Holland-promotie bij 'Disneyworld' EVEN GEDULD A.U.B. Radio Moskou wil die 'ploegscharen' wel interview Ex-Leimuidenaar heeft het er maar druk mee PAGINA 4 Varïa~ DINSDAG 6 JULI 1982 /an een bevriende arts hoorde ik een opmerkelijk staaltje van taalcode. Hij heeft zijn praktijk in een West fries dorp. Als je een Westfries vraagt ergens mee naar toe te gaan. het geeft niet waar naar toe, en hij heeft daar geen zin in, dan zegt hij niet: „Nee, sorry, maar ik heb daar niet zo'n zi- nin", en ook verzint hij geen voor de hand liggende smoes om te ca moufleren dat hij geen zinheeft te gaan („mijn moeder is vanavond jarig, en je begrijpt, daar kan ik moeilijk wegblijven", of: „U moet het me maar niet kwalijk nemen, maar vanavond hebben we ons vaste kaartavondje met de bu ren"), maar hij zegt: „Nee, het spijt r geen jas" wel, r ik heb Dat is een vorm van taalcode. Als zoiets je de eerste keer overkomt zei onze vriend, die als „import" in dat Westfriese dorp verzeild raakte), zeg je in je onnozelheid nog: „O maar dat hindert toch niet, ik heb wel een jas voor u!" Fout! Het gaat helemaal niet om die jas. Die man heeft thuis misschien wel tien jassen hangen, in alle soorten, maten en kleuren. Bo vendien kan het hartje zomer zijn, met een temperatuur waar in niemand het in zijn hoofd haalt een jas te dragen. Blijk baar weet elke Westfries dat ie mand die de smoes, het excuus of de verontschuldiging gebruikt dat hij, helaas, geen jas heeft zo dat hij onmogelijk mee kan, op een gecodeerde manier vertelt dat hij absoluut geen zin heeft mee te gaan, maar dat hij te be schaafd is om dat zo plompverlo ren te zeggen. Liever zegt hij daarom: „Ik heb geen jas". Nu neem ik ogenblikkelijk aan, dat niet iedere Westfries deze geco deerde smoes gebruikt, maar ik heb me door onze vriend toch la ten verzekeren dat het hem niet in één, uitzonderlijk en niet se rieus te nemen geval is overko men, maar meerdere malen. Wat ik mij nu afvraag is, of lezers of lezeressen van deze rubriek, die tenslotte over het hele land ver spreid gelezen wordt, ook andere voorbeelden van zulke typisch aan een streek, stad of provincie gebonden taalcodes kennen? Ik had me, mede namens het Ko ninklijk Genootschap voor het Nederlandse Taaleigen, daar voor van harte aanbevolen! (Ni co Scheepmaker, Keerngouw 3, 1151 BB Broek in Waterland). Er is overigens één bevolkings groep die zich nog niet bekom mert om zulke taalcodes a la „ik heb geen jas", vermoedelijk om dat haar taalgevoel nog onvol doende is ontwikkeld om nu al schijnmanoeuvres in de taal uit te voeren. Ik bedoel de kinderen, althans die in de peuter- en kleu terleeftijd. Een van mijn vroegste herinneringen is, dat ik in de gang van het huis van mijn oma aan de Postjeskade in Amster dam NEE zei tegen oom Gerrit. Ik moet toen ook een kleuter zijn ge weest. ,£al ik Geetje even bren gen, dan kunnen jullie leuk sa men spelen", zei oom Gerrit. Geetje was zijn zoontje van mijn leeftijd. „Nee", zei ik bot. en hoe wel ik in die bokkige jaren toch honderden keren nee gezegd zal hebben, is die ene keer mij zo le vendig bijgebleven, dat ik er nu al bijna een halve eeuw af en toe weer even aan denk. Vermoede lijk was de ontzetting bij oma en oom Gerrit zo groot, en werd het mij zo ingepeperd dat het bijzon der onaardig van me was om niet met Geetje te willen spelen, dat ik het daarom voor eeuwig heb onthouden. Janna, mijn dochtertje, is trouwens net zo, en waarschijnlijk nog een graadje erger. Vorige week werd ze vier jaar, waarmee ze van peuter tot kleuter promoveerde, 's Middags had ze haar partijtje, waarvoor mijn vrouw al wat zakjes met snoep en kleinigheden had klaargemaakt, met op elk zakje de naam van de gelukkige. Janna had twee vriendinnetjes van de peuterspeelzaal uitgeno digd, en een vriendinnetje en twee vriendjes van de kleuter school, die al eerder de overstap gemaakt hadden van peuter speelzaal naar kleuterschool. Eén vroeger vriendinnetje was ze een beetje uit het oog verloren en had ze daarom niet uitgenodigd, en juist de moeder van dat vrien dinnetje kwam, mét dat vrien dinnetje, op Janna af om haar te feliciteren, toen we zusje Sara van school gingen halen. Janna, duidelijk als jarige job herken baar door de uitbundige feest muts op haar hoofd, liet zich min zaam feliciteren en zei toen op mededeelzame toon tegen het ex- vriendinnetje: ,Jouw naam staat NIET op een pakje. Want jou heb ik niet uitge nodigd". Door Bert Paauw Ger van der Made weet wel waar hij aan begonnen is. Sinds hij zich is gaan inzetten voor een Nederlands paviljoen in het gigantische uitbreidingsproject bij het Amerikaanse pretpark Disneyworld in Florida, niet te verwarren met Disneyland in Californië, komt hij tijd tekort. Vorige week was de drie jaar geleden naar Amerika verhuisde Nederlander een aantal dagen 'op oude grond' om in vliegende haast met allerlei bedrijven en instanties te overleggen. Interesse en enthousiasme zijn er genoeg. Maar de financiële kant van de zaak, die ligt in deze economisch benarde tijd wat moei lijker. Toch denkt Van der Made dat dat uiteindelijk geen on overkomelijk probleem zal zijn. "Diverse grote bedrijven hebben zich al bereid verklaard mee te doen aan de eerste fase. Dat betreft het maken van tekeningen. De tweede fase is de construc tie en de derde fase de ingebruikneming van het paviljoen. Bij de tweede en derde fase komen vooral de financiën om de hoek kij ken. Er moeten wel snel zaken worden gedaan, want de streefda tum om het contract met Walt Disney Productions te onderteke nen is 15 augustus van dit jaar. Dan duurt het nog ongeveer twee jaar voordat het paviljoen in gebruik kan worden genomen" Waar gaat het nu eigenlijk om? Enkele jaren geleden ging in Amerika het zogenaamde EPCOT-project van start. EPCOT betekent Experimental Prototype Community of Tomorrow. Het project, op touw gezet door Walt Disney Productions en niet zonder trots aangekondigd als het grootste bouwproject dat ooit door een privé-onderneming ter wereld onder handen is genomen, beslaat een terrein van 223 hectaren en ligt naast het vermaarde Disneyworld. EPCOT-center bestaat uit twee gedeelten: Future World en World Showcase. Future World is een enorm paviljoen waarin een beeld wordt gegeven van de ontwikkelingen van de tech niek, van vroeger tot nu, aangevuld met de verwachtingen tot de 21ste eeuw. Het geheel wordt gesponsord door Amerikaan se bedrijven. World Showcase bestaat uit 18 landenpaviljoens die gelegen zijn rond een groot meer. World Showcase is onder meer voortgekomen uit de fi losofie van de vermaarde en inmiddels overleden Walt Disney, die de wereldvrede wilde bevorderen door de jeugd dichter bij elkaar te brengen en de mensen met eikaars culturen en gewoon ten bekend te maken. Het eerste zal worden nage streefd door uitwisselings programma's van jeugdigen die in de landenpaviljoens tij delijk kunnen werken. Het tweede wordt bereikt door dat mensen nu in één dag of in enkele dagen kennis kun nen maken met 18 landen, iets waar men in het verdere leven wellicht niet aan toe komt. Toeval "Het project brengt de mensen in de wereld letterlijk dichter bij elkaar", zegt Ger van der Made die min of meer by toe val bij het EPCOT-gebeuren betrokken raakte. Aange trokken als mede-directeur van een Amerikaans bedrijf op het gebied van kunststof fen, The Dutch Connection Inc., verruilde hij driejaar ge leden met zijn vrouw Tilly, een bekende oud-atlete, het Zuidhollandse Leimuiden voor de plaats Longwood in Florida. In Nederland had Van der Made de dagelijkse leiding by het bedrijf Acon Delta bv in Alphen. Dit be drijf hield zich bezig met de import van kunststoffen. Ger van der Made:"Zakelijk en privé verbleef ik regelmatig in de Verenigde Staten. Ik kreeg daar contacten met i die ook in de kunst- Beeld van het zogenaamde EPCOT-center, het gigantische uitbreidingsproj ect bij het pretpark Disneyworld in het Amerikaanse Florida. Op de voorgrond Future World overzicht wordt gegeven van de technologische ontwikkelingen. Op de achtergrond een waaromheen 18 landenpaviljoens moeten verrijzen. Als het lukt krijgt ook Nederland een plaats. stoffen-sector zaten. Dat is uiteindelijk uitgemond in mijn huidige baan. Het be drijf waar ik nu voor werk le vert allerlei kunststofproduk- ten die worden gebruikt bij grote bouwprojecten. Met Disneyworld worden veel vuldig zaken gedaan". "Daardoor raakte ik op de hoogte van het EPCOT-pro ject. Ik heb toen gevraagd: hoe zit het met Nederland? Het bleek dat geïnteresseer de landen zich jaren geleden voor het project hadden kun nen aanmelden. Nederland heeft dat niet gedaan. Ik ben er toen in gesprongen omdat het mij voor Nederland een geweldige kans leek om zich te presenteren. Zeker nu het economisch slecht gaat moet je elke kans die ertoe by- draagt om het hoofd boven water te houden aangrijpen, dunkt me. Van de kant van Walt Disney Productions hebben ze tegen me gezegd: ga maar eens bellen en schrij- Interesse "Daar ben ik nu volop mee be zig. Ik steek er veel tyd en rei zen in. Ik doe alles wat bin nen mijn vermogen ligt om interesse te kweken. Ik moet zeggen dat de reacties heel bemoedigend zijn. Ik heb on langs bij het bezoek van ko ningin Beatrix aan Amerika met de leden van de meege reisde economische missie gesproken. Ik heb in Hous ton ook zelf met de koningin gesproken die zich zeer posi tief over het project heeft uit gelaten en heeft gevraagd om op de hoogte te worden ge houden. De missie heeft het EPCOT-center ook gezien. Jan Terlouw was enthou siast. Ik ben inmiddels ook bij Van Agt geweest in diens hoedanigheid van minister van buitenlandse zaken". Op 1 oktober van dit jaar gaan de eerste 9 landenpaviljoens open. Het betreft Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, Japan, de Verenigde Staten, China, Italië, Mexico en West-Duitsland. Enige tijd la ter zullen Sparye, Israël, De nemarken, Marokko, Vene zuela en Equatoriaal Afrika volgen. Er zijn nog drie open plekken waarvan er één, als alles lukt, dus door Neder land zal worden bezet. Maar volgens Van der Made moet er dan wel snel worden ge handeld omdat er meer ka pers op de kust zijn. "Als één of ander land op korte ter mijn met veel geld over de brug komt, bijvoorbeeld Koeweit, dan gaat het project onze neus voorbij. En dat zou heel jammer zijn. Zeker in een jaar waarin de Neder lands-Amerikaanse betrek kingen door de 200-jarige vriendschapsbanden extra in de belangstelling staan". Export "Ik heb begrepen dat in het be lang van de Nederlandse eco nomie de export moet wor den bevorderd. Dat paviljoen is een geweldige mogelijk heid om de export te promo ten. Je kunt het beschouwen als een vooruitgeschoven handelspost. Het is de bedoe ling dat de paviljoens een au thentiek karakter krijgen, dus worden geconstrueerd in een vorm die typerend is voor het land. Tegelijkertijd moet de factor 'entertain ment' aanwezig zyn. Wij kun nen Nederland via dat pavil joen pousseren".Van der Ma de somt enkele mogelijkhe den op: - promotie van het toerisme; - promotie van allerlei produk- ten; - promotie van kunstwerken, hetzij door wisselende ten toonstellingen, bijvoorbeeld met schilderijen, hetzij door de aanwezigheid en verkoop van bijvoorbeeld Delfts blauw; - promotie van industrieën, bij voorbeeld elektronica, bag- gerwerken, waterwerken, vliegtuigindustrie; - het wijzen op transportmoge lijkheden. Rotterdam kan zich presenteren als de poort tot Europa. Van der Made:"Er zijn moge lijkheden te over maar het geld moet rond komen. Ik heb goede hoop dat dat zal lukken. Alles verloopt tot nu toe naar wens. Een definitie ve keuze ten aanzien van be drijven is nog niet gemaakt. Ik heb in de ene week dat ik in Nederland ben ook niet al les en iedereen kunnen be zoeken. Maar geïnteresseerde bedrijven kunnen altijd nog contact opnemen met het mi nisterie van economische za ken of rechtstreeks met mij in Amerika. Maar dan moe ten ze wel snel zijn". Open plek In Amerika verwacht men dat het EPCOT Center een flinke impuls zal geven aan de toch al indrukwekkende bezoe kersstroom die richting Flori da reist. Het nu tien jaar be staande Disneyworld - niet te verwarren met hfet 16 jaar ou- dere Disneyland in Californië - trekt jaarlijks 14 miljoen be zoekers. Mede door een op touw te zetten en gedeeltelijk al gevoerde wereldwijde campagne moet dat aantal bezoekers uitgroeien tot 22 miljoen, per jaar. Ger van der Made;."We moeten beslag zien te leggen op een open plek. Via een paviljoen in World Showcase kunnen we laten zien dat Nederland meer heeft te bieden dan klompen, kaas en tulpen. Op 1 oktober'84 moet het Neder lands paviljoen open. Zo niet, dan is dat een enorme gemis te kans". Radio Moskou heeft de regering van Oost-Duitsland in Berlijn de les gelezen wegens haar optre den tegen die jongeren in de evangelische kerken die hun kle ding sieren met de bekende stic kers 'zwaarden tot ploegscha- De kerkelijke vredesbeweging in de DDR, waarin vooral jongeren actief zijn, gebruikt dit symbool voor haar activiteiten. Het is ont leend aan het oudtestamentische bijbelboek Micha, hoofdstuk 4 vers 3: "Dan zullen zij hun zwaar den tot ploegscharen omsmeden en hun speren tot snoeimessen; geen volk zal tegen een ander volk het zwaard opheffen, en zy zullen de oorlog niet meer leren". De Oostduitse regering heeft er al meermalen blijk van gegeven, met de doelstelling en de manier van actievoeren van deze bewe ging niet gelukkig te zijn. Het zou de bereidheid om het eigen land en systeem tegen het wes terse imperialisme te bescher men en de internationale vrede te bevorderen kunnen verzwak ken. Er is, volgens de regering, maar één officiële vredesbewe ging: die van de staat. En die vindt zowel zwaarden als ploeg scharen nodig om de vrede te be waren. De regering heeft het dra gen van de stickers dan ook-ver bonden. In een Duitse uitzending van radio Moskou zei een commentator met betrekking tot dit conflict in de DDR. dat een socialistische maatschappij als de Sowjet-Unie in de afbeelding 'zwaarden tot ploegscharen' haar eigen politie ke bedoelingen herkent. "Wij ge loven, dat het momenteel een eerste vereiste is om zwaarden in ploegscharen te veranderen", verklaarde de commentator met nadruk. Wapenindustrie De rooms-katholieke en protes tantse kerken in Frankrijk vra gen president Mitterrand in een verklaring om inperking van de wapenindustrie en wapenex port. Een delegatie van de ker ken is bij de president op be zoek geweest om de verklaring te overhandigen en toe te lich ten. De kerkelijke brief constateert, dat de vredelievende taal van de hui dige regering niet altijd overeen komt met de werkelijkheid. En die is: perfectionering van de Franse kernmacht en een steeds grotere wapenuitvoer. Frankrijk is de derde wapenuitvoerder in de wereld, na de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie. Hoewel de geestelijke leiders erkennen, dat de wapenindustrie niet van de ene op de andere dag kan om schakelen, menen zy toch, dat deze op den duur gevaren in houdt voor de vrede. "Een te grote kloof tussen uitspra ken van de politieke leiders en de politiek die zij in werkelijk heid voeren is ook gevaarlijk voor de toekomst van de demo cratie in Frankrijk zelf', zegt de verklaring. De delegatie drong bij de president ook aan op stopzetting van nu cleaire proeven op een atol in de Stille Oceaan. Daar is vorige week, tot groot ongenoegen van onder andere het naburige Nieuw-Zeeland, weer een atoom bom tot ontploffing gebracht. De Franse geestelijke leiders heb ben de president gevraagd, te ko men met werkelijke voorstellen voor vérgaande, evenwichtige en gecontroleerde ontwapening. Uitkeringen De Britse kerken gaan actie voe ren tegen de door de regering aangekondigde kortingen op de sociale uitkeringen. Onder het motto 'Kerken in actie tegen de armoede' eisen de ker ken onder meer een verhoging van de uitkering aan het snel toe nemende aantal langdurig-werk- lozen, verhoging van de kinder bijslag en een rechtvaardiger verdeling van subsidies voor de aankoop van een woning. Groot-Brittannië telt bijna een mil joen mensen die langer dan een jaar werkloos zijn. Pastorale ervaringen binnen de kerken hebben de laatste jaren duidelijk gemaakt, dat het aantal mensen wier levensomstandig heden met 'armoede' moeten worden omschreven steeds gro ter wordt. Deze armoede heeft, volgens de kerken, apathie en vertwijfeling tot gevolg, en ver oorzaakt steeds meei geweld in de gezinnen, op school en in de woonwijken. De leefsituatie van de armste groepen is sinds de tweede wereldoorlog nauwelijks verbeterd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Cuyk (deelwerk) kandidaat J. Lemereis Aalten; bedankt voor Ommen B. van 't Veld Nunspeet; toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar gesteld J. de Heer Lekkerkerk, A. A. van Hou- welingen Leiden, W. Kok Stol wijk en M. J. Paul Zoetermeer. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Ulrum kandidaat K. Harmannij Kam pen; bedankt voor Dokkum en voor Spakenburg J. van de Wete ring Harkstede. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Veenendaal J. Germs Winschoten, voor Korn- hom K. Boersma Hoogeveen. Nederlands Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Heeren veen K. Muller Alkmaar-Zaan streek. Unie van Baptistengemeenten: beroepen te Rotterdam-Zuid en te Groningen-Noord J. H. Hof man Stadskanaal. Het hoofdbestuur van het Christelijk Jongeren-Verbon- d-YMCA-Nederland heeft drs. Rob Visser (30) tot voorzitter be noemd. De heer Visser, die jhr. C. van Eysinga opvolgt, is her vormd predikant in Deil-En- spyk. Vroeger is hy al enkele ja ren als vrijwilliger van het CJV actief geweest in de Haagse Spoorwijk. De heer A. de Jong te Heerenveen werd gekozen tot tweede voorzit ter. Nieuwe penningmeester van het CJV is de heer J. Schuurman te Zeist. De Raad van Kerken in Neder land heeft de minister v^rt bui tenlandse zaken, mr. Van Agt, gevraagd, zich op de hoogte te stellen van het proces in Zuid- Afrika tegen dominee Cedric May son. Mayson is medewerker geweest van het nu verboden Christelijk Instituut van ds. C. F. Beyers Naudé en werd eind vo rig jaar gearresteerd, verdacht van hoogverraad. Het proces, dat waarschijnlijk in augustus zal plaats hebben, i vrijdingsbeweging African Na tional Congress. ADVERTENTIE Morgen (woensdag) zijn we gesloten om - traditie getrouw - orde op zaken te stellen. Dat is even vervelend, maar toch ook weer niet. En dat zult u overmorgen - als we weer open zijn - roerend met ons eens zijn. Tot dan! de BONNETERIE De Bonneterie en Pander: Ka/verstraal, Amsterdam. De Bonnelerte: Beethcmenstraat, Amsterdam. Groenmarkt en in Babyion, Den Haag. Lijnbaan, Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4