Geen ruimte voor zwerfkatten Acht ontslagen bij universiteit Ir. Mans wil "om de geur van meel" De Valk weer laten malen "Scheiding lager- en kleuteronderwijs wordt steeds vager" Asiel vol: wilde kat bij stadhuis afgeleverd Politie 'redt' krakers Leiderdorper- onder invloed - ramt auto mensen Meer nemen de bus Opnieuw aangeklopt bij gemeentebestuur DONDERDAG 8 JULI 1982 Biologie krimpt in Lelden LEIDEN - De rijksuniversiteit Leiden zal binnenkort negentien perso neelsleden van de subfaculteit biologie, wier functies zullen worden opgeheven, ontslaan. Elf van hen kunnen in later stadium weer worden aangenomen Deze procedure is een onderdeel van een totale reorganisatie binnen de subfaculteit biologie. Het definitief ontslaan van acht personeelsleden is noodzakelijk geworden om de bezuinigingen het hoofd te kunnen bieden. In universitaire kringen vermoedt men dat andere subfacultei ten binnenkort zullen volgen. De subfaculteit biologie kon het niet meer redden door alleen maar te bezuinigen op apparatuur en onderhoud van gebouwen. Ook bestond er al enkele jaren een personeelsstop. De reorganisatie is gericht op een vermindering van het aantal vakgroe pen van 11 naar 5 en van het aantal onderzoeksgroepen 21 naar 16. De elf die tijdelijk worden ontslagen kunnen daar straks na de reorganisa tie weer een plaats krijgen. Bij het ontslag is, zo zegt men, uitsluitend rekening gehouden met de kwaliteit van de onderzoeksgroep en niet met die van de individuele onderzoekers. Over het plan, zoals het nu ter tafel ligt, is een jaar intensief overleg geweest met subfaculteit, faculteit en college van bestuur, het hoogst uitvoerende orgaan van de universiteit. De subfaculteitsraad van biolo gie neemt vandaag een definitief besluit over de voorgestelde bezuini gingen. De Morskring: eerste openbare basisschool Wethouder Van Dam (met kind in de armen) was aanwezig bij het 'huwelijk' tussen de twee scholen. LEIDEN - Via een wel zeer omslachtige weg is een zwerfkat gistermid dag in een hok van het Leidse dierenasiel aan de Besjeslaan terecht gekomen. Het dier, eer gisteren gevangen op het Trekvaartplein door de heer Raymae- kers van de Dieren- hulpdienst, moest eerst een bezoek aan het stadhuis brengen eer voor hem een plaatsje in het asiel werd vrijge maakt. In Leiden lopen talloze zwerf katten rond die vaak te wild zijn geworden om nog met blote handen aan te pakken. Raymaekers wil de katten dan best op komen halen, maar moet ze natuurlijk wel ergens kunnen plaatsen. Tot voor kort was het zo dat de dierenarts van het asiel een gevangen kat liet inslapen. Raymaekers: "Dat was een makkelijke maar eigenlijk il legale oplossing. Nu de dierenarts van het asiel on langs overleden is, wil ik met een nieuwe dierenarts niet weer een dergelijke afspraak maken". Officieel moet elk gevonden dier namelijk drie weken op gevangen worden. In die tijd kan de eventuele eigenaar het beest komen ophalen. Gebeurt dat niet, dan wordt het beest vogelvrij verklaard Raymaekers druk (links) toe. en zonodig afgemaakt. Toen Raymaekers deze week ech ter met een wilde zwerfkat bij het asiel aankwam, werd het dier daar geen onderdak ver leend. "Ze zeiden dat er geen plaats meer was. Het dier moest maar worden afge maakt". het telefoneren op het stadhuis. De Jong, chef Ook voorzitter Van Winters wijk van het dierenasiel wist geen oplossing. Hij gaf Ray maekers te verstaan dat hij het dier in het asyl niet kwijt kon. Raymaekers: "Hij zei dat ik dan maar met de kat naar het stadhuis moest gaan". En dat is precies wat de burgemeester, kijkt Raymaekers gistermiddag is gaan doen. Volgens hem heeft het asiel namelijk best ruimte voor zwerfkatten in een speciaal daarvoor ge schonken kattenhuis achter het asiel. Op het stadhuis aangekomen, de 'wilde' kat als een mak lammetje in een kooi, drong Raymaekers gistermiddag di rect door tot de burgemees terskamer. Goekoop zelf was echter niet aanwezig zodat de chef van het kabinet van de burgemeester, C. de Jong, de honneurs waar moest nemen. Die ging als een bezetene aan het bellen en kreeg het als nog van Van Winterswijk ge daan dat de kat in het asiel terecht kon. Op het eerste gezicht een ver haal met een gelukkig einde. De zwerfkat van gisteren is echter niet de laatste kat die door de dierenhulpdienst van straat wordt gepakt. Rayma- kers: "Als ik wil, kan ik elke dag wel een kat bij het asiel afleveren. Alleen bij de Haar lemmertrekvaart lopen er al veertig rond". En volgens voorzitter Van Win terswijk van het asiel is daar toch echt geen plaats voor: "Zeker in deze drukke tijd is het erg moeilijk. We willen best uitbreiden maar aller eerst ontbreekt het geld om een quarantaine-afdeling voor die katten te maken. Die verwilderde katten kunnen namelijk allerlei ziekten heb ben en de gezonde beesten in het asiel aansteken. Uitbrei den mag bovendien volgens het bestemmingsplan niet, want er moet aan de Besjes laan woningbouw komen. Wanneer we ooit de ruimte krijgen is dat op de nieuwe locatie van het asyl, maar dat kan nog wel een paar dagen duren". LEIDEN - De eerste openbare ba sisschool in Leiden heeft de naam "De Morskring" gekregen. Deze basisschool is gevormd uit de lagere school "Jan Ligthart" en de kleuterschool "De Zand taart" aan de Damlaan. Wethou der Van Dam (onderwijs) heeft gistermorgen dit 'huwelijk' offi cieel bekrachtigd. In een bakfiets is het bruidspaar (een leerling van de kleuter school en een leerling van de la gere school) door de wijk gere den om iedereen op de hoogte te stellen van dit heuglijke feit. Op het ogenblik zijn er driehon derd experimentele basisscholen in Nederland. Pas in 1985 zullen de andere lagere- en kleuterscho len gaan samenvoegen. De Mors kring staat onder leiding van een vrouwelijk hoofd: kleuterjuf frouw Anneke van de Boogaart. Om niet alles op haar schouders terecht te laten komen heeft het team gekozen voor een drieman schap. Hans Neuteboom en Neeltje Koelewijn hebben de bo venbouw en de middenbouw on der hun hoede, terwijl Anneke de scepter zwaait over de onder bouw en de eindverantwoorde lijkheid draagt. Ook de ouders doen actief mee aan deze vernieuwingen in het on derwijs. Er is een oudercommis sie gevormd, die nauwlettend de ontwikkelingen in de gaten houdt. Voorzitter Jos van Druten is tot nu toe heel tevreden. "Het loopt allemaal uitstekend". Als bewijs noemt Van Druten het steeds groeiende aantal leerlin gen. "Andere scholen hebben met een terugloop te maken". De Morskring telt 260 leerlingen ondergebracht in twee gebou wen die naast elkaar üggen met een gezamenlijk speelplaats. An neke van de Boogaart: "Een ideale situatie voor het oprichten van een basisschool. De schei ding kleuter- en lagere school zal steeds vager worden door de sa menwerkingsprojecten". Het eerste project is gisteren afge rond. Alle kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar zyn bezig geweest met verkennen van de eigen wijk. Tekeningen, platte- gonden, opstellen en interviews, die de ouders gisteren konden bekijken en horen, waren de eer ste zichtbare resultaten van het onderwijs op de basisschool "De Morskring". LEIDEN - De Leidse politie kwam er gistermiddag aan te pas om te voorkomen dat de krakers van een pand aan de Langegracht door de eigenaar op straat zouden worden gezet. Het pand aan de Langegracht was in het weekeinde te zijn gekraakt door enkele jongeren. Toen de eigenaar met zijn vrouw gisteren bij het huis arriveerden waren alleen twee meisjes thuis. Zy riepen de hulp in van enkele vrienden en weigerden het pand te verlaten. Er ontstond daarop een fikse ruzie over of het pand nu wel of niet leeg stond. Nadat hulpge roep werd gehoord is de politie door omwonenden gewaarschuwd. Uit een onderzoekje bleek dat het pand tot augustus van het vorig jaar dienst heeft gedaan als opslagplaats voor een winkel. Volgens de kra kers staat het huis sindsdien leeg. De eigenaar kon niet aantonen dat het pand nog steeds is verhuurd zoals hij beweerde. De krakers mogen daarom voorlopig in het pand blijven. De eigenaar kan nog via een kort geding proberen de krakers uit de woning aan de Langegracht te krij gen. leiden - een 31-jarige man uit Leiderdorp is gisterochtend om 11 uur aangehouden omdat hij een auto had geramd op de Kanaalweg in Lei den. De man, die op dit vroege uur al dronken achter het stuur zat, reed na het ongeval door maar werd later op het Lammenschansplein klem gereden waar hij een rijverbod kreeg opgelegd. De Leiderdorper reed over de Kanaalweg in de richting van het Lammen schansplein toen hü moest uitwijken voor een vrachtauto uit tegenge stelde richting. Hij week zover uit dat hij een stilstaande auto ramde waarvan de eigenaar juist bezig was met het uitladen van goederen. De linkerzijkant van de stilstaande auto werd ernstig beschadigd. De veroorzaker van het ongeval gaf vol gas en verdween in de richting van het Lammenschansplein. De eigenaar van de aangereden auto zette daarop de achtervolging in en slaagde er in de Leiderdorper klem te rijden. Hengelsport (1) De Sportvrienden visten in De Rijn. De uitslag: 1. C. Schou ten sr. 42 stuks-5.510 gram: 2. B. Honsbeek 30-28103. H. Jansen 23-2460; 4. L. Mooi- broek 33-2380; 5. W. Schouten sr. 16-1570; 6. K. Schouten 17- 1250; 7. J. Jansen 12-880; 8. J. Siebert 10-750; 9. Hen. Schou ten 10-740. Hengelsport (2) De Ruisvoorn viste in de ring vaart. De uitslag: 1. A. Sen- teur 22 stuks-3425 gram; 2. Th. van Daalen 22-2175; 3. J. Brouwer 13-2775 4. W. van Welsen 10-2625; 5. J. Nieuwen- burg jr. 16-1750; 6. Th. Vos kuil 13-1835; 7. J. v.d. Berg 16- 1485; 8. J. Nieuwenburg sr. 15-1575; 9. A. Bal 6-247010. L. van Oosten 8-1650. Hengelsport (3) Hengelsportvereniging De Fo rel hield een wedstrijd in de Amstel nabij Ouderkerk. Uit slag: 1 A. Ooijendijk 6770 gram-17 stuks. 2 G. Ligtvoet 4660-27, 3 J. Beekman 3150-8, 4 A. Bizzoni 3140-8,5 L. Disse- veld 2860-7, 6 H. Ooijendijk 1800-8, 7 I. de Wetering 790-6, 8 J. ten Donkelaar 770-4,9 Th. v.d. Holst 670-2, 10 J. Zirkzee 250-2. Hengelsport (4) Hsv Rijnland viste in de Nieuwkoop Noordse Plassen. De uitslag: 1. P. van Veisen 2800 gram-9stuks; 2. J. Cornet 2300-113. P. Tuynder 2125-6 4. D. de Wit 1500-17; 6. P. v.d. Plas 1400-96. TH. Westra 1375-8; 7. G. Opdam 1325-8; 8. J. Blikman 890-5; 9. W. Schild 425-3; 10. O. Spierenburg 375- Hengelsport (5) Visvereniging Hengelsport vis te in het Aarkanaal. De uit slag:!. W. den Edel 20-4930; 2. P. Ouwerkerk 14-4570; 3. Ph. Verstraten sr. 10-2750; 4. I. Jansen 9-2180; 5. A. Levahrt 10-2140; 6. Ph. Verstraten jr. 6-1320; 7. P. Verhoef 10-1300; 8. D. Boon 7-1290; 9. R. van Egmond 4-540. Duivensport Postduivenvereniging De Blauwkras hield een wed vlucht uit Duffel. Uitslag: 1,2, 5, 8 P. Landensbergen; 3, 4, 7 R. v.d. Geer; 8, 9 G. v.d. Blom; 10 J. Schipper. De Blauwkras hield ook een wedvlucht uit Ruffec. Uitslag: 1, 2, 6 comb. De Wetering; 3 P. Landens bergen; 4, 7 P. Beekman; 5 R. v.d. Geer; 8, 9 R. Verhoogt; 10 W. Ravensbergen. Popmuziek De Nederlandse groep Judy Ny lon, die onlangs in eigen be heer This is a feedback Page uitbracht, treedt vrijdag avond op in het LVC (Bree- straat 66). Aanvang is negen LEIDEN - Het aantal reizigers met de bus in het vorig jaar in Verge lijking met 1980 met bijna negen procent toegenomen. Lokaal ligt de toename iets boven dit per centage, 'interlokaal is het iets minder dan negen procent. Deze cijfers vloeien voort uit het jaarverslag van de NZH (de Noord-Zuid-Hollandse vervoer maatschappij). Overigens plaatst de busmaatschappij wel een kanttekening bij bovengenoem de cijfers. Door de invoering van de strippenkaart is de reiziger- somvang niet meer, zoals vroe ger, aan de hand van verkochte kaarten precies vast te stellen. In plaats daarvan wordt om de veer tien dagen op donderdag op alle lijnen de maximale bezetting ge teld. De NZH sloot dit jubileum jaar (de NZH bestond in 1981 100 jaar) af met een winst van bijna anderhalf miljoen gulden. Ir. Mans in molen De Valk: ""Als een molen een paar keer per jaar draait, kun je zien dat-ie nog compleet iKoto Holvast» LEIDEN De reden dat ir. Mans zo van molens houdt, is in wezen te herleiden tot een simpele, éénregelige consta tering: hij houdt van de geur van meel. Of hij er in zal sla gen om een paar keer per jaar die lucht in molen de Valk op te snuiven valt echter te be zien, want erg enthousiast zijn sommige verantwoorde lijke lieden nog niet over zijn plan om dit monument af en toe weer in gebruik te nemen. De bezetenheid van ir. Mans dateert uit de jaren dat hij nog een jongetje was en bij zijn ouders op de Zuidhol landse eilanden woonde. In de buurt stond een korenmo len. "Ik vond het leuk om veel op die molen te zitten", zegt Mans. Met als resultaat dat hij ook regelmatig op school bleef zitten? Nee, dat niet, verzekert hij. De liefde voor de molen bleef een hobby. Mans doorliep braaf de HBS en vertrok daarna naar Delft om te gaan studeren aan de technische hogeschool. En het heeft na tuurlijk grote voordelen, een baan als ingenieur, want van droog brood hoef je bepaald niet te leven: Mans is dan ook eigenaar van een molen in Zeeland. Op het idee om ook molen de Valk weer een paar keer per jaar te laten werken kwam hij vijftien jaar geleden al. In zijn tuin. met uitzicht op een zelf gebouwde molen op het dak, vertelt de ingenieur, die be stuurslid is van de Rijnlandse Molenstichting: "Ze zeiden toen tegen mij dat je de mo len niet in bedrijf kunt ne men. omdat er dan stof komt op de tentoongestelde attri buten". Een argument dat enkele we ken geleden weer werd ge bruikt, want Mans richtte zich wederom met zijn ver zoek tot het Leidse gemeen tebestuur. "Ik vind het een vreemd standpunt", zegt hij. "Want ze zouden toch moe ten weten dat een goede mo lenaar geen meel verspilt, omdat hij toch een behoorlij ke boterham moet verdie- Is hij dan een goede molenaar? "Ik heb het vak, zoals gezegd, geleerd op de Zuidhollandse eilanden. En ik kan wel zeg gen dat die molenaar me één ding heel goed heeft bijge bracht: spring zuinig om met het meel. De gemeente hoeft dan ook niet bang te zijn dat ik alles zal bedekken onder een dikke laag stof. En voor hoge kosten hoeven ze ook niet bang te zijn, want als het Heeft het eigenlijk wel zin: een paar keer per jaar de molen laten malen"' "Ik vind van wel. Je kunt dan tenslotte zien dat-ie nog compleet is. Ja, ik geef het toe: het zijn sentimentele redenen die mij leiden, maar wat is daar ei genlijk tegen? Als ik nu bin nenkort weer nee krijg te ho ren, geef ik het overigens wel op". Vervallen Wie op zondag weieens een fietstocht maakt door deze contreien zal het zeker bea men: lang niet alle molens verkeren in goede staat De beschuldigende vinger moet volgens Mans worden gewe zen naar CRM. Want: "dat mi nisterie houdt op dit moment elk herstel tegen". Gemeentebesturen zijn meest al wel wat makkelijker. Zij kunnen hun subsidie dan ook terugkrijgen, dat wil zeg gen: als CRM ja heeft gezegd. En dat ministerie blinkt op dit moment volgens Mans vooral uit doordat er niet veel meer met het hoofd wordt ge knikt ten teken dat het wel snor zit De cirkel is rond, de molen vervalt "Het enige dat we op dit mo ment kunnen doen is probe ren zoveel mogelijk begunsti gers te kr\jgen. Lukt dat niet dan krijgen mensen die mo lens lelijke objecten vinden uiteindelijk toch hun zin dan staan er over pakweg vijftig jaar niet zoveel molens meer in Nederland". WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3