v Boekhouders winnen het van sprinters Greenwood krijgt verdiende loon Revanche Van Gerwen Willems: spieren van staal, gestel van porselein... vriendendienst. Voor u een 2 Gewapende vrede Steekspel om seconden On-Engels en kwaliteitsarm voetbal LEIDSCH m DAGBLAD Sport BOSKOOP - De op wraak be luste Gerrie van Gerwen is gisteren winnaar geworden van de ronde van Boskoop, de tweede etappe van de 'Zes van Rijn en Gouwe'. De DAF- coureur brak zondag tijdens de finale van de openingsrit van de profzesdaagse zijn stuur, waardoor een hoge eindklassering hem ontging. In Boskoop revancheerde Van Gerwen zich naar harte lust. Als geen ander nam hij gister avond het initiatief om te pro beren de opgelopen averij enigszins te herstellen. Het lukte hem grandioos. Van Gerwen zorgde voor leven in de brouwerij door op twee- DINSDAG 6 JULI 1982 derde van de koers over hon derd kilometer een groep van acht man te animeren om het hazepad te kiezen. Met hem lieten Martin Havik, Ad Tak, Theo Smit, Fons van Kat wijk, Bas van Lamoen, Jac. van Meer en Jan Jonkers het grote peloton op de tanden bijten. Het tempo van de vluchters lag van meet af aan zo hoog, dat de voorsprong zienderogen groeide. Nauwe lijks twintig kilometer later had de grote groep een lap achter zijn kiezen. In de voorste groep ontbrak Jos Lammertink, die in voor gaande edities van de zes daagse zo succesvol was ge weest. Maar Lammertink's makker van de Elro-ploeg, Theo Smit, was er wel bij. Smit, de leider in het klasse ment, volgde de verrichtin gen van Van Gerwen ook zeer attent. Toen de beslis sende fase van het criterium naderde, was hij dan ook alert bij de tweede ontsnap pingspoging van Van Ger wen. Behalve Smit kon toen ook Van Lamoen verrassend volgen. Dat drietal stoof op de finish af en toen bewees Van Gerwen opnieuw zijn grote drang naar succes door de gerenommeerde spurter Theo Smit naar de tweede plaats te verwijzen. Van La moen werd derde. Tien seconden na winnaar Van Gerwen, die vorig jaar ook al in Boskoop zegevierde, fi nishte Martin Havik als vier de. Op 23 seconden volgde de rest van het gevluchte acht tal. Lammertink, die nog steeds tot de favorieten be hoort, legde beslag op de twaalfde plaats. Vanavond volgt de derde etappe van de zesdaagse in Waddinxveen. Uitslag Boskoop: 1. Gerrie van Gerwen, 100 km. in 2.32.47, 2. Theo Smit, 3. Bas van La moen, 4. Martin Havik, 5. Fons van Katwijk, 6. Jac. van Meer, 7. Ad Tak, 8. Jan Jon kers, 9. Nico van Hest, 10. Henk Mutsaarts. Klassement na twee dagen: 1. Theo Smit 48 punten, 2. Jos Lammertink 37, 3. Gerrie van Gerwen 30, 4. Hans Vonk 23, 5/6. Jan Jonkers, Martin Ha vik 22, 7. Jac. van Meer 21, 8. Henk Mutsaarts 19, 9/10. Piet van Katwijk en Hennie Stam- snijder 18. WIM VAN WANROOY LONGWY - Binnen de ploeg van gele trui-drager Phil An derson is de rust weerge keerd. Maar de vraag dringt zich op: voor hoe lang? Sinds begin dit seizoen staat het bol van de spanningen met als knetterende hoogtepunt het feit dat in de Dauphiné Libé- ré Jean René Bernaudeau brutaal uit de leiderstrui werd gereden door zijn ploeg genoot Michel Laurent. "Ik heb ze zondagavond ge vraagd", zei Phil Anderson in Longwy waar hij zijn tweede gele trui van deze Tour de France kreeg, "of ze me asjeblieft wilden steunen in de paar ritten waarin ik theoretisch gesproken deze week mijn eerste plaats kan behouden. Dat is gebeurd. Voor het eerst dit seizoen was er in onze ploeg eenheid". De vraag blijft hoe zwaar het gezamenlijke, algemene be lang van de sponsor zal op wegen tegen de persoonlijke transfer-jbelangen van de twee kemphanen. De gewa pende vrede zal het ongetwij feld nog zwaar te verduren krijgen... LONGWY (GPD) Een volle maand heeft Daniël Wil lems op een overwinning moeten wachten. Sinds hij in mei de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinker ken op zijn naam schreef, kwam de 25-jarige Belg uit de ploeg van Lomme Driessens niet meer aan een triomf toe. De oorzaken: vormverlies en problemen met de ge zondheid. Vooral dat laatste drukt een zwaar stempel op de carrière van Daniël Willems, die in een grijs verleden nog eens is uitgeroepen tot een mogelijk op volger van Eddy Merckx. Want Willems, dat staat ook nu nog vast, heeft spieren van staal. Maar ook - en dat nekt hem keer op keer - een porseleinen gezondheid. Alleen al van z'n klachten van dit jaar zou een medisch handboek je uitgegeven kunnen worden. Het loopt van bronchitis tot ont stekingen op de meest uiteenlo pende plaatsen. „En hij lijdt" weet een cynische Belgische ver slaggever, „bovendien aan een chronische zelfoverschatting". Desondanks heeft hij al enkele fraaie overwinningen op zijn naam staan, zoals de klassiekers Rund um den Henninger Turm (1979), de Grote Herfstprijs (1980) en de Waalse Pijl (1981). Hoewel hij ook enkele meerdaagse wed strijden won, de Ronde van Bel gië in '79 en de Ruta del Sol in '80, is hij veel te wisselvallig om op dat vlak om indrukwekkend voor de dag te komen. Die wisselvalligheid manifesteerde zich twee jaar geleden het sterkst. Hij won toen in de Ron de van Zwitserland zes opeen volgende etappes. Willems kon de eindwinst niet ontgaan, maar klapte in elkaar: ziek. In de Ron de van Frankrijk vorig jaar won hij twee ritten. De laatste daar van (aankomst in Saint Priest) werd gevolgd door een indivi duele tijdrit, waarin hij als twee de in het kielzog van de machtige Hinault eindigde. Een dag later, tijdens het slotweekeinde was hij niet meer vooruit te branden en stapte af. Plaagstoot Het is allemaal typerend voor Wil lems, die in augustus 1978 in de Ronde van Nederland debuteer de bij de beroepsrenners. Deson danks schrikt hij niet terug voor gewaagde voorspellingen. „Ik wil in de Ronde van Frankrijk voor de groene trui rijden", zei hij voor het vertrek. Natuurlijk was dat ook een plaagstoot naar zijn - thuisgebleven - ploegge noot Freddy Maertens. Die kreeg trouwens tijdens het televisie-in terview na de ntzege van Wil lems (zijn zesde van dit seizoen en z'n 47ste uit zijn profcarrière) nog een stoot onder de gordel. „Hij heeft gezegd te hopen dat wij zonder hem niet een rit zou den winnen in deze ronde", ver telde Willems gegriefd. „Welaan, deze overwinning wil ik dan ook graag opdragen aan Maertens". ADVERTENTIE Voor wathoort wat Wanneer u voor ons een nieuwe abonnee werft krijgt u tot 1-8-1982 voor slechts f 7,50 het voetbaiboek van 't jaar (Tot 1-8-1982 is de Damiate prijs f 15.-; daarna winkelwaarde f 29.90.) Da s vri|wel cadeau Tweehonderd pagina's kersverse voetbal geschiedenis Talloze kleurenfoto s. dynamische verslagen Een ingenaaid meesterwerk met harde kaft voor drie rijksdaalders. Da s echt een vriendenprijs. We wachten op uw vriendendienst... Ik bewiis u een vriendendienst. Dan krijg ik van u het WK 82 boek. waarvoor ik per biigaande acceptgirokaart slechts f 7,50 hoef te betalen Mijn naam* is;. Adres: De nieuwe abonnee is; Postcode:- Plaats:. De nieuwe abonnee krijgt als welkom de krant veertien dagen gratis. De adressen mogen geli|k zi|n. de namen moeien echter verschillen Stuur deze bon naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden LONGWY (GPD) - De gezichten van de sprinters in deze Ronde van Frankrijk worden met de dag langer. De vrolijkheid straalde er toch al niet vanaf, toen ze eind vorige week het rondeboek eens vluchtig doorbladerden, maar de realiteit is nog erger. „De vlakke aankomsten, na vlakke etappes ken ik uit mijn hoofd", klaagde Raas gisteren nadat hij de laatste twee steile kilometers naar de aankomst in Longwy-Haut moeizaam naar boven was gezwoegd. „Ze zijn op de vingers van een hand te tellen". En de Belg Eddy Planckaert, dit jaar vijfvoudig ritwinnaar in de Ronde van Spanje, stapte ook al kreu nend in de ploegleiderswagen. „Dit is toch niks voor ons", mopperde hij. derweg. Ik heb toen zelf bijvoor beeld twintig kilometer alleen een achtervolging moeten rij den". Spaarzaamheid is het mot to voor de sprinters, die azen op een ritzege. Het betekent ook dat zij zich onderweg, tijdens de bo- nificatiespurts die behalve tijds- vergoeding ook punten voor de groene trui opleveren, gedeisd houden. Daniël Willems blijft nog net uit de greep van het peloton en wint vóór Demierre. "Deze overwinning wil ik graag opdragen aan u, meneer Maer tens". Tot nu toe heeft de Tour het moe ten stellen zonder zo'n adembe nemende aankomst, waarbij een volledig peloton zich zenuwach tig door smalle straatjes wurmt om tenslotte vervaarlijk slinge rend als een dronkenman op de streep af te stormen. „Maar ik wist dat eigenlijk al voor de Tour begon", gaf Raas toe. „Voor de echte sprinters is er niet zoveel eer te behalen. Minder dan in voorgaande jaren tenminste... Ik heb dan ook nooit willen zeggen dat ik voor de groene trui zou gaan rijden, die rol is me door an deren opgedrongen". Eddy Planckaert voegde er aan toe: „Het parkoers is voor ons ook eigenlijk te zwaar. Wanneer er net als zondag een col als de Ballon d'Alsace in zit, moeten we al te veel kracht verspillen on- Henk Lubberding, „Maar in deze etappetjes moet je toch constant oppassen". En Peter Winnen (17e) zei: „Je moet in deze ritjes niet voorin koersen om seconden te verdienen, maar om ze niet te verliezen. Want als je achterin het peloton Zit te suffen, ben je zo twee minuten kwijt". MADRID (GPD) - De traditie wil dat West-Duitsland zelden over geluk te klagen heeft. De manier echter waarop de Europese kampioen gisteravond alsnog doordrong tot de halve finales zal de voetbalwereld even weinig bevrediging schenken als het recht dat de Westduitsers daarop kunnen doen gelden. Datzelfde is echter ook van toepassing op Engeland. Want wie er niet in slaagt zelfs maar één doelpunt te produceren tegen het kwaliteitsarme Spanje verspeelt automatisch zijn rechten. oedi-Arabiè vertrokken Don Re- vie zal daar nauweljks wakker van liggen. Voor hem betekende de interland van gisteravond zijn laatste optreden als bondscoach. Een periode die Greenwood in navolging van Alf Ramsey in 1966 graag had willen afsluiten met een wereldtitel. Die eer werd hem echter terecht niet gegund. Een coach die er niet in slaagt gerenommeerde spelers als Devonshire, Foster, Morley en Hoddle in te passen in de nationale ploeg verdient niet anders. Daarom was het eigenlijk ook te recht dat Engeland tegen Spanje niet verder reikte dan een kleur loze 0-0. Het klamme angstzweet moet de op het ereterras aanwezige Jupp Derwall in de handen hebben ge staan, toen Engeland na de rust voluit op de aanval ging spelen. Daarbij gingen de Britten echter zo chaotisch en met zo weinig in ventiviteit te werk, dat de West- duitse bondscoach al na een kwartier moet hebben aange voeld dat er niets meer mis kon gaan. En dat zegt in feite alles over de kwaliteit van dit toernooi. Na de blamage tegen Algerije, de partij tegen Oostenrijk en het laffe op treden tegen Engeland bleek een goede tweede helft tegen Spanje toereikend voor een plaats bij de laatste vier. Het zal ook niemand moeten verbazen wanneer de Westduitsers zondag voor de der de keer een greep doen naar de wereldtitel. Want over geluk had den zij nog nooit te klagen. Het voetbal dat beide landen in het smoorhete en volgepakte Berna- beu-stadion boden was van zo'n inferieure kwaliteit, dat het ook nauwelijks verbazing mocht wekken dat er niet werd ge scoord. Maar ook daaraan raak je gewend in een toernooi dat, be houdens enkele oplevingen, een wereldkampioenschap onwaar dig is. Die stelling wordt nog eens onderstreept door de sa menstelling van de halve finales, die is uitgelopen op een Euro pees onderonsje (Frankrijk, West-Duitsland, Polen en Italië) maar waarin de echte voetballan den (Brazilië en Argentinië) ont breken. Het pleit niet voor Engeland dat zij zich zonder enige wroeging bij die armoe aanpaste. Het grote probleem lag voornamelijk op het middenveld. Daar ontbrak een speler van het kaliber Glenn Hoddle, die in staat is een verde diging met passes over veertig, vijftig meter uiteen te rafelen. Ron Greenwood weigerde echter halstarrig hem in de basis op te nemen (Hoddle eerder: "Het is een gegeven dat technische voet ballers bij ons weinig waardering krijgen"), zoals er ook iets aan het voetbal''erstand van de En gelse bondscoach moet manke ren om naast Hoddle ook nog eens Keegan en Brooking op de reservebank achter te houden. Pas toen het kwaad was geschied en het laatste restje overtuiging uit de ploeg was verdwenen, mochten Keegan en Brooking alsnog hun WK-debuut maken. Kevin Keegan verbitterd. Voor hem uiteindelijk een (onaange naam) half uurtje WK-voetbal. Van tactische misgrepen wilde de Britse coach kort voor de thuis reis niet weten. Bijvoorbeeld: "Hoddle heeft zijn kans gekre gen maar leverde te weinig ren dement op. Vandaar dat ik hem heb vervangen door Rix. Die vol deed beter en werd daarom ge handhaafd". Maar ook met de on-Engelse speelstijl die Green wood in Spanje dicteerde heeft Engeland bitter weinig eer be haald. Het voetbalmaffe thuis front nam dat op de koop toe, zo iang de winst déór was. Smaak makers pasten derhalve niet in het plaatje van Greenwood, die voornamelijk selecteerde op ka rakter en vechtlust. Zweeg de Britse sportpers in de voorbije weken in alle talen, in de komen de dagen zal Greenwood dat on getwijfeld moeten bezuren. Hem wacht een storm van kritiek. De opvolger van de in 1977 plotse ling voor veel oliedollars naar Sa- Geweld Uitzondering op die regel vormt Sean Kelly, de Ier die als sprinter een reputatie opbouwde, maar met name dit jaar in de etappe wedstrijd Parijs-Nice aantoonde meer te kunnen. Hij greep er niet alleen de eindzege, maar schreef in een redelijk select gezelschap ook de afsluitende klimtijdrit op zijn naam. Kelly, in de etappe tussen Nancy en Longwy over 131 kilometer derde, stortte zich de eerste dagen al vol overgave in de tussensprintjes. Omdat ook gele truidrager Phil- Anderson dat gisteren deed kon Bernard Hinault niet langer lijdzaam toe zien. Op zoveel geweld (Hinault won tweemaal een tussensprint, Anderson kwam tot eenzelfde aantal) had de Ier kennelijk niet gerekend. Die schermutselingen zorgden voor wat oplevingen tijdens de snelle (gemiddelde van 40,548), maar weinig enerverende etap pe. Het dreigt echter een ronde voor de boekhouders te worden, want het steekspel om seconden is zo verwarrend dat via het in onbruik geraakte hoofdrekenen, pijlsnel moet worden uitgemaakt wie de gele truidrager is. In de derde etappe behield Ander son overigens wel zijn leiderstrui en voor een renner uit de ploeg, die te boek staat als onsamen hangend, is dat opvallend. Het tempo werd hoog opgeschroefd om elke poging tot ontsnappen de kop in te drukken. Dat lukte tot op zestien kilometer voor het einde, toen Daniël Willems en de Zwitser Serge Demierre zich los werkten bij het ingaan van een grote lus rond de aankomst plaats Longwy. Vooral Willems deed er alles aan om de aanval tot een goed einde te brengen en het duurde lang voordat Demier re meewerkte. Dat gebeurde pas toen het peloton de ruggen van het duo al duidelijk kon zien. „Op dat moment heeft Demierre serieus zyn werk gedaan. Precies op tijd, want ik zag er geen gat meer in. Je kunt dan ook wel zeg gen dat we dankzij hem weg zijn gebleven". Met het peloton op de hielen begonnen ze aan de laat ste beklimming. Slechts een man achterhaalde het duo: streekren- ner René Bittinger, die als uit een katapult weggeschoten zelfs langs Willems en Demierre snel de. Vervolgens echter viel hij stil als een steen. Voor Willems het sein om met het laatste restje kracht naar de streep te rijden. „We zijn al content zo", lachte ploegleider Driessens zonder de krachteloze Maertens en opstan dige Sergeant naar de Tour afge reisd. „Een rit winnen en verder zullen we wel zien". Vijf seconden na Willems en De mierre passeerde het peloton de streep. De betere klassements renners in de eerste linie. Zo werd Johan van der Velde vier de. „Hij moet zich sparen tot in de bergen", wist zijn ploegmaat De uitslag van de derde etappe, Nancy- Longwy (131 kilometer), is: 1. Willems (Bel-Driessens) 3 uur, 18 mi nuten, 17 seconden (met bonificatie: 3.17.47, gemiddelde snelheid: 40,549 km plu); 2. Demierre (Zwi-Girard) z.t. (met bon. 3.17.57); 3. KeUy (Ier-De Gribaldy) op 5 sec. (met bon. 3.18.12); 4. Van der Velde (Ned-Post) op 5 sec.; 5. Vallet (Fra-Crepel); 6. Villemiane (Fra-Bois- hardy); 7. Thaler (Wdl-Arnold); 8. Breu (Zwi-Girard); 9. Bernaudeau (Fra-De Muer); 10. Van Vliet (Ned-Post); 11. Lubberding (Ned-Post); 12. Vanden- brande (Bel-De Kimpe); 13. Mutter (Zwi-Arnold); 14. Criquelion (Bel-De - Kimpe); 15. Kuiper (Ned-De Bruyne); 17. Winnen (Ned-Godefroot); 18. Zoete melk (Ned-Danguillaume); 20. Peeters (Bei-Post); 21. Hinault (Fra-Guimard); 33. Knetemann (Ned-Post) allen op 5 sec.; 67. De Keulenaar (Bei-Post) op 29 sec.; 71. De Rooy (Ned-Godefroot) z.t.; 96. Jan van Houwelingen (Ned-Swerts) op 38 sec.; 101. Veldscholten (Ned-Post) z.t.; 106. Adri van Houwelingen (Ned- Swerts) z.t.; 108. Raas (Ned-Post) op 52 sec.; 111. Wijnands (Ned-Post) z.t.; 113. Hoste (Bei-Post) z.t.; 141. Schipper (Ned-De Kimpe) op 1,28; 156. Zyerveld (Ned-De Bruyne) op 5,11; 157. Van der Poel (Ned-De Bruyne) z.t.; Jos de Schoenmaecker (Bel-Swerts) is afge stapt. De stand in het algemeen klassement is: 1. Anderson (AuS-De Muer) 15.19,26; 2. Hinault (Fra-Guimard) op 50 sec.; 3. Kel ly (Ier-De Gribaldy) op 1,00; 4. Vallet (Fra-Crepel) op 1,10; 5. Willems (Bel- Driessens) opl,15; 6. Peeters (Bei-Post) op 1,16; 7. Lubberding" (Ned-Post) op 1,29; 8. Miehaud (Fra-Danguillaume) z.t.; 9. Demierre (Zwi-Girard) op 1,36; 10. Knetemann (Ned-Post) op 1,37; 11. Cle- re (Fra-Danguillaume) op 1,43; 12. Bon net (Fra-Guimard) op 1,47; 13. Braun (Wdl-Godefroot) op 1,49; 14. Laurent (Fra-De Muer) z.t.; 15. Zoetemelk (Ned- Danguillaume) op 1,50; 16. Winnen (Ned-Godefroot) op 1,55; 34. Kuiper (Ned-De Bruyne) op 2,11; 35. Van der Velde (Ned-Post) op 2,12; 42. De Rooy (Ned-Godefroot) op 2,21; 54. Van Vliet (Ned-Post) op 2,33; 69. Veldscholten (Ned-Post) op 2,51; 85. J. van Houwelin gen (Ned-Swerts) op 3,26; 90. Wijnands (Ned-Post) op 3,36; 93. A. van Houwelin gen (Ned-Swerts)-op 3,45; 95. De Keule naar (Bei-Post) op 3,51; 99. Raas (Ned- Post) op 3,59; 107. Hoste (Bei-Post) op 4,10; 140. Van der Poel (Ned-De Bruyne) op 8,50; 144. Zyerveld (Ned-De Bruyne) op 10,17; 154. Schipper (Ned-De Kimpe) op 14,44; 161. en laatste De Vos (Bel- Driessens) op 29,29. Het dagploegenklassement is: 1. Ploeg-Guimard (Bonnet, Hinault, Di- dier, Berard) 13.14,28; 2. Ploeg-Crepel z.t.; 3. Ploeg-Post (Van der Velde, Van Vliet, Lubberding, Peeters) z.t., 4. Ploeg-Godefroot 13.14,37; 5. Ploeg-De Muer 13.14,38. Algemeen ploegenklassement: 1. Ploeg-Post 61.24,39; 2. Ploeg-De Muer 61.24,40; 3. Ploeg-Guimard 61.24,50. Demierre 49; 4. Vallet 48; 5. Willems 45. Bergklassement: 1. Vallet 53 punten; 2. Bernaudeau 30; 3. Nilsson 18; 4 Peeters, Bourreau, Bittin ger en Breu 16. 'n WERELD 'MAND TISTREEK ËN KRANT £E1?S7E fM/OS jeu CS //vdekev. ff

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10