d1^" "Rossi fouten onze strafte bekwaam af BommtMi Fils Vrij-uit Italië in vreugderoes Koudwatervrees bij Leidse clubs Brazilianen geschokt naar huis DROMMELS LEKKER DINSDAG 6 JULI 1982 Is de gemiddelde Leidse sport- bestuurder(ster) iemand die wat breder kan denken, die oog heeft voor de dingen om hem of haar heen of reikt de blik niet verder dan het eigen clubhuis? Uit de eerste vergadering van de Leidse Sportfederatievo rige week in restaurant De Zijl, waarop de statuten van het nieuwe orgaan werden besproken, viel niet anders te concluderen dan dat be nauwdheid, behoedzaamheid en dorheid in die kringen de boventoon voeren. Zo maar lid worden van deze organisatie die beoogt de taak voort te zetten van wat vroeger het niet-ambtenaar- lijke deel van de Sportstich ting was? Een handjevol clubs deed het, maar velen ke ken liever de kat uit de boom en verscholen zich achter het feit dat de statuten nogal laat waren toegestuurd en dat men de achterban nog niet had kunnen raadplegen. De Leidse korfbalgemeenschap, op deze vergadering toch al uitblinkend door gezeur, be diende zich met graagte van dat argument. Het was onzin. Men had de sta tuten een kleine maand in be zit. Tijd genoeg voor een beetje slagvaardige vereni ging om er een oordeel over te hebben. Bovendien is de ver enigingsstructuur die de Leidse Sportfederatie heeft gekozen (na kennis te hebben door Ruud Paauw genomen van de uusiag van een enquete onder de Leidse clubs over de gewenste orga nisatievorm) alom bekend. Natuurlijk verdiende het fe deratiebestuur (Carl Pries en zijn makkers) een schrobbe ring voor het feit dat het de statuten al bij de notaris had laten vastleggen. Dat hoort niet. Maar als men dat heeft geconstateerd, moet men weer verder. Het is trouwens niet zo'n probleem in vereni gingsverband statuten te wij zigen. Het enige werkelijk nieuwe in de statuten is de koppeling van het ledental van een club met het aantal stemmen in de federatievergadering. En ddór werd nu juist maar be perkt over gepraat. Ik begrijp de koudwatervrees niet. Vroeger, in de tijden van de Sportstichting, was de macht in handen van maar een paar mensen. Alles speelde zich achter gesloten deuren af, niemand wist precies wat er gaande was. De Leidse sport slikte het, vele tientallen jaren lang. Nu is er een Sport federatie in de vorm van een vereniging, de meest demo cratische werkwijze die er be staat. Elke club kan zien wat er speelt en kan ook meepra ten. En dddr gaan we dan be nauwd over zitten doen de goeden (Jahn) overigens niet te na gesproken. Beste, brave borsten, laat ik het dan nog één keer uitleggen. De Leidse Sportfederatie zal het orgaan zijn van de Leidse sport, zij zal nuttig werk kun nen verrichten bij het opstel len van een sportnota, de ge meenteraad gevraagd en on gevraagd van advies dienen, op het punt van bezuinigin gen een rol kunnen spelen, kunnen helpen bij de verde ling van uren in zalen en sporthallen, bij het vaststel len van tarieven en instruc ties, bij het oplossen van con flicten enz. Er is geen alternatief. Wie niet meedoet staat in feite buiten spel. Krijgt de Sportfederatie onvoldoende leden clubs) dan valt de macht toe aan de Dienst Sport en Recreatie. Dat is niet goed, zelfs al zal iedereen er wel van overtuigd zijn dat Jan Duivesteijn en zijn companen hun best doen. Hun taak is nu eenmaal niet om beleid te mdken maar om het uit te voeren. Het is niet moeilijk om dit alles in te zien. Men moet slechts de kop erbij houden en de kijk glazen schoonwrijven. Rode Duivels Als u een avondje echt voetbal- plezier wilt hebben, moet u dat tv-scherm met al die na- maakwedstrijden een keertje de rug toe draaien en het werk "Onze Rode Duivels" van J.N. Fraiponts aanschaf fen. Het bestaat uit twee de len en is uitgegeven door He lios N.V., Kapelsestraat 222, Kapellen, België. Men treft er, voortreffelijk geillustreerd, de geschiedenis van het Belgi sche elftal in aan. Een dergelijk boek over het Ne derlands elftal hebben wij ei genlijk niet. Weliswaar ken nen we sinds jaar en dag "Neerlands Voetbalglorie", waaraan ir. A. van Emmenes om de zoveel tijd een nieuw hoofdstukje breit, maar dat is meer koele beschrijving van de buitenkant. Fraiponts, een soort Rik de Sadeleer met de pen, vlecht door zijn verhaal allerlei sappige details en laat tal van voetballers aan het woord. Ik heb het in één ruk uitgelezen. Om te smullen. Ik zal er een paar (dus veel te weinig) grepen uit doen. Ewel, knol De term "Rode Duivels" dateert uit 1906 toen België in Rotter dam Nederland met 2-3 ver sloeg, na met 2-0 te hebben achtergestaan. De drie Belgi sche treffers vielen in het laat ste kwartier en de journalist Pierre Walckiers schreef toen dat zijn landgenoten hadden gespeeld als "baarlijke rode duivels". Zeven jaar later nam de Belgische Voetbal bond de term officieel over. De beroemdste Belgische voet baller voor de oorlog was Raymond Braine, de Belgi sche Bep Bakhuijs, want hij wist wat scoren was. Op 17-jarige leeftijd leidde hij een Antwerpse selectieploeg naar een 2-1 zege op het na tionale elftal. Hij scoorde bei de treffers. In het team van de Rode Duivels speelde Ray mond Braines oudere broer Pierre, die met de bewaking van Raymond in die wed strijd was belast. "Na afloop kwam mijn broe- derke Piet aankloppen: Ewel knol, ik heb u laten spelen eh! Ik heb u niet willen zeer doen. Allemaal goed en wel, repli keerde ik, dan zijn die paar RAYMOND BRAINE ....een legende.... vleeslapjes van mijn enkel er zeker door de wind afge waaid". Kort daarna werd Raymond gekozen in het Belgisch elftal dat tegen Nederland moest uitkomen (1925). Met grote spanning zag hij zijn selectie tegemoet. "In de gazettenwin- kel kocht ik een krant, 't Was gebakken, 'k Stond er in. Op slag schudde ik mijn geldbui del plat en kocht nog een tweede dagblad. Nu was ik er zeker van. Tot de kleinste ve- zelkens in mij hunkerden naar die zondag. Het ivoelde 's nachts in mijn binnenste onder de dekens en ik draai de mijn arm hoofd als een mislukte mastentop". Het debuut van Braine stelde weinig voor. "Mijn 17 jaren wogen effenaf te jong", maar hij had geluk: dd drover sprak niemand. Het gesprek na die België-Nederland (0-1) ging over de nu nóg beruchte handsbal van de Oranje-back Van Dijke. Deze had op bijna ordinair-duidelijke wijze de bal van de doellijn weggesla gen. Tweeentwintig spelers, de grensrechter en 25.000 toe schouwers hadden het gezien, maar niet de man die het had moeten zien: de Britse scheidsrechter Kingscott. De Belgische grensrechter had het hem dolgraag willen uit leggen, maar was de Engelse taal niet machtig. Kingscott dacht dat ze allemaal gek ge worden waren en gaf hoek schop. Fraiponts schrijft dan: "Boven het stadion brak toen de hel pas goed los en voor de Belgen was in die sfeer van voetbal spelen geen sprake Kom nou toch, J.N. Fraiponts. sinds wanneer voelen Rode Duivels zich niet thuis in de hel? Zeg nu zelf Van de na-oorlogse cracks was Rik Coppens een van de be roemdste. Die "sakkerse vis boer" bezat geweldige talen ten, maar het was een nogal ordeloos mens. Je kon er niet van op aan. Fraiponts neemt het Coppens een beetje kwa lijk dat hij door zijn grillig heid zijn ploeg Beerschot geen enkele landstitel heeft kunnen bezorgen. Lefgozer Coppens zegt daar zelf dit over: "Ik kon 10 wedstrijden winnen op mijn eentje, nog eens 10 ge woon behoorlijk spelen en dan 10 wedstrijden slechter spelen, zo ging het altijd. Maar zeg nu zelf, wat was be ter: een kampioenenploeg zonder Coppens of een Cop pens zonder kampioenen- ploeg. Wat was beter voor het publiek? Dat is een pertinente vraag, zie. Want met zo'n ty pe speler kon je niet kam pioen worden, daar moet je van uitgaan. Want de ene keer is-ie zat, de andere keer niet nuchter en hy speelt ge woon als hij zin heeft". Dekselse duivel Satanisch In de kwalificatieronde voor het huidige WK m Spanje verloor Nederland in 1980 tn Brussel met 1-0 van Belg ié door een doelpunt uit een strafschop. Hoe ging dat in zijn werk? In het boek legt Vandereyken het uit: "In één seconde moest ik de keuze maken Ik kon van heel ver op doel knallen en ik kon ook doorgaan Ik voelde me fris genoeg. Het kon eenvoudig niet dat ze me nog zouden inhalen. Wel voel de ik hun adem in mijn nek. Terzelfdertijd wel beseffend dat er hen maar één mogelijk heid overbleef: mij neerleg gen. Dus gaf ik alles wat ik in mijn lijf had om tijdig in het strafschopgebied te geraken". Fraiponts: "Het voorvoelen van Vandereyken bleek inder daad juist. Bij de tackle van Van de Korput en Van de Kerkhof liet onze leeperd zich als een blok hout vallen. Eten richtte hij nog de kop op Tot hij het fluitsignaal van de bruingebrande Rus uit het verre Baku hoorde. Toen groef hij het aangezicht op nieuw in het malse groen van de Heizei om zijn satanische grijnslach te verbergen". Toen de strafschop er in ging "trilden tot voorbij Perk en Steenokkerzeel de Brusselse spruitjes aan hun stengels" Een volk vol verrukkelijke slechtigheid, die Belgen. BARCELONA Als verdoofd nam Tele Santana de schade op in het Braziliaanse kamp, die de Italianen kort tevoren hadden aangericht. Weg waren alle illusies, de verwachte wereldtitel kon de Braziliaanse coach en zijn zo geprezen voetballers gedag zeggen, droefenis alom in de kleedkamer van de Canarinho's. m Tevoren nog weggehoond door de Italiaanse pers had het door een omkoopschandaal aangetaste troetelkind Paolo Rossi het be staan driemaal onbarmhartig uit te halen; de goals van Socra tes en Falcao bleken ontoerei kend om de dadendrang van de plots uit zijn schulp gekropen Italiaanse voorpost afdoende te beantwoorden. Italiè-Brazilië 3-2, wie had een dergelijke uitslag kunnen be vroeden? Ja, die hondstrouwe Tifosi en natuurlijk pok de Azzu- ri zelf. Maar de rest van de we reld hoopte dat de voetbalmafia van Enzo Bearzot na die ordinai re schoppartij tegen Argentinië eens goed op zijn plaats zou wor den gezet door die swingende Zuidamerikanen, die tot nu toe van elke wedstrijd een feest had den gemaakt. Dat doelman Val- dir Peres niet meer dan een veel al mistastende ballegraaier was en spits Serginho overeenkom sten vertoonde met een weinig licht gevende lantaarnpaal, werd tevoren door creatieve types als Junior, Cerezo, Socrates, Falcao, Leandro, Zico en Eder perfect verdoezeld. "Dit is kunst", blies de immer doordravende Evert ten Napel in zijn microfoon, toen hij de Brazilianen bezig zag te gen Nieuw Zeeland. De enige kreet van de NOS-verslaggever overigens tijdens zijn verblijf in Spanje, die als ter zake doende kon worden geregistreerd, al thans velen riepen hem dat na. Ook Tele Santana, die voor het duel met Italië geen genoegen wenste te nemen met een gelijk spel, maar een overwinning eiste en "kunst" wilde zien op het veld. Arme Tele Santana. Hakkelend zocht hij na de 3-2 tegen Italië naar excuses. Al snel besefte hij dat die nederlaag in het thuis land als een nationale ramp zou worden ervaren. Dóór had de be volking zo intens gevlast op een wereldkampioenschap, de laat ste mondiale cup zat immers al onder het stof, die was twaalf jaar geleden in Mexico binnenge haald. Bijna vergeten dus, dit jaar móést het weer gebeuren, al was het alleen maar om de ellen de van alledag voor even te doen vergeten. Maar helaas, de Italia nen bewezen gisteren ook te kunnen voetballen, de grote de ceptie was daar. Geen wereldbe ker voor de Brazilianen, beslis ten die sluwe rakkers van Bear zot, maar koffers pakken. Arme Tele Santana, geplaagd door vooral Paolo Rossi leek hij in een tijdsbestek van anderhalf uur jó- ren ouder geworden. Tegen beter weten in poogde hij zich ten overstaan van zijn gehoor groot te houden. „Wij werden voor het begin van dit toernooi al de nieu we wereldkampioen genoemd. Ik heb daar altijd bezwaar tegen gemaakt", sipte hij. „Ons doel was het bereiken van de halve fi nales. Het woord finale heb ik nooit in de mond genomen". Neen, uitgesproken heeft Santana dat woord niet, maar gezien de kwaliteit van zijn selectie moet ook hij aan een ereronde op de elfde juli hebben gedacht. Tot tweemaal toe had hij eerst Socra tes en vervolgens Falcao een ach terstand zien wegwerken, er leek dus geen vuiltje aan de Brazi liaanse lucht. Maar op van de ze nuwen moest hij toezien hoe Pa olo Rossi 'zijn' Canarinho's een kwartier voor tijd een toontje la ger liet zingen: 2-3. Vakwerk In het Sarria-stadion, thuishonk van het Barcelonese Espagnol, gingen de Italianen met de 40-ja- rige Dino Zoff als oerdegelijke sluitpost ditmaal anders te werk dan tegen de Argentijnen. Wei nig geschop nu, geen gangster- praktijken, de Brazilianen kre gen gedegen vakwerk voorge schoteld. Het voor Italiaanse begrippen erg cleane spel (alleen Oriali en Gen tile liepen tegen een gele kaart op; Gentile incasseerde zijn tweede WK-prent) leverde drie doelpunten op. Driemaal mocht Rossi zich uitbundig door zijn ploegmaten laten bejubelen. Na twee jaar te zijn nagewezen als zwart schaap, was "II Triste" ein delijk weer eens het middelpunt van positieve belangstelling. Ook Tele Santana kon waardéring opbrengen voor Rossi's geslaag de poging om eerherstel te krij gen. De Braziliaanse oefenmees- ter: „Deze nederlaag heeft niets met onze tactiek te maken, maar alles met de fouten die verschil lende spelers zich meenden te kunnen permitteren. Noem het onderschatting. Rossi heeft intel ligent gebruik van gemaakt van de organisatiefouten in onze ver dediging". Toninho Cerezo mag het tweede Italiaanse doelpunt worden aan gerekend. Hij verspeelde op een knullige manier de bal aan Paolo Rossi. Zico was teveel op per soonlijk succes uit, tevergeefs trachtte hij zijn directe bewaker Gentile tot stuntelaar te degrade ren. Goed, éénmaal lukte dat, toen hij met een schitterende be weging de bal door de benen van Gentile speelde en pasklaar op het hoofd van Socrates depo neerde. Veel meer roem was er voor de Braziliaanse middenvel der niet weggelegd. Gentile, die eerder Maradona letterlijk onder het gras stopte, liet zich geen mo ment van de wijs brengen en kon achteraf fijntjes constateren dat "deze Zico" amper iets zinnigs voor de Braziliaanse ploeg had kunnen aandragen. Bearzot De Italiaanse stunt van gisteren mag voor een niet gering gedeel te op naam worden geschreven van Enzo Bearzot, die ondanks felle kritieken op zijn keuzebe- leid altijd zijn eigen weg is blij ven volgen en slim de komende tegenstanders in slaap heeft ge sust met de mededeling dat er van zijn ploeg geen wonderen mochten worden verwacht. Het werkelijke talent zou volgens hem in Italië niet voorradig zijn. Rossi, Antognoni en Conti bewe zen tegen Brazilië het tegendeel, maar Bearzot sprak naderhand slechts van een „goede dag van het Italiaanse team". Zoals hij zijn ploeg eerst tegen de Argentijnen en later ook tegen de Brazilianen bewust in een un derdog-positie had gepraat, zo blikte hij ook nu weer gespeeld onzeker vooruit naar de halve fi nale van donderdag tegen de Po len. Bearzot: „In die eerste wed strijd tegen ons waren ze een erg lastige tegenstander". Na de opzienbarende struikelpartij van de Brazilianen zijn alle Zuid- amerikaanse ploegen uitgescha keld, zodat de finale zondag in Madrid een Europees onderonsje wordt. De interesse voor de hal ve finales, de wedstrijd om de derde plaats in Alicante en de eindstrijd in het San Bernabeu- stadion is hier in Spanje danig bekoeld, nu de trekpleister num mer één van dit magere WK-toer- nooi voortijdig richting Rio de Janeiro voortijdig is afgereisd. Het zal de Italianen een zorg zijn... ROME (ANP) - Zoals mocht worden verwacht heeft de overwinning van het Italiaanse voetbalteam op de favoriet voor de we reldtitel Brazilië voor uit gelaten vreugdetonelen in Italië gezorgd. Nauwelijks had het slotsignaal van de Israëlische scheidsrechter Klein geklonken of dolblije voet balliefhebbers stroomden de straten op. In de centra van de grote steden was verkeer prak tisch onmogelijk geworden, ve len lieten hun vreugde vergezeld gaan van een duik in de plaatse lijke fontein, winkeliers staken haastig de nationale vlag uit en een vrouw wierp in Rome enor me salamiworsten naar een ieder die voorbij kwam. Tijdens de televisie-uitzending wa ren de straten uitgestorven. Het Vaticaan, het parlementsge bouw, de ministeries en de voor naamste bedrijven lieten de tele foon onbeantwoord. De Pool Zbigniew Boniek en de Italiaan Claudio Gentile moeten donderdag tijdens de halve fina lewedstrijd van hun ploegen in Barcelona aan de kant blijven. Beide spelers hebben tweemaal een gele kaart ontvangen. De Poolse bond heeft nog gedaan proberen te krijgen, dat de auto matische schorsing niet voor de halve finales telt. In FIFA-krin- gen acht men deze poging echter volmaakt kansloos. rassing in petto. Zy hielden het voetbalgezelschap een rekening van 18.252 dollar onder de neus wegens overwicht van de baga ge. De leiding van de Argentijnse voet balbond beloofde het bedrag nog in de loop van de dag te betalen. Maar Aerolineas Argentinas ver trouwde de toezegging niet en besloot de 140 stuks bagage op het vliegveld te houden totdat de betaling verricht zou zijn Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse voetbalbond zal de internationale voetbalfedera tie (FIFA) vragen een onderzoek in te stellen naar de ontwikkelin gen rond de rassendiscriminatie in de Zuidafrikaanse voetbal sport. Volgens voorzitter Thabe van de multiraciale Zuidafri kaanse voetbalbond bestaat er geen discriminatie in zijn organi satie. "Als een onderzoekscom missie van de FIFA dat kan be vestigen, dan dienen wij een ver zoek in om als lid toegelaten te worden". Surrogaat Nu de Spaanse selectie uitgescha keld is, zoeken de Spaanse fans verwoed naar surrogaat-favorie ten. In aanmerking komt daar voor de Franse ploeg. Vooral om dat in de Franse selectie maar liefst vyf spelers zijn opgenomen van Spaanse afkomst Lopez, Castaneda, Amoros en Solcr Het quintet wordt gecompleteerd door Giresse, die een Spaanse moeder heeft Rekening De terugkeer van ex-wereldkam pioen Argentinië in eigen land was weinig verheffend. Niet al leen waren de voetbalfans op het vliegveld van Buenos Aires mas saal weggebleven na de vroegtij dige uitschakeling, vertegen woordigers van de afdeling vrachtvervoer van de staatsmaat- schappij Aerolineas Argentinas hadden ook een onprettige ver- WK-standen Klndfland grorp E Eindstand (roep C: ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9