Km 5 T "M'n gedachten waren bij Gilles" SllSfej Tm Van der Ven stelt teleur Lammers niet ontevreden "Fast" Freddie ^winnaar op Francorchamps 'Stil' op Zandvoort Pironi: een even goed acteur als coureur Uitslag 1 11 JMHHH Laporte eerste in Mill Fabi blijft Cecotto nog juist voor GP België in cijfers PAGINA 14 Sport MAANDAG 5 JULI 1982 ZANDVOORT (GPD) - Zijn woorden waren mooi gekozen en klonken heel ontroerend. „Toen ik uit mijn wagen stapte", sprak Didier Pironi na zijn overwinning in de Neder landse Grand Prix met een vermoedelijk bij het amateurtoneel aangeleerde vibratie in zijn stem, „toen waren mijn gedachten meteen bij Gilles". Welk een kameraadschap moet er tussen de beide Ferrari-coureurs hebben bestaan, zou men, Pironi aanhorend, onwillekeurig en met een lichte brok in de keel willen geloven. r Parkeren op z'n Frans, een beetje slordig dus. Rene Arnoux kwam er overigens goed vanaf. Wie het Formule I-wereldje beter kent, weet wel beter. De ver standhouding tussen Pironi en Gilles Villeneuve was na de Grand Prix van San Marino (25 april jl.) beneden alle peil, omdat de Fransman een aloude ge dragscode bij Ferrari had door broken. Villeneuve was daar woest om. De Canadees had, op kop liggend het pitch-signaal „langzaam" doorgekregen, om dat de Ferrari-leiding bang was dat er een tekort aan benzine zou ontstaan. In de slotronde werd hij prompt gepasseerd door zijn teamgenoot Pironi, die daardoor op het laatste moment de zege voor stalgenoot Villeneuve weg kaapte. „Zoiets was tussen twee rijders bij Ferrari tot nog toe on denkbaar. Ik heb vroeger wel eens in tweede positie achter Jo- dy Schcckter gelegen, maar ik haalde het niet in mijn hoofd om h^m voorbij te gaan", zei Ville neuve na de race. Beide coureurs wisselden geen woord meer met elkaar en leefden op voet van oorlog. Lang duurde die situatie niet meer. Twee weken later verongelukte Villeneuve tijdens de training in België. Hoewel foto's werden verspreid, waarop Pironi somber kijkend het ziekenhuis verlaat als hij het overlijdensbericht heeft gehoord, kostte het de 30- jarige rijder teveel moeite om vijf dagen later aanwezig te zijn bij de begrafenis van zijn teamge noot. Met name de Italiaanse pers ontstak daarover in grote boosheid. Om te laten zien dat hij ook zijn menselijke kanten heeft, speelde Pironi, nadat hij met overmacht de Grote Prijs op het Zandvoortse circuit op zijn naam had gebracht, zijn van emotie vervulde rol. Didier Pironi staat evenwel in de 1. Didier Pironi (Fra) met Ferrari de 72 ronden (306,144 km.) in 1 uur, 38 minuten en 3,254 seconden (ge middelde snelheid 187,3 kmJuur); 2. Nelson Piquet (Bra) Brabham/ BMW 1.38.24,903; 3. Keke Rosberg (Fin) Williams 1.38.25,619; 4. Niki Lauda (Oos) McLaren 1.39.26,974; 5. Derek Daly (Ier) Williams, op één ronde; 6. Mauro Baldi (Ita) Arrows, op één ronde; 7. Michele Alboreto (Ita) Tyrell op één ronde. De stand om de wereldtitel is aan 1. John Watson (GBr) 30 punten; 2. Didier Pifbni (Fra) 29; 3. Keke Ros berg (Fin) 21; 4. Ricardo Patrese (Ita) 19; 5. Alain Prost (Fra) 18; 6. Nelson Piquet (Bra) 17. Formule I-wereld bekend als een harde, gevoelloze man. De in Pa rijs en Genève woonachtige pi loot heeft het eelt op zijn ziel wel licht te danken aan de hoeveel heid van „klappers", die hij in het begin van zijn Formule I-car rière maakte. Zijn loopbaan be gon in 1978 bij Tyrell. In 1980 boekte hij met een Ligier zijn eerste Grand Prix-overwinning. Twee maanden geleden greep hij tegen de planning van Ferrari in zijn tweede zege en op Zand voort stapte hij in zijn 67ste For mule I-race voor de derde keer op de hoogste trede. De laatste jaren leek Pironi wat rustiger qua rijstijl geworden, maar des ondanks is hij dit seizoen al twee keer betrokken geweest bij trai ningsongelukken op het circuit van Paul Ricard. Vorige week nog ramde hij met een snelheid van 280 kilometer per uur de langs de baan staande autobanden. De Ferrari kon met een naar de schroothoop, maar Pironi mankeerde helemaal niets. Drie weken geleden was Pironi ook ongewild betrokken bij de start van de Grand Prix van Canada, die Riccardo Paletti het leven kostte. De onervaren Italiaan ramde toen de bolide van Pironi, wiens motor was af geslagen. Nadat het levenloze li chaam van Paletti uit het ver wrongen voertuig was gehaald en de wrakstukken waren opge ruimd, nam Pironi een uur later plaats in de reservewagen. Hoe wel hij toen de snelste rondetijd draaide kwam de Fransman niet verder dan een 9e plaats, op drie ronden van winnaar Nelson Pi quet. Het kostte Pironi beduidend min der moeite om zich na 72 ronden als eerste op Zandvoort te laten afvlaggen. De Ferrari-rijder, die de vierde trainingstij d had ge maakt, lag binnen vijf ronden op kop. In de overige 67 ronden liep hij eerst tot bijna een halve mi nuut op Piquet uit, om zijn voor sprong vervolgens te consolide ren. „Ik had op het laatst wat problemen met mijn linkervoor wiel. Daardoor liep Piquet nog iets, maar niet veel, op mij in. Ik ben al vrij snel Arnoux en Prost gepasseerd, omdat ik wist, dat ik betere banden had dan zij", al dus Pironi. Voor René Arnoux en Alain Prost eindigde de Nederlandse Grand Prix, zoals al was gevreesd, ver voor het einde. Arnoux (snelste in de training) belandde in de 20ste ronde tegen de vangrail van de Tarzanbocht, toen het lin kervoorwiel van zijn bolide bij het remmen afbrak, en Prost (tweede startplaats) zocht halver wege de saaie strijd de pitch op, omdat zijn motor het had bege ven. Voor Renault, dat jaarlijks circa 20 miljoen gulden in de Formule I stopt, betekende het uitvallen van beide rijders de zo veelste teleurstelling in dit sei- Schiphol De Franse concurrenten van Tal- bot-Ligier zat het ook al niet mee. Eddie Cheever, in Detroit nog goed voor een tweede plaats, kwalificeerde zich niet en Jac ques Laffite viel de twijfelachti ge eer te beurt de eerste uitvaller te zijn. Hij spoedde zich, toen de race nog maar een kwartier oud was, al met zijn huurauto rich ting Schiphol. De leider in het wereldkampioen schap, John Watson, maakte eveneens weinig indruk. Hij ein dige op een kleurloze 9e plaats, waardoor Pironi en de knap stu rende Keke Rosberg (Williams) zijn eerste plaats in de tussen stand behoorlijk in het vizier be ginnen te krijgen. Als Nelson Pi quet zo doorgaat als in de laatste twee races (eerste in Montreal en tweede in Zandvoort) dan mag de regerend wereldkampioen, die door het ophouden van Albo reto in de laatste ronde nog bijna werd ingehaald door Rosberg, na een slecht begin zich zowaar nog tot de kanshebbers gaan rekenen voor de titel. ZANDVOORT (GPD) - Zeven da gen, nadat de TT van Assen met 140.000 toeschouwers een nieuw record had geboekt, wezen de eerste onofficiële tellingen in Zandvoort uit, dat de Grand Prix Formule-I zaterdag slechts door 35.000 mensen is bezocht. Met de 10.000, die op de twee trainings- dagen de kassa's passeerden, komt het totale bezoekersaantal op 45.000. De grote, lege plekken op de tribu nes gaven al voor de race aan, dat de 31e Grand Prix van Neder land een nadelig saldo op zou le veren. Aangezien de CENAV in ruil voor het opheffen van de ou de en nieuwe schulden (in totaal 3,1 miljoen gulden) alle inkom sten overdraagt aan de construc teursorganisatie FOCA, schiet niet de circuitexploitant, maar de club van Bernie Ecclestone er bij in. Van de recette's worden eerst de pachtsom aan de ge meente (ruim zes ton), de belas tingen en de organisatiekosten (eveneens zes ton) betaald. Wat dan overblijft is voor de FOCA, die bovendien de inkomsten uit de reclame (ruim een half mil joen gulden) en televisierechten (vier ton voor de live-reportage en circa een half miljoen gulden voor de samenvatting) incas seert. CENAV-directeur Jim Vermeulen: "Ik denk dat de opkomst door het matige weer, de rechtstreek se telvisieuitzending en de tv-re- portage van Wimbledon aan de lage kant is gebleven. Bovendien wisten veel mensen niet, dat de race zaterdag in plaats van zon dag werd gehouden, terwijl uit veel telefoontjes bleek, dat er ook mensen waren, die niet eens op de hoogte waren van het feit dat er überhaupt een Grand Prix Belangrijke oorzaak voor de mati ge bezetting is ongetwijfeld ook, dat er voor de tribuneplaatsen peperdure prijzen betaald moes ten worden. Een plaats op de hoofdtribune kostte f 175,-, ter wijl een stek op de extra tribu ne's, die voor f 140.000,- zijn op getrokken, nog altijd f 100,- in de voorverkoop en f 125,- bij de kas sa's neergelegd moest worden. LariStti.--*JsaGö fiWHXé L Lege tribunes op Zandvoort. Pironiop weg r weinig van aan. trekt zich daar ZANDVOORT (ANP) - Jan Lammers haalde in zijn eerste Grote Prijs van dit seizoen niet de finish. De verstandig koersende Nederlander, die vanaf de start problemen kende met zijn blokkerend linker voorwiel, viel in de 42ste ronde door motorstoringen uit. Door een afgebroken kopklep verspeelde Lam mers zijn twaalfde plaats. De Nederlandse coureur reed in april 1981 zijn laatste Grand Prixrace uit. In Argentinië klasseerde hij zich toen als twaalfde. niet echt teleurgesteld over zijn voortij dig afgebroken optreden in Zandvoort. "Vanaf het begin had ik problemen met dat wiel. De band zat vol blaren. Ik heb bewust rustig aangedaan. Niets geforceerd. We weten door deze halve race weer wat beter waar de zwakke plekken van de Theodore lig gen. Of ik me voor de volgende Grand Prix kan plaatsen, moet echter afgewacht worden. De con currentie is groot, we hebben hier toch wel het nodi ge geluk gehad met de kwalificatie", aldus de Ne derlander. MILL (ANP) - Motorcrosser Kees van der Ven heeft giste ren een gevoelige nederlaag geleden in de strijd om het wereldkampioenschap in de 250 cc-klasse. De verwach ting was gerechtvaardigd dat de Nederlandse ranglij staanvoerder in de hem op het lijf geschreven cross in Mill zijn voorsprong op concurrenten Laporte en Jobe zou uitbreiden. Van der Ven ging bij zoveel psychische druk evenwel onderuit. De winnaar van de Nederlandse 250 cc-GP's van 1980 en 1981 kwam in het Brabantse zand niet eens op het erepodium terecht. Voor zijn kansen op de wereldti tel was het echter nog beroerder, dat belagers Laporte en Jobe juist de beste plaatsen van dat ereschavotje bezetten en Van der Ven in het WK-klassement voor bij streefden. Danny Laporte, de Amerikaanse winnaar van de Nederlandse Grand Prix, voegde dertig pun ten aan zijn WK-totaal toe en leidt de in tussenstand met nog vier Grand prix voor de boeg met 146 punten. De Belgische ex-we reldkampioen Georges Jobe staat tweede (140), terwijl Van der Ven met 134 WK-punten nog niet kansloos geacht moet wor den. Van der Ven, de grote favoriet van de 18.000 toeschouwers in Mill, De stand in de strijd om het wereld kampioenschap na acht races is: 1. Laporte (VS) 146 punten 2. Jobe (Bel) 140 punten 3. Van der Ven (Ned) 134 punten 4. Watson (Ens) 94 punten 5. Guera (Spa) 71 punten 6. Dieffenbach (Wdl) 70 9. Van Mierlo (Ned) 41 punten. bleef laconiek onder zijn afgang voor eigen publiek. „Laporte, Jo be en ik zitten in de top erg dicht op elkaar. De ene wedstrijd gaat de een wat beter, de volgende cross is de situatie weer ander som. Ik voel me nog niet kans loos", aldus de 25-jarige coureur uit Bakel, die gisteren vooral af getroefd werd door de Ameri kaan Danny Laporte. Deze uit Los Angeles afkomstige vechtjas voelt zich in zijn eerste wed strijdjaar op de Europese circuits in zijn element en etaleerde in het zand van Mill een geweldige DONINGTON (ANP) - De Italiaan Corrado Fabi heeft gisteren op het circuit van Donington de tiende ronde om het Europees kampioenschap formule 2-ren- wagens gewonnen. Fabi, die reed met een March BMW. ging slechts zestiende van een secon de eerdor over de finishlijn dan zijn stalgenoot Johnny Cecotto, die tweede werd. Fabi behield door zijn zege de leiding in het FRANCORCHAMPS (ANP) Driejaar na de rentree in de motorsportwereld heeft Honda het eerste succes ver overd. Op het circuit van Francorchamps behaalde de 19-jarige Amerikaan Freddie Spencer, die dit jaar debu teert op de Europese circuits, in de 500 cc zijn eerste Grand Prix-zege. Net als op Assen was Boet van Duimen ook op Francorchamps de beste Nederlander in de 500 cc klasse. Valpartijen klassement met 48 punten. Ce cotto, de voormalige motorcou reur. staat tweede met 44 punten. Fred Krab heeft gisteren op het circuit van Donington de vijfde race in het Renault 5 turbo-kam pioenschap gewonnen. Het bete kende de tweede zege voor de Nederlander, die in de stand de vierde plaats inneemt met 35 punten. Jan Lammers eindigde als vierde. De Fransman Joel Gouhier, die derde werd, heeft de leiding met 72 punten. De Amerikaan Brad Lackey heeft in Farleigh Castle zijn eer ste plaats in het klassement om de wereldtitel motocross 500 cc- klasse geconsolideerd door in de eerste manche derde te worden en de tweede manche te winnen. De Belg André Vromans werd beide malen tweede. In de eerste manche was Laporte, net als Van der Ven overigens, niet direct voorin te vinden. Deze sensationele heat, waarin de strijd in de top door valpartijen werd bepaald, leek lange tijd voor rekening van de Brit Dave Watson te komen. Nadat Jobe als eerste favoriet van zijn machine was gevallen, naderden Van der Ven en Laporte in eendrachtige samenwerking leider Watson, die op de hielen gevolgd werd door de Brabantse fabrieksrijder voor Suzuki, Henk van Mierlo. De aanval van Van der Ven op de toppositie duurde niet lang. Op onverklaarbare wijze ging Van der Ven op een recht stuk van de baan onderuit. Watson volgde even later als derde topper het valvoorbeeld van de Nederlandse KTM-rijder, waarna voor Laporte de overwinning voor het opscheppen lag. Slechts Van Mierlo moest hij zich van het lijf schudden, maar een paar nijdig snel gereden rondjes had den het beoogde resultaat. Die zelfde Van Mierlo moest in de slotfase volgens stalorders kop man Jobe nog voor laten naar de tweede plaats. De machinepech, die deze Brabander in de laatste omloop trof, vormde een uitste kend excuus voor het verspelen van de tweede plek. Achter de duwend over de streep komende Van Mierlo koerste pechvogel Watson naar de vierde plaats, ter wijl Van der Ven na zijn duike ling het ritme niet meer terug kon vinden en als vijfde eindig de. In de tweede manche kwamen de kwaliteiten van Van der Ven op zandcircuits weer niet tot hun recht. Bij de start was hij slecht weg en leider Jobe sloeg in sa menwerking met eerst Van Mier lo en later Laporte een fors gat, dat Van der Ven nooit meer kon dichten. In het verloop van de tweede heat bleek de gedreven rijdende Laporte voor Jobe niet te houden en kon de vermoeide Van Mierlo landgenoot Van der Ven niet van de derde plaats af houden. De troost voor de cou reur uit Boeckel was echter flink. In plaats van streekgenoot Van der Ven mocht Van Mierlo het podium bestrijden als de num mer drie van de Nederlandse grote prijs. Voor Kees van der Van ziet de si tuatie in de wereldtitelstrijd er nog niet hopeloos uit. De circuits voor de resterende GP-wedstrij- den, Sowjet-Unie, Verenigde Staten, Finland en Zweden, heb ben de Nederlander in het verle den goede resultaten opgeleverd. In Finland won hij al twee keer de Grote Prijs. „Maar zo'n resul taat had ik in Nederland voor de ze wedstrijd ook op mijn naam", voegde Van der Ven er met een kiespijnlachje aan toe. Het mo reel van de Nederlandse troef is voor de komende weken aan re visie toe. Op een tweetakt-Honda greep hij de winst in de Grote Prijs van België voor de Brit Barry Sheene op Yamaha. Suzuki-kopman Franco Uncini finishte direct achter Sheene als derde en be hield de leiding in de strijd om het wereldkampioenschap. Jack Middelburg, die de snelste trai- ningstijd achter zijn naam had, haakte halverwege de strijd af met een hangende gasschuif. Daardoor werd Boet van Dui men met de zevende plaats de beste Nederlander in de "konin- ginne-race". In 1979 keerde Honda terug in de racewereld. In de jaren zestig had de Japanse fabriek met de tienvoudige wereldkampioen Mike Hailwood de toon aangege ven. Aan het begin van de jaren zeventig keerde Honda de race- sport de rug toe en Yamaha en 125 cc: 1. Tormo (Spa) Sanvenero, 12 ron den (83.711 km) in 35.16,67 (gem. 142,376 km/uur. 2. Lazzanni (Ita) Garelli 35.18.41. 3. Bianchi (Ita) San venero 35.23.75 Stand in de strijd om het wereld kampioenschap: 1. Nieto. 2. Lazzarini 39.3/4. Bianchi/ Muller. 250 cc: 1. Mang (Wdl) Kawasaki, 16 ronden (111,61 km) in 44.40.35 (gem. 149.912 km/uur). 2. McGregor (Aus) Waddon 44 54.94. 3 De Radiques (Bel) Che valier 45.00.09. Stand: 1. Mang 55 punten. 2. Tournadre 54 punten. 3. Freymond 31 punten. 500 cc: 1. Spencer (Vst) Honda, 20 ronden (139.520 km) in 52.59.67 (gem. 157.964 km/uur). 2. Sheene (Gbr) Ya- hama 53.03.47 3. Uncini (Ita) Suzuki 53.05.94 4. Ro berts (Vst) Yahama 53.22.75 5. Ma- mola (Vst) Suzuki 53.34.76 6. Luc- chinelli (Ita) Honda 53.36.14 7. Van Duimen (Ned) Yamaha 53.39.21 8. Ballington (Zaf) Kawasaki 53.39.78 Stand: 1. Uncini 73 2. Roberts 68 3. Sheene 58 4. Spencer 37 5. Crosby (Nzl) 34 Zijspannen: 1. Biland. Waltisperg (Zwi) LCR Yamaha, 17 ronden (118.592 km), 47.33.98 (gem. 149.592 km/uur. 2. Streuer/Schnieders (Ned) LCR Ya maha 47.51.61 3. Taylor/Johansson (Gbr/Zwe) Yamaha 47.58 Stand: 1. Biland/Waltisenng 45 punten 2. Schwarzel/Huber 28 punten 3. Mi- chel/Burkart (Fra/Wdl) 24 punten 4. Taylor/Johansson 23 punten 5. Streuer/Schnieders 18 punten. Suzuki namen de fakkel over. Negen jaar later wilde Honda een revolutionaire comeback maken door een viertakt-motor op de baan te brengen. Dat experi ment, dat scheppen geld opslok te, mislukte vrijwel volledig, hoewel de Japanners de pogin gen vooralsnog niet willen sta ken. Om toch in de voorste gele deren mee te kunnen draaien be schikken Freddie Spencer en re gerend wereldkampioen Marco Lucchinelli over "ordinaire" tweetakten. Gisteren stuurde "snelle Freddie" zijn Honda foutloos naar de over winning. In de trainingen was hij op Middelburg na de snelste ge weest en in de race nam hij na enkele ronden gedecideerd de leiding over van Kenny Robert, wiens Yamaha duidelijk vermo gen tekort kwam om in de top mee te rijden. Met elke ronde werd het verschil tussen leider Spencer en de rest van het veld groter. Aan de streep bedroeg de marge met Barry Sheene ruim vier seconden. Uncini volgde op zes seconden en Roberts moest meer dan twintig tellen prijsge ven. De verrassende zege van Spencer was voorafgegaan door de eerste nederlaag van Angel Nieto in de 125 cc en werd gevolgd door een sterk optreden van de Assense coureur Streuer en bakkenist Schnieders in de zijspannen. Het tweetal nam halverwege de race de leiding over van de Zwitsers Biland en Waltisperg, die een bocht verkeerd taxeerden en rechtdoor gingen. Vier ronden hadden de Helveten nodig om die fout te corrigeren. Toen her overden zij de koppositie en voerden hun voorsprong razend snel op naar zeventien seconden op de eindstreep. Door hun twee de plaats klommen Streuer en Schnieders in de WK-rangschik- king op naar de vijfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14