c 'Kwestie Libanon: centrale rol VS' D Brandt sluit samenwerking met Groenen niet uit Rust in Beiroet teruggekeerd Bonn vertrouwt op positief besluit over kernraketten Van Agt op bezoek Egypte: Op tijd Buitenlands geld Rabobank Q Rabobank Reisverzekering Parlement in Polen bespreekt economie Tijdelijke Auto Cascoverzekering Buitenland DINSDAG 6 JULI 1982 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN SPD-voorzitter Willy Brandt sluit een coalitie van so ciaal-democraten en Groenen (de partij van milieubeschermers en kernenergie-tegenstanders) na de Bondsdagverkiezingen in 1984 niet langer uit. Op een bij eenkomst op de Mariénplatz in München ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Beier se SPD zei Brandt: „Ik zou be hoorlijk dom zijn, als ik nee zou zeggen". Volgens de voorzitter van de groot ste Westduitse regeringspartij en ex-bondskanselier zijn de Groen- Alternatieven democratisch ge kozen afgevaardigden, die niet behoren tot een door het Bun- desverfassungsgericht verboden partij. Willy Brandt legde er ech ter de nadruk op dat eerst moet worden afgewacht hoe de Groe nen zich ontwikkelen in de deel staatparlementen waar zij nu al in zitten (Baden-Wurttcmberg, Bremen. Nedersaksen, Berlijn, Hamburg). De uitspraak van Brandt viel bijna samen met de aankondiging van de Hamburgse SPD-burgemees- ter Klaus von Bahnanyi dat zijn partij met de Groene-Alternatie- ven gaat praten over een mogelij ke samenwerking in het stads- parlement. Op het eerste gezicht is dat niet zo verwonderlijk om dat Hamburg op dit moment ge regeerd wordt door een SPD- minderheid, die door een soort „gedogen" van de alternatieve Groene afgevaardigden in het za del kan worden gehouden. De Groenen hebben onlangs beslo ten geen steun te verlenen aan een motie van de grootste partij in het parlement van Hamburg, de CDU, waarin de SPD-senaat dringend wordt gevraagd terug te treden. Opzienbarend Bij nader inzien is de stap van bur gemeester Von Dohnanyi wel de gelijk opzienbarend omdat de SPD vóór en zelfs kort na de ver kiezingen heeft verklaard dat een soort samenwerking met de Groenen zelfs niet ter discussie zou kunnen worden gesteld. Daarbij ging het niet in eerste in stantie om het feit dat de in het parlement gekozen Groenen zich totaal anders kleden en gedragen als de zogenaamde „gevestigde" politici, maar veel meer om de politieke opvattingen van de Groene volksvertegenwoordi gers. Deze hadden gezegd zich nauwelijks gebonden te voelen aan het eigen geweten, maar meer aan de besluiten van partij congressen. Daarbij komt dat de Groenen van plan zijn, net als de Provo's destijds in de Amster damse gemeenteraad, regelmatig hun vertegenwoordigers in de politieke lichamen te wisselen. In Hamburg worden niettemin door sociaal-democraten en Groenen gesprekken gevoerd en dat zou er in principe toe kunnen leiden dat dit „rood groene mo del", zoals de CDU-CSU-opposi- tie en de liberale FPD deze vol gens hen ongewenste ontwikke ling betitelen, op weg gaat een al ternatieve politieke kracht in de Bondsrepubliek te worden. Weliswaar heeft de sociaal-demo cratische Bondskanselier Hel mut Schmidt gisteren verklaard dat dit voor hem geen thema is; daar staat tegenover dat de SPD- burgemeester van Saarbrucken en voorzitter van zijn partij in het Saarland, Oskar Lafontaine, meent dat het waanzin zou zijn om zo'n belangrijke stroming als de Groenen buiten spel te zetten. Waar leidt dat toe in het tot op he den als zo politiek stabiel gepre zen West-Duitsland? Het lijkt niet overdreven te veronderstel len dat de Groenen steeds meer serieus worden genomen en dat de SPD, althans mensen als voorzitter Brandt, ervan over tuigd raken dat de Groenen of Alternatieven of hoe ze ook ge noemd worden, ingeschakeld moeten worden bij de politieke machtsvorming. Dat zou een welhaast, voor Duitse begrippen in elk geval, revolutionaire ont wikkeling zijn. (Van onze speciale verslaggever Marien van den Bos) CAIRO - In Egypte wordt koortsachtig gewerkt aan een formule voor een „eervolle" uittocht van de Palestijnen uit Beiroet. Volgens de Egyptische leiders is daarvoor in de eerste plaats enorme druk op Israël en haar belangrijkste bondgenoot, de Verenigde Staten, nodig. Maar met deze „eervolle" uittocht worden twee vliegen in één klap geslagen: „Het Palestijnse pro bleem wordt van een militair te ruggebracht tot een politiek pro bleem. Daarnaast is ook de crisis in Libanon opgelost", aldus de Egyptische minister van buiten landse zaken, Kamal Hassan Ali. Zijn Nederlandse collega, Van Agt, is na een volle dag besprekingen met president Hosni Moebarak, premier Mohiedine en minister Ali volledig voor dit Egyptische standpunt gewonnen. Niet in de laatste plaats vanwege de alles overheersende rol die in dit sce nario voor de Verenigde Staten is weggelegd. Volgens de Nederlandse bewinds man is Israël op dit moment aan het „overvragen". Je kunt vol gens Van Agt niet van de Pale stijnen verlangen „naakt" uit Beiroet te vertrekken. De Egyptische leiders hebben er tegenover de Nederlandse dele gatie geen doekjes om gewonden dat een vernederde PLO zonder onderdak de wereld en vooral het Westen zal confronteren met „een terrorisme zoals u nog nooit heeft gekend". Volgens de Ne derlandse premier heeft Egypte een sterk accent gelegd op dit ei genbelang van het Westen om te zoeken naar een blijvende oplos sing voor de Palestijnen. Op de korte termijn waren de ge sprekspartners het er gisteren in Cairo roerend over eens dat een Weer mijnrellen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter/ UPI) - Bij de goudmijnen in de omgeving van Johannes burg hebben zich gisteren weer ongeregeldheden voor gedaan, toen duizenden zwarte mijnwerkers vernie lingen aanrichtten en met stenen gooiden. Naar de poli tie meedeelde, werd er dit maal niet geschoten en vielen er geen doden of gewonden. Woordvoerders van de Kloof- mijn, ten westen van Johan nesburg verklaarden dat 12.000 zwarte mijnwerkers die sinds de gevechten van vorige week in hun barakken zaten opgesloten, uitbraken en onder meer een kappers winkel in brand staken. Eni ge honderden van hen pro beerden de poorten van de mijnen binnen te komen, maar zij werden met traangas teruggedreven. bloedbad in West-Beiroet ten koste van alles vermeden moet worden. Dat vereist in de eerste plaats een terugtrekking van de Israëlische troepen tot buiten de stad. In de tweede fase zouden alle bui tenlandse troepen het land moe ten verlaten. De Israëli's terug naar Israël, de voornamelijk uit Syrische troepen bestaande Ara bische vredesmacht naar Syrië en de PLO... Ja. waar moet de PLO heen? Palestijnen Egypte heeft al eerder aangeboden het Palestijnse leiderschap wel kom te willen heten in Cairo. Maar deze Palestijnen zouden niet opnieuw een staat in een staat moeten kunnen vormen. Ondergeschikt aan de Egypti- sche regering, kunnen ze wel een „tijdelijke regering of een rege ring in ballingschap vormen", al dus Ali. Over de hoeveelheid Pa lestijnen die Egypte bereid is toe te laten - ook Egypte heeft enkele jaren geleden grote problemen met radicale Palestijnen gehad - wilden de Egyptische bewinds lieden zich niet uitlaten. „Dit is een probleem voor later, als er een akkoord is", aldus Moebarak in de tuin voor zijn presidentiële werkpaleis. Zowel Moebarak als Ali benadruk ten in hun gesprekken met Ne derlandse bewindslieden en journalisten dat het opvangen van de Palestijnen een Arabische zaak is en niet die van Egypte al leen. Het was Van Agt overigens opge vallen dat zijn Egyptische gast heren met geen woord hadden gerept over een Palestijnse „staat". Volgens de Nederlandse premier kan hieruit worden afge leid dat de Egyptenaren de mo gelijkheid van een „Jordaanse oplossing" nog altijd niet uitslui ten. De Egyptenaren - met handen en voeten gebonden aan Ameri kaanse hulp - willen via de Camp David-akkoorden het liefst de Palestijnen onderbrengen onder Jordaanse soevereiniteit. Jorda nië bestaat al voor een groot deel uit Palestijnen en een akkoord tussen Jordanië en Israël over te ruggave van delen van veroverd gebied la Camp David zou veel problemen over de soevereiniteit van de gebieden kunnen oplos- Ook de Israëlische oppositie, de so ciaal-democratische Arbeiders partij, heeft zich meermalefi uit gesproken voor deze „Jordaanse optie". Het enige probleem is dat Jordanië er tot dusverre niets voor voelt. n minister van buitenlandse zaken Van Agt bezocht gisteren i de vermoorde Egyptische president Sadat. ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. De Grote Uittocht staat voor de deur. Stap tijdig voor Buitenlands geld bij de Rabobank binnen. Ook voor uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Internationale Reis- en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhulp Verzekering, tijdelijke Auto Cascoverzekering of Safe-loket Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. Arabische leiders in Moskou BEIROET/JERUZALEM (Reuter/ UPI) - Het Israëlische leger heeft gisteren vanuit zee het cen trum van West-Beiroet bescho ten. Daarbij werden Palestijnse doelen bij de Arabische universi teit en Fakhanistraat, één van de PLO-bolwerken in de stad, ge troffen. 's Middags om 16.00 uur (Neder landse tijd) werd het rustig rond de hoofdstad. Van Israëlische en Palestijnse zijde kwam de mede deling dat het vuren toen was staakt. Volgens Palestijnse func tionarissen is een bestand be reikt na intensieve onderhande lingen tussen de Libanese presi dent Sarkis en de Amerikaanse bemiddelaar Habib. ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. Ook in de vakantie kan 'n ongelukje in 'n klein hoekje liggen. Neem een Rabobank Reisverzekering. Verzekert tegen ongeval, ziekte, buitengewone kosten en diefstal. De Rabobank maakt m in orde. Ook uw Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering^ of Internationale Reis- en Kredietbrief, tijdelijke AutoCasco- Pohnhanb verzekenngof Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. lluUUUQIiliri M De zender "stem van Palestina" berichtte dat Palestijnse strijders een onbemand Israëlisch ver kenningstoestel hebben neerge schoten boven Beiroet. Volgens deze zender werden in totaal 10 Israëlische voertuigen uitgescha keld bij de gevechten rond het vliegveld. Drie Arabische leiders hebben gis teren in Moskou een gesprek ge had met de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko. Volgens het Russische officiële persbureau Tass hebben zij uiting gegeven aan de veront waardiging van de Arabische we reld over de Israëlische invasie in Libanon. Tass deelde mee dat Gromiko nog eens bevestigde dat de Sowjet-Unie haar "ge wicht en invloed" zal gebruiken om massaal bloedvergieten in Beiroet te voorkomen en "de agressor" uit Libanon te doen vertrekken. Waarnemers wijzen erop dat de Arabische leiders mogelijk hun bezorgdheid hebben overge bracht over het onvermogen van Moskou de Israëlische terugtrek king af te dwingen. Sinds de Is raëlische invasie heeft de Sow jet-Unie de Arabische landen vooral verbaal gesteund. Er is niet gedreigd met een Russische interventie Frankrijk dient vandaag bij de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties opnieuw een ontwerp-re- solutie in voor het oplossen van de Libanon-cnsis. Uit Franse re- Van Nederland (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Premier Van Agt heeft onlangs in de Tweede-Kamercom missie voor buitenlandse zaken gezegd dat wrevel en onbegrip over de Nederlandse weigering een besluit te nemen over de opstelling van 48 kruisraketten ertoe hebben geleid dat Neder land niet meer zo gemakkelijk betrokken wordt bij informeel overleg tussen de NAVO-bondgenoten. „Nederland verliest zijn positie", aldus Van Agt, die zijn uitspraken overigens deed als minister van buitenlandse zaken. Aangenomen mag worden dat Van Agt daarbij heeft gedacht aan bondskanselier Helmut Schmidt, die donderdag en vrijdag een officieel bezoek aan Den Haag brengt. Het eerste overigens van een Westduitse regeringschef sinds de komst van Ludwig Er- hard in 1964. In een interview met Vrij Nederland had de Neder landse minister-president al eens gezegd dat hij wilde dat er nu eindelijk een definitief besluit over de NAVO-rakettenkwestie werd genomen omdat hij anders Helmut Schmidt nog slechts met het schaamrood op de kaken onder ogen durfde te komen. Van Agt had daar aan toegevoegd dat Schmidt min of meer een persoonlijke vriend van hem was geworden. De chef van de sociaal-liberale bondsregering heeft er in eigen land inderdaad nooit een geheim van gemaakt dat hij op zijn minst zeer gërriteerd is over de Nederlandse houding ten op zichte van het moderniseringsbesluit van de NAVO, dat in de cember 1979 van kracht werd. Officieel houdt Schmidt zich na tuurlijk verre van alles wat lijkt op inmenging in de binnenland se aangelegenheden van een bondgenoot, maar het staat vast dat de bondsregering er betrekkelijk veel aan heeft gedaan en wil doen om Nederland ervan te overtuigen dat het zogenoemde dubbelbesluit van de NAVO juist is. Schmidt meent dat dat besluit in wezen de voorwaarde was om de Amerikanen en de Russen aan de Geneefse onderhandelingsta fel over een vermindering van het aantal middellange afstands raketten in Europa te brengen. Het NAVO-besluit van december 1979 ter modernisering en eventuele stationering van middellan ge afstandsraketten in West-Europa is in.de Bondsrepubliek vooral verdedigd door het accent te leggen op het tweede deel van dat besluit. Namelijk dat de principiële bereidheid om op Duitse bodem die nieuwe raketten te installeren, gepaard moest gaan met een aan bod aan de Sowjet-Unie te gaan onderhandelen over wapenver mindering. Op die voorwaarde is het congres van de grootste regeringspartij SPD in 1979 in Berlijn akkoord gegaan met de NAVO-beslissing. Dat is op het SPD-congres van april dit jaar in München wederom gebeurd. De partij van Helmut Schmidt heeft toen besloten dat pas volgend jaar herfst een definitieve uitspraak zal worden gedaan over het al of niet stationeren van nieuwe middellange afstandsraketten. Eerst moet het resultaat van de onderhandelingen in Genève worden afgewacht. De bondskanselier, die overigens zijn positie aan het NAVO-be sluit met inbegrip van die onderhandelingen heeft verbonden, was daar in München tevreden over. Immers, de veiligheidspoli tiek aan zijn regering was door de „linkervleugel" van zijn eigen partij vooralsnog niet in gevaar gebracht, wat veel waarnemers wel hadden voorspeld. Het NAVO-besluit werd geenszins onge daan gemaakt. In Nederland is ten aanzien van de eventuele opstelling van mid dellange afstandsraketten nog altijd geen beslissing genomen. De Westduitse regering heeft altijd beweerd geen zogenaamde „Alleingang" te willen maken. Met name SPD-fractievoorzitter Herbert Wehner heeft er vanaf het begin in december 1979 de nadruk op gelegd dat niet alleen Duitsland met de stationering van kruisraketten en Pershirig-2's zou mogen worden opgeza deld, maar dat dit uiteraard ook voor de andere daarvoor in aanmerking komende bondgenoten moet gelden. Daartoe be hoort onder andere Nederland. Inmiddels heerst in Bonn de overtuiging dat zelfs als Nederland niet zou meedoen, het NAVO-besluit toch in de praktijk moet worden omgezet. In die zin heeft Van Agt gelijk als hij beweert dat Nederland zijn positie binnen de NAVO dreigt te verliezen door almaar te weigeren een besluit te nemen over de opstelling van 48 Kruisraketten. Aan de andere kant zou een toestemming van de Nederlandse regering niet alleen betekenen dat Van Agt zonder het schaamrood op de kaken met zijn vriend Helmut Schmidt kan praten, maar ook een indirecte versterking voor de bondsregering en vooral een versterking voor de voorstanders van het NAVO-dubbelbesluit binnen de SPD. Daarbij wordt er in Bonn op gehoopt dat een positief besluit van Nederland naar België zal uitstralen. geringskringen werd vernomen dat de resolutie het samen met Egypte opgestelde werkdocu ment, dat al enige dagen in New York op tafel ligt, als basis heeft. In dat werkdocument worden voorstellen gedaan voor het te rugtrekken van bewapende Pale stijnen en de Israëlische strijd krachten uit Beiroet. WARSCHAU (AFP) - Het Poolse parlement is gistermiddag in Warschau, in aanwezigheid van generaal Jaruzelski, voor een voltallige vergadering van twee dagen bijeengekomen. De zitting zal worden beheerst door de eco nomische vraagstukken van het land. Bovenaan de agenda staat een nieuwe ontwerp-begroting voor 1982 en een regeringsrapport over de uitvoering van het plan voor 1982. Het eerste ontwerp, dat een tekort van 368 miljard zloty vertoonde, was afgewezen. Het nu ingediende ontwerp voor ziet in een tekort van 155 miljard. Het tweede punt van discussie is de vorming van een staatsrecht- bank. Daarvoor zullen politici en functionarissen zich wegens fou ten moeten verantwoorden. Ver wacht wordt dat als eersten de vroegere partijleider Edward Gierek (1970 tot 1980) en zijn pre miers Piotr-Jaroszewicz en Ed ward Babiuch daarvoor zullen moeten verschijnen. Verder moet het parlement beslis sen over een zogenaamde so ciaal-economische raad. Deze raad, waarvan de instelling ook door de thans verboden vakbond Solidariteit was bepleit, moet voortaan het parlement advise ren. Van de 120 leden zfjn er nu echter maar tien gereserveerd voor de vakbonden. Deze plaat sen blijven voorlopig vakant. De overige leden moeten uit bedrij ven, coöperaties e.d. komen. ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. Verkeersregels zijn in elk land anders. Soms kan dat minder prettige gevolgen hebben. Sluit daarom een tijdelijke Auto Cascoverzekering af. Uw auto is verzekerd tegen de dagwaarde. De Rabobank maakt 't voor u in orde. Ook uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Internationale Reis- en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhulp DoK Verzekering, Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. VlulilJUulln LJÊKm

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6