgens de NMT, omdat er sinds '79 ongeveer twintig procent tandartsen zijn bijgekomen. Bovendien is sinds dat jaar de vraag naar tandheelkundige hulp door de enocomische teruggang afgenomen. (Mensen denken wel even na alvorens een gouden kroon te laten plaat sen). Meer tandartsen moeten nu de kleiner wordende to taal-omzet dus verdelen, iets waar De Graaf geen rekening mee heeft gehouden, volgens de NMT. Patiënt Wat gaat dit nu voor patiënten van met name jonge tandart sen betekenen? Vinger hoeds: "Dat zou kunnen gaan betekenen dat de tandartsen sneller moeten gaan werken, meer verrichtingen in dezelf de tijd. Het kan ook beteke nen dat ze patiënten minde voorkomend kunnen behan delen, of zelfs de zaak minde goed afwerken dan ze zijn ge wend. Mogelijk moeten langer gaan werken of perso neel ontslaan. Ook kunnen ze met goedkoper materiaal gaan werken. En dan denk ik vooral aan goedkopere, dus slechtere kwaliteit vulling. De kosten daarvoor zijn hoog, dus daar kan flink op worden bezuinigd. Een na deel voor de patiënt is, dat de vulling minder goed houdt". De tandartsen zijn'niet alleen maar boss. Zij voeren zelf de oplossing aan om de inko mens niet door tarieven in de hand moeten worden gehou den, maar via belastinghef fing. Hierdoor kan de extra winst worden wegbelast. "Je zou dat heel goed via de be lastingen kunnen doen, het zogenaamde degressieve ta rief geldt ook al voor tand artsspecialisten. Zo'n oplos sing zou veel redelijker zijn en daar zouden wij onze le den voor kunnen motiveren", zegt Vingerhoeds. Als het werkelijk zo somber is als de NMT ons doet geloven, zullen velen hun halfjaarlijk se bezoek aan de tandarts -toch al geen pretje - nu met afgrijzen tegemoet zien. Zal borend Nederland in het ver volg als een soort niets ont ziende beul in een razend tempo zijn patiënten-bestand moeten afwerken om in elk geval een droge boterham te kunnen verdienen? Op Sociale Zaken, waar de be denkers van deze plannen zit ten, zegt D.F. Goudriaan, dat de norminkomens weliswaar zijn gebaseerd op de inko mensenquête van '79, maar dat er uiteraard rekening is "Een tweede reden overheid ingrijpt in deze in komens is, omdat een deel van de financiering afkom stig is uit collectieve midde len (ziekenfondsen), die niet onbeperkt beschikbaar zijn". Waarom wil de overheid eigen lijk die inkomens aan banden leggen? De Wet Normering, enz. stelt, dat er aanvaardba re inkomensniveaus moeten plaatsvinden om zo "een evenwichtige inkomensver houding te bevorderen". De hoogte van de tarieven van in dit geval, de medische vrije beroepen, wordt dan via de Wet tarieven gezondheids zorg vastgesteld. Het gaat er kort gezegd om, de zoge naamde "positieve restpost" weg te werken. Een positieve restpost is 'ruwweg' het be drag dat een categorie vrij be roepsbeoefenaars meer ver dient dan het norminkomen. Volkgezondheids-ambtenaar J.N. Redeker, vindt de kri tiek van de NMT, dat vooral particuliere patiënten gaan profiteren van de tariefsver laging, niet terecht. "Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de tarieven voor ziekenfonds patiënten ook omlaag gaan. Deze verlaging werkt alleen indirect. De premies worden lager". Over de gevolgen die de tariefsverlaging heeft voor de volksgezondheid kon Re deker nu nog niets zeggen, niaar dit aspect zal volgende week in gesprek met de tand artsen worden meegenomen. Een oplossing voor de verschil lende standpunten van de tandartsen en Sociale Zaken is voorlopig nog niet in zicht. Een woordvoerster van het ministerie meent dat de sug gestie om de extra winst weg te belasten, geen haalbare kaart is, omdat je dan voor verschillende beroepsgroe pen aparte tarieven voor de inkomstenbelastig moet gaan hanteren.De uitdrukking 'ambtelijke molens draaien langzaam' is ook van toepas sing op deze kwestie. Ingrij pende en cijfermatige beslis singen als deze moeten eerst over vele schijven. Voordat de tariefsverlaging werkelijk een feit zal zijn, zitten wij (in het gunstigste geval) alweer onder de kerstboom. Intrekking subsidies vormingswerk Het moderamen (dagelijks be stuur) van de hervormde synode heeft minister De Boer van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk om een onderhoud ge vraagd naar aanleiding van diens voornemen om per 1 janua ri de subsidie aan enkele vor mingscentra te beëindigen. Door deze maatregel zouden onder meer het hervormde instituut 'Kerk en Wereld' in Driebergen en het vormingscentrum 'De Klencke' in Oosterhesselen (Dr.) worden getroffen. Het synodebe- stuur hecht er veel waarde aan, dat deze vormingscentra hun werk kunnen voortzetten. De hervormde provinciale kerk vergadering in Groningen had de synode gevraagd, met klem te gen dit bezuinigingsplan te pro testeren. "Het moderamen dient minister en parlement te vragen, of deze maatregel wel verant woord is", schreef de Groningse kerkvergadering. "Door het ver lammen van vitale knooppunten van bezinning en vorming in on ze samenleving wordt aan de geestelijke volksgezondheid on noemelijke schade toegebracht". In een gemeenschappelijke verkla ring van de provinciale kerkver gaderingen van Groningen en Drente wordt erop gewezen, dat vormingswerk van toenemend belang is in een tijd van econo mische en sociaal-culturele achteruitgang. "Dit werk richt zich op versterking van de weer baarheid van die groepen die door de omstandigheden in de verdrukking raken. De voorge stelde maatregelen wekken de indruk als zou vormingswerk een toegift zijn van het verschijn sel welvaartsstaat". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Berkenwoude kandidaat B. J. Damman Enschede, te Vaassen A. A. Drost Barendrecht, te Wier den (Ov.) H. Harkema Brakel, te Beerzerveld (Ov.) kandidaat J. Riemersma Ternaard; benoemd tot bijstand in het pastoraat te Amerongen H. Bossenbroek In- gen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Heerenveen C. Terpstra Rui- nerwold. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Daarlerveen H. Knigge Langeslag, te Heeren veen J. van de Wetering Harkste- de-Overschild. Ds. W. van Laar (Zeist), secreta ris binnenland van de Gerefor meerde Zendingsbond in de Her vormde Kerk, gaat binnenkort als zendingspredikant naar Chili. Zijn opdracht is, de nationaal- presbyteriaanse kerk in dat land te helpen bij de missionaire toe rusting van gemeenteleden. In een brief aan alle aangesloten verenigingen spreekt het hoofd bestuur van de Bond van Neder landse hervormde mannenver- enigingen op Gereformeerde Grondslag zijn ongerustheid uit over de 'vergrijzing' van de bond. Het vraagt de verenigin gen, voorstellen te doen om dat proces een halt toe te roepen. De verenigingen moeten zich ook be zinnen op hun manier van verga deren. Het kan best zijn, dat deze stijl jongeren niet aanspreekt, veronderstelt het hoofdbestuur. De bond - die de geest ademt van de Gereformeerde Bond - is nog de enige mannenorganisatie in de Hervormde Kerk. Zuid-West Er komen meer gemeerftchappe- lijke hervormd-gereformeerde kerkdiensten in Leiden-Zuid- west (Bevrijdingskerk). De beide kerkeraden hebben besloten tot geleidelijke invoering van één morgendienst. In december, januari en februari wordt om 10 uur één dienst ge houden. Voor maart, april en mei geldt de nu bestaande regeling (9 uur en half 11 afwisselend een hervormde of gereformeerde dienst), zo ook in september, ok tober en november. Éen dienst is er weer in juni, juli en augustus. Met deze geleidelijke invoering willen de kerkeraden de tegen standers van een gezamenlijke morgendienst - en die zijn er nog altijd - tegemoet komen. Het is de best denkbare regeling onder de huidige omstandighe den, schrijft dr. J. A. B. Jonge- neel, hervormd predikant, in zijn. laatste wijkbericht. Eind deze maand verhuist dr. Jon- geneel naar Bunnik. Aan de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit gaat hij les geven in de 'zendingsweten schap'. De 'Boshuizerwijk' (Zuidwest) zoekt naarstig naar een opvolger. In het kader van 'Zevenhonderd jaar Nieuwkoop' geven de 'Con tinental Singers' uit Amerika op donderdag 15 juli om 8 uur een gospelconcert in de sportzaal 'De Steupel' te Nieuwkoop. De oude Dorpskerk in Wasse naar staat op de zaterdagen in ju li en augustus van half 11 tot 4 uur voor bezichtiging open.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16