Westduitsers onverze ©ommelscli Pils Rossi Polen stuurt ook huis naar C "Kom bij ons dan de finale kijken." WK'86 weer met 24 teams Omstreden aanvaller nu held van Italië j Rome Voetbalgek' Hrubesch velt vonnis over sierlijke Fransen DROMMELS LEKKER Topschutters Laat eens wat van je VRIJDAG 9 JULI 1982 MADRID (SID) - Ook in de eindronde van 1986 zal het wereldkampioenschap voet bal betwist worden door 24 landen. Dat besluit heeft het dagelijks bestuur van de FI FA (wereldvoetbalfederatie) gisteren tijdens een bijeen komst in Madrid genomen. De FIFA-vergadering koos de voorzitter van de Westduit- se voetbalbond (DFB), Her mann Neuberger, weer tot voorzitter van het organisa tie-comité voor het wereld bekertoernooi van 1986. Vragen Het dagelijks bestuur van de FIFA zadelde de afvaardi ging van Colombia, de orga nisator van de wereldtitel strijd voetbal van 1986, met een pakket vragen op. Bin nen negentig dagen moeten de Colombiaanse organisa toren daar op antwoorden. De FIFA vraagt van het Co lombiaanse comité vooral garanties van regeringszij de. FIFA heeft de afgelopen maan den, vooral bij monde van Hermann Neuberger, har dop getwijfeld aan de moge lijkheden van Colombia om in 1986 een wereldbekertoer nooi met 24 deelnemers te organiseren. De definitieve beslissing over de organisatie van het WK 1986 valt op 16 december in Zurich. Sport BARCELONA (GPD) - Enzo Bearzot maakte vanuit de dug-out het V-teken naar de supporters op de hoofdtribune van het Nou Camp-stadion in Barcelona, die massaal zijn naam scandeerden. Sinds de 54-jarige oefenmeester met de boksersneus de verant woording heeft voor de nationale voetbalselectie is zijn naam vaker gescandeerd, meestal gevolgd door „verdwijn" of woorden van die strekking. Na de eerste ronde in het koele noordwesten van Spanje leek de kans op een ontvangst op het vliegveld met doorgedraaide tomaten en rotte eieren groter dan een verwelko ming met bloemen en gezang. Maar nadat gisteravond met 2-0 gewonnen werd van Polen kunnen Bearzot en zijn blauwwitten overtuigd zijn van een glorieuze huldiging. Pa oio Rossi heeft Polen definitief naar huis gestuurd. Hij jubelt het hier uil, terwijl libero Zmuda en doelman Mlynarcyuk (in het doel) de ontreddering nabij zijn. ROME (AFP) - Alle straten van Rome zijn gistervond na de zege van Italië op Polen in de halve finales van het wereldkampioen schap door de inwoners over spoeld. Duizenden met vlaggen zwaaiende en toeters gebruiken de Romeinen verzamelden zich rond het Vaticaan waar de Pool se paus Johannes Paulus zijn ge boorteland ten onder zag gaan door twee treffers van Paolo Ros- Een half uur na het eindsignaal was het centrum van Rome ver anderd in een chaos. Een Ameri kaanse toerist vroeg verbaasd of er een revolutie had plaats ge had, toen hij de zo langzamer hand overbekende taferelen bij de Trevi-fontein zag. Kilometers claxonerende auto's bezetten de doorgaande wegen. De victorie in Barcelona lijkt te vens de zittingsperiode van de Italiaanse regering met enige da gen te verlengen. De verwach ting was dat vandaag een kabi netscrisis zou plaatshebben. Pre mier Giovanni Spadolini kondig de gisteren na de wedstrijd met een aan, dat hij de finale zondag in Madrid zal bijwonen. Hij ver trekt daartoe vandaag al naar de Spaanse hoofdstad. Voor de vierde maal in de geschie denis van het wereldkampioen schap voetbal staat de Italiaanse ploeg in de finale. In 1934 en 1938 werd de sprong naar het voetbal goud met succes bekroond, de slachtoffers waren achtereenvol gens Tsjechoslowakije (2-1 na verlenging) en Hongarije (4-2), in 1970 in Mexico moest men zich neerleggen bij de overmacht van Brazilië (4-1). Een tweede positie in dat jaar kwam even onverwacht als de zilveren en mogelijk gouden plak op dit wereldkampioen schap. Geen computer en geen voetbalkenner noemden de Ita lianen bij de favorieten. Met Po len, Peru en Kameroen als tegen standers in de eerste ronde acht te men de Azzurri's simpel in staat de stap naar de beste twaalf te maken, maar volgens de bere keningen zou men dan stuiten op Argentinië dan wel Brazilië, een te zware kluif voor de voetballers uit het Apennijns schiereiland. Het feit dat de Italianen over een geroutineerde doelman en een ij zersterke defensie beschikken was onvoldoende reden om hen bij de kanshebbers te scharen. Wil je het mondiale voetbalge- beuren goed doorstaan, dan heb je meer nodig dan een solide af weer, je moet ook doelpunten scoren. De eerste ronde waren het er twee in drie duels, zo onge veer de normale produktie. In de tweede ronde en de halve fi nale kwam men tot een totaal van zeven, een produktie die voornamelijk bijeengeharkt werd door Paolo Rossi. Met zijn eerste treffer tegen de Polen ach terhaalde hij op de schuttersfijst SEVILLA (GPD) Niets in voetbal is betrekkelijker dan haatgevoelens. De ene week wordt je verguisd, de andere week op handen gedragen. In een tijdsbestek van amper 10 dagen overkwam Horst Hrubesch beide. Na de ontmoeting tegen Engeland werd de bonkige spits van de Ham burger SV naar de tribune verwezen omdat hij bondscoach Jupp Derwall publiekelijk een lafaard had genoemd, gisteravond dankten de Westduit sers het aan zijn koelbloedigheid dat voor de derde keer de finale werd bereikt. echter, waarop gister avond in het bloedhete Sevilla de beslissing werd geforceerd, bete kende een even historisch als dramatisch hoogtepunt in de ge schiedenis van het wereldkam pioenschap voetbal. Nooit eerder moesten strafschoppen uitsluit sel geven over een finalist, niet vaak ook kwam een land er zo bekaaid af als gisteravond Frankrijk. Zo langzamerhand kan het toch niet op toeval berusten dat het Westduitse elftal terugslaat op een moment, dat de ploeg in feite door iedereen is afgeschreven. Dat gold ook gisteravond, toen Frankrijk in de openingsminu ten van de eerste verlenging via Tresor en Giresse twee keer doel treffend had uitgehaald en zo doende de gelijke stand 1-1 om boog in een zeker op dat moment comfortabele voorsprong van 3- 1. Vanaf toen verkeerden de Fransen in een soort feestroes. De con centratie verslapte en de ver moeidheid begon zich te wreken. De Westduitse ploeg is in dat soort situaties echter op zijn sterkst. Waar elk ander team ver moedelijk het hoofd zal laten hangen, weten Duitsers niet van opgeven. Gouden wissels Terecht zal Derwall in de komende uren wijzen op de gouden wis sels die hij toepaste door de vol ledig falende Magath een kwar tier voor de afloop te vervangen door Hrubesch en in de verlen ging alsnog Rummenigge in het veld te brengen voor de volledig opgebrande Briegel. Die alles-of- niets-tactiek bracht immers het fluwelen rendement in de vorm van twee treffers. De eerste nam Rummenigge hoogst persoonlijk voor zijn rekening, aan de twee de van Fischer ging voorberei dend werk van een Hrubesch vooraf. Maar met hetzelfde recht kan Mi chel Hidalgo wijzen op de om standigheid dat dergelijke spe lerwissels hem door toedoen van Schumacher onmogelijk waren gemaakt. Amper acht minuten in het veld als vervanger van de ge blesseerd geraakte Genghini werd de doorgebroken Battiston door doelman Schumacher vol geraakt en moest de Fransman per brancard van het veld wor den gedragen. Met de komst van Lopez had Hidalgo daarmee al tien minuten na de rust de wis sels verbruikt. Tot de openingstreffer van Litt- barski in de 18e minuut hadden de Westduitsers de tegenstander nog volledig in de greep, maar daarna slaagde Frankrijk er steeds vaker in de offensieve tac tiek van Derwall te dwarsbomen. Zodra Platini, Giresse, Genghini, Tigana of Rocheteau ook maar in de buurt van het strafschopge bied verschenen, sloeg de Duit sers de angst om het hart. Zij aar zelden ook geen moment aan de noodrem te trekken. Terecht kende de voortreffelijk leidende Charles Corver ook een straf schop in de omklemming van Foerster contra Rocheteau, die door Platini koelbloedig werd benut: 1-1. Vijf minuten voor afloop van dit heroische gevecht leek Amoros een slopende verlenging te voor komen, maar buiten bereik van Schumacher deponeerde de Franse verdediger de bal tegen de lat. Schoonheid in voetbal wordt maar zelden in winst vertaald. Tot die ontdekking kwamen de Fransen in de tweede verlenging. Want hoe fraai de treffers ook waren waarmee Tresor en Giresse het romantische Franse voetbal be kroonden, ten slotte moesten ook zij het afleggen tegen de Duitse onverzettelijkheid. Voor het absolute hoogtepunt van deze voetbalhappening zorgde Stielike, die vanaf elf meter de bal recht in handen van Ettori speelde, nadat Giresse Kaltz, Amoroz, Breitner en Rocheteau de beide doelverdedigers zonder uitzondering de verkeerde kant hadden opgestuurd. Eenzaam bleef hij achter in het doelge bied, de handen wanhopig voor het gezicht. Ontzetting Op dat moment had Didier Six de troefkaart in handen om Frank rijk alsnog datgene te geven waarop de ploeg aanspraak mocht maken. Maar tot ontzet ting van bijna iedereen kopieer de hij de misser van Stielike, waardoor Littbarski de stand als nog gelijk kon trekken. Doordat Platini en Rummenigge evenmin in de fout gingen, was het vanaf dat moment een kwestie van af tellen wie het eerst zal missen. Evenmin als het verbijsterde thuis- voltrekt Horst Hrubesch het front en al diegenen die zo intens meeleefden met „les bleus" zal Maxime Bossis de avond van Se villa vermoedelijk nooit meer vergeten. Schumacher vermoed de de goede hoek en het Bossis en zijn ploegmaats in tranen ach ter, nadat Horst Hrubesch zijn killersinstinct wel had waarge maakt. ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger vppr vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. WAT aw 'T <S6 UK OP D£ ££QS7E £LF G£S7Z>£>r DE /AATS7£ MAM 5BAN0E 5 oté 6uAPf¥) DA£££FCM£% £AJ££/J A/AAST s AiAAST- £/J£i£ OpüTR AIS 'M NU MI£T IN DE~ö«>Jt> SJOTTEN, MAAR- 4V L A/£T7EtJ CVAKJ 16. 8£t<5/£ P/OEAJ zuLie MADRID (ANP) - Karl-Heinz Rumenigge en Paolo Rossi hebben na de eerste twee ronden en de halve finales ieder vijf doelpunten op hun naam staan. Daarmee delen ze de koppositie op de top- scorerslijst. Rumenigge kwam op vijf treffers door zijn belangrijke doelpunt te gen Frankrijk in de verlen ging, Rossi scoorde gisteren twee keer in het duel Italië Polen. De kop van de ranglijst is: 1. Rumenigge (Wdl), Rossi (Ita) 5 doelpunten, 3. Boniek (Pol), Zico (Bra) ieder vier doelpunten, 5. Kiss (Hon), Armstrong (Ier), Falcao (Bra), Giresse (Fra) drie goals; 9. Wark (Sch), Schach- ner (Oos), Panenka (Tsj), So crates (Bra), Eder (Bra), Ser- ginho (Bra), Six (Fra). Geng hini (Fra), Fazekas (Hon), Nl il.tM (Hon), Poloskei (Hon), Maradona (Arg), Pas- sarella (Arg), Bertoni (Arg), Assad (Alg), Hamilton (Ier), Rocheteau (Fra). Platini (Fra), Robsen (Eng), Francis (Eng), Littbarski (Wdl), Fi scher (Wdl) twee treffers. Zico. Rummenigge en Bomek. zijn tweede bracht de leiderspo sitie. Goede neus De opkomst van Italië is de herle ving van voetbalvedette Paolo Rossi. Hij geefl binnen de fijnen de indruk dat hu ieder moment van ellende zal struikelen, oogt met zijn 65 kilo niet als een spits die het op kan nemen tegen de keiharde voorstoppers van de opponent, en toch is hfi razend snel. heeft een neus voor de goe de positie, een voortreffelijke balbehandeling en natuurfijk een groot incasseringsvermogen. De Polen kwamen in totaal tot 23 overtredingen, de felste waren gericht tegen het onderstel van Rossi Met Rossi en Antognoni in de ploeg vormt Italië een evenwich tig geheel. Zoff, betrouwbaar, de verdediging met Cabrini, Genti le, Collovati en laatste man Sci- rea, al drie jaar samen. Boven dien voetballen dne van de vier ook nog wekelijks in de kleuren van Juventus. De jonge Bergo- mi, pas 18 jaar oud, is een prima vervanger als een van de keihar de verdedigers tegen een gele kaart oploopt, want hoe slim de ze afweer de overtredingen ook begaat, niet alles bfijff verborgen voor de arbiter. Gisteren tegen Polen werd sportief gespeeld, voor de eerste maal op het toer nooi maakten de Azzurri's min der (13 tegen 23) overtredingen dan de tegenstander. Collovati gaf de gevreesde Smolarek geen kans weg, Bergomi bewaakte La- to uitstekend. Op het middenveld is de defensie ve taak voor Tardelli en Onali, de offensieve daden daar worden verwacht van Bruno Conti en Giancarlo Antognoni De laatste, de man van de loepzuivere pass, de Roma-speler, meer voor de trucs en fraaie passeerbewegin gen. Conti stond aan de basis van de tweede treffer. Hij kreeg de bal aangespeeld van Cabrini en legde het leer zeer fraai op het hoofd van de vtij staande Rossi. "Belangrijke goal" Een doelpunt dat de finaleplaats veiligstelde, een kwartier vóór het einde van een onaantrekke lijke partij ..Brazilië is het omge keerde van de Polen", zei Bear zot vooraf aan de halve finale. „Zoveel spektakel als de Zuida merikanen bieden, zo weinig ge ven de Polen". Een uitspraak die voor de volle honderd procent uitkwam. Maar wel deze kantte kening in de ontmoeting t« §m Brazilië droegen de Italianen voor een belangrijk deel bij aan het geweldige voetbalfeest Ter wijl de inbreng nu nihil VM Dt wedstrijd eindigde na 22 minu ten, een doelpunt van Rossi, na een vrije trap van Antognoni Tnbuneklant Boniek: „Een heel belangrijke goal, we wilden op de nul spelen en werden nu ge dwongen om de tactiek te wijzi gen" Na de treffer van Rossi wisten de Polen dat het gedaan was, Italië consolideerde en moest dat doen zonder Antognoni die aan de en kel geblesseerd raakte en ver in de tweede helft moest ook Fran cesco Graziani per brancard het veld verlaten, beiden kunnen zondag in de eindstrijd van het wereldkampioenschap weer spe len. Polen-Italiè, een ondermaat se halve finale, met veel te wei nig spektakel, tussen twee for- m.ih. die in de 540 minuten dat zij op de Mundial binnen de lij nen stonden in totaal te weinig hebben laten zien om terecht aanspraak te maken op een plaats bg de laatste vier. Van Ita fié waren de 270 minuten in Vigo volstrekt onvoldoende, tegen Ar gentinie werd zes kwartier veel te hard gevoetbald, tegen Polen bleef opwindend voetbal ander half uur achterwege, resteert slechts de uitstekende partg te gen Brazilië Misschien dat de equipe van Bearzot zondag in de finale zfin prestatie meer glans kan geven. ADVERTENTIE 1 telecommunicatie nVt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11