LEIDSCH m DAGBLAD Spoedberaad kabinet Israël Veiling half milj Flora lijdt verlies oen "PvdA moet compromis aanvaarden" Ombudsman wil klachten over BVD behandelen Geen onderzoek salarissen Admiraal te water PLO zou aanbod VS tot hulp bij evacuatie weigeren Oud Strijders eisen ontslag Polak RAKETTEN WOENSDAG 7 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 16823 Directeur G. Koopman Byrwu w«e i Adj.-hooldredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN (AP) - De Britse ad miraal John Woodward, de bevelhebber van de vloot die de Falkland-eilanden her overde op Argentinië is op amateuristische wijze begon nen aan zijn vaarvakantie. Gisteren zocht de admiraal zijn jacht "Cry Havoc" op in de haven van Chichester, maar op het moment dat hij aan boord wilde gaan gleed hij uit over de loopplank en kwam languit in het water terecht. Directeur Wiardi Beekman Stichting over kernwapens: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Joop van den Berg, di recteur de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, vindt dat zijn partij bereid moet zijn om ook over de kernwapens com promissen te sluiten. "Een afwij zing van de kruisrakketen be moeilijkt de deelname aan een regering sterk", aldus Van den Berg tijdens een vraaggesprek in het vandaag verschenen num mer van het weekblad Hervormd Nederland. Van den Berg zegt zich af te vragen "of de PvdA alleen om deze zaak in de oppositie moet gaan, terwijl op andere terreinen zoveel te doen is in de regering". Volgens Van den Berg is daar in de PvdA nog onvoldoende over nage dacht. Hij spreekt in het inter view de vrees uit dat als zijn par tij niet tot compromissen bereid is "Engelse toestanden" ont staan. Van den Berg doelt daar mee op de oprichting van de so ciaal-democratische partij door verontruste socialisten van La bour. Premier Van Agt zei eerder deze week in Cairo dat regeringsdeel name van de PvdA wat hem be treft uitgesloten is, als de plaat sing van kruisraketten een breekpunt blijft. Het gesprek met Van den Berg had al voor die uitspraken van Van Agt, op 24 ju ni plaats, aldus een redacteur van Hervormd Nederland. JERUZALEM/BEIROET/WASHINGTON (AFP/Reuter/ UPI) - Het Israëlische kabinet is vanochtend in spoed beraad gegaan om zich uit te spreken over het Ameri kaanse voorstel om te helpen bij de evacuatie van de belegerde Palestijnen in Beiroet. Eerder was uit Jeruzalem gemeld dat Israël behoedzaam op dit voorstel had gereageerd. Vooraanstaande Israëlische functionarissen bleven aandringen op een totale terugtrekking van de PLO uit Libanon. Volgens de Israëlische radio heeft Syrië al ingestemd met het vertrek van de Palestijnen. Knetemann wint etappe in Tour PAGINA 13 Onkruit-bezetters uit bunker gehaald PAGINA 7 Nog steeds verlaten inwoners van Beiroet de belegerde stad. De Israëli's geven iedereen die er uit wil toestem ming tot vertrek, maar terugkeren is onmogelijk. Elke auto die de stad verlaat wordt door Israëlische militairen scherp gecontroleerd. Rokers hebben veel meer koolmonoxyde LEIDEN - Rokers hebben veel meer koolmonoxyde in het li chaam dan niet-rokers. Bij het grootste deel van rokers is zelfs sprake van een sterk verhoogde concentratie van deze giftige stof. Dit blijkt uit een onderzoek dat aan het Leidse laboratorium vobr fy siologie is uitgevoerd, waar bij ruim driehonderd jonge ren en zevenhonderd volwas senen zijn getest. Bij vrijwel alle rokers werd een hogere concentratie van koolmonoxyde vastgesteld. Onderlinge verschillen, zijn volgens de onderzoekers het gevolg van verschillen in li chaamsbeweging. Koolmo noxyde is een zwaar vergif dat in het lichaam aan rode bloedkleurstof wordt gebon den en daardoor het vermo gen vermindert om zuurstof te vervoeren. (Van t r verslaggevers) Warmer n bet land enkele wolkenvelden. Minimumtemperatuur omstreeks 12 (raden. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, aan zee enkele graden lager. Weinig wind, aan de kust overdag ma tige wind van zee. 8 juli 1982 Zon op: 5.29, onder: 22.00 uur. Maan op: 23.32, onder: 7.19 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.10 en 17.46 uur, laagwater om 1.19 en 13,31 uur. RIJNSBURG - De Rijns- burgse veiling Flora heeft in 1981, ondanks een op nieuw toegenomen omzet, een verlies geboekt van ruim een half miljoen gul den. Het is voor het eerst sinds jaren dat Flora in de rode cijfers is beland. De voornaamste oorzaak voor het verlies, in totaal 554.000 gulden, is volgens bestuursvoorzitter Jac. Vianen, dat het veilingbe- stuur er tot op heden niet in is geslaagd het voormalige veiling- terrein in het centrum van het bloemendorp te verkopen. Dit terrein, dat vrijkwam na de ver huizing van Flora eind 1980 naar het nieuwe complex in de Kamp- huizerpolder, moet vijftien mil joen gulden opbrengen. Er is weliswaar een gegadigde voor die grond - projectontwikkelaar Amstelveste bv in Lelystad - maar de onderhandelingen over de verkoop zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. "Als we het veilingterrein wel had den verkocht, dan hadden we quitte gespeeld", aldus Vianen. Een overeenkomst met Am stelveste verwacht hij overigens niet voor het eind van het jaar. In het meest ongunstige geval zal de verkoop pas over een jaar in kannen en kruiken zijn. Rigoureuze gevolgen zal dat vol gen Vianen overigens niet heb ben. Hij denkt dat de financiële gevolgen onder meer kunnen worden opgevangen door uit breiding van de veiling. Er staat inmiddels een tweede uitbrei ding van de kopersaccommoda tie op stapel. Daarnaast zal er volgens Vianen efficiënter moe ten worden gewerkt; bezuinigin gen sluit hij niet uit. Bleiswijk Vorige week werd bekend dat de bloemenveiling in Bleiswijk, Zuid-Holland, diep in de rode cij fers zat. Ook die veiling heeft problemen met de verkoop van het oude complex nadat een nieuw onderkomen was betrok ken. De Bleiswijkse bloemenvei ling heeft bovendien te kampen met een teruglopende aanvoer, die onder meer wordt veroor zaakt door de omschakeling van veel bloemkwekers op de groen teteelt. Deze omschakeling komt in het ge bied rond Rijnsburg niet of wei nig voor. Flora kan volgens Via nen nog steeds rekenen op een toeneming van het aanbod. Vanuit Cairo werd gisteravond meegedeeld dat de Palestijnen zelf ook met de evacuatie ak koord waren gegaan. Maar van ochtend ontkende de PLO der gelijke berichten. Een officiële PLO-verklaring schreef de be richten toe aan een Amerikaanse campagne van "verkeerde infor matie". In de verklaring worden de berich ten juist daarom belachelijk ge noemd "omdat de zesde vloot de vlag voert van een partij (de VS - red.) die betrokken is bij de voortdurende slachting van de Libanese en Palestijnse volke- Radio Moskou heeft gezegd dat de VS zich voorbereiden op een "di recte militaire interventie" in Li banon door mariniers naar Bei roet te sturen. Volgens Moskou zou de actie van Reagan in strijd zijn met de Ame rikaanse wet uit 1973 die het de president verbiedt troepen te sturen naar een spanningswaard, zonder toestemming van het Congres. Radio-Moskou meldde niet dat Reagan het besluit om troepen te sturen zou laten afhangen van een formeel verzoek in die rich ting van de Libanese regering. "Niet serieus" De Israëlische radio haalde een Amerikaanse woordvoerder aan die had gezegd dat men de Pale stijnse tegenspraken niet serieus moet nemen. "In het openbaar hebben ze een grote mond, maar bij geheime onderhandelingen laten zij zich anders uit", aldus de Amerikaan. Israëlische gevechtsvliegen heb ben vanochtend vroeg over de Libanese hoofdstad gevlogen en de omgeving van het hoofdkwar tier van de PLO beschoten. Vol gens de PLO was Israël gister middag laat al hevige artillerie beschietingen begonnen waarbij een groot aantal burgers is ge dood. Het principebesluit van president Reagan Amerikaanse troepen naar Beiroet te sturen als de Li banese regering daar officieel om vraagt, heeft tot doel de crisis uit een impasse te halen. De troepen zullen echter alleen maar gaan wanneer een globaal akkoord is bereikt tussen alle betrokken partijen. Het besluit is volgens Amerikaan se functionarissen genomen op verzoek van de speciale Ameri kaanse afgezant in het Midden- Oosten, Philip Habib. (zie ook pagina 9) Satelliet bespiedt elke plek op aarde PAGINA 19 Oeso: teruggang inflatie verwacht DEN HAAG (GPD) - De Nationale Ombudsman, prof. dr. J. F. Rang, vindt dat zijn instituut ook klachten over de Binnenlandse Veiligheidsdienst moet behande len. Hij is het niet eens met de regering die klachten over de BVD wil laten onderzoeken door een speciale commissie van drie deskundigen. Met het instellen van een speciale klachtencommissie wordt weer een nieuwe klachtenregeling aan de bestaande serie toegevoegd, wat het er voor de burger niet overzichtelijker op maakt, vindt Rang. De Nationale Ombudsman is niet onder de indruk van het argu ment dat het bij klachten over de BVD gaat om zaken die staatsge heim kunnen zijn en ook geheim moeten blijven. Volgens Rang gelden ook voor hem regels be- DEN HAAG (GPD) - Het Oud Strijders Legioen vindt dat burgemeester Polak van Amsterdam moet worden afgezet. Door zijn politiebeleid staat de democratische rechtsorde in de hoofdstad op het spel, zegt het OSL. In een brief aan minister Rood (binnenlandse zaken) vraagt voor zitter Ego om het hoofd van Polak. De rellen rond de bouw van de Stopera op het Waterlooplein hebben volgens Ego opnieuw aangetoond dat Amsterdam niet in staat is anti democratische acties te beteugelen. „Het is voor de burgers van ons land een onaanvaardbare situatie dat dergelijke ordeverstorende en vernielende acties onder het werkloos toeziend oog van de politie kun nen plaatsvinden". treffende de vertrouwelijkheid van gegevens en komt hij als om budsman ook nu al in aanraking met zaken die het staatsbelang aangaan. Grootste bezwaar van Rang is zyn twijfel over de onafhankelijk heid van de speciale commissie. Wil het tot een goede klachtenbe handeling komen dan moet vol gens de Ombudsman sprake zijn van „absolute onafhankelijkheid en objectiviteit", zei hij gisteren. Die acht hij in het voorstel van de regering niet gegarandeerd. WDM'ers vrij UTRECHT (ANP) De Arnhemse krijgsraad heeft vanochtend ge last de WDM-hoofdbestuurder Oscar van Rijswijk en de Breda se afdelingsbestuurder Steef Boot op vrije voeten te stellen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie des gevraagd meegedeeld. Door de vrijlating gaat het kort geding te gen Defensie, dat de VVDM had aangekondigd als van Rijswijk niet vóór morgen vrij zou komen, niet door. De WDM-hoofdbe stuurder heeft bijna drie weken in voorarrest gezeten als hoofd verdachte in de zaak van het ont vreemden van enkele geheime militaire stukken. Vergelijking ambtenaren-bedrijfsleven DEN HAAG (GPD) - Er komt geen onderzoek dat duidelijk zou kun nen maken of ambtenaren met hun arbeidsvoorwaarden inder daad beter af zijn dan werkne mers in het particuliere bedrijfs leven. De ambtenarenorganisa- ties zijn er furieus over. „Een breed opgezet onderzoek had een eind kunnen maken aan de grove stemmingmakerij", zeg gen de vier samenwerkende cen trales van overheidspersoneel in een verklaring. De houding van de werkgeversor ganisaties is er blijkens de ver klaring van de ambtenarenbon den oorzaak van dat het onder zoek niet doorgaat. „Hun defini tieve weigering om mee te werken komt echter in een heel vreemd daglicht te staan omdat zij voortdurend verhalen rond strooien als zouden de arbeids voorwaarden van het overheids personeel beduidend beter zijn dan die van mensen in het be drijfsleven". ting van de Arbeid (overlegor gaan van werkgevers- en onder nemingsorganisaties) aan de mi nister van sociale zaken heeft ge stuurd. Met name uit zaken als de pensioenregeling en het niet- betalen door ambtenaren van so ciale premies zijn de vooroorde len voortgekomen. De ambtena- renorganisaties bestrijden echter dat er van voordelen sprake is; zij vinden dat zij door bepaalde elementen in het pakket arbeids voorwaarden van het particulie re bedrijf juist een achterstand hebben. Telstar denkt aan stoppen VELSEN (ANP) Het bestuur van de sportstichting Telstar over weegt stopzetting van alle be taald voetbalactiveiten. De Vel- sense eerste divisieclub verkeert de laatste jaren in een uiterst moeilijke financiële situatie. Het liquiditeitstekort bedraagt voor het aankomende seizoen, uit gaande van inmiddels getroffen regelingen, reeds 200 000 gulden. Vooral de geringe publieke belang stelling (in de nacompetitie bij voorbeeld trok Telstar totaal slechts 6000 toeschouwers) speelt een belangrijke rol in de besluitvorming. Mocht binnen veertien dagen, uiterlijk maan dag 19 juli. geen oplossing voor de problematiek worden gevon den. dan zal worden besloten tot liquidatie. Premier Van Agt heeft op de hem bekende wi)ze de Haagse poli tieke gemoederen andermaal in bewe- J gebracht Dit keer deed hij dat in het verre Cairo waar hi| tegenover een ra dio-verslaggever de gedachte opperde om van de besluitvor ming over de plaatsing van kruis raketten op Nederlands grondge bied een zg. vrije kwestie te ma ken Dat wil zeggen; het kabinet neemt een beslissing (voor plaatsing?) en de coalitiepartner (de PvdA) die het daarmee niet eens is. legt zich vervolgens neer bij het meerderheidsstandpunt van het parlement zonder verder een cri sis te maken Op zichzelf lijkt deze gedachte niet van logic* ontbloot. Het raketten- vraagstuk is in de formatieperio de van het kabinet-Van Agt II ten slotte als een soort tijdbom onder de nieuwe regeringsploeg gelegd en het is niet zo vreemd dat Van Agt dit in de komende formatie wil voorkomen gelet op de noodzaak om op andere belangrijke gebie den van sociaal-economische aard tot een daadkrachtige be sluitvorming te komen. Als de PvdA straks in een eventue le nieuwe coalitie met het CDA van het raketten vraagstuk op nieuw een breekpunt wil maken - en daar ziet het wel naar uit - wordt de basis voor zo n coalitie wel uiterst wankel en dat zou bui tengewoon ongewenst zijn. In zoverre is het (buitenlandse) ver langen van de premier dan ook wel begrijpelijk. Aan de andere kant is het echter zeer de vraag of de gedachte van Van Agt wel enig realiteitsgehalte heeft De recente geschiedenis heeft geleerd dat de plaatsing van de kruisraketten in Neder land als een buitengewoon be langrijke aangelegenheid wordt beschouwd. Het zou om die reden onzinnig zijn de besluitvorming aan het parle ment over te laten en je als rege ringsploeg daarnaar te schikken om vervolgens als een verdeelde club op het gebied van vredes- en veiligheidsbeleid voort te gaan. De staatsrechtelijke verhouding tussen regering en parlement zou hierdoor ernstig kunnen worden geschaad. Bovendien is de kans groot dat een belangnjke kwestie als deze tot speelbal wordt ge maakt van de politieke lobby en dat komt de politieke duidelijk heid zeker niet ten goede. Het is dan ook niet verwonderlijk dat PvdA-leider Den Uyl al met een afwijzend op de suggestie of zo men wil; het ultimatum van Van Agt heeft gereageerd. Het is niet ondenkbaar dat de pre mier deze reactie al had ingecal culeerd. De achterliggende bood schap van Van Agt is immers overduidelijk; zolang de PvdA ook op dit gebied niet tot compro missen bereid is. regeert zij niet mee De vorming van een - door de premier gewenste? - coalitie van CDA en WD is daarmee weer een stukje dichterbij geko men W. Tl WERELD. 77 M/V/7. Tl STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1