Zwarte dag in Tourhistorie' Winnengraagmaar alleen met voetbal waar ik zelf van Strijd tussen Smit en Lammertink ontbrandt In Alphen aan den Rijn Angst voor sneeuwbaleffect na geslaagde onderbreking Tour Voorzitter en secretaris judobond in hechtenis Zijerveld "gered" door demonstranten DONDERDAG 8 JULI 1982 ALPHEN AAN DEN RIJN - De tweestrijd tussen Jos Lam mertink en Theo Smit om de macht in de Zes van Rijn en Gouwe is gisteravond, tij dens de etappe in Alphen aan den Rijn, in alle hevigheid ontbrand. Het felle duel le verde de ritzege voor Lam mertink op, maar Smit liet zich de Oranje leiderstrui nog niet afpakken. Terwijl winnaar Lammertink op kracht iedereen de baas bleef, pikte slimme Theo Smit (vierde) in de bonifica tiesprints de nodige punten mee. Daardoor heeft de Zwa nenburger nog steeds vier punten voorsprong op de op de eindoverwinning gebran de Lammertink. 'Hoeveel is Smit geworden', vroeg Lam mertink na een uitstekende finale. Het antwoord zinde hem allerminst, getuige de nodige krachttermen, die hem toen ontvielen. De ploeggenoten van de Elro- stal gunnen elkaar geen me ter vrijheid. Toen Martin Ha vik, Mario van Vlimmeren, Ad van Peer en Piet van Kat wijk al vroeg in de koers aan de haal gingen, hielden Smit en Lammertink elkaar angst vallig in de gaten. Lammer tink wil hoog scoren en zette de jacht in op het leidende viertal, dat een voorsprong van 33 seconden kon verove ren. In zijn kielzog trokken Hennie Stamsnijder, Wim de Ruiter en...Theo Smit mee ten strijde. Ook Fons van Katwijk kon nog aanhaken. Snel vonden de achtervolgers de aansluiting met de vluch ters, waardoor er een kop groep van negen renners ont stond. Één man ontbrak bij die groep, Gerrie van Ger wen, de gedoodverfde num mer drie van de profzesdaag se. Samen met Van Lamoen slaagde ook Van Gerwen er echter nog in de leiders te be reiken. De levendige koers viel door die ontwikkeling lange tijd stil in de druk be volkte Alphense straten. Maar toen de eindafrekening plaats moest vinden, sloeg de vlam weer in de pan. Eerst trachtte Martin Havik weg te komen, hetgeen geen serieu ze poging bleek. Toen Theo Smit even niet oplette, zag Jos Lammertink echter zijn kans. Samen met Stamsnij der en Piet van Katwijk slaagde hij er in een gat van vijftien seconden te slaan. Dat was genoeg. Stamsnijder trachtte in de laatste kilome ters nog te vluchten, maar werd door Lammertink in de kraag gegrepen. Ook Van Katwijk, toch beducht voor de sprintkwaliteiten van Lammertink, kreeg geen kans. Waarna de sterkste man van gisteravond zijn wiel als eerste over de aan- komstlijn drukte, voor Van Katwijk en Stamsnijder. In de achtervolgende groep waakte Smit er wel voor dat Lammertink het Oranje van hem niet kon overnemen door als snelste binnen te ko men. Vanavond krijgt de zes daagse zijn vervolg in Bode graven en morgenavond is Gouda de laatste etappe- Uitslag Alphen aan den Rijn: 1. Jos Lammertink, 2. Piet van Katwijk. 3. Hennie Stamsnijder, 4. Theo Smit, 5. Gerrie van Gerwen, 6. Fons van Katwijk, 7. Martin Havik, 8. Mario van Vlimmeren, 9. Bas van Lamoen, 10. Wim de Ruiter. Klassement na vier dagen: 1. Theo Smit 80 punten, 2. Jos Lammertink 76, 3. Gerrie van Gerwen 54, 4. Piet van Katwijk 47,5. Fons van Katwijk 44, 6/7. Hennie Stamsnijder en Mar tin Havik 35, 8. Jac. van Meer 29. Amateurs Bij de amateurs werd de strijd beheerst door Jos de Bruin uit Boskoop. Hij was de ani mator van een ontsnapping van tien renners, waarbij o.a. Michel Meere, Ben Zaal en Ron Kok als streekfavorieten een plaatsje vonden. Toen de ze groep het peloton ingelo pen had, demarreerde De Bruin opnieuw. Nu kreeg hij Meere, Kok en Gijs Nederlof mee. De Bruin deed er alles aan om deze tweede vlucht poging tot een goed einde te leiden. Dat lukte hem, maar zijn inspanningen leverden hem uiteindelijk niet meer dan een derde plaats op. Ron Kok uit Rijnsaterwoude had zich voor de finale gespaard en klopte behalve De Bruin ook Nederlof. Michel Meere uit Alphen werd vierde. WIM VAN WANROOY Dominique Rocheteau: SEVILLA - Hij heeft het uiterlijk van een pop-idool uit vroeger jaren en de natuurlijke charme die hij uitstraalt, maakt het zelfs voor mannen duidelijk waarom zoveel vrou wen "in trance" geraken bij de verschijning van Dominique Rocheteau. De wapperende haardos is voor zijn vrolijke aanbidders ook het herkenningspunt bij uitstek, voor de ware voetballiefhebber is het handelsmerk van Domini que Rocheteau echter de sierlijk heid waarmee hij zich in het Franse nationale elftal langs de Dominique Rocheteau zijlijn beweegt. Een artiest op 5 T voetbalschoenen, die weliswaar graag wil winnen, „maar dan wel met fijn voetbal zodat ik er zelf ook van kan genieten". Want ook aan hem, de wat verle gen, frêle spitspeler, zijn fysieke middelen niet besteed. Techniek is de kracht van het Franse elftal. Daarom zou het Dominique Ro cheteau ook een lieve cent waard zijn geweest wanneer Frankrijk en Brazilië in de finale van dit wereldtoernooi tegenover elkaar hadden gestaan. „We zouden die wedstrijd wel ver loren hebben", veronderstelt Ro cheteau, „omdat de Brazilianen fysiek nu eenmaal veel sterker zijn dan wij. Maar qua voetbal zou het vermoedelijk de beste wedstrijd uit het toernooi zijn ge worden". Jominique Rocheteau. Hij geniet zichtbaar van de belangstelling die ook de internationale pers voor hem aan de dag legt, maar presenteert zich in de rol van de bescheiden vedette. Hij versterkt daarmee nog eens het imago dat hij in de loop der jaren heeft op gebouwd, hoezeer hij na de winst op Noord-Ierland (4-1) ook is ge prezen om zijn voortreffelijke spel en voorbeeldige inzet FONTAINE AU PIRE - Met de geslaagde blok kade van protesterende staalarbeiders heeft de Ronde van Frankrijk gisteren "een zwarte dag" beleefd. Tijdens de vijfde etappe, een ploegen tijdrit over 73 kilometer tussen Orchies en Fon taine au Pire, hielden zo'n driehonderd werkne mers van de staalfabriek Usinor in Denain de renners tegen en ze waren niet van plan hun actie op te geven. Een vastberadenheid, die de Tour in de voorgaande 68 afleveringen nog niet was tegengekomen. Voor het eerst in de geschiedenis haalde de karavaan dan ook de aankomstplaats niet. De organi satoren besloten de rit af te gelas ten en de ploegentijdrit zondag in Bretagne te laten verrijden. Een unicum, die de Ronde van Frankrijk nota bene nu er eens geen winnaar was, extra publici teit bezorgde. Want alle voor gaande acties zijn inmiddels al „normaal" geworden. De laatste jaren immers was het al een be kend verschijnsel dat boeren uit protest tegen het prijzenbeleid van de EG hun gierkarren leeg- stortten op de weg waar de kara vaan passeerde, maar afgelas ten... daar was het nog nooit van gekomen. „Een zwarte dag in de geschiedenis van de Tour de France", zei directeur Felix Levi- tan. „Natuurlijk leven we in een vrij land, waar iedereen z'n me ning mag zeggen, maar dat mag niet gebeuren over de rug van deze wedstrijd". De driehonderd staalarbeiders wa ren daar niet gevoelig voor. In Denain, 29,5 kilometer na de start, wilden ze iedereen laten weten hoe slecht het er in het noorden van Frankrijk voor staat. In het grauwe industries tadje komen binnenkort meer dan elfhonderd werknemers op straat te staan en bij andere vesti gingen van Usinor worden bin nen nu en twee jaar nog eens drieduizend mensen ontslagen. Als uiting van woede werd tot die actie besloten. Uit volle borst werd de Internatio nale gezongen toen de Wickes- ploeg van Berten de Kimpe in een „fuik" reed. Op een strategi sche plaats (de Tour-organisatie had dinsdagavond na telefonisch onderhoud met de directie van Usinor besloten de route iets te verleggen), in een nauwe straat, was de formatie gedwongen de strijd te staken. De twee daarop volgende equipes, Inoxpran en Vermeer Thijs, overkwam het zelfde, maar de DAF-ploeg van Fred de Bruyne werd al eerder tegengehouden. Andere ploegen haalden Denain zelfs niets eens. Peter Winnen en Theo de Rooy maakten de twintig kilometer niet vol, de Raleigh-ploeg van Peter Post, favoriet voor de winst en door de eerste plaats in het algemeen ploegenklasse- ment als laatste van start gegaan in Orchies kneep na slechts twee kilometer de remmen al dicht. De renners waren in verwarring. De wedstrijdleiding stond met de handen in het haar. Opnieuw bleek hoe weinig de internatio nale commissarissen werkelijk te vertellen hebben, want Levi- tan moest het verlossende woord spreken. Het werd stoppen. Een poging om de protesterende ar beiders over te halen tot het beëindigen van de actie en de ploegen opnieuw te laten starten liep op niets uit. Het leidde slechts tot een vechtpartij tussen de actievoerders. Maar ook de renners wilden niet meer. De Belg Walter Planckaert: „Dat doen we nooit. We hebben alle maal dikke benen...". Begrip voor de acties was er nau welijks. Peter Post vond: „Ik kan het wel een béétje begrijpen, want voor die mensen zijn dat vervelende dingen. Alleen vind ik dat er ook respect moet zijn Ho, stopt u maar, het hoeft niet meer. Dat kreeg ook de ploeg van Hennie Kuiper te horen in het stadje Denain. Protesterende arbeiders hadden de weg geblokkeerd. Er was geen doorkomen aan. voor de organisatoren". Zowel de aankomst- als de vertrek plaats had 60.000 gulden moeten betalen en de mededeling van burgemeester Jean Mary Lemai- re van Fontaine au Pire, dat Levi- tan had toegezegd in 1983 zeker terug te komen verzachtte de pijn slechts een beetje. Net als de toeschouwers in het dorpje vond Peter Winnen dat die actie nooit had mogen worden gehouden. „Het is toch ook a-sociaal tegen over ons. We worden belemmerd in ons werk. Maar anderzijds is het natuurfijk ook zo dat je je moet afvragen wat er erger is... Geen ploegentijdrit kunnen rij den of je baan verliezen". Overheersend was echter de opvat ting dat deze geslaagde onder breking wel eens een sneeuwba leffect zou kunnen hebben. „Het is net als met die vliegtuigkapin gen", meende de Fred de Bruy ne, „er is ooit 'ns een zot mee be gonnen en daarna bleef het door gaan. Zondag een tijdrit in Bre tagne. Misschien staan we daar weer wel stil". Levi tan besliste inderdaad dat de ploegentijdrit door moest gaan. Hij kapte de zondagrit tussen Concarneau en Chateaulin in tweëen. Eerst een ploegentijdrit van 50 kilometer en daarna een etappe over 112 ki lometer. „Want", het hij weten, „een ploeg als die van Post haalt er altijd bonificatie en die moge lijkheid moet er blijven". DEN HAAG - De voorzitter en de secretaris van de Judobond Neder land zijn door de politie in voorlopige hechtenis genomen. Ze worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de malversaties van vorig jaar binnen de Judobond. Daarbij zouden bondsgelden zijn ver duisterd. Destijds werd de ex-penningmeester van de bond daarvoor opgepakt. Deze zei toen dat zijn voorzitter en secretaris van de zaak afwisten. De advocaat van voorzitter Van O., mr. Moskovitch, veronderstelt dat zijn cliënt, die blijft ontkennen iets met de verduistering te maken te hebben, deze week nog wordt vrijgelaten, evenals secretaris P. De Judobond heeft destijds zelf om een gerechtelijk onderzoek naar de malversaties door de officier van justitie gevraagd. In hel Westduitvr elftal tal Rummenic- ge vanwege een blessure ontbreken. De aanvoerder zal plaats nemen op de re servebank. Hij wordt vervangen door Magath. De vermoedelijke opstellingen van Frankrijk en U'est-Du its land luiden: Frankrijk: Ettori, Amoros, Janvion, Tresor en Bossis, Giresse. Genghini, Platini en Tigana, Rocheteau of Six en Soler. West-Duitsland: Schumacher, Halts, Karl-Heini Forster, Slielike en Brie- gel, Dremmler, Breitner, Magath en Bernd Forster. Littbarski en Fischer. Arbiter is Charles Corver, met wie vooral de Franse coach Hidalgo tevre den is: "Met hem is een goed gelelde wedstrijd gegarandeerd". by wijze van uitzondering gunt hü de buitenwereld ook een blik in zijn binnenste. Want het heeft hem goed gedaan dat er aan zijn spel zulke lovende kritieken zijn gewijd. „Van nature ben ik nu eenmaal een gevoelig mens. Ik kan me heel erg gelukkig voelen als ik merk dat het spel loopt zo als ik dat graag wil en anderen dat waarderen". Is dat niet het geval en is er bij voorbeeld kritiek in de pers dan kan Rocheteau „volslagen gede moraliseerd raken. En dat geldt dan vooral wanneer ik voor me zelf het gevoel heb niet eens zo slecht te hebben gespeeld". „Ik ben nu eenmaal een fatalist Als er iets fout gegaan is valt dat vol gens mij nog maar moeilijk te corrigeren. Men verwijt mij ook vaak dat ik het hoofd laat huigen en teneergeslagcn ben wanneer een actie is mislukt en dat ik dan een paar minuten nodig heb om weer in de wedstrijd te komen. Ik weet dat daar een heleboel waarheid in zit" Dominique Rocheteau dankt het in feite aan een blessure van La- co m be dat hij tegen Noord-Ier land voor het eerst bij deze WK in de basis stond. Daarvoor mocht de geboren Parijzenaar slechts als wisselspeler opdra ven. „Maar naar mijn gevoel heb ik tegen de Noordieren wel een van mijn beste wedstrijden in het Franse elftal gespeeld". Ooit maakte Rocheteau furore bij SL Etiénne. De collega destijds van Johnny Rep vond echter dat hij in de sterrenploeg te weinig erkenning kreeg en teveel als nummer werd behandeld. Na een conflict met voorzitter Ro- cher en trainer Herbin vertrok hij drie jaar geleden naar het ry- ke Paris Saint Germain. In de Franse hoofdstad werd de inmid dels 27-voudige international omgeschoold tot centrumspits. Aan die positie dankt het zondags kind ook het blessureleed dat hem de laatste twee seizoenen achtervolgde. De achillespees werd al snel het doelwit van hardhandig ingrijpende verdedi gers. Daaraan niet gewend, merkte Rocheteau ook al snel hoe blessuregevoelig hij is De laatste maanden bleven ernstige blessures hem echter bespaard, zodat hij zonder klachten naar Spanje kon afreizen. Pas in de tweede finaleronde maakte Frankrijk daar de hoge verwachtingen waar. Dominique Rocheteau heeft er wel een ver klaring voor: „Wij komen met deze ploeg in de problemen te gen een sterk defensief ingestel de tegenstander. Maar in de tweede ronde was verdedigend voetbal niet meer mogelijk. Wie verder wilde komen was ver plicht om te winnen. Daardoor ontstond er ruimte en kregen w\j de kans om aan te vallen. En dan is er, met uitzondering van Brazi- liè, geen ploeg zo sterk als Frank rijk". Vanavond in het duel tegen West- Duitsland (waarin hy definitief van de pariij is) zal Dominique Rocheteau (27in het bloedhete Sevilla heel wat minder vrijheid genieten. Hy weet dat, zoals de Fransman eveneens onderkend dat West-Duitsland „een erg moeilyke tegenstander is. De Duitsers hebben zich na een slechte eerste ronde redelyk her steld en zyn weer helemaal terug in de favorietenrol. Toch acht ik die finale haalbaar voor ons". FONTAINE-AU-PIRE (ANP) - Peter Zijerveld dankte aan de demon stranten een voortzetting van zijn bestaan als Tourrenner. Indien de ploegentijdrit gisteren normaal was doorgegaan, zou Zijerveld door zijn eigen ploeggenoten naar huis zijn gefietst. Hij ontwaakte gister morgen zo ziek als een hond en liet onmiddellijk de Tourdokter bij zich komen. Die gaf hem wat medicijnen en beloofde 's avonds opnieuw langs te komen. Zijervelds ploeg startte als vierde. Zijn makkers trok ken er niet eens zo hard aan, want andere ploegen waren sneller, maar toch werd Zijerveld eenvoudig uit de wielen gereden. Dat was vlak voor het binnenrijden van Denain. waar ontevreden staalarbeiders een abrupt einde aan de etappe maakten, waarmee ze het verblijf in de Tour voor Peter Zijerveld prolongeerden...

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9