CDA laat PvdA post onderwijs Voorschoten neemt tijd voor collegevorming eidse agenda Oventjes ontvreemd Energielasten verontrusten deel van raad Zoeterwoude -c PvdA/PPR kan uit de boot vallen Mogelijk van drie naar vier wethouders Vergunning voor flat Vlietwei ten onrechte verleend Stad en rand DINSDAG 6 JULI 1982 VOORSCHOTEN - De vorming van een nieuw colle ge van burgemeester en wethouders in Voorschoten zal nog minstens een maand duren. Op tien augus tus komen de verschillende raadsleden weer bij el kaar om een eindoordeel te geven over het beginsel programma waaraan op dit moment hard wordt ge werkt. Pas daarna zal gepraat worden over de invul ling van de verschillende wethoudersposten. Zoals gebruikelijk nam de lijsttrekker van de grootste partij, wethouder Van Dalen van de WD, het voor touw om te komen tot de eerste college-besprekin gen. De eerste 'plenaire' bespreking vond half juni plaats. Alle partijen waren door de WD hiervoor uitgenodigd. Duidelijk werd toen al dat in Voor schoten geen haast met de collegevorming gemaakt zou worden. Van Dalen hierover: "Wij zijn minder koortsachtig bezig dan in andere gemeenten. Op de eerste dinsdag «n september hoeft de vorming van het college pas klaar te zijn. Hoe langer je van te voren begint, hoe meer mensen zich ermee gaan be- Tijdens die eerste vergadering deelde lijsttrekker Ai- kens van D'66 mede dat zijn partij afzag om mee te doen aan deze onderhandelingen. Aikens geeft des gevraagd voor zijn 'weigering' drie redenen aan. "Gezien de politieke verhoudingen is het duidelijk dat er voor onze partij geen wethouderszetel inzit". De tweede reden voor D'66 om niet mee te doen aan de programmabesprekingen is dat de wethouders in het verleden te weinig rekening gehouden hebben met visie van de democraten. De laatste reden die Aikens noemt is het feit dat het volgens hem in Voorschoten niet uitmaakt hoe de politieke samen stelling van het nieuwe college wordt. "We zullen het college louter op de daden beoordelen. Per voor stel zullen we het volgen", aldus Aikens. Meepraten Tijdens die eerste vergadering is afgesproken dat er vier werkgroepjes in het leven zouden worden ge roepen. Deze werkgroepjes zouden dan een deel van het beginselprogramma moeten voorbereiden. "Dat worden dan de vertrekpunten voor het nieuwe be leid", aldus Van Dalen. Op tien augustus moeten de werkgroepjes gereed zijn. Het 'huiswerk' wordt dan besproken en de partijen kunnen hun visie op het geheel geven. "Pas daarna beginnen de besprekin gen over het college. Als bepaalde partijen het niet eens zijn met de vertrekpunten, kan dit invloed heb ben op de verdere onderhandelingen", zegt Van Da len met toch wel iets van dreiging in zijn stem. "Alle opties zijn in principe open voor de vorming van het college. Niets van te voren wordt uitgesloten. Dus ook PvdA/PPR mag meepraten". Een opmer king van Van Dalen die op het eerste gezicht wat tegenstrijdig lijkt: het feit dat alle mogelijkheden open liggen en toch expliciet zeggen dat de PvdA PPR 'ook mee mag praten'. Toch heeft deze opmer kingen meer inhoud, een inhoud die echter door de Vn«wohMpnse politici niet wordt uitgesproken. Op dit moment hebben de drie 'grootste' partijen van Voorschoten in het college een vertegenwoordiger. Het CDA (acht zetels), WD (zes zetels) en de PvdA/ PPR (vier zetels). Na de laatste verkiezingen is de getalsverhouding betreffende deze drie partijen ver schoven. De WD heeft nu acht, CDA zeven en de PvdA/PPR drie zetels. Daarnaast is een gegeven dat Voorschoten in principe vier wethouders mag heb ben. Er liggen dan ook nog verschillende visies open hoe het college voor de komende vier jaar eruit gaat zien. De kans dat er een extra wethouderspost bijkomt is zeker mogelijk. Enkele weken gelden maakte de WD-fractie bekend wie de fractievoorzitter zou worden en wie zijn plaatsvervanger. Fractievoorzit ter werd Willemsen en vervanger werd het nieuwe raadslid Begeer. De huidige fractievoorzitter De Keuning stond, vanwege werkzaamheden, op een niet-verkiesbare plaats. De naam van de huidige plaatsvervangend-fractievoorzitter, Van der Kloes- Kamsteeg, wordt echter ook niet genoemd. Dit on danks het feit dat zij haar raadswerk altijd zeer goed heeft gedaan. Vooralsnog lijkt dit een teken dat Van der Kloes - Kam steeg een wethouderspost gaat be zetten. Uitgaande van het feit dat de huidige wet houder Van Dalen ook wethouder blijft, zou de VVD in het college dan twee wethoudersposten krij gen. College Leiderdorp naar drie wethouders LEIDERDORP - Het nieuwe college van B en W in Leiderdorp levert geen echte verras singen op. Het aantal wethouders wordt van vier naar drie teruggebracht. De WD, het CDA en de PvdA (gesteund door D'66 en de PPR) leveren ieder één wethouder. De portefeuille van de vertrekkende CDA-wethouder Jos Verdier wordt verdeeld over de andere collegeleden. Zo krijgt Irma Gehner (WD) naast welzijnszaken en sport ook het personeelsbeleid onder zich. Jaap Bezemer (PvdA) behoudt financiën en economische zaken en krijgt daar onderwijs bij. Ver keer en vervoer heeft hij moeten overdragen aan de CDA'er Meer burg, die de derde wethouders- zetel zal gaan bezetten. Meerburg had al ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, openbare werken en milieubeheer. Burge meester Van der Have voegt be stuurszaken aan zijn portefeuille toe. Hij had al openbare orde en veiligheid. Het opvallendst is wel de verschui ving van de post onderwijs naar de PvdA. Het CDA heeft die post de afgelopen vier jaar gehad en het is bekend dat de christen-de mocraten aan het onderwijs erg veel waarde hechten. Volgens Meerburg was het "fysiek onmo gelijk" om naast ruimtelijke or dening ook nog onderwijs te doen. Zijn persoonlijke voorkeur voor ruimtelijke ordening heeft de balans naar die post doen overslaan, aldus Meerburg. Ook Gehner kon naast welzijnszaken niet nog onderwijs er bij doen, verklaarde zij gisteren bij de pre sentatie van het nieuwe college. Overbleef dus de PvdA en die kreeg het dan ook. "Quasi-collectieve" Het onderwijs is trouwens net als welzijnszaken een post waar tot "het uiterste" getracht zal wor den de "wezenlijke voorzienin gen" te ontzien bij de bezuinigin gen die de komende jaren gaan komen, aldus het gisteren ver schenen collegeprogramma. Vol gens het college zal er in de ko mende raadsperiode zo'n half miljoen gulden per jaar moeten worden bezuinigd. Althans dat is de schatting op basis van de hui dige cijfers. Die bezuiniging moet bereikt worden door het profijtbeginsel (de gebruiker be taalt) toe te passen op zogenaam de "quasi-collectieve" voorzie- ningen, zaken waar de gemeente opdraait voor het verlies. Als eer ste zullen de reinigingsrechten aan de beurt komen. Onderzocht zal worden of het mogelijk is dat de bewoners van Leiderdorp meer gaan betalen naar gelang ze meer water verbruiken. Het pro fijtbeginsel is overigens ook toe pasbaar op bijvoorbeeld sportge- Verder zal bekeken worden of ge meentelijke taken overgenomen kunnen worden door het - vaak - goedkopere bedrijfsleven. Bo vendien zullen er geen nieuwe zaken in ontwikkeling worden genomen als er geen oude voor worden afgestoten. Kweekvijver Bezuinigd wordt er ook op het aan tal commissies. Nu zijn er acht, maar door diverse commissies samen te voegen moeten het er uiteindelijk vijf worden. De bur gercommissieleden (niet-raads- leden) blijven gehandhaafdWel zal bij de benoeming van burger leden getracht worden de politie ke verhouding in de raad te weerspiegelen. Het uitgangspunt - het betrekken van de burgers bij de beleidsvoorbereiding - is hiermee verlaten. De commissies moeten nu een soort "kweekvij ver" worden voor nieuwe raads leden. Overigens krijgen de WD en het CDA één commissielid meer dan de drie andere partijen. Het is overigens de bedoeling de burgers wel op een andere ma nier meer inspraak te geven bij de vorming van het beleid. De PvdA kwam vlak voor de verkie zingen met het zogenaamde indi viduele trekkingsrecht op de proppen. De PvdA wil elke bur ger symbolisch een klein bedrag geven dat hij zelf kan besteden aan zijn woonomgeving. In het collegeprogramma staat dat dit individuele trekkingsrecht (het Vertaald Opvallend in het collegeprogram ma is dat de drie progressieve partijen en het CDA vrij veel be reikt hebben. De verwachting was dat de WD een vrij sterke onderhandelingspositie zou heb ben na de twee zetels winst begin juni. Die winst is echter niet dui delijk vertaald in het program ma. De paragraaf over emanici- patie gaat bijvoorbeeld veel ver der dan het WD-programma. En ook de gevaren van de kern wapenwedloop worden uitdruk kelijk genoemd in het college programma, zij het in ietwat vage bewoordingen. En de PPR heeft het voor elkaar gekregen dat on derzocht zal worden of het moge lijk is windmolens te gebruiken voor het opwekken van energie. Zoals de PvdA het lukte de aan leg van stadsverwarming er door te krijgen, alhoewel er in het pro- gramma wel wat eisen worden gesteld die vervuld moeten wor den voordat het ook daadwerke lijk wordt ingevoerd. Het is ook wel begrijpelijk dat de PvdA en het CDA relatief veel wensen vervuld zien in het colle geprogramma. De PvdA had sa men met de PPR en D'66 op voorstel van het WD-raadslid Scheffer, die de onderhandelin gen leidde, een akkoord gesloten om gezamenlijk punten in te brengen. Het CDA-verkiezings- programma lag ook dichter bij de PvdA dan bij de WD, zodat er in de onderhandelingen een overwicht was voor PvdA, PPR en D'66 en het CDA. Dat over wicht blijkt ook duidelijk op di verse punten in het programma. Onaantastbaar Ook de wethouderspost van Marselis (CDA) lijkt on aantastbaar. Daarmee zouden dan al drie plaatsen gevuld zijn. Voor een eventuele vierde wethouder spost zouden dan 'nog' twee partijen kandidaat zijn. Het CDA en de PvdA/PPR. Deze laatste partij kan alleen de huidige wethouder Van Leeuwen leveren. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zal zijn pr» tefeuille zeker ten behoeve van de tweede wethui derspost van de WD, verder uitgehold worden. Vier jaar geleden werd de portefeuille van de toen malige PvdA-wethouder Eveleens, ook al dunner. De tweede mogelijkheid is dat het CDA ook twee wethouders gaat leveren. Een kandidaat daarvoor lijkt niet direct aanwijsbaar, maar de meeste kans maakt dan de huisvestingsspecialist van deze frac tie, Valkenburg. Maar ook handhaving van de drie wethouders moet zeker niet onmogelijk worden geacht. Twee WD en één dikke voor het CDA. Al hoewel in die visie het college van burgemeester en wethouders wel erg WD-achtig wordt, daar burge meester Cannegieter ook uit deze stal komt. Voorlopig blijft het koffiedik kijken, maar een opmer king als "de PvdA/PPR mag dan ook nog meepra ten" heeft een verdunnende werking in de koffie. Tenslotte hebben CDA en WD vijftien van de ne gentien raadszetels in hun bezit. Een riante positie om het Voorschotense leven met z'n tweeën te be studeren. PAUL VAN DER BURG Het nieuwe college van B en W in Leiderdorp. Bezemer PvdA - financiën, economische zaken en onderwijs), Gehner (WD - welzijn, sport en personeelsaangelegenheden) en Meerburg CDA - ruimtelijke ordening, volks huisvesting, openbare werken en milieubeheer). (Foto Holvast) ken. De PvdA verweet zij dat die de kiezers een "rad voor de ogen draaide" toen de sociaal-demo craten voorstelde pleintjes aan te leggen op de Engelendaal om het geheel een wat dorpser karakter te geven, zodat het doorgaande verkeer niet zo hard zou rijden. "Daar is geen geld voor", riep zij enkele weken geleden nog uit. De pleintjes staan er ook niet ex pliciet in. Er is gekozen voor een- andere - vagere - formulering. De Engelendaal moet aangepast worden, aldus het collegepro gramma, en het dorpse karakter moet benadrukt worden door het aanbrengen van "enkele stede- bouwkundige accenten". HENNY VAN EGMOND DINSDAG Leiden - Mierennest, Morsweg, project groep Transvaal. 20 uur. K&O-gebouw - film 'Le Pont Du Nord' van Jacques Rivette, 20 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, teL 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- en informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Wassenaar - Zanderijpad, middeleeuw feest, vanaf 19 uur. WOENSDAG Leiden - K&O-gebouw, Oude Vest 45, kinderfilm, 14.30 uur. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den popgroep Hegt, 22.30 uur. 't Spoortje - Bernhardkade, informatie avond gemeente over herindeling Sop- hiastraat, 19.30 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. DONDERDAG Leiden - V&D, Breestraat, Xaviera Hol lander signeert, 19 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. 'Big Sky'- Howard Hawks, dond, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - Lindehoeve, Powerplay, 21 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 tot vr 9 juli door: Boehmer, Florijn 19, Leider- dorp, teL 894400; Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, teL 01717. ten noorden van de Rijn: 134604, teL ten zuiden van deHijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Pleintjes Overigens heeft de WD vooral op financieel gebied ook redelijk wat wensen in vervulling zien gaan. Daar lagen trouwens ook de voornaamste wensen van de WD, want lijsttrekker Gehner heeft herhaaldelijk in de verkie zingsstrijd meegedeeld dat er geen geld was voor nieuwe za- LEIDEN - Een onbekend gebleven man heeft gisteravond op zeer uitge kookte wijze twee magnetronoventjes ontvreemd uit de Toko Pasar aan de Breestraat. De man, die volgens getuigen tegen de veertig liep, zei de oventjes uit naam van de eigenaar op te komen halen. De ovens werden meegegeven, maar achteraf bleek de eigenaar van niets te we ten. Wat de Toko Pasar nu rest is een ontvangstbewijs met daarop de bijna onleesbare naam van de dief. DEN HAAG/WARMOND - De Raad van State heeft de gemeen te Warmond op de vingers getikt. B en W van Warmond hebben in strijd met de wet een bouwver gunning verleend voor de bouw van "wooneenheden voor één- en tweepersoonshuishoudens aan de Vlietwei". Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft dit echter geen gevolgen voor de huidige plan nen voor de nieuwbouw. "Er is een wijziging in de plannen ge komen. Deze procedure is wel volgens de regels in werking ge- Begin '80 verleenden b en w van Warmond een bouwvergunning voor de flat aan de Woningstich ting "Warmunda" voor alleen staande één en tweepersoons huishoudens. Tegen die vergun ning tekenden een drietal omwo nenden bezwaar aan. Zij willen de plaats aan de Vlietwei liever onbebouwd laten en als het niet De Vlietwei, anders kon, moest de nieuw bouw minder massaal worden. Volgens het bestemmingsplan "Endepoel II" rust op de grond waar de flats moeten komen de bestemming "openbare en bij zondere doeleinden" en "ver keer". Het bouwplan is niet met dit bestemmingsplan in overeen stemming. De gemeenteraad be sloot dan ook dat het bestem mingsplan voor dit gedeelte moest worden herzien. Volgens de wet moet zo'n herzie ning binnen een jaar ter inzage worden gelegd. Gebeurt dat niet, dan vervalt het voorbereidihgs- besluit. Vast staat volgens de Raad van State dat een zodanig ontwerp niet ter inzage is gelegd. Verder is gebleken dat de ge meenteraad eerst in augustus '80 een nieuw voorbereidingsbesluit voor het betrokken gebied heeft genomen. tweepersoonshuishoudens zal komen. Een en ander komt er op neer dat er voor de verleende bouwver gunning van begin 1980 geen wettelijke basis meer bestond, aangezien niet aan de voorwaar den was voldaan die gelden voor het voorbereiden van een nieuw bestemmingsplan. B en w zeg gen dat ze slechts moesten na gaan of de bouwvergunning van begin '80 terecht was verleend. De Raad van State acht deze opvat ting echter onjuist. Er moet vol gens de Raad van State rekening worden gehouden met de ten tij de van de beslissing bestaande situatie. Ten tijde van de beslis sing op het bezwaarschrift was het voorbereidingsbesluit ver vallen, terwijl op dat moment geen nieuw bestemmingsplan in voorbereiding was. Dat vormt volgens de Raad van State een "beletsel voor handhaving van deze vergunning". WARMOND - Een 22-jarige Am sterdammer, die vrijdag werd aangehouden vanwege een aan tal autodiefstallen, heeft ook be kend een inbraak in Warmond op zijn geweten te hebben. Bij de inbraak, die eind vorige maand werd gepleegd, nam de Amster dammer een televisie weg. ZOETERWOUDE - Het beleid van het Energiebedrijf Rijnland stond gisteravond in de commis sie algemene zaken in Zoeter woude ter discussie. Aanleiding voor de discussie was een brief van het Leidse actiecomité "Gas- prijsverhoging Nee". Ondanks een uitnodiging, liet het Energie bedrijf Rijnland (EBR) zich gis teravond in Zoeterwoude niet Het Leidse comité schrijft dat de gemeenten vertegenwoordigd zijn in de Algemene Raad van het energiebedrijf, en zodoende mede-verantwoordelijk zijn voor het beleid. Een beleid dat door het comité wordt bekritiseerd. In de brief wordt verder aangege ven dat het EBR de achterban (de gemeenten die aangesloten zijn) onvoldoende betrekt bij be slissingen. Eén van die beleidsbeslissingen is de verhoging van de aansluitkos ten zowel binnen- als buitenhuis. Tevens spreek het comité haar verbazing uit over de hoge waar borgsom, die varieert van zes honderd tot achthonderd gul den. "Met name de sociale mini ma", zo schrijft het comité, "moeten boven hun maandelijk se afbetaling nog eens vijftien honderd gulden contant op tafel leggen, terwijl ze afgesloten wa ren omdat de voorschotten niet betaald konden worden". Een gevolg hiervan is dat mensen met betalingsmoeilijkheden, steeds dieper in de problemen komen. Zowel Kolff-Haantjes (PZ) als Plantinga-Heerde (CDA) spraken gisteravond hun diepe bezorgdheid hierover uit. De voorzitter van de commissie, burgemeester Houdijk, had het energiebedrijf uitgenodigd om staande de vergadering toelich ting te geven op eventuele vra gen. Het bleef echter bij een schriftelijke reactie van het EBR, waarin het incassobeleid en het gasprijzenbeleid werden toege in de commissie leefden echter veel meer vragen. Zo wilde het CDA meer weten over de achter gronden van de prijsverhogin gen en de hoge waarborgsom bij aansluiting weten. Kolff-Haan tjes vroeg zich af waarom in be paalde plaatsen vrijwel geen af sluitingen plaatsvonden (bij voorbeeld in Den Helder en Leeuwarden). Zij wilde dat de gemeente daar 'haar licht zou op steken' om de achtergronden hiervan te ontdekken. Engelkes (CDA) wees verder op het 'men selijk leed dat achter de afslui ting zit'. "Alleen weet je niet waar het zit en om wie het pre cies gaat. Er wordt vanuit gegaan dat het slechts de sociale minima betreft, maar iemand met twee keer modaal en een gigantische Burgemeester Houdijk kon op de vragen niet altijd het juiste ant woord geven. Volgens hem wordt er bij het geven van uitke ringen wel rekening gehouden met de stijgende energielasten. Houdijk stelde echter dat de pro blemen waarin de vele minima zich bevinden, vooral aan het in dividuele bestedingspatroon ligt Hierin zou geen reserve rijn op gebouwd voor de energiereke ningen. LEIDEN - Twee aan de Morsweg geparkeerd staande auto's moes ten het gisteren ontgelden toen een 24-jarige Voorschotenaar achter het stuur een flauwte kreeg en de macht over het stuur kwijtraakte. De man botste tegen de eerste auto op en door de klap schoof hij ook nog naar de twee de door. Zelf moest de man wor den overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19.30 uur); zaterdag van 16-30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschniving geen administratie- en incassokosten Voor betaling var\ abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post f 79,70 Adjunct-hoofdredacteur Ptv Alg redactiechef Otrectte: G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. £pTrg, tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2