vBB ÏM\ XTRA M Elektroshock: uitkomst of "Boemtherapie" is nog niet afgeschreven De elektroshock. In Engeland doen ze er niet moeilijk over. Recente statistieken wijzen uit dat de shockmethode daar in een jaar tijds niet minder dan 200.000 keer is gebruikt. In Nederland daarentegen wordt de elektro convulsieve therapie, zoals de officiële benaming van de elektroshock luidt, nog slechts op zeer bescheiden schaal toegepast. Desalniettemin ontmoet de elektroshock nog immer veel verzet. Vijf jaar na de spraakmakende Nationale Anti Shock Actie voeren (ex)-patiënten of cliënten van de geestelijke gezondheidszorg nog onverminderd strijd tegen de elektroshock en andere dwangmiddelen in de psychiatrie. Eén van de problemen met de elektroshock is dat niemand precies weet wat er gebeurt. Vanuit de Tweede Kamerfracties van PPR en PvdA kwam twee jaar geleden al het voorstel om de elektroshock in de ban te doen, maar die motie werd verworpen. Volgelingen van de alternatieve psychiatrie zagen echter wèl voldoende aanleiding om de shockmethode te verwerpen. Zo ver heeft de minister evenwel nooit willen gaan. Minister Gardeniers van volksgezondheid meent dat het niet tot haar bevoegdheden behoort om toepassing van de shockmethode in psychiatrische inrichtingen te verbieden. Wèl stelde zij onlangs als voorwaarde dat de toepassing van deze behandelingsmethode „tot het uiterste" beperkt dient te blijven. En gaf zij te kennen dat uitsluitend instellingen met „voldoende ervaring en deskundigheid" elektroshocks mogen toedienen. Mevrouw Gardeniers deelde dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-kamerlid Van Es naar aanleiding van de plannen van het psychiatrisch ziekenhuis Voorburg in Vught om weer te beginnen met het toepassen van elektroshocks. Noordbrabantse ziekenhuis is niet het enige met dergelijke plannen. Voor steeds meer psychiaters beginnen in een toenemend aantal gevallen de positieve kanten van de shockmethode zwaarder te wegen dan de negatieve. Niet langer wensen zij toepassing van de elektroshock bij voorbaat uit te sluiten. Of de minister eventueel alsnog een algeheel verbod tegen de elektroshock zal uitvaardigen, hangt af van het advies dat de Gezondheidsraad nog dit jaar zal uitbrengen over de zogenaamde „boemtherapie", die de gemoederen in de psychiatrische wereld weer volop bezighoudt. Door Sjak Jansen De elektroshock wordt nu al meer dan veertig jaar toegepast. Maar nog altijd zijn psychia ters het er niet over eens. Tegenstanders zijn van mening dat de elektroshock-therapie de hersenen kan be schadigen. Voorstan ders beweren het te gendeel. Volgens hen kan de therapie voor bepaalde patiënten juist een uitkomst zijn. Goed of slecht, de Haarlemse psychiater Frank van Ree vindt dat je de patiënt het middel van de elektroshock niet mag ontzeggen. Dat acht hij een onrecht. Met andere psychiaters is hij van mening „dat in Nederlandse psychia trische inrichtingen de afge lopen jaren zelfmoorden zijn gepleegd, die door toepas sing van de elektroshock zeer waarschijnlijk voorkomen hadden kunnen worden." Van Ree, werkzaam in het psy chiatrisch ziekenhuis Voge lenzang te Bennebroek, ver wierf destijds landelijke be kendheid als tegenstander van de elektroshock. Maar in middels heeft hy zijn mening herzien. Onder zeer stringen te voorwaarden is hij nu voorstander van de elektro convulsieve therapie. Welke die voorwaarden zijn, heeft Van Ree onlangs in het Tijdschrift voor de Psychia trie uitvoerig uiteengezet. Te- samen met collega dr. Willem Nolen verklaart hij daarin de elektroshock een effectieve en veilige therapie te vinden, mits de indicatie op juiste wijze is gesteld door tenmin ste twee psychiaters die ver antwoording schuldig zijn aan een landelijke indicatie- Foltering Andere voorwaarde is dat de behandeling onder narcose geschiedt met spierverslap- ping en beademing. De stroom dient zo kort mogelijk te worden toegediend, liefst in de vorm van korte stoten. En wanneer het even kan, dienen de draadjes niet aan weerszijden van het hoofd te worden geplaatst, maar aan één kant ervan. De elektros hock mag echter alleen dèn worden toegediend, wanneer de patiënt of diens directe fa milie daarvoor toestemm- ming verleent. De Cliëntenbond heeft in dit laatste niet veel vertrouwen. Volgens deze belangenbehar tiger van (ex)-patiënten uit de geestelijke gezondheidszorg is het sociale klimaat in de doorsnee psychiatrische in richting van dien aard „dat het uiterst onwaarschijnlijk is dat de elektroshock slechts op uitdrukkelijk verzoek van de cliënt wordt gegeven." De Cliëntenbond koestert méér bezwaren tegen de shockthe rapie. Deze week bracht hij die nog eens nadrukkelijk in de publiciteit. Volgens één van de woordvoerders, Rinke Riemersma, lijkt de shock therapie op foltering met uit zondering van pijn, tenzij je hoofd- en spierpijn, misse lijkheid en dergelijke wel meerekent. Riemersma vindt dat de elek troshock verboden zou moe ten worden, omdat hij te veel „cliënt-onvriendelijke" ei genschappen heeft om voor een therapeutisch alternatief in aanmerking te komen. „Bovendien is het therapeu tisch effect omstreden en nooit aangetoond." Zelfvernietiging Anno 1982 weten psychiaters nog altijd niet het fijne van de elektroshock. Ze weten dat er na zo'n stroomstoot een heie den gesmoord. „Wij willen de nadruk leggen op zelfhulp en we vinden dat opname in een psychiatrische instelling zo veel mogelyk moet worden vermeden. In Noord-Italié werkt dat uitstekend." Frank van Ree kan dat beamen. „In Noord-Italië, waar onder invloed van de alternatieve psychiatrie mensen wettelijk niet zo maar worden opgeno men, bestaat op twee plaat sen een goede wijkopvang. De vakbonden geven daar veel steun aan. En dat sys teem werkt prima." Slaaponthouding Tegenstanders stellen daaren tegen Zuid-Italiè als voor beeld. Daar is het systeem to taal mislukt en zitten de men sen vervuild op straat, zonder dat iemand zich om hen be kommert. Kortom: ook over het systeem van de wyk-wel- zynszorg woedt de discussie. Er wordt volop getwijfeld. En evenzeer over de gunstige ef fecten van de shocktherapie op de lange duur. Of die stand houden, ook daarover bestaat onder psychiaters verdeeldheid. „Soms", zo luidt een theorie van Hans van der Wilk, „zijn de men sen zo bang van de elektro shock, dat ze zich er van af sluiten. Zo ontstaat een anti- therapeutische werking." De Cliëntenbond is er alles aan gelegen de elektroshock in de ban te doen. Al was het maar om by psychiaters de prikkel niet weg te nemen om te blijven zoeken naar mildere behandelingsmetho den. Frank van Ree erkent dat gevaar. Maar over recent ontdekte mildere methoden is hij niet bepaald razend en thousiast Slaaponthouding is daar één van. Patiënten worden één keer per week een nacht wak ker gehouden in de hoop dat ze uit hun depressie komen. Soms heeft dit resultaat, soms ook niet; Van Ree vindt het lang niet altyd een af doende antwoord. Anti-depressiva zijn dat even min. Deze tabletten geven by slechts zestig zeventig pro cent van de patiënten een gunstig resultaat te zien. Dr Willem Noien: „Altyd blyft een paar procent over by wie geen van de middelen helpt. Resteert over de elektros hock. Moet je hun die dan zonder meer onthouden? Als ze doodziek zijn van wan hoop?" Zelfmoorden „Let wel: we praten over hele diepe depressies Depressies die mensen tot zelfmoord kunnen brengen. Er staan dus direct levens op het spel. In dat geval deel ik de me ning van Van Ree: je mag de patiënt het middel van de elektroshock niet ontzeggen, dat is onrecht" Voorstanders van de elektro shock erkennen de hoge prys die de patiënt in de vorm van angst en onzekerheid over zijn geheugen, voor de shock moet betalen. Maar zy vinden die nadelen ondergeschikt aan het geneeskrachtige ef fect dat de therapie op be paalde mensen met ernstige depressies kan hebben. Rinke Riemersma van de Cliëntenbond: .Als je na de shock uit de narcose komt weet je eerst niet wie je bent of waar je bent" En voorzitter Hans van der Wilk: „Voorstanders leggen verband tussen de afneming van het aantal elektroshocks en de toeneming van het aan tal zelfmoorden Wy vinden dat argument ronduit onzin delijk. een stelling die op geen enkele wyze houdbaar is." „Als iemand tegen my zegt de elektroshock is onder behan delingsmethodes een alterna tief, dan zeg ik dan is ont hoofding dat ook". T- Shocktherapie-oude-stijl: veel weerstanden. boel dingen veranderen in de hersenen, maar wat het pre cieze effect is weet nog nie mand. Doorgaans omvat een kuur mi nimaal zes tot maximaal twaalf shocks, die gespreid over meerdere weken wor den toegediend. Nadat de pa tiënt onder narcose is ge bracht en een spierverslap pend middel heeft gekregen, worden twee elektrodes op zijn schedel geplaatst en daar gaat vervolgens een stroom stoot doorheen. Deze stroomstoot verstoort het normale elektrische golfpa troon in de hersenen en zorgt voor elektrische ontlading in het gebied van de midden hersenen, waar vrijwel alle li chamelijke functies worden geregeld. Feitelijk brengt die ontlading veranderingen te weeg in de concentraties van bepaalde stoffen, die nodig zijn voor de overdracht van prikkels in de zenuwen. In het gunstigste geval helpt dit de patiënt in een andere ge moedstoestand te brengen. Bij degenen aan wie de elek troshock wordt toegediend is dat ook het beoogde effect. Vaak verkeren deze patiën ten in zulke diepe depressies, dat zij uit zijn op zelfvernieti ging. Zij slikken deurknop pen in, rennen met hun hoofd tegen de muur; hun radeloos heid is zó groot dat andere middelen als anti-depressiva (pillen) en slaaponthouding niet meer helpen. Dikwijls eten ze dan niet meer en kunnen ze slechts in leven worden gehouden door dwangvoeding met een maagslang, wat volgens Van Ree een afschuwelijke me thode is. Vaak ook slapen ze niet meer en/of krijgen last van hallucinaties. Heeft de depressie een dergelijk ka rakter, dan blijkt de elektro shock-therapie volgens psy chiater Nolen goed te helpen. Nolen is verbonden aan het psychiatrisch centrum Bloe- mendaal in Den Haag. Jaar lijks worden er gemiddeld elfhonderd patiënten opge nomen. „Maar daarvan zijn er vorig jaar maar vijf met elek troshocks behandeld. De elektroshock komt bij ons pas im Frage als alle andere middelen niet blijken te hel pen." Nolen is het eens met Frank van Ree die zegt dat de elek troshock geen genezingen oplevert, maar er slechts toe kan bijdragen. „Met de shock kun je mensen tijdelijk uit hun depressie halen en in een draaglijke toestand brengen, waarin andere middelen wel helpen." Onmacht Van Ree noemt zichzelf on machtig en de elektroshock een antwoord daarvan. Niet shocken kan naar zijn over tuiging mensenlevens kos ten. Mensen die anders zelf moord zouden plegen. En ernstig depressieve mensen aan zelfmoord overlaten, zo vindt Van Ree. betekent dat je ze verwaarloost. Dan maar de elektroshock? „Nee", zegt psychiater Jan van der Lande, verbonden aan het psychiatrisch zieken huis St. Bavo in Noordwij- kerhout. „Alle hulpmiddelen zijn voor ons toereikend." De nadelen die aan de elektro shock kleven wegen voor hem zwaarder dan de voordelen. Ex-patiënten klagen over blijvend geheugenverlies, maar voorstanders van de elektroshock houden hard nekkig vol dat, zolang het maximum aantal shocks niet wordt overschreden, hij slechts tijdelijk geheugenver lies kan veroorzaken. „Zolang de deskundigen het over de precieze gevolgen van de elektroshock niet eens zijn", benadrukt Hans van der Wilk, voorzitter van de Cliëntenbond, „mag je van een patiënt niet verlangen Angst De angst van de patiënt voor de elektroshock is groot. Films als Kind van de Zon en One flew over the cuckoo's nest, waarin de hoofdrolspelers onder krachtige dwang en zonder narcose werden ge shockt, hebben het imago van de elektroshock geen goed gedaan, stelt Willem Nolen. „Die films hebben de mensen onnodig angst ingeboe zemd." En de shock stond al in zo'n kwaad daglicht. Schuldig daaraan zyn de psychiaters, die in het verleden de shocks veel te onverschillig hebben toegepast. Dat gebeurde dan ook nog zonder narcose, waardoor de shocks voor de patiënt extra angstaanjagend werden. Spierverslappende middelen waren er nog niet. Gevolg: hevige spiersamen- trekkingen, die niet zelden botbreuken veroorzaakten. Erger was de nonchalance waarmee sommige psychia ters de elektroshocks voor schreven. Patiënten die elek troshocks kregen, terwyl ze daar helemaal niet mee ge diend waren omdat ze aan heel andere ziektes leden, waren geen uitzondering. Evenmin was het een zeld zaamheid dat patiënten bij wyze van straf aan het shock- apparaat werden gelegd. Inmiddels staat het er met de elektroshock wat beter voor, is hij verbeterd en verfijnd. Vooral in Scandinavië heeft de elektroshock progressie gemaakt. Volgens Frank van Ree is de shock in Zweden en Noorwegen minder agressief en heeft hij minder by-efTec- ten. Isoleercellen Mede onder invloed van die ontwikkelingen heeft de Haarlemmer zich „bekeerd". Niettemin zegt hij. „Elke keer dat je nu shockt, shock je omdat de geestelijke ge zondheidszorg tekort schiet. Het roept alleen maar ellende op." Van Ree zegt het eens te zijn met de Cliëntenbond die zegt dat je het met de problemen van mensen niet zo ver moet laten komen dat ze zelf- moordneigingen krijgen. Hans van der Wilk: „De geeste lijke gezondheidszorg moet de problemen aanpakken by de bron en niet voortdurend achter de feiten aanhollen." Naar zijn stellige overtuiging komt de hulp telkens pas in een fase, waarin het moment dat die hulp effectief zou zijn, al lang voorbij is. „Hulpverle ners weten dan vaak niet meer zo goed wat te doen. Te langen leste zoekt men dan zijn heil in allerlei extreme middelen als isoleercellen, spanlakens, platspuiten, en zovoort." Van der Wilk is dan ook een groot voorstander van wyk- welzynszorg, waar proble men in een vroeg stadium kunnen worden gesignaleerd en in de kiem kunnen wor

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13