Opnieuwcollege CDA en WD in Zoeterwoude - - tLe/cfee agenda Nieuwe woonvorm voor gehandicapten Lezers schrijven Van der Heijden: Verschillen tussen PZ en CDA te groot J2222QèB ^erste Paal morgen in Buitenhof Oost geslagen Meisje slikt medicijnen Belang? PAGINA 2 Stad en rand DONDERDAG 8 JULI 1982 ZOETERWOUDE - Evenals in de voorgaande acht jaar, krijgt Zoeterwoude een christen- democratisch-liberaal college van burgemeester en wethouders. Beide partijen leveren één wethouder, het CDA Van der Heijden en de WD Graniewski-Wijnands, de eerste vrouwelijke wethouder in Zoeterwoude. Progressief Zoeterwoude is bui ten de collegeboot gevallen, ón danks dat het de tweede partij in het dorp is met vier raadsze- tels. Het CDA heeft er zes en WD drie. Vorige week kwam PZ met het plan om drie wet houders in Zoeterwoude te in stalleren. Elke partij zou dan een wethouder kunnen leveren. Dit plan kreeg echter niet de goedkeuring van de andere par tijen. PZ was gisteren dan ook 'verbaasd' over dit college. Op drie punten verschillen PZ en CDA sterk van mening. Het gaat hier om het financiële beleid (al dan niet verhogen onroerend goed-belasting en het aanspre ken van reserves), de aanleg van rijksweg 11 en het feit of politiek gebonden burgers in de belang rijkste raadscommissie zitting moeten hebben. Daar staat te genover de goede samenwerking tussen WD en CDA in de afgelo pen jaren en de programmati sche overeenkomsten die zij bei de hebben. Dit zijn dan ook de drijfveren geweest voor de nieu we college-samenwerking. Wethouder Van der Heijden (CDA): "De verschillen tussen PZ en CDA zijn groter dan die tussen WD en CDA. Ons pro gramma sluit meer en beter aan bij dat van de WD. Daarnaast speelt de historie mee. Je moet een goede reden hebben om de samenwerking te verbreken". Van der Heijden betreurde het dat de PZ suggestie voor drie wethouders geen haalbare kaart was. "De gemeentewet staat zoiets niet toe. Je bent aan die twee gebonden. Er zijn twee ap pels te verdelen terwijl er drie liefhebbers zijn. De keuze is niet gemakkelijk, maar in dit geval slaat de weegschaal door naar de WD". Volgens artikel 86 van de gemeen tewet kan een gemeenteraad be sluiten meer wethouders aan te stellen. Wel zou dat besluit goed gekeurd moeten worden door de hogere overheden. In de praktijk betekent dat dat er gekeken wordt naar het aantal inwoners. Zoeterwoude heeft te weinig in woners om de extra wethouder te rechtvaardigen. De twee nieuwe wethouders: nieuwkomer Graniewski-Wijnands voor de WD (links) en oudgediende Van der Heijden voor het CDA. De WD erkent ook dat zij met de CDA meer op één lijn zit, dan met de progressieven. "Onze programma's liggen in eikaars verlengde. Het vertrouwen dat in de afgelopen jaren in het college is opgebouwd, speelt ook een rol bij de totstandkoming van dit college. Het is echter geenszins zo dat deze coalitie al vast stond voordat de collegevorming ter sprake kwam. Bij het begin van de besprekingen stonden wij he lemaal open voor zowel PZ als CDA", aldus WD-fractievoorzit- ter Kremer. Beleidsplan Tijdens de oriënterende gesprek ken tussen WD en PZ, die zeer' langdurig waren, is er volgens Kremer veel duidelijk geworden over de opvattingen van PZ. Een samenwerking tussen deze twee partijen zou volgens de liberale voorman alleen mogelijk ge weest zijn als er met CDA niet te praten zou zijn. Opmerkelijk is wel dat wat betreft de portefeuille-verdeling nog niets is geregeld. Hierover begin nen de twee partijen volgende week te praten. De nieuwe raad speriode zal wederom beginnen met een beleidsplan dat opge steld wordt door de drie partijen. De WD heeft al te kennen gege ven dat zij een beter beleidsplan wil dan vier jaar geleden is vast gesteld. Volgens de WD zal er dan ook meer tijd voor uitgetrok ken moeten worden om het plan te maken. Een beter plan zou meer houvast bieden voor de raadsleden. Het CDA vindt het in het belang van Zoeterwoude dat er een beleidsplan komt met een zo groot mogelijk politiek draag vlak. De WD-wethouder is een nieuw komer in de Zoeterwoudse ge meentepolitiek. Zij was al lid van de commissie welzijn. Juist deze commissie vergrootte haar poli tieke belangstelling. Haar poli tieke loopbaan in de gemeente raad begint zij direct met een wethouderspost, zoals destijds ook wethouder Maan. DONDERDAG Leiden - V&D, Breestraat, Xaviera Hol lander signeert. 19 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Big Sky'- Howard Hawks, dond, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - Lindehoeve, Powerplay, 21 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 tot vr 9 juli door: Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400; Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717- 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Een 61-jarige Voorschotense fietser is gister middag om een uur gewond ge raakt nadat hij plotseling de Voorschoterweg overstak. Hij werd geschept door een auto. De fietser werd na de aanrijding met twee flinke hoofdwonden afge voerd naar het academisch zie kenhuis in Leiden. Zomerfeest Het internaat voor verstandelijk gehandicapten "Swetterhage" is aanstaande zaterdag het de cor van een zomerfeest. De Zoe terwoudse jeugd is van twee tot vier uur 's middags welkom op het sportveld, waar spelletjes gespeeld kunnen worden. De be doeling is dat dit zomerfeest een jaarlijks terugkerend evene ment wordt. Jubileum De Wethouder Huibregtseschool in Wassenaar bestaat in het vol gende schooljaar 25 jaar. Een ju bileumcommissie is al enige tijd bezig met het voorbereiden van de festiviteiten, die zullen plaatsvinden op 1 en 2 oktober. Eén van de festiviteiten is een fototentoonstelling over de 25 jaar van de school. De jubileum commissie is nu op zoek nar oud-leerlingen, ouders en leer krachten die hiervoor mate riaal beschikbaar willen stel len. Dat zal ook gebruikt wor den voor het maken van een ju bileumkrant. Mensen die mate riaal hebben kunnen dat opstu ren (voorzien van naam en adres) naar de Wethouder Hui bregtseschool, p/a Professor Mo lenaarlaan 51, 2241 RB Wasse- Muzikale instuif In de Muzenhof wordt op zaterdag 25 en zondag 26 september een muzikale instuif gehouden. De instuif is bedoeld voor pop- en rockgroepen, jazzmusici en^ beoefenaars van klassieke mu ziek. Op zaterdagmiddag komen de pop- en rockgroepen aan de beurt. Elke band krijgt onge veer drie kwartier voor het op treden. Een goede geluidsinstal latie met regeltafel zal aanwe zig zijn. 's Avonds kunnen de jazzmusici optreden. Klassieke muziek is 's zondags te horen. Wie wil spelen moet zich voor 7 augustus Opgeven bij mevrouw A. van Beurden, tel. 892241 of D. Möllcr, tel. 895697. LEIDERDORP - Wethouder Gehner van Leiderdorp zal morgen samen met twee toekomstige bewoon sters de eerste paal slaan voor een nieuwe woon vorm voor lichamelijk ge handicapten. Het gebouw zal plaats gaan bieden aan 23 volwassen mensen en komt te liggen aan de Hans Vonkstraat in de wijk Buitenhof-Oost. Het idee achter dit woonproject is, dat lichamelijk gehandicapten net als iedereen zo gewoon mo gelijk gehuisvest dienen te wor den. Daartoe worden 17 één-per- soons en drie twee persoons wo ningen gebouwd. Op deze wijze tracht men meer vorm te geven aan de integratiegedachte van en voor gehandicapten in de samen leving. Dit wordt benadrukt door eenvoudigweg in drie bouwla gen te bouwen, iets dat goed past in het karakter van de woonwijk. Op die manier wordt vermeden dat het gaat om een aparte groep woningen Het initiatief gaat uit van de Stichting voorzieningen gehandicapten noordelijk Zuid- Holland die is gevestigd in Lei den. Volgens de woordvoerder van de stichting, Ton van Emme rik, bestaan er al lang plannen Een schets van de voorgevel van het gebouw dat aan de Hans Vonkstraat gebouwd gaat worden. "Ja, het overleg met het ministerie van CRM heeft veel meer tijd ge kost dan we hadden voorzien. Wij hadden als stichting een heel ander uitgangspunt dan het mi nisterie. Wij gingen ervan uit dat het een woonvorm moest wor den voor de individuele gehandi capte, terwijl het ministerie de groepshuisvesting hanteerde. Het heeft ons ongeveer drie- LEIDEN - De Leidse politie werd gisterochtend gewaarschuwd omdat een tweejarig meisje in de Hugo de Grootstraat het verdo vend middel cocaine zou hebben gebruikt. Het meisje werd in allerijl naar de afdeling kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis gebracht. Daar bleek dat het kind een medicijn van één der ouders te pakken had gekregen. Het betrof echter geen cocaine maar codeine. Een geneesmiddel dat wel een opiaat bevat maar door de huisarts mag worden voorgeschreven. kwart jaar gekost om onze denk beelden erdoor te krijgen. Ook de financiële middelen zijn ge ringer geworden, waardoor het veel tijd kost om precies na te gaan wat wel en wat niet kan. Verder heeft ook de algemene vertraging van het plan Buiten hof-Oost geleid tot uitstel. Ik be treur die vertraging wel, want voor een aantal mensen komt de ze woonvorm nu te laat. De men sen die ervoor in aanmerking ko men, wonen nu nog thuis of zit ten in andere inrichtingen die zijn verspreid over het land. Ze komen wel allemaal van oor sprong uit de regio Leiden en daarom is het vooral met betrek king tot familierelaties prettig dat ze hier terecht kunnen". Urgentie "De behoefte aan dit soort wonin gen is groter dan waar we nu in kunnen voorzien, maar hoe zich dat op de langere termijn ont wikkelt, kunnen we niet precies zeggen. Om voor zo'n woning in aanmerking te komen is in eerste instantie de urgentie bepalend en verder de manier waaarop ze gebruik kunnen maken van de mogelijkheden, die de omgeving hen biedt. Zo is bijvoorbeeld 'Winkelhof volledig toeganke lijk voor rolstoelgebruikers. "Voor onze stichting is dit het eer ste woonproject in deze vorm. Daarvoor hebben we ruim twin tig andere wooninrichtingen be zocht. De ervaringen die we daar hebben opgedaan hebben we verwerkt in onze plannen. Het bleek dat er nogal wat proble men naar voren kwamen. Kijk de bedoeling van zo'n woonvorm is, datje de integratie van de gehan dicapten in de maatschappij be werkstelligt. Het komt echter nog wel eens voor dat de buurt moeite heeft met het accepteren van lichamelijk gehandicapte mensen. Men heeft het idee dat ze niet volwaardig zijn omdat ze uiterlijk een andere verschij ningsvorm hebben dan normale mensen. Het blijkt echter, dat als je de gehandicapte mens beter kent, die handicap geen rol meer speelt. Andere problemen die zich voordoen zijn die met be trekking tot relatievormen en se- xualiteit. Vroeger was het min of meer verboden voor gehandicap ten om daar zelf over te beslis sen. Nu is dat een stuk minder, maar ze hebben er wel begelei ding bij nodig. Wij vinden dat ze geheel vrij moeten zijn in hun re latievorming, ze hebben daar recht op". Begeleiding "We hebben in Leiderdorp waar schijnlijk de beschikking over elf medewerkers. Dat is afhanke lijk van de ernst van de handicap die de mensen hebben. We gaan er vanuit dat het initiatief tot be geleiding moet komen van de be woners zelf. Aan de andere kant is het natuurlijk zo dat ze altijd hulp nodig zullen hebben bij het bereiden van eten, het aankleden en dat soort zaken, maar ze zyn volledig vrij in die begeleiding, die natuurlijk wel 24 uur per dag aanwezig is en via moderne ap paratuur kan worden opgeroe pen. Tenslotte hoop ik, dat de be woners van Buitenhof-oost er van uitgaan dat allerlei groepen van de bevolking in de wijk thuishoren. Of dat nu gaat om kinderen, bejaarden of gehandi capten, we maken allemaal on derdeel uit van de maatschappij. En eerlijk gezegd vertrouw ik er wel op dat de buurt dat wel zal doen. We hebben enorm plezieri ge ervaringen in Lederdorp op gedaan. Ook het gemeentebe stuur van Leiderdorp zijn we zeer erkentelijk. Er zijn weinig gemeenten waar we op zo'n goe de wijze samenwerken als in Lei derdorp. Ik vind dat een pluim op de hoed van het gemeentebe stuur waard". RONALD STEVENS Het sfuk in uw editie van zaterdag jongstleden onder de titel "Wie dient welke belangen in War mond", dwingt mij tot het ma ken van enkele opmerkingen. Als buitenstaander moet mij aller eerst van het hart, dat ik erg veel bewondering heb voor mensen die een groot deel van hun vrije tijd besteden om zitting te ne men in een commissie c.q. ge meenteraad. Dat er dan beslis singen aan de orde komen, waar niet iedereen mee gelukkig is, is vanzelfsprekend, maar er zijn na tuurlijk ook zaken die niet door de beugel kunnen. Nu de werkgroep ontwikkelingssa menwerking. Het is mij niet dui delijk wat er aan onwelriekends gebeurd is. Wat ik wel onwelrie kend vindt, is het feit dat me vrouw Van Cleef iemand met een dia-serie op een commissieverga- dering laat verschijnen, zonder de voorzitter hier vooraf van in kennis te stellen. Men kan nu eenmaal niet van alles een pop penkast maken. Nu de kwestie van "de eigenaar van de woonboot". Ik vind dit een schijn'Heijl'ige vertoning. Tot nu toe verkeerde ik in de ver onderstelling dat het een gewone werknemer was, die met zijn woonboot in de nabijheid van zijn bedrijf lag, maar nu lees ik in het krante-artikel dat de betref fende man een hoge functie bij dit bedrijf bekleedt en dus van het een en ander op de hoogte moest zijn. Dit werpt een heel nieuw 'licht' op de zaak. Verwon derlijk is het daarom niet dat veel Warmonders hierdoor 'ont stemd' raakten. Dit afscheidsca deau eiste een te hoge tol aan ge meenschapsgelden en van zijn eigen partij. Het al of niet subsidiëren van een Pedagogisch Bureau kan eigen lijk het best beoordeeld worden door mevrouw Bonjer als kinder arts. Stel nu eens dat mevrouw Van Schagen de grote drijfveer achter dit bureau zou zijn ge weest. Zeer waarschijnlijk had dan de gehele CDA-fractie dit subsidie verzoek gehonoreerd. Zou de WD-fractie zich dan ook in zijn geheel hierachter ge schaard hebben? Het eind van het bewuste artikel laat zien dat het ook goed en netjes (Bon-net) kan. De meeste vertrekkende raadsleden hebben zich, dacht ik uitstekend van hun taak gekweten. Sommigen ech ter kunnen beter op een houtje bijten of zich in hun poppenkast verdiepen. In mijn volkstuintje constateerde ik onlangs dat aan mijn komkommerplant (het is natuurlijk ook komkommertijd voor de krant) zich pompoenen ontwikkelden. Zelfs in de natuur ontkom je niet aan een zekere mate van wildgroei. Al met al heb ik toch een groot ver trouwen in de nieuwe raad van Warmond, die binnenkort van start zal gaan. Wanneer mijn commentaar van redactiewege zou worden ingekort, dan zou ik dat ook graag toegepast hebben gezien op het stuk van de heer Koevoet. Ik geloof namelijk dat veel zaken uit hun proporties zijn gerukt. Het moest me even van het hart. Met dank voor plaatsing. J.M. van Leeuwen Endepoellaan 10 Warmond LEIDSCH DAGBLAD .v. -- .t LEIDEN/ALPHEN AAN DE RIJN - Negentien Leidse politieagenten doen dit jaar mee aan a in Alphen aan de Rijn Op de foto zijn ze bezig aan de lunch gistermiddag. De Laura wordt dit jaar u keer gehouden. In totaal doen er vijftienhonderd fietsers mee. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidseh Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07,-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19.30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden brj vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overso^niving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement f 217,90 Per post f 307.30 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. CairQ, Directie G Koopman

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2