'Huisvestingsplan te optimistisch' Provincie: C en A van belang voor binnenstad Goekoop gispt Ponsen Leidse stegen Leidse vrouw 102 geworden Pieterskerkhof mag autovrij worden Gemeenteraad ondanks kanttekeningen bijna unaniem akkoord Over beschuldigingen PSP-raadslid Mandemakersteeg DINSDAG 6 JULI 1982 LEIDEN - Feest gisteren in Rijn en Vliet: de oudste bewoonster van dit bejaardencentrum aan de Aaltje Noorderwierlaan werd 102 jaar en kreeg bezoek van burge meester Goekoop (zie foto). Het gaat om mevrouw Grietje Feen- stra-Hasselbach, geboren en ge togen Leidse. En ook gehecht aan deze stad. Dat bleek wel in 1950 toen ze naar Zuid-Afrika ging met de bedoe ling bij haar kleindochter te gaan wonen. Na twee jaar keerde ze te rug. Heimwee. Terug naar het Rapenburg, waar ze sinds 1920 had gewoond. Ze verdiende daar de kost als eigenaresse van een pension. Twintig jaar geleden, ze was pas een jaar of 82, werd ze een van de eerste bewoners van het toen nieuwe bejaardencen trum Rijn en Vliet. Nu staat dat op de nominatie om gerenoveerd te worden. De jaren gaan snel. Maar dat is minder erg als je 102 weet te worden. DEN HAAG/LEIDEN - Er zyn te veel winkels in Leiden. Maar dat neemt echter niet weg dat het van levensbelang is dat de bin nenstad "trekkers" krijgt. "Een vernieuwde C A in het cen trum zal een kwalitatieve verbe tering betekenen van de winkel- structuur". Alleen zullen de kopers die door het textielimperium worden aan getrokken hun auto niet meer kwijt kunnen op het Pieterskerk hof. Dat plein moet autovrij wor den gemaakt. Tot deze twee en andere uitspra ken komt het college van gede puteerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie Zuid-Hol land. Voorafgaande aan deze be sluiten hield een commissie uit gedeputeerde staten eerder dit jaar een hoorzitting in het Haag se provinciehuis naar aanleiding van twaalf bezwaarschriften te gen het besluit van de Leidse ge meenteraad waarin het bestem mingsplan "Pieterswijk" is vast gesteld. Het provinciaal bestuur heeft een groot aantal bezwaren tegen het bestemmingsplan afgewezen. Op een aantal ondergeschikte pun ten kwam het provinciebestuur aan de bezwaren tegemoet. Over het verdwijnen van de par keerplaatsen op het Pieterskerk hof zegt de provincie dat de "re^- LEIDEN - De Leidse ge meenteraad is gisteravond bijna unaniem akkoord gegaan met het volkshuis vestingplan voor de jaren tot en met 1985. Volgens dit plan, van het college van B en W, zullen de ko mende jaren 1000 woning wetwoningen per jaar ge bouwd worden, plus zo'n 350 wooneenheden voor één en tweepersoonshuis houdens. Het bevat verder beleidsvoorne mens op het gebied van woning- verdeling, renovatie en het soort woningen dat gebouwd moet worden. Speciale aandacht wordt gegeven aan bepaalde zwakke, groepen woningzoeken den zoals bejaarden, medisch en sociaal urgenten, woongroepen en buitenlandse werknemers. Éen van de belangrijkste doel stellingen van het plan is ook om via doorstroming te bereiken dat Mogelijkheid zondag- en avondwinkels in onderzoek LEIDEN - Er komt een onderzoek naar de mogelijkheid van avond en zondagswinkels in Leiden. De Leidse gemeenteraad ging gis teravond akkoord met voorstel van het PPR-raadslid van Oosten om in overleg met vakbonden en detailhandel te komen tot de mo gelijkheid van een verschuiving van de openingstijden van de ochtend- naar de avonduren, zonder een uitbreiding van de openingstijden. De behoefte aan avond- en zondagswinkels zou vooral bestaan door het toene mend aantal alleenstaanden dat overdag werkt, aldus het raads lid Van Oosten. In de gemeente Leiden zou al één gegadigde zijn voor een winkel die in de avond uren zijn deuren openhoudt. Vlietweg en Vrouwenweg op aardgasnet LEIDEN - De kans is groot dat wo ningen aan de Vrouwenweg en de Vlietweg binnenkort zullen worden aangesloten op het Leid se aardgasnet. Op verzoek van het CDA-raadslid Van Zijp zegde wethouder Waal, gisteravond tijdens de raadsver gadering, toe dat het college van B en W er bij streekenergiebe- drijf op zal aandringen dat gelijk tijdig met de aanleg van een rio lering een gasbuizennet wordt aangelegd. Volgens Waal ziet het er naar uit dat het inderdaad gaat lukken. De bewoners van de Vlietweg en Vrouwenweg drin gen er al jaren op aan aangeslo ten te worden op het aardgasnet. Tot dusver was de ligging van de woningen en de hoge kosten een onoverkomenlijk bezwaar. LEIDEN Een mevrouw die gis teravond even op bezoek was in bejaardenhuis Robijnzicht, moest vanuit het raam toezien hoe haar hond door twee agenten 'ontvoerd' werd. De politie, die dacht met een vakantieslachtof fer te maken te hebben, trof de hond in de Robijnstraat aan, vastgebonden aan een boom en hevig jankend. Liefdevol ont fermden de agenten zich over het dier dat achteraf helemaal niet verlaten bleek döor zijn vrouw tje. Zij had de hond slechts even vastgebonden omdat huisdieren in het bejaardenhuis niet zo ge wenst zijn. de mensen met de laagste inko mens in de goedkopere wonin gen terecht komen. Over het algemeen worden de doelstellingen van het volkshuis vestingsplan te optimistisch geacht. Tijdens de behandeling in de raad, in drie etappes, zetten raadsleden vooral vraagtekens bij het aantal te bouwen huizen. De bouw van meer dan duizend woningen per jaar lijkt ambi tieus, zo niet onhaalbaar. De ge meente is met handen en voeten gebonden aan het rijk dat heeft uitgemaakt dat Leiden dit jaar slechts 660 nieuwe woningen mag bouwen. Per jaar moeten ze ker 700 800 huizen gebouwd worden om het tekort in te halen. Door het rijksbeleid dreigt daar om de hoeksteen van het volks huisvestingsplan, het verkleinen van het woningtekort, te ver dwijnen. De wethouder van volkshuisves ting, Tesselaar, laat er geen mis verstand over bestaan dat hij te leurgesteld is in het beleid van het ministerie maar is evenmin van plan zonder slag of stoot bij de pakken neer te zitten. Tesse laar zegt niet de intentie gehad te hebben de woningnood in Lei den op te zullen lossen. De wet houder vindt dat de doelstellin gen van zyn volkshuisvestings plan overeind moeten blijven en wilde niet weten van een aanpas sing van die plannen. Hij stelt zich op het standpunt dat Leiden niets heeft aan een wethouder van volkshuisvesting die mee- huilt in het koor van klagende gemeenten. Op de tocht Eén van de gevolgen van het rijks beleid is ook dat de prioriteit voor het bouwen op open plek ken in de stad op de tocht is ko men te staan. Een belangrijk deel van de te bouwen woningen zul len in de uitbreidingsgebieden (StevenshoQespolder) komen te staan. Het PPR-raadslid Van Oosten nam daarmee, gister avond, geen genoegen. Volgens van Oosten is het afgelo pen met stadsvernieuwing nu de bebouwing van de Stevenshof- jespolder voor de deur staat. Er is sprake van een niet geringe be leidswijziging, meent het raads lid. Hij hekelde het standpunt van Tesselaar die zegt uit \e gaan van een evenredige verdeling van de nieuwbouw over de stad en de polder. Volgens Van Oos ten verdoezelt Tesselaar de werkelijke gevolgen van het volkshuisvestingsbeleid, name lijk dat het bouwen in de be staande stad niet op hetzelfde ni veau gehandhaafd kan blijven. Van Oosten nam ook afstand van de opvatting van het CDA als zou de prioriteit voor het bouwen in de binnenstad alleen maar een vertragingstactiek zijn geweest om de bebouwing van de Ste- venshofjespolder zo lang moge lijk uit te stellen. Het college van B en W zou naar de mening van het PPR-raadslid duidelijker moeten maken dat de prioriteit, in de afgelopen jaren, voor het bouwen in de stad een bewuste keuze is geweest. De wethouder van volkshuisves ting zei dat stadsvernieuwing nooit was gelukt als eerder was begonnen met de bebouwing van de Stevenshofjespolder. In zijn onmetelijk optimisme hield Tesselaar echter ook vast dat de komende jaren net zoveel ge bouwd kan worden in de be staande stad als in de polder. Een keuze hoefde de Leidse raad dus (voorlopig) niet te maken. Van Oosten schonk evenmin klare wijn door niet te vertellen wat de gevolgen zijn van zijn gedachten dat de Stevenshof geen oneven redig deel van het contingent nieuwe woningen mag opslok ken. Voornemens Zo ontweek de raad elke keuze en bleef de discussie over het volks huisvestingsplan steken in scho ne voornemens, ontbloot van de werkelijkheid dat het rijk het ko mend jaar zeker 30.000 gesubsi dieerde woningen minder zal bouwen dan in het programma van dit jaar zijn opgenomen. Tesselaar heeft gezegd dat het niet terecht is te veronderstellen dat de Leidse raad het ei van Colum bus zou vinden. Het is evenmin reéel dat de gemeenteraad ak koord gaat met een lege dop. Twijfels over de haalbaarheid van het volkshuisvestingsplan hebben niet geleid tot een bijstel ling van de beleidsvoornemens. De belangrijkste conclusie van het debat bleef onuitgesproken. Namelijk de vrees dat de wo ningnood in Leiden de komende jaren tenminste zo groot zal blij ven als die nu is. JAN RIJSDAM LEIDEN De Alphons Ariëns en 't Klompje, twee rooms-katholieke scholen die samen een experimente le basisschool vormen, vieren deze week feest. De Alphons Aliens- school bestaat 25 jaar en 't Klompje twintig jaar. Bij het schoolgebouw aan de Bonairestraat begon giste ren een feestelijk aangeklede op tocht door de wijk, de Kooi dus (zie foto). Op school was er vervolgens Twee scholen vieren feest voor de lagere klassen een india- nenfeest, terwijl de hogere klassen gingen picknicken op het terrein van voetbalvereniging Rooden- burg. Vandaag werden de feestelijkhe den voortgezet, met een tekenwed strijd, poppenkast en film. Morgen is er een spelletjesdag en donder dag gaan de kinderen een dagje naar Avifauna in Alphen aan den Rijn. De feestweek wordt vrijdag besloten met bingo, een speurtocht en het oplaten van ballonnen. LEIDEN - Burgemeester Goe koop heeft het PSP-raadslid Ponsen gisteravond ge vraagd haar beschuldigin gen, die duiden op corruptie binnen het Leidse ambtena renapparaat, waar te maken. Het PSP-raadslid zei, vorige week tijdens de behandeling van het volkshuisvestings plan, dat "er eindelijk een college zou moeten opstaan dat het eigen ambtenarenap paraat te lijf gaat en een eind maakt aan de protectie van aannemers en architecten die op het stadsbouwhuis welig tiert". Zij wekte daarmee de wrevel op van een groot deel van de Leidse gemeenteraad. Burgemeester Goekoop ging vorige week echter niet op de beschuldigingen in. Gisteravond, tijdens de voort gezette behandeling van het volkshuisvestingsplan, zei Goekoop het PSP-raadslid alsnog in de gelegenheid te willen stellen haar beschuldi gingen waar te maken omdat er anders sprake was van "laffe prietpraat". Mevrouw Ponsen veronderstelde dat de burgemeester inmiddels gesoufleerd was dat hij vori ge week had moeten reage ren op haar betoog en daar om op de kwestie terug kwam. "Het enige wat ik hard kan maken zou gericht zijn tegen de verkeerde per sonen. Daarom wacht ik daar nog maar mee", aldus me vrouw Ponsen. lisering van de parkeergarage Sanders aan het Levendaal vol doende parkeergelegenheid zal opleveren voor de auto's van winkelend publiek" (ook van de Pieterswijk). De provincie deed verder uitspra ken naar aanleiding van bezwa ren van onder meer de Leidse universiteit, een aantal buurtbe woners en de afdeling Leiden van Horeca Nederland namens caféhouders in de wijk. De caféhouders willen weten waar ze aan toe zijn, hoeveel cafés er in de wijk mogen zijn. Het bestem mingsplan gaf daar volgens hen onvoldoende antwoord op. "Er zijn op dit moment acht cafés ui de buurt en het moeten er vijf worden". Welke moeten verdwij nen weet men niet. Volgens de provincie kunnen bestaande ca fés gewoon worden voortgezet De universiteit vindt dat er in het bestemmingsplan weinig ruimte is gelaten voor onder andere het gebruik van de leegkomende Universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg. De universiteit wil daar enige armslag voor behou den. Het provinciebestuur geeft de universiteit daarin gelijk en zegt dat het bestemmingsplan op dit punt moet worden aangepast Ook de buurtbewoners die geen wandelpad door de tuinen van twee huizen aan het Rapenburg willen, kwamen aan hun trek ken. Het is een te ernstige in breuk op de privacy van de be woners van de twee huizen. Vol gens de provincie is het pad via de Scheepmakerssteeg niet "di rect noodzakelijk". Raad roffelt agenda af LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond op stunte lige wijze de agenda van haar laatste vergadering voor het re ces afgeroffeld. Omstreeks elf uur, toen de raads- agenda bijna was afgehandeld, stelde burgemeester Goekoop voor de vergadering niet volgens plan aanstaande woensdag voort te zetten maar na elf uur door te vergaderen en de agenda af te werken. Een ruime meerderheid ging schoorvoetend met dat voorstel akkoord. Tijdens de voortgezette vergade ring onderbrak Goekoop echter tot tweemaal toe het betoog van twee raadsleden met de vraag of zij wilde opschieten. De gang van zaken schoot vooral het PvdA-raadslid Eikerbout in het verkeerde keelgat Hij eiste, met het reglement van orde in de hand, dat Goekoop de vergade ring zou sluiten en aanstaande woensdag zou voortzetten. Goe koop moest daarop alsnog tot een hoofdelijke stemming over gaan. De raad besloot vervolgens nogmaals om de vergadering voort te zetten Ook het D'66- raadslid Glaubitz noemde de gang van zaken, aan het slot van de vergadering, uitermate onbe vredigend. Leidenaar Herman van Hooidonk laat in het boek "Steech in, Steeg uit" (voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tiental len Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke historie van de stegen en steegjes, hoe ze aan hun naam zijn gekomen enzovoorts. In een serie besteedt deze krant aandacht aan een aantal van de stegen die in "Steech in, Steeg uit" voorkomen. De Mandemakersteeg: ooit ontmoetingsplaats van kooplieden. LEIDEN Het kan verkeren ooit een zeer oorspronkelijke waarheid, nu een stoffig cliché. Helaas. Want deze uitspraak van Brederode is zeer van toepassing op wat er gebeurde met de Man demakersteeg; de steeg die loopt van Breestraat naar Aalmarkt. De Mandemakersteeg, in de 15e en 16e eeuw ook wel Craensteeg ge noemd, was namelijk ooit gele gen in het brandpunt van bedrij vigheid. Het was er een komen en een gaan, zullen we maar zeg gen. Aan de Aalmarkt stond op het Waaghoofd in de Rijn de kraan of windas. Hier kwamen de sche pen aan en werden de goederen in- en uitgeladen. De mannen die de kraan bedienden werden Craenkinders genoemd. In ue directe omgeving waren hoe kan het ook anders - herber gen gevestigd. De kooplieden ontmoetten elkaar hier om te handelen; of om zich te bedrin ken aan het gerstenat onder het mom van handelen. Die bedrijvigheid is verdwenen. De Waag heeft een culturele functie gekregen, de kraan is er niet meer en de Craenkinders zal men vergeefs zoeken. P&C en V&D kwamen - o, schrale troost hiervoor in de plaats. Op de foto gelukkig nog een een laatste restant van de verloren gegane ambachtelijke bedrijvig heid. Een kar, met zakken. Maar waar is die noeste werker geble ven? Op de vlucht geslagen waarschijnlijk nadat een ziener hem had verteld hoe de toe komst eruit zou zien. De bedrijvigheid xs verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3