Israël: moeite met plan VS c Londen wil geld EG De Philips P2000 microcomputer vraagt niet naar diploma's. "Taak Unifil heroverwegen" Vietnam wil deel troepen uit Cambodja terugtrekken Twee punten stuiten op weerstand Voor wederopbouw Falklands Rapport van Franse rekenkamer: meer een spannend boek Bon Wilt u mij I Buitenland Voor het eerst sinds jaren is de Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek weer in zijn vaderland geweest. Hij bezocht een vluchtelingenkamp in Thailand en liep de grens over met Cambodja. Vorige week is Siahnoek de leider geworden van een coalitie van Cambodjaanse verzetsgroepen. HO-CHI-MINHSTAD (Reuter) - Vietnam is van plan deze maand een "aanzienlijk" deel van zijn troepenmacht uit Cambodja te rug te trekken. En als Thailand ingaat op Vietnams eis geen steun meer te geven aan Cam bodjaanse guerrillastrijders en deze niet langer tot Thailand toe te laten, is Vietnam bereid nog meer militairen terug te halen. Dit heeft de Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Nguyen Co Thach, gisteren aangekon digd. De minister wilde niet zeggen hoe veel manschappen zullen wor den teruggetrokken, alleen dat het om een "aanzienlijk" aantal gaat. Hij zei ook dat zijn land in december 1981 al een deel van zijn troepenmacht uit het buur land heeft teruggetrokken. Vol gens schattingen heeft Vietnam 180.000 tot 200.000 militairen in Cambodja nadat het begin 1979 meehielp aan omverwerping van het communistische bewind van Pol Pot en de regering-Heng Samrin installeerde. Diplomaten in Hanoi schatten dat Vietnam zijn bezettingsmacht in Cambod ja tot uiteindelijk 150.000 man schappen wil beperken. Een week beleden nog werd de vorming van een coalitieregering in ballingschap bekendgemaakt waarin de leiders van de drie be langrijkste Cambodjaanse oppo sitiegroepen zitting hebben. Dat zijn het voormalige staatshoofd prins Norodom Sohanoek, ex- premier Son Sann en de leider van de communistische Rode Khmer, Khieu Sampan die res pectievelijk president, premier en vice-president alsook minis ter van buitenlandse zaken in de coalitieregering zijn. Sihanoek was gisteren even in Cambodja. Volgens de Vietnamese ambassa deur in Peking, Nguyen Trong Vinh, moet de voorgenomen te rugtrekking worden gezien als een "teken van goede wil". Ook hij beloofde dat Vietnam op lan gere termijn nog meer militairen uit Cambodja zal terugtrekken. China is de belangrijkste wapen- leverancier van de Rode Khmer dat 25.000 tot 30.000 strijders telt. De Moulinka van Sihanouk be staat uit minder dan 1000 man en de Khmer Serei van Son Sann ruim 5000. De Vietnamese minister maakte het terugtrekkingsbesluit be kend in Ho-Chi-Minhstad (het voormalige Saigon) waar hij dinsdag en gisteren deelnam aan de halfjaarlijkse bijeenkomst van de ministers van buitenland se zaken van Vietnam, Cambodja en Laos. Ook in het slotcommu niqué werd de terugtrekking aangekondigd die onderdeel vormt voor een diplomatiek plan voor vrede in Zuidoost-Azië. Veiligheidszone In het communiqué stelden de mi nisters verder de vorming voor van een gedemilitariseerde zone langs de grens tussen Thailand en Cambodja. Als Thailand dat afwijst is men voor de instelling van een "veiligheidszone" waar aan de Thailandse zijde Thai- landse militairen patrouilleren en aan de Cambodjaanse kant Cambodjanen. Voorwaarde is dan wel dat de bases van de Ro de Khmer en de vluchtelingen kampen uit de zone worden te ruggetrokken. Een VN-macht DONDERDAG 8 JULI 1982 zou eventueel een toezichthou dende functie krijgen als de vol kerenorganisatie niet langer het bewind van Pol Pot als enige wettige vertegenwoordiger van Cambodja erkent. In het verleden heeft Thailand soortgelijke voorstellen verwor pen die het ziet als inmenging in zijn souvereiniteit. Als lid vn de Asean (Associatie van Zuidoost- Aziatische landen) verdedigt het bovendien de VN-zetel van Pol Pot en heeft het een dikke vinger in de pap gehad bij de vorming van de anti-Vietnamese coalitie. De Vietnamese bewindsman zei dat er geen uiterste datum is ge steld waarop Thailand moet rea geren op de voorstellen. Maar bij een positief antwoord zullen er verdere stappen worden onder nomen. De minister zei dat hij dit jaar alle Asean-landen zal bezoe ken maar dan geen nieuwe voor stellen zal doen. Ten slotte deed hij de coalitie van Sihanoek c.s. af als een "farce". Naar zijn mening verbetert de toestand in Cambodja "van dag tot dag". Vietnam zal alle militai ren uit het land terugtrekken als een eind komt aan de "dreiging uit China", aldus Thach. BEIROET/JERUZALEM/PARIJS (DPA/Reuter/UPI) - De Israëlische regering gaat niet akkoord met het Ameri kaanse voorstel de PLO een politieke vertegenwoordi ging in Beiroet te laten behouden nadat de Palestijnen zich uit de Libanese hoofdstad hebben teruggetrokken. Ook verwerpt zij het plan militaire eenheden van de PLO in het Libanese leger op te nemen totdat alle buitenland se troepen uit Libanon zijn vertrokken. Dit hebben Israëlische functiona rissen gisteren meegedeeld na af loop van langdurig kabinetsbe raad over een Amerikaans plan voor evacuatie van de belegerde Palestijnse guerrillastrijders uit West-Beiroet. Het Amerikaanse plan, dat negen punten bevat, voorziet in het overbrengen van de naar schatting 6.000 Palestij nen in de hoofdstad naar de Syri sche havenstad Latakia. Tegen twee punten van het plan heeft Israël bezwaar. Toch blijft de re gering optimistisch over de di plomatieke pogingen om de PLO uit West-Beiroet te c Volgens het Amerikaanse voorstel moeten de Israëlische troepen zich enige kilometers van Bei roet terugtrekken en de Palestij nen vertrekken met achterlating van zware wapens. Hun persoon lijke wapens mogen zij meene men. Amerikaanse schepen hou den een oogje in het zeil om de veiligheid van de operatie te waarborgen. De PLO-strijders moeten worden overgebracht naar Latakia en vandaar naar an dere Arabische landen. Een Frans-Amerikaanse legermacht betrekt stellingen in Beiroet, ter wijl ook het Libanese leger het westelijk deel van de hoofdstad binnentrekt. Er moet een stabie le en soevereine regering in Liba non komen. Tegen deze delen van de Amerikaanse plannen verzet Israël zich niet. Vertegenwoordiging De regering in Jeruzalem is het echter oneens met het handha ven van een politieke'PLO-verte genwoordiging in Libanon en het opnemen van PLO-eenheden in de Libanese strijdmacht, de laatste twee punten van het voor- stel. Eerder had de leider van de PLO, Jasser Arafat, de Amerikaanse plannen categorisch afgewezen. In een interview met het Ameri kaanse dagblad New York Times sprak hij de berichten tegen als zou de PLO-leiding met evacua tie akkoord zijn gegaan. Hij sloot evenwel deelneming van de Ver enigde Staten aan een internatio nale vredesmacht in Libanon niet uit. Ook de politieke leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie, Faroek Kaddoemi, verklaarde dat er nog geen overeenkomst is over terugtrekking van de Pale stijnse guerrillastrijders. Dit zei hij in een gesprek met de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson. Kaddoemi stelde voorts dat de PLO van haar "bewapende fase" naar de "politieke fase" wil overgaan zo dra haar politieke rol wordt er kend. naar Syrië gaan. Aan de Ameri kaanse bemiddelaar Philip Ha- bi b zouden de Israëliërs hebben gevraagd om garanties dat de Pa lestijnen niet in de vallei blijven. De Libanese minister van buiten landse zaken, Foead Boetros, zei dat het Amerikaanse evacuatie plan nog niet officieel is voorge legd aan de regering in Libanon. Hij heeft hierover al wel met Ha- bib en de Libanese president Elias Sarkis gesproken. De Liba nese regering gaat in principe ak koord met de komst van Ameri kaanse troepen of een multi-na- tionale legermacht om de PLO te evacueren of de vrede te bewa ren, zo werd in regeringskringen gezegd. Compromis BRUSSEL (GPD/AFP/Reuter) - Groot-Brittannië heeft de Euro pese Gemeenschap officieel om steun gevraagd voor de wederop bouw van de Falklandeilanden. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de gemeen schap, bestudeert het verzoek van Groot-Brittannië. Een woordvoerder van de commissie wees erop dat steunverlening in dit geval best mogelijk is omdat de Falklandeilanden een vast on derdeel uitmaken van het Britse koninkrijk. Uit welke pot en hoeveel geld de gemeenschap beschikbaar zal stellen, is nog niet bekend. Er kan geld komen uit het regionale fonds, bedoeld voor steun aan economisch zwakke regio's in de gemeenschap, of wellicht uit de pot voor ontwikkelingshulp. Argentinië Bij de Argentijnse strijdkrachten zijn in de oorlog om de Falklan deilanden tegen Groot-Brittan nië 712 manschappen gesneu veld dan wel vermoedelijk omge komen, zo blijkt uit een officiële verklaring van gisteren. Bij de marine sneuvelden 65 man en worden er 331 vermist, bij de landmacht vielen 261 doden en bij de luchtmacht 55. Het lijkt er overigens sterk op dat de luchtmacht en de marine hun aanvankelijke bezwaren om in de nieuwe junta zitting te nemen, hebben laten varen. Zij zouden nu wel regeringsposten aanvaar den. Galtieri's opvolger, landmachtge- neraal Bignone, maakte bekend dat hij met instemming van luchtmachtcommandant Lami Dozo, brigade-generaal Jose Mi- ret uit de luchtmacht tot minister van planning heeft geïnstalleerd. Bignone liet zich toen optimis tisch uit over een "verzoening" met de luchtmacht er Van militaire zijde werd verno men dat een herstel van de junta afhangt van wie de nieuwe func tie van vice-president gaat bekle den. De luchtmacht wil een bur ger. Een Argentijnse korporaal die vrij willig meehielp bij het afbake nen van een door Argentijnen aangelegd mijnenveld op de Falklands, is gisteren gewond geraakt toen een mijn ontplofte. Het mijnenveld lag op 2,5 kilo meter ten zuiden van de hoofd stad Port Stanley. De man liep achter een van zijn eigen officie ren van wie werd verondersteld dat hij wist waar het veld lag. Bosbranden BARCELONA (Reuter) - De bos branden die sedert dinsdag bij Barcelona woeden, zijn gisteren in hevigheid toegenomen. Er is al bijna 4.000 ha bos vernield. De overvloedige rook die zich rond de Catalaanse hoofdstad ver spreidde en de as hebben een dikke grauwe wolk gevormd waarachter de zon totaal verdwe nen is. Enkele honderden mensen, brand weerlieden, boswachters, politie mannen en vrijwilligers, nemen deel aan de strijd tegen de barriè re van vuur van 30 km lengte die Barcelona omsingelt. Uit regeringskringen in Jeruzalem werd vernomen dat Israël bereid zou zijn tot een compromis wat betreft de aanwezigheid van een PLO-bureau in Libanon. Op een dergelijk kantoor zouden zich hooguit tien personen mogen be vinden en het zou zo mogelijk buiten Beiroet moeten worden gevestigd. Het maakt de Israëliërs niet uit hoe de Palestijnen Libanon verlaten, over zee, over land of per vlieg tuig, als zij maar vertrekken. Is raël vreest echter dat, wanneer de PLO-strijders de weg naar Da mascus nemen, zij zich in de Be- kaavallei hergroeperen en niet Wapenhandel ROME (Reuter) - Het lijkt er op dat de Italiaanse bankier Rober to Calvi betrokken is geweest bij wapenhandel met Argentinië ten tijde van de Falklandcrisis. Dit heeft een Italiaanse rechercheur verklaard. Calvi, wiens lijk verleden maand in Londen is gevonden, zou via een Peruaanse dochteronderneming van zijn Banco Ambrosiano tij dens de strijd om de Falklandei landen tussen Engeland en Ar gentinië wapenverkopen aan Ar gentinië hebben gefinancierd. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Het voltallige personeel van het Franse staatsgas en -elektriciteitsbedrijf stookt zich elke winter wild en hoeft bijna niets te betalen. Dat kost de Staat jaarlijks 750 miljoen francs, aldus de Franse algemene rekenkamer in zijn jaarlijks rapport. Het verslag van de rekenkamer beslaat 287 pagina's vol anecdo tes over de manier waarop ambtenaren kans hebben gezien uit de staatsruif mee te pikken. Een van de Franse kranten gaat zover te voorspellen dat het boekje een best-seller zal worden voor de vakantiegangers. De opzienbarendste ontdekking van de rekenkamer is de manier waarop de gas- en lichtmensen profiteren van een voorrecht dat al bestond voor de nationalisaties van 1946. Eerst is er een grens waaronder gas en licht helemaal niets kosten. Dan komt er een verbruik waarvoor 3,38 centimes per Kw wordt betaald. Een normale Fransman kost dat 38,68 centimes (zo'n 16 cent). Geen wonder dat deze gelukkige employés zich wezenloos stoken: gemiddeld 6.663 Kw tegenover een gemiddelde van 2.680 bij de normale gebruiken. Het hoeft niet te verbazen dat ook voor het installeren van meters en leidingen - niet zelden een van de duurste operaties voor koning klant - deze groep gepriviligeerden in het geheel niets wordt berekend. Verder bevat het rapport van de Franse rekenmeesters de stan daardverhalen over de directeuren van staats-organisaties die al sinds jaren geen wezenlijke bijdrage aan de samenleving meer hebben geleverd. Eenzaam achtergebleven in pluche kantoren van standing, declareren ze twee auto's, hoge onkosten en het salaris voor hun secretaresse, de enige „ondergeschikte" van het bedrijf. De rekenkamer is ook op het spoor gekomen van de „Franse maat schappij voor tele-distributie" die in '75 in het leven geroepen was om een rapport uit te brengen over kabel-tv. Het rapport werd snel geleverd en door niemand gelezen. Daarop sliep de maatschappij al ras in. De directeur hield oren en ogen echter open om er op toe te zien dat hij jaarlijks omgerekend een ander halve ton aan salaris oogstte plus nog eens zo'n 7000 gulden aan onkosten. De maatschappij houdt als vanouds kantoor in de beroemde Parijse wolkenkrabber, de „Tour Montparnasse", en heeft er 134 vierkante meter tot zijn beschikking. De exploitatie kosten bedragen jaarlijks 1,08 miljoen francs. De Franse pers brengt de onthullingen van de rekenkamer in afle veringen. Of die van vorige jaren tot maatregelen hebben geleid blijkt echter uit niets. Perez de Cuellar: (Van onze correspondent Willem Offenberg) GENEVE - De Verenigde Na ties moeten zich bezinnen op de rol van Unifil, de VN-vre- desmacht in Libanon. Dat zegt Perez de Cuellar, secre taris-generaal van de Ver enigde Naties die tijdens een tweedaags bezoek aan Neder land met premier van Agt hierover maandag een onder houd heeft. Unifils taak is niet om te doden, maar om zich te verdedigen wanneer ze wordt aangeval len, zei Perez de Cuellar op de vraag in Genève hoe de Is raëli's op 6 juni zonder verzet van Unifil Libanon konden binnenmarcheren. „De Unifil-troepen zijn nooit en te nimmer direct aangeval len", aldus De Cuellar over de Israëlische invasie. „Noor wegen en Nederland bijvoor beeld hebben ons manschap pen beschikbaar gesteld en dat is gebeurd onder door de Veiligheidsraad goedgekeur de voorwaarden". Met andere woorden: Wanneer Unifil buiten die voorwaar den om had gehandeld, dan was de VN-vredesmachthaar boekje te buiten gegaan, zo bedoelt Perez de Cuellar te zeggen. Hij vindt het nodig dat de taak van Unifil op nieuw wordt bekeken. Het is immers niet de eerste keer, zegt hij, dat VN-troepen wor den gemeden op deze ma nier. Hij verwees daarmee naai- de Turkse inval op Cy prus. „Wij hebben een overeenkomst met de betrokken landen die troepen leveren voor Unifil. Die komt erop neer dat deze niet verondersteld Perez de Cuellar. worden te doden of gedood te worden. Bij de Israëlische in vasie is niet het vuur ge opend op onze soldaten; de Israëli's hebben ze zorgvul dig gemeden". De Verenigde Naties zal de hulp van de betrokken Uni- fil-deelnemers nodig hebben om de rol van de VN-vredes- macht te evalueren, aldus Pe rez de Cuellar. Vooral nu de Verenigde Staten en Frank rijk troepen naar Libanon willen sturen. Perez de Cuel lar ziet twee mogelijkheden: of de Fransen en Amerikanen worden ondergebracht in een nieuwe multinationale een heid, of ze maken straks deel uit van Unifil. Hij zelf heeft geen voorkeur zo lang een si tuatie vermeden kan worden zoals bij de Israëlische inva- ADVERTENTIE is belast, staat klaar om u volledig te infor meren over de P2000 en de 1000 en 1 toepassingen. 1 Een intelligente duizendpoot. De Philips P2000 microcomputer is een veelzijdig hulpmiddel voor talloze gebruikersgroepen in het bedrijfs- leven, bij de vrije beroepen, I verenigingen en onderwijs. Boven-1 dien blijkt de P2000 in zijn kleinste uitvoering een plezierige uitdaging voor hobbyisten te zijn. De P2000 met z'n vertrouwde schrijfmachine-toetsenbord is eenvoudig te bedienen en vergt geen grote investering. U kunt pra fiteren van vele kant en klare toe passingen op administratief gebied maar ook zelf programmeren. De P2000 is tevens een efficiënte tekstverwerker en in kombinatie met een TV te gebruiken als een I Event, toepassing: kleurrijk hulpmiddel om professio- Telefoon neel presentaties te verzorgen. X/nnrlirhtina Hpf nptwprk van 1 1300 van Philips Telecommunicatie en Informatie- SpsdeSs dïtmeTdeverkoop Ls«nB121001CJ 53 PHILIPS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6