c Genie Knetemann en Bert azen Oosterbosch op eerste geel Wimbledon in cijfers D Toen de grote heren uit Parijs kwamen, regende het klachten" In Proloog van Tour Stayerskampioen Kos maakt zich weer waar Ardiles naar Paris DONDERDAG 1 JULI 1982 991 Sport BAZEL (GPD) - Zwitserland hoort er weer bij. In de gloriejaren van Hugo Koblet en Ferdi Kübler was het een toonaangevende natie in de professionele wielersport. Maar er kondigden zich slechtere tijden aan. Niet alleen bleven de toppers uit, ook het aantal coureurs nam schrikbarend af. Zo erg dat de Zwit sers met West-Duitsland en Luxemburg werden in gedeeld bij de „ontwikkelingslanden", waarvoor de Internationale Wielren Unie zelfs uitzonderingsre gels maakte. Inmiddels echter is de situatie drastisch gewijzigd. Weliswaar ontbreken de grote toppers nog, maar kwantitatief is het aantal beroepsrenners flink ge stegen. Afgelopen weekeinde in Furth bij Keulen, waar de drie kleine wielerlanden gecombineerd hun nationale titelstrijd hielden, viel al te beluisteren dat Zwitserland weer op eigen benen wil staan. Lo gisch, want met wielrenners als Urs Freuler, Beat Breu, Gilbert Glaus en Stephan Mutter weet Europa weer dat er tussen de Alpenweiden weer talent te over is. De wielersport leeft volop in Zwitserland en dat moet na komend weekeinde nog meer zijn. Morgen name lijk start in de omgeving van Basel de proloog van de Ronde van Frankrijk. Opnieuw een mogelijkheid om internationaal duidelijkheid te verschaffen over de positie van Zwitserland. Organisatorisch hoeft er overigens al niet zo veel meer bewezen te worden. De Ronde van Zwitserland is al jaren een voorbeeld van hoe het zou moeten en in wielerkringen weet men dat de pertecue even gioui u> ais mei ue uur werken. Groot was dan ook de verbijstering bij de Zwitsers toen gisteren de organisatoren van de Ronde van Frankrijk in Basel arriveerden. Er kwam een stort vloed van kritiek over de inrichting van de zoge naamde. permanence, het zenuwcentrum, in het jaarbeurscomplex. Willy Ernzberger, vice-voorzitter van het plaatselijk organisatiecomité (bestaande uit een groep particu lieren, die een bedrag van een miljoen harde Zwit serse franken heeft neergeteld), stelde: „Het was on gelooflijk. We hebben aan alles gedacht. Zonder dat de Tour-directie daar om had gevraagd hebben we zelfs een heel restaurant ingericht voor de mensen die met dat circus meegaan. Zodat ze tenminste niet allemaal van hot naar her hoeven te rennen om te eten. Maar toen de grote heren uit Parijs hier kwa men regende het klachten. Over bureaus, die niet helemaal op hun plaats stonden en zo... Ik heb toen maar aan Lévitan gevraagd of het miljoen dat hij er aan verdiend heeft soms nog niet voldoende was". Toch zal men zich geen zorgen maken over die futili teiten. Alle aandacht zal namelijk toch gericht zijn op het record aantal deelnemers dat men dit jaar in de strijd werpt. 17. In de topjaren, dus van Koblet en Kuebler, waren dat er tien. De zeventien Zwitserse deelnemers (een tiende van het totale veld) komen uit de ploegen Cilo van Auguste Girard en Puch van Werner Arnold. Een Zwitser, Daniel Gisiger, rijdt in Italiaanse dienst. BAZEL (ANP) Welgeteld 170 renners starten morgen in Bazel in de Proloog van de Ronde van Frankrijk. Slechts een handjevol is kandidaat voor de overwinning in de tijdrit over 6,7 kilometer. Wie de eerste gele trui wil veroveren, moet die afstand met een snelheid van gemiddeld vijftig kilometer per uur kunnen afleggen. Knetemann: "Het kan niet i AMSTERDAM - Rene Kos, de we reldkampioen bij de profstayers, heeft gisteravond in het Olym pisch stadion in Amsterdam voor nog geen 500 toeschouwers de Grote Prijs van Amsterdam gewonnen. Kos, die achter Bru no Walrave reed, legde de 50 kilo meter af in 42 minuten en 03,65 seconden. Martin Venix achter Koch werd op 80 meter tweede. Bij de amateurs zegevierde met Matthe Pronk eveneens de rege rende wereldkampioen. Pronk reed achter Koch. Hij legde de 30 kilometer af in 25 minuten en 10,32 seconden. Oud-wereldkam pioen Gaby Minneboo bezette achter Walrave op 30 meter de tweede plaats. Een ploegachtervolging tussen Ne derland en West-Duitsland lever de in 4.41,10 een overwinning op voor het Nederlandse kwartet Harren, Elshof, Moorman en Pie- ters. Bij die kanshebbers bevinden zich twee Nederlanders: Gerrie Kne temann en Bert Oosterbosch. "Ik ben er al een paar maanden mee bezig", zegt Knetemann. "Wie mij wil kloppen, moet van heel goede huize komen", meent Oos terbosch. De bijgelovige ex-Amsterdammer verwijst naar vorige prologen. "Voor ik in Fleurance in 1979 won, werd ik twee keer tweede. Sindsdien ben ik weer twee keer tweede geweest. Twee-twee-eén, twee-twee-één, hoor die melodie. Het kan niet missen". Het zelfvertrouwen van Ooster bosch is gebaseerd op de genera le repetitie. De Brabander zege vierde twee weken geleden in het voorspel van de Ronde van Zwitserland. Knetemann werd "slechts" vierde. "Daar kon ik nóóit winnen", is de reactie van de licht geïrriteerde Knetemann. "Het parkoers lag me niet, het regende, we waren die ochtend pas uit het vliegtuig gestapt en ik had geen tijd voor uitgebreide verkenning". Knetemann. ook al aan zijn achtste LONDEN (GPD) - Billie-Jean King en Tim Mayotte zijn tot nu toe in sportief opzicht de grootste ordeverstoorders op Wimbledon. Mayotte hield zich gisteren niet aan het scenario door bij de heren als nummer 40 van de wereld in een achterstallige partij uit de derde ronde d.e als vierde geplaatste Sandy Mayer uit te schakelen en King bewees op nieuw dat ze in zekere zin niet met haar tijd meegaat. Als 38-jarige had ze als proftennisster allang met pensioen moeten zijn, maar in plaats daarvan staat ze morgen voor het eerst sinds 1975, toen ze voor de zesde maal kampioen werd in het enkelspel, in de halve finale op Wimbledon. King ging terug in de tijd door de door Tracy Austin geregisseerde doofstomme Film over computer- tennis uit de roulatie te nemen. Austin, die op de baan niets zegt en de ballen op machinale, wijze retourneert, was voor de eerste maal in zes ontmoetingen niet opgewassen tegen het veel origi nelere en verfrissender spel van King. Terwijl de nummers 1 en 2, Chris Lloyd-Evert en Martina Navrati- lova ten koste van Barbara Pot ter en Joanne Russell gemakke lijk hun weg vervolgden, werd de als derde getipte Austin met 3-6, 6-4 en 6-2 op verlies gezet. Als excuus voerde ze aan dat ze de laatste twee jaar steeds heeft gesukkeld met blessures en dat ze nu last heeft van griep. „Als je, zoals ik vandaag, niet goed kan bewegen dan weet iemand als King precies wat ze moet doen. Ze houdt nog altijd van tennis en is er 23 uur per dag mee bezig. De meesten zouden op haar leeftijd al lang gestopt zijn. Als kind herinner ik me dat King eens een keer naar onze tennis club kwam en dat ik op school een opstel over haar maakte. Ik was verschrikkelijk kwaad toen ik daarvoor een onvoldoende kreeg". Geschiedenis schrijven lijkt dan ook alleen weggelegd voor King zelf, die in het begin van de zesti ger jaren al op Wimbledon ver scheen en er nu geen afscheid meer van wil nemen. „Ik ben een vrouw van middelbare leeftijd. Als je dan mensen ziet, die even oud zijn en er met hun dikke bui ken ook oud uit zien dan denk ik, zo wil ik nog niet zijn. Daarom ben ik na een jaar niets doen weer gaan tennissen. Ook omdat ik het tennis inderdaad niet kan missen. Ik wil de mensen bewij zen dat motivatie veel belangrij ker is dan leeftijd". Tegen de Zuidafrikaanse Harford bewees ze dat al door drie wed- strijdpunten weg te slaan. Tegen Austin onderstreepte de Ameri kaanse dat opnieuw door on danks het verlies van de ope ningsset sterk terug te komen en revanche te nemen voor de ne derlaag. die zij in 1979 op dezelf de plaats eveneens in de kwartfi nale tegen haar landgenote had geleden. Net als drie jaar geleden nam King in de beslissende set LONDEN (GPD) - Betty Stöve, die dit jaar op Wimbledon niet in het enkelspel uitkomt, heeft gis teren in de tweede ronde van het damesdubbelspel met haar pupil Hana Mandlikova verloren van het duo Collins-Lemberg. De Amirkaansen wonnen met 6-4 en 6-2. In het jeugdtoernooi van de meis jes is de Nederlandse Yvette Flu van start gegaan met een over winning met 6-3 en 6-4 op de Japanse Aiko Kyimuta. In het veteranentoernooi won Tom Okker van Dennis Ralston (6-4, 3-6, 6-4). met 2-0 de leiding. Destijds faal de ze, ook al was ze nog maar een punt verwijderd van 3-0. Nu slaagde ze omdat ze tijdens de partij verscheidene malen van tactiek veranderde. Dan weer was ze erg agressief, dan weer ir riteerde ze Austin met trage bal len en ook deinsde ze er niet voor terug om dezelfde stijl te hante ren als haar fantasieloze oppo- nente. Tegen Evert, ook al ie mand die niet gewend is om op avontuur te gaan, wil King op de zelfde manier te werk gaan. Af gaande op de wijze, waarop Evert gisteren met Potter "speel de" (6-2, 6-1) lijkt er voor King, die bij vlagen nog altijd gran dioos kan tennissen, al heeft ze aan snelheid en kwaliteit inge boet, een eind te komen aan deze herhalingsoefeningen. Wie Navratilova als tegenstandster in de halve Finale ontmoet is nog onduidelijk, omdat eerst de Westduitse Bunge (de enige niet- Amerikaanse bij de laatste acht) nog een partij moet spelen tegen Anne Smith. Gisteren liep Bun- ge enigszins in door Reynolds, die eerder voor een stunt zorgde tegen Hana Mandlikova, te klop pen. Bij de heren is tot nu toe nog wei nig ruimte geweest voor dergelij ke verrassingen. De winst van Mayotte op Sandy Mayer is bij voorbeeld minder spectaculair dan op het eerste gezicht lijkt. Dat Mayer als vierde van start kon gaan had hij voornamelijk te danken aan het feit dat er zoveel spelers van naam hebben afge schreven. Daarbij komt dan nog eens dat de 21-jarige Mayotte Mayer ook vorig jaar op Wimble don al heeft verslagen. Toen ge beurde dat in de vierde ronde in drie sets. Nu had Mayotte in de derde omloop vijf series nodig. „Ik heb het nu veel moeilijker gehad, omdat ik de eerste twee sets verloor. Toen ik daarna meer risico ben gaan nemen is het meteen beter met me gegaan. Het is ook de eerste keer in mijn carrière dat ik zo'n achterstand heb opgelopen en toch nog heb gewonnen", aldus Mayotte. Evenals Mayotte, die nu Mottram ontmoet, is ook Teacher, de vol gende tegenstander van Wilan- der, pas gevorderd tot de achtste Finale. McEnroe, Kriek, Ed- mondson, Gene Mayer, Gerulai- tis en Connors hebben zich ech ter al toegang verschaft tot de kwartfinales. Van hen maakten Connors en Gerulaitis de meeste indruk. Connors omdat hij maar zes games afstond aan de Austra lische grasspecialist McNamee en Gerulaitis, omdat hij na zijn ontsnapping een dag eerder in zijn partij tegen Smid nu stoeide met de Wimbledon-finalist van 1979, Roscoe Tanner, die maar tien games wist te veroveren. Gerulaitis: „Ik heb liever iemand anders aan de andere kant van het net. Deze man gaat je op een gegeven moment vervelen. Hij Tour toe, vreest niemand uit het immense peloton. "In de Proloog heb ik maar één tegenstander en dat ben ik zelf. Ik probeer uitge kookt te rijden en elke mogelijk heid van mijn lichaam optimaal te benutten. Dat tijdrijden ligt me wel. Ik mag wel zeggen dat ik dat kan. Er zijn ook renners, die helemaal niets kunnen. Niet tijd rijden, niet klimmen en niet sprinten. Dat lijkt me verschrik kelijk. Morgen zal er ook een ren ner zijn, die 170ste wordt in de Proloog. Ik word bever eerste". Bert Oosterbosch is wel begiftigd met een uitgesproken talent. Hij is een geboren tijdnjder. Peter Post kan nog lyrisch worden over Oosterbosch' pedaaltred, al is de tempomaker bij hem weg. Als amateur was hij al een uit blinker en stond hij aan de basis van het wereldkampioenschap van de Nederlandse vier in 1978. Zijn ploegleider bij de amateurs, Jan Gisbers, stuurde Ooster bosch op pad met de opdracht met een zo zwaar mogelijk verzet tegen de wind in te trainen. Hij moest zijn spieren tot ontwikke- bng brengen, want zijn lichaam was lang en dun. Bij de profs geldt Bernard Hinault als de bes te tijdrijder. In een tijdrit, die de Breton niet wilde verliezen, werd hij verslagen door die rossige Ne derlander: Oosterbosch. Dat was vorig jaar in de Dauphine Liberé. Hinault reageerde furieus en won vervolgens vier bergetappes achter elkaar. Oosterbosch is niet zo'n complete renner als Hinault. In topvorm is hij echter beter in de individuele tijdrit. "Hinault doet natuurlijk ook mee in de Proloog in Bazel, maar ik voel mijn conditie elke dag nog beter worden. Ik heb, in tegenstelling tot vorig jaar, ook veel zin in de Ronde van Frank rijk. Ik heb de moraal, zoge zegd". Volgens Oosterbosch rijdt hij in de tweede helft van het seizoen al tijd beter dan in de eerste. "Dit voorjaar was alleen Parijs-Nice (vijfde met Proloogzege) goed. Pas begin deze maand voelde ik verbetering en ik ben nu hele maal klaar voor de Tour. Die eer ste gele trui staat me wel aan. Het is namelijk de enige die door een Nederlander gedragen wordt dit jaar". Knetemann is ook klaar voor de Tour, al kan hij dat met zijn chro nische bronchitis nooit helemaal zeggen. Ondanks de goede medi cijnen blijft zijn conditie wissel vallig. Knetemann: "Vorig jaar was ik bepaald niet honderd pro cent en werd ik toch tweede ach ter Hinault in de Proloog in Nice. Nu voel ik me beter, dus heb ik een goede kans om te winnen. Maar ik weet ook, dat ik niet alles zelf in de hand heb. Op zo'n korte afstand zijn de verschillen maar een paar seconden. Ik wil graag die Proloog winnen, maar als het niet zo is, vind ik het geen ramp. Dan moet ik maar een grote tijd rit van Hinault afpakken". Oosterbosch: "Die gele trui staat me wel aan". Sponsor van Kuiper trekt zich terug.. BAZEL - Aan de vooravond van de Tour de France heeft sponsor DAF (kopmannen: Hennie Kui per en Roger de Vlaeminck) be sloten zich terug te trekken uit de wielersport. Eind dit seizoen zet de Firma een punt achter vier jaar beroepswielrennen. Door een begin dit jaar veranderde constructie in de organisatie be tekent deze beslissing niet dat de zestien renners (onder wie naast Kuiper als Nederlanders Van der Poel. Oosterbosch, Stamsntjder, Zyerveld en Van Gerwen) auto matisch zelf naar een andere werkgever moeten uitzien. Ze staan onder contract van Willy van Doorne, vroeger directielid van de sponsor, thans zelfstandig werkend met een internationaal bureau Bedoeling is dat Willy van Doorne de ploeg in geheel (inclusief ge bruikelijke mutaties) overhevelt aan een nieuwe sponsor Wat dat betreft ziet de toekomst er niet somber uit voor Kuiper c.s., die het nieuws, gisteravond na aan komst in Tour-startplaats Bazel te horen kregen. Van Doorne „Ik heb een stuk of tien moge lijkheden Er zijn zeer vergevor derde onderhandelingen met een wereldfirma. De kern van de ploeg hoeft zich dan ook geen zorgen te maken. En ploegleider Fred de Bruyne kan in deze Tour gewoon de contracten hernieu wen met de renners, die hij wil houden". Billy Jean King danst van vreugde op Wimbledon op het moment dat z Tracy Austin een lesje heeft gegeven. speelt de hele tijd op dezelfde eet manier. Hard slaan, hard slaan tig en nog eens hard slaan. Ik heb ren BARCELONA - Osvaldo Ardiles. de Argentijnse international, heeft gis teren in Barcelona verklaard, dat hij het komens seizoen voor de Franse eerste divisieclub Paris St. Germain zal spelen. Ardiles. die de afgelo pen vier jaar voor Tottenham Hotspur uitkwam, weigerde een transfer- bedrag te noemen maar zei wel dat de besturen van beide clubs van daag de laatste details zullen regelen De verwachting is dat Ardiles voor twee jaar zal tekenen. "Het spijt mij zeer dat ik Tottenham ga verlaten", aldus de Argentijn. "Ik heb echter geen andere keus na de oorlog over de Malvinas Paris St. Germain en Tottenham Hotspur hebben beide de nationale beker gewonnen Het is dus niet uitgesloten dat ik mijn oude Londense vrienden nog eens tegenkom". Dames enkelspel. Vierde ronde: Bettina Bunge (WD1), 11) - Candy Reynolds (VSt) 6—2, 6-3. Kwartfinales: Billie-Jean King (VSt, 12) - Tracy Austin (Vst, 3) 3-6, 6-4, 6-2. Kwartfinales: Chris Evert-Lloyd (VSt) - Barbara Potter (VSt) 6-2, 6-1 Martina Na vratilova (VSt) - Joanne Russell (VSt) 6-3, 6-4. Heren enkelspel. Derde ronde: Teacher (VSt, 11) - Simonsson (Zwe) 7-6, 4-6, 6-3, 6-3. Mayotte (VSt) Sandy Mayer (VSt) 3—6, 6-7, 6-4, 6-2, 6-4. Vierde ronde: Gene Mayer (VSt, 6) - Denton (VSt) 6-3. 6-4. 6-4. Kriek (ZAf. 5) - Sa viano (VSt) 6-2,6-3,7-5. Edmond son (Aus. 12) - Simpson (NWZ) 6-4, 7-6. 7-6. McEnroe (VSt) - Pfister (VSt) 6-4.6-4,6-4 Gerulai- tis (VSt) - Tanner (VSt) 6-3. 6-4, 6—3. Connors (VSt) - Paul McNa mee (Aus) 6-2, 6-3, 6-1 Dames dubbelspel. Tweede ronde: Vermaak/Yeargin (ZAfiVSt) - Jae- ger/Nagelsen (VSt) 7-6. 2-6, 12-10. Russell/Ruzici (VSt/Roe) - Pintero- va/Shio(Tsj/Jap)6-l, 6-4. Horvath/ Wade (VSbGBr) - LathamTanvier (VSt/Fra) 6-2. 4-6, 6-3. Collins/ Lemberg(VSt) - Mandhkova/Stóve (Tsj/Ned) 6-4. 6-2. Jordan/Smith (VSt) - Gordon/Mould (ZAf) 6-3, 6-3. BurginMoulton (VSt) - Fair- bank/Harford (ZAf) 6-3, 2-1 (Fair- bank/Harford teruggetrokken). Al- len/Jausovec (VSt/Joe) - Dupont/ Jordan (VSt) 6-3. 6-4. Blackwood/ Leo (Can/Aus) - Desfor/Hallquist (VSt) 3-6. 7-6. 9-7 Piatek/Whitc (VSt) - PfaffSukova (WDLTy) 7-6. 6-2. Medrado/Monteiro (Bra) - Kmg/Kloss (VStZafi 7-6. 3-6. 7-5 Jones/Norton (VSt) - Potter/Walsh (VSt) 1-6, 7-5. Potter trekt zich te rug. BungeKohde (WD!) - Berker Kiyomura (GBr Vst) 6-3. 3-6. 6-4 Lloyd/Rinaldi (VSt) - LeandTe- mesvan (VSt"Hon) 4-6. 7-6, 6-2 Navratilova/Shriver (Vst) - Durie' Hobbs (GBr) 6-4. 6-7. 6-3 Derde ronde. Jordan/Smith (VSt) Collins Lem- berg (VSt) 6-3. 6-3 Heren dubbelspel sorvTeacher (VSt) 3—6, 7-6. 11-9. GunthardtSisson (Zwi) - Bourne/ Carier (VSt'Ausl 6-3, 2-6, 6-4 Sauer/Van der Merwe (ZAf) - Tan- nerVan Dillen (VSt) 4-6. 7-6, 11-9 Johnstone/Miller (Aus) - Els- hafeiFeaver (Egy/GBri 6-4, 6-7, 6-3. Frawlcy Lewis (Aus/NZl) Andrews Sa dn (VSt) 6-7. 6-3. 6-4 Tweede ronde DavisDunk (VSt) - KriekStefanki (ZAfVSt) 3-6. 6-3, 6-4 Fleming/ McEnroe (VSt) - Frawley/Lewis (AusNZD 7 6. 3 6. 8 6 McNamar»/ McNamiT (Ausi - EdwardvEd wards (VSt/ZAf) 6-2.4-6. 6-4 Cur- ren/Denton (ZAfiVSt) - Jarrett/ Smith (GBr) 7—6,6—3. Hoeevar Soa- res (Bra) - Fromm/Leods (VSt) 6-2, 7-5 Pascoc/Mustard (Aus'NZI) - Lutz/Smith (VSt) 6-4. 7-6 Dre- wett/Kucharsky (AuvHon) - Buh- ning/Rennert (VSt) 6-4, 6-7, 6-3. StewartTaygan (VSt) - Dier White ford (GBr) 3-6, 6-2, 6-3 Vihoen/ Visscher ZAf) - KrulewitzMvrr (Vst) 6-4. 6-4 JohnstoneMillcr (Aus) - Gonzales/Moore (Por ZAf) 6-2. 2-6, 6-4 GunthardbSisson (Zwi) - C en M Strode (VSt) 6-4 6-4 S Mayer McMillan (VStZAf) - Estep Kronk (VSt Aus) 6-3, 4-6. 6-2 Gemengd dubbel. Eerste ronde DoyleSands Ier/VSt) - Letcher/ Sukova (AuvTsj) 6-4. 7-6

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9