"Lekkere" dagtochten in eigen land Sfeer maakt Urk de moeite waard Yorden: dorp van bomen en kastelen Zuidlaren levert alles Het museum: dat is Blokzijl zelf... BLOKZIJLER BROKKEN Zuidlaren bollen VRIJDAG 9 JULI 1982 PAGINA 15 ,Het zou best eens een mooie zomer kunnen worden". Hoe vaak hebt u het dit jaar al gehoord? En heeft u ook be sloten om het dan dit jaar maar weer eens in eigen land te proberen. Of is het u ook te duur geworden, die lange reizen naar het buiten land en gaat u daarom dit keer eens lekker naar Zee land of naar Friesland Groot gelijk, want er is ge noeg dat u nog niet hebt ge zien. Wij gingen de afgelopen we ken op pad en keerden terug met hapklare trips. Want een leuk dagje uit moet je proeven. Een echte dagtocht gaat erin als... juist, koek. -k Urk, het vissersdorp dat uitkijkt op het IJsselmeer. Dikkoek Bekende lekkernijen van Urk zijn de Urker brokken (spe culaas) en de Urker kransjes. De kransjes vertonen een sterke gelijkenis met ronde sprits. Mef die kransjes is het oengens zo. dat volgens plaatselijk gebruik de smaak het best tot z'n recht komt als ze in de koffie zijn gedoopt. Soppen mag in Urk. Veel minder bekend maar veel meer 'Urks' is de dikkoek, die plaatselijke bakkerijen te genwoordig 's woensdags op bestelling leveren. Al meer dan honderd jaar wordt er op Urk - met name als de kwali teit van de aardappelen te wensen overlaat - dikkoek bij de lunch genuttigd. Te genwoordig haalt men het by de bakker. Vroeger werd het ook veel zelf gemaakt in een pannetje op een petroleum stel. Bakker Brouwer van de Pieter Hoekmanstraat gaf ons het volgende recept: Meng 4.5 ons witte bloem met 3 dl melk. 1 ei, 50 gram gesmolten boter. 10 gram geraspte ci troenschil. 9 gram zout en 60 gram krenten en/of rozijnen. Doe daar 30 gram gist bij en laat het geheel een kwartier rijzen. Bak in een pan 80 gram spek in 50 gram boter. Doe het gerezen deeg hier bo venop en bak het in 35 minu ten gaar in een oven van 240 graden celcius. Pnk met een breinaald in de dikkoek om te kijken of hy gaar is. Knopenlaantjes Een enkele keer wil het nog wel eens voorko men dat minnekozende autochtonen naar het Knopenlaantje in Vor dert gaan om daar een knoop te leggen in het jonge, buigzame beuke- hout. Zo lang die knoop erin blijft, zit het wel goed met de liefde, zo wil het verhaal. Dat Knopenlaantje getuigt nog volop van deze oude traditie, al wordt er gefluisterd - de tij den veranderen nu eenmaal - dat er heden ten dage vaker wordt gekapt dan geknoopt, om zo de sporen van eens be loofde trouw voor altijd te La ten verdwijnen. Bakker J. Wiekart (43) uit de Burgemeester Galleestraat 6 in Vorden heeft die knoop- traditie aangegrepen „om een passende plaatselijke lek kernij" te fabriceren. Het resultaat: Vordense kno penlaantjes, een luchtig koek je, gemaakt van bladerdeeg, poedersuiker, kaneel en amandelen. En minstens zo lekker als de Vordense zwane- halzen, een in feite veel au thentieker stuk gebak, dat Wiekart ook maakt. Een dagje Vorden (en omgeving) mèt een paar kinderen erbij. Wat te doen? De plaatselijke VVV-in- formateur - tevens bank-em- ployé - beluistert de vraag van achter het gepantserde glas met een enigszins verontschuldigend gezicht. Want het Gelderse Vor den (ong. 7300 inwoners) biedt eigenlijk geen vermaak waar het in deze tijd zo overvoerde kin derhart nog van op hol zal slaan. Kastelen zijn natuurlijk best wel leuk en Vorden heeft er maar liefst acht van, maar als je er niet in mag, dan kan de lol er wel eens erg snel af zijn. En oude, im posante bomen kunnen ook wel boeien, zolang ze maar een uit zondering zijn en dat is in deze Achterhoekse gemeente tussen Zutphen en Lochem geenszins het geval. Nee, de VW-functio- naris komt eigenlijk niet veel verder dan een tocht langs kaste len en bomen. En om het in alle rust te kunnen doen, is het het beste om fietsen te huren. Dat kan op twee plaat sen in het dorp, dat in 1977 toe ristisch gezien terecht de provin ciale ere-titel 'Parel van Gelder land' verdiende. Om alle acht kastelen - Huize Hackfort, Huize Den Bramel, Huize De Wilden- borch, Huize 't Kelder, Huize De Wierse, Huize Onstein, Huize Kieftkamp en Huize Vorden - af te rijden, bent u al gauw een uur of drie, vier onderweg. U kunt natuurlijk ook minder tijd aan de kastelenroute (33 kilome ter) - een routekaart is beschik baar bij de VW en op menig an der toeristisch adres in het dorp - spenderen, door naar eigen in zicht, maar vooral ook conditie, in te korten. In juli en augustus wordt de kaste lentocht elke woensdag - vertrek 13.30 uur - onder deskundige lei ding gereden. Overigens fietst Vordens eerste burger sinds de komst van een nieuwe niet meer voorop. Zo gaan attracties en tra dities, ook daar waar het nog zou kunnen, verloren. Jammer is dat geen enkel kasteel van binnen is te bekijken, met uitzondering dan van Huize Vor den, waarin sinds kort het ge meentehuis is gevestigd. De bewoners van de andere kaste len zien de mensen liever voor- bijfietsen dan binnenkomen, al zijn de meeste omringende par ken en-of bossen - van soms tien tallen hectaren - best een aparte wandeling waard. En het mag, zij het onder beperkende regels. Vorden staat verder bekend om zijn vele oude bomen. Vlakbij het kasteel Vorden verheft zich de Lodewijkslinde, waaronder Lodewijk de 14e in 1672 al met zijn gevolg verpozing moet heb ben gezocht. Even ten oosten van datzelfde kasteel staat aan de Vordensebeek de zogenoemde Reuzen-eik, die sterk doet den ken aan de Twentse Kroezeboom bij Fleringen. In het dorp, rond de Nederlands- hervormde kerk (van 1121), ge ven prachige kastanjebomen ex tra cachet en bij Huize Den Bra mel staan meerdere opvallende giganten op rij. Wie niet wil fietsen, kan ook van Vorden uit wandelingen maken. Er zijn speciale routes uitgezet, waarover de VW (05752-1988) u uitstekend kan informeren. En als dan na een fiets- of wandel tocht de inwendige mens moet worden versterkt, dan kan dat prima in Vorden. Zoals bij het le gendarische, maar wat prijzige hotel Bakker, en er zijn, zeker rond de al eerder genoemde ou de dorpskerk, meer degelijke maar vooral ook goedkopere adresjes te vinden. Ze zijn er nog wel, de stoere Urker vissers en hun pronte vrouwen in klederdracht. En dan niet al leen op hoogtijdagen voor de lol van de toerist, maar omdat ze nooit in iets anders gelopen heb ben. Willen we als dragers van confectiekleding dit stukje onge repte bijna-geschiedenis nog met eigen ogen aanschouwen, dan moeten we snel zijn, want het gaat eruit. Alleen een handvol 65- plussers loopt er in het oude dorp wat hoekig, maar zeer ka rakteristiek bij, volkomen op hun plaats in de nauwe hellende straatjes tussen de schots en scheef gebouwde kleine vissers huisjes. Urk is oud. In 1968 vierden de bij na 11 .000 bewoners het duizend jarig bestaan van het voormalige eiland. Toch is hier voor liefheb bers van oude gebouwen niet zo gek veel te beleven. Of het zou het hervormde kerkje moeten zijn dat in 1786 in gebruik werd genomen. Maar voor de oude gebouwen gaat u niet naar Urk, wel voor de sfeer. Voor hen die Urk nog als eiland gekend hebben moet het een vreemde gewaarwording zijn om komende vanaf Kampen plompverloren het dorp in te ko men rijden. Ze herinneren zich nog de boottocht over de Zuiderzee. In 1939 werd het laat ste gat in de dijk Lemmer-Urk gedicht en was Urk dus geen ei land meer. Hoewel Urk nu niet meer aan de open zee ligt, behoort de vloot tot de grootste en modernste van West-Europa. De visafslag (op maandag en vrijdag op de verste kade vrij toegankelijk) is de grootste van Nederland. Het dorp heeft zich aangepast aan de omstandigheden de vloot komt zelden meer thuis, maar doet kusthavens aan. De vangst wordt per vrachtauto verder gebracht. Desondanks liggen er toch behoor lijk wat schepen in de vier ha vens, bijvoorbeeld voor de ple- ziervaart, of schepen die aan een opknapbeurt toe zijn. En dat is het aardige van Urk, het oude dorp en de havens liggen pal naast elkaar, en alles is dus op loopafstand bereikbaar. Wat is in Urk de moeite van het be zichtigen waard? Laten we maar beginnen aan de Westhavenka- de, waar op mooie dagen de oude mannen op de bankjes praten over de dagen dat ze zelf op zee zaten. Aan de kade ligt het visse rijmuseum. Het is een klein mu seum (pas in 1978 geopend), maar vol met herinneringen aan het oude Urk, zoals aan de zg. bloedreizen in barre winters, toen het contact met de wal werd onderhouden door mannen die een vlet met ijzers eronder over de ijsschotsen voortzeulden. Bezienswaardig is verder het mo nument bij de vuurtoren. Een Kniertje-achtige vrouw kijkt uit over zee in het besef dat man of zoon is verdronken. Rondom haar zijn plakkaten aangebracht met de namen van alle Urker vis sers die zijn omgekomen in de golven. Verder is het de moeite waard door het oude dorp en de havens te slenteren. Aan de andere kant van de Westhaven kunt u dan op het - minieme - strandje uitrus ten. Urk heeft voor zo'n klein dorp nog al wat restaurants. Het zal geen verbazing wekkf dat op de me nukaart een hoofdplaats is gere serveerd voor visgerechten. Voor schol, die meestal voor een vast bedrag onbeperkt genuttigd mag worden, tot de duurdere zeewolf en tong. Als u dan toch een hapje wilt eten, hou het dan op vis. Per slot onleent Urk daar zijn bestaansrecht aan. Wilt u het echt goedkoop houden (schol en kabeljauw staan voor zo'n 17 5 18 gulden op de kaart, een kinder menu kost een bedrag in de buurt van 6 gulden) dan zal het toch de fnetenboer worden. Er is er een bij de walvisfontein waar u het dorp inrijdt Mocht u na een dagje Urk nog zin in een rifje hebben, dan kunt u de Zeebodemroute van de ANWB volgen, die over het zuidelijk deel van de Noordoost- polder en het noordelijk deel van Oostelijk Flevoland voert. Dee- toale route is 150 km lang. Onderweg zijn er legio mogelijkhe den om uit te stappen en een wandeling te maken, bijvoor beeld in de bossen tussen Vol- lenhove en Kraggenburg, of het Roggebotzand, vlak bij Kampen. In de bossen van het Roggebot zand zijn twee barbecueplaatsen. Al met al betekent een dagje Urk veel slenterend kijkplezier voor weinig geld. Het verdient aanbe veling by aankomst in Urk even een bezoekje aan het VW-kan- toor op de hoek van de Singel en de Kli ft weg (aan het begin van het dorp) af te leggen. Daar kun nen ze ook alles vertellen ver de boottochten (twee maal per dag) naar Enkhuizen. Een oversteek duurt anderhalf uur. Een dagre tour voor een volwassene kost gulden voor een kind (4 tot en met 11 jaar): 7 gulden. „Als iedereen zich nu maar met zichzelf bemoeit, verdwijnen haat en nijd vanzelf', staat in oud-Hollands op de gevelsteen van een oud pandje in het voor malige Zuiderzeehaventje Blok zijl. In een stadje waar de bevol king zo dicht op eikaars lip zit, zal die levenswijsheid wel niet uit de lucht zijn komen vallen. Maar los daarvan, de geveltekst herinnert ook aan iets anders. Als Blokzijler variant op die ande re liberale en typisch Hollandse zegswijze 'Ieder voor zich en God voor ons allen', is de tekst zeker ook een verwijzing naar de koopmansgeest die Nederlan ders in vroeger eeuwen op jacht deed gaan naar handelsgoederen in andere werelddelen. En dan zitten we in Blokzijl op his torische grond. In de tijd dat de Zuiderzee nog verbinding had met de Noordzee, gebruikten de heren Zeventien van de Verenig de Oostindische Compagnie, dat syndicaaat van Nederlandse han delsbelangen in Indië, Blokzijl als overslag- en uitwijkhaven. Talloze kapiteins van de V.O.C. trouwden Overijsselse meisjes en vestigden zich in de kop van deze provincie. De monumenten van dat verleden staan in Blokzijl nog gaaf en on geschonden overeind, reden waarom het in een dagtocht naar de kop van Overijssel niet mag Blokzijls ophaalbrug is maar een van fraaie plekjes dit Overijsselse dorp. ontbreken. Oudheidkamer en museum zijn er niet in Blokzijl. Het plaatsje zelf is een levend museum. Blokzijl is niet groot, zodat een rondwandeling door het oude havenstadje ook voor een gezin met kinderen geen al te grote problemen hoeft op te leveren. Het oude haventje met het ka non, dat vroeger bij hoog water de boeren in de omgeving waar schuwde, de Zeedijk, de Bierka de, de oude schutsluis aan het zonder spijsvulling. Omdat hij tot de soort der koekachtige be hoort, moet hij in cellofaan be waard worden, want in de trom mel wordt-ie hard. Patent op e Blokzijler brok heeft het plaatselijke bakkersbedrijf je Pms in de Brouwersstraat. De ouderdom wordt niet prijsgege ven. Het recept ging over van va der op zoon en dan weet u het wel. Blokzijler brokken zijn geen rond borstige meisjes maar koeken, met het formaat van een vloer plavuis. Ze staan bekend als culi naire specialiteit van het oude Zuiderzeestadje Blokzijl, in de kop van Overijssel. Het recept is geheim, maar de smaak zweemt naar gevulde spe culaas. De brok is niet zacht en niet hard maar iets er tussenin en einde van de Brouwersstraat, het voormalige Prins Maurits Wees huis, en de uit 1609 daterende kerk. Wie behoefte heeftaan iets luchti ger ontspanning, kan een zij sprong maken naar het 15 kilo meter verderop gelegen Giet hoorn. Daar huur je tegenwoor dig voor een kleine twintig gul den een punter met buitenboord motor waarmee je vooral op wat rustiger dagen een prachtige tocht kunt maken door het Vene- tie van het noorden en de vlakbij gelegen Boven Wijde. Goede eethuizen om de honger te stillen zijn in die omgeving in overvloed. Het restaurant Kaatje bij de Sluis in Blokzijl is schil derachtig maar duur. By het daartegenover gelegen cafe Sluiszieht ben je in elk geval een stuk goedkoper uit. Ook aan de haven van Blokzijl zijn gelegenheden enoeg te vinden. Van goedkope snackbars tot het wat prijziger restaurant Het Weesmeisje in het voormalige Prins Maurits Weeshuis. Toen bakker W. Poorta uit de Groningse kanaalstreek zich twaalf jaar geleden in Zuidla ren vestigde, nam hij schie lijk het recept over van een lekkernij die al sinds men senheugenis in dit Drentse dorp wordt gemaakt: de Zuidlaarder Bol. „Overal in Drenthe maken bakkers de befaamde ronde roggestoet", aldus Poorta. „Alleen hier in Zuidlaren voegen we er kren ten en rozijnen aan toe" Het „geheim van de bakker" wil hij niet kwijt maar wel dit: de Zuidlaarder Bol be staat voor ongeveer uit rogge en voor tweederde uit tarwe meel. Belangrijk is dat er erg veel rozijnen en krenten in zo'n brood worden verwerkt en dat die voordien goed wor den gewassen en geweld om ze het vocht terug te geven. Daardoor blijft zo'n Zuidlaar der Bol lange tijd vers. Wekelijks bakt Poorta ruim honderd van die ronde bro den. in prijs variërend van f4,50 tot f 10 Maar tegen de tijd dat de beroemde „Zuid laarder markt" in oktober wordt gehouden, bakt hij da genlang bijna niets anders dan bollen. Op die marktdag gaan er bij Poorta, byna on voorstelbaar, zo'n acht tot tienduizend bollen de deur uit. Zuidlaren wijkt in menig opzicht af van andere Drentse dorpen. Het is een „brinkdorp", zoals zo vele, alleen telt Zuidlaren maar liefst zeven van die brinken. Het behoort tot de zogenaamde Hondsruggemeenten, die gedeel telijk liggen op veengronden, die zich over de grens met Gronin gen voortzetten. Daarnaast kent Zuidlaren als enig Drents dorp veel water: het be kende Zuidlaardermeer waarop de watersport wordt beoefend. Een maal per jaar, in oktober, staat Zuidlaren geheel in het te ken van het paard. Dan komen er zo'n 150.000 bezoekers(sters) naar dit ruim 8000 inwoners tel lende dorp, dat zich erop mag be roemen dan de grootste paarden markt van Europa te bezitten. Zuidlaren is niet groot en je hebt er om zo te zeggen alles onder handbereik. Dank zij de grote Brink in het centrum van het dorp beschikt Zuidlaren over veel parkeermogelykheden. Nog steeds vindt men in het cen trum tal van boerderijen, met na me bij de brinken. Vroeger ston den „alle huizen" rondom de brinken. Die brinken waren ge meenschappelijk bezit en wer den beheerd door een buurt schap. Belangrijk was vooral ook de „branddobbe" op zo'n brink een kleine vijver waaruit bluswa ter kon worden geschept. Men doet er gelukkig alles aan om ze in goede staat te houden. Behalve die oude boerderijen kent Zuidlaren ook enkele gezellige winkelstraten, want het dorp vervult meer en meer een han dels- en centrumfunctie voor wy- de omgeving. Vlak by de Bnnk staat de al meer dan zeven eeuwen oude kerk, waarvan gedeelten nog dateren uit het begin van de dertiende eeuw (in de zomermaanden kan men er tussen 9 en 18 uur vryc- Wie een zonnig plekje zoekt op de hof rondom die kerk kan mijme ren over vroeger eeuwen, toen de „adelsingang" van de kerk nog in gebruik was. Wie het pad volgt dat de edellieden vroeger liepen komt na enkele tientallen meters terecht bij nog zo'n hoekje histo risch Zuidlaren: de Havezathe Laarwoud, eens het onderkomen van de Drost van Drenthe, tegen woordig gemeentehuis, maar dan een dat naast zakelijke werk vertrekken ook kamers en trap pen kent, waarin veel historische voorwerpen worden bewaard. Van maandag tot en met vrijdag van 8.00-11.30 en van 13 15-16 30 uur zal de gemeentebode u graag rondleiden. Heeft Zuidlaren dan alleen maar herinneringen uit het verleden te bieden? Om de drommel niet. Op de oevers van het nabijgelegen grote meer vindt men heel mo derne recreatiecentra, pavil joens, jachthavens. Ook kunnen boten worden gehuurd. Voor wandelaars bieden Zuidlaren en omgeving mogelijkheden te over. In het centrum van het dorp vindt men het Wandelbos De naam zegt gehoeg. Buiten het dorp vindt men uitgezette wan delingen in byvoorbeeld Anloo. Verder veel mogelijkheden in en bij buurtschappen als Schipborg en Zeegse. De VW van Zuidlaren, met een kiosk vlak bij dr Brink, h« «-fl al lerlei kaarten van wandel- en fietsroutes. Men zou ook in eigen woonplaats alvast een kaart van een van de ANWB-autoroutes door het noorden van Drente kunnen kopen, waarop ook de verschillende wandelmogelyk- heden staan vermeld. Trekpleister in Zuidlaren voor kin- deren is de Sprookjeshof. waar in men Imp tul van plekje., «U Berend Botje delt die te maken hebben met een sprookje, die via geluids bandjes worden verteld. Natuur lijk is er een speeltuin aan ver bonden. De natuur rondom Zuidlaren is bij zonder mooi, mede dank zij en kele beken die door het land schap kronkelen Het befaamde hunebed (Drenthe telt er zo'n vyflig) ontbreekt ook in Zuidla ren niet Men vindt hem by de buurtschap Midlaren Wie in die buurt is moet meteen even in het Museumwinkcltje aan de Zuidlaarderweg in Noord- laren gaan kyken (open op woensdag- en zaterdagmiddag van 2-6 uur) dat geheel is inge richt zoals een dorpswinkel er in 1900 uitzag. Het centrum van Zuidlaren biedt mogelykheden te over voor een maaltyd of een drankje. De eta blissementen staan alle rondom de Brink en de daarop uitkomen de straten. De pryskaarten op de gevels maken de keus op basis van de eigen portemonnee ge makkelijk. Huize Hackfort. gesticht in 1324 door een Bronshorst en in 1369 overge nomen door Gerrit van Baacke, geheten van Hackforde. De tegenwoordi ge bewoonster is jonkvrouwe J.A.F.C. baronesse van Westerholt van Hack fort.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15