Prij scompensatie ruilen voor werk Daling krediet aan Oost-Europa Transavia blijft bij Nedlloyd Beurs Amsterdam kort zakelijk Hogere export fruit Klein verlies Skol marktberichten FNV doet voorzichtige concessie Industriebond FNV eens met metaal-cao LancLbouw'82record Thee duurder Onderhandelingen over verkoop mislukt Onderdelen Bruynzeel toch gered Beufsoverzicht DINSDAG 6 JULI 1982 Economie PAGINA 14 Tilburgsche De bewindvoerders van de Til burgsche Hypotheekbank heb ben de klanten van de bank laten weten, dat er ten opzichte van hen geen sprake zal zijn van een wijziging van het beleid. Ten aanzien van de lopende hypothe caire leningen en de verlenging daarvan zullen bewindvoerders een beleid volgen dat in overeen stemming is met het gebruikelij ke bij de Nederlandse hypo theekbanken. Zodra de bewindvoerders van het zich feitelijk in een toestand van surséance bevindende bedrijf daartoe in staat zijn, zullen zij de cliënten van voor hen van belang zijnde zaken nadere mededelin gen doen. Zij wijzen erop, dat de betalingsverplichtingen van de klanten normaal blijven bestaan. Ontslag DEN HAAG (ANP) - De waar de van de totale uitvoer van groenten en fruit is in 1981 met twintig procent gestegen tot vier miljard gulden. Dit staat in het gisteren versche nen jaarverslag van het pro- duktschap voor groenten en fruit in Den Haag. Gemeten naar hoeveelheden is de ex port vorig jaar met 6,5 pro cent gestegen. Hogere prijzen voor de produkten zijn de be langrijkste oorzaak van de fors gegroeide exportwaarde, aldus het verslag. Nederland produceerde in 1981 2,3 miljoen ton groenten. Daarvan ging 1.4 miljoen ton naar het buitenland. Voor binnenlandse consumptie werd 750.000 ton verkocht. De rest ging naar de industrie of werd niet verkocht. Aan fruit produceerden de Ne derlandse telers 600.000 ton. Daarvan werd 233.000 ton uit gevoerd. Voor binnenlandse consumptie is een half mil joen ton verkocht. Daarbij is inbegrepen een deel van het (300.000 ton) ingevoerd fruit. BREDA (ANP) - Skol Brouwe rijen NV heeft in het op 6 maart geëindigde boekjaar 1981-82 een verlies na belas tingen geleden van 1,9 min. wat aanmerkelijk beter is dan in het voorgaande boekjaar toen 49,5 min. werd verlo ren, aldus Skol. Het krachtige herstel is te dan ken aan de doorgevoerde reorganisatie waardoor kos ten werden bespaard en aan verhoogde verkoopinspan ningen. Het resultaat voor in terest en belasting was 8.6 min. positief tegen 12,3 Bij de chocolade- en suikerwerkfa- briek De Heer in Rotterdam zul len dertig van de 110 personeels leden worden ontslagen. Dat is het gevolg van de overname door het bedrijf Baronie in Alphen aan den Rijn. Volgens de directie van De Heer is met de betrokken vakbonden overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor de ontslagen medewerkers. Bierwacht De Hodon Groep (de werkmaat schappij waarin Vroom en Dreesmann de dienstverlenende activiteiten heeft ondergebracht) onderzoekt of het mogelijk is een deel van de activiteiten van de "bierwacht" onder eigen beheer voort te zetten, aldus desge vraagd directielid A.B. Funke Kupper van Hodon. Het voortbestaan van de bierwacht kwam dit voorjaar op losse schroeven te staan, toen Heine- ken zich terugtrok uit de groep van brouwerijen, die de bier wacht exploiteren. De bier wacht, waar circa 110 mensen werken, onderhoudt de tapin stallaties in de cafés en restau rants in ons land. Hotels De bezetting van de Rotterdamse hotels is in de afgelopen vijf jaar van 48,7 procent naar 42,3 pro cent teruggelopen. Dat blijkt uit een onderzoek van de gemeente Rotterdam naar de hotelsituatie in de Maasstad. Ondanks het te ruglopen van de bezetting heb ben twee buitenlandse hotelbe- drijven plannen om in het cen trum van de stad (luxe) hotels te gaan bouwen. Tuinbonen 0,75, rode kool 0,23. spits kool 0.36, bospeen II 0.40-1.08. waspeen AI per kist 12.70-13.60, All 7,80-13,00, BI 19.00-21.50. Aanvoer: 58 ton. Breekpeen BI-per kist 2,40, Cl 11,80, ra- dys (bos) 0.24, uien per kg 0,26, peterse lie (krul) 0,31-0,34, seldery 0,28-1,00, bloemkool 6 per bak 11,15-2,23,6II 0,43- 0,95, 8 I 1,15-1,37, 8 II 0.47-0.73. 10 I 0,91, 10 II 0.48 Aanvoer: 6340 stuks. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vanochtend 3840 stuks vee aange voerd. In totaal 5075 deze week. Slach- trunderen 200, gebruiksvee 196, graskal veren 32, nuchtere kalveren 1896, var kens 542. biggen 31, schapen 968 en gei ten 75. Prijsnotering slachtrunderen als gisteren. Nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200. Slachtvarkens 325 tot 335. Meikoeien 2325 tot 3125; varekoeien 1926 tot 1975. vaarzen 1200 tot 1700; graskalveren 800 tot 1300; nuchtere kal veren rood 350 tot 620; zwart 275 tot 500; biggen 130 tot 135; schapen 190 tot 225; lammeren 190 tot 215; geiten 20 tot 100. Toelichting (aanvoer, handel, prijzen): Slachtrunderen; matig, matig stabiel. Melkkoeien dito; varekoeien dito; vaar zen dito; graskalveren dito; nuchtere kalveren redelijk, matig, stabiel; paar den matig, matig, stabiel; varkens dito; biggen dito; lammeren redelijk, matig stabiel; geiten matig, matig, stabiel. AMSTERDAM (GPD) - Alle bon den binnen de Federatie Neder landse Vakbeweging zullen eventueel (een deel van) de prijs compensatie inzetten in ruil voor verruiming van de werkgelegen heid. Met die beslissing, gisteren in de Federatieraad van de FNV genomen, is een einde gekomen aan de lichte verwarring die vori ge week ontstond door een arti kel in ,,Zin", het blad van de In dustriebond FNV. Daarin stelde de bond de prijscom pensatie ter discussie als gebaar van vakbewegingszijde om de economische malaise te bestrij den. Werkgevers waarschuwen al lange tijd dat het bedrijfsleven de nek wordt omgedraaid door de automatische prijscompensa- tie (loonsverhoging die in zekerè mate gelijk is aan het duurder worden van het levensonder houd). De redenering is dat on dernemers tot loonsverhogingen verplicht worden zonder dat hun bedrijfsresultaten zóveel stijgen dat ze daaruit te betalen zijn. In de Federatieraad, het dagelijks bestuur van de FNV is vastge legd dat het systeem van de prijs compensatie niet mag worden aangetast. Hogere prijzen voor het levensonderhoud moeten blijven leiden tot meer loon. Wel zou, volgens de FNV, een deel er van mogen worden gebruikt voor het scheppen van meer ba nen. Tegenover korter werken zou dan een geringere (hier en daar wellicht zelfs helemaal geen) prijscompensatie kunnen staan. De „leeggekomen" uren zouden vervólgens moeten wor den opgevuld door mensen die zonder werk zitten. In werkgeverskring zijn soortgelij ke berekeningen eerder al eens verworpen. Daar wordt erop ge wezen dat het aangepaste sys teem niets afhaalt van het auto matisme en ook de stijging van de totale loonkosten niet be perkt. Immers, wat dan niet hoeft te worden betaald aan het personeel, gaat op aan mensen die men er gedwongen by zou moeten nemen. Die dwang zou er volgens de FNV ook inderdaad moeten komen. De FNV-bonden zullen (een deel van) de prijscompensatie uitslui tend „laten zitten", wanneer zij spijkerhard de verzekering heb ben gekregen dat er nieuwe ba nen tegenover komen te staan. In het vorige week verschenen rap port van de Adviescommissie in zake de Voortgang van het In dustriebeleid (de commissie- Wagner 2) wordt afschaffing van de automatische prijscompensa tie als een van de voorwaarden genoemd voor het herstel van het Nederlandse bedrijfsleven en daarmee van de Nederlandse economie. FNV-voorzitter Kok waarschuwde gisteren echter al, dat zijn organi satie de verworvenheden die de vakbeweging ook in de vorm van de prijscompensiatie heeft bin nengehaald, „zeer zuinig" zal be handelen. Hij meende dat het met het bestreden automatisme trouwens nogal meevalt. „Er moet telkens weer over worden onderhandeld; en van volledige compensatie valt ook al helemaal niet te spreken". Bij het bepalen van de prijscompensatie worden bijvoorbeeld verhogingen van overheid starieven en -belastin gen niet meegerekend. Uitkeringen De FNV zal zich verzetten tegen verlaging van de sociale uitkerin gen, zoals minister van sociale zaken en werkgelegenheid De UTRECHT (ANP) - De achterban van de Industriebond FNV is ak koord gegaan met de nieuwe cao voor de metaalindustrie (circa 200.000 man). Op de diverse le denvergaderingen die de bond de afgelopen dagen overal in het land hield, kwam 1623 man op draven. Van hen was viervijfde akkoord met het onderhandelingsresul taat, de rest was tegen of stemde blanco, zo heeft een woordvoer- mln. negatief in het voor gaande boekjaar. De verbete ring komt overeen met de eerder uitgesproken ver wachting. Het jaar 1982-83 staat onder de negatieve invloed van de ac cijnsverhogingen op bier en frisdranken per 1 januari 1982. Niettemin verwacht de directie over 1982-83 een voortgaande verbetering van het resultaat. Met name de export zal toenemen terwijl op de binnenlandse markt de positie zal worden versterkt. BIDDINGHUIZEN (ANP) - De manifestatie "Landbouw '82" in de Flevohof te Bid dinghuizen, gehouden van dinsdag tot en met zaterdag vorige week, heeft 65.000 be zoekers getrokken. De orga nisatoren hadden geraamd dat er vijftigduizend mensen zouden komen. Alleen al op de rundveedag, woensdag, lag het bezoekersaantal tus sen de 25.000 en 30.000. "Landbouw '82" werd gehou den naar aanleiding van de verschillende jubilea die dit jaar in de IJsselmeerpolders worden gevierd (vijftig jaar Afsluitdijk, veertig jaar Noordoostpolder, veertig en tien jaar Oostelijk en Zuidelijk Flevoland). Het ini tiatief kwam van de land bouworganisaties in de IJs selmeerpolders, die aanvan kelijk speciaal de landbouw in hun gebied voor het voet- licht wilden brengen. Het evenement is echter uitge- j groeid tot een landelijke ma nifestatie van de landbouw en daarmee verbonden be drijfstakken. Graaf gisteren in Den Haag nog eens aankondigde. Al vorige week liet hij in een commissie vergadering in de Tweede Ka mer blijken een neerwaartse aan passing van de uitkeringen niet uit te sluiten. Gisteren voegde hij daar nog eens aan toe dat de kop pelingsmechanismen, die de hoogte van uitkeringen aan de hoogte van de lonen in het be drijfsleven binden, op de helling moeten worden gezet. Slechts voor de zogenoemde „ech te" minima (huishoudens die moeten rondkomen van wat één inkomenstrekker binnenbrengt) wil De Graaf door bijzondere maatregelen de koopkracht be schermen. Hij kondigde maan dag aan dat hij voor zelfstandi gen ook een regeling in het leven wil roepen om hun koopkracht op peil te houden. FNV-voorzitter Wim Kok en de voorzitter van de Voedingsbonden FNV Cees Schelling ontmoetten elkaar gisteren bij aanvang van de vergadering van de federatieraad. der van de Industriebond FNV laten weten. Het cao-akkoord bevat voorname lijk materiële zaken zoals hand having van de prijscompensatie. De bonden moesten hun eisen voor arbeidstijdverkorting in slikken en arbeidstijdverkorting is in de metaal (evenals bij de meeste andere cao's) verwezen naar de studeerkamer. De nieu we cao loopt van januari '82 tot april '83. BAZEL (Reuter) - Het internatio nale bankwezen is in het tweede halfjaar van 1981 voorzichtiger geworden bij de kredietverle ning, vooral ten opzichte van de Oosteuropese landen. Dit blijkt uit het halfjaarlijkse verslag van de Bank voor Internationale Be talingen (BIB). Het totale bedrag aan uitstaande leningen aan Oost-Europa steeg in de tweede helft van 1981 met 1,4 miljard dollar, slechts veertig procent van de stijging in het eerste halfjaar. Ook tegenover grote kredietopnemers in Latijn- Amerika, zoals Brazilië, Mexico en Venezuela, werden de banken terughoudender. Landen in de Derde Wereld waren in de twee de helft van 1981 in het algemeen niet in staat meer geld van de banken los te krijgen. Uit het verslag van de BIB blijkt verder dat 53,6 procent van het bedrag aan de leningen dat de banken in de grote westerse lan den in de tweede helft van 1981 verstrekten aan andere landen bestond uit leningen met een looptijd van een jaar of minder. Het totale bedrag aan al toegezeg de, maar nog niet uitbetaalde le ningen is in de tweede helft van 1981 na correctie voor wissel- koersschommelingen niet toege nomen. In het eerste halfjaar was' er nog een stijging van ongeveer vijf miljard dollar. AMSTERDAM (ANP) - Morgen gaat de consumentenprijs voor thee omhoog met 5 cent per pak je van 100 gram. De verhoging is een gevolg van de gestegen grondstoffenprijzen en andere kostenstijgingen, aldus de Ver eniging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers. SCHIPHOL (ANP) - De charter luchtvaartmaatschappij Transa via Holland b.v. blijft volledig ei gendom van de koninklijke Nedlloyd groep n.v. Dit heeft de directeur van de luchtvaartmaat schappij P.J. Legro, gistermid dag meegedeeld. Transavia zal de negende divisie van het Nedlloyd-concern gaan vormen. Het werd rond de jaar wisseling 1980-1981 honderd pro cent eigendom van de Nedlloyd groep toen deze de KNSM, waar van Transavia eigendom was, overnam. -De afgelopen anderhalf jaar zijn volgens Legro, "met meer dan een uozyn nationale en buiten landse gegadigden" onderhande lingen gevoerd over deelneming in of overname van de lucht vaartmaatschappij. Deze onder handelingen hebben echter nooit tot bevredigde resultaten geleid. Eén van de maatschappijen waarmee over deelname in Transavia is onderhandeld, is de KLM. De Nedlloyd groep had al voor de overname van de KNSM een be lang van 49 procent in Transa- via's concurrent, de charter vluchtmaatschappij Martinair. De Nederlandse reiswereld heeft na de overname door Nedlloyd van de KNSM zeer kritisch naar de bundeling van de aandelen gekeken. Behalve de belangen in de luchtvaartmaatschappijen heeft Nedlloyd een belang van 37,5 procent in Nederlands grootste reisorganisatie Holland International. De KLM heeft vijftig procent van de aandelen van Holland Inter national. De KLM zit bovendien samen met de Nedlloyd in Marti nair. Behalve de 49 procent van de Martinair-aandelen in Nedl loyd bezit de KLM er 25. Bij Transavia, opgericht in septem ber 1966, werken momenteel 600 mensen. De luchtvloot bestaat uit negen vliegtuigen van het ty pe Boeing 737, waarvan de laat ste vorige maand aan de vloot is toegevoegd. Transavia-directeur Legro toonde zich gisteren ge lukkig met het definitieve be sluit van Nedlloyd Transavia te houden. Directeur Martin Schro der van Martinair, noemde tij dens de presentatie van het jaarverslag van zijn maatschap pij in april van dit jaar de situatie "op dit moment werkbaar". De beslissing Transavia nu defini tief in Nedlloyd te houden na veel besprekingen is ook geno men omdat duidelijkheid over de situatie gewenst is voor het personeel, aldus desgevraagd een woordvoerder van Nedlloyd. WOERDEN/ZAANDAM (ANP) - Bruynzeel Multipanel BV in Zaandam en Bruynzeel Keukens BV en Bruynzeel Kastenfabriek BV in Bergen op Zoom kunnen dankzij de medewerking van de han delsbanken en een over- heidsgarantie worden voort gezet. Dit zal gebeuren bin nen het kader van het voorlo pige uitstel van betaling, dat eerder werd verleend. Nu de voortzetting van Bruyn zeel Multipanel en Bruynzeel keuken-kastenfabriek zeker is gesteld, kan volgens direc tie en bewindvoerders van Bruynzeel BV (de in surséan ce van betaling verkerende moedermaatschappij) in een rustiger atmosfeer gestreefd worden naar het uiteindelijke doel dat zij voor ogen heb ben: het zelfstandig maken van deze ondernemingen. Deze verzelfstandiging is nodig omdat Bruynzeel BV zal op houden te bestaan. Verzelf standiging van de andere on derdelen van hét Bruynzeel- concern werd in principe al bereikt. Volgens bewindvoerder mr. P. Heidinga zullen bij Multipa nel 50 van de 200 werkne mers worden ontslagen en bij de keuken-kastenfabriek 80 van de 360 personeelsleden. De Bouw- en Houtbond FNV is tamelijk tevreden met de red ding. Bestuurder Jan Schel ler: "Het had veel erger kun nen zijn. Voor de vijftig men sen in Zaandam en de tachtig tot negentig mensen in Ber gen op Zoom die hun baan kwijtraken is het vreselijk, maar we zijn er ondanks dat in geslaagd een flink stuk van de werkgelegenheid te be houden. De toekomst voor deze twee "afgeslankte" be drijfsonderdelen ziet er rede lijk uit". ld. c*rt Bredere VB 106.00 106.00 DINSDAG 6 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN DwtKW Petr r. Pref 213.50 216^00 Nedlloyd Groep BINNENLANDSE AANDELEN 340,00 337.00 «55.00c 675,00c Ceatr. Suiker ld. eert. Ceteto ld eert. Ckemotte 13.50 13.50a 14.00 13.50 315.00 318.00 68.50 68.30 212,00 210.01 52.00 51.00 63,50 62,50 Moeara E ld. 1-1* ld. 1-4 M aider Mljab W Ned. Scbeepahyp. 120.00a 110,00a 104 00 io? 50 Ra»aal 4420,00 4470.00 ™bj 32,00 30.50 77.40 77.00 129.00 129.00 43,50 43.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 105,00 105.30 328.00 328.01 21.20 21.50 GOUD EN ZILVER Goud fynmetaa] 27460 - 27960 Zilver fynmeUa] 495 - 565 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Aange- zien Wall Street gesloten was ge bleven in verband met de viering van Onafhankelijkheidsdag in Amerika moest het Damrak het vandaag zelf uitzoeken. Er ont stond een weinig imponerende markt met slechts lichte ver schuivingen. NMB vormde een uitzondering. Dit fonds kon zich in de ochtenduren flink herstel len met een opmars van 3,20 op 115,20. Het aanbod van pandbrieven bleef groot en besloten werd opnieuw pas in de middaguren tot hande len over te gaan. Van de interna tionals was KLM 0,60 beter op ƒ88,30 en Kon. Olie ƒ0,80 op 85. Unilever stond rond twaalf uur op een winst van 0,40 op 143,70. Philips was 0,20 beter, Akzo ver loor 0,10, terwijl Hoogovens on veranderd 14,40 noteerde. De verzekeringsfondsen waren vriendelijk gestemd met een winst van 1,60 voor Nationale Nederlanden op 114,80.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14