Stichting: ijshal kopen of huren Yolkstuinders aan de slag in Cronesteyn -c Prijsuitreiking af sluiting expositie Complex van achttien hectare mogelijk het laatste in Leiden 7 M Schaatsclubs willen complex behouden MOEDER COURAGE VAN BRECHT Fikse ruzie om briefje van honderd Vandalisme jongeren MAANDAG 5 JULI 1982 Het volkstuinen- complex Crones- teyn, dat volgens kenners tot de mooiste van Ne derland kan gaan behoren. LEIDEN - Losjes en diepzwart nog is de omgeploegde aarde. Men sen zijn druk in de weer met het afbakenen van hun territorium. Houten paaltjes, waarlangs dun touw wordt gespannen, marke ren het gebied. Over vijf jaar, schat volkstuinder Dongelmans, herken je het hier niet meer Groenten, planten, bomen en huisjes zullen het zicht op de nu nog kale vlakte aan het oog ont trekken. Zaterdagmorgen om kwart voor tien toog wethouder Tesselaar naar de Knotterpolder oftewel Cronesteyn om achttien hecta ren grond over te dragen aan de net opgerichte volkstuinvereni ging "Cronesteyn". Dit reusach tige gebied ligt ingeklemd tussen de snelweg Amsterdam-Den- Haag en de Vrouwenweg. Een groen en waterrijk gebied waar, als het aan het bestemmingsplan ligt, geen huizen of andere we gen meer zullen verrijzen. Ruim driehonderd volkstuinlief hebbers - sommigen stonden al jaren op een wachtlijst - hebben daar een stuk grond van driehon derd vierkante meter meter toe gewezen gekregen. Jaarlijks be talen ze daarvoor ongeveer twee kwartjes per vierkante meter. Het volkstuinencomplex "Crones teyn", dat volgens kenners kan gaan behoren tot één van de mooiste van Nederland, heeft drie miljoen gulden gekost. Het werk (aanleggen van riolering, parkeerterrein en paden) is ver richt door veertig vrijwilligers, die werkloos zijn. Een project dat financieel mogelijk werd ge maakt door de overheid, en is op gezet in samenwerking met de gemeente Leiden en het Ge westelijk Arbeidsbureau. Alle aanwezigen waren het er zater- Leiden k •.'Wk-V|M<t. 'i 1 m LEIDEN - De Stichting Schaatscentrum Leiden wil de Ton Menkenhal redden. Deze stichting bestaat uit de gebruikers die in verenigingsverband de ijshal huren. De stich ting is van plan het schaatscomplex aan de Vondellaan te kopen of te huren. dag over eens dat dit project ge slaagd genoemd mag worden. Een jaar na het aanleggen van de eerste brug, die toegang geeft tot het park, kunnen popelende tuinliefhebbers hun spade reeds in de grond steken. Leiden telt nu zeven volkstuinver enigingen. Waarschijnlijk blijft het hierbij. De Leidse Bond van Amateurtuinders heeft nog wel een klein stukje grond in de Ste- venshofpolder op het oog voor identieke doeleinden. Maar of daar straks ook daadwerkelijk volkstuinen komen, kon de wet houder niet beloven. Tesselaar wil eerst eens kijken hoe het in Cronesteyn allemaal gaat lopen voordat er nieuwe plannen wor den gesmeed. Grondmonster De meeste volkstuinders hebben zelf geen tuin en wonen op een flat. De motieven om een volks tuin te hebben zijn verschillend. De familie Den Os gebruikt het stuk grond louter en alleen voor het kweken van groenten, terwijl de familie Van Wetten er en huis je opzet met rondom een fraai ga zonnetje. Maar voor beiden daar van kunnen genieten moet er nog heel wat gebeuren. Voorlopig moet volgens volkstuin der Dongelmans, tevens voorzit ter van planten- en fruitteeltclub "Mater-Sprenger", alle vrije uren worden besteed aan het bewer ken van de grond. Hij heeft in de loop van de tijd veel ervaring met tuinen opgedaan. Voor de oorlog had hij al een volkstuin. De laatste jaren verspreidt Don gelmans zijn verworven kennis door allerlei lezingen voor ver enigingen te houden. Ook regelt hij, voor wie dat maar wil, de in koop van planten, bomen en struiken. Lopend met hem langs de omge ploegde grond, vertelt hij dat je, voordat je begint met het rijp maken van de grond, met een grondmonster kunt uitmaken op wat voor een manier je het pre cies moet aanpakken. Hij ver moedt dat de zuurgraad in deze voormalige weidegrond te laag zal zijn. Ook zal het ongedierte, zo vreest hij, in het begin dras tisch moeten worden bestreden. Anders wordt het nooit wat. Dongelmans schudt zijn hoofd als hij voor een paar - voor het lekenoog prachtige - conifeertjes staat. Nu al weet hij te vertellen dat deze binnen een maand brui ne toppen zullen hebben. Nog maals zegt hij: "Het bewerken van de grond moet erg zorgvul dig gebeuren. Dat vergeten de mensen wel eens. Vooral dege nen die pas beginnen". Fantasie Hoewel alle tuinen op Cronesteyn dezelfde afmetingen hebben, waakt het bestuur ervoor dat het geen eentonig park wordt. Voor zitter Breugom: "Iedereen mag zelf weten hoe de grond wordt ingedeeld en wat voor een huisje erop komt. Alleen mogen bepaal de maten én de rooilijn niet wor den overschreden". Ook zullen "biologisch-dynamische" tuin ders een plaats toegewezen krij gen, een pleKje waar ze gevrij waard zullen blijven voor verdel gingsmiddelen van hun buur- Zo het een en ander aanhorend, lijkt het erop dat er over vijfjaar inderdaad een volkstuinencom plex zal zijn verrezen, waar de Leidse schrijver Maarten 't Hart de nachtelijke dwalingen, die hij beschreef in zijn roman "De Droomkoningin", naar hartelust zal kunnen voortzetten. De eigenaar van de hal, Ton Men ken. verkeert in grote financiële moeilijkheden. Zelf is de Oegst- geestenaar niet in staat om de hal nog langer te runnen. Eerder dit jaar sprak hij al de wens uit dat een stichting de exploitatie van de hal zou overnemen. Aan de Stichting Schaatscentrum Leiden heeft Menken schriftelijk laten weten bereid te zijn de hal te verhuren, mits zijn hypotheek bank daar toestemming voor geefi. De huurovereenkomst zou gelden voor de periode 15 sep tember 1982 - 15 maart 1983 voor de prijs van 225.000 gulden, exclusief de erfpacht die aan de gemeente Leiden moet worden betaald (ongeveer 40.000 gulden). Menken kan nog niet de garantie geven dat de verhuur van de ijs hal ook werkelijk zal worden af gesloten. Verkoop van de hal zou de overeenkomst kunnen door kruisen. De stichting zelf heeft inmiddels een bod uitgebracht van 2,6 miljoen gulden. Dat is door Menken van de hand gewe- De Stichting Schaatscentrum Lei den bestaat uit schaatsverenigin gen- en organisaties uit Leiden en wijde omgeving. Het werkge bied van de stichting telt 537.296 inwoners en beslaat het provin ciale deel van Leidschendam tot Hillegom en van Wassenaar tot Nieuwkoop. Voorzitter is H.M. Zaalberg uit Koudekerk aan den Rijn. Deelnemende organisaties zijn de districten Sassenheim en Aar en Amstel van de KNSB, de Ijsclub Leiden Lions, de Kunst- rijclub Leiden en de Curlingclub Den Haag. Het stichtingsbestuur telt acht leden. Geen sporthal De stichting wil voorkomen dat de Menkenhal wordt omgebouwd tot bijvoorbeeld een sporthal, hetgeen zou kunnen gebeuren als de gemeente Leiden het com plex koopt. De stichting wijst er op dat wekelijks bijna 2000 sportliefhebbers in verenigings verband in de hal schaatsen. Daarnaast maken vele recreatie schaatsers gebruik van de Men kenhal, al is hun aantal de laatste jaren opmerkelijk gedaald: van 225.000 in het eerste jaar tot 70.000 in het afgelopen seizoen. De stichting denkt daar iets aan te kunnen doen: door meer toe zicht op de baan te houden, meer service te verlenen en door bij voorbeeld op de publieksuren begeleiders aanwezig te laten zijn, bij wie de recreatieschaat sers met vragen over hun tech niek en dergelijke terecht kun- De stichting zegt zich verzekerd te weten van "mentale steun" van de zijde van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB), de Nederlandse IJshockey Bond (NLJB), de Ne derlandse Curling Bond (NCB), de gemeente Leiden en de pro vincie Zuid-Holland. Of er nog meer in het vat zit dan mentale steun is de vraag. De gemeente Leiden heeft laten weten dat de stichting eerst maar met exploi- tatiecijfers op tafel moet komen, voor er verder gepraat kan wor den. "Waarom zou een stichting wel kunnen, wat Ton Menken niet kon", vraagt men zich by de gemeente af. Met het oog op een mogelijke aankoop van de ijshal heeft de stichting zich tot het waarborgfonds van de Neder landse Sport Federatie (NSF) ge wend om tot een garantstelling te komen. SASKIA STOELINGA. Tevergeefse poging om wereldbol LD te ontvreemden LEIDEN - Een drietal studenten heeft afgelopen nacht het ge bouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel beklommen om de wereldbol bovenop het pand van dichtbij te kunnen be kijken. De studenten, die in kennelijke staat verkeerden, waren met een roeiboot van roeivereniging Njord, bij de Witte Singel aange komen. Zij waren bezig het hoekpand op de Witte Singel te beklimmen toen de politie werd gewaarchuwd. Toen twee agen ten, omstreeks half vijf van nacht, bij het Leidsch Dagblad arriveerden was het drietal de wereldbol al dicht genaderd. De studenten verklaarden het ge- bouw te zijn beklommen omdat zij de bol eens van dichtbij wil den bekijken. Er is al eerder een poging ondernomen de bol te stelen. Door de service uit te breiden hoopt de Stichting Schaatscentrum Leiden meer recreatieschaatsers naar de ijshal te trekken. Op deze archieffoto is de huidige eigenaar. Ton Menken (links) daar volop mee bezig LEIDEN - De mens streeft al sinds onheuglijke tijden naar het hogere, zowel op geestelijk als materieel niveau. Een unieke combinatie daar van vormde de ruimtevaarttentoonstelling in de Pieterskerk. Daar heb ben tot en met gisteren twintigduizend bezoekers gekeken naar allerlei voorwerpen, en voertuigen die met ruimtevaart te maken hebben. Daar was zelfs een prijsvraag aan verbonden. Twintig meerkeuze-vragen konden worden opgelost als men het tentoongestelde goed in zich had opgenomen. Van de drieduizend deelnemers aan deze wedstrijd werden slechts zes honderd inzendingen foutloos bevonden. Van deze zeshonderd kregen er honderd een prijs. De hoofdprijs een zes karaats ruwe diamant ging naar Anneloes van de Broek uit Oegstgeest. ADVERTENTIE VANAVOND LAATSTE VOORSTELLING Gespeeld door de Internationale Nieuwe Scène in tent in het Huigpark achter StadsbouVvhuis. Langegracht, Leiden. Aanvang 20.30 uur. Kaarten tot 19.00 uur in voorverkoop bij VVV. en vanaf 19.45 uur aan de Tekenfilm In het K&O-gebouw (Oude Vest 45) is woensdagmiddag de laatste filmmiddag van het seizoen. Een serie tekenfilms met Woody Woodpecker, Po- peye en anderen staan op het programma. Aanvang hal) drie. Pop De popgroep Hegt treedt woens- dagvond op in sociëteit The Jam aan de Tweede Binnen vestgracht. De groep is sinds kort uitgebreid met een saxo- foniste en en een danseres en heeft zich het stempel 'etala ge-pop' opgedrukt. Aanvang is rond half elf. Sophiastraat In buurthuis 't Spoortje (Bern- hardkade 40) wordt woens dagavond een tweede infor matieavond gehouden over de herindeling van de Sop hiastraat. Om half staat het gedeelte Maresingel-Alexan- derstraat op het programma en om negen uur A.exander- straat-Os en Paardenlaan. Gas Het bewonersactiecomité Gas- prijsverhoging Nee heeft zijn spreekuur gedurende de maand juli gesloten. Voor dringende gevallen kan ge beld worden met G. Lantrok (142605), A. Pieters 122764 en J. Jacobs (214654). Duivensport (1) De P.V. Leiderdorp hield een wedvlucht vanaf Ruffec. De uitslag: 1. E. Broug2. J. van Alphen; 3. F. Heusden; 4. en 5. comb. B. en G.; 6. W. Jacobi; 7. en 8. B. van Vliet; 9. Th. Ha- braken; 10. H. Flippo. Een jonge duivenvlucht was er vanuit Duffel. De uitslag: 1 en 5. Comb. B. en G.; 2. en 7. Th. Habraken; 3. en 4. D. van Seggelen; 6. C.A. Rooda; 8. J. van Laar; 9. J. Knijnenburg; 10. B. van Vliet. Duivensport (2) De Reisduif vloog met jonge duiven vanaf Strombeek. De uitslag: 1. W. Kop; 2, 5. en 7. W. v.d. Hoogt; 3,4 en 6. S. v.d. Hoven; 8. StrikJv.d. Hart; 9. P. Mooten; 10. J. Colsen. De Reisduif vloog met oude dui ven vanaf Ruffec. De uitslag: 1. StrikJv.d. Hart; 2. G. v.d. Tang; 3. 4, 5, 6 en 8. W. v.d. Hoogt; 7. W. Hartevelt; 9. K. v.d. Berg; 10. S. vd. Hoven. Duivensport (3) De Vriendenclub vloog vanuit Ruffec. De uitslag: 1. J. van Seggelen; 2. J. Deger; 3. Bo- dijn-Rijnsburger; 4. en 5. P de Jong; 6. R. Noordermeer; 7. J Brugman; 8. en 9. W. v.d. Koog; 10. C. Eldenbroek. Ook vlogen de vrienden vanuit Strombeek. Hier was de uit slag: 1. en 8. P. de Jong; 2. T Houweling; 3. W. Siera sr.; 4 J. Siera; 5. en 7. R v.d. Dop; 6. en 9. J. van Seggelen; 10. F Compier. Duivensport (4) De L.P.C. vloog vanuit Ruffec. De uitslag: 5., 6., 7. en 9. N de Groot zn.; 2. G. Jongbloed; 3. P. de Haas; 4. en 8. G. van Stein; 10 A. Singeling. Met jonge duiven ging het van uit Strombeek. De uitslag: 1 N. de Groot zn.; 2. en 5. H. Pen zn.; 3. en4. P. de Haas; 6., 8. en 9. W. Schouten; 7. G. van Stein; 10. W. Onstenk Duivensport (5) Columba vloog vanuit Duffel. De uitslag: 1. t/m 8. C. v.d. Nieuwendijk, 9. v.d. Meer- Halewijn10. H. J. Kettenis. Bij de vlucht vanuit Ruffec moest C. v.d. Nieuwendijk ge noegen nemen met de plaat sen 1en 5 Vm 10. Verder: 2. en 3. L. Klein; 4 R de Graaf Duivensport (6) Het Oosten vloog vanuit Ruffec De uitslag 1. A. Pracht zn.; 2. en 6. L. v.d. Nieuivendtjk; 3. P. Juffermans4. H. Adah, 5.. 7. en 9. W. v.d. Nieuwendijk; 8. W. van As; 10. H. van Kla veren Jonge duiven vlogen vanuit Strombeek. De uit slag 1. T. van As zn.; 2. en 6 G. Hendrikse; 3. H. Aadali, 4 B. Singeling; 5. W. van As; 7. en 8. B. van Putten; 9. H. van Klaveren; 10. P. Juffermans. Duivensport (7) P. V. De Rijnklievers vloog van uit Ruffec. De uitslag: 1. J. v d. Veld; 2. en 9. J. Kok; 3 B van Mü; 4. S. van Goozen, 5. en 7. J. v.d. Wal; 6. en 8 comb, v. Legden; 10. P. v.d Wat Manifestatie Om te beginnen heeft de stichting een beginkapitaal nodig van naar eigen schatting 150.000 gulden. Onlangs zijn alle verenigingen die van de ijshal gebruik maken, by elkaar gekomen om te bespre ken hoe dat bedrag bijeen kan worden gebracht. De stichting heeft verscheidene acties op het oog, zoals een manifestatie op 28 augustus ui de hal met een rom melmarkt een fancy fair, een lo terij en mogelyk een stratenloop, de verkoop van stickers en der gelijke, eind augustus een strandloop, fietstochten in de re gio (o.a. in samenwerking met de Leidse vereniging Swifttour) en acties van de verenigingen zelf. De stichting heeft voor reacties twee contactpersonen aangewe zen: voorzitter H.M. Zaalberg. Kerklaan 97, 2396 VH Koude kerk aan den Ryn, tel. 01714-2155 en de secretaris, mw. A. Kranen burg, J.F. Kennedyplantsoen 7, 2252 ER Voorschoten. LEIDEN - Op de Beestenmarkt ontstond zaterdagavond een fik se ruzie tussen twee Leidenaren over een briefje van honderd. Een van de Leidenaren had om streeks half negen die avond het honderdje gevonden op de stoep van de Beestenmarkt. De andere man zei dat biljet net verloren te hebben en wilde het graag terug. De eerlijke vinder had daar geen moeite mee, gaf het honderdje aan de rechtmatige eigenaar, maar eiste wel een vindersloon van 10%. De eigenaar van de hon derd gulden weigerde echter om de vinder een tientje te betalen. Daarover ontstond een flinke ru zie die zo hoog opliep dat de poli tie er aan te pas moest komen. Het lukte de agenten om de zaak te sussen maar de eigenaar van het verloren honderdje hield zyn poot styf. De eerlyke vinder kreeg geen beloning. LEIDEN - De Leidse politie heeft dit weekeinde weer het een en ander te stellen gehad met een groep jongeren die zich schuldig hebben gemaakt aan vernieling en mishandeling. Omstreeks half elf vrydagavond hield de politie m de Paraman- bostraat een 15 jarige bromfiet ser aan die tegen een auto was gereden Toen de agenten bezig waren naam en adres op te ne men stopte er een automobilist die vertelde dat de bromfietser, samen met een andere knaap, zo juist ook tegen zyn auto was ge botst. De andere bromfietser kwam net aangereden en kreeg van de politie een stopteken. In plaats van te stoppen gaf de bromfietsbestuurder echter gas Door een sprong opzij kon de agent nog net het vege lijf reden De bromfietsers kwam door het voorval ten val en kon zo toch nog worden aangehouden. De twee jeugdige Leidenaren be hoorden tot een groep die later op de avond werd aangehouden wegens vernieling en geweldple ging. Op de Apothekersdyk had deze groep van zeven jongeren een fiets vernield en in het water gegooid Aan de Turfmarkt werd een grote winkelruit vernield en vier mensen, afkomstig uit Roe lofarendsveen en Rypwetenng, werden door de groep jongeren mishandeld. De jeugdige vanda len. allen in de leeflyd van 16 tot 18 jaar, konden later op de avond in de Vrouwensteeg worden aan gehouden Zy behoren tot de groep jongeren die vorig jaar zo mer regelmatig van zien deed spreken doordat zy zich schuldig maakte aan geweldpleging en mishandeling

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3