Columbia bedenktijd krijgt Florijn wil op Bosbaan WK-ticket verdienen r Alleen bedrijfsleven kan Telstar nog redden Grootmeesters krijgen lik op stuk Magische grens op 5000 m in zicht dankzij Moorcroft Waterpoloteam sterk in aanloop naar WK Tweede zege softbaldames Vriesekoop blijft nummer één Sport VELSEN (GPD) - De spelers van Telstar wisten niet wat zij lazen, toen zij gisteren de door het be stuur verzonden brief openden. Daarin werd hen meegedeeld, dat hun club over een kleine twee weken wel eens niet meer zou kunnen bestaan. Het bestuur van de eerste-divisieclub acht voortzetting onverantwoord als niet vóór 19 juli een oplossing wordt gevonden voor het begro te liquiditeitstekort van 200.000 gulden voor het komend jaar. Hoofdoorzaak van het tekort (o.a. aan belastingen en bedrijfsver eniging) ziet het bestuur de ge ringe publieke belangstelling. Overleg met externe geldgevers heeft niet tot een oplossing ge leid. De Velsense wethouder Harry Scheeper, die dinsdag avond de vergadering bijwoon de, waarin de beslissing over een mogelijke opheffing viel: ,,Ik heb het verhaal over de tekorten aan gehoord, maar wij als gemeente kunnen niet meer geld beschik baar stellen dan de gebruikelijke jaarlijkse subsidie van 365.000 gulden onder bepaalde voor waarden. Wat kan Telstar doen? Ik stel me voor dat het bestuur bijvoorbeeld vijf industriëlen be reid vindt elk 40.000 gulden be schikbaar te stellen. Dan kan de gok worden genomen om door te gaan. Inderdaad een gok, gezien de teleurstellende toeschouwers aantallen. Ik ben pessimistisch gestemd over de afloop, al blijft er natuurlijk hoop dat het geld DONDERDAG 8 JULI 1982 alsnog op tafel komt". Het gespeur naar een shirtreclame- kandidaat heeft tot nog toe ook niets opgeleverd. „Maar", zo stelt voorzitter Klaas Groen, „gelden die uit shirtreclame zouden vrij komen, kunnen toch niet aange wend worden voor het wegwer ken van het liquiditeitstekort. Het geld wordt voor het grootste deel opgesoupeerd aan spelers salarissen en dergelijke". Klaas Groen, die drie jaar geleden Ton Zwikstra opvolgde, zegt de beslissing om de betaald-voet ballicentie van de 19 jaar oude fusieclub in te leveren, als de twee ton niet snel op tafel komt, te hebben genomen, omdat „het aangaan van verdere financiële verplichtingen onverantwoord is. Met degenen, met wie schrif telijke of mondelinge overeen komsten zijn gemaakt, zullen na dere afvloeiingsregelingen wor den getroffen. Op deze basis kan Telstar niet verder gaan. We kun nen niet rücksichtlos door blij ven modderen". Het bestuur van Telstar heeft het geluk, dat er momenteel nog wei nig contracten zijn vastgelegd, omdat de meeste spelers niet wil len tekenen, nu de aanbiedingen ver beneden het salarisniveau van het afgelopen seizoen liggen. In sommige gevallen moeten spelers 60 procent in salaris achteruit. Slechts vier voetbal lers en de trainers Joop Brand en Bert Immers hebben een con tract voor het komende seizoen. John Verschoor, verdediger en lid van de spelersraad, heeft bijvoor beeld nog geen overeenkomst getekend. Dat zal er nu ook wel niet van komen, nu zijn club het voorbeeld van FC Amsterdam zeer waarschijnlijk gaat volgen. Leidenaar Verschoor vernam het nieuws overigens uit de krant, omdat hij pas in de late namid dag zijn post doorkeek. „Ik denk niet, dat er op zo'n korte termijn actie van de spelersgroep valt te verwachten. De meesten zijn nog op vakantie, haast nie mand is te mobiliseren. Ik snap eigenlijk niet, waarom het be stuur zo laat deze beslissing heeft genomen. Als de situatie zo ernstig was, had men dat een half jaar geleden toch ook al kunnen voorzien. Dan hadden de spelers tenminste de tijd gehad om iets te ondernemen", aldus Ver schoor, die samen met spelers- raad-voorzitter Theo van Segge- len nu maar een ww-uitkering gaat aanvragen. Amersfoort De spelersgroep van SC Amers foort, die vooralsnog weigert een stap te zetten op het trainings veld, heeft de KNVB een garan tiebedrag uit het zogenaamde noodfonds gevraagd. Met dat geld zou SC Amersfoort 50 pro cent van het achterstallige salaris van het seizoen 1981-1982 kun nen uitbetalen aan de voetbal lers. De spelers eisten gister avond, toen zij voor de hekken van het sportpark Birkhoven een demonstratie hielden, nog hon derd procent van hun loon, dat per 1 maart van dit jaar niet meer is uitbetaald. Het nieuwe voorstel van de spelers wijkt overigens nog altijd af van dat van Hans Vahstal, de finan ciële adviseur van de club. Mein- dert Vlugt, woordvoerder van de voetballers: „Vahstal wil dat wij onze trainingsplunje eerst aan doen, pas dan garandeert hij het geld voor 1 augustus te kunnen uitbetalen. Wy willen dolgraag dat de club overleeft, maar dan zal ook de KNVB zijn goede wil moeten tonen en nu over de brug moeten komen. Het noodfonds is er toch voor deze extreme moei lijkheden?" Een andere eis van Vlugt en zijn volgelingen, onder wie ook trai ner Henk Hofstee, was dat ook achterstellige gelden uit het sei zoen 1980-1981 onmiddellijk zou den moeten worden uitbetaald. „Dat blijkt een onmogelijkheid", beseft Vlugt. „We verwachten nu, dat de club dit bespreekbaar houdt tot eind december, begin januari". Intussen hebben drie spelers zich gedistantieerd van een faillisse mentsaanvrage, die de rechts kundige dienst van het FNV na mens een aantal spelers zou heb ben aangespannen. De spelers Rob Snijders, Co de Smalen en Piet Struyk zeggen nooit toe stemming te hebben verleend aan een dergelijke procedure, waarbij hun namen genoemd worden. Marco Cabo, Jeroen Hoeben en hulptrainer Piet Rig- ter (allen inmiddels weg bij SC Amersfoort) ondersteunen de aanvrage wel. BOEDAPEST (ANP) - Het Neder lands waterpoloteam is aan een succesvolle aanloop bezig naar het wereldkampioenschap in Guayaquil. Bij het toernooi om de Tungram-cup in de Hongaar se hoofdstad Boedapest speelde het Nederlands zevental gisteren gelijk (6-6) tegen de Olympisch kampioen de Sowjet-Unie. Een dag eerder had de door Denes Pocsik getrainde formatie al met 8-7 gewonnen van een andere gerenommeerde waterpolo- grootheid: Hongerije. Nederland en de Sowjet-Unie hiel den elkaar gisteren vrijwel ge heel in evenwicht. De Sowjet-Unie nam in de tweede periode een voorsprong, behield die in de derde periode, maar moest in de slotfase toezien, hoe Nederland alsnog langszij kwam. Opvallend is dat gerenommeerde waterpolo-landen in Boedapest onderaan staan: West Duitsland en Joegoslavië. Ivo Trumbic heeft het Joegoslavische team ri- goreus veijongd met als resultaat een grote nederlaag (10-4) op de openingsdag gevolgd door een nederlaag met 7-8 tegen Spanje. De overige uitslagen van de twee de speeldag zijn: West-Duitsland-Italiè 7-8, Spaiye-- Joegoslavie 8-7, Sowjet-Unie-Neder- land 6-6, Hongarye-Ver. Staten 6-4. Stand na twee dagen: 1. Spanje 2 2 0 0 4 13-11 2. Sowjet-Unie 2 1 1 0 3 15- 4 3. Nederland 2 110 3 13-12 4. Ver. Staten 2 10 12 14-10 5. Hongarye 2 10 12 12-11 6. Italië 2 10 12 16-16 7. West-Duitsl. 2 0 0 2 0 11-13 8. Joegoslavië 2 0 0 2 0 11-18 TAIPEH (ANP) - Het Nederlanos damessoftbalteam heeft ook de tweede wedstrijd in poule C in de strijd om het wereldkam pioenschap in winst omgezet. In Taipeh, de hoofdstad van Tai wan, werd Panama met 4-0 ver slagen. In de eerste wedstrijd hadden de Oranje-dames met 2-1 gewonnen van de Dominicaanse Republiek. Nederland voert de poule ongeslagen aan. MADRID (ANP) De eindronde van het We reldkampioenschap voetbal zal in 1986 even- eehs 24 deelnemende landen tellen. Colombia, aangewezen als organisator door de FIFA in de tijd dat er slechts 16 landen deel namen, krijgt vijf maanden de tijd om de noodzakelijke rege ringsgarantie te bemachtigen. Op 16 december zal de FIFA in Zu rich definitief beslissen of Co lombia inderdaad het eindtoer- nooi over vier jaar zal organise ren. De FIFA heeft drie landen (Brazilië, Canada en de Verenig de Staten) achter de hand, die zich bereid hebben verklaard de organisatie over te nemen. Het 21 personen tellende FIFA-be- stuur legt dit voorstel vandaag in Madrid voor aan de deelnemers aan het FIFA-congres. Amende menten zullen door het 21 perso nen tellende bestuur worden ontraden, compromis-voorstel len worden niet geaccepteerd. Wijs geworden door de organisa torische puinhoop in Spanje, waar voor het eerst met 24 deel nemers wordt gestreden, zal het FIFA-bestuur het Colombiaanse organisatiecomité een omvang rijke vragenlijst toesturen die 'Tele Santana moet doorgaan' RIO DE JANEIRO (ANP) - Stren- ge veiligheidsmaatregelen waren genomen om de spelers van het Braziliaanse voetbalelftal bij hun aankomst op het vliegveld van Rio de Janeiro te beschermen te gen teleurgestelde supporters. Die voorzorg bleek gisteren over bodig. Enkele honderden fans stonden hun favorieten op te wachten. Het team van Santana werd echter niet op het verwach te boe-geroep onthaald. Een war me ontvangst viel de spelers en de coach ten deel. Er was zelfs een spandoek waarop stond: "Net zo mooi als overwinningen zijn de nederlagen, waarbij het hoofd geheven blijft". De voorzitter van de Braziliaanse Voetbalbond, Coutinho, ver klaarde dat Santana moet aan blijven als bondscoach. "We vin den dat hij moet doorgaan. Ten slotte heeft de ploeg onder zijn leiding in de laatste 35 wedstrij den slechts drie keer verloren". Robson Bobby Robson is gisteren officieel aangesteld als manager van het Engelse elftal. Hij volgt Ron Greenwood op, die het elftal leid de tijdens het WK in Spanje. Robson tekende een contract voor vijf jaar. Hij is afkomstig van Ipswich Town, waar hij vele jaren als manager fungeerde. binnen 90 dagen ingevuld op het FIFA-bureau terug moet zijn. Hoewel in FIFA-kringen ernstig betwijfeld wordt of Colombia zo'n mammoet-organisatie aan kan, heeft het Zuidamerikaanse land de eerste rechten. Generaal- secretaris Blatter laat hierover geen twijfel bestaan. "Colombia heeft de organisatie gekregen met 16 landen. Nu zijn het er in middels 24. De FIFA dient Co lombia dus te vragen of het de gewijzigde condities accepteert en vervolgens na te gaan of het aan die nieuwe voorwaarden kan voldoen". Joao Havelange, die vrijdag op de tweede congresdag bij gebrek aan tegenkandidaten bij hamer slag herkozen zal worden als voorzitter, heeft Hermann Neu- berger inmiddels gevraagd de or ganisatie voor 1986 ter hand te nemen. De voorzitter van de Westduitse voetbalbond, die se dert 1974 de rol van voorzitter van het organisatiecomité van de WK-eindtoemooien vervult, is bereid die taak voor de vierde keer op zich te nemen mits er aan vijf voorwaarden wordt voldaan. Hij wil in de eerste plaats dat de FIFA het laatste woord heeft in de organisatie en niet zoals nu in Spanje het geval is, dat de lande lijke autoriteiten rustig hun ei gen gang gaan en lak hebben aan Neuberger. Daarnaast verlangt Neuberger een FIFA-verbod op pnvé-organisaties als Mun- diespana in Spanje. Verder moet er een waterdichte controle ko men op de verkoop van toe gangskaartjes en bespreking van hotelruimte. Als vierde punt voert de Westduit ser aan dat de regering in het or ganiserende land garant moet staan voor de financiële en ande re aspecten en tenslotte wil hij dat de FIFA in eigen kring een professioneel apparaat opbouwt dat in de toekomst de WK-eind toemooien ter hand neemt. Neuberger wil zelf ook een andere opzet voor het WK. Hij wil de 24 ploegen indelen in groepen van zes, waarvan na een halve com petitie de nummers één en twee doorgaan naar de kwartfinales. Vanaf dat moment wordt het knock-out systeem gehanteerd. De condities van Neuberger zijn door het FIFA-bestuur stilzwij gend ontvangen. De kwestie is nog niet aan de orde. Eerst moet het toernooi in Spanje geheel worden afgewerkt, inclusief de financiën. En dat kan nog wel een maand of vier duren. i der Wiel kan Hess nog lachen. Na de partij was daar voor de Duitser geen reden meer toe. De AMSTERDAM (ANP) - De acht deelnemende grootmeesters in het schaaktoernooi op zijn Zwit sers in Amsterdam, hebben het gisteren als groep niet best ge daan. De tegenstand van de min der sterk geachte meesters en hoofdklassers bleek zodanig, dat na de eerste zitting de stand in het gevecht tussen de hoogst ge- tituleerden en de rest gelijk was: 2-2. Tegenover de overwinningen van de Tsjech Hort en de Israëliër Grünfeld tegen resp. Langeweg en Meulders stonden nederlagen van de Pool Kulikowski en de in middels 55-jarige nestor van het gezelschap Donner. Beiden wer den verslagen door hoofdklasse spelers. De Rotterdammer John van Baarle versloeg Kulikovsky en de gewoonlijk met wit voort varend opererende Donner werd het slachtoffer van een tussen- zetje van Van Mil, waardoor hij er een paard bij inschoot. Van de favoneten voor de hoofd prijs brak Miles af tegen Har- toch, liet Joesoepov zich door Hans Böhm een remise afsnoe pen, werd Saeed-Sosonko afge broken en hield Ree het tegen Rob Kruyf ook op een gelijkspel. Aan de kop van dit negen ronden tellende toernooi gaan naast Mort en Grünfeld ook de Brit Short en de Nederlanders Van der Wiel, Van Baarle, Van Mil, Van der Sterren en Van der Vliet. De uitslagen van de parijen ge speeld voor de eerste ronde van het grootmeestertoernooi te Am sterdam: Hort (Tsj)-Langeweg (Ned) 1-0, Saeed (V.A.E.)-Sosonko (Ned) afg., Miles (En- e)-Hartoch (Ned) afg.. Böhm (Ned)-Ju- supov (Sow) V2-V2, Van der Wiel (Ne- d)-Hess (Wdl) 1—0, R. Kuyf (Ned)-Ree (Ned) Vi—Vi, Short (Eng)-Boersma (Ned) 1-0, Meulders (Bel)-Grünfeld (Isr) 0-1, Ligterink (Ned)-Borm (Ned) afg., Van Baarle (Ned)-Kulikovsky 1-0, Donner (Ned)-Van Mil (Ned) 0-1, H. Kuyf (Ned)-King (Eng) afg.. Van Wijngaarden (Ned)-Grooten (Ned) afg., Iskov (Den)-Van der Sterren (Ned) 0-1, Van der Vliet (Ned)-Pliester (Ned) V4-V4. De uitslagen van de afgebroken paity- Saeed-Sosonko 0-1, Miles-Hartoch 0-1, Ligterink-Borm H. Kuyf— King Van Wijngaarden-Grooten Kort optreden Van Overbeeke op Forescate LEIDEN - De net van vakantie te ruggekeerde Bob van Overbeeke kon slechts kort optreden tijdens het tennistoernooi op Forescate. Adrie van Leeuwen bleek in de eerste ronde nog te kloppen, maar Erik' Jan Schreuder was te sterk: 6-2, 6-1. Hoewel de overige geplaatste spe lers zich allen kwalificeerden voor de derde ronde, ging dat waar het Hans Tönjann betrof moeizaam. Jasper van Marwijk had in een erbarmelijk slecht ge speelde partij zelfs goede kansen op de tweede set: 6-4, 7-6. Vader Mathieu van Marwijk deed het beter door in het herenenkel D de nummer acht Fred van Dorp te wippen. Annette van der Mey bleek andermaal sterker dan Nancy Toole: 6-3, 6-3 in het damesenkel B. Van der Mey ont moet nu waarschijnlijk Henny Fehling. Christel Verwoert toon de wederom haar goede vorm door Annette Meininger (winna res van TEAN) uit te schakelen: 6-4,7-5. In het gemengd dubbel C zorgden Jan en Tinie van Velzen voor de grootste verrassing. Dis trictskampioenen Joost Roden burg en Emmy van der Willige werden met 6-2, 3-6, 7-5 aan de kant gezet. JEUGDTOERNOOI In het hoofdnummer (jongens tot zestien jaar) van het tot nu toe vlekkeloos verlopen jeugdtoer- nooi van De Munnik, boekte Marco van Trigt een prima resul taat. De in zijn eigen klasse uitge schakelde 13-jarige pakte de 16- jarige Ruud van der Voort in twee sets in: 7-6, 6-4. Eelco van Adricheni was eveneens op dreef, tegen Mare Nagelkerke, de tweevoudig D-toernooi-winnaar: 6-4, 6-4. De bij de meisjes tot en met 10 jaar als tweede geplaatste Fleur Meij er, verloor zeer overtuigend van de ten onrechte niet geplaatste Karin Croese. Heieen van der Berg bereikte wel. de halve fina les door Gaby Sol te verslaan: 6- 4,6-1. Ramon de Vries won zowel bij de 10- als de 12-jarigen zijn wedstrijd. De kleine Danny Les- quiller kwam tegen zijn veel gro tere tegenstander Sander van Gelder nog wat kracht tekort: 6- 0, 6-0. De Europese tafeltennisfederatie heeft Bettine Vriesekoop ge handhaafd op de eerste plaats van de ranglijst. Een andere keu ze behoorde niet tot de mogelijk heden na haar twee gouden en een zilveren medaille op de Eu ropese kampioenschappen in april van dit jaar in Boedapest. Bij de dames veranderde er toch weinig aan de top. Op de pas uit gegeven zomerlijst behield de Britse Jill Hammersley achter Vriesekoop de tweede en de Rus sin Valentina Popova de derde plaats. De Westduitse Ursula Ka- mizuru, halve finaliste in Boeda pest, maakte een sprong van de negende naar de vierde plaats. Bij de eerste twaalf zijn twee nieu- Brit loopt wereldrecord in Oslo: 13.00.42 weinigen: de 14-jarige Roemeen se Olga Nemes die van de dertig ste naar de negende plaats stormde en de 22-jarige Hongaar se Edit Urban die van zestien naar elf kroop. Verdwenen uit de top-12 zijn de Tsjechische Ilona Uhlikova en de Joegoslavische Gordana Perkucin. Bij de heren neemt Europees kam pioen Mikhael Appelgren de kop over van de Joegoslaaf Surbek, die naar de derde positie (achter de Hongaar Klampar) duikelde. De grootste sprong maakte de 16-jarige Zweed Jan-Ove Wald- ner, verliezend finalist op het EK, van nummer 30 naar num- OSLO (ANP) Voor de 5000 meter is een nieuwe tijdrekening aan gebroken. De Brit David Moor croft verbeterde gisteravond in het Bislettstadion van Oslo het één jaar oude wereldrecord van de Keniaan Henri Rono met niet minder dan zes seconden. De nieuwe recordtijd van 13.00.42 zal voor menigeen de spring plank vormen naar enkele jaren geleden nog volkomen onbereik baar geachte 13 minutengrens. Het wereldrecord kwam als een donderslag bij heldere hemel. Weliswaar had de 29-jarige David Moorcroft vorig jaar bij de finale van de Europa Cup in Zagreb de 5 km gewonnen in 13.43.18. voor het overige had de 1.80 meter lange, 65 kg zware atleet weinig van zich doen spreken. De derde plaats op de 1500 meter bij de Europese kampioenschappen van vier jaar geleden in Praag leek zijn grootste wapenfeit te zijn geweest. Bovendien waren de omstandighe den in het stadion van Oslo be paald niet optimaal. De lopers werden gehinderd door een voortdurend wisselende wind. Maar Moorcroft leek bestand tegen het enorm hoge tempo en slaag de waar kort tevoren de mijlspe cialist Steve Scott en de 3000 me ter steeple-loper Tabb (beiden Vst) hadden gefaald, namelijk in het verbeteren van een wereldre cord. Bij Scott ging het overi gens op het nippertje mis. Hij kwam uit op een tijd van 3.47.53 en bleef daarmee slechts twee- tiende van een seconde van het wereldrecord van Coe verwij derd. Tijdens de Oostduitse kampioen schappen tienkamp heeft Tor sten Voss de beste wereldpresta tie in dit seizoen geleverd. Voss kwam tot 8387 punten, hetgeen een wereldrecord voor junioren betekende. Voss had 263 punten meer dan Daley Thompson, die het junioren wereldrecord in 1977 op zijn naam had gebracht. AMSTERDAM - Voor het eerst sinds augustus 1977, toen de we reldkampioenschappen roeien er werden gehouden, zal de Bos baan in het komende weekend weer bevolkt worden door de in ternationale roeitop. De Amster damse studenten Roeivereniging Nereus viert het lustrum onder meer met het organiseren van deze "Bosbaan Regatta". Heel slim maken de Amsterdam mers gebruik van het feit, dat dit jaar de wereldkampioenschap pen op de Rotsee in Luzern wor den afgewerkt en dat daarom de Rotseeregatta, jaarlijks voor de wereldtop de laatste test voor de W.K., niet gehouden wordt. Door zeer tijdig in het buitenland propaganda te maken voor deze wedstrijden is Nereus er in sa menwerking met de "Koninklij ke" in geslaagd om bijna de hele wereldtop naar de Bosbaan te lokken. Het is bewonderings- waardig wat een groepje studen ten op organisatorisch gebied voor elkaar weet te krijgen. De Bosbaanregatta zal één van de grootste sportevenementen van dit jaar zijn in Nederland. In de meeste nummers is niet alleen de kwaliteit van de deelnemers hoog, maar ook de kwantiteit. De Nederlandse roeiers zullen het beslist niet makkelijk krijgen de finales te bereiken, omdat ver schillende wereldkampioenen uit de Sowjet-Unie en de DDR aan de start zullen verschijnen. Van de Leidse toproeiers zullen er drie via goede prestaties probe ren een uitzending te verdienen naar de WK. Ronald Florijn heeft na het plotselinge wegvallen van zijn dubbeltweepartner Nico Rienks de Amsterdammer Frans Göbel opgezocht. Na de eerste training begin deze week waren de roeiers en coaches enthou siast over het experiment en Flo rijn zal met zijn nieuwe compag non proberen een verlenging van zijn seizoen in de wacht te sle pen. Dat willen de lichte Asopos-De Vliet - De Bruyne/ Van der Steen - ook doen in de lichte acht, waarin zij (met de vier van Laga en de twee van Theta) nationaal kampioen wer den. Dat zal niet meevallen, om dat de lichte TAC zich na een overdreven selectieprogramma in het begin van het seizoen in eens erg passief en kritisch op stelt. Plotseling moeten de kan didaten voor de WK alles zelf maar uitzoeken. De enige die zich enigszins in de gunst van de lichte TAC mag ver heugen is skiffeur Mark Emke. De rest zal het komend weekend grote indruk moeten maken. Drie andere Leidse boten gebrui ken de wedstrijden alleen nog om te zien hoever zij aan het ein de van het seizoen verwijderd zijn van de top. Njords gestuurde vier, de laatste tijd goed op dreef, zal in ieder geval proberen rëvan- che te nemen voor het net verlo ren kampioenschap en waar schijnlijk daarna de riemen weg hangen tot volgend s Njords dubbeltwee Wietske Fok- kens en Heieen Heckman en Leythe-skiffeuse Liesbeth van der Veld zullen ook nog eenmaal proberen zo hoog mogelijk te eindigen om vervolgens een punt achter het seizoen te zetten. ue beide Leythe-tweetjes, die Nederland vertegenwoordigen in Wenen (Atsma/Bongers) en bij de WK voor junioren (Cohen/De Vries), zullen niet deelnemen aan de Bosbaanregatta.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10