LEIDSCH DAGBLAD Eén alarniniimmer bepleit Beiroet hermetisch afgesloten "Ademtest in plaats van bloedproef' Oeso: kritiek op economisch beleid van YS Onkruit houdt bunker bezet Van Agt; "Plaatsing van raketten vrije kwestie" ANWB; ambulancepersoneel beter opleiden Tandartsen boos op minister ERGER (2) H DINSDAG 6 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36822 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ft/eau W«e Smgd i 2311 BG leden Voor tel nrs M cotton CAIRO (GPD) - Premier Van Agt vindt de kans op een nieuw kabinet met CDA èn PvdA „minimaal", als de PvdA de plaat sing van de kruisraketten op voorhand blijft afwijzen. Dat zei Van Agt gisteren in Cairo tijdens zijn officiële bezoek aan Egypte. De enige kans op samenwerking ziet Van Agt als de PvdA bereid is van de kruisrakettenzaak een „vrije kwestie" te maken. Dat betekent dat het nieuwe kabinet geen besluiten neemt, maar het eindoordeel over plaatsing overlaat aan het parlement en zich bij dat oordeel neerlegt. De PvdA heeft zich daar tot nog toe nooit bereid toe getoond, omdat de socialisten de kruisraketten onder alle omstandighe den afwijzen. Van Agt vindt echter dat als de PvdA „in parle mentair-democratische zin wil handelen", zij met zijn voorstel akkoord zal moeten gaan. DEN HAAG (GPD) - De bloed proef kan worden vervangen door een ademtest. De uitkom sten zijn even betrouwbaar, de rechtszekerheid van de verdach te is groter en de ademtest vraagt van de politie aanzienlijk minder tijd. Tot deze conclusies komt een werkgroep, de Permanente con tactgroep voor de verkeersveilig heid, in een rapport dat vandaag is aangeboden aan minister Zee- valking van verkeer en water staat. De werkgroep maakt deel uit van de Directie verkeersvei ligheid van het ministerie. Er zijn 35 instanties in vertegenwoor digd, waaronder de SWOV (Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid), Veilig verkeer Nederland en de ANWB. De tijdsbesparing is een belangrijk argument, nu blijkt dat het aan tal overtreders van het verbod tot rijden onder invloed, alsook het aantal ongelukken als gevolg van alcoholgebruik, weer op het zelfde hoge peil is aangekomen als tijdens de invoering van de 1- novemberwet van 1974. Al vaker zijn pleidooien gehouden voor vervanging van de bloed proef door ademtest-apparatuur, maar minister De Ruiter van jus titie sprak zich daartegen uit om dat de ademtest nog niet even betrouwbaar was als de bloed proef. De werkgroep acht dit be zwaar met langer geldig, doordat de ademtest-apparatuur steeds verder is ontwikkeld. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde (NMT), de organisatie van tandartsen in Nederland, heeft vanochtend woedend gereageerd op de norminkomens voor de vrije be roepen dit jaar, die minister De Graaf (sociale zaken) gisteren heeft aangekondigd. Volgens minister De Graaf zitten de tandartsspecialisten (kaakchi- rurgen, orthodontisten) gemid deld 70.000 gulden boven het voorgestelde norminkomen, de tandartsen gemiddeld 11.000 gul den. Het norminkomen is het sa laris van een topambtenaar, on geveer 125.000 gulden per jaar. Voor de vrije beroepen geldt bo venop dat inkomen nog een toe slag van 45 procent voor de so ciale premies die zij helemaal zelf moeten opbrengen. Volgens de NMT klopt er niets van de becijferingen van het ministe rie van sociale zaken. Het minis terie heeft voor het laatst in 1979 een inkomensenquête gehouden onder tandartsen. De resultaten van dat onderzoek zijn volgens de NMT zonder meer "opge- plust" naar het niveau van 1982 zonder dat er rekening is gehou den met een aantal negatieve fac toren, zoals de groei van het aan tal tandartsen, de economische recessie en het beroepsrisico, al dus de organisatie. (Zie verder pagina 7) DEN HAAG (GPD/ANP) - De ANWB vindt dat één alge meen alarmnummer in het hele land met spoed moet worden ingevoerd. Helikopters voor snelle hulpverle ning zijn niet nodig, maar het ambulancepersoneel moet wel beter worden opgeleid. De snelle hulpverlening in Nederland loopt op verschillende punten achter by wat andere landen in dit opzicht presteren. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ANWB heeft laten verrichten naar spoedeisende medische hulpverlening. De resultaten van dit onder zoek zijn vanmiddag gepresenteerd. moet worden in geval van cala miteiten of hulpverlening „nade re oriëntatie". De ANWB beveelt verder aan een goed informatiesysteem op te zetten voor artsen en hulpverle ners, zodat zij in overleg met el kaar kunnen vaststellen naar welk ziekenhuis een patiënt het beste kan worden gebracht. Volgens de ANWB zal het inzetten van helikopters en zg. noodartsauto's in Nederland tot vertraging leiden in de snelle hulpverlening. Plaatselijk kan een en ander misschien wel wor den ingezet, maar dat zal van ge val tot geval moeten worden be keken, aldus de organisatie. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso) in Parijs heeft in haar vandaag versche nen rapport over de Amerikaan se economie felle kritiek gele verd op het beleid van de rege ring Reagan. Economisch herstel zal uitblij ven, als de regering er niet in slaagt het tekort op de begro ting drastisch in te perken. Pas als dat gebeurt kan de rente da len pn is er voor het bedrijfsle ven weer investeringsruimte. Als enige positieve punt noemt het Oeso-rapport de daling van de geldontwaarding in de VS. Die lagere inflatie is volgens de sa menstellers echter niet te dan ken aan het regeringsbeleid, maar aan de inspanningen van de Federal Reserve Board, de ge zamenlijke Amerikaanse centra le banken, onder voorzitterschap van Paul Volcker. Opmerkelijk is dat de berekenin gen van de Oeso veel minder Iets warmer Perioden met ton en droog weer. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 gra den. Middagtemperatuur van 20 gra den vlak aan tee tot 25 graden in het zuidoosten van het land. Weinig wind. 22.59, onder: 6.18 i Hoogwater in Katwijk om 4.44 en 17.07 uur, laagwater om 0.45 en 13.01 uur. gunstig uitkomen dan die van de Amerikaanse regering. Zo voor spelt de organisatie voor dit jaar een daling van het bruto natio naal produkt met 1,4%, terwijl in de Verenigde Staten zelf uit wordt gegaan van een groei van de economie met drie procent. Ook verwacht de Oeso voor het in oktober te beginnen begro tingsjaar 1983 een tekort van 147 miljard dollar, terwijl president Reagan nog vorige week een cij fer noemde van 116 miljard. De Oeso verwacht in de VS wel een kleine opleving van de economie in de tweede helft van dit jaar, als gevolg van voorgestelde belas tingverlagingen. Die opleving zal echter tijdelijk zijn, omdat voor het renteprobleem (begrotingste kort) geen oplossing is gevon den. Volgens de Oeso moeten de Ameri kaanse centrale banken hun be leid om de geldhoeveelheid te beperken voortzetten en is het niet aan hen om een daling van de rente te bewerkstelligen. Zou den de banken daar toch toe over gaan, dan blijft is volgens de Oe so de kans groot dat de inflatie weer toeneemt en blijft het wan trouwen van investeerders je gens de Amerikaanse regering bestaan. Voor het volgend jaar wordt een stijging van de werkloosheid van 9,5% tot 10% verwacht, een te kort op de betalingsbalans van 5 miljard dollar (nu een overschot van 12 miljard dollar) en een groei van hooguit 2,4%. ROME - De beroemde Trevi-fon- tein in Rome was het toneel van dolle taferelen nadat het Ita liaanse voetbalteam in Barcelo na de gedoodverfde favoriet Bra zilië uit het toernooi om het we reldkampioenschap had geke geld. Door drie doelpunten van Rossi trokken de Italianen met 3—2 aan het langste eind en bereikten zo de halve finale: donderdag te gen Polen. De uitgelaten supporters waren niet te temmen. In heel Italië vier de men feest. En in Rome koelden velen hun enthousiasme in het water van de Trevi-fontein. De andere halve finale in Spanje zal gaan tussen Frankrijk en West-Duitsland. De Duitsers za gen vanaf de tribune hoe Enge land niet voldoende fut kon op brengen om het reeds kansloos zijnde Spanje op de knieën te krijgen. Het bleef 0-0 en dat was voor de Britten niet genoeg. (Zie pagina 9 en 10). Veertien jaar geleden, in 1967, heeft de ministerraad besloten tot invoering van een landelijk alarmnummer. In 1969 kwam het in Tilburg, in 1972 in Breda, in 1979 in Leeuwarden en Hengelo. Daar is het bij gebleven. In ande re gebieden zijn de plaatselijk verschillende alarmnummers bij het merendeel van het publiek niet uit het hoofd bekend. In veel situaties is dat de oorzaak van grote stagnatie bij de melding van ongelukken. Volgens de PTT is landelijke in voering van 0011 als alarmnum mer technisch geen probleem. De introductie is afhankelijk van de minister van binnenlandse za ken, in verband met de oprich ting en bemanning van centrale posten. Geldgebrek, sinds 1967, zou de oorzaak van de stagnatie zijn geweest. Wat het landelijke alarmnummer betreft ligt Neder land achter bij landen als België, Ierland, Polen, de VS, de Sowjet- Unie en elf andere Europese lan den. Naar de mening van de ANWB loopt Nederland op meer punten achter wanneer het gaat om snel le hulpverlening aan plotselinge slachtoffers. De ANWB consta teert dat „tien jaar na de invoe ring van de Wet Ambulancever voer de organisatorische invoe ring nog in volle gang" is en dat er tekortkomingen zijn in de op leiding van hulpverleners. Ook verdient de voorlichting aan Ne derlanders over hoe gehandeld Betogers in VS bekladden atoomschip CONNECTICUT (Reuter) - De Amerikaanse politie heeft negen betogers aangehouden na het be kladden van een atoomonder zeeër met de tekst "V.S. Ausch witz". Een woordvoerder van de betogers verklaarde dat dezen vanuit een boot de onderzeeër "Trident" hadden beklommen, op de lui ken hadden gebonsd, er bloed in hadden gegoten en twee sonar- apparaten hadden beschadigd. Daarna hadden ze zichzelf over gegeven aan de directie van de scheepswerf. Holland-promotie in "Disneyworld" Inkomen medici aan banden gelegd FNV bereid tot ruil prijscompensatie KLOETINGE (GPD) - De anti-mi litaristische actiegroep Onkruit hield vanmorgen nog steeds de bunker van het Provinciaal Mili tair Commando in het Zeeuwse Kloetinge bezet. Een poging om ook de kringcommandobunker van de Bescherming Bevolking in Amsterdam te bezetten, mis lukte vannacht. Met de acties wil Onkruit de aandacht vestigen op „de geheime voorbereiding op een kernoorlog". Omstreeks drie uur vannacht drong een viertal Onkruit-leden de onbemande en niet bewaakte bunker in Kloetinge binnen. Drie anderen, die nog buiten wa ren, zijn door de politie van Goes aangehouden. De Koninklijke Marechaussee beraadde zich vanmorgen nog op een mogelijk heid een einde te maken aan de bezettingsactie van het Zeeuwse oorlogshoofdkwartier. In een verklaring liet Onkruit van morgen weten dat de actie is on dernomen uit protest tegen de oorlogsvoorbereiding, waarvan bunkers een belangrijk deel uit maken. „Hoe beter militairen zijn voorbereid op een kernoor log, hoe groter de kans dat ze hem ook een keer gaan voeren", aldus een woordvoerster van On kruit. Zij kritiseerde in haar verklaring de noodwetten die militairen in tijd van oorlogsdreiging en bin nenlandse onrust de volledige macht in handen kunnen geven. De nationale en provinciale terri toriale commandanten worden de baas in het land. „Nederland wordt dan een militaire dicta tuur", aldus de woordvoerster. „We vinden dat iedereen moet weten wat de militairen van plan zijn". Bosbrand op toeristeneiland JOEGOSLAVIË Op het Joego slavische eiland Peljesac in de Adriatische Zee zijn al minstens 500 hectare bos door een ver woestende brand vernield. De toeristen, die zich overwegend ophouden in de dorpen Trpanj en Orebic, verkeren volgens het persbureau Tanjoeg niet in ge vaar. Het eiland ligt een paar ki lometer ten noorden van Jubrov- nik. De bevolking van het eiland en vakantiegangers helpen het vuur te bestrijden. Aanslagen op Frans en Libanees consulaat BEIROET (AFP/UPI) - Israël heeft vanochtend West-Beiroet "hermetisch afgesloten", zo ver klaarde een Libanese regerings functionaris. Ondanks Ameri kaanse aandrang de zondag be gonnen water- stroom- en voed- selblokkade van dit moslem stadsdeel op te heffen, sloot het op de derde dag van het beleg de haven af als laatste toegang voor het gewone burgerverkeer tot het westen van de stad. De totale afsluiting werd volgens oogge tuigen een feit, doordat twee Is raëlische gepantserde perso- neelsvoertuigen de haven bin nenreden. Vanochtend scheen er kans op te zyn, dat de water- en stroom voorziening binnen enige uren zou worden hervat, zo werd uit zeer goed ingelichte bron in Bei roet vernomen. Dit zou het resul taat zijn van contact met de Sa- oedische koning Fahd gisteren zou hebben opgenomen met pre sident Reagan. Fahd zou in niet mis te verstane bewoordingen opheffing van de blokkade van West-Beiroet hebben geëist. Vannacht zou hij daarvan de Liba nese premier Chafic Wazzan op de hoogte hebben gesteld. Twee lichte bommen hebben gis teravond in New York geringe schade aangericht aan de consu laten van Frankrijk en Libanon. Niemand werd gewond. In een telefoontje aan het persbu reau Associated Press, zei ie mand dat de aanslagen een "waarschuwing" aan het adres van de Franse en Libanese rege ringen inhielden. Hij zei lid te zijn van de "militante fractie van de Joodse Defensieliga". Deze organisatie zegt echter niet voor de aanslagen verantwoordelijk te zijn. Wèl zei een woordvoerder van de Joodse Defensieliga de incidenten toe te juichen. Frankrijk en Libanon hebben een document met een oplossing voor de crisis in Libanon opge steld. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bui^t zich van daag hierover. (Zie ook pagina 6). Met deze bijzondere plaat heeft de fotograaf treffend de dreiging in beeld gebracht die uitgaat van de op Beiroet gerichte vuurmonden. De verklaring van het college van burge meester en wethou ders van Amsterdam waarom de politie is teruggetrokken bij de ongere geldheden op de bouwplaats van de Stopera roept twijfels op. De kern van de verklaring is dat er te weinig politiemannen waren en de vrees dat er geschoten zou moeten worden. Het besluit een beperkt aantal poli tiemensen in te zetten - perso neelsgebrek kan daar best een oorzaak van zijn, maar daar rept de verklaring niet over - is fout geweest De Amsterdamse poli tie heeft als geen ander ervanng met het uit de hand lopen van de monstraties en heeft zich op der gelijke situaties in te stellen Men kan in elk geval vaststellen dat er onvoldoende voorzorgsmaat regelen zijn getroffen om in het geval van uit de hand lopen in te kunnen grijpen Dat is de leiding van het korps te verwijten. Het schieten. In artikel 8 van de ge- weldsinstructie van de politie staat dat het gebruik van het vuurwapen is geoorloofd wan neer het gaat om het verspreiden en het in bedwang houden van samenscholingen.die een ernsti ge bedreiging vormen voor de openbare orde en tot het beteu gelen van woelingen. De vraag is of de situatie op de bouwplaats van de Stopera vol deed aan de criteria van de ge- weldsinstructie. Was hier sprake van een samenscholing, die een ernstige bedreiging vormde voor de openbare orde? Die vraag kan bevestigend worden beantwoord. Het moedwillig aan brengen door een groep jongeren van een miljoen gulden schade is in een democratische samenle ving een ernstige bedreiging van de openbare orde. Het bewaren van de openbare orde is een delicate aangelegenheid. Duidelijkheid wat wel en wat niet wordt getolereerd is een vereiste. De verantwoordelijke wethouder Polak heeft gemeend dat de grens in het geval van de ongere geldheden op de bouwplaats van de Stopera nog niet was bereikt. Natuurlijk heeft de verantwoordelij ke autoriteit zich af te vragen wat er zou zijn gebeurd indien er werkelijk was geschoten. De kans op een escalatie was inder daad in een stad als Amsterdam ruim aanwezig geweest. Maar het gaat ook om het effect dat op treedt wanneer er - zoals is ge beurd —niet wordt ingegrepen. Het effect op andere burgers, die vinden dat er met twee maten wordt gemeten en het effect op andere actiegroepen. Dat heeft ook een escalerende werking. In Amsterdam is al enige tijd sprake van een onduidelijk beleid als het gaat om de openbare orde. Het weifelachtige element is een voedingsbodem voor lieden die hun zinnen hebben gezet op een sterke man, die even orde op za ken zal stellen. Een dergelijke ontwikkeling dient tot elke prijs te worden voorkomen. S. Tl WERELD, 77 LAND. TI STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement |s <11 3? bS II!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1