In de gaten Pancras-oost ondergaat metamorfose Leidse TNO-er bracht 300 jaar omgang met gehandicapten in beeld Accent verschuift van werken naar wonen Museum Oudheden mag toch uitbreiden ZATERDAG 3 JULI 1982 Door Miep Hoenson O Afhankelijk LEIDEN - Wat het nut is van een boek, waarin lammen en blinden, kreupelen, gebochelden en geamputeerden pa raderen? Dat één tekening meer zegt dan duizend woor den. Met die gedachte in zijn hoofd stelde dr. Atze Dijk stra zijn unieke en historische prentenboek 'De Geteken de Mens' samen. Uniek, omdat dergelijke prenten nooit eerder werden gebundeld, noch in tentoonstellingen, noch in publicaties. Historisch, omdat 'De Geteken de Mens' een bloemlezing is van driehonderd jaar getekende geschie denis van de gehandicapte mens. Er blijkt overduidelijk uit hoe de maatschappij met haar gehandicapten omgaat. In vorige eeuwen, maar ook anno 1982. En dan wordt duidelijk dat er wat die omgang tussen gehandicapten en lichamelijk 'volwaardige' i Het Jaar van Gehandicapten was de directe aanleiding voor de uit gave van het kijkboek. Toch werd met de uitgave ervan ge wacht totdat het jaar voorbij was. Met opzet, want de samenstellers willen voorkomen dat 'De Gete kende Mens' te gedateerd wordt. Atze Dijkstra: "De problematiek van gehandicapten moet niet aan dat éne jaar worden gekoppeld. Zij moet nooit in het vergeet boek raken". Het ziet er niet naar uit dat 'De Ge tekende Mens' een vergeetboek wordt. Inmiddels is het in de Duitse taal uitgegeven. Zusteror ganisaties van de ANIB zijn mo menteel bezig om het boek ook in het Engels en het Italiaans op de markt te brengen. Eén belangrijk verschil tussen vroeger en nu komt in het boek overduidelijk naar voren. In vori ge eeuwen was het een doodnor male zaak dat gehandicapten tussen het volk in leefden. Ze moesten wel, wilden ze overle ven. Mensen met een lichamelijke af wijking waren een paar honderd jaar een publiek vermaak. Daar werd naar gekeken. Door invali den kon het volk, al dan niet te gen betaling, 'lekker griezelen'. Lammen en blinden werden ten toongesteld op kermissen. Reu zen en dwergen waren ook at tracties. Gebochelden konden zich als lopende lessenaar verhu ren. Dit alles tot 'lering en ver maak'. De slachtoffers moesten zich wel laten bekijken. Ze waren voor wat hun levensonderhoud be treft afhankelijk van de gezonde medemens. De prenten leggen daar ook de nadruk op. De gete kende mens, in de letterlijke zin des woords, moest bedelen om een aalmoes. Geamputeerd door bijvoorbeeld de strijd voor het vaderland hoefte hij geen dank baarheid te verwachten. Het was wachten geblazen op de stoepen of er iets van de tafels over schoot. Om vervolgens veel dankbaarheid te tonen. De gehavende mensen trokken van het platteland naar de stad, in de ijdele hoop daar iets te ver dienen. Het hoeft geen betoog dat alleen de sterksten overleef den. Een toestand van eeuwen oud? Niets is minder waar. Nog in de Eerste Wereldoorlog, die begin deze eeuw plaatsvond, wachtte gehandicapten een ellendig lot. Degenen die verminkt uit de oor log terugkwamen werden op gro te schaal weer nuttig gemaakt voor 's lands economie. Een gro te tegenstelling met het recht op arbeid van nu, waarbij hoe lan ger hoe minder werk te verdelen valt. Gehandicapten van nu worden niet meer als bezienswaardig heid tentoongesteld of op andere wijze misbruikt. Ze worden daar entegen maar al te graag wegge stopt in speciale tehuizen of in betreft niet zo heel veel is veranderd. Natuurlijk hoeven invaliden niet meer te bedelen om in hun levensonderhoud te voorzien. Maar ook in de zestiende eeuw werd gesuggereerd dat een aantal invaliden een ge brek voorwendden ter verkrijging van een aalmoes. Er verscheen in die tijd zelfs een boekje met praktische tips voor de burgerij, aan de hand waarvan men de echte en onechte invaliden van elkaar zou kunnen onderscheiden. De prenten, litho's, tekeningen en etsen voor 'De Getekende Mens' zijn met toewijding verzameld door dr. Atze Dijkstra, werkzaam bij het Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg, een onderdeel van TNO- Leiden. De ANIB, bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten, zorgde voor de praktische uitvoering van 'De Getekende Mens'. De meeste tekenaars - tenminste, degenen die in onze tijd leven - gaven belangeloos toestemming voor het publiceren van hun prenten. Tien procent van de opbrengst van het boek komt de invalidenorganisatie ten goede. een enclave aangepaste wonink jes. In onze verzorgingsstaat heb ben ook minder validen recht op een volwaardig inkomen. Gehan dicapten n^men het heft in han den om hun belangen zelf te be hartigen. De aalmoes is vervan gen door een girokaart. Maar bui tenspel staan ze nog steeds. De drempels worden wel weggeno men, maar daarom alleen gaat het niet, zo stelt dr. Dijkstra. Be langrijker is dat invaliden als vol waardige burgers worden geac cepteerd. Hij vindt dat noodza kelijk. Hij maakte 'De Geteken de Mens' óók omdat gehandicap ten binnenkort verplicht in het arbeidsproces moeten worden opgenomen. Dat schrijft tenmin ste een ontwerp-wet voor, waarin staat dat werkgevers een aantal gehandicapten in het personeels bestand moeten hebben. Confrontatie Het accepteren van een medemens in een rolstoel is volgens Dijkstra niet zo'n onverteerbare zaak. Moeilijker wordt het als de ge handicapte gebrekkig uit z'n woorden kan komen, of niet al zijn lichaamsfuncties onder con trole heeft. Atze Dijkstra: "Er zijn nog teveel mensen die het bestaan van invaliden negeren. Ik weet dat sommigen het boek niet zullen inkijken, omdat ze veel te bang zijn om met de ellen de van een lichamelijk niet vol maakt mens te worden gecon fronteerd". Gehandicapten en minder validen worden hoe lan ger hoe meer gelijkgeschakeld met hun lichame lijk gezondere medemensen. Ieder weldenkend mens heeft de mond vol over integratie van de gehandicapte in onze samenleving. Openbare ge bouwen worden langzaam maar zeker toeganke lijk gemaakt voor rolstoelbezitters. En er staat een wet op stapel, die binnenkort iedere werkge ver verplicht zijn personeelsbestand voor vijf procent uit gehandicapten te laten bestaan. Het aloude misverstand, dat lichamelijke manke menten automatisch gepaard gaan met geestelij ke onvolwaardigheid, wordt weggepoetst. Het jaar 1981 werd zelfs uitgeroepen tot 'Internatio naal Jaar van Gehandicapten'. Gaat het dus goed met de emancipatie van gehan dicapten? Tot op zekere hoogte wel, al zal het hun allemaal niet snel genoeg kunnen gaan. Een blik in 'De Getekende Mens', een bloemlezing van driehonderd jaar getekende invaliden-ge schiedenis, maakt duidelijk dat er in essentie niet zó veel is veranderd ten gunste van de gehandi capte medemens: een deel van de maatschappij is nog altijd ontoegankelijk; lichamelijk gehandi capten worden nog altijd als onmondige en on volwaardige mensen gezien. Een cartoon uit 1896: "Dame, nog jon* en in bedt van een wazen, wil haar fortuin delen met de eerste jon*eman die haar komt opxoeken". i Dr. Atze Dijkstra: "Je bevestigt dat zo'n groep speciale aandacht verdient". <Foto Holvast) Die angst is misplaatst, want een somber of een gruwelijk boek is 'De Getekende Mens' zeer zeker niet. Veel van Dijkstra's prenten zijn ironisch, zelfs humoristisch te noemen. Ze hebben boven dien niets elitairs in zich. Het zijn prenten, cartoons of vlugschrif ten die vroeger of nu een grote bereikbaarheid hadden. Vlug schriften werden in vorige eeu wen onder het volk verspreid, cartoons en spotprenten vinden hun weg naar het volk via de me dia. Vooral de prenten uit Frankrijk la ten een grote verscheidenheid aan gezichtspunten en thema's zien: milde humor, sarcasme en luchthartigheid enerzijds; bittere ernst of protest tegen wantoe standen anderzijds. Of dat toeval is, weet de samenstel ler nog niet. Daarvoor heeft Dijk stra te weinig bronnenonderzoek gepleegd. Hij heeft zich de afge lopen jaren alleen toegelegd op het verzamelen van de prenten. Zijn collectie groeide zoals zoveel verzamelingen tot stand komen Op een rommelmarkt stuitte hij jaren geleden op een 17e eeuwse tekening, waarop een gehandi capte door honden wordt ver scheurd. De boeren op het land werken rustig door. Isoleren De prent zette Dijkstra - hij houdt zich in het dagelijks leven bezig met de begrippen arbeid, ge zondheid en revalidatie - aan het denken. "Ik ging beseffen dat op het gebied van illustraties altijd al veel aandacht is besteed aan het revalideren van mensen, maar nooit aan de mensen die niet meer gerevalideerd kunnen worden. Kennelijk houdt de aan dacht voor invaliden op als er niets meer aan hen te genezen valt". Dijkstra koos voor een prenten boek "omdat één zo'n plaatje, waarnaar je kunt blijven kijken, veel meer zegt dan een brij van woorden". Hij is zich ervan be wust dat hij de gehandicapte me demens in 'De Getekende Mens' te kijk zet. Terwijl Dijkstra hem juist als een normaal, volwaardig mens wil zien. "Het geldt natuurlijk voor alle min derheidsgroepen, waaraan je speciale aandacht besteedt, dat je ze isoleert Je bevestigt dat zo'n groep speciale aandacht ver dient Zo'n initiatief kan gunsti ge of ongunstige reacties uitlok ken, dat moet je afwachten. Wat ik wél weet is dat met name in Engeland cartoons over gehandi capten uit den boze zijn. Een zo'n plaat levert daar een stroom van protesten én opzeggingen op. Een gehandicapte moet je blijk baar doodzwijgen. Terwijl de prenten in dit boek een appèl doen op het zieligheidsgevoe). maar ook afstand kunnen schep pen doordat ze vaak ironisch zijn. Maar bovenal laten ze zien dat gehandicapten vroeger, maar nu nog in het verdomhoekje zit ten. De kijker moet z'n eigen conclusies maar trekken". E De geplande gevel aan de Uiterstegracht. LEIDEN - Zes jaar geleden werd er al gewerkt aan een verbeterings plan voor Pancras-oost. Het heeft lang geduurd voordat daadwerkelijk een begin werd gemaakt met herstel, maar nu lijkt de opknapbeurt voor de ver waarloosde wijk, tussen Hooi gracht en Herengracht, dan ein delijk zijn beslag te krijgen. Dit jaar en in 1983 zullen in Pancras- oost zo'n 135 nieuwe woningen worden gebouwd. Als gevolg hiervan zal het inwonertal van deze wijk, dat de laatste jaren steeds is gedaald, weer aanzien lijk toenemen. De reusachtige fabriekscomplexen van Van Wijk en Zaalberg heb ben jarenlang hun stempel ge drukt op deze binnenstadswijk. Maar de Leidse textielindustrie is niet meer, en de fabriekscom plexen vielen onder de slopers hamer. De neergang van de Leid se wol ging in vorige decennia nog wel gepaard met een wild groei van bedrijven en bedrijfjes in Pancras-oost. Het vrachtver keer van en naar deze bedrijfjes en een ongebreidelde groei van pakhuizen heeft het verval van de wijk nog eens versterkt. Het is ondoenlijk alle plannen op te noemen die moesten leiden naar verbetering van de wijk. Lange tijd heeft voor deze buurt een bestemmingsplan gegolden dat voorzag in aanleg van brede wegen en afbraak van veel be bouwing. "De moderne tijd" was het antwoord op alle vragen. Ver krotting en verwildering waren het gevolg. De laatste jaren is er een lawine van plannen losgekomen waar van de buurt hoorndol moet zijn geworden. De plannen waren al lemaal gericht op de verbetering van het "woonklimaat", het "leefmilieu" en de "leefbaar heid" of hoe dat allemaal mag he ten. Het gaat er om een goede combmatie te krijgen van werken en wonen. Pancras-oost moet weer een wijk worden waar het goed toeven is. Het accent ligt op het wonen. Hinderlijke bedrijven moeten uit de wijk weg. Het verloren gegane terrein moet als het ware worden terug gewonnen. Alle plannen hebben er toe geleid dat op dit moment, en in de ko mende jaren, rigoureuze veran deringen in gaan plaats vinden in Pancras-oost. Op het terrein waar vroeger de fabriekscomple xen van Van Wijk en Zaalberg stonden, tussen de Uiterste gracht en Vestestraat, worden 86 woningen gebouwd waarvan het merendeel is bestemd voor ge zinnen. De meeste woningen hebben een eigen tuintje en via een aantal poorten is het moge lijk op de binnenterreinen te par keren. In het plan zitten ook en kele groen- en speelplekjes en er zal een pleintje worden aange legd. De Vestestraat en de Uiter stegracht zullen zo spoedig mo gelijk opnieuw worden bestraat en ingedeeld. Dit jaar (oktober) zal ook een begin worden gemaakt met de bebou wing van de Ir. Driessenstraat, tussen Vestestraat en Uiterste gracht. Dit bouwplan sluit direct aan op de 86 woningen die al in aanbouw zijn. Het is steeds de bedoeling geweest om langs de Ir. Driessenstraat ruimte te creë ren voor kantoren of een show room, met daarboven woningen. De gemeente heeft echter geen gegadigden kunnen vinden voor deze bedrijfsruimten en zal het plan nu wijzigen zodat ook op de begane grond woningen komen. Speciale geluidswerende voor zieningen worden getroffen om de huizen aan de drukke Ir. Driessenstraat leefbaar te ma ken. In totaal zitten 14 woningen in het plan: zes vierkamerwoningen, drie driekamerwoningen en vijf DEN HAAG-LEIDEN - Het mu seum van Oudheden aan het Ra penburg in Leiden kan gaan uit breiden aan de Papengracht. Het bestuur van de provincie Zuid- Holland vindt dat de belangen van omwonenden met betrek king tot uitzicht en verminderde lichtinval moeten wijken voor die van het museum. Gezien de dringende noodzaak met de verbouwing van het mu seum zo spoedig mogelijk te be ginnen heeft het provinciebe stuur een verklaring van geen bezwaar voor de bouw afgege ven. Daarmee loopt het college van GS vooruit op het onherroe pelijk worden van het bestem mingsplan Dit betekent dat de toekomst van het museum er rooskleurig voor staat Het museum zag de uit spraak van het college van gede puteerde staten met spanning te gemoet, omdat de provinciaal planologische dienst (PPD), een advieslichaam van de provincie, had geadviseerd geen toestem ming te geven aan de uitbrei dingsplannen van het museum. Tijdens een hoorzitting voor een commissie uit gedeputeerde sta ten, in april, hadden zowel de di rectie van het museum als het Leidse gemeentebestuur gezegd dat „voor de functie van Leiden als museumstad de uitbreiding essentieel is. Het museum zal zo de komende dertig jaar in Leiden kunnen blijven functioneren" Tegen de plannen van de gemeente om uitbreiding van het museum in het bestemmingsplan Pieters- wyk op te nemen was onder meer het voormalige WD-Twee- dc Kamerlid en raadslid me vrouw A. Kappeyne van de Cop- pello, die aan het Gerecht woont Hoewel zu samen met twee ande ren niet ontvankelijk is wilde het provinciebestuur toch op hun bezwaren reageren Volgens gedeputeerde staten wordt er in dit geval terecht een uitzondering gemaakt op het ge meentelijke streven de binnen terreinen van bebouwing te vrij waren. Het provinciebestuur zegt dat in dit geval „overtuigend is aangetoond", dat er geen ande re mogelijkheden voor het mu seum voorhanden zijn. LEIDEN In café l'Esperance aan de Kaïserstraat treedt vanavond de Leidse formatie Number Four op. Deze driekoppige band heeft zich gespecialiseerd in werk uit de jaren zestig. Het optreden be gint om ongeveer half elf. Op optn plekken In de Leidse binnenstad. of op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende Jaren honder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de- se "gaten" beeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw ran een nieuwe woonwijk In de Stevensbofjes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen aijn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal In de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" In de binnenstad bebouwd te krij gen. een tweetal panden die worden opgeknapt. Al deze huizen zijn eigendom van de gemeente en verkeren in zeer slechte staat. Als uitsluitend op technische gronden een beslissing over het al of niet handhaven van de pan den zou worden genomen dan zou het advies moeten luiden: "Afbreken en vervangende nieuwbouw neerzetten". Maar omdat de woningen beeldbepa lend zijn voor de binnenstad is besloten de panden te restaure ren. Betaalbaar De totale verbeteringskosten wor den geraamd op ruim 1,8 miljoen gulden. Behalve een rijkssubsi die zal de gemeente nog een flin ke bijdrage leveren om de huur- tweekamerwoningen. Veel ruim te voor inspraak is er niet. De plannen zijn nagenoeg gereed. De architect en bouwer zijn de zelfde als van de nieuwbouw op het Van Wijk- en Zaalbergter rein. Van Wijk/Gelderblom Part ners heeft de plannen ontworpen en Mareis bouwbedrijf uit Kat wijk zet de woningen neer. De toekomstige bewoners mogen al leen nog meepraten over tegel tjes, behang en dat soort dingen. Gelijk met de bouw van de nieuwe woningen op het Van Wijk- en Zaalbergterrein wordt ook nog een aantal panden op de hoek van de Groenesteeg en de Uiter ste gracht gerestaureerd. In de omgeving van de nieuwbouw, op de hoek van Nieuwe Rijn en Mid delstegracht, bevindt zich nog Op de plek waar vroeger de textielfabrieken van Van Wijk en Zaalberg stonden. zijn 86 woningen in aanbouw. Karakteristiek voor het nieuwe gezicht van het gebied tussen Herengracht en Hooigracht, waar het goed wonen moet worden prijs van de womngen betaalbaar te houden. In de panden komen woningen voor elf gezinnen. Dit najaar wordt een begin gemaakt met de restauratiewerkzaamhe den. Voor die tijd moet de ge meente nog een oplossing vin den voor de huidige bewoners van de panden. De meeste hui zen zijn gekraakt. Een aantal be woners staat bij Bureau Huisves ting ingeschreven als woning zoekenden en krijgt vervangen de woonruimte aangeboden. Voor andere zal dat niet het geval zijn en dreigt ontruiming. Op het voormalige terrein van de firma Sjardin, tussen de Uiterste gracht en de Middelstegracht, zal in februari 1983 begonnen wor den met de bouw van 34 nieuwe woningwetwoningen. Met de voorbereiding van deze nieuw bouw is een paar maanden gele den begonnen. Het architecten bureau Schippers b.v. uit Den Haag heeft voor een zacht prijsje een herhalingsplan gemaakt van woningen die ook al in de Haver en Gortbuurt zijn neergezet. De huizen op het Sjardinterrem zijn bestemd voor gezinnen en komen rond een binnenplaats met groen en speelgelegenheid Er is ook ruimte voor parkeren op eigen terrein. De binnen plaats zal bereikbaar zijn via een poort die tevens aansluit op de Kloosterpoort van het voormali ge Elizabeth Ziekenhuis. Hier door ontstaat een voetgangers- verbinding tussen de Hooigracht en de Uiterstegracht De wonin gen zullen in beheer komen bij woningbouwvereniging 'Ons Doel'. Invloed Bij de Stichting Welzijn, die zorgt voor de inspraakbegeleiding, hoopt men dat dit plan zoveel mogelijk in samenspraak met de toekomstige bewoners kan wor den gerealiseerd. Stef Flei- scheuer, die de inspraak bege leidt, vertelt dat de eerste groep toekomstige bewoners is gese lecteerd en vanaf dit moment kan meepraten over de plannen De bewoners kunnen onder meer invloed uitoefenen op de indeling van de woning (open keuken of niet, indeling van de slaapkamers) en op de uitvoering van sanitair en schilderwerk Er zijn natuurlijk nog meer plan netjes voor Pancras-oost m de maak, die verkeren echter nog in een pril stadium. Duidelijk is in elk geval dat de verbetering van de wijk op gang is gekomen De patiënt gaat vooruit Duidelijk is ook dat nog heel wat pleisters ge plakt moeten worden voordat de Pancras-oost volledig is hersteld. JAN RLISDAM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3