"Ik tennis, zoals Joe Frazier bokst ©ommelsdi Pils "Winnen op Wimbledon belangrijker dan al dat Navratilova: vrouw van tien miljoen: Connors: kampioen van de onverzettelijkheid Financiële tegenvaller DROMMELS LEKKER MAANDAG 5 JULI 1982 LONDEN (GPD) - De derde overwinning, die de 25-jarige Martina Navratilova zaterdag met 6-1, 3-6, 6-2 ten koste van Chris Lloyd-Evert heeft behaald op Wimbledon, heeft de toch al schat rijke tennisster uit de Verenigde Staten een for tuin opgeleverd. Herendubbelspel Halve finale Peter McNamara/Paul McNamee (Aus)-Sherwood Stewart/Ferdi Taygan (Vst) 4-6, 6-4, 6-7, 7-6, 6-4. John McEnroe/Peter Fleming (Vst)-Kevin Curren/Steven Denton (Zal/Vst) 6-2, 6-4, 6-7, 7-6, 6-4. Finale Peter McNamara/Paul McNa- mee-Peter Fleming/John McEnroe 6—3, 6-2. Gemengd dubbel Halve finale Kevin Curren/Anne Smith-Char- les LStrode/Andrea Temesvari (Vst/Hon) 6-4, 7-5. John Lloyd(Wendy Turnbull (Gbr/ Aus)-Chris Johnstone/Pam Whytcross (Aus) 6-4, 6-0. Finale Kevin Curren/Anne Smith-John Lloyd/Wendy Turnbull 2-6, 6-3, 7-5. Damesdubbelspel Finale Martina Navratilova/Pam Shri- ver (Vst)-Kathy Jordan/Anne Smith (Vst) 6-4, 6-1. Finale 35+ toernooi: John Newcombe (Aus)-Frew McMillan (Zaf) 6-4, 7-6. Jongens, finale: Cash (Aus)- Sundström (Zwe) 6-4, 6-7, 6-3. Meisjes, finale: Catherine Tanvier (Fra)-Helena Sukova (Tsj) 6-2, 7-5. Martina Navratilova koestert het bord, dat ze overigens niet mee naar huis mag nemen. Wél de replica; en het geld natuur lijk. En daar zal ze de handen al "vol" aan hebben... De in Tsjechoslowakije geboren en in juli 1981 tot Amerikaanse ge naturaliseerde Navratilova profi teerde niet alleen van het feit dat de prijzen op Wimbledon met on geveer 80 procent zijn gestegen, waardoor ze in het enkelspel by- na 180.000 gulden incasseerde en in het dubbelspel 34.000 gulden, maar legde door haar succes ook beslag op een premie van maar liefst 1,3 miljoen gulden. Die bo nus kan zelfs nog worden ver dubbeld als Navratilova in sep tember op Flushing Meadow ook de open Amerikaanse titel wint. Zij heeft dan in een jaar op vier verschillende soorten banen (kunststof, gravel, gras en ce ment) een toernooi gewonnen, waardoor ze het volledige rende ment heeft gehaald uit een recla me-stunt van een lingerie-firma. Zonder dat extraatje kan Navrati lova overigens ook al aardig rondkomen. In de acht jaar, waarin ze nu toptennis speelt, heeft ze al meer dan vier miljoen dollar aan prijzengeld verdiend. De grens van tien miljoen gulden passeerde ze zaterdag in slechts 1 uur en 27 minuten. Desondanks liet ze vonge maand een journa list van het Amerikaanse blad World Tennis weten dat zij be paald niet tevreden is over haar inkomsten. „Ik vind het raar dat ik niet zulke aantrekkelijke contracten krijg als andere topspeelsters. De agent die voor mij werkt is toch echt niet de eerste de beste, na melijk McCormack, maar hij heeft nog steeds niets voor mij kunnen vinden. Ik zou graag wil len meewerken aan een recla mespot op de televisie, maar tot nu toe heb ik van die kant mets gehoord. Kennelijk heeft het winnen van Wimbledon in 1978 en 1979 voor mij niet zoveel bete kend als voor anderen". Dat Navratilova, die qua verdien sten is te vergelijken met Ivan Lendl (hij haalde alleen al in de eerste vier maanden van dit jaar 2,5 miljoen gulden binnen), het ook in de finale op Wimbledon in populariteit moest afleggen was niet zo verwonderlijk. Haar te genstandster Evert is immers met een Engelsman getrouwd. LONDEN - Jim Connors, de Joe Frazier van het tennis, heeft zich voor de tweede maal in zijn carrière naar de overwinning op Wimbledon gevochten. De Amerikaan, voor wie tegenslagen dezelfde uitwerking hebben als doping, sloeg John McEnroe in de recordtijd van 4 uur en 14 mi nuten tegen het groene canvas, zoals de man, met wie hij zich zo graag pleegt te vergelijken dat ook zo vaak heeft gedaan: 3-6, 6-3, 6-7, 7-6, 6-4. De spanning ontlaadt zich bij Jimmy Connors na zijn zege op McEnroe. Het publiek juicht mee. LONDEN (GPD) - De regen, het wereldkampioenschap voetbal, de hogere entreeprij zen en de metro-staking heb ben ertoe geleid dat ruim 40.000 mensen minder het Wimbledon-toernooi hebben bezocht dan vorig jaar en dat terwijl er nu een dag extra is gespeeld. De organisatie die voor de derde maal in de ge- schiedenis van Wimbledon een finale op zondag afwerk te heeft daardoor ongeveer 700.000 gulden minder ont vangen dan was verwacht. Nieuw gesprek met McMillan LONDEN (GPD) - Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Lawn Tennisbond zal nog een tweede gesprek heb ben met Frew McMillan, de Zuidafrikaan die benaderd is om drie jaar lang gedurende acht weken per jaar de Ne derlandse topspelers en top speelsters te begeleiden. Een eerste onderhoud met McMil lan op Wimbledon heeft nog niet tot een akkoord geleid. McMillan heeft echter toege zegd om in Nederland verder over deze kwestie te komen praten. „Ik speel altijd een beetje zoals Frazier, de bokser. Die durft ook zijn nek uit te steken en zich een paar keer op zijn gezicht te laten slaan voordat hij zelf toeslaat. McEnroe is meer het type Ali, die om je heen danst. Wel, ik zal la ten zien dat de tactiek van Fra zier beter is", zo liet de menig maal als een straatvechter afge schilderde Connors zich uit voor dat hij in de ban van de op Wim bledon neergezette boksring raakte. Daarin werd hij evenals in 1974 de kampioen van de onverzettelijk heid door zijn vuisten nog meer te ballen op die momenten dat zijn dadendrang stuk liep op McEnroe die het duel evenzeer gebruikte als uitlaatklep voor zijn frustraties. Connors won de eerste set, maar leek zich in verloren positie te bevinden toen hij ondanks een voorsprong zowel de eerste als de derde reeks verloor en in de vierde serie bij de stand 2-2 ten onrechte een waarschuwing kreeg van scheidsrechter Bob Jenkins uit Wales, de eerste niet- Engelse spelleider in een Wim- bledon-finale. De nummer drie van de wereld bleek in die situa tie echter oververhit de beste zo als zijn grote tegenpool, de afwe zige Björn Borg dat altijd was als die met „ijs in zijn maag" speel de. „Ik wilde er alles aan doen om deze kans niet voorbij te la ten gaan. Ik hoefde niets te be wijzen omdat ik alles al had ge wonnen maar ik wilde Wimble don winnen voor mijn eigen eer gevoel. Ik wilde niet dat de men sen me later zouden herinneren als een eendagsvlieg". Eigenwijs De 29-jarige Amerikaan liep dat ge vaar omdat hij na zijn topjaar 1974 waarin hij niet alleen Wim bledon maar ook de open Ameri kaanse, de open Australische en de open Zuidafrikaanse titel won. "Als hij zo blijft spelen dan kan hij Wimbledon nog tienmaal winnen", zo voorspelde zijn coach Pancho Segura destijds. Hoewel hy nog tweemaal het be langrijkste Amerikaanse kam pioenschap won, wist „Fighting Jim" niet aan die hoge verwach tingen te voldoen. Eerst werd hij gepasseerd door Borg, daarna door McEnroe (de winnaar van Wimbledon in 1981) en vervol gens door Lendl. Segura schreef dat toé aan de ei genwijsheid van Connors, die weigerde om zijn stijl aan te pas sen en zijn spel completer te ma ken. Segura werd ontslagen. Connors kon zelf wel zijn toe komst bepalen en ging alleen verder. Teleurstellingen In eerste instantie leverde hem dat alleen maar teleurstellingen op omdat hij in de drie Wimbledon- finales die hij na 1974 bereikte even zovele malen werd geklopt. Eén keer door Ashe en vervol gens tweemaal door Borg. Eer zuchtig als hij is stak Connors nog meer uren in het trainen. Pas toen hij dit jaar eindelijk zijn techniek ging veranderen, zijn service ging verbeteren en ook wat meer aandacht aan zijn net- spel ging besteden, kreeg Con nors uitzicht op de zo lang gele den al aangekondigde successen. De eerste test op Queens Club waar hij enkele weken geleden in de finale tegen McEnroe stond, viel in het voordeel van Connors uit maar werd niet al te serieus genomen omdat het maar een aanloop betrof. De wijze waarop hij op Wimbledon zelf in de vereiste stemming raakte begon daarentegen steeds meer respect af te dwingen, ze ker toen hij in de halve finale za terdag de baan aanveegde met de Australiër Edmondson, eens een part-time schoonmaker. Connors stond maar acht games af, slechts twee meer dan de wegens een protest met 500 dollar beboe te McEnroe verspeelde aan de plotseling zeer geïmponeerde Mayotte, tot zaterdag de grote verrassing van dit toernooi. Completer dat de hoofdrolspelers daarvoor te veel onnodige fouten maak ten, toonde Connors opnieuw aan dat hij een completere ten nisser is geworden. Dat stelde hem ondanks dertien dubbele fouten, waarvan de laatste werd gemaakt op het eerste wedstrijd- punt, in staat om McEnroe uit stekend te volgen. Doorslagge vend voor zijn overwinning was echter zijn mentaliteit. Eerder in het toernooi waren Connors en McEnroe, die twee jaar geleden geen woord met elkaar wensten te wisselen, nog eikaars sparring- partners geweest. In de eindstrijd waren ze er alleen maar op uit om elkaar af te ma ken, hetgeen Connors het best af ging. Hij negeerde de 19 aces van zijn landgenoot (Connors zelf sloeg er niet één), laadde zich in monologen met het „elektro nisch oog", dat volgens hem „stekeblind" is, regelmatig op en sloeg definitief zijn slag in de derde game van de beslissende set door de opslag van zijn tegen stander te breken. Connors verdiende er bijna 210.000 gulden mee en de eervolle ver melding dat hij de eerste speler is sinds de in de jaren twintig zo succesvolle Bill Tilden die na acht jaar een tweede Wimbledon- titel heeft veroverd. McEnroe, die bijna huilend van de baan stapte moest met de helft vol staan en met de mededeling dat hy na een jaar eindelijk tot erelid van de All England Lawn Tennis en Croquet Club is uitgeroepen. Op het slotbal liet hij zich echter niet zien. "Dat is alleen voor kampioenen. En dat ben ik nu niet", zo beet McEnroe van zich Jimmy Connors na acht jaar weer in het bezit van de meest begeerde trofee, na uünst in de finale op Wimbledon tegen John McEnroe. 'Jimbo' is er trots op. af. Toen hij dat zei, had Mc Enroe met Fleming ook zijn titel in het herendubbeslspel verspeeld aan McNamee en McNamara. Chris Evert 'i>erstopt' zich na de nederlaag in haar handdoek. Heel even werd het haar te machtig. zodat op het met 15.000 toe schouwers uitverkochte Centre Court geen plaats meer was voor objectiviteit. Ondanks dat chauvinisme leek Na vratilova op een simpele manier loon naar hard werken te krijgen. De technische en taktische tips van Renee Richards en Nancy Lie berm an, die haar nu bijna een jaar begeleiden, en met wie ze drie tot vier uur per dag traint, werden in de eerste set vertaald in een overwinning van 6-1 in 22 minuten. Toen ook Evert in de gaten kreeg dat de wedstrijd was begonnen en zich eindelijk begon te inte resseren in een vierde triomf op Wimbledon, kreeg Navratilova het echter zo moeilijk dat zij met 6-3 verloor en ook in het begin van de derde set een doorbraak op haar service moest toestaan. „Op dat moment had ik moeten doorgaan en niet moeten aarze len. Omdat ik dat niet deed ver loor ik meteen de greep op de wedstrijd", zo beschouwde Evert de party met „twee gezichten" Navratilova buitte het stilvallen van haar oppenente meteen uit, oefende meer druk uit en maakte tegelijkertijd duidelyk dat ze in mentaal opzicht behoorlijk voor uitgegaan is. „In het verleden kwam ik soms onder druk te staan als ik niet goed speelde, maar dat overkomt me nu niet meer. Ik weet dat ik kan terugko men. Dat komt ook omdat mijn spel nu gevarieerder is, waardoor ik in een wedstrijd meer moge lijkheden heb. Al myn slagen zyn beter geworden, vooral myn backhand". In haar voorgaande partyen be hoefde Navratilova niet te bewij zen dat zy in alle opzichten pro gressie heeft geboekt, omdat zij het geluk had dat Jaeger en Mandlikova al in een vroeg sta dium werden uitgeschakeld, waardoor ze tot de halve finale geen geplaatste speelsters tegen kwam. Tegen Evert, van wie ze vorig jaar op Wimbledon nog in de halve eindstrijd verloor, was dat hoge re niveau wel vereist Navratilo va greep het aan om haar service meteen weer terug te pakken, de beslissende serie met 6-2 te win nen, en het derde Grand Slam- toernooi op rij (eerder won zij de open Australische en de open Franse kampioenschappen) op haar naam te schrijven. De tiende hoofdprijs in een jaar, waarin zy beter dan ooit speelt en alleen van de Westduitse Ha- nika heeft verloren. „Pas toen al les voorbij was dacht ik aan die dollars, die me te wachten staan. Het winnen van Wimbledon vind ik echter veel belangryker dan dat geld. Ik wil namelijk dat de mensen me beschouwen als een van de grootste speelsters aller tijden". Enkele uren later bleek Navratilo va nog voldoende geïnspireerd om met Pam Schriver ook de ti tel in het damesdubbelspel te veroveren. Het duo Kathy Jor dan/Anne Smith werd simpel met 6-4, 6-1 geklopt. ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9