con^S#! Keten aansprakelijkheid raadsels voor bouwers DE TIJD EISEVIERS DONDERDAG 8 JULI 1982 Wie zegt dat misdaad niet loont? Zo begint in de Playboy van juli een herdenkingsartikel over Wa tergatehet enige grote schan daal in de wereldpolitiek dat naar een flatgebouw is genoemd. „Van een derderangs inbraak tot een eersteklas groei-industrie" om met Playboy te spreken. Zo goed en zo kwaad als dat ging heeft Playboy uitgerekend, hoe veel de Amerikaanse economie aan het Watergate-schandaal te danken heeft gehad. Daarbij ging het niet alleen om de win sten. maar om al het geld dat sinds die omineuze 17de juni 1972 dankzij de NV Watergate is omgegaan. Soms, zoals bij de ver koopcijfers van het drankje Wa tergate Bug Juice, tuas dat moei lijk na te gaan. in andere geval len moest een schatting worden gedaan. En in mijn geval kan ik, door plaatsgebrek, natuurlijk maar een klein deel van het Play boy-artikel weergeven, wat u ech ter de gelegenheid geeft om einde lijk eens, met opgeheven hoofd en een zuiver geweten, die Playboy waar dat interessante artikel over Watergate in staat" te ko pen... Om te beginnen zijn er natuurlijk de 169 boeken die over of naar aanleiding van Watergate ge schreven zijn. Sommige daarvan door „schrijvers van naam": John W. Dean lil, Charles W. Col- son, John Ehrlichman, H. R. Hal- deman, Richard Nixon... Wat hebben zij aan hun memoires overgehouden? Dean 300.000 dol lar, Haldeman 600.000 dollar, Ni xon 2.000.000 dollar, Ehrlichan een onbekend bedrag (maar zijn uitgever hield er 2.200.000 dollar aan over), en Colson, wiens uitge ver met 5.800.000 dollar schoot ging, gaf de 50.000 dollar die hij blijkbaar kreeg aan een liefda dig doel. Dat Woodward en Bernstein, de journalisten die Watergate aan hangig maakten, er toch nog meer aan overgehouden hebben dan de schuldigen, zal u plezier doen te horen. Playboy meldt al leen wat hun beide boeken (,AU the President's Men" en „The Fi nal Days") in totaal hebben opge bracht, inclusief de opbrengst van Robert Redfords film en de lezingen die Woodward en Bern stein hielden (per persoon in die tien jaar 450.000 dollar, op die manier lonen lezingen tenmin ste!), en komt zo tot een totaal van bijna 80 miljoen dollar. Inte ressant is, dat Playboy voor een voorpublicatie van ,All The Pre sident's Men" 30.000 dollar be taalde, en ,J4ewsweek" voor een voorpublicatie van „The Final Days" 65.000 dollar. Playboy telde voorts 286 artikelen van free lance-auteurs over Wa tergate, tegen een gemiddeld ho norarium van 350 dollar. Totaal iets meer dan 100.000 dollar. De boetes die Ehrlichman c.s. moes ten betalen: bijna 1.800.000 dol lar. De kosten van onderzoek, vervolging etcetera: ruim 11 mil joen dollar (inclusief de 25 dollar en de 6,25 dollar per dag die Hal deman en Dean als getuigen kre gen...). De 15 mannen die korter of langer gevangen zaten kostten de Amerikaanse staat gemiddeld 25 dollar per persoon per dag: 150.000 dollar totaal. Zwijggel den en dergelijke: 1.300.000 dol lar. Verdedigingskosten van de verdachten (inclusief de'ene dol lar toegekend aan Morton Halpe- rin die 600.000 dollar van Kissin ger en Haig had geëist wegens het aftappen van zijn telefoon): ruim 4.300.000 dollar. Lezingen, gehouden door de verdachten en andere betrokkenen: 4.200.000 dollar (Frank Wills, de bewaker die de inbrekers snapte, kwam er met 2000 dollar voor lezingen het bekaaidst af). Televisierechten etcetera, waarbij de 25.000 dollar die zowel Liddy als Haldeman voor een tv-interview bedongen, en de 600.000 dollar inclusief 20 procent van de verkooprechten die Nixon kreeg voor zijn vijf tv- gesprekken met David Frost. Tenslotte becijfert Playboy dat via de rubriek „Gemengd allerlei" nog eens 4.079.605 dollar in om loop werd gebracht. Daarvan nam ,J4asty Habits", een sati risch toneelstuk over Watergate, met 4 miljoen dollar het leeuwen deel voor zijn rekening. Verder 2800 dollar voor de zeven Sony- en twee Uher-recorders waarmee Nixon al zijn gesprekken liet vastleggen. Een satirische LP waarvan 7500 exemplaten ver kocht werden (44.625 dollar). Honderd gouden en zilveren das spelden in de vorm van een oli fantje met oortelefoons op zijn hoofd die door Watergate Jewel lers verkocht werden (30.000 dol lar). En zeven Watergate-handte- keningen (inclusief een button met daarop ,J4ixon wist 't"), die 180 dollar opbrachten. Alles bij elkaar opgeteld komt Playboy op een totaalbedrag van 159.816.683 ofte wel bijna 160 miljoen dollar, die de zieltogende Amerikaanse economie een flin ke oppepper hebben gegeven „Nu blijkt dat Watergate in staat was zoveel leven in het systeem te blazen, lijkt het gewenst dat er nu een sappig Reagan-schan- daal uitbarst", schrijft Playboy De zaal in het Rotterdamse Groothandelsgebouw puilt uit. Op smalle plastic terrasstoelen, opgesierd met decadente krulletjes, zitten zuchtend zware aannemerslijven. De meesten hebben bloknoot en pen voor zich liggen. Een enkeling heeft zijn vrouw meegenomen om de aantekening te maken. De sfeer is als bij een examen. Zo dadelijk begint voor deze groep aannemers een lezing over de Wet Kete naansprakelijkheid, de wet die een einde moet ma ken aan koppelbazerij. Een ding is de bouwers duidelijk. Als zij sinds 1 juli - per onge luk of expres zaken doen met een koppelbaas, dan worden zij automatisch aansprakelijk gesteld voor niet betaalde loon belasting en premies van die koppelbaas. Probleem voor de aannemer is wel „dat ik niet aan iemand z'n goede gezicht kan zien of hij al dan niet wil frauderen". De financiële stroppen kunnen enorm zijn. Koppelbazen laten schulden achter die tot in de miljoenen oplopen. Hun bonafide zakenrelaties worden daar voortaan op aangesproken door de fiscus. De regering verwacht dat invoering van de wet nog dit jaar 125 miljoen gulden oplevert aan belasting die anders niet betaald zou zijn. Volgend jaar wordt de opbrengst minstens het dubbele. Wie zegt dat er grote angst heerst onder vooral de kleinere bouw bedrijven, overdrijft niet zo heel erg. Een aannemer die zich geen gewiekste accountant of jurist kan veroorloven, moet zelf wegwijs zien te worden in de juridische heksenketel die de Wet Ketenaansprakelijkheid in feite is geworden. Mannen die zich normaal slechts bezighouden met heldere bouwproblemen en collegiaal zaken doen, moeten zich daar in een middag ver trouwd mee zien te maken. Dat kan niet, ook al neem je je boek houder of je vrouw mee. De lezing in Rotterdam maakt dat duidelijk. Diegenen die aantekeningen willen maken, geven het al snel op. Als de hele wet is doorgesproken, mogen er vragen worden ge steld. Die komen er nauwe lijks. Je kan immers pas vra gen stellen als je de proble men zo ver doorziet dat je tenminste de haken en ogen kan onderscheiden. „Veel stomme vragen", had drs. J.F.A, Letteboer, de man die namens de NVOB (de or ganisatie van kleinere bouw bedrijven) het woord voerde, al gezegd op de vraag hoe de bouwers reageren op de le zingen die hij en collega's in drie weken tijd door heel Ne derland geven. Stomme vra gen, niet omdat de aanne mers stom zijn maar omdat een dergelijke wet er met in enkele weken ingestampt kan worden. De belangrijke details en laat ste aanvullingen van de wet werden pas begin juni gepu bliceerd, terwijl de ingangs datum al 1 juli was. De offi ciële voorlichtingskrant van de Sociale Verzekeringsraad draaide half juni pas van de persen en moest toen nog verspreid worden. De NVOB is (met enkele orga nisaties van onderaanne mers, in het bijzonder de or ganisatie van schilders) de enige organisatie die haar le den intensief voorbereidt op de ingrijpende gevolgen van de wet. Die in haar ledenblad ook waarschuwt: „Het wordt voor u een zaak van lijfsbe houd. U moet studeren of te- nondergaan". NVOB-secretaris Lettebeer: "Veel onderaannemers zullen gewoon verdwij (Foto Cees Zern) 5 konden zich, be halve bij de NVOB, ook nog laten voorlichten op een pe perduur Kluwer-seminar in Amsterdam op 24 juni. Voor een serie lezingen met lunch moet 450 gulden betaald wor den. Toch waren ook daar nog 200 deelnemers. Systeem Voordat duidelijk gemaakt kan worden wat de Wet Kete naansprakelijkheid inhoudt (overigens geen echte nieuwe wet, maar een serie aanpas singen van bestaande), is het zinnig eerst te vertellen hoe koppelbazen werken. Die opereren altijd als onderaan nemer. Ze doen tegen beta ling van een vooraf afgespro ken bedrag bijvoorbeeld het metselwerk op een woning project voor de hoofdaanne mer. De koppelbaas betaalt zijn metselaars zwart uit. Na een paar maanden laat de koppelbaas zich failliet ver klaren, zodat hij niet meer te achterhalenis voor de belas ting en bedrijfsvereniging. De winst bestaat uit de niet betaalde premies en loonbe lasting: veertig procent van de loonsom. Dat kan in enke le maanden miljoenen gul dens opleveren. Volgens de wet moeten voor taan de hoofdaannemers die achtergelaten schulden van de malafide onderaannemers betalen. Justitie gaat ervan uit dat de hoofdaannemer voortaan zorgvuldiger onder aannemers uitzoekt en con troleert of ze niet zwart uitbe talen. Als de onderaannemer op zijn beurt werk uitbesteedt, is zo wel hij als de oorspronkelijke hoofdaannemer aansprake lijk voor de betalingen van de derde onderaannemer. Van daar de term 'ketenaanspra kelijkheid. De wet geeft enkele mogelijk heden om het risico zoveel mogelijk in te perken. De le zing van Letteboer in Rotter dam draait vooral om die mo gelijkheden voor de hoofd aannemers. Het betalen van onderaannemers via geblok keerde rekeningen is de meest belangrijke. Wie zijn onderaannemer via zo'n reke ning betaalt, kan door de be lasting niet meer worden aan gesproken. Fiscus NVOB-secrataris Letteboer put zich uit in een reeks waar schuwingen aanbevelingen en opmerkingen die zijn luis teraars doen huiveren. Een geblokkeerde rekening ge bruiken vindt hij prima. „Maar u moet dan wel specia le contracten opstellen, af spraken maken met de bank en de instemming van de on deraannemer hebben". Die laatste immers krijgt voor taan een deel van zijn geld op een geblokkeerde rekening waar alleen de belasting dienst en bedrijfsvereniging nog aan mag komen. De NVOB heeft intussen voor voorbeeldcontracten ge zorgd. Maar tegelijkertijd waarschuwt Letteboer „Ga voor een eenvoudig klusje met een bekende relatie geen uren aan de keukentafel pra ten over de voorwaarden. Want dan is wel meteen uw winst en de zijne weg". Een mooie aanbeveling van Letteboer die de verwarring bij zijn luisteraars allen maar vergroot, is zijn opmerking dat de wet uitgaat van een zeer ruime omschrijving van het begrip aannemer „De wet gaat uit van een hele andere omschrijving van aannemer dan u gewend bent uit het Burgerlijk Wetboek. Als u twijfelt, ga er dan maar van uit dat u aannemer bent". De belastingdienst belooft in de nieuwe wet geen schulden te verhalen op hoofdaanne mers als de onderaannemer op een bonafide manier fail liet gaat. Het gaat er tenslotte alleen maar om de koppelba zen aan te pak km Letteboer: ,.U wordt niet aan gesproken als er geen sprake is van verwijtbaarheid. Ik denk dat er geen enkele aan nemer is ie denkt dat het la ten oplopen van schulden aan hem te wgten is. maar ga er maar vanuit dat de fiscus daar heel anders overdenkt. Klamp je aan die belofte vooral met vast" Goed gedrag Een hoofdaannemer die al de rompslomp van geblokkeer de rekeningen niet wil, kan zijn onderaannemer vragen om een bewijs van goed beta lingsgedrag dat zowel de be drijfsvereniging als de fiscus voortaan verstrekt Een kop pelbaas die als zodanig be kend staat, zal zo'n verkla ring uiteraard niet krggen. ..En aannemer moet zo'n ver klaring dus altijd vagen van zgn onderaannemer", zegt Letteboer met grote nadruk. „Dat is heel triest voor de on deraannemer die wel bonafi de is maar wat achter is met zijn betalingen. Ons advies: ga ook met die onderaanne mers niet in zee". Deze aanbevelingen (zoals veel andere adviezen van het NVOB) gaan regelrecht tegen de belangen van de kleine on deraannemers in ..Ik weet dat het heel moeilijk is een bonafide dakdekker te vin den". waarschwt Letteboer „Houdt speciaal hun uren in de gaten. Als u twgfelt, stort dan geen 40 procent op de ge blokkeerde rekening maar tachtig of meer. Dan zit u in ieder geval goed". De dak dekker zit stukken minder goed, maar zo is het harde za kenleven. Wie de NVOB aanhoort, moet concluderen dat de wet als voornaamste gevolg zal heb ben dat het hele systeem van onderaanneming op de hel ling komt te staan. „Veel on deraannemers zullen gewoon verdwijnen", erkent Lette boer. „Selecteer uw onder aannemer. Dat wordt de gul den regel". Fonds Onderaannemers werken in middels aan een onderling waarborgfonds dat alle rr i co's voor de hoofdaannemers moe uitsluiten. Een hoofd aannemer die als gevolg van de wet belastingschulden van een onderaannemer moet betalen, klopt an bg het waarborgfonds Dat neemt de betaling over Ook dat on% derlinge waarborgfonds bete ket een selectie voor de on deraannemers. Zwakke en kwade broeders worden uit gesloten van deelname aan zo'n fonds. Begin deze week werd de medi sche wereld opgeschrikt door een plan van minister van sociale zaken de Graaf om de inkomens van de vrije beroepen aan ban den te leggen. Het ministerie heeft op grond van de salarissen van ambtenaren met een verge lijkbaar inkomen een norminko men vastgesteld. Twee weken geleden meldde de Landelijke Huisartsen Vereni ging juist dat de meeste huisartsen dat norminkomen niet eens halen. Sterker nog, er zijn artsen die van duizend gul den per maand moeten zien rond te komen, volgens de LHV. Ageeth Scherphuis ging voor VN op zoek naar die minima onder de huisartsen. Zij vond er één, maar die zit er met zo mee. "Het is nu even de adem inhouden, maar over vijf jaar zal het wel be ter gaan". Desondanks zijn er le gio huisartsen te vinden die hun praktijk zijn begonnen in "de gouwe tijd". Banken gaven on beperkt krediet, maar zeiden er niet bij dat de rente wel eens drastisch omhoog zou kunnen gaan. Daarbij komt dat patiënten mondiger zijn geworden en dus meer tijd vragen. Particuliere pa tiënten lange tijd een belang rijke bron van inkomsten - be zuinigen door minder snel een bezoek aan de huisarts te bren gen. VN constateert echter, dat er ondanks deze klaagzang nog wel wat te verdienen valt. "En als het werkelijk zo slecht wordt kunnen de huisartsen altijd nog in loondienst". VN blijft in de malaise-sfeer met een interview met Van Agts troe telkind, Gerry Wagner: geen prijscompensatie; laagste uitke ringen omlaag; soepeler ontslag procedures. En als klapper op de vuurpijl een heel kleurenkatern vol over "de inkomems en de cri- spraken zou kunnen maken op het eiland Aruba: "Zelfs militair ingrijpen la de Falklands wordt niet uitgesloten". moeders stonden er glimlachend bij en keurden het goed. Schrijver/dichter/vertaler Bernlef heeft grote moeite met de wgze waarop dagblad Het Parool de discussie is begonnen over schrijversstippendia. Het blad signaleerde hoe schrijvers met geld van de overheid op hun lau weren rusten. "Dit stuk voedt het burgermansvooroordeel over de schrijver: het is toch eigenlijk geen beroep". De Tijd voelt de grote man achter het succes van de Kwantum Hal len aan de tand. Joop Steenber gen bijgenaamd Tom Poes. Ex-profbokser, ex-haringverko per, ex-loodgieter, ex-tapijthan delaar. Nog dit decennium hoopt hij in Nederland tachtig vestigin gen te hebben en in Zwitserland ten minste vijf. Zijn pr-man, de vlot mompelende Peter Kneg- jens, noemt hem een kleine wou dreus, wars van iedere vorm van kapsones. Een FNV-bestuurder typeert hem als een kleine deug niet en VARA's ombudsman Frits Bom pakt stevig over Steenbergen uit: "Als een poten taat heerst hij over zijn imperium en doet al zijn personeel rillen en sidderen: een buitengewoon ge vaarlijke man voor het bedrijfsle- Catherine Keyl, van NCRV's "Hier en Nu", wordt aan het woord ge laten over de vrouwen bij de om roep: "Het aardige is dat er zo veel kansen liggen voor mensen die niks kunnen" Prof.dr. C.A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, geeft m De Tijd toe dat de prognoses van zijn bureau niet kloppen. Ze zijn gebaseerd op voorgenomen be leid, maar dat beleid wordt zel den op nooit uitgevoerd. Toch staan de kranten steeds weer bol van de CPB-gegevens. Verder in De Tijd een interview met de financiële specialist van de PvdA, Thijs Woltgens ("Loon vorming? Het is toch bijna alle maal abstracte luchtfietserij") en een hoofdstuk uit Jane Fonda's onlangs verschenen biografie. De kwestie Israël-Libanon staat deze week centraal. Elseviers heeft er zelfs een NIPO-enquéte onder de bekende groep "repre sentatieve Nederlanders" aan ge wijd. Daaruit blijkt dat de sym pathie voor Israël duidelijk aan het tanen is: "Bijna driekwart van de Nederlandse bevolking heeft weinig of geen begrip voor de Israëlische invasie in Liba non; 77% staat afwijzend tegen over de opmars van de Israëli's naar Beiroet; steeds meer Neder landers zien Israël als een grotere bedreiging voor de wereldvrede dan de PLO". René de Bok geeft een aantal rede nen waarom de mening in Ne derland is gewijzigd: "Door de wijze waarop Israel een beperkte actie 'Vrede voor Galilea' bij stuurde tot een grootscheepse in vasie Een zeker ook niet te on derschatten factor is ditmaal de verrassende besluitvaardigheid van politieke leiders in de Weste lijke wereld. Bij vorige Israëli sche acties werd kritiek aan het adres van Israël uiterst voorzich tig gebracht en besmuikt gefor muleerd, aldus De Bok. "Dit maal was de reactie van de tien EG ministers van buitenlandse even snel als scherp De Israëli sche invasie werd in heldere ter men veroordeeld" Alice Oppenheim interviewde mi nister van financiën Van der Stee: "We zitten in een rotsitua tie en ik krijg aan alle kanten op mijn donder, maar je moet je al- tgd realiseren dat het in de poli tiek vandaag Hosanna en mor gen 'Kruisigt hem' is". Verder deze week een beschou wing over Venezuela, dat aan- Ien Dales, oud staatssecretaris van sociale zaken, blikt in HN terug op haar kortstondige periode als bewindsvrouw en belicht wat ze nog had willen doen als ze haar periode had kunnen afmaken. "Ik heb het gevoel gekregen dat ik wat kan. Dat ik tot iets kan bij dragen en ik hoop dat ook te kunnen om de sociaal-democra tie weer een goede plaats te ge ven-maar even goed zou ik als hoge ambtenaar in een grote stad kunnen werken". Joop van den Berg, directeur van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, vraagt zich af of de PvdA wel op het goede spoor zit als ze zich vanwege haar kernwa penstandpunt voor jaren in een oppositierol laat drukken. "Hier over is in de partij nog niet goed nagedachtIk vind in het alge meen dat er een bereidheid moet zijn tot compromissen, anders krggen we Engelse toestan den..." Het blad blikt terug op de homo- demonstratie in Amersfoort Een stafmedewerker van het COC: Dit is wat er leeft onder de opper vlakte van tolerant Nederland De tolerantie houdt op als je met zijn vgfduizenden komt aanzet ten. Het warm h. u in- t .i!< n jongeren, die geweldadig waren. De buurtbewoners, de vaders, de Twintig jaar voor de slag om de Falklandeilanden voerde Neder land zijn eigen laatste oorlogje. Om Nieuw-Guinea. John Jansen van Galen keert terug in de kolo niale rimboe van 1962 en brengt in een serie van vier HP-artike len weer tot leven hoe destgds tienduizend van 'onze jongens' leerden tjebokken. Deze week de oorlog en de herin neringen daaraan van de solda ten en hun hoogste chefs: ring worm en apepokken in de Tang si; achttien wit gedekte kisten Hoe het begon, hoe het was en hoe het eindigde. De lamlendig heid die haaks staat op de voor stelling die de soldaat zich ervan had gemaakt en die toch iets van avontuur had "Langzamerhand ga je hopen dat er in godsnaam eindelijk letrs zal gebeuren, je komt tot rare dingen. De ser geant laat maar eens oefenen of de maten in nood een geheim kunnen bewaren. Het fanatieke rotjong dat de proef ondergaat geefi geen knm, al drukken ze nog zoveel peuken in zgn nek uit" Volgende weck de politieke invals hoek ofwel Luns legen de rest van dt w. rrld Terug in de tegenwoordige tgd be licht Emma Brunt in HP de Ik- tgdschnftcn Mensen ("een blad dat om jezelf heen gedrapeerd is"). Leef ("Positief denken, dat is het") en Partner ("Het is een soort gevoel"). De product-ma nager van Mensen: "Brengen wij iets uit de grotere Umwelt, dan kiezen wc toch steeds de heel persoonlgke benadering: wat doe ik met mgn eigen angst voor de atoombom7" Jan Kuitenbrouwer reisde (nog maals) af naar Krimpen aan den IJssel om te constateren dat de aarde bg het voormalige gifbc dnjf EMK nog steeds brand. "Eén Iu11r i cm.wg" Rob Heukels ging in de boezem van het CDA op zoek naar de twee spalt rondom Van Agt Wig moeten we dan nemen7 Lubbers ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 58 ^mm\JÊ leiden-071-140148 lid ANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13