Polak: geruchten aftreden flauwekul ►or jong en oud Dart's een spel voor jong Beetje praktische steun voor zwarten Zuid-Afrika Burgemeester Amsterdam niet weg Cabinepersoneel bij Air France staakt Echt boek binders- linnen LEIDSCH DAGBLAD Voorstel aan anglikaanse synode Westerse voorstellen troepenvermindering Meningsverschil in VS over El Salvador DONDERDAG 8 JULI 1982 Varia PAGINA 11 amsterdam, den haag )gpd) - „Vol strekte flauwekul" noemt burge meester Wim Polak berichten dat de regering druk op hem zou uitoefenen om voortijdig op te stappen omdat hij niet in staat zou zijn de moeilijke stad Am sterdam behoorlijk te besturen. Ook Schelto Patijn, die zich bin- Zuid-Afrika: stakende mijnwerkers naar huis JOHANNESBURG (UPI/DPA) - De directie van de goudmijn Kloof bij Johannesburg heeft gisteren ongeveer tweeduizend zwarte mijnwerkers, die zij als onruststokers beschouwt, naar huis gestuurd. Zij werden met bussen naar hun woongebieden buiten Johannesburg gebracht. De politie en leden van de veilig heidsdienst van de mijn hadden dinsdag enkele duizenden mijn werkers op een voetbalveld bij de mijn samengedreven. Daar werden de "onruststokers" er tussen uit gezocht. Volgens de mijndirectie hadden zij in de af gelopen dagen deelgenomen aan ongerelgeldheden en werkwilli gen geïntimideerd. In de mijn werken ongeveer twaalfduizend zwarten. De onrust onstond vorige week toen de zwarte arbeiders protes teerden tegen de hun aangebo den loonsverhoging, die zij on voldoende achten. Jaarlijkse „Engeland-vaarders" is het Dart-spel beslist niet onbekend immers, de Engel sen spelen dit behendig heidsspel niet alleen in hun „pubs", maar ook op de ker mis, fancy fairs, campings en dergelijke. En niet ten on rechte, want als je eenmaal een beetje „ingegooid" bent, weet je bij dit spel van geen ophouden meer. De officiële spelregels, waaraan men zich in de Engelse pubs houdt, zijn niet zo moeilijk, maar alleen geschikt voor goed geoefende handen. De alternatieve spelwijze die hieronder beschreven staat, is zo spannend en erg ge schikt voor „beginners", om dat elke gooier vanaf het be gin gelijke kansen heeft. Telwijze De spelers mogen om de beurt drie darts werpen. Komt zo'n dart in één van de vakjes A, dan krijgt de speler eenmaal het aantal punten, dat bij het betreffende segment vermeld staat (in het voorbeeld hier naast is dat dus 20 punten). Op vakje B wordt de score verdubbeld (dus 40 punten), op C zelfs verdrievoudigd (60 punten). De grote cirkel van de roos is 25 punten, de klei ne 50. Belangrijk is de wer- pafstand (trek een streep op de vloer op 244 cm afstand nen de PvdA met burgemees tersbenoemingen bezighoudt, bestempelt de geruchten als „pu re onzin". Enkele kranten melden vandaag dat minister-president Van Agt burgemeester Polak aan de kant zou willen zetten. De schermut selingen rond de bouwput van de Stopera in de hoofdstad zou den de druppel zijn die de em mer deed overlopen. Van Agt zou de oud-burgemeester van Rotterdam en oud-minister van CRM, André van der Louw, op het oog hebben als opvolger. Die zou zich „niet in de hoek laten drukken door actiegroepen". Kamerlid Patijn ontkent ten stel ligste dat er enige druk op Polak wordt uitgeoefend om voortijdig te vertrekken. Uit zijn regelmati ge contacten met de Commissa ris van de Koningin in Noord- Holland, Roel de Wit, is hem De Raad voor Maatschappelijke Verantwoordelijkheid van de Anglikaanse Kerk van Groot- Brittannië stelt de synode van deze kerk die morgen verga dert - voor, op te roepen tot te rugtrekking van alle investerin gen uit Zuid-Afrika. Economi sche maatregelen zijn de enige manier om in dit land op vreed zame manier veranderingen tot stand te brengen, zo meent de raad. Dat betekent, dat geen nieuwe le ningen meer worden afgesloten, bestaande investeringen worden teruggetrokken en alle financië le, culturele, sportieve, militaire en commerciële betrekkingen worden verbroken. Ook wordt emigratie naar Zuid-Afrika ont raden. Volgens het rapport van de maat schappelijke raad zijn de ver- van het dartbord en blijf daar met de voeten achter) en de hoogte waarop het bord hangt (de afstand roos-vloer is 173 cm). Spelregels In ons spel tellen alleen de bordsegmenten van 10 tot en met 20. Echter: een speler mag pas punten tellen, wan neer hij eerst een of meerdere segmenten heeft „openge gooid". Dat wil zeggen dat hij eerst zo'n score-gebied moet veroveren, door er drie keer in te gooien. Dat kan in een worp gebeuren (een dart in gebied C) of in meerdere wor pen of beurten. Als een be paald segment is openge gooid, kan niemand anders er punten op halen: dat kan al leen degene, die het segment in „bezit" heeft. De punten telling is dan zoals hierboven onder „telwijze" aangegeven. De andere spelers proberen na tuurlijk andere segmenten voor zichzelf open te gooien. Van wie welk segment is (of lijkt te gaan worden) wordt door de spelers nauwkeurig bijgehouden op de „segmen ten-lijst", zoals aangegeven in de tekening. Los hiervan wordt de puntentelling bijge houden. Als iemand dreigt te gaan winnen, dan proberen de anderen de segmenten, daarvan ook niets gebleken. Po lak blijft bij zijn voornemen om na zijn zesjarige ambtstermijn, die volgend jaar juli afloopt, op te stappen. Er is volgens Patijn geen sprake van dat burgemeester Polak niet zou zijn opgewassen tegen de problemen van de stad Amster dam. „Ik bestrijd die suggestie met grote klem", aldus Patijn vanmorgen desgevraagd. Voor de opvolging van Polak hal verwege 1983 heeft de Partij van de Arbeid meerdere kandidaten in huis. zegt Patijn. Naast Van der Louw is oud-minister van binnenlandse zaken Ed van Thijn de meest genoemde. Nog onlangs zei Van Thijn zelf echter dat hij liever in het komende ka binet weer minister van binnen landse zaken wordt, omdat er op dat departement nogal wat onaf gemaakt werk ligt. wachtingen die de Anglikaanse Kerk in 1979 nog had ten aanzien van vrijwillige beperking van de handelsbetrekkingen be schaamd. "De kerken moeten zich voortaan laten leiden door de zwarte inwoners van Zuid- Afrika. Niet de kerken kunnen de apartheid doorbreken. Dat moeten de zwarten zelf doen. Wij kunnen alleen een beetje prakti sche en morele steun geven. Een politiek van desinvesteringen is een manier om deze nederige taak te vervullen". De Zuïdafrikaanse ambassade in Groot-Brittannië heeft een be roep gedaan op de synode van de Anglikaanse Kerk om niet ak koord te gaan met dit voorstel. "Zuid-Afrika", zegt de ambassa de. "is wezenlijk armer dan Groot-Brittannië. en het verbre ken van economische banden zal LONDEN/PARIJS (Reuter GPDi - Het cabinepersoneel van Air France gaat vandaag voor drie dagen in staking naar aanlei ding van een conflict over de werktijden. De directie ver klaarde gisteren dat zij erop vertrouwde dat niettemin een beperkte dienst zal kunnen wor den onderhouden. Een woordvoerder zei te ver wachten dat ongeveer 60 pro cent van de middellange vluch ten en ook enige lange-afstands- vluchten zullen kunnen worden uitgevoerd. De diensten met de Concorde zullen van de actie niet te lijden hebben. Griekenland De aanvoerders van de 35.000 sta- BRUSSEL (Reuter) - De Westerse landen willen in Wenen voorstel len doen voor een aanzienlijke troepenvermindenng in Centraal Europa. SAN SALVADOR (AFP/UPI) - De leiding van de thans rond 55 Amerikaanse militaire adviseurs in El Salvador zou volgens welin gelichte westelijke bron in de Salvadoriaanse hoofdstad toe willen naar een uitbreiding van hun aantal. Dit gezien de magere resultaten die het Salvadoriaan se leger boekt in de strijd tegen het verzet in ons land. de levensomstandigheden van veel mensen onvermijdelijk in ge vaar brengen, zonder dat de re gering hieraan iets kan doen". De ambassade wijst erop, dat ook bestrijders van het apartheids systeem, zoals leiders van vak bonden, tegen economische boy cot zijn. Als buitenlandse investeerders zich uit Zuid-Afrika terugtrek ken, zal dit, volgens de ambassa de, zeker geweld tot gevolg heb ben. "Het is zeer de vraag of dit kende bankemploye's in Grie kenland zijn er gisteren mee ak koord gegaan vandaag het werk te hervatten. Daarmee zal er een einde komen aan een staking van 42 dagen wegens looneisen. Beide partijen spraken van een compromis dat bereikt was na een bijeenkomst tussen leiders van de betrokken vakbond en de nieuwe minister van natio- Op een plenaire zitting van de on derhandelingen over wederzijd se troepenvermindering tussen Oost en West zal de NAVO een voorstel op tafel leggen voor een vermindering in vier fases. Het Maar, zoals een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in San Salvador gisteren verklaar- zal leiden tot een rechtvaardiger samenleving". Weer een stap Na een week discussiëren met el kaar zijn theologen van de Rooms-Katholieke en de Ortho doxe Kerk, volgens een in Miin- chen uitgegeven verklaring, 'weer een stap' gevorderd op de weg naar eenheid van beide ker ken. De paus heeft de hoop uit gesproken, dat aan het eind van de eeuw de eenheid een feit zal zijn. Deze breuk in het christen dom dateert van het jaar 1054. In 1979 besloten de paus en de or thodoxe patriarch van Konstan- tinopel, Dimitros 1, het gesprek tussen beide kerken weer op gang te brengen. De eerste bij eenkomst had plaats in 1980 op het Griekse eiland Rhodos. Als straks het nieuwe school jaar begint, worden er weer vele duizenden studieboeken ijverig gekaft. Hoe stevig kaftpapier ook mag zijn, een heel schooljaar overleeft het meestal niet. Echt boekbin derslinnen was tot dusver niet haalbaar, omdat dit pro fessionele materiaal alleen op grote rollen verkrijgbaar was, bestemd voor de boekbinde rijen. Materiaal van dezelfde kwali teit is nu echter te koop in kleine rolletjes. Het wordt verwerkt zoals kaftpapier, maar dit vrij nieuwe 'Kaflin' beschermt de kostbare boe ken veel beter. Ze kunnen echt tegen een stootje... wat een schoolboek beslist wel eens oploopt. Kaflin is in een aantal leuke kleuren te koop bij de kan toorboekhandel en in waren huizen. op rollen van 48x132 nale economie, Gerasimos Arse- In een officiële verklaring werd gezegd dat de regeling iets tege moetkwam aan de looneisen van de stakers zonder dat dit een inbreuk betekende op de loonpolitiek van de regering. Britse treinstaking De staking van de Britse treinma- voorstel is geënt op de ideeën die president Reagan vorige maand uiteen heeft gezet tijdens een be zoek aan West-Duitsland. Volgens het NAVO-plan mogen de. hebben de Verenigde Staten geen plannen om in te gaan op een aanbeveling van een weste- In München is vooral gesproken over verschillen ten aanzien van de sacramenten en het leerstuk van de drie-eenheid. De verkla- nng-na-afloop zegt, dat over tal van verschillen een grote mate van overeenstemming is bereikt en dat er een gezonde basis ligt voor verder gesprek. De volgen de bijeenkomst - waarschijnlijk over twee jaar - zal in een Oost europees land worden gehou den. Dan zal de Orthodoxe Kerk gastvrouw zijn. De rooms-katholieke delegatie in München stond onder leiding van de Nederlandse kardinaal Willebrands. Hij is voorzitter van het Vatikaanse secretariaat voor de eenheid der christenen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Welsrijp-Baijum (Fr.) kandidaat J. Riemersma Ternaard; aange nomen naar Cuyk (deelwerk) kandidaat J. W. Lemereis Aalten. de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Ridderkerk (Goede Herder-kerk) J. H. Boerlijst Overdinkel, de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Mij drecht C. A. Helms Elim; be dankt voor Ooltgensplaat D. C Floor Wekerom: toegelaten tot de evangeliebediening en be roepbaar gesteld C. Bochanen Amsterdam, mevrouw E. I. Pot Amsterdam en mevrouw A. A. I. van Woudenberg-Meijer Hoog land. Gereformeerde Kerken: beroepen te Damwoude C. Corporaal On- stwedde; aangenomen naar Grootegast-Sebaldeburen (Gr.) A. Groenewegen Nieuw-Amster- dam. chinisten, die zondag is begon nen. is gisteren verder afge brokkeld. Volgens British Rail kon in sommige streken een der de deel van het normale dienst rooster worden uitgevoerd. De bond van de machinisten, de ASLEF, komt onder toenemen de druk te staan om de stakings actie, die voor onbepaalde tijd werd aangegaan, maar op te ge- De actie kost het zwaar in de rode cijfers verkerende staatsbedrijf British Rail 30 miljoen gulden per dag. Dat gold gaat voor het grootste deel op aan salarissen van spoorwegmensen die wel willen werken, maar door de ac tie van de machinisten niets kunnen doen. beide partijen aan het einde van de laatste fase maximaal 900.000 manschappen in Centraal Euro pa hebben. Daarvan mogen er maximaal 700 000 behoren tot de grondtroepen. lijke militaire officier om meer Amerikaanse adviseurs naar El Salvador te zenden. De Amerikaanse militaire leiding in El Salvador zou het volgens de ingelichte westelijke bron in het bijzonder wenselijk achten aan iedere militaire commandant van de veertien provincies in El Salvador verscheidene Ameri kaanse adviseurs toe te voegen. Bij voldoende belangstelling be gint in september in het Hendrik Kraemer-instituut (zendings huis) te Oegstgeest een cursus 'bijbels Hebreeuws', die zonder bijzondere vooropleiding kan worden gevolgd. De cursus, die twee jaar duurt, is eens in de veertien dagen op woensdag avond. Voor inlichtingen kun nen belangstellenden zich wen den tot het Dagmaat-leerhuis, Fazantstraat 46. 2162 GM Lasse, telefoon 02521-13321. Het 'Gereformeerd Weekblad', een uitgave van Kok in Kampen, is opgeheven. De abonnees lie pen terug en men kon voor pro fessor Plomp als eindredacteur die 70 jaar was geworden geen opvolger vinden. Het week blad heeft 37 jaargangen ge haald. Als 'opinieblad voor het gereformeerde leven' volgde het de ontwikkelingen vooral in de Gereformeerde Kerken op de voet Daartoe beschikte het over een keur van medewerkers. In het Centraal Weekblad van de Gereformeerde Kerken schrijft professor Runia van de theologi sche hogeschool in Kampen, de opheffing van het blad 'bijzonder jammer' te vinden. "Het is een stuk eenzamer geworden op het gereformeerd-journalistieke erf'. "Het racisme in Zuid-Afnka ts geen duivelse ideologie maar een pseudo-teligleuze ideologie, ge boren binnen en gerechtvaar digd door de blanke Zuidafn- kaanse kerken" (Dr Allan Boe sak. studentenpastor bij Kaap stad). waarop de winnende man kan scoren, „dicht te gooien". Dat gebeurt, doordat een van de andere spelers drie keer in zo'n segment terecht komt. Het segment wordt dan op de segmentenlijst doorgestreept en er kan door niemand meer op gescoord worden. De roos is er voor iedereen; hij hoeft niet eerst tc worden „openge gooid" en de gescoorde pun ten mogen onmiddellijk wor den bijgeteld. Het spel duurt net zolang, totdat alle seg menten zijn dichtgegooid. Degene, die dan het hoogste aantal punten heeft, is de Probeer het dartspel eens op deze manier te spelen en u zult zien, dat u er plezier in krijgt. En als u nog niet zo'n dart bord heeft: ze zijn com pleet met darts te koop bij speelgoed- en sportzaken. ADVERTENTIE Voor wathoort wat Wanneer u voor ons een nieuwe abonnee werft. Krijgt u tot 1 8-1982 voor slechts t 7.50 het voetbaiboek van t jaar (Tot 1-8-1982 is de Damiate prijs f 15,-; daarna winkelwaarde f 29 90 Da s vrijwel cadeau Tweehonderd pagina s kersverse voetbal geschiedenis Talloze kleurenfoto's, dynamische verslagen Een ingenaaid meesterwerk met harde kaft voor drie rijksdaalders Da s echt een vriendenprijs We wachten op uw vriendendienst Ik bewijs u een vriendendienst Dan krijg ik van u het WK 82 boek waarvoor ik per bijgaande acceptgirokaart slechts f 7 50 hoef te betalen Mijn naam* is Adres De nieuwe abonnee is Adres De nieuwe abonnee krijgt als welkom de krant veertien dagen grate De adressen mogen gelijk zijn .ie namen moeten echt er vei* hiiien HWEREU) 71 LAND Tl STREEK EEN KRANT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11