"Vroeger hadden ze meer ontzag" ^eidse agenda Veel belangstelling voor derde vredesfietstocht Ploegentijdrit gestopt door agent op motor 9 Juf Seinstra9 verlaat onderwijs na 41 jaar VALKENBURG - Naar schatting zevenhonderd demonstranten hebben af gelopen zaterdag deelge nomen aan de vredesfiet stocht door de Bollen streek. "Een groot suc ces", vonden de organisa toren van de tocht, de Leidse afdelingen van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) en Stop de N- bom. Het doel van de vre desfietstocht was de mari nevliegbasis Valkenburg. Op het parkeerterrein bij de basis werd een mani festatie gehouden. De demonstranten overhandigden de commandant van dienst van de vliegbasis, de luitenant ter zee eerste klasse W. van Hoorn, een petitie. In deze petitie proteste ren zij tegen de atoomtaken van de op Valkenburg gestationeer de Neptune-vliegtuigen en tegen de mogelijke beslissing om de vervanger van de Neptune, de Orion, atoomtaken te geven. "In tijden van internationale span ningen loopt Valkenburg het ge vaar een schietschijf te worden als de basis atoomtaken heeft", aldus Evert Blankesteijn, lid van het comité Stop de N-bom. "Wij protesteren overigens niet tegen de vliegbasis zelf. Integendeel, we hebben juist uitstekend sa mengewerkt met de mensen van de basis. Zij hebben ons bijvoor beeld voorzien van water en elektriciteit". Bij de petitie werd een speels "monument" aange boden. Meer plaatsen Het is de derde keer op rij dat de vredesfietstocht is georgani seerd. Aan de tocht namen de monstranten uit de hele regio deel. De startplaats was Leiden. Daarna deed de tocht vrijwel alle dorpen in de bollenstreek aan. "Het aantal deelnemers is onge veer gelijk aan dat van vorig jaar. Al hebben er dit jaar wel mensen uit veel meer plaatsen deelgeno men. In totaal zo'n twintig. Vorig jaar kwam het grootste deel van de demonstranten uit Den Haag", verklaarde Blankesteijn. Aan de manifestatie op het par keerterrein namen onder meer de orkesten "Eeuwigdurende bijstand" en "Rapalje" deel. Ver der waren er sprekers van het IKV, Stop de N-bom, en Solda ten tegen kernwapens. De mani festatie werd 's avonds afgeslo ten met een forum-discussie in het dorpshuis in Valkenburg. Het onderwerp van de discussie was de uitspraak van de minister van defensie, Van Mierlo, dat praten binnen de krijgsmacht over het afschaffen van kernwa pens mag, maar dat er als het er op aan komt wel mee gewerkt moet worden. In het forum zat onder meer een groep "veront ruste officieren". MAANDAG 5 JULI 1982 Zesendertig koppels "zienden" en slechtzienden deden afgelopen zaterdag mee aan de tandemtocht van de Envit door Nieuw-Vennep. Daarbij was het niet de bedoeling dat de slechtzienden als passieve recrean ten werden rondgereden: zij moesten - in braille kaartlezen. OECSTGEEST - 'Juf Sein stra' verlaat na 41 jaar het onderwijs. De Hof- dijckschool, waar zij 25 jaar werkte, viert dat morgen met een groot af scheidsfeest en receptie. In 1941 begon Seinstra op de Baron van Wassenaer van Catwijckschool in Kat wijk aan de Rijn. Het on derwijs was niet zo'n moeilijke keus voor haar. Haar vader was hoofd van een school, haar moe der was onderwijzeres. Ook haar zusters zijn bij na allemaal in het onder wijs terecht komen of met het onderwijs verbonden. In het begin mocht ze op de school in Katwijk aan de Rijn als kwe keling meedraaien. "Ik mocht bij de juf die de eerste en tweede klas had helpen voor zestiene- neenhalve gulden in de maand. Je mocht toen blij zijn als je als hulpje in de klas mocht komen", aldus Seinstra. Veel hield het werk nog niet in. "Ik mocht wat rondkijken en af en toe een lesje geven". Goed betaald werd het ook niet. Zij kreeg nog geen twintig gulden, terwijl de onderwijzeres zo onge veer het drie- of viervoudige ver diende. "Ik deed hetzelfde werk als iemand die vast was en die kreeg zeventig of tachtig gulden. Er waren zoveel onderwijzers over, toen al. Je mocht blij zijn als je werk had" Tijdelijk De verdiensten gingen echter om- De school moest daarom één on derwijzer inleveren. Als zij niet was gegaan dan had een jonge onderwijzeres het veld moeten 'Juf Seinstra' met haar klas: "Ik ben gek op vertellen. Eerst natuurlijk de bijbelse verhalen. Dan zitten allemaal met grote ogen te kijken" hoog als er iemand ziek was. Dan was 'juf Seinstra' geen kweke ling meer, maar kreeg ze het pre dikaat "tijdelijk". "Als er iemand ziek was dan was je ineens tijde lijk en kreeg je voor een paar da gen een paar gulden meer". Het overzichtje van haar loopbaan laat zien dat haar status vele ma len van kwekeling in tijdelijk veranderde. Lang hield ze het niet uit op de Ba ron van Wassenaer van Catwijk- school. Al in april 1943 kreeg ze een vaste aanstelling bij de Her vormde school IV in Katwijk aan Zee. Daar verdiende ze meer, kreeg ze een eigen klas en de school was dichter bij haar huis in Katwijk aan Zee. Via de Rehobothschool in Katwijk kwam zij in 1957 terecht op de Hofdijckschool in Oegstgeest. Daar neemt zij nu afscheid van. Niet geheel vrijwillig blijkt. "Ik had gerekend tot m'n 62ste. Als je dan door het bestuur vriende lijk, maar beleefd gevraagd wordt met vervroegd pensioen te gaan dan schrik je toch wel even. Maar ik ga nu tevreden weg". Seinstra maakt plaats voor de jeugd. Ook op de Hofdijckschool loopt het aantal leerlingen terug. Nu het afscheid voor de deur staat is ze eigenlijk best blij dat ze haar plaats kan afstaan aan een jonge re. "Niet om de kinderen", zoals ze zelf zegt, maar de komende ja ren zal het lager onderwijs een groot aantal veranderingen on dergaan. Bemoederen 'Juf Seinstra' heeft altijd aan de laagste klassen les gegeven. En daar was ze best gelukkig mee. "Dat zijn de leukste. Je kunt ze zo bemoederen". In al die jaren was ze ook gewend aan grote klassen. Ze heeft zelfs wel eens een klas van 51 kinderen gehad. De laatste jaren was het leerlin genaantal echter minder. Het ge volg was een klas van maar 23 kinderen. "Je weet gewoon niet wat je hebt". Een vergelijking tussen het onder wijs van nu en vroeger wil ze niet maken. "Ze denken zo gauw dat je ouderwets bent", is haar moti vatie. Wel wil ze wat kwijt over vroeger. "Het was veel strenger, veel meer orde en altijd klassi kaal. De kinderen leerden orde en regel, ze leerden gehoorza men. Vroeger hadden ze meer ontzag voor je. Kinderen moeten leren dat iets af moet. Hebben wij er nou last van ondervonden dat we streng opgevoed zijn?" Morgen wordt het afscheid ge vierd. Een ding zal zij in ieder ge val missen: het verhaaltjes ver tellen aan de jonge kinderen. 'Juf Seinstra': "Ik ben gek op vertel len. Eerst natuurlijk de bijbelse verhalen. Dan zitten ze allemaal met grote ogen te kijken". HENNY VAN EGMOND Organiserende KPJ had geen vergunning van gemeente ZOETERWOUDE - De traditionele ploegentijdrit op de fiets in Zoeter- woude had gisteren een zeer vreemd eind. In de laatste van de drie ronden hield de Zoetermeerse politie de fietsers op Zoetermeers grondgebied tegen. Geen vergunning dus ook niet wedstrijdfletsen, was het devies van de motoragent en de ploegentijdrit was ten einde. De Zoeterwoudse jongerenvereniging KPJ had als afsluiting van dit sei zoen wederom een wielerwedstrijd op touw gezet. Het ruim veertien kilometers tellende parcours ging voor ongeveer één kilometer door Zoetermeer, de buurgemeente. De organisatoren hadden uiteraard de Zoeterwoudse politie gewaarschuwd en de route aan hen overlegd. Naar verluidt had één van de organisatoren ook contact opgenomen met het college van burgemeester en wethouders van Zoetermeer. Te lefonisch contact, en dus telefonisch een vergunning gekregen. De organisatoren gingen ervan uit dat dit voldoende zou zijn en dat de Zoetermeerse politie door B en W gewaarschuwd zouden worden. De praktijk wees echter anders uit. Twee ronden ging het allemaal goed, maar tijdens de derde ronde was het afgelopen Een motoragent 'betrapte' de fietsers en hield hen tot stilstand. f'Ze hadden geen westrijdvergun- ning, geen verzekering afgeslo ten en niets bij ons bekend ge maakt", was het commentaar van de Zoetermeerse politie op het stopzetten van de wedstrijd. "Dat we niet direct bij de eerste ronde hebben ingegrepen komt omdat Zoetermeer groot is. Toe vallig liepen we er tegenaan". Mede-organisator De Jong vindt het allemaal wel erg kinderach tig van de Zoetermeerse politie. Van verkeersonveiligheid was volgens hem totaal geen sprake. Of het moest de motoragent zijn die dwars door de groep wielrij ders reed. "Het pad is juist voor de recreatie aangelegd", aldus De Jong. De Zoetermeerse politie bleek ech ter onvermurwbaar. Reden voor de organisatoren om de door- komsttyd na de tweede ronde als eindtijd te beschouwen. Van de zeventien deelnemende teams LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 it ontvangen: Eén van de zeventien deelnemende ploegen nog volop in actie. Een ploegentijdrit die in de laatste ronde werd gestopt door een Zoetermeerse motoragent. Geen vergunning, dus geen wedstrijd vond de motoragent. werd het team 'De Boerer\jon- gens' toen tot winnaar uitgeroe pen. Als tweede 'eindigde' Kerko en derde Rijndijk Wil Vooruit De wedstrijd zal echter nog een staartje krijgen. De KPJ-organi satie gaat in ieder geval nog met de Zoeterwoudse politie praten over hoe het allemaal zo ver kon komen. Voor de Zoetermeerse politie is de zaak ook nog niet af gerond. Een woordvoerder van dit politiekorps zei vanochtend dat de kans groot was dat de or ganisatie alsnog een proces-ver- baal aan hun wielerbroek krijgt Leidse hulp actie voor Nicaragua LEIDEN - Het Nicaraguaco- mité Leiden gaat een hulpac tie op touw zetten voor Nica ragua. Dit Middenamerikaan- se land werd eind mei getrof fen door zware regenval en overstromingen. Bruggen, telefoon- en telegraaf- installaties werden vernield en de landbouw, steunpilaar van de Nicaraguaanse econo mie, werd zwaar getroffen: negentig procent van de ba nanenplantages is verwoest, zestig procent van de mais- oogst is verloren gegaan en 21.000 hectare grond is niet meer te bebouwen. Vijf mil joen stuks vee zijn verdron ken en 70.000 mensen zijn dakloos geworden. De hulpactie van het comité zal bestaan uit een collecte, het opzetten van een solidaireits- campagne en het organiseren van een informatieve en cul turele avond in september. Ook zal aan de Leidse ge meenteraad het voorstel wor den gedaan om een gemeente in Nicaragua te adopteren. Contactpersonen van het Leid se comité zijn Rogelio Duren, Peter van Anrooystraat 79, tel. 071-769551 en Dorothee Plantenga, Oude Vest 31, tel. 120369. Provincie akkoord met brug naar Koudenhoorn DEN HAAG/WARMOND - Er moet een brug komen over de Warmonder Leede naar het ei land Koudenhoorn. „Het belang van de waterrecreanten weegt minder zwaar dan dat van de overige recreanten". Dat zegt het college van Gedeputeerde Sta ten, het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. Het college neemt dit besluit naar aanleiding van een groot aantal bezwaarschiften van watersport liefhebbers en jachthavens rond de Kaag: Zij vinden dat met de bouw van een brug over de War monder Leede de watersport schade zal onder vinden. Volgens onder meer de Koninklij ke watersportvereniging „De Kaag" zal er na de aanleg van de brug bij de gemeentehaven in Warmond onder andere geen keuzemogelijkheid meer bestaan voor zeilboten om afhankelijk van de wind de Kagerplassen te bereiken. Het provinciebestuur zegt echter dat het streekplan voor Zuid- Holland-West Koudenhoorn aan wijst als te ontwikkelen gebied voor landrecreatie met vooral dagjesmensen. „Voor wat voor recreatie er ook wordt gekozen, een oeververbinding moet er in elk geval komen". Volgens de watersporters mag er bovendien geen brug komen, want volgens een koninklijk be sluit mag, als het zeilverkeer in de Leede daardoor wordt gehin derd, geen brug worden aange legd. Volgens Gedeputeerde Staten is de situatie bij de Kaag zo veranderd ten voordele van de watersport dat „niet langer strikt vastgehou den hoeft te worden aan de let terlijke tekst van dat besluit". MAANDAG Leiden Huigpark, achter Stadsbouw- huis. De Nieuwe Scène speelt Moeder Courage en haar kinderen, 20.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Wilhelm Reich-Mysteries van het Organisme' van de joegoslaaf Dusan Makavejev, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45,20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. dinsdag vn 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. APOTHEKEN Leiden de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 tot vr 9 juli door: Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400; Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Voorschoten. Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717- 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Middeleeuwse markt op schoolterrein in Wassenaar WASSENAAR - Een middeleeuw se markt zal morgenavond vanaf zes uur verrijzen op het school terrein aan het Zanderijpad in Wassenaar. De aldaar gevestigde Montessorischool organiseert dit middeleeuws festijn ter afslui ting van het schooljaar. Ambachtslieden zoals pottenbak kers en koperslagers zullen hun kunnen tonen. Daarnaast zullen de 'bezoekers' zich hullen in kle dij uit die tijd. Ridders, jonk vrouwen, narren, troebadoers en burgers zullen het plein dan ook bevolken. Naast allerlei activitei ten kan men ook genieten van middeleeuwse dranken en spij zen. Ter afsluiting van het feest voeren alle leerlingen van de school een toneelstuk op, naar het boek 'Koning van Katoren' van Jan Terlouw. A.G.L. Rijken. Wassenaarse commissaris A. G. L. Rijken overleden WASSENAAR - De Wassenaarse politiecommissaris A.G.L. Rij ken is afgelopen vrijdagmorgen tijdens zijn werkzaamheden op het politiebureau, plotseling overleden. De 43-jarige Rijken was sinds 1979 commissaris van het Wassenaarse politiekorps. Hij was al langdurig ziek. Rijken trad al in januari 1966 toe bij het Wassenaarse politiekorps, als inspecteur. Rijken, had in mei jongstleden zijn werkzaam heden weer hervat, na langdurig met ziekterverlof te zijn geweest. Geen k tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorying na 19.30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te v Bij automatische overschri|ving geen administratie- en incassokosten Voor betaling varv abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post f 79.70 Adjunct-hoofdredacteur: Directie: G. Koopman W F J Wiflz (binnenland) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairg, Commentator W F J Wirtz lel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2