In vier jaar drs. En dan? Mes gaat in ziekenhuizen Rechter verbiedt actie Greenpeace Loon verschillen in nationale regeling" Crisis in Libanon hoofdthema Van Agt Kabinet wil "versneld" 8000 bedden opdoeken Man moet ex jaar lang uit weg lopen Militair strafrecht verdwijnt Persglasfabriek van Philips gaat dicht Ahold heft Nettomarkten op Brand doodt 650 varkens Rel dreigt na Britse uitspraak UTRECHT (ANP) - Onaangename werkomstandigheden worden vaak ondergewaardeerd, terwijl aan de andere kant bijvoorbeeld een hogere opleiding te duur wordt betaald. Dat is een reden voor de komst van een landelijk systeem dat inkomensnormen vaststelt voor alle soorten werk: bij de overheid, in het bedrijfsleven, voor vrije beroepen en voor zelfstandigen. Zo'n systeem van geleide inkomenspolitiek is nodig in een tijd die vraagt om meer sturing van de sociaal-economische gang van zaken. Dat bepleit dr P.J. van Wijngaarden in zijn proefschrift over inkomens verdeling, waarop hij gisteren aan de universiteit van Utrecht promo veerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Volgens Van Wijngaar den zijn de bestaande systemen van functiewaardering, die gebaseerd zijn op normen uit de jaren vijftig, verouderd als gevolg van culturele, economische, sociale en technologische ontwikkelingen. Daarnaast zijn die huidige systemen volgens Van Wijngaarden economisch on doelmatig. Voor het vaststellen van landelijke functienormen, waar nodig aangepast aan speciale omstandigheden, beveelt de promovendus de instelling van een commissie van "wijze mannen". Deze commissie moet onder directe verantwoordelijkheid van regering en parlement staan. Belan gengroeperingen als werknemers en werkgevers dienen wel in de com missie vertegenwoordigd te zijn, maar alleen door deskundigen op per soonlijke titel. Dat bevordert de slagvaardigheid, meent Van Wijngaar den. Volgens hem bestaat bij overheid en vakbeweging wel belangstelling voor een nationaal normenstelsel voor inkomens, maar is er vooral van werkgeverszijde weinig sympathie voor dergelijke regelgevende plan nen. Hij wijst er op dat een nationaal waarderingssysteem flexibel moet zijn en nivellering met de botte bijl en verstarring van de loonverhou- dingen juist tegen moet gaan. PAGINA ZATERDAG 3 JULI 1982 moet hij er rekening mee houden dat hij dan door justi tie zal worden gegijzeld. Deze opmerkelijke uitspraak deed de Leeuwarder recht bankpresident mr. W. van den Berg in een kort geding dat Gerbrande de Jong tegen haar gewezen vriend Anne Minkes had aangespannen. Minkes wenste de vrouw na het verbreken van de relatie niet met rust te laten en de ex-vriendin heeft ten einde raad maar de hulp van de rechter ingeroepen. Volgens mr. Van den Berg is komen vast te staan dat: Minkes vaak lange tijd voor de wo ning van Gerbranda staat te posten, hij haar probeerde op te bellen, en hij 's nachts bij haar aanbelde, lawaai maakte en modder tegen de ruiten gooide. Minkes heeft het niet kunnen verkroppen dat zijn vriendin ruim twee jaar gele den de relatie verbrak. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Een Londense rechter heeft gisteren de Nederlandse tak van de milieuorganisatie Greenpeace verboden het Britse schip lastig te vallen dat eind de ze maand in de Atlantische Oce aan nucleair afval zal dumpen. Deze uitspraak lijkt tot een juri disch rel te kunnen uitgroeien. Greenpeace Nederland is absoluut verbijsterd over de uitspraak. Bestuurslid Hans Guyt: „Het is onbegrijpelijk waar een Engelse rechter het recht vandaan haalt om te oordelen over een Neder landse organisatie die in interna- DEN HAAG (GPD) - Het eerste mi nisteriele bezoek aan het Neder landse MFO-detachement in de Sinai en het aanhoren van de Egyptische standpunten in de huidige Midden-CJpsten-crisis. Deze twee hoogtepunten op het programma van zijn bezoek aan Egypte, aanstaande maandag en dinsdag, betekenen voor Dries van Agt het eerste belangrijke optreden als minister van buiten landse zaken. Ook de Nederland se ontwikkelingshulp - Egypte behoort tot de zgn. concentratie- landen - en de handels- en cultu rele betrekkingen zullen onder werp van gesprek vormen tij dens het korte werkbezoek. Het bezoek valt naar verwachting samen met de ontknoping van het drama rond de Palestijnen in West-Beiroet. Egypte wordt wel iswaar door de meeste andere Arabische landen geboycot van wege het vredesverdrag met Is rael. Maar mede door deze band met Israel heeft de regering van president Moebarak de laatste dagen veel politieke en diploma tieke activiteit ontplooid om een aanvaardbare oplossing voor Li banon te vinden. Het optreden van Van Agt in Egyp te heeft niets te maken met de eerdere Europese initiatieven, zoals door ex-minister Van der tionale wateren actie wil voe- Guyt heeft vrijdag in Londen aan gekondigd dat de Nederlandse afdeling van Greenpeace er alles aan zal doen om te bewijzen dat de Britse rechter zijn boekje ver te buiten is gegaan. Contact zal worden opgenomen met de mi nisteries van buitenlandse zaken en justitie, en met Tweede-Ka merleden. De uitspraak van de Britse rechter houdt in dat, als Greenpeace Ne derland onverhoopt toch bij het Britse dumpschip acties zou houden, de Nederlandse organi satie zich schuldig zou maken aan wat in Engeland „minach ting van het hof' heet. Dit is een Binnenland Klaauw als EG-voorzitter wer den ondernomen. Ook zijn geen activiteiten omtrent Libanon te verwachten, aldus de woord voerder van de minister. „Wel zijn we erg geinterresseerd in de Egyptische denkbeelden hier omtrent". Van Egyptische zijde is daar aan toegevoegd dat van het bezoek van Van Agt tevens gebruik zal worden gemaakt om de Neder landers en Europeanen te wijzen op de - in Egyptische ogen onver teerbare - Europese exportbeper kingen op Egyptische textielpro- dukten. Naast olie en oliepro- dukten is textiel het belangrijk ste exportprodukt voor de Egyp- tenaren. Een andere zorg van Egypte is de toekomstige toetre ding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap. Cai ro wil graag garanties dat deze toetreding niet ten koste gaat van de Egyptenaren. Sinai Tweede hoofdmoot van het bezoek aan Egypte is een uitstapje naar het vj-edeslegertje in de Sinai, dat na de Israëlische teruggave van de woestijn aan Egypte door een internationale vredesmacht (MFO) wordt gepatrouilleerd. Het 105 man sterke Nederlandse detachement is sinds 20 april in de Sinai en vervult daar voorna melijk verbindingstaken tussen de verschillende posten en com mandocentra in de regio (81 man) en bestaat daarnaast nog uit 21 man marechaussee en drie officieren die zijn geplaatst bij de staf van de MFO. Hoewel het vervoer naar een van de beide „Sector Control Cen tres" in El Gorah (in het noorden, vlak bij de Middellandse Zee) enige voeten in de aarde heeft, zal Van Agt hier zeker polshoog te gaan nemen. De waarnemings posten verder in de woestijn zul len waarschijnlijk alleen vanuit de lucht bekeken kunnen wor den. Ook is een ontmoeting geor ganiseerd met de Noorse com mandant van de vredesmacht, luitenant-generaal Bull Hansen. Studenten die dit jaar met hun studie aan een universiteit beginnen zullen in vier jaar doctorandus kunnen zijn. Maar dat betekent niet dat hij/zij met de dan verkregen titel en bijbehorende bul de zelfde mogelijkheden heeft als een doctorandus-oude stijl. Met ingang van dit jaar gelden namelijk voor alle studierich tingen en instellingen voor wetenschappelijk onderwijs nieuwe - in de wet vastgestel de - regels, bekend geworden onder de naam "twee-fasen- structuur", waartegen in de afgelopen tijd krachtig verzet is geweest van de kant van de universiteiten. 'Over de vraag hoe de nieuwe wet in de praktijk precies moet worden toegepast zijn de discussies overigens nog steeds niet verstomd. Maar een groot aantal grondslagen liggen al vast en zeker is ook dat die heel wat zullen veran deren in de mogelijkheden en het leven van de aanko mende student. In het kader van de twee-fasen- structuur zullen met ingang van dit jaar worden inge voerd: - Een eerste fase tot het docto raal examen van vier jaar (nu vijf tot zeven jaar met uitlo pers naar acht en negen jaar) - Een tweede fase gericht op be roep en onderzoek van ten hoogste twee jaar. Niet iedereen Volgens de plannen van de toenmalige minister van on derwijs en wetenschappen Pais zou slechts gemiddeld 30 procent (met grote ver schillen per studierichting) van de afgestudeerden van de eerste fase tot de tweede fase kunnen worden toegela ten. Er wordt over dit percen tage nog steeds touwgetrok ken tussen universiteiten en ministerie. Wat de afloop daarvan ook zal zijn in elk ge val staat vast dat niet ieder een zal kunnen doorstromen van eerste naar tweede fase. Een andere belangrijke veran dering voor de aankomende studenten is eveneens de be perkte tijd dat hij/zij inge schreven kan zijn aan de uni versiteit. Geldt tot nu toe een onbeperkte studieduur, van af dit jaar zullen de nieuwe studenten over de eerste fase hooguit zes jaar mogen doen. Dan is de koek op. In enkele uitzonderingsgeval len kan het college van be stuur van de universiteit toe stemming geven voor verlen ging van de studieduur: ver andering van studierichting, ziekte, zwangerschap en der gelijke. Ook werkstudenten die een deeltijdstudie volgen mogen er langer over doen. De uitwerking van de twee-fa- senstructuur kan voor stu denten ingrijpende gevolgen hebben. Na 1986 mag bijvoor beeld slechts tachtig procent van de studenten in de ge neeskunde en farmacie door stromen naar de tweede fase voor het volgen van een op het beroep van huisarts, spe cialist of apotheker gerichte opleiding. Maar hoe moet het nu met die twintig procent die bij de selectie voor de tweede fase uit de boot valt? Artsenbezoeker Afgestudeerden uit deze groep van de eerste fase zijn welis waar doctorandus maar ge noemde beroepen blijven voor hen gesloteh. Zij zouden kunnen proberen artsenbe zoeker te worden. Maar met zoveel afgestudeerden uit de eerste fase worden ook voor dat beroep de mogelijkheden beperkt, aldus drs. H.J.M. van Berkel, medewerker voor het centrum voor onder zoek van het wetenschappe lijk onderwijs (cowo) van de universiteit van Amsterdam. Hij noemt als ander voorbeeld de letterenfaculteit. Van de studenten die onder de twee- fasenstructuur een taal gaan studeren aan deze faculteit zal na voltooiing van de stu die slechts twintig procent kunnen doorstromen naar de tweede fase voor een leraren opleiding met eerstegraads onderwijsbevoegdheid. De resterende tachtig procent die zich na het met succes doorlopen van de eerste fase doctorandus mag noemen heeft geen enkele onderwijs bevoegdheid en zal dus moe ten omzien naar een baan buiten het onderwijs. Hetzelfde geldt voor geschiede nisstudenten. Tot dusver komt meer dan de helft van de aan de letterenfaculteit af gestudeerde studenten voor de klas terecht, aldus drs. van Berkel. De vermindering van de kans op een goede plaats in de sa menleving geldt niet alleen voor letteren- en medicijnen studenten die alleen maar de eerste fase hebben doorlo pen. Het geldt in feite voor al le studierichtingen. "Als een sollicitatiecommissie van een of ander ministerie twee kandidaten te beoorde len krijgt voor de functie van beleidsmedewerker en de ene kandidaat is een docto randus politicologie die al leen de eerste fase heeft door lopen, terwijl de tweede daar na nog een ambtenaren oplei ding in de tweede fase heeft kunnen volgen, weet ik wel wie de commissie zal kie zen", aldus Van Berkel. Studielast De inkrimping van de totale doctoraalstudie tot vier jaar in de eerste fase zal ook een verzwaring van de studielast voor de student betekenen. Hij/zij zal zich in die vier jaar meer op de studie moeten kunnen concentreren en minder kunnen doen aan po litieke en andere activiteiten in het maatschappelijke le ven. Ook het werk in verte genwoordigende organen en studentenorganisaties zal daaronder lijden. Doordat de studie in kortere tijd voltooid moet zijn zal er voor diverse docenten min der tijd zijn. Sommige docen ten zullen bijvoorbeeld een boek laten vallen en ook zul len er misschien wat bijvak ken sneuvelen. Dat laatste hoeft geen nadelige invloed op de studie te hebben. Door de bank genomen lijkt het Van Berkel dat er toch wel kwaliteitsverlies en niveau- vermindering zal optreden als gevolg van de inkrimping van de studie. Van Berkel heeft in een rapport over dit onderwerp overigens een aantal voorstellen gedaan met het oog op de selectie voor toelating tot de tweede fase. De wet schrijft voor dat daarbij gelet moet worden op welke vakken de student heeft gedaan en of die aan sluiten op de gewenste studie in de tweede fase, de studie duur, de cijfers die zijn be haald en de ervaring die is opgedaan, eventueel na de studie. Onderbreking van de studie is mogelijk en kan zelfs voordeel opleveren. Op basis van deze normen moe ten plaatselijke commissies beoordelen of iemand al dan niet tot de tweede fase kan worden toegelaten, wat vol gens Van Berkel niet eenvou dig is. "Wij hebben voorge steld dat de plaatselijke com missies genoemde normen hanteren als minimumeisen op grond waarvan zij een lijst opstellen van studenten met een "hoge prioriteit" en een met lage. Deze lijsten zouden landelijk ingezameld moeten worden, waarna er landelijk geloot en toegewezen wordt". Vrouwen Eventueel kan de toelatings commissie een klein percen tage (circa 5 procent) van de plaatsen zelf toewijzen ten gunste van bijvoorbeeld afge studeerden uit het Hoger Be roeps Onderwijs, of aan stu denten die cum laude zyn af gestudeerd. De wens van de wetgever om vrouwen posi tief te discrimineren kan vol gens Van Berkel worden ver vuld door hen een plaats te geven op de lijst van "hoge prioriteit".(ANP) DEN HAAG (GPD) - Het aantal ziekenhuisbedden in ons land zal de komende paar jaar met ongeveer achtdui zend omlaag moeten. De ministerraad heeft vrijdag in gestemd met een plan van minister Gardeniers (volks gezondheid) om in versneld tempo de norm van 3,7 bed den per duizend inwoners te bereiken. Waar de klappen gaan vallen, is nog niet beslist. Vice-premier Terlouw zei gisteren na afloop van de kabinetsverga dering dat de helft van de in krimping gevonden zal worden door sluiting van complete zie kenhuizen. Naar verwachting gaat het om tegen de twintig klei nere ziekenhuizen. De overige vierduizend bedden zullen ver dwijnen door sluiting van afde lingen van grote hospitalen. Met de inkrimping van het aantal ziekenhuisbedden, dat nu om streeks 63.000 bedraagt, hoopt het kabinet 700 a 800 miljoen gul den te besparen. Vice-premier Terlouw zei dat volgend jaar al de eerste honderd miljoen moet worden opgebracht. De besparing op de ziekenhuiskos ten zal gedeeltelijk worden be nut voor een verbetering van de zogenaamde eerstelijnszorg (huisartsen en para-medische hulpverleners), voor de poliklini sche zorg en voor de bouw van verpleeghuizen voor oude men sen en geestelijk gehandicapten. Minister Gardeniers benadrukte deze week nog de noodzaak van deze „pijnlijke operatie" bij de opening van een verpleeghuis in Bilthoven. De Nationale Ziekenhuisraad heeft al aangekondigd zich met hand en tand te zullen verzetten tegen n ii LEEUWARDEN (GPD) - Anne Minkes uit Leeuwarden moet een jaar lang ver uit de buurt van zijn ex-vriendin Gerbran da de Jong blijven. Hij mag zich niet zonder duidelijke noodzaak bevinden in de na bijheid van haar woning, haar werk en de route die zij volgt van werk naar huis of omgekeerd. Hij mag Ger branda de Jong op geen en kele wijze meer lastigvallen. Bij iedere overtreding van deze regels volgt een boete van 100 gulden. Als Minkes zijn ex-vriendin toch weer zou benaderen en als dan blijkt dat hij de dwangsom het plan van Gardeniers. Vol gens de ziekenhuizen staan er 15.000 arbeidsplaatsen op het spel en wegen de besparingen niet op tegen de wachtgelden, schadeloosstellingen en sociale uitkeringen die de overheid straks moet betalen. De zieken huisraad twijfelt ook aan de juri dische basis voor Gardeniers' plannen. DEN HAAG (ANP) - De militaire strafrechtspraak wordt geinte- greerd in de gewone strafrecht spraak. Daartoe ging de minis terraad gisteren akkoord met een voorstel van de bwindslieden van Justitie en Defensie om drie wetsontwerpen met betrekking tot de militaire strafrechtspraak voor advies naar de Raad van State te sturen. Het belangrijkste element in de wetsvoorstellen is het opheffen van de militaire gerechten (krijgsraad voor de koninklijke landmacht en de luchtmacht, zeekrijgsraad, de andere krijgs raden en het hoog militair ge rechtshof). De strafrechtspraak ten aanzien van de militairen zal worden uitgeoefend door de ar rondissementsrechtbank en het gerechtshof. Het is de bedoeling daartoe te zij ner tijd een rechtbank en een ge rechtshof in ons land aan te wij zen, mede om de vereiste des kundigheid wat betreft militaire omstandigheden zoveel mogelijk bijeen te brengen. ZAANDAM (ANP) - Ahold NV wil de keten van zes Nettomarkt-vestigin gen (grote warenhuizen) opheffen, waar in totaal 219 mensen werken. Volgens de raad van bestuur van Ahold is het rendement onvoldoende en heeft een onderzoek uitgewezen, dat het in de huidige stagnerende markt niet mogelijk is dit rendement op bevredigende wijze te verbete- Ahold wil de activiteiten van de werkmaatschappij Verbrumar, die de Nettomark-warenhuizen exploiteert, overdragen aan andere werk maatschappijen van Ahold en aan derden. Het plan is om de vestigingen in Eindhoven en Bergen op Zoom over te dragen aan Nettorama Verbruikersmarkten BV in Oosterhout. De voe dingsmiddelenafdeling van de vestiging in Breda, "De Lunet", zal aan Albert Heijn BV worden overgedragen en de Verbrumar-vestiging in Nieuwegein aan Toko Recreatie Service, eveneens een werkmaat schappij van Ahold. EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft besloten om de experimen tele persglasfabriek in Eindho ven te sluiten. In deze fabriek werken 320 mensen. De onderne mingsraad heeft vorige week een negatief advies uitgebracht met betrekking tot de sluiting. De bonden hebben het Philips-plan uiteindelijk geaccepteerd nadat de onderneming akkoord was gegaan met een vergaand sociaal plan. De ondernemingsraad is bang dat de overtollig geworden werkne mers niet herplaatst kunnen worden in de regio en vreest voor het voortbestaan van enkele an dere onderdelen van de hoofd- toeleveringsgroep glas in Eind hoven. Die vrees is volgens Phi lips ongegrond. Wat de herplaat sing betreft geeft Philips toe dat het onmogelijk is om alle werk nemers direct elders aan werk te helpen. „Philips wil aan dit pro bleem tegemoet komen door de afbouw zo geleidelijk mogelijk te laten verlopen. Philips garandeert dat er tot en met 1984 geen gedwongen ont slagen zullen vallen. „Is er dan voor bepaalde medewerkers nog geen oplossing gevonden, dan zal opnieuw overleg met de bon den worden gevoerd", aldus Phi- ups. Dat laatste is in het plan opgeno men op nadrukkelijk verzoek van de gezamenlijke bonden. Guus Fonteijn van de Industrie bond FNV is dan ook tevreden met het bereikte resultaat. „We hebben de directie zwaar onder druk gezet. We hebben gezegd dat we bij een afwijzing de slui ting van de fabriek minstens een half jaar zouden vertragen". HEESCH (ANP) - Door een brand in een varkensfokbedrijf in Heesch (Noord-Brabant) zijn gis teren 650 varkens in de vlammen omgekomen. De brandweer slaagde erin honderd vijftig var kens te redden. De vijf schuren en een voedersilo van het bedrijf hebben ernstige brandschade opgelopen. Uit het onderzoek van de technische re cherche is gebleken dat er ver schillende brandhaarden waren. Het vermoeden bestaat daarom dat de brand is aangestoken. De schade wordt geschat op min stens een miljoen gulden. misdrijf dat gewoonlijk zwaar bestraft pleegt te worden. Het is de vraag of het in dit geval zover zal komen. Volgens Guyt is nog niet definitief bepaald of de actie nu wel of niet zal doorgaan. „Wij willen ons eerst en vooral concentreren op de juridische consequenties van deze in onze ogen ongelooflijk uitspraak". Het dumpen van nucleair afval ge beurt één keer per jaar, in op dracht van de United Kingdom Atomic Energy Authority (UKAEA). Het gaat om afval, af komstig van Britse atoomcentra les, uit de medische wereld, de industrie en onderzoekafdelin- gen van verschillende universi teiten- Volgens een woordvoerder van de UKAEA dumpen de Britten al sinds 1946 in wateren die daartoe internationaal zijn aangewezen. Greenpeace, aldus de woord voerder, heeft in vorige jaren ook al eens geprobeerd dumpingen te verhinderen door met rubber bootjes te gaan varen op de plaats waar de vaten nucleair af val zouden worden gelost. „Deze acties hebben de dumpin gen nooit verhinderd, maar wel ernstig vertraagd", aldus de woordvoerder. Dat laatste was ook de reden waarom de UKAEA naar de rechter stapte met het verzoek de acties te ver bieden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7