c Omdat de tijd nu weer wat rijper is dan toen Kredietbank betere oplossing dan kopen bij postorderbedrijf D VS: voorsprong van jaren op de Sowjet-Unie Een tweede rapport van de commissie Wagner DONDERDAG 8 JULI 1982 Meningen Wagner: derde termijn. frappez toujours... (foto: Dries Llnssen) "Het is wat de Fransen zeggen: frappez, frappez toujours. Het is belangrijk dat je dingen steeds weer blijft uitdragen. Mis schien soms wat bijstellen. Maar de bood schap blijft hetzelfde. Ik heb daar hele maal geen moeite mee. Het is een brei werk, het komt toer, na toer". "Regeren is helemaal niet vooruitzien. Je moet wach ten tot het goede moment is aangebroken en het kli maat is gerijpt om te kun nen doen wat gedaan moet worden. Wie er drie jaar te vroeg meekomt maakt zichzelf onbemind en die bereikt helemaal niks. Maar als je een wat fijner gevoel voor timing hebt, dan weet je dat het geen zin heeft om te vroeg te komen, ook al gebeuren er dingen waar je een he kel aan hebt" Februari 1982, DSM-topman Wim Bogers staat twee ver slaggevers van deze krant te woord en reageert op de toen veel gehoorde kritiek op het eindrapport van de commis sie Wagner, waar ook hij deel van uitmaakte. Leuk zo'n rapport, maar stond er wel nieuws in? Zijn opstelling leverde de be vestiging van wat de opihie beheerste. Om nieuws was het de adviesommissie voor het industriebeleid niet te doen. Nu de tijd daarvoor rijp was, ging het om een verza meling van aanbevelingen voor een ander, realistischer beleid. Inmiddels, een klein half jaar later, heeft een vernieuwde commissie Wagner de strate gie van het commissielid Bo gers ter harte genomen en een tweede keer toegeslagen. Weer geen nieuws, hier een daar een bijstelling, maar bo venal: een herhaling van de bekende boodschap. Wat in het eerste rapport tussen de regels te lezen viel (afschaf fen prijscompensatie, losla ten van het trendbeleid, ont koppelen van lonen en uitke ringen), wordt inmiddels als stelling verdedigd. Elan Maar de tijd is nu dan ook wat meer rijper dan toen. Met Ne derland is het slecht blijven gaan: meer werklozen, meer faillissementen, meer schuld bij de overheid, een investe ringsniveau dat zich nog juist kan meten met dat van vijf jaar geleden en, meest in het ooglopend, een onmachtig politiek bedrijf, dat ruziet, vakantie houdt en verkiezin gen voorbereidt, in plaats van bestuurt. "Een nieuw industrieel elan" luidde de titel van het eerste rapport dat de commissie Wagner even na de verkiezin gen in juni vorig jaar uit bracht. De groep rond de oud-Shell-topman en lid van de CDA-programcommissie Gerrit Wagner was in januari van dat jaar door de toenma lige minister van economi sche zaken, de liberaal Gijs van Aardenne geinstalleerd en bestond behalve de voor zitter en de al genoemende Wim Bogers uit ondernemers als Frans Swarttouw en An ton Dreesmann, wetenschap pers als de ex-PvdA-eco- noom Arie van der Zwan en Neerlands eerste christen-de mocraat Piet Steenkamp en vakbondsleiders als Piet Vos (FNV) en Leo Ester (CNV). Na half jaar vergaderen bleek unanimiteit over con clusies als "loononderhande lingen dienen te worden ge baseerd op de economische realiteit", "fiscale stimulan sen ter aanmoediging van ris- codragend kapitaal worden aanbevolen", en "steunbeleid wordt stimuleringsbeleid; een maatschappij voor indus triële projecten (MIP) dient gesticht". Ontkoppeling van lonen en uitkeringen werd slechts impliciet bepleit; voor de WD en de werkge versorganisaties VNO en NCW reden om het enthou siasme over het elan" nog wat te matigen. Van Agt: geschenk uit de hemel... laatste aanbeveling van de eerste commissie: "De adviescommissie acht haar werk beëindigd met het schrijven van dit rapport. Zij meent echter dat het gewenst is een nieuwe adviescommis sie in het leven te roepen die de uitvoering van de beleids voorstellen voor een aanvan- Herhaling Niet zozeer de bepleitte koers, alswel het tijdstip van publi catie (aan het begin van de kabinetsformatie) maakte het rapport tot het meest bespro ken document van het jaar. Zo op het oog ziet het er naar uit dat de geschiedenis zich wat dat betreft gaat herhalen, met dit verschil dat Wagner het tweede rapport lanceerde nog voordat de congressen van de grote politieke partij en hun verkiezingsprogram ma's hebben vastgesteld. Met de instelling van een twee de commissie Wagner, volg de minister Terlouw van eco nomische zaken de 23e en kelijke periode van twee jaar nauwgezet moet volgen". Zo gezegd zo gedaan, vond Ter- louw, gesteund door een meerderheid in de Tweede Kamer. Een meerderheid die zich overigens door uiteenlo pende motieven liet inspire ren. Vrij algemeen was er het argument dat de adviezen van de commissie Wagner op tal van punten wat globaal waren en om een nadere in vulling vroegen. Zo hoopte de WD en een groeiend deel in het CDA op een degelijke vlag om impopulair beleid te verkopen en vonden D'66 en ook de PvdA dat wel wat dui delijker mocht worden waar nu de Nederlandse industrie stimulering verdiende en waar juist niet. En dat dan los van aanbevelingen in de sfeer van arbeidsvoorwaarden, maar gericht op de interna tionale vraag van de toe komst. De plaats die het eerste rapport in het politieke krachtenveld innam (grofweg gezegd wa ren CDA, WD en D'66 en thousiast en was links teleur gesteld) leidde tot het uittre den van de vakbondsverte genwoordigers Vos en Ester. Later volgden om verschil lende redenen eveneens de leden Beek (Unilever), Drees mann (V D), Klevering, (Enraf Nonius), Pannenborg (Philips), Steenkamp (CDA), Swarttouw (Fokker), en Ver- wey-Jonker (PvdA). Voor hen in de plaats kwamen ex- minister Albeda, ir. Bijl (HBG), ex-PvdA-senator Kloos en algemeen directeur Van Ruiten van Nagron Me chanical Handling. Albeda Komt het parlement met dit tweede rapport van de com missie Wagner nu meer aan zijn trekken dan met het eer ste? Is het minder globaal en biedt het meer concrete aan- knopingpunten voor een in dustriebeleid? Aangegeven is al dat in het hoofdstuk arbeidsvoorwaar den de bedekte termen zijn verdwenen. En dat met steun van een man als Albeda die nog geen jaar geleden als mi nister van sociale zaken de portefeuille kwestie stelde als het ging om aantasting van de koppelingsmechanis- De werkgevers en de WD zijn dan ook niet lager gematigd, maar compleet enthousiast; CDA-leider Van Agt sprak van "een geschenk uit de he mel". PvdA en vakbeweging blijven afwijzend en vinden nu gedeeltelijk D'66 aan hun zijde. Het vlot gecomponeer de en allesbehalve lijvige tweede rapport biedt behalve de gebruikelijke "verrijking" van het Nederlands (wat te denken van "hangpunten"), weinig houvast voor parle mentariërs en andere gein- tersseerde Nederlanders die nu zo dolgraag wilden weten of het bijvoorbeeld nog zin heeft om het restant van de Nederlandse textiel overeind te houden of dat we ons maar beter op de kleine scheeps bouw kunnen concentreren of dat het hoog tyd wordt dat we eens een volwassen infor matie-industrie van de grond helpen? Daar zal dan een derde com missie voor byeen geroepen moeten worden. Gerrit Wag ner blijkt naar verluid al te vinden voor een nieuwe pe riode. Een voorbarige geste, want de meerderheid van het parlement is inmiddels vol doende bediend. Die ging het, om met premier Van Agt te spreken, om "een objectief advies" van "deskundige en verstandige lieden", ter "af sluiting van de discussie over wat ons te doen staat", zodat "noodzakelijke besluiten ge nomen kunnen worden". De kiezer mag in september la ten weten of de tijd er inder daad rijp voor is. (Van onze militaire medewerker M. H. von Meyenfeldt, generaal majoor bd) In Libanon heeft Israel op militair gebied de touwtjes stevig in handen. Zuidelijk Libanon is gezuiverd van de Palestijnse guer rilla's en het restant van het Palestijnse bevrijdingsleger zit op gesloten in West-Beiroet. Het Israëlische leger heeft ook de Syri sche strijdkrachten in Libanon een flink stuk teruggedrongen. Het beheerst een deel van de belangrijke verbindingsweg tussen Damascus en Beiroet en bezet opstellingen in de omgeving van de weg, van waaruit het Damascus met zijn artillerie onder vuur kan nemen. Vanuit de huidige posities kan Israel de Syriërs dwingen Libanon verlaten en het Palestijnse leger definitief ver slaan. Het Palestijnse bevrijdingsleger zit in de val en alleen de 'politiek' kan voor een ontsnappingsweg zorgen. Op verschillende plaat sen wordt daar ook hard aan gewerkt De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft Israël opgeroepen zich uit Libanon terug te trekken. Daarnaast oefenen sommige Arabi sche landen druk uit op Amerika om Israël tot het opgeven van zijn militaire plannen te bewegen. Deze druk heeft in elk geval al tot resultaat gehad dat de pro- Israëlische Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ilaig zyn functie heeft neergelegd. Op dit moment is niet duidelijk of er een oplossing voor de in West-Beiroet opgesloten Palestynen uit de bus komt. Een dergelijke oplossing laat zich ook niet gemakkelijk vinden. Immers, Israel zal geen genoegen nemen met een verlenging van het verblijf van het Palestijnse bevrij dingsleger in Libanon. Het wil dat alle vreemde troepen dit land verlaten. Dreiging De militaire operaties in Libanon hebben in Noord-Israèl voorlo pig rust gebracht. Voorlopig, want aan de horizon tekent zich weer een nieuwe dreiging af. Iran. dat militair zo succesvol is geweest in de strijd tegen Irak, steunt het Syrische verzet tegen de Israëlische invasie in Libanon met onder meer duizend mili tairen. Deze steun heeft de Syriërs militair niet zoveel geholpen, maar hij kan wel een teken zyn van de ontwikkeling van een nieuw politiek en militair samenwerkingsverband tussen Da mascus en Teheran, met als doelstellingen onder meer het ver werven van een machtspositie in het gebied van de Perzische Golf en het voortzetten van de strijd tegen Israël. Deze ontwik keling daagt Israël uit met Syrië af te rekenen voordat dit sa menwerkingverband (met een bevolkingspotentieel van rond 48 miljoen, tegen Israël vier miljoen) een daadwerkeijke dreiging wordt. De strijd in Libanon heeft weer eens duidelijk gemaakt dat het Amenkaanse militaire materieel in het algemeen superieur is aan het Russische. In luchtgevechten gingen meer dan 80 door de Sowjet-Unie aan Syrië geleverde vliegtuigen (bijna 20 pro cent van de Syrische luchtmacht) van het type Mig-21 en Mig-23 verloren, zonder dat Israël één van zyn (Amerikaanse) vliegtui gen (onder meer F-15 en F-16) inleverde De Russische luchtaf- weerraketten van het type SAM-2, SAM-3 en SAM-6, die opge steld stonden in de Bekaa-vallei in Libanon, werden met behulp van Amerikaanse technieken moeiteloos uitgeschakeld. Veel deskundigen menen dat Amerika op het gebied van de mili taire technologie een voorsprong heeft op de Sowjet-Unie van vijf tot zes jaren. Deze voorsprong betreft onder andere de kwa liteit van de middelen om doelen op te sporen; de trefzekerheid van wapensystemen; de hoge explosieve kracht van de ge vechtsladingen en de kwaliteit van de middelen om vyandelyke elektronische systemen te storen en eigen systemen tegen vijan delijke stonngen te beveiligen. Wat betekent deze voorsprong nu voor de militaire verhoudingen op het Europese continent? In het laatste deel van dit artiel wil ik op deze vraag nader ingaan. Het zou bepaald oryuist zyn uit de Israëlische successen in Libanon af te leiden dat het War schaupact geen party is voor de NAVO. Immers, by de beoorde ling van de militaire situatie en de krachtsverhouding tussen beide militaire blokken zyn niet alleen wapentechnologische factoren belangrijk. Oefening Het gaat in de werkelijkheid om meer dan de kwaliteit van wa pens. Er moet ook aandacht zyn voor de geoefendheid van de gebruiker van het wapen en de doelmatigheid van het militaire systeem dat het gebruik van de wapens voorbereidt, leidt en steunt. Een kwalitatieve voorsprong - en dat is myn tweede opmerking - kan ook dan pas worden uitgebuit wanneer de wapens in vol doende mate aanwezig zijn. Wy mogen niet vergeten dat Israel niet alleen betere, maar ook meer vliegtuigen heeft dan Synè (600 tegen nu rond 370). Ten slotte is er de vraag of wij (het Westen) onze voorsprong op wapentechnologisch gebied verantwoord gebruiken. Ik heb daar mijn twyfels over. Wat wy vandaag de dag zien. is dat tech nologische ontwikkelingen vooral worden toegepast in traditio nele wapensystemen als tanks, grote oppervlakteschepen en be mande vliegtuigen. Dat blijkt in de praktijk een kostbare en nauwelijks op te brengen zaak. De Amerikaanse M-60-tank kost te in 1973 ongeveer 300.000 dollar. De prijs van de nieuwe Ameri-' kaanse XM-l-tank wordt geschat op bijna 1,5 miijoen dollar (prijzen: 1978). Rekening houdend met de grens die de westerse samenleving stelt aan de defensieuitgaven, betekent de aanschaffing van der gelijke kostbare wapensystemen veelal dat er bezuinigd wordt in verschillende sectoren van de defensiehuishouding. De in voering van nieuwe vliegtuigen byvoorbeeld. gaat gepaard met een bezuiniging op het aantal vlieguren voor piloten en het brandstofgebruik. Deze (en andere) bezuinigingen verminderen echter de doelmatigheid van de totale defensieorganisatie Hier is maar één conclusie mogelyk: willen wy onze technologi sche voorsprong gebruiken om onze veiligheid in de toekomst zeker te stellen, dan moeten wij onze kennis primair gebruiken voor de ontwikkeling van wapensystemen de aanzienlyk goed koper zijn dan de huidige. De betaalbaarheid en de doelmatig heid van ons westerse veiligheidssysteem zyn op langere ter- myn pas gewaarborgd als wij aan deze ontwikkeling prioriteit geven. "Mevrouw, moet u eens luiste ren. Ik zie er geen gat meer in. Nu leef ik al twee jaar van de bijstand (echt geen vetpoten nou begeeft mijn wasmachine het. Van m'n uitkering kan ik geen nieuwe kopen en ik heb ook geen geld voor een twee dehands. Het enige wat ik volgens mij nog doen kan, is hem op afbetaling kopen bij een postorderbedrijf of zo. Een bank leent mij toch geen geld. Maar ja, weet u bij een postorderbedrijf moet je zo veel rente betalen. Dat weet ik toevallig, want vorig jaar is mijn zoon door z'n bed gezakt en heb ik bij een postorderbe drijf een bed 'op de pof ge kocht. Weet u soms hoe ik het anders kan oplossen?" Het zou uw verhaal kunnen zijn of dat van "de buurvrouw om de hoek". Veel meer mensen dan we denken, hebben beta lingsproblemen. Ze doen al les om de dagelijkse kosten "uit de lengte of uit de breed te" te betalen, maar komen dan opeens voor grote uitga ven te staan... Natuurlijk is dat eigenlijk niet zó opeens als mensen zeggen. Je ziet aankomen dat het meubilair slechter wordt. Je weet dat de wasautomaat niet het eeuwige leven heeft. Na tuurlijk is het ook verstandi ger om geld te reserveren voor die bijzondere uitgaven. Steeds meer mensen openen een tweede bank- of giroreke ning en storten daar elke maand een vaste bedrag op als reservering voor grote uit gaven die in een bepaald jaar moeten worden gedaan. Om dat het geld op een andere re kening staat, komen te er niet zo snel aan. De dagelijk se uitgaven worden immers van de andere girorekening betaald. Feit is echter ook het voor steeds meer mensen steeds moeilijker wordt om geld te sparen van hun uitke ring of het minimumloon. Zoals mevrouw De Vries zei: "De steun is echt geen vet pot". En wat dan, als de was automaat kapot gaat of Jan zakt door zijn bed, terwijl er geen geld is om nieuwe spul len te kopen. Afbetaling De druk lijkt van de ketel te ra ken, als je het zo kunt regelen dat je nu koopt en later be taalt. Dat kan door te kopen op afbetaling wat enkele gro te bedrijven en postorder maatschappijen mogelyk maken of door het sluiten van een doorlopend krediet bij bank of giro. Eigenlijk is het allebei hetzelfde, alleen zal een winkelbedrijf u niet meer krediet geven dan u werkelijk bij hen besteedt en werkt de bank met een van uw inkomen afhankelijk ma ximum-krediet (wat hoger kan liggen dan het bedrag dat u nodig heeft). Met de kre dietgever wordt afgesproken hoeveel u per maand aflost en wat voor rente u betaalt over het opgenomen bedrag. De rentevergoeding ligt ie orde van groot te van 22 tot 25%. U moet zich stipt aan de afbetalingsver plichting houden. Doet u dat, dan houdt u de mogelijkheid om het afgeloste deel weer op te nemen voor de aanschaf van andere spullen. Betaalt u niet regelmatig af, dan zult u heel snel te horen krijgen dat "dan nu het hele bedrag maar ineens betaald moet worden, want aan wanbetalers heb ben we een hekel". Mevrouw De Vries had wel steeds op tijd afbetaald, dus zou ook de wasautomaat het postorder bedrijf op krediet kunnen ko pen. Het zinnetje op de rekening van het postorderbedrijf "U kunt het afgeloste bedrag ad. 550,- opnieuw bij ons beste den" was erg verleidelyk, maar mevrouw De Vries had toch gelyk met haar beden kingen Vandaag de dag moet je name lijk met een aantal dingen re kening houden. De kosten van het levensonderhoud Coby Kroon Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornbrugsteeg 2. Telefoon 071 - 143171. Joset Mons stijgen voortdurend terwijl de inkomsten niet evenredig meegroeien (minima hebben we een koopkrachtverlies van 2% na 1 juli). Dat bete kent dat een aflossing die eerst makkelyk af te betalen leek, steeds moeilijker wordt te voldoen. In de tweede plaats moet je zorgen dat je het krediet zo goedkoop mo gelijk krijgt, anders gezegd: tegen een zo laag mogelijke rente. Een postorderbedrijf geeft niet bepaald goedkoop krediet. We hebben mevrouw De Vries dan ook aangeraden om het krediet by het postorderbe drijf zo snel mogelyk af te lossen en hebben haar verwe zen naar de Gemeentelijke Kredietbank. Wat kan de gemeentelijke kre dietbank voor u doen? De Gemeentelijke Kredietbank is een sociaal gerichte bank zonder winststreven. De ren te die de kredietbank vraagt ligt dan ook ver onder het commerciële tarief, men han teert een rente van 13.7 tot 17,5 afhankelijk van de af lossingstermijn. Bij deze kre dietbank kan men terecht voor een grote lening (maxi maal 20.000) maar ook voor een klein bedrag. Er wordt wel bekeken of de krediet verstrekking verantwoord is. In principe wordt het verant woord geacht als u het ge leende bedrag binnen 3 jaar kunt terugbetalen. Met name gezinnen die van een sociale uitkering leven en die door commerciële banken re gelmatig een krediet gewei gerd wordt, kunnen wij de kredietbank terecht. Overleg tussen mevrouw De Vries en de kredietbank leverde op dat zij nu tegen lage rente bij de kredietbank geld geleend heeft én voor de aanschaf van de wasautomaat én voor de aflossing van haar schuld by het postorderbedrijf. Door de Sociale Dienst wordt het maandelijks af te lossen be drag automatisch afgehou den van de uitkering en ge stort op rekening van de kre dietbank. Voor mevrouw De Vries scheelde deze oplossing 50.- per maand in haar portemon nee Niet niks als je elk dub beltje al moet omdraaien. Wy zyn van mening dat alle men sen die óf een doorlopend krediet hebben óf op afbeta ling gekocht hebben zouden moeten bekyken of het m hun geval ook niet zinnig is om de schuld te Mn WWU» men door de kredietbank te gen een lagere rente Komt u er alleen niet uit. dan kunt u altijd óf naar de kredietbank (stadhuis, le etage, open maandag t/m vrijdag van 09.00-12.00 uur en donderdag van 17 30-19 30 uur) of t-ij d«- burgerraadsvrouwen (Koorn brugsteeg 2, spreekuren maandag t/m woensdag van 11.00-12.00 uur en donderdag van 18.30-20 00 uur) Over twee weken zullen we in deze rubriek ingaan op de mogelijkheden om voor aan schaf van duurzame ge bruiksgoederen leenbystand te krygen van de Sociale Dienst Ook hierover kunt u (als u meer haast heeft) nu al informatie krygen op ons spreekuur.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15